Regio 'Jelgersmakliniek als dependance' Raadhuisplan Groen Links in prullenmand Voorschoten treedt niet toe tot klimaatverbond 'Papewegse Polder niet bebouwen' Opknapbeurt voor poort kloostertuin Dinsdag 7 januari 1992 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE CRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 17 LEIDEN HET KLIMAATVERBOND kan de gemeente Voorscho ten niet inschrijven als lid. Wel willen B en W zoveel mogelijk handelen in de geest van dit milieu-initiatief. GEEN SFEERLOZE SCHOENENDOOS aan de Lange Voort als onderkomen voor de Oegstgees- ter gemeente-ambtenaren, zo luidt de slogan van omwonenden van het Wilhelminapark. Zij maak ten een plan voor passende huisvesting voor het ambtelijk apparaat. NIEUWSLIJN Twee gewonden bij aanrijding VOORSCHOTEN Bij een aanrijding in de buurt van het Schu- bertplantsoen in Voorschoten zijn gisteren twee inzittenden van een busje gewond geraakt. De bestuurder, een 34-jarige Leide- naar, reed over de Wagnerlaan toen hij werd aangereden door een 70-jarige inwoner van Schoonhoven. De Schoonhovenaar had het busje volgens de politie geen voorrang verleend. De slachtoffers zijn met onbekend letsel naar het AZL overgebracht. Inbrekers 'flipperen' zich naar binnen VOORSCHOTEN Bij een inbraak in een woning aan de Pa- lestrinalaan in Voorschoten zijn gisternacht wat zilverwerk, een gouden horloge en sleutels gestolen. De inbrekers verschaften zich toegang tot de woning door middel van de 'flippermetho- de'. Met behulp van een smal voorwerp zoals een bankpasje of creditcard hadden ze het huisslot opengeflippercj. Andere spo ren van de daders ontbreken. Uit een woning aan de Prinses Beatrixlaan in Oegstgeest werd gisteravond een hoeveelheid sieraden van nogbnbekende waar de gestolen. De politie vermoedt dat de daders met een schroe- vedraaier de achterdeur hebben opengebroken. Geen spaan laten burgemeester en wethouders van Oegstgeest heel van het plan van Groen Links voor de huis vesting van de met ruimtenood kam pende ambtenaren. De tweekoppige gemeenteraadsffactie wil een kantoor vleugel met een kromming ('de ba naan') op palen bouwen in de flank van het huidige raadhuis in het Wilhel minapark. De dependance Rhijngees- terstraatweg 2 kan wat de fractie be treft tegen de vlakte en worden vervan gen door een bestuurdersvilla. Het belangrijkste voordeel van dit plan zou zijn dat het veel goedkoper is dan een heel nieuw raadhuis aan de Lijtweg: 5,5 miljoen gulden tegen 13,5 miljoen gulden. Burgemeester en wethouders even wel stellen dat uitbreiding van het raadhuis in het Wilhelminapark, zoals Groen Links voorstaat 'stedebouwkun dig niet acceptabel is'. Verder zou met het plan van Groen Links het benodig de aantal vierkante meters vloeropper vlakte niet worden gehaald. Het tekort is becijferd op 2500 vierkante meter. Bovendien is het plan van Groen Links lang niet zo veel goedkoper, menen burgemeester en wethouders. Zij heb ben ambtenaren een gespecificeerde kostenraming laten maken, 'maar dan bijgewerkt ten behoeve van de verge lijkbaarheid'. De rekenmeesters komen uit op een bedrag van 12.435.400 gul den. Doodsteek Het college onderschrijft de stelling van Groen Links dat het plan met de 'banaan' en de bestuurdersvilla betaal baar is: 12,4 miljoen gulden is nog al tijd minder dan 13,5 miljoen gulden. "De verhouding kosten/kwaliteit is echter aanmerkelijk ongustiger als wordt bedacht dat de vierkante meters bedrijfsvloeroppervlakte die Groen Links te kort komt in zijn plan, nog er gens moeten worden gevonden", aldus burgemeester en wethouders in een stuk dat op de agenda prijkt van de raadscommissie bestuurlijke aangele genheden die overmorgen bijeenkomt. Burgemeester en wethouders erken nen dat reeds bij de tweede uitbreiding van het raadhuis in 1980 'aanzienlijk op de stedebouwkundige kwaliteit van het Wilhelminapark is ingeleverd'. Het college sluit niet uit dat door de uit breidingen van het raadhuis de woon functie in dit Oegstgeester gebied on der druk is komen te staan. Een derde verbouwing zou wel eens de doodsteek voor de