Leiden Gouden idee levert riante besparing op Topfuncties gemeente door interne kandidaten vervuld Akzo en ex-werknemer ruziën over vergoeding 'Ik toon gevoel van burgerschap en word gestraft Dinsdag 7 januari 1992 Vijf interne kandidaten krijgen de topfuncties van hoofden van dienst bij de gemeente Leiden. In het kader van de reorganisa tie worden de 29 huidige direc ties omgesmolten tot vijf grote diensten. Aan het hoofd van de milieudienst komt de huidige directeur van de reiniging A. van Gorsel. Directeur S. Noor man van de Sociale Dienst krijgt de leiding van de dienst sociaal- economische zaken. W. van der Hoeven van grond zaken en ruimtelijke ordening wordt hoofd van de dienst ruimtelijke ordening en beheer en de dienst welzijn en onder wijs wordt geleid door P. Peters, hoofd van de huidige directie onderwijs. H. van der Eijk, inte rim-manager van financiën gaat leiding geven aan de burger-fa cilitaire dienst. De voordracht van het college moet nog worden besproken met een vertrouwenscommissie die bestaat uit ambtenaren en raadsleden. De verwachting is dat deze commissie akkoord gaat met de benoemingen. zo een schadevergoeding moest betalen van 105.000 gulden. Ak zo Coatings heeft dat echter nog steeds niet overgemaakt, omdat het bedrijf het oneens is met het vonnis. De ex-werknemer heeft daar op beslag laten leggen op de bankrekening van Akzo. De gang van het Paleis van Justitie bracht uitkomst. Daar kwamen de ruziënde partijen overeen dat de oud-medewerker zo gauw mogelijk bewijzen over legt dat hij voldoende onroe rend goed bezit om eventueel het geld terug te betalen. Akzo zal het bedrag binnen een week overmaken op zijn bankreke ning. PERSBUREAU CERBERUS VerfFabrikant Akzo Coatings uit Sassenheim zal alsnog 105.000 gulden overmaken aan een ex- medewerker van het bedrijf. Tot die overeenstemming kwamen de advocaten van beide partijen gisteren in de gangen van de Haagse rechtbank. Daar speelde het kort geding dat Akzo tegen zijn voormalige onderzoeksme dewerker had aangespannen. De Haarlemmer deed 20 jaar lang microscopisch onderzoek naar de vuilafstotendheid van de Akzo verfsoorten. Nadat hij vorig jaar werd ontslagen, be paalde de kantonrechter dat Ak- AGENDA Sporten voor mensen met Cara olv een fysiotherapeute in sportzaal Boorsma Zwanenburg 61, van 15.30 tot 16.30 uur. Leiden Ledenvergadering van Omroep Rijn land in 't Parlement aan de Nieuw- straat 45, aanvang 20.00 uur. Kerstboomverbranding bij de Groen- oordhallen, aanvang 19.00 uur Klaverjassen in 't Meerpunt, aanvang 20.00 uur. Kerstbomen versnipperen op de Ge meentehaven, aanvang 19.00 uur. WOENSDAG 8JANUARI Leiden Spreekuur Verkeersveiligheid in het Stadsbouwhuis, Langegracht 72 van 10.30 tot 12.00 uur. Lisse Bridgen voor niet-rokers door B.C.L. in het 'Poelhuys', aanvang 20.00 Geertruidahof aan de Voorstraat, vang 15.00 uur. Vergadering van de Emancipatiecom missie Noordwijk, in het Gemeente huis aan de Voorstraat, aanvang 19.30 uur. Zitting van C.A. Elshout, vertrouwens man van het C.N.V. in Dorpshuis De Kuip aan de Zeestraat, van 11.00 tot 12.00 uur. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren Bart, zv. C. Remmelzwaal en H.W. van der Plas Hanna, dv. J.W. van Leeuwen en I.C. van der Scheer Filip Maarten, zv. E.B. Asscher en E.S. Houtsmuller Jacoba Alida, dv. L.P. van der Plas en A. Dijkhuizen Nikki Carlijn, dv. J.W. van Ommeren en A.M. van der Zwet Ramona, dv. A. Ouwerkerk en M. Kop Nicky, zv. D.K. Glasbergen en M.A.C. Homburg Kim Quyen, dv. Q. Phan Van en H. Tran Ngoc Wouter Fri- so, zv. J.C. Oudes en E.M. Ploegman Henry, zv. C. Hoek en G.M.M. van Rijn Esther Susanne, dv. G.J. Drolshagen en J. Kunz Drolshagen Emma Adriana Hendrika, dv. A. Boegschoten en A.W. Zwaan Roselinde, dv. J.B. Slimmers en J. van Heuzen Florimond Nicolaas, zv. J.C. van Buuren en M.A. Wetting Aimee Noëlle, dv. R.M. van der Spek en C.K. Mc Keown Anneke Evelien, dv. H.W. Weimar en Y.M. van Stigt Floris Alexander, zv. D.A. Boon en G.M.A. Mannes Jessie, zv. C. Stoof en J.C. van Schagen Thomas Hendrik Dirk, zv. G.F. Heeneman en W.H. Batelaan Ke vin. zv. J.T..Vreeken en S. van Gelderen Roy Pieter Adriaan, zv. E.D. van Leeu- we en S. Leemans Joanne Kelly, dv. D.H. van Duijn en R.B. Slingerland Nick Wilhelmus Theodorus, zv. R.P.M. Warmerdam en A.V.W. Arentsen Dun- ja, dv. F.W. Filarski en J. Bakker Glenn Daniël, zv. D. Janssen en B.M. van Krimpen Jamila, dv. A. Ftiah en J.C.M. Does Wouter Egbert Johannes Maria, zv. A.J. Flerig en Y.M. Habers Yanmck Rudolf, zv. W.J. Klar en N. Mohamad Christa Martina, dv. A. van der Plas en I.C. Barnhoorn Romée; dv. F.H. Schadd en A. van Ockenburg Yuri, zv. M. Avé en H.L.T. Hesselmg. Charlotte Caroline, dv. A. Wirmga en A.M.B. Hut ter Guus Volkert, zv. J.H.C. Kern en E.J. Wondergem Hugo Willem, zv. G.W.. Stokkers en A.A. Rosingh Lubbe- linkhof Laurens Hugo, zv. J.M.C. An- nard en M.Y.B.P. Duivenvoorde Gernt, zv. R. Heemskerk en J. de Mooij Maxi me Helena Maria, dv. R.P.A. Zandber gen en A.C. Lemmers Juliette Jacoba Elisabeth, dv. R.P.A. Zandbergen en A.C. Lemmers Sabine, dv. P C. Bol en C.G.M. Wolswijk Anouk. dv. P.E.R. van Beelen en M. van der Meij Neslihan, dv. F. Ta§ en H. Ta§ Niek Sebastiaan, zv. A H Hoogenboom en M Fallaux* Diederik Franciscus, zv. E. Stolk en M.M. Crombach Ruben, zv. P.L.M. van den Berg en A.M.B.I. Goemaat Hanne Jonathan, zv. W. Driebergen en N. van Egmond Raul, zv. FJ. Fernandez Bra- nas en A.l. Barrigas Pérez Robin Noël, zv. P. Arnoldus en A. Imthorn Rajae, dv. E.M. Maëyad en L. Es-Salki Vale rie, dv. H.W. Schoonhagen en J.A.M. Verhoeven Johannes Adrianus, zv. G. Verhoef en A. van Velzen Annette Ana- ne, dv. P.M. Vinke en W.J. Kijlstra Ca- nan, dv. H. Qakiroglu en S. Qakiroglu Fenna Jacomine, dv. A.J.J. van der Wal en A.M. Bos Bryan William Joseph, zv. M.F.S. Hermes Roland Casper Henri- cus, zv. J.H. van Dierendonck en J.J.B. Beukers Amber Lisanne, dv. W.F.K. Ens en J.J. de Graaf Jeanette, dv. F. den Heijeren H.J. van den Eijkel•Ti mothy John, zv. J.M.S. Meijers en J.H. Dopmeijer Shreef, zv. A.F. Atta Alia en A. Satan David Pieter, zv. R.J. Tege laar en J.M. Wendt. Overleden P.J. Lut (1925) man*Z. van der Plas (1911) man *J. Buter (1909) man G.C.J. van Belkom (1899) man C.J. Pauw (1953) man Th.C. Kruijt (1904) man G. Ramaker 1920) man G.J. Brokx (1914) echt- gen. van H.A. de Koning C. Hartevelt (1945) man M. van Delft (1902) geh. gew. met J.H. Remmerswaal R. Bree- baart (1989) zoon J. Gravekamp (1925) man E. van der Veen (1928) man C. Schaddé van Dooren 1903) man J.C. van Dijk 1926) geh. gew. met T.N. Hogenboom C.M. Kni|nen burg (1911) geh. gew. met H. van den Ameele P.B. Vreeburg 1905) man M. Cornelisse (1914) geh. gew. met H. Buis* J.J. Dijkstra(1924) man*D. Broekhuis (1905) geh. gew. met E.J. Mastenbroek J.H.W. van der Vlies (1939) man M. van Bommel (1960) echten, van G.L. Haak P. van der Ma- rel (1901) man C. Wiezehaan (1907) geh. gew. met F. Jelsma L.J. Roodak- ker (1901) man J G. Fokkema (1917) man W.G. Boers (1903) echtgen. van L. van Stralen M M M. van Oudenho ven (1969) vrouw* M. Angenent (1936) man M.J. Veensw.jk (1912) geh. gew. met P.C. Turk. Gehuwd: S. Tarhan en A.C.M. Glasber gen T G. Opdam en L.S. Gonzalez Co- varrubias M. Kouiss en H. Sanhap. NAGERECHT door Roy Klopper FOTO DICK HOGEWONINC VRIJE TIJD Ouderen Het Rijksmuseum voor Volken kunde heeft woensdag 8 januari een speciaal programma voor ouderen, waarin de tentoonstel ling 'Kleding voor de doden (Tellem weefsels uit Mali)' cen traal staat. Het programma be gint om 10.30 uur. FNV De FNV-werkgroep voor uitke ringsgerechtigden en ouderen houdt aanstaande woensdag middag (8 januari) haar ope ning met een toespraak van voorzitter Bart Nievaart en een kaart- en sjoelcompetitie. Binnenste buiten De binnenkant van je lichaam onderzoeken door allerlei proe ven: dat is de bedoeling van het project 'Je binnenste buiten' dat op 10 januari in buurthuis Mati- lo begint voor kinderen van 8 tot en met 12 jaar. Het project beslaat vier vrijdagmiddagen van 15.30 tot 17.00 uur. Voor in formatie 412515. Prestatieloop De Leidse ren- en toervereni- ging Swift organiseert zaterdag 11 januari een prestatieloop. Deelnemers kunnen kiezen uit drie afstanden, 5, 10 en 15 ki- lomter. De start is om 10.45 uur bij het clubhuis aan de Willem van de Madeweg (park De Bult). Inschrijven kan vanaf 10.00 uur. Bingo Carnavalsvereniging De Spoor- bumpers houdt zondag 12 janu ari een bingomiddag in buurt huis 't Spoortje (Bemhardkade 40). Aanvang 14.00 uur. Ouderen De Ouderen Activiteiten Com missie Leiden Zuid-West orga niseert op zondag 12 januari een ontspanningsmiddag vor 55-plussers. Accordeon-Vereni ging DVS. uit Wassenaar treedt op. Aanvang 14.30 uur in ver zorgingstehuis 'Van der Willi- genhof, Apollolaan 264. Toe gang 2,50. Voor vervoer: tel. 313987 of 310916. Pasen In buurthuis Joppensz wordt een cursus 'wandversiering voor pasen' gehouden. De cursus be gint maandag 13 januari om 9.30 tot 11.30 uur. Voor infor matie: 071-132462. In de politiek wordt nogal eens geklaagd over verva gend normbesef bij de Nederlanders. In Den Haag worden oplossingen aangedra gen als de 'zorgzame samenle ving'. Iedereen moet weer op z'n buren gaan letten, lekker be moeizuchtig doen. Aan de andere kant doet de staat er alles aan om zorgzame burgers te demotiveren. Want ze bestaan nog, mensen die het oordeel van bijvoorbeeld een huisarts niet tegenspreken. Die tientallen kilometers reizen als een kantonrechter hen oproept. ■Zo ook een man uit Zaandam die gisteren voor rechter Kamp verscheen. Maar dat was wel de laatste keer, hij blijft de volgen de keer gewoon thuis. De Zaandammer was gefopt op de Willem de Zwijgerlaan. Lei- denaars die er geregeld rijden, weten dat deze weg aan de kant van de Schipholweg een split sing kent naar links, richting station. Naar rechts ga je rich ting Oegstgeest. Maar voor een vreemdeling is het een uiterst ;chaotisch verkeerspunt. Rijd je '.gewoon op de linkerstrook, sta je plotseling voorgesorteerd richting centrum. Dat over-' uit de mouw. „Ach, dit was een mooie manier om de betaling een beetje uit te