Leiden Krakers knappen vuile bioscoop op Buurt klaagt over overlast Quintus en herrie cafés Eigenares wilde Rex heropenen Veemarkt Groenoordhal in 1991 licht gegroeid Directeur sociale dienst Te veel 'bedden' ouderen tegen 'mini-stelsel' 'Leiden heerlijk om te leven, wonen, sterven' Dinsdag 7 januari 1992 NIEUWSLIJN Gemeente dreigt restaurants te sluiten Shoarmazaak Camp David aan de Haarlemmerstraat en Chinees restaurant New Pearl City aan het Vijf Meiplein moeten snel maatregelen nemen zodat ze aan de voorwaarden van de hin derwetvergunning doen. Gebeurt dat niet, dan moeten beide za ken sluiten. De gemeente heeft tegen Camp David een sluitingsbevel uitge vaardigd omdat geen afdoende maatregelen tegen stankoverlast zouden zijn genomen. New Pearl City veroorzaakt te veel herrie. Camp David is in beroep gegaan tegen het voornemen tot slui ting. Waarschijnlijk krijgt de eigenaar wat langer de tijd om de benodigde voorzieningen tegen de stankoverlast te treffen. New Pearl City heeft inmiddels aangekondigd voor 1 februari maatre gelen te nemen tegen de geluidsoverlast Telefoonmaniak weer actief Opnieuw zijn ouders van een Leidse studente telefonisch lastig gevallen. Een onbekende man belde hen op en spuide een drei gend verhaal over him dochter. De politie zoekt al enige tijd naar de man, die met een zekere regelmaat ouders van studen tes belt met onheilspellende verhalen. Volgens een politie woordvoerder is het uiterst moeilijk de man te lokaliseren omdat hij steeds verschillende nummers belt Het vermoeden bestaat dat de dader gebruik maakt van studentenalmanakken. Provincie bepleit sluiting Van der Willigenhof De veemarkt in de Groenoord hal, die enkele jaren terug nog ten dode opgeschreven leek, is vorig jaar licht gegroeid. In to taal voerden de veehandelaren het afgelopen jaar 253.604 die ren aan, 2503 stuks meer dan in 1990. De Leidse veemarkt loopt daarmee in de pas met de markten elders in Nederland, die allemaal meer vee verwerk ten. „De markten zijn allemaal be zig om hun marktaandeel weer uit te breiden ten koste van de directe handel en verschillende opvangcentra voor dieren", zegt directeur A. de Jong van de Groenoordhal verheugd. De Groenoordhal boekte zijn winst met de nuchtere kalveren, waarvan het aantal met 3600 groeide tot 109.717 stuks ten nadele van de speciale opvang- van 1100 schapen, die vorig jaar met 55.672 wer den aangevoerd. Vooral Utrecht wist meer schapenhandelaren uit de rest van Nederland weg te lokken. Het aantal koeien bleef met 54.644 ongeveer gelijk, net als het aantal varkens (29.010 stuks) dat iets daalde. „Vorig jaar zijn er verschillende geval len van varkenspest geweest en daarvan zijn wij niet helemaal hersteld", zegt De Jong. Ondanks de lichte winst gaan de tarieven iets omhoog. Zowel de aanvoer van koeien (nu 10,75 gulden) als het parkeren (2,25 gulden) gaan met een kwartje omhoog. De Jong: „Dat is minder dan bij de overige Ne derlandse veemarkten, die hun tarieven gemiddeld met 3 pro cent verhogen". De directeur van de Leidse soci ale dienst, S. Noorman, voelt niets voor de invoering van een zogenaamd 'mini-stelsel' ter vervanging van het huidige uit- keringsbestel. Ze ziet 'geen en kel heil' in het onlangs door haar Rotterdamse collega La- man bejubelde plan om ieder een lage basisuitkeringen te ge- Mensen met een laag inko men en een hoog beroepsrisico, die zich zouden moeten bijver zekeren, worden van een mi nistelsel de dupe, zei Noorman gistermiddag tijdens haar nieuwjaarstoespraak. De directeur vindt daarente gen wel dat de verzorgingsstaat hard toe is aan een renovatie. „De verzorgingsstaat is uit zijn krachten gegroeid, scheurt en barst aan alle kanten", aldus