Leidsch Dagblad Maffia steelt voedselhulp Rusland *4 Aantal ontslagen flink toegenomen 3x koopavond! BEL: Anonieme getuigenis soms toelaatbaar Imelda Marcos neemt het op tegen Aquino FEITEN EN MENINGEN Gamsachoerdia Voorlopig geen Sluwe Walen zijn riep onheil over redding voor we- Vlamingen weer zichzelf af reldeconomie te snel af Eigenares ge kraakte Rex wilde bios heropenen 'In de regio drei gend tekort aan tandartsen' KUNST Tournee Poolse Staatsopera in Rossini-jaar SPORT Katwijker Nol Ei- tens valt uit in Parijs-Kaapstad Dinsdag 7 januari 1992 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39743 Losse nummers 1,50 Geen krant ontvangen? EG boos over weigering 'besmet' rundvlees door Moskou Westerse hulpverleners zijn in toenemende mate be zorgd over de verspreiding van noodhulp door de Russi sche autoriteiten. Veel hulp verdwijnt via 'duistere kana len'. Diverse bronnen noemen in dat verband mafïïa- achtige organisaties. De Noordduitse radiozender NDR meldde gisteren dat van de 80.000 hulppakketten die vanuit Hamburg naar St. Petersburg zijn verstuurd, er slechts 10.000 onder de bevolking zijn uitgedeeld. Petersburg, Pavel Solojanov, er kende tegenover de NDR dat een deel van de hulpzendingen uit Hamburg is verdwenen. RU- MOSKOU HANS GELEIJNSE CORRESPONDENT De loco-burgemeester Het aantal ontslagen is vorig jaar met 14,2 procent toegeno men. Bij het Gemeenschappe lijk Administratiekantoor (GAK) werden in de eerste elf maan den van 1991 282.000 mensen aangemeld die werkloos waren geworden door ontslag, tegen 236.000 het jaar daarvoor. Sinds eind 1990 is het aantal ww-aan- meldingen elke maand geste- Krajicek wint van Lendl SYONEY Rb/AP Richard Krajicek zorgde van ochtend voor een sensatie door Ivan Lendl in de eerste ronde van de tenniskampioen schappen van Nieuw Zuid Wales uit te schakelen. Kraji cek won in drie sets; 5-7 6-3 en 6-3. Wimbledonkampioen Sdch startte zijn Australische campagne teleurstellend. Hij verloor in drie sets (6-4 1-6 1- 6) van Todd Woodbridge. Jacco Eltingh (21)*verraste op de kampioenschappen van Nieuw-Zeeland door de als eer ste geplaatste Tsjech Karei No- vacek in de eerste ronde uit het toernooi te kegelen: 7-6 (7- 5), 7-6 (7-3). Het was de eerste overwinning in Eltinghs carriè re op een speler uit de top 10; Novacek staat achtste. NIEUWSLIJN Modelvliegtuig, treft politiewagen Een 32-jarige man uit het Noordhollandse Anna Paulowna heeft niet veel geluk gehad met zijn sinterklaascadeautje. Het model zweefvliegtuig dat na een maand knutselen klaar was, stortte gisteren bij de eerste vlucht precies op een politiewagen. Het vliegtuigje (spanbreedte twee meter) kreeg bij de dijk bij Huis duinen zijn luchtdoop en trof de politie-auto ter hoogte van fort Kijkduin. Het toestelletje werd volledig vernield, de auto liep geen schade op. Hoewel de dijk geen officiële startbaan is, wordt de man niet vervolgd. Volgens de politie is hij genoeg gestraft. NMB voor tonnen opgelicht De NMB-bank is voor enkele tonnen opgelicht via zwendel met huizen, voornamelijk in Utrecht en Arnhem. De panden werden gekocht en voor een veel hoger bedrag direct weer doorverkocht aan stromannen. Op basis van valse werkgeversverklaringen en taxatierapporten verstrekte de NMB te hoge hypotheken. Toen de stromannen verdwenen en de betaling van de hypotheeklas- ten stopte, bleef de bank met een strop zitten. Er zijn drie ver dachten. Bankrovers groeven vergeefs tunnel Een bewaker heeft in de nacht van zondag op maandag een spectaculaire bankroof verijdeld in het Zuidfranse Marseille. De inbrekers hadden een tunnel gegraven en waren nog maar enke le centimeters van de kluis verwijderd. Maar hun werd noodlot tig dat ze behalve kabels van'de beveiligingsapparatuur ook de telefoonleidingen hadden doorgesneden. Toen de bewaker zijn ronde deed en technici van de telefoondienst vlak bij de bank aan het werk zag, sloeg hij alarm. De aspirant-bankrovers vluchtten vermoedelijk langs dezelfde weg als ze gekomen wa ren: via de riolering. Ruzie om Toren van Pisa Op de dag af twee jaar na het sluiten van de scheve Toren van Pisa wegens instortingsgevaar is een nieuw conflict ontstaan rond deze toeristische attractie. Burgemeester Cortopassi heeft Rome gedreigd dat hij de toren weer openstelt voor het publiek, tenzij op korte termijn de wet voor de renovatie van de toren wordt aangenomen. „Ik open de toren weer. Dan zal men zien wat er gebeurt", aldus de burgemeester. Door procedurefouten kan niet worden begonnen met het versterken van de 4,86 meter uit het lood staande toren. pert Neudeck, hoofd van de Duitse hulporganisatie Cap Anamur, verklaarde eveneens dat pakketten voor Russische gepensioneerden, zieken en ge handicapten direct na aan komst in Rusland worden ont vreemd. Grote verontwaardiging be staat er verder over de weige ring van de Moskouse autoritei ten om een vliegtuig met hon derd ton Brits rundvlees te los sen. Het vlees is volgens Mos kou besmet met het BSE-virus dat de zogenoemde 'gekke- koeienziekte' veroorzaakt. Het vlees maakt deel uit van de door de Europese Gemeen schap toegezegde noodhulp. EG-functionarissen deden er gisteren dan ook alles aan om het bestuur van Moskou ervan te overtuigen dat het vlees ab soluut voor consumptie ge schikt is. Londen stuurde giste ren zelfs het hoofd van de vete rinaire inspectie, K. Meidrum, naar Moskou en de EG-ambas- sadeur in Moskou, M. Emerson, bezwoer de Russen dat hetzelf de vlees door de Britten wordt gegeten. De Moskovieten zijn boos, hun slagers zijn boos en bij de EG is men ook gepikeerd. „We willen graag helpen, maar dan moet men ons daartoe wel de gelegenheid bieden", klonk het gisteren. Maar volgens een woordvoerder van de Russische regering wil men geen enkel ri sico, nemen omdat het vlees be stemd is voor kleine kinderen en ziekenhuizen. Op de EG-top in Maastricht, vorige maand, werd besloten om meteen voor 460 miljoen gulden voedselhulp te sturen aan Moskou en St Petersburg. Het grootste deel van de voed selhulp komt uit de EG-voorra- den. Verder heeft de EG de vroegere Sovjetunie een lening van 2,87 miljard gulden toege zegd. Over drie weken komt in Washington de G-7 (de zeven belangrijkste industrielanden) bijeen om te praten over een grootscheeps hulpprogramma. gen, zo zei GAK-topman De Jong gisteren in zijn jaarrede. De stijging vond plaats in heel Nederland en in alle bij het GAK aangesloten bedrijfstakken. Het aantal faillissementen steeg vo rig jaar met 19 procent. Het GAK registreerde het af gelopen jaar 3.267.000 ziekte wetmeldingen, 134.000 meer dan het- jaar daarvoor. Het risi copercentage (het aantal uitke- ringsdagen per honderd verze kerde dagen) nam daarentegen af van 7,54 procent in 1990 tot 7,46 procent vorig jaar, wat erop duidt dat mensen na een ziek melding sneller weer aan de slag gingen. De bij het GAK aangesloten bedrijfsverenigingen kenden vorig jaar 55.000 nieuwe ar beidsongeschiktheidsuitkerin gen (aaw of wao) toe, 2.000 meer dan in 1990. Het aantal beëindigingen van die uitkerin gen nam met 8.000 toe tot 47.000. Het GAK zal dit jaar de inten sieve begeleiding bij ziekte in bedrijven met meer dan 35 werknemers uitbreiden. Tot dusver doet het GAK dat al bij 1.300 bedrijven met in totaal 300.000 werknemers. Recent onderzoek heeft aangetoond dat het experiment succesvol is, aldus De Jong. De doelstelling is een vermindering van het ver zuim met één procent en een stijging van de terugkeer in het arbeidsproces (bij de oude of desnoods een nieuwe werkge ver) met 50 procent Topdrukte bij de glasverwerkende industrie. De glasbakken waren na de feestdagen overvol. Alleen al bij de recydingsfabriek Maltha in Rotterdam wordt sinds de jaarwisseling per dag 600 ton glas aangevoerd. Over het algemeen bestaat het aanbod uit lege drankflessen, foto anp koen suyk DEN HAAO GPD Getuigen die worden bedreigd, kunnen onder voorwaarden anoniem worden verhoord, waarna hun verklaringen als be wijs kunnen dienen. Dat is de kem van een wetsvoorstel dat minister Hirsch Ballin van justi tie gisteren naar de Tweede Ka mer heeft gestuurd. Het voorstel moet voorkomen dat getuigen zich terugtrekken na bedreigin gen. Anonieme getuigenissen worden overigens alleen toege staan bij ernstige misdrijven. De rechter-commissaris moet beoordelen of een getuige zoda nig wordt bedreigd, dat hij of zij anoniem mag worden ver hoord. Criteria daarvoor zijn een daadwerkelijke bedreiging van het leven, de gezondheid, de veiligheid, of de ontwrichting van het maatschappelijk be staan of het gezinsleven. Dat laatste geldt ook als door de ver klaring de gezinsleden van de getuige horen over diens homo seksuele gerichtheid, incestueu ze of buitenechtelijke relaties. De rechter-commissaris moet er daarna ook voor zorgen dat de anonimiteit blijft gewaar borgd. Hij kan daartoe bijvoor beeld de getuige onherkenbaar laten vermommen, het verhoor op een geheime plaats afne men, de getuige in een geblin deerde auto vervoeren of deze de verdediging. De verdachte kan altijd beroep aantekenen tegen de beslissing om bedreig de getuigen anoniem te verho- Ook voor infiltranten van de politie in criminele kringen geldt dat zij alleen anoniem ver hoord kunnen worden. Om te voorkomen dat zij in hun werk worden belemmerd, opent het nieuwe wetsvoorstel de moge lijkheid van een beperkte ano nimiteit Infiltranten kunnen wel op de openbare terechtzit ting door de verdediging wor den ondervraagd, maar de rech ter laat het vragen naar per soonsgegevens achterwege. Ook deze getuigen mogen door ver momming onherkenbaar wor den gemaakt. Woensdag 8, donderdag 9 en vrijdag 10 januari. Een Goed Begin voor ledereen! In de Opvallende Opruiming van Baalbergen vindt u vele modellen ongelooflijk laag geprijsd Dus kom snel kijken! We staan er deze week 3 extra avonden voor klaar. MEUB&PLSN LBDERDÖRP Bouterse mag blijven zitten L VAN GRUNSVEN CORRESPONDENT Legerleider Bouterse zal niet worden ontslagen. Dit blijkt uit een gisteren uitgegeven geza menlijke verklaring van de Suri naamse regering en de legertop. „Het land heeft geen behoefte aan een crisis over de positie van het leger, c.q. de legerlei ding", aldus de verklaring. Ook is vastgesteld dat tussen regering en leger geen verschil len van inzicht bestaan over de voorgenomen grondwetswijzi ging, die de taak van het leger opnieuw moet regelen. Over Bouterses omstreden oude- j a ars to esp raak wordt gezegd dat „afgesproken is dat toespraken van de bevelhebber in nationaal legerverband voortaan vrij zul len zijn van politieke uitspra ken". Verzorgingshuis V.d. Willigenhof mogelijk dicht LEIDEN» JANET VAN PUK Het Leidse verzorgingshuis Van der Willigenhof gaat mogelijk dicht. In plaats daarvan komt in Leiderdorp waarschijnlijk een nieuw centrum voor ouderen. Het plan komt van de provin cie en verkeert nog in een zeer pril stadium. Het bestuur van het tehuis aan de Apollolaan is in een gesprek ingelicht door ambtenaren van de provincie. Het stichtingsbestuur neemt deze maand een standpunt in. Directeur J. van Eeden van de Van der Willigenhof wilde giste ren nauwelijks reageren op het provinciale idee, omdat bewo ners en personeel van het ver zorgingshuis nog niet op de hoogte zijn gesteld. Het vrijzinnig-protestantse tehuis telt 98 bedden. De voor naamste reden van de provincie om de Van der Willigenhof te willen sluiten, is dat een groot scheepse renovatie nodig is, die veel geld kost Pagina Leiden: Te veel bedden voor ouderen. Schiphol doet het beter dan concurrenten SCHIPHOL «BILL MEYER Schiphol heeft het ondanks de negatieve effecten van de Golf oorlog niet slecht gedaan in 1991. De luchthaven verwerkte 16,5 miljoen reizigers, iets meer dan in 1990. De scheidende president-di recteur, R. den Besten, maakte gistermiddag tijdens zijn nieuw jaarstoespraak de resultaten be kend. In vergelijking met andere grote luchthavens in Europa heeft Schiphol het goed gedaan. Op alle terreinen werden betere resultaten geboekt, terwijl de concurrenten minder passa giers en/of vracht noteerden. Voor dit jaar verwacht de direc tie een verdere groei van passa giers- en vrachtvervoer. Strijd van de Weduwen is begonnen MANILA. Rtr-AFP daarvoor verklaarde Marcos zich niet schul dig aan zes aanklachten wegens corruptie. De presidentskandidate heeft alle beschul digingen afgedaan als politieke pesterijen. Als ze echter schuldig wordt bevonden, kan Marcos tot 35 jaar cel worden veroordeeld. De kersverse presidentskandidaat riep de leiders van de oppositionele Nationalisti sche Partij (NP) op tot een congres op 26 ja- De Strijd van de Weduwen is begonnen. Imelda Marcos, de weduwe van de Filipijn- se ex-dictator Ferdinand Marcos, maakte vanmorgen bekend dat ze zich kandidaat stelt voor de Filipijnse presidentsverkiezin gen op 11 mei. Ze neemt het dan hoogst waarschijnlijk op tegen de huidige presi- tijdens het verhoor uit het zicht dent, Corazon Aquino. Aquino, die weduwe nuari om'één kandidaat te kiezen. *„Ik zal is van een belangrijk tegenstander van Fer dinand Marcos, zegt dat ze zich niet her kiesbaar stelt, maar waarnemers denken dat ze van mening zal veranderen nu Mar cos meedoet. In een dramatische rede in een rechtstaal in Manila zei Marcos: „Na maanden rechtstreeks overleg met onze ar me en onderdrukte burgers heb ik besloten mij kandidaat te stellen voor het president schap". De huidige president Corazon Aquino beschuldigde zij ervan „een zieke en misleide regering" aan te voeren. Even de verdachte en diens dediging houden. Voorzover nodig wordt het recht van de verdediging om de getuige te ondervragen beperkt. Zo kan de rechter-commissaris bepalen dat de verdachte en zijn verdediging hét verhoor niet mogen bijwonen. Overi gens mag ook de officier van justitie er dan niet bij zijn, om hem niet te bevoordelen boven i dit partijcongres onderwerpen", zei zij. Marcos is kandidaat gesteld door de Be weging voor een Nieuwe Samenleving (KBL), de partij die in 1970 door haar man werd opgericht. De partij heeft echter geen landelijke invloed. Marcos stuurt dan ook aan op een verbond tussen de NP en de KBL om „een brede coalitie van alle opposi tiekrachten" te vormen. Ferdinand en Imelda Marcos werden in 1986 door een volksopstand de Filipijnen HET WOORD IS AAN Op gelukkige wijze oud worden vereist training in het tevreden zijn met restjes. Pierre Reverdy VANDAAG PAGINA'S Familieberichten Feiten en meningen - Programma's - Regio RTVShow Sport- wetenschap - VANDAAG OOK LEVEN EN WONEN PAGINA 19 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond later regen Veel bewolking. In de middag of avond vanuit het westen af en toe regen. Minimumtemperatuur 4 graden. Mkfdagtemperatuur 7 graden. Wind uit zuidwest tot zuid, toenemend tot vrij krachtig. 5. aan de kust en op het Usselmeer tot hard, 7. Ontslagen bij Olivetti Leiden laoei» CAROUNE VAN OVERBEEKE Bij Olivetti Office in Leiden, on derdeel van het Italiaanse com- puterconcem Olivetti, verdwijnt door reorganisatie een nog on bekend aantal banen. Bij het bedrijf dat kantoormachines verkoopt, werken ongeveer 80 Volgens het interim-manage ment zijn de kosten in verhou ding tot de omzet veel te hoog. „Daardoor zijn ernstige proble men ontstaan", aldus N. van Batenburg. Hij verwacht dat een aantal werknemers gebruik kan maken van de vut regeling. On dernemingsraad en vakbonden zijn inmiddels ingelicht Direc teur J. Groenewald is vervangen door interim-managers Beuker en Van Batenburg. uitgejaagd, nadat ze het land in twintig jaar tijd miljoenen dollars lichter hadden ge maakt. Na zes jaar ballingschap in de Vere nigde Staten keerde Imelda in november vorig jaar terug naar de Filipijnen, waar ze werd opgewacht door een enthousiaste me nigte aanhangers en een stuk of veertig aanklachten wegens comiptie, belasting fraude en verduistering. Vandaag verscheen Imelda voor twee rechtbanken waar zes aanklachten tegen haar worden behandeld. Alle zes beant woordde ze hoofdschuddend met „niet schuldig". De ex-presidentsvrouw wordt er onder meer van beschuldigd stichtingen in Zwitserland te beheren, waar de miljoenen dollars die zij en haar echtgenoot hebben verduisterd, zijn ondergebracht. Ook zou ze de Filipijnse Centrale Bank hebben ge dwongen een lening van 25 miljoen dollar toe te kennen aan een elektronicabedrijf in Manila dat zij zogenaamd beheerde. ik daarna: Per maand (f 27,80) via automa tische betaling*. Per kwartaal (f 80.10) via accept - Naam en voorletters Telefoon (i.v.m. controle bezorging) I Nummer bank/girorekening Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10060 2300 VB 8 712141

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1