stellen." Het moet welhaast een economie student zijn geweest. Maar dan wel een eerste-jaars. Pulpblad Er zijn mensen die een heilig vertouwen hebben in hun eigen krant. Het bericht staat op de voorpagina, dus is het waar, zo luidt hun filosofie. Meestal heb ben ze daarin gelijk, maar soms ook niet. Dat bleek gisteren. Een man verscheen ter zitting omdat zijn zus een boete had gekregen vanwege te hard rij den. De boete van een dikke 120 piek vond ze te hoog. „In de NRC stond namelijk dat de boetes voor te hard rijden pas later zouden worden ver hoogd. Indertijd waren ze nog tachtig gulden per 10 kilometer te hard". De officier gaf toe dat de NRC niet bekend staat als grootste pulpblad van Neder land. Maar hier had de krant het toch echt fout. Hij eiste een boete van 180 gulden. Hoogheemraadschap beloont uitvinding Katwijker Maar liefst twaalfduizend gulden netto voor een idee. De Katwijker G.J. van der Bent werkzaam bij de zuive ringsinrichting voor afvalwater in zijn woonplaats weet vanmiddag waarschijnlijk niet wat hij meemaakt als hij dit bedrag tijdens de nieuwjaarsreceptie van het hoogheemraadschap van Rijnland in de handen gedrukt krijgt. anders tijdens het zuiverings proces gewoon had kunnen worden afgebroken. Als je dat ziet, ga je toch nadenken over een oplossing." KATWIJK ANNET VAN AARSEN Het hoogheemraadschap geeft Van der Bent deze beloning omdat hij een plan heeft be dacht om de hoeveelheid afval, die uit het rioolwater wordt ge vist voordat het daadwerkelijke zuiveringsproces begint, dras tisch te verminderen. Het idee levert Rijnland in vijf jaar tijd een besparing van 175.000 gul den op. voeren, nu is het er nog maar een", vertelt Van der Bent. „Het idee is vrij simpel. We hebben een pomp aangebracht boven de zandvanger, die normaal het zand afvoert dat in het water zit. Zonder de pomp ging er onbe doeld ook een grote hoeveel heid organisch afval mee, dat Van der Bent wist gisteren al dat hij beloond zou worden maar nog niet de hoogte van de prijs. „Soms is het 25 gulden, maar vorig jaar kreeg iemand vijfduizend gulden voor een idee. En dat is toch een heel be drag. We zien wel wat het mor gen wordt", zei Van der Bent gisteren over het beloningssys teem van zijn werkgever. Volgens woordvoerder C. Meijer van het hoogheemraad schap is het de eerste keer dat een medewerker 12.000 gulden krijgt. „Dit bedrag is de maxi male beloning, die we toe mo gen kennen voor een idee. De pomp van Van der Bent levert Rijnland een forse besparing op. Vandaar." Volgens de winnaar van de 'jackpot' is de betreffende aan passing zo'n half jaar geleden doorgevoerd. „In het begin liep het niet zo. Toen hadden we een verkeerde pomp geïnstal leerd. Die raakte telkens ver stopt met condooms en maand verband. Met de nieuwe pomp gaat het nu betrekkelijk goed, maar het blijft natuurlijk poep, waar we in roeren. Dat brengt het werk met zich mee. Ver stoppingen zijn er nog steeds maar veel minder vaak. Maar ja, die dingen die we vinden, die horen ook niet in het riool thuis." Van der Bent heeft inmiddels een idee voor de besteding van het geld. „Als het genoeg is, bouwen we er met mijn colle ga's van de zuiveringsinstallatie een feest van. Bowlen en uit eten bijvoorbeeld", meldt hij. Dan, nadenkend: „Misschien krijg ik daar dan wel weer een beloning voor. Oké, zo'n feest levert Rijnland dan wel geen be sparing