Noorman. „Het bestaande ver- c zekeringsstelsel moet gereno veerd worden, met een zo groot mogelijke handhaving van de bestaande rechten". Als belangrijkste knelpunten van het huidige systeem noem de de directeur het 'op grote schaal oneigenlijk gebruiken (vervolg pagina een) De plannen om verzorgingshuis Van der Willigenhof te sluiten, vloeien voort uit het feit dat in Leiden te veel 'bedden' voor ouderen zijn. Het zorgcentrum Zijloever in Leiden-Noord kon een paar jaar geleden alleen worden gebouwd als de andere bejaardenhuizen in Leiden 60 plaatsen zouden inleveren. JANET VAN DUK van de wao', een 'fraudegevoeli ge bijstandsregeling', het 'on overzichtelijke woud van regel geving' en het 'volstrekt langs elkaar heenwerken van diverse uitvoeringsinstanties'. Vooral aan dat laatste wil de sociale dienst zo snel mogelijk wat veranderen. Per 1 januari werkt de uitkeringsinstantie nauw samen met het arbeids bureau bij het begeleiden van werklozen. Door een groot scheepse gemeentelijke organi satie wordt de sociale dienst over enige tijd onderdeel van een sociaal-economische dienst. Gemeente en provincie spraken af dat dat binnen vijf jaar zou gebeuren. Volgens G. Klijnsma van de afdeling ouderenbeleid van de provincie hebben de ver zorgingshuizen zich echter nooit verbonden aan deze af spraak. Overleg over het ver minderen van bedden in de Leidse bejaardenhuizen verliep moeizaam. Het weghalen van bedden in verschillende tehuizen levert bovendien jmi/ifley„b/2?paringen op dan het sluiten van een compleet verzorgingshuis, geeft Klijnsma toe. „Als je overal een paar bedden weghaalt, dan scheelt dat nauwelijks in perso neelslasten. En dat is altijd de grootste kostenpost". De Van der Willigenhof be staat sinds 1972. Volgens Klijns ma is het hoge gebouw aan de Apollolaan verouderd. „Er is een heel ingrijpende renovatie nodig. Die verbouwing kost zo veel, dat het tehuis toch al plaatsen zou moeten inleveren. Want het geld moet ergens van daan komen, de verbouwings operatie moet 'budgettair neu traal' verlopen". De Van der Willigenhof ligt bovendien in een deel van Lei den waar meerdere tehuizen te vinden zijn. Haagwijk staat een paar straten verderop en ook Rijn pn Vliet is redelijk in de buurt gevestigd. Om die redenen heeft de pro vincie voorgesteld het tehuis te sluiten. „Op dit moment zijn door ambtenaren alleen nog meer informele gesprekken met het bestuur van het tehuis ge voerd", benadrukt Klijnsma. „We zijn echt nog niet in het stadium dat er brood kan wor den gebakken". Er is volgens Klijnsma nog niet over nagedacht waar de huidige bewoners van het te huis naar toe moeten. Ook is nog niet bekend wat met het gebouw gebeurt als de plannen doorgaan. Het is volgens de ambtenaar ook nog te vroeg om iets te zeggen over de toekomst van de aanleunwoningen die bij het tehuis horen. Directeur J. van Eeden van de Van der Willigenhof wil zijn me ning over het provinciale plan nog niet kwijt. Hij is het in elk geval niet eens met de argu menten van de provincie. „We hebben een plan ingediend voor een nieuwe keuken en bo vendien is een aantal installa ties «ïan vervanging toe. Maar van een ingrijpende verbou wing is geen sprake. Die is ook niet nodig. Dat heeft een onder zoek van de Rijksgebouwen dienst onlangs nog uitgewe zen". Volgens de directeur is het ook niet zo dat de indeling van het tehuis is verouderd. „Het gebouw voldoet aan alle nor men. Tegenwoordig zie je in derdaad meer laagbouw. Maar bij ons is het zo dat niemand te gen de voordeur van zijn over buurman aanloopt als hij zijn eigen appartement uit komt. Als je hier je huis uitstapt kom je op een gang met uitzicht naar bui ten. En dat vinden de meeste mensen