Sport o Eitens' rally abrupt ten einde Afdeling Leiden krijgt nieuw type arbiter Dinsdag 7 januari 1992 Redactie; 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: HENK BUIS NIEUWSLIJN Straathof schaatst vrolijk verder LEIDEN Jeroen Straathof is niet te stuiten. De 19-jarige Zoe- terwoudse schaatser legde daags na de Nederlandse afstands kampioenschappen onder matige omstandigheden een goede 1000 meter neer op de kunstijsbaan in Eindhoven (1.19.75). Op de 500 meter was Marco Groeneveld, die op de 1000 meter 1.21.07 realiseerde, een fractie sneller dan Straathof (40.38 om 40.39). Sassenheimer Martin Hersman kwam tot 40.55 en 1.21.07, terwijl Patrick den Eisen uit Zoeterwoude de rij sloot met 41.65 en 1.23.15. De Leiderdorpse Marion Borst troefde Henriëtte Vooys uit Rijnsburg bij de meisjes tweemaal af (4(?.61 en 1.33.29 om 47.17 en 1.33.81). Tegenvaller Martijn van de Berg LEIDEN Tennisser Martijn van de Berg heeft het in de eerste ronde van het jeugdtoemooi van Heemskerk niet kunnen waar maken. De vroege verliespartij was een fikse tegenvaller voor Van de Berg, die door dit resultaat zijn achtste plaats op de na tionale ranglijst (tot en met 14 jaar) weer moet afstaan. Op zijn positie staat nu een ander regionaal talent, Martin Verkerk. Hij bereikte namelijk de kwartfinales van het evenement. Voor Jo- landa Mens was er in Groningen geen succes weggelegd bij een sterk K2-toemooi waar de beste 32 spelers van Nederland aan wezig waren. Wel voor Lizzy van Ruiten die de tweede ronde haalde, maar daar het ongeluk had dat ze de eerste geplaatste trof en verloor. Leidse go-speler valt in de prijzen LEIDEN Dave de Vos van de Leidse Go-Club is in de prijzen gevallen bij het twaalfde Heerlense Nieuwjaarstoemooi. Ad Kampwart uit Tilburg, die net als De Vos één nederlaag leed en vier keer zegevierde, werd winnaar op weerstandspunten. De Leidenaars Jaap Blom en Wim Hofman scoorden beiden 60%. Cursus Aikido van start in Leiden LEIDENTwee verschillende verenigingen gaan deze en vol gende week in Leiden van start met een cursus Aikido voor be ginners. In de sportschool aan de Pieterskerkgracht richt de LCSA (Leidse Culturele Stichting Aikido) zich vooral op kinderen van 6 tot 14 jaar. Op 12 januari houdt deze club van 15.00 tot 16.00 uur een open les in deze Japanse verdedigingskunst. Twee dagen later, op 14 januari, geeft Shi Zenryu een introductiecur sus (19.00 uur) in de gymzaal aan de Drie Octoberstraat. Deze club richt zich vooral op de leeftijdsgroep boven de zestien jaar. John McEnroe in Davis Cup-ploeg NEW YORK Coach Tom Gorman heeft John McEnroe opge nomen in de selectie van de Amerikaanse Davis Cup-ploeg voor de eerste ronde eind deze maand tegen Argentinië. Naast McEn roe maken Pete Sampras, Andre Agassi en Rick Leach deel uit van de equipe. Volgens Gorman is de kans groot, dat McEnroe zijn opwachting zal maken in het dubbelspel, met als waar schijnlijke partner Leach. Laudrup nog twee jaar bij Barcelona BARCELONA Michael Laudrup heeft bij FC Barcelona zijn contract met twee jaar verlengd. De Deense international zal in die periode een bedrag van ongeveer 5,8 miljoen gulden verdie nen. In een clausule staat, dat Laudrup voor circa 16,5 miljoen gulden mag vertrekken. Niemand kan tippen aan Nieminen De Fin Toni Nieminen is met zijn zestien jaar de jongste win naar in de veertigjarige historie van de Vierschansentoemee ge worden. Nieminen zegevierde gisteren in het vierde en laatste onderdeel in Bischofshoferi. Het was zijn derde zege in de toer- nee na overwinningen in Oberstdorf en Innsbruck. De nieuwe V-sprong heeft de klassementen een maand voor de Olympische Winterspelen in Albertville danig overhoop ge haald. Met Nieminen als de gro te animator stonden aanhan gers van de nieuwe stijl bij alle vier de wedstrijden op de drie plaatsen van het erepodium. Nieminen werd de elfde Fin die de Vierschansentoemee winnend afsloot. De scholier uit Lahti bombardeerde zichzelf daarmee tot de grote favoriet voor het Olympisch goud. Al leen Andreas Felder dreef een wig in de suprematie van Nie minen. De Oostenrijker won de wedstrijd in Garmisch Parten- kirchen. In Bischofshofen vestigde Nieminen met zijn tweede sprong van 122 meter een nieuw schansrecord. De eerste keer vloog Nieminen over een afstand van 118 meter. De Oos tenrijker Andreas Höllwarth werd met afstanden van 115,5 en 118 meter tweede.