op, maar het is wel goed voor de teamgeest." GJ. van der Bent „Het blijft roeren in poep." kwam de Zaandammer ook. „Ik moest richting Katwijk en stond verkeerd." De man stuurde zijn wagen over de on-onderbroken streep op het wegdek. Daarbij werd hij betrapt door twee agenten. Zij slingerden hem op de bon, wilden niets horen van een slechte verkeersregeling: fout is fout. De geschiedenis eindigde giste ren tijdens de zitting in het kan tongerecht. „Ik mag natuurlijk niet over die streep, maar ben hier gekomen om uit te leggen dat ik er niets aan kon doen. Hier stinkt iedereen in", aldus de verdachte. De officier vond het allemaal wel mooi. Zo'n on overzichtelijke verkeerssituatie brengt mooi geld in het laatje. Hij gooide er dan ook een ge weldig cliché tegenaan. „Er is heel vaak iets onduidelijk in het verkeer. Je moet het zelf goed oplossen." Hij vroeg een boete van 110 gulden. Dat schoot de verdachte in het verkeerde keelgat. In eerste in stantie bedroeg de schade na melijk tachtig piek. „Ik toon ge voel van burgerschap door hier te komen en dan word ik ge straft met een hogere boete". De rechter was veel milder en veroprdeelde de Zaandammer tot een boete van 51 gulden. „Dan is hoger beroep nog mo gelijk. Misschien dat u dit ver- keersonrecht ook nog onder de aandacht wil brengen van de Haagse rechters. Uitstel Van uitstel komt misschien wel afstel. Dat bedacht een Leidse student zich eind 1990 toen hij een bon ontving vanwege te hard rijden. Hij vond een ac cept-giro in de bus met een be drag van 80 gulden boete. De student was echter niet voor een gat te vangen en dacht slim te zijn: zijn naam was verkeerd gespeld, er ontbrak een 'a' in zijn achternaam. Hij schreef een keurig briefje met de mede deling niet te luisteren naar de naam op de accept-giro. Daar schrokken ze wel van, bij justitie. Ten minste, de Leide- naar hoörde nooit meer wat van zijn bon. Tot hij enkele weken geleden een dagvaarding ont ving. Hij moest 6 januari voor komen. In eerste instantie dacht hij verhinderd te zijn, waarvan hij gewag maakte in een keurig briefje. „Ik heb dan tentamens", luidde de mededeling. De rech ter was gisteren dan ook blij verrast de jongeman te mogen begroeten. Zijn oordeel werd er evenwel niet milder door. „Beetje flauw om die rekening te weigeren omdat er een letter fout staat. U ontspringt de dans toch niet." En hij voegde er nog iets aan toe. „Nu kunt u ook uw tentamen niet voorbereiden. Wat doet u eigenlijk, strafrecht? De verdachte haastte zich te melden dat dit niet het geval is. Maar uiteindelijk kwam de aap nieuw heeft namelijk nog lang niet alle panden in bezit. In 1989 is al besloten de huizen aan de Langegracht 135 tot en met 149 aan te kopen en te slopen. Er zijn tot nu toe vier panden aangekocht, over de aankoop van het vijfde in een matige staat verkeert. Volgens een ambtenaar van de gemeentelijke directie grondzaken wordt het huis waarschijnlijk nog een tijd verhuurd. De door de gemeente aan gekochte panden 147 en 149 waren er zo slecht aan toe dat ze meteen zijn afgebroken. De huizen worden volgens de ambtenaar overigens niet tegen elke prijs gekocht. „Vo rig jaar is nog een huis door een particulier aan een particulier verkocht. Wij vonden het te duur." De plannen voor nieuwbouw zijn nog niet uitgewerkt. FOTO JAN HOLVAST

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15