toch wel prettig". Als de Van der Willigenhof verdwijnt uit Leiden, krijgt Lei derdorp in elk geval een nieuw tehuis. Is er in Leiden volgens de normen een te groot aantal 'bedden', in Leiderdorp is er juist een tekort. „Als we genoeg geld hadden, dan zouden we in Leiderdorp gewoon een nieuw centrum bouwen. Maar er is te weinig geld en dat betekent dat we gedwongen zijn te zoeken naar een oplossing waarbij het een plaatsmaakt voor het an der", aldus Klijnsma. Als dit plan afketst, komt de provincie in de problemen, geeft de ambtenaar toe. In Leiderdorp komt waar schijnlijk geen traditioneel ver zorgingshuis, maar een cen trum dat vergelijkbaar is met het Leidse Zijloever. Het streven daarbij is de ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen. Verschillende hulpver lenende instanties werken sa men om de 'bewoners' de zorg te bieden die ze nodig hebben. LEIDEN LOMAN LEEFAAANS De graffiti in het portiek is over geschilderd. Gas, licht en elektra zijn aangesloten en de oude foyer doet dienst als vergader- annex fusieruimte. Nu het pand bijna een maand gekraakt is, hebben vijf bewoners en bijbe horende groep het voorste ge deelte van de verpauperde Rex- bioscoop woonbaar, toonbaar De grote ruimte van de oude filmzaal houdt de groep bezig met filosoferen over nuttig her gebruik: „Maar voorlopig heb ben we alleen nog ideeën, want we zitten nog in een afwachten de positie", meldde een woord voerder tijdens een gisteravond gehouden huisvergadering. Het wachten is op een huur overeenkomst met eigenares D. OrtjeKnuit. De groep hoopt vurig dat de Amsterdamse daar toe bereid is: „We hopen van wel, natuurlijk had ze meer kunnen 'vangen' als ze het pand aan bijvoorbeeld een project ontwikkelaar had verkocht, maar verkopen wil of kan ze dus duidelijk niet. Als ze het aan ons verhuurt, blijft ze eigenares en wij knappen het pand op", geeft een andere spreker hun voorstel Dat de eigenares op het punt stond om de bioscoop na een 'facelift' te heropenen, nemen ze sowieso met een flinke korrel zout. „We hebben twee vliko- bakken vol vuil hier vandaan gehaald, het was een tering zooi", laat een van hen weten. Tijdens een kleine rondleiding wordt gewezen op een spinne- web met een astronomische af meting in een van de uiterst stoffige en half afgebroken ach- terruimtes. Distantiëren Naast 'wonen', zijn het vooral culturele activiteiten waar de krakers het pand voor denken te gebruiken. Exposities, schaak club, vergaderingen: „En mis schien wel kinderopvang of zelfs het vertonen van films. Op die manier moet er geld binnen komen. De eigenares hoeft voor die dure projector niet bang te zijn. Dat kamertje waarin hij staat, wordt gekoesterd. Kortom, activiteiten voor een breed publiek én uiteraard zon der overlast, dus feesten, dat kan gewoon niet", aldus de woordvoerder. De groep van de Rex wil zich distantiëren van de krakersgroep in het complex aan de Lammermarkt waarvan de doelstellingen 'wel o.k.' zijn, maar waar om verschillende re denenen nooit wat uit komt. Wederopbouw Volgens de Rex-krakers is er in Leiden duidelijk een behoefte aan zo'n ruimte zoals zij die zich voorstellen. Het aanbod van activiteiten in het LVC aan de Breestraat, dat eigenlijk in die behoefte zou moeten voor zien, is volgens de groep niet breed genoeg. Een onlangs ge houden collecte voor 'de weder opbouw van de Rex', leverde dan ook een boven verwachting groot bedrag op waar de groep letterlijk op kon bouwen. Voorbeelden van hoe het pand moet gaan functioneren, zijn er te over. Namen als Vrankrijk in Amsterdam, Aku in Utrecht en Simplon in Gronin gen worden genoemd. Allemaal gekraakte bioscopen of theaters die nu dienst doen als woon ruimte en