- Derde werd de Sloveen Franti Petek met 112,5 en 114 meter. Hellenbrand Mascha Hellenbrand werd gis teren tijdens internationale wedstrijden in de Oostenrijkse plaats Flachau Nederlands kampioene op de slalom. Ze eindigde in een veld van 65 deelneemsters als vierde in 1.43,50. De Sloveense Spela Ber- goc finishte in 1.42,01 als eerste. Haar landgenote Maja Skerjanc werd in 1.43,20 tweede, voor de Japanse Juki Saeki (1.43,47). m Met een zogenaamde V-sprong stelde de zestienjarige F de Vierschansentoemee veilig. Voor de afdeling Leiden van de KNVB wordt 1992 het jaar van de regiofluiter. Dat voor spelde voorzitter Diederik van der Veen Meerstadt gisteravond in Leiderdorp tijdens de nieuwjaarsreceptie. „De werkelijke toevoer van nieuwe scheidsrechters is het afgelopen jaar achter gebleven bij onze verwachtingen", aldus van der Veen Meerstadt. „De voorzitter van de COVS Groep Leiden en omstreken heeft 1991 zelfs al bestempeld als een verloren jaar. Maar er is een winstpunt. Er is nu bre de ondersteuning van de leden van de afde ling en belangenverenigingingen om tot een nieuw type scheidsrechter te komen: de zogenaamde regiofluiters, een categorie tussen de verenigings- én de afdelings- scheidsrechters in. Die categorie zal in 1992 tot de grote ommekeer in het scheidsrech- terstekort moeten leiden." Over de uitstraling van het voetbal in 1991 kraakte hij enige kritisch noten. De wijze waarop het Nederlands elftal de kwa lificatie voor het EK afdwong was niet altijd even fraai geweest. „Maar het doel heiligt soms de middelen. En als Oranje er in Zwe den straks weer zo n show van maakt als vier jaar terug in Duitsland zal niemand het daar meer over hebben." Dat het voetbal in Duitsland en in Am sterdam op sommige plaatsen in de greep van rassenrellen was gekomen, betreurde hij ten zeerste. „Ik hoop die situaties in on ze afdeling nooit te hoeven meemaken. Voetbal mag nimmer de drager van dat soort gedachten worden. Het is met elkaar en voor elkaar." Verder stond Van der Veen Meerstadt stil bij de vorming van de lande lijke eredivisie bij het zaalvoetbal, „al is het jammer dat uitgerekend op dit moment de clubs uit de afdeling Leiden het wat hebben laten afweten. Bij de top zit straks geen Leidse ploeg." Opvallend weinig bracht Van der Veen Meerstadt te berde over de schaalvergroting van de afdelingen in 1992 en mogelijk nog daarna. Een zaak die voor de afdeling Lei den wel eens grote gevolgen kan hebben. „Het kan nooit zo zijn dat alleen het ge talscriterium bepalend is. Het gaat om de kwaliteit van het produkt en wat dat betreft kunnen we de vergelijking met andere afde lingen zeker doorstaan." Lissenaar Henk de Graaf, een afdelingsof ficial die vele jaren werk heeft verricht voor jeugd- en zaalvoetbal, kreeg de KNVB-speld in brons uitgereikt. Potje toneelspel of toch... De Duitser Eiwin Weber(210), als de lijstaanvoerder in slaap ik tweede in de rally Parijs - Kaapstad, kan zijn ploeggenoot Hubert Auriol alleen nog voorbijstreven "3 fotoepa _j 2 N LU O Eén etappe voor de rustdag in Pointe Noire hebben de Nederlanders Nol Eitens en Jacques Blakenburg opgege ven tijdens Parijs - Kaapstad. De organisatie kreeg de melding binnen van een ziekenauto op het parcours. Het duo was na 250 kilometer in de rit van Oyem naar Fran- ceville met de Daihatsu Feroza frontaal in botsing geko men met een 'spookrijder'. De Nederlanders bleven on gedeerd, maar de auto was te zwaar beschadigd om de weg te vervolgen. „Om er zeker van te zijn, dat we geen controlepost hadden ge mist, keerden we terug op een weg die breed genoeg was en reden zo op de spookrijder in", aldus een onthutste Eitens, een handelaar uit Katwijk. „Het is onmogelijk de rally nog te ver volgen. De wagen is een paar centimeter korter geworden. De motor zit er scheef in en de wie len hangen