woonfunctie van het Wilhelmi napark en omgeving kunnen beteke nen, vreest het college. Uitvoering van het plan van Groen Links betekent dat het Wilhelminapark in tweeën breekt. De banaanvormige aanbouw vinden burgemeester en wet houders veel te afwijkend. „Een slank gebouw op pootjes zou zich wellicht goed kunnen voegen in een kantoren park anno 2000 maar is onacceptabel als verbinding tussen het karakteristie ke torentje van lesse en de woonbe bouwing langs de Rhijngeesterstraat- weg." Ontevreden Vraagtekens zet het college achter de wijze waarop Groen Links het huidige raadhuis met de bestuurdersvilla en de 'banaan' wil verbinden. Het college wijst erop dat deze vleugel bij voorkeur op alle verdiepingen van het raadhuis moet aansluiten. De verbinding ba naan-bestuurdersvilla geeft alleen toe gang tot de begane grond van dat pand, stellen burgemeester en wethou ders ontevreden vast. Groen Links is er in zijn plan niet in geslaagd om de loopafstanden tussen de verschillende afdelingen te verkor ten. Ook wat dat betreft betekent het plan geen verbetering van de huidige situatie, aldus het college. Voorts twij felen burgemeester en wethouders aan de haalbaarheid. Omwonenden zou den wel eens fel en langdurig kunnen ageren tegen een eventuele derde uit breiding. Wat het college betreft moeten de raadsleden het plan van Groen Links voor kennis aannemen, niet meer en niet minder. Zelf zien burgemeester en wethouders geen enkele aanleiding te rug te komen op het raadsbesluit de mogelijkheid van complete nieuw bouw aan de Lijtweg of omgeving te onderzoeken. Omwonenden komen met plan ambtelijke huisvesting Om de ruimtenood van de Oegstgeester gemeente-amb tenaren in het Wilhelminapark te lenigen zou de Jelgers makliniek of een deel ervan als dependance van het ge meentehuis kunnen worden gebruikt. Dat plan lanceren de omwonenden van het huidige raadhuis, die onlangs de Vereniging Wilhelminapark en Omgeving (VWO) heb ben opgericht. De VWO is uit op 'het behoud van het authentieke karakter' van dit Oegstgeester gebied. tatie betreft verantwoord is' het gebouw te renoveren. De VWO komt op een pikant moment met dit plan voor de dag. Overmorgen praat de raadscommissie bestuurlijke za ken over de visie van burge meester en wethouders op een eerder door Groen Links inge diend plan om in het Wilhelmi napark een extra kantoorvleugel en een bestuurdersvilla te bou wen. Burgemeester en wethou ders laten weinig heel van dit plan. De omwonenden moeten ook weinig hebben van'het plan van Groen Links omdat het in druist tegen de doelstelling van hun vereniging. Volgens de VWO kan de ge meente door van de Jelgers makliniek een dependance te De Jelgersmakliniek staat al ge ruime tijd leeg en is gemeente lijk eigendom. De WD-ffactie heeft zich herhaaldelijk voor stander getoond van een her huisvesting van de ambtenaren ëribürgemeester eri wethouders in het imponerende pand aan de Rhijngeesterstraatweg. De mogelijkheden daarvan zijn reeds bestudeerd. De uitkomst was dat er in 'de Jel' eenvoudig weg te weinig ruimte is. De WD heeft echter nog altijd geen af scheid genomen van deze idee ën. De VWO blijft vooral stil staan bij het citaat uit de studie 'dat het uit technisch oogpunt en voor wat investering en exploi Wassenaar wijst bebouwing van de Papewegse Polder af. Dat maakte burgemeester P.H. Schoute in zijn nieuwjaarstoe spraak gisteravond onomwon den duidelijk. „Laat ik het Was- senaarse standpunt hierover klip en klaar verwoorden: er kan, nu of in de volgende eeuw, geen sprake zijn van aantasting van de groene buffers." „Door dat wel te doen groeit de Leidse regio aan de Haagse vast. Dat is een zeer ongewenste ontwikkeling die wij met kracht tegengaan", aldus Schoute. Ook bebouwing op de marine vlieg basis Valkenburg tast de buffers volgens de burgervader aan. „'Houd Wassenaar groen' blijft een belangrijke opdracht, ook voor de toekomstige bestuurlij ke generaties, om de leefbaar heid in de Randstad te waarbor gen." Schoute stelde ook dat Was senaar pertinent geen deel wil uitmaken van een agglomera