voor diverse activitei ten. Maar de groep beseft dat als het zover is, een huurover eenkomst voor de zekerheid zou moeten zorgen: „Niet dat we niet doorgaan, we hebben de mensen, de organisatie en misschien ook wel het geld, maar vooral voor de lange baan zou een huurcontract zeker hel pen." „Een stad waar het heerlijk is om te leven, heerlijk is om te wonen en heerlijk is om te stervenkenschetste burge meester G. Goekoop gisteren in zijn nieuwjaarstoespraak het ideale Leiden van de toe komst. Volgens Goekoop is dat de enige manier om Leiden als een 'Europese kwaliteitsstad' te laten overleven in het Euro pa van na 1992. „Wij moeten net niet hebben van onze om vang maar van de kwaliteit van ons onderwijs, van onze bedrijven en van onze cultuur om los te komen van de grijs heid die de komende jaren dreigt te vallen over het groot- Europa". Het afgelopen jaar is volgens de eerste burger verlopen zon der echte hoogte- of diepte punten. „Ondanks de moor den is het inwoneraantal ge stegen naar 113.000", spraknij verheugd. .Afgezien van de moorden was het ook wat de criminaliteit betreft een rustig jaar. Het aantal inbraken nam toe, het aantal winkeldiefstal len werd minder. Fokker kwam na een valse start toch naar Leiden, de bliksemsnel opgekomen Infotheek ging naar de bliksem". Het komende jaar wordt het jaar van de waarheid voor de Europese Gemeenschap, die op 1 januari 1993 een econo mische eenheidsmarkt gaat vormen. „Is het goed voor Lei den, is het slecht voor Leiden? Ik weet het niet", tastte Goe koop in het duister. Volgens hem is samenwerking in elk geval de enige manier om een kleine stad overeind te houden in het grote Europa. „Commissaris van de konin gin Patijn heeft gepleit voor een aantal grote gemeenten, ik vind dat de moeite van bestu deren waard", vond Goekoop. De huidige samenwerking tus sen Leiden en de regioge meenten verloopt volgens hem moeizaam en ontaardt door het vele overleg in 'een on-democratie'. Tot de tijd dat de samenwerking verloopt langs de grenzen van het re gionale politickorps is Leiden hoe dan ook een 'moordstad'. Enquête buurtcomité Noordvest FOTO HIELCO KUIPERS Het theater aan de Haarlemmerstraat is enige tijd geleden gesloten en niet lang daarna gekraakt. LEIDEN LOMAN LEEFMANS De eigenares van de Rex-bioscoop aan de Haarlemmerstraat, mevrouw D. Ortje-Knuit is wanhopig. Haar plannen om de Rex een nieuw, 'seksloos' gezicht te geven, zijn door de krakers in duigen gevallen. De politie heeft het pand dat op 13 december werd gekraakt, niet ontruimd omdat het al gerui me tijd leeg stond. Deze vermeende leeg stand bestrijdt Ortje-Knuit: „Ik ben er slechts noodgedwongen een tijdje mee ge stopt, maar deze maand had de heropening moeten zijn." „Het stond niet leeg", houdt ze vol. „Ik wilde andere films gaan draaien. Seksfilms 'doen' het niet meer in de bioscoop. Om van genre te veranderen moest ik wel van alles regelen met de filmverhuurders. Ook' de naam van de bioscoop zou af moeten van het huidige imago. Die zaken zijn niet zo maar een, twee, drie geregeld. Omdat ik ook een ongeluk heb gehad, heeft de zaak een half jaartje stil gelegen- Maar er staat nog gewoon apparatuur van mij in die ruimte", laat Ortje-Knuit vanuit Amsterdam weten. Ze laakt het optreden van de politie. „Ik klaag niet graag over de politie, maar als je weet hoe vaak er is ingebroken en hoe vaak de ruiten zijn vernield, dat heeft me duizen den guldens gekost. De politie zei dan dat ze er niets aan konden doen of niets had den gezien of geen personeel genoeg had den. Natuurlijk zag de entree er niet uit. Als je die laat schilderen is het een dag later weer volgeklad. Ik had net een schilder ge vonden en die zou met