erbij. Maar gelukkig mankeren we zelf niets." Een dag eerder brak de achteras van de auto, waardoor de Nederlanders dertig üur straftijd opliepen. Ze waren daardoor gedwongen in de twaalfde etappe tussen de vrachtwagens te starten. Maar ten van Eyk, de technische co ördinator, was uitgerekend gis teren met reserve-onderdelen op weg naar Pointe Noire ge gaan om op de rustdag assisten tie te verlenen. Nog twee Ne derlandse koppels zijn in de strijd: het echtpaar Tijsterman en Van Tuyl/Winkler. Hubert Auriol stevent recht streeks op de zege af. In één van de laatste zware etappes, door de bossen van Gabon, consoli deerde hij de voorsprong op de ploeggenoten Weber en Shino- zuka. Auriol mocht als klasse mentsleider het eerst van start, richting zuidelijk halfrond en Franceville. De Duitser Weber, tweede, die twee minuten later vertrolc „Hubert maakte het tempo, ik volgde. Ik kon tot der tig seconden komen, maar toen zag ik niets meer door het stof." De slotweek van de rally is sportief min of meer verknoeid door onenigheid met de FISA, de wereldbond. De Franse orga nisatie wilde, ook nadat Zaïre uit het schema was geschrapt, een spectaculaire apotheose door onder meer Zambia en Botswana met de Kalahari- woestijn. Als iedereen maar op 16 janu ari in Kaapstad is, zei de FISA, met de start van de rally van Monte Carlo een week later in gedachten. Waardoor organisa tor Gilbert Sabine noodgedwon gen voor de kortste weg naar Kaapstad koos, door Angola, Namibië en Zuid-Afrika. De tijd voor verkenning was te kort, zo dat het aantal kilometers in klassementsproeven nog slechts ongeveer duizend is. Vandaar dat de Citroën-ploeg zich wat bedremmeld over Gabons bergen en dalen be geeft, ondanks de plaatsen één tot drie in de etappe van giste ren voor Lartigue, Vatanen en Waldegard. De Fin Vatanen, viervoudig winnaar van Parijs - Dakar: „Ik heb fouten gemaakt in de beginfase. Dat kan ik al leen mezelf verwijten." Mitsubishi-manager Ullrich Brehmer: „Iedereen was van de FISA-beslissing en de gevolgen voor de rally op de hoogte. De wedstrijd moest worden ge maakt in de eerste helft, zeg maar tot N'Djamena in Tchad." Brehmer, die werkt met een SCOREBORD SPORTPRUSVRAGEN SKISPRINGEN 115.10; 4e prijs 324 winnaars, n TENNIS AUTOSPORT Heeft doelman Van Gastel van Eindhoven za terdag bij Telstar in Velsen nou wat tegen zijn hoofd gekregen of heeft hij daar op de grond een potje liggen rollen als examenstuk van de Toneelschool? Ik waag er geen oordeel over te vellen, want ik heb er niet meer van gezien dan de tv-beelden en die waren weliswaar hoogst interessant, maar gaven geen duide lijkheid. Een paar kanttekeningen kunnen er wel worden ge plaatst en dat zijn niet de vrolijkste. en zeker die in de betaalde sector, zijn ge neigd tot élle kwaad dat weten we zo zoetjesaan wel. Er lopen (in steeds kleine re minderheid) nog wel faire jongens tus sen, zeker, maar het gros valt onder één van de volgende categorieën: aanstellers, simulanten in allerlei klassen en variëtei ten, manipulators, kleinzerige keutelaars, grove sujetten en uitgesproken viespeu- voetoaiien geschat budget van dertig mil- Tp joen gulden (officieel zijn de be- dragen topgeheim), is meer dan tevreden, niet alleen vanwege de topposities in de rangschik king. Er waren tot nog toe geen technische problemen met de auto's, de sfeer in de ploeg is uitstekend. Het gezelschap be staat uit zeventig mensen, on der wie dertig monteurs die elke dag naar de volgende finish- plaats vliegen. Acht trucks ne men alle materiaal mee, de top- coureurs slapen in een hotel en krijgen goed voedsel binnen. In tegenstelling tot de 'amateurs', die zelf soms de hele nacht in de buurt van de auto of motor liggen, in de tent slapen en zich wagen aan het eten van Africa- tours. Alleen Citroën is als Mitsubis hi georganiseerd. Brehmer geeft toe dat de topmerken de ro mantiek uit de wedstrijd halen. De rally is nu eenmaal gegroeid, sponsors kregen interesse en eisten prestaties, het bekende verhaal. „Het lijkt op een cirkel zonder eind, maar dat einde is er wel. Eén monteur meenemen kost 50.000 gulden. Een