tiegemeente. „Dit is voor ons een onbegaanbare weg. Uitbrei ding van het Haagse grondge bied met de naaste gemeenten biedt de centrumfunctie finan cieel geen soelaas. We moeten erop vertrouwen dat het stads gewest toegroeit naar een ge zonde vorm van regionaal be stuur". zo zei Schoute. Hij noemde de Randstad ech ter toch een 'oase' in een verge lijking met de ontwikkelingen in de voormalige Sovjetunie, 'het oude Russische rijk', en Joego slavië. „Lokale en regionale pro blemen zijn in Wassenaar ge lukkig beheersbaar en vaak ook oplosbaar." maken drie vliegen in één klap slaan. Het huidige raadhuis kan immers worden gehandhaafd, de 'Jel' krijgt de eervolle be stemming die haar toekomt en er kan worden voldaan aan de eis van flexibiliteit, stellen de verenigde omwonenden. Flexibiliteit is volgens hen van cruciaal belang. Ze wijzen op de plannen van politiek Den Haag tot herindeling van regionale en plaatselijke besturen. Thans is niet aan te geven hoe veel amb tenaren Oegstgeest na die ope ratie nodig heeft. Daarmee is ook de behoefte aan ruimte een onzekere factor. De VWO wijst voorts op het belang van 'een harmonieuze bebouwing'. Om die reden heb ben de omwonenden weinig op met plannen voor uitbreiding van het huidige raadhuis in het Wilhelminapark. „Daarmee zou de harmonie van een historisch stuk Oegstgeest geweld aan worden gedaan." Ook de optie 'complete nieuwbouw aan de Lijtweg' is niet favoriet bij de omwonen den van het huidige gemeente huis: „Met een sfeerloze schoe nendoos ergens bij de Lange Voort is niemand gebaat.' De VWO stelt dat een raadhuis elders in Oegstgeest de onzekere bestuurlijke alleen zin heeft als het de allure' mee krijgt en in de zou gaan, redeneert de VWO. omgeving past. Zo'n niet bouw kost echter veel geld het Wilhelminapark r het is nog maar de vraag of dat geest graag in hun woonbuurt, oneindig veel belangrijker dan verantwoord is met het oog op Dat het daar 'enigszins excen- een korte afstand." De huidige trisch' ligt, is geen groot pro- omgeving is volgens de VWO komst die Oegstgeest tegemoet bleem: „Zo vaak komt de ge- sfeervol dat ook veel niet-Oegst- middelde burger niet op het geester bruidsparen 'op hun De omwonenden houden het raadhuis en moet hij er wel zijn, grote dag' kiezen voor het bestuurlijke centrum van Oegst- dan is een sfeervolle omgeving Oegstgeester raadhuis. 'Vlammende' toespraak Het bestuur van Nederland moet niet hals over kop worden hervormd door allerlei nieuwe instituten als agglomeratiera den en gewestbesturen. Bij dat soort instellingen kan niemand zich iets voorstellen, zodat het democratische vuurtje bij de burgers langzaam uitgaat. Deze waarschuwing liet de Voorscho- tense burgemeester P. Canne- gieter gisteravond horen tijdens zijn nieuwjaarstoespraak in het gemeentehuis. „Gooi de smeulende takjes van de gemeente en provincie niet dood met blokken als ge west, regio- of landsdeelbe- stuur, maar blaas ze aan. be hoedzaam en volhardend, en als ze weer zijn opgeflakkerd, voeg er dan eventueel aan toe wat verder nodig is", zei Canne- gieter. Groen Links Voorschoten pre senteerde gisteravond op de ge4- rheentelijke nieuwjaarsreceptie zijn standpunt over de dorpen- band met het Belgische Scho ten. Dat zou minder een duur feestje voor bestuurders moeten worden en meer een uitwisse ling waaraan alle inwoners ple zier beleven. Vier zwarte para plu's werden opgestoken als symbool van de oude uitwisse ling en een groene ter begroe ting van een jumelage nieuwe stijl. Maar dat ontging de mees te aanwezigen. Handtekeningenactie Groen Links tegen besluit college Deze poort maakte eens deel uitvan de tuinmuur van het klooster 'De Goede Herder*. Het gemeentebestuur van Zoeterwoude wil 13.000 gulden voor een opknapbeurt uittrekken. foto hielco kuipers ZOETERWOUDE» Het laatste tastbare restje van het klooster aan de Zoeter- woudse Hoge Rijkdijk wordt ge restaureerd. B en W stellen voor om bijna 13.000 gulden uit te trekken voor het opknappén van een voormalige poort en een klein stukje muur rond de vroegere kloostertuin. Waar nu aan de Rijndijk de