de kerst beginnen", aldus de Amsterdamse, die de krakers als 'inbrekers' bestempelt. Ze ontzenuwt alle geruchten over de eventuele verkoop van het pand. Ortje- Knuit schermt met de naam van een beken de filmverhuursmaatschappij die al een verregaande overeenkomst met haar zou hebben voor zowel de Rex als de Trianon op de Breestraat, die ook eigendom van haar is. Dat zou Colombia Tri-Star kunnen zijn, een van de grotere in Nederland, want dat bedrijf had het afgelopen najaar een conflict met Lido/Luxor, over de verto- ningsduur van films. „Ik ben wanhopig", zegt Ortje-Knuit Ik kan ze er moeilijk uitslaan, ik ben een vrouw alleen en over de negentig." Van de Rex had ze weer een 'fatsoenlijke' bioscoop willen maken: „Ik had zelfs de verwarming al weer aangesloten. Kraken? nooit gedacht dat het mij zou overkomen. Je gaat toch niet om de zoveel tijd aan de politie zeggen dat je met je éigen pand wat aan het doen bent zodat er niet wordt ingebroken?" Volgens politiewoordvoerder A. Kuijt is er formeel niets tegen de krakers te doen: „Er is geconstateerd dat het leeg stond en on derzoek leverde geen duidelijke, toekomsti ge bestemming voor het pand op. Nu is het wachten dus op een gerechtelijke uit spraak." LEDEN JANET VAN DUK Bewoners van het gebied tussen Nieuwe Beestenmarkt en Vol molengracht klagen steen en been over de overlast van hore cagelegenheden in de buurt. Studentenvereniging Quintus de Korte Mare veroorzaakt de meeste overlast. Dat blijkt uit een enquête die buurtcomité Noordvest in het najaar hield onder de bewoners van de wijk tussen Nieuwe Beestenmarkt, Maresingel, He rengracht en Oude Singel. Er kwamen 79 reacties binnen van mensen die geregeld hinder on dervinden van de cafés in het gebied. Verreweg de meeste klachten zijn afkomstig van be woners die wonen tussen Nieu we Beestenmarkt en Volmolen s-acht. Daar zijn ook de meeste horecagelegenheden gevestigd. Voor het buurtcomité staat als een paal boven water dat 'een eind moet komen aan de wildgroei van horecavestigin- gen'. Ook moet iets worden ge daan aan de overlast Over Quintus klagen 27 buurtbewoners. Hoog op de klachtenlijst scoren ook café De Spons en koffieshop Tanger op de Korte Mare en De Droomfa- briek op de Oude Singel. Het meeste ergeren de buurt bewoners zich aan schreeuwen de horecabezoekers. Ook ge luidinstallaties en live muziek veroorzaken veel overlast. Over vechtpartijen klagen 36 inzen ders. Een kleine dertig zegt dat schade is aangebracht aan hun wonig of auto. Veel klachten zijn er ook over 'urine rende en brakende horecabe zoekers'. Op de Marepoortkade is volgens twee mensen sprake van 'seksoverlast'. Hinder Er hebben totaal 98 mensen ge reageerd op de enquête. Vier mensen zeggen geen overlast te ondervinden en vijftien bewo ners hebben geen mening. De rest ondervindt vooral 's nachts hinder van de horeca-ondeme- mingen. Uit de enquête blijkt echter dat slechts 17 mensen bij de eigenaar hebben geklaagd. De politie is door 40 bewoners wel- eens ingeschakeld. De meeste mensen (25) tonen zich teleur gesteld over het resultaat daar- Het buurtcomité gaat de uit slag van het onderzoekje voor leggen aan de 'begeleidings commissie Horecabeleid' die bestaat uit de burgemeester, een wethouder, ambtenaren en mensen van de politie. Ook de horeca-exploitanten worden op de hoogte gesteld van de resul taten, evenals het college van burgemeester en wethouders. Het buurtcomité raadt in een brief waarin de resultaten zijn vermeld de bewoners aan klachten te melden bij de poli tie. „Want als er niet wordt ge klaagd. is er geen probleem, cn wordt vervolgens niets aan het probleem gedaan".

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13