privérij- der kan dat niet betalen. Als we te duur worden, gaan de spon sors naar andere evenementen. We moeten dus oppassen." s - ,|l Als in mijn jeugd (ik geef toe, dat is héél lang geleden) een speler in het gras zakte dan wist je: er is wat ernstigs met hem. door want anders speelt-ie wel gewoon door. RUUD PAAUW Ach. zo eenvoudig was het toen. Maar te genwoordig ben ik pas bereid te geloven dat er wat loos is als door drie artsen onder ede wordt verklaard dat iemand daadwerkelijk zijn poot heeft ge broken. Ik heb te vaak spelers glanzend, als het ware uit de dood, zien herrijzen nadat een scheidsrechter hun gebuitel en gekerm in het strafschopgebied met een pe nalty had beloond, om nog te geloven dat ik zie wat ik zie. Van Gastel lag te kronkelen in het veld op een manier dat je dacht: hij is door een half rotsblok getroffen. Wat was er nou mooier geweest als de Eindhoven-spelers dat 'projectiel' triomfantelijk bij de scheidsrechter had den ingeleverd? Ziehier, meneer, het bewijs. (Een echt bewijs hoeft overigens ook dat niet te zijn. In het begin van de jaren zeventig heeft een Italiaanse speler eens een wedstrijd tussen Borussia Mön- chengladbach en Inter Milan (7-1) geannuleerd weten te krijgen omdat hij door een colaflesje was geraakt. Ja ren later kwam uit dat hij simpelweg in het gras was ge stort op de plek waar dat flesje al lag. En dan hebben we nog het geval van die Chileense keeper die tijdens een WK-voorronde tegen Brazilië bloedend van het veld stapte in de hoop de Brazilianen gediskwalificeerd te krijgen. Het bleek werk van de eigen verzorger te zijn geweest). Maar de Eindhovenaren konden helemaal niets tonen. Later schijnt men bij Telstar nog het veld te hebben af gezocht tot het zeer aan de ogen deed en het resultaat was, als ik het goed heb, dat ze niet verder dan wat snoepjes kwamen. Wat er daarna aan Eindhovense kant werd geshowd ter staving van het vreselijke feit, was ook al niet indruk wekkend. Van Gastel had aan de gretige tv-camera's even kunnen laten zien wat er met zijn hoofd aan de hand was. Maar nee. Hij liet zich met een ijszak op zijn kop snel afvoeren en dat was dat. Andere Eindhovena ren probeerden zelfs het beeld te verstoren door han den voor de camera's te houden, terwijl dat soort lieden normaal ik-weet-niet-wat er voor over heeft om op tv te komen. Als show was het ernstig beneden de maat, als ik dat even ironisch mag opmerken. Een aanvullend cursusje in deze materie zou geen kwaad kunnen. Het blijft natuurlijk mogelijk dat Van Gastel werkelijk is getroffen. Dat hij niet toneelspeelde en echt van zijn stuk was gebracht Maar zo ver zijn we in de voetballerij gekomen, dat we bij een incident als dit eerder door cy nisme dan door medeleven worden beroerd. De voet ballerij heeft dat natuurlijk over zichzelf afgeroepen. Ja ren van sportieve vervuiling, van matenaaierij en in de meest letterlijke zin vals spelen, gedekt door trai ners/coaches, zijn er aan vooraf gegaan. Stand: 1. Aunol/Monnet 16.10.21. 2 /Hiemer 15.27. 3 Sh.nozuka/Magnö 18.02. 4. Waldegard/Gallagher 1.32.23. 5. Vatanen/Ber- glund 2 48 55, 6. Lartigue/Destaillats mm. Eindhoven vecht nederlaag aan Eindhoven gaat bij de KNVB in beroep tegen de uitschakeling door Telstar in de vierde ronde van het bekertoernooi. Zater dagavond verliet doelman Ad van Gastel tijdens de beslissen de serie strafschoppen het ter rein in IJmuiden nadat hij door een steen zou zijn getroffen. Van Gastel werd zondag door clubarts Van den Nieuwenhof onderzocht en verscheen giste ren niet op zijn werk bij een verzekeringsmaatschappij. Van den Nieuwenhof: „We hebben afgesproken geen nadere mede delingen te doen. Maar ik wil wel dit zeggen, ik ken Van Gas tel al jaren en kan me niet voor stellen dat hij iets doet dat niet juist is. Hij heeft me verteld dat hij goed in de wedstrijd zat, dat hij die strafschop eruit zou heb ben gehouden." De clubarts van de eerste-divisieclub noem de „de commotie rond de zaak zwaar overdreven" en stuurde gisteren een rapport van zijn medisch onderzoek naar de KNVB.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21