wijk 'De Goede Herder' ligt, stond vroeger het gelijknamige klooster. De laatste resten wer den aan het einde van de jaren zeventig opgeruimd. Ruim tien jaar geleden werd begonnen met de bouw van de wijk. Enige jaren geleden werd het uitbrei dingsplan voltooid. Als herinnering aan het kloos ter heeft het gebied zijn naam aan de voormalige congregatie te danken. De straatnamen zijn vernoemd naar bomen uit de voormalige kloostertuin en naar bomen die als vanouds het ge zicht van het Zoeterwoudse pol derlandschap bepalen. In de kloostertuin stonden onder an dere, eiken en linden, waaraan de wijk haar Eiken- en Linden- laan heeft te danken. Daarnaast is er een Wilgenhof, vernoemd naar de knotwilg die op veel Het klooster behoorde tot de Franse congregatie van 'Onze Lieve Vrouw van Liefde des Goeden Herders". Deze orde stelde zich ten doel om vrou wen en meisjes te helpen die maatschappelijk mislukten en hun toevlucht namen tot prosti tutie en diefstal. De gemeente Voorschoten treedt niet toe tot het 'Klimaat- verbond voor behoud van de aardadmosfeer', kortweg het klimaatverbond. Wel wil de ge meente zoveel mogelijk hande len in de geest van dit milieu initiatief. Dit schrijven B en W in een voorstel aan de gemeen teraad. Groen Links Voorscho ten is een handtekeningenactie begonnen-met het dQel de raad toch tot toetreden te bewegen. Het klimaatverbond is een sa menwerkingsverband tussen Europese gemeenten en india nen uit het Amazonegebied om er samen voor te zorgen dat het broeikaseffect wordt tegenge gaan. De gemeenten verplich ten zich om de uitstoot van broeikasgassen (vooral kool dioxide, Co2) te beperken, ter wijl dé indianen het tropisch re genwoud zoveel mogelijk spa- De actie is een initiatief van de vereniging Milieudefensie, die alle ruim 700 Nederlandse gemeenten heeft gevraagd toe te treden tot het verbond. Vol gens milieudefensie zijn inmid dels 33 gemeenten toegetreden, waaronder grotere als Utrecht en Enschede. Vijfentwintig twij felen nog en 63 gemeenten heb ben laten weten geen lid te wil len worden. De rest heeft nog niets van zich laten horen. Bibliotheek Groen Links Voorschoten wil door middel van een handteke ningenactie de gemeenteraad overhalen toch toe te treden. De raad neemt aan het eind van de maand een beslissing. De raadscommissie openbare wer-* ken besloot vorig jaar nog geen standpunt 'in te nemen. Tot 24 januari hangen handtekenin genlijsten in winkelcentra, de bibliotheek en in gezondheids centra. 'Gemeente kan niet voldoen aan criteria voor toetreding B en W van Voorschoten vin den het klimaatverbond welis waar 'een initiatief dat alleen maar toegejuicht kan worden', maar denken dat Voorschoten niet kan voldoen aan de voor waarden waaraan bij toetreding moet worden voldaan. Een lid van het klimaatverbond ver plicht zich onder andere het energieverbruik te beperken, het gemotoriseerd verkeer te beperken en de uitstoot van koolstofdioxyde tot het jaar 2010 te halveren. Daarnaast moeten deze ge meenten alles doen om de pro duktie en het gebruik van CFK- drijfgassen onmiddellijk te stop pen en om het gebruik van hardhout zoveel mogelijk te be perken. B en W willen wel pro beren zoveel mogelijk aan deze doelstellingen te voldoen. Zo zijn al veel openbare gebouwen, scholen en gemeentewoningen geïsoleerd en staat voor de toe komst nog een flink aantal plannen op stapel. Milieudag Het komende half jaar wil Voor schoten een milieudag organi seren waarop het thema broei kaseffect aan de orde komt. Daarnaast wordt dit jaar in de regio een specialist voor ener giezaken aangesteld. Deze func tionaris moet een regionaal plan opstellen waarin wordt aangegeven hoe gemeenten energie kunnen besparen. Verder zal de bestaande Leid se verkeersmilieukaart worden uitgebreid tot een regionale kaart en daaraan verleent ook Voorschoten medewerking. Tropisch hardhout blijft een heet hangijzer. Een algemeen verbod is volgens B en VV van Voorschoten juridisch niet mo gelijk. Wel moet het gebruik zo veel mogelijk worden beperkt

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17