Buitenland Regeringsleger Tchad zet tegenoffensief in VS willen Russen graag snel in IMF Sloppenwijken overwoekeren Istanbul 'Zeker 3.000 doden in Burundi' Vredesmissie Somalia loopt voorlopig vast Zaterdag 4januan1992 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERAAANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: HENK GEIST NIEUWSLIJN 'Begeleiden rally speelt troepen N'djamena parten Marx en Engels ruimen veld In Moskou moeten de grondleggers van het marxisme plaatsma ken voor de Russische adel. Het stadsbestuur besloot gisteren dat het Marx- en Engels-museum aan de Vereniging van Nako melingen van de Russische Adel zal worden gegeven. Dat meld de het persbureau TASS. Het museum, dat nu nog is gewijd aan de grondleggers van het marxisme, is gehuisvest in een 18e- eeuws pand in het oude centrum van Moskou, dat tot de revolu tie van 1917 aan de graven Dolgoroeki toebehoorde. De Unie van Nakomelingen wü er een museum, een bibliotheek en ar chieven onderbrengen. Prins dronken op politiebureau De Deense kroonprins Frederik heeft op nieuwjaarsdag enige tijd doorgebracht in een politiebureau, zo is gisteren bevestigd. De 23-jarige Frederik had zijn lijfwachten op een feestje afge schud en was in een limousine vertrokken met het model Marie- Louise Aamund achter het stuur. Ze werden in Kopenhagen door de politie aangehouden en de chauffeuse moest mee voor een bloedproef. Ook Frederik bevond zich volgens de politie in kennelijke staat. Op het bureau kwam men tevens tot de conclu sie dat Marie-Louise niet over een rijbewijs beschikte. Nepal gaat vuil in bergen opruimen Het gebied rond de Mount Everest in het Himalayagebergte in Nepal moet worden ontdaan van bergen afval die buitenlandse bergbeklimmers daar jaarlijks achterlaten. Dat heeft de rege ringskrant Gorkhapatra gisteren bericht. Het blad citeerde de voorzitter van de Nepalese bergbeklