Leven en wonen Klein en handig maar kleur en dessin het belangrijkst Water stop voorkomt verspilling 'Tessa' de nieuwste hangplant Mes met horloge Spaceball en golfslagbal nieuwe rage Dinsdag 7 januari 1992 Redactie: 023-150263 HENRIETJE VAN DER HOEVEN Vormgeving: MARIANNE VERSCHUREN Water uit de kraan (in keuken, douche, tuin enzovoort) lijkt de gewoonste zaak van de wereld. Niemand staat er bij stil wat het met veel technische inventiviteit geprodu ceerde leidingwater kost. Het gemiddeld verbruik ligt rond de 50.000 a 60.000 liter per persoon per jaar en dat is een flinke slok. Ook in geld, zo rond de 180 gulden per 100 'kuub'. Een groot deel van dit kostbare produkt gaat verloren. Er zijn in de afgelopen jaren al vele metho den bedacht om verspilling van water tegen te gaan en de Gorodal 2000 levert daartoe een waardevolle bijdrage. Gorodal is een zogeheten mousseur, die op de kraanuit loop geplaatst wordt. Hij is voorzien van een 'voelspriet'. Als die in verticale stand staat sluit hij de toevoer van water (ook als de kraan geopend is) helemaal af. Wil je een glas, pan of afwasbak vullen, of de tanden borstel gebruiken, dan duw je die 'voel spriet' opzij en het water gaat stromen. De fabrikant zegt dat dit systeem tot 85 pro cent waterbesparing kan opleveren. In de Verenigde Staten is het apparaat onder de naam Tap-It al lang bekend en het Ameri kaanse tijdschrift Good Housekeeping heeft de werking getest. De bevindingen komen overeen met wat de fabrikant zegt. Waarbij uiteraard moet worden aangetekend dat de besparing, variërend van 44 tot zelfs 90 pro cent, alleen geldt voor het tappunt waarop de Gorodal is aangebracht. De meest intensief gebruikte tappunten zijn de keukenkraan en die van de wastafel in bad- of slaapkamer. De Gorodal is heel eenvoudig te monteren: bestaande mousseur van de kraan verwij deren, het apparaatje plaatsen en goed vast draaien. Het is geschikt voor kranen met zowel in- als uitwendige schroefdraad. Weliswaar is het niet de uitgesproken be doeling om een van het apparaat voorziene kraan permanent in open stand te houden, maar kwaad kan dat niet. Indien goed ge monteerd maakt de Gorodal zelfs de kraan absoluut lekvrij en dat kan op zich ook al een besparing van enkele duizenden liters water per jaar (per tappunt) opleveren. De aanschafprijs, 29,50, is snel terugverdiend. Het is overigens wel een kwestie van 'even wennen' aan het gebruik. Meer informatie: Artisan, Almelo 05490- 1 08 81. Badpakken om in te zwemmen? Nou nee. Maar dat je op de boulevard zult opvallen is wel zeker als je een van deze creaties draagt. Het badpak, voorzien van een kraag en grote pofmouwen, komt uit de collectie van Christian Lacroix, het goudkleurige schubbenpakje met col is van Encrico Coveri. foto's anp Kwart Nederlandse baby's rijdt in een Koelstra-wagen Reitze Koelstra loopt niet met zijn hoofd in de wolken. „Kinderwagenfabrica- ge is", zegt hij, „een vak van buisjebouwers". Een kinderwagen anno nu heeft een stoffen bak, want hij mag niet te zwaar zijn. Wagen en onderstel moeten gescheiden kunnen worden, zodat het bovenste deel op de achterbank en het onderstel ingeklapt in de kofferbak van de auto kan worden gezet. De tijd van de grote Engelse 'koetsen', waarvoor zo'n 2000 gulden moet worden betaald, is voorbij. Moedors van nu kiezen voor kleine(re) handige wagens, waarvoor inclusief 'inventaris' 500 tot 1200 gulden moet worden neergeteld. JEANETTESTUUROP De kans dat een Nederlandse baby de eerste periode van zijn leven vooreen deel door brengt in een door Koelstra BV te Gorredijk vervaardigde kinderwagen is 1 op 4. De in de jaren dertig gestichte familievennoot schap, nu gerund door de broers Reitze (50. technisch directeur) en Gijs (60. algemeen directeur), heefteen marktaandeel van 25 procent. Kinderwagens uit Gorredijk worden ver kocht in Noorwegen. Denemarken, België en Engeland en Duitsland. Sinds acht jaar verkoopt het bedrijf ook Rie- mersma-kinderwagens. Niet alles wordtin eigen huis gemaakt. Zo importeert het be drijf buggy's uit Spanje, Italië en Taiwan en kinderwagens en badmeubilair uit Italië. Als aan bovenstaande voorwaarden is vol daan, komt eigenlijk het belangrijkste: kleur en dessin. Donkerblauw is door de jaren heen een geliefde kleur gebleven, vooral op het platteland. Een stedeling is sneller ge neigd te kiezen voor een wat frivolere uit monstering. Het bedrijf kan aan beide wen sen voldoen. Koelstra: „Het produkt kan nog zo goed zijn, als je stoffen niet deugen kun je het wel vergeten." De kleuren in de kinderwagenindustrie lopen mee met die in de textiel. Met dien verstande, dat de indu strie „een half jaar achter is". 'Te kinderlijk' Tot voor kort was het ontwikkelen van kin derwagens een echt mannenvak. Maar eni ge tijd geleden heeft Koelstra „een ontwerp ster in de artistieke sfeer" aangetrokken. Zij maakte haar debuut met het ontwerpen van een clowntjesstof. Het ontwerp zag er schattig uit maar de met de stof beklede kinderwagens verkochten niet. Koelstra: „De handel vond het niet mooi. Was van oordeel dat het ontwerp te kinderlijk was. De handel blijft de schakel die bepalend is voor de verkoop. Maar het gekke is dat het vrouwen wel aanspreekt. We zijn dan ook heel nieuwsgierig naar het uiteindelijke re sultaat." Koelstra spreekt van een 'progressieve en een klassieke lijn'. In het Zuiden is men progressiever dan in het Noorden. Klimato logische omstandigheden spelen daarbij een belangrijke rol. In het Noorden kiest men onomwonden voor de beschermende, warme kinderwagen, in het Zuiden staat de buggy met slaap/ligstand hoger genoteerd. In de moderne sector is op kinder- en wan- delwagengebied veel op de markt, dat kwa litatief „niet hoogstaand" is, heeft men in Gorredijk geconstateerd. „Wij willen kwali teit. vooral ook omdat een kinder- en wan delwagen langer dan één kind mee moet Naast een stevige constructie speelt ook het stofdessin een belangrijke rol. gaan." Het gebruik van kunststof in de buisjesstructuur is uiteraard logisch, maar in de wagen wil de gebruikster „stof zien". kelijke buggy is gemaakt op vrij kleine men sen. Dus lopen tal van Nederlandse vrou wen met gekromde rug achter het wandel wagentje. Koelstra, die een buggy met en zonder kap levert, heeft de duwhoogte op ten minste 1 meter gebracht, waardoor het probleem is opgelost. Het aardige van de Koelstra-buggy is, dat het bakje omkeerbaar is: het kind kan met het gezicht of met de rug naar vader of moeder toe zitten. Uit het buitenland komt de buggy met de lig/slaap- stand. Koelstra vraagt zich af, of een derge lijke 'huisvesting' goed is voor het kind en levert het wagentje dan ook niet af als kin derwagen, maar het wordt wel als zodanig gebruikt. Waar Reitze Koelstra zich bovenmatig aan ergert is het misbruik van zijn wagenpark. „Kinderwagens en wandelwagentjes zijn niet gemaakt op het vervoer van twee kin deren en voldoen dus ook niet aan de eisen van duotransport. Maar heel veel moeders en ik kan het me wel voorsteUen oojc doen dat toch. Tijdens de bootreis naar de Waddeneilanden, worden de kinderen op de arm gedragen en de koffers in de buggy vervoerd. Het materiaal kan er niet tegen en het is nog levensgevaarlijk ook." En waarom zitten er geen tweelingwagens in het pakket? Koelstra, zelf de vader van een duo, zegt het kort maar krachtig: „On- betaalbaar, de aantallen zijn te gering." Daarvoor zou een geheel nieuwe produktie- lijn moeten worden opgezet. Bovendien wijst hij op de praktijk: brede wagens zijn nagenoeg onmogelijk in het verkeer. In de buggysector is het wel geprobeerd, maar die combinatie bleek opk „onmogelijk om mee te rijden". Voor een extra brede kin derwagen blijven vele deuren gesloten, die voor normaleAvagens geopend worden. Kinderstoel Regeren maar ook produceren is vooruitzien, daarvan is Koelstra zich terde ge bewust. Het bedrijf komt dit jaar dan ook met een nieuwe kinderstoel. Daar is zeker plaats voor, zo redeneert het bedrijf, omdat zich buiten de 'thuismarkt' andere afne mers aandienen: grootouders en horecabe drijven. Koelstra streeft niet naar een „gi gantische produktverbreding", maar naar m foto's pr uitbreiding met „een aantal goede produk- ten in een beperkte range." laren geleden deed de buggy zijn intrede: een wandelwagentje, dat in de lengte en in de breedte inklapbaar is. Maar de oorspron- TUIN Laten we elkaar niets wijsmaken: januari is voor velen van ons een saaie maand. De midwinterfeesten zijn voorbij, het voorjaar laat op zich wachten en in de tuin valt ook al niet veel te beleven. Dus troosten we ons maar met kamerplanten. Veelal hebben we er nog een aantal overge houden van de winterse feesten. Willen we daar nog een tijdje plezier van hebben, dan moeten we ze wel goed verzorgen en dat houdt niet in veel water geven. Daaraan gaan uiteindelijk de meeste kamerplanten te gronde. Een plant die een tijdje droog is geweest, is doorgaans nog wel te redden, maar een plant die een poosje te nat heeft gestaan, is verloren. Immers de wortels zijn verrot en daar helpt geen moedertje lief Vooral de kerstster, de Euphorbia pulcheri- ma, blijkt vaak te nat te staan met als gevolg bladverlies. De kerstster houdt niet van nat te aarde. Die wil altijd pas water (op kamer temperatuur) als de bovenkant van de aar de in de pot al een beetje droog aanvoelt. Verder houdt de kerstster absoluut niet van zon. Mits goed behandeld houdt deze won derlijke plant vaak zijn kleur tot ver in het voorjaar. Dan snoeien we hem in, geven de plant nieuwe aarde af en toe wat mest en na de nachtvorsten mag hij de tuin in, waar het een prachtig lichtgroene plant wordt. Willen we weer kleur, dan moeten we hem midzomer een aantal uren extra in het don ker zetten. Dat mislukt bij mij al tijd, omdat het dan topdrukte in'de tuin is. De azalea houdt ook niet van zon, helaas ook niet van hoge tempera turen in onze kamers. Zet de azalea zo ver mogelijk van de radiator of kachel. Eigenlijk wil deze plant geen temperaturen boven de 15 graden. We kunnen de azalea een beetje helpen door vochtige stukjes •èpons (er is ook groene spons) tus sen de takken te stoppen. Dan blijft de lucht vochtig. Verder mag de potkluit nooit uitdrogen, dus om de zoveel dagen gedurende een of twee uur in lauwwarm water dom pelen. Wel laten uitlekken voor ze in de om-pot gaat. Na de bloei de azalea zo koel mo gelijk (rond de tien graden) weg zetten, even tot rust laten komen en dan nieuwe aarde erbij doen. Na de nachtvorst kan de plant dan in de tuin op een halfbeschaduwd plekje. Maar wel voor de eerste nachtvorst weer binnenhalen. Nog een winters zorgenkind: de cyclaam. Die houdt al evenmin als de azalea van warmte, droge lucht en felle zon. Al ver draagt de cyclaam kamertemperaturen be ter dan de azalea. De oorzaak van geel blad is vaker te veel water dan eeh verkeerde temperatuur. Giet de cyclaam met zorg: vul een schoteltje met lauw water, laat de plant een tot twee uur water opzuigen en zet ze daarna weer in het licht. Net als de azalea mag ze na de vprst de tuin in. maar ik ken mensen die de cyclaam na de bloei simpelweg op de vensterbank laten staan. Even tot rust komen, 's Zomers weer wat mest en....volgend jaar weer bloemen. Ie houdt het niet voor mogelijk, maar het klopt wel. LEZERSVRAAG Sinds tuinen schaarser en kleiner wor den, zijn de zogenaamde kuipplanten in opkomst. Een lieveling van kuipplanthou- ders is de datura. E. DE VOS UIT LEIDEN heeft er een die heel lang wordt en de on derste bladeren laat vallen. De datura overwintert in een koude kas. Dat is prima, mits de temperatuur piet on der de 5 graden Celsius komt. In het voor jaar zou ik de datura verwennen met goede, nieuwe potaarde, weer wat meer water ge ven en inkorten op de gewenste hoogte. Daar kan hij best tegen als hij net uit zijn winterslaap komt. Eventueel kan men de wonden afdekken met as. (Zelf gemaakt van verbrand papier). Pas ver na de nachtvorst weer naar buiten want deze plant, familie van de tabak, kan niet tegen vorst. Nog een vraag van DE VOS: witte vlieg in de datura. Witte vlieg is een luis met vleugels en wordt behandeld als elke andere bladluis. De plant flink natspuiten, nog beter dompelen in water van rond de 42 graden (Niet boven de 50 want dan gaat de plant dood) en meteen na de behandeling een plastic-zak erover, omdat er altijd wel vliegen weg- vluchten en later terugkomen. Na een dag of twee houden de belagers het voor gezien en kan de zak er weer af. H.C. VAN TRIGT UIT HAARLEM plaatst mij voor een raadsel. Telkens weer nieuwe aardbeiplanten, telkens weer nieuwe aarde en telkens weer volop blad maar vruchten die verschrompelen. Dat moet toch wel aan de standplaats en naar ik aanneem aan te weinig vocht in de grond liggen. Probeer eens wat turf in de grond te men gen, hou de planten goed vochtig tijdens de vruchtzetting en leg eventueel stro of iets anders onder de plant om te voorkomen dat de vruchten bii al dat vocht gaan rotten. Droge dennenaalaen zijn nog beter dan stro. Verder is er een mogelijkheid dat er te veel stikstof wordt gegeven of in de grond zit. De overdadige bladgroei zou daar op kunnen duiden. Aardbeiplanten houden van goede organische mest, kunnen halfschaduw ver dragen evenals licht zure grond. Nu maar hopen dat het dit jaar lukt. Dat hoor ik dan wel want al doende leert een mens. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vin den. De vraag kunt u opsturen naar Dami- ate Dagbladen, Postbus 507, 2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WO NEN. Iedereen kent de onverwoestbare kalan- choë als kamerplant. Ie zet hem op een lichte plek. je geeft hem matig water en als hij uitgebloeid is gooi je hem weg. De ras sen die tot de zogeheten blossfeldiana- groep behoren staan op de tweede plaats in de toptien van de kamerplanten. Er ver schijnen ook steeds nieuwe rassen. Soms ontstaat er dan een cultuurvariëteit die niet meer zo op de bekende kalanchoë lijkt. 'Tessa' is er zo een. In plaats van de vlezige, eironde blaadjes en de rechtopstaande blaadjes van K. blossfeldiana, tooit Tessa zich met bloemen die aan lange stelen neerhangen en met blaadjes die sterk op hoyablad lijken. Tessa is voortgekomen uit een kruising van K. manginii, afkomstig van Madagascar en K. gracilipes. 'Moeder' manginii is een soort die eveneens lange bloemstengels produ ceert, maar die buigen niet zo ver door als die van 'dochter' Tessa, met veel hangende, rozerode bloemen. Aanvankelijk groeien ze wel omhoog, maar al gauw gaan de takken hangen, zoals het een hangplant betaamt. Het originele Victorinox 'Swiss Army-offi- ciersmes' is in een extra feestelijke uitvoe ring op de markt verschenen. Op het mes is een Swatch-horloge gemonteerd met daar in een batterij, die ongeveer drie jaar mee gaat. Het mes ook wel het kleinste ge reedschapskistje ter wereld genoemd werd door Karl Elsener ontworpen. Alle de len zijn gemaakt van roestvrij staal. Men kan kiezen uit een zwarte en een rode uit voering. Het mes met 31 functies kost 210, dat met 14 functies 119. Het duurste mes inclusief een 'survival kit' komt op 337. Onder meer te koop in de goede zaken voor kam peerartikelen De 'Spaceball' en de 'Golfslagbal' zijn de nieuwste attracties op zwembadgebied in Nederland. De Spaceball is een grote trech ter. waarin de ontspanning zoekende be zoeker via een dichte waterglijbaan wordt gelanceerd. Na enkele rondies langs de rand van de trechter te hebben gegleden, belandt hij onvermijdelijk in het 'zwarte gat' onderin, waarna hij enkele meters om laag duikelt in een verfrissend bad. Het ap paraat, ongeveer 15 meter in doorsnee, is in Engeland al in gebruik. De Golfslagbal is een vinding van de Belg I. Demarteau, die dure golfslagmachines overbodig maakt en die ook ideine zwem baden kan omtoveren tot wildwaterbassins, maar eveneens tot eenvoudig kabbelende kinderbadjes. Het principe is eenvoudig: de bol heeft een springmechanisme, die in een bepaald ritme op en neer in het water be weegt. Een brug gaat golven als er een pelo ton soldaten in de pas overheen loopt. Wa ter doet dat met deze bol ook. Als de bol omhoog beweegt, trekt deze het water mee omhoog. Als hij neer gaat. duwt deze het water opzij. Door het vaste ritme kunnen de golven steeds hoger worden. De bollen zijn leverbaar met een diameter van 15 centi meter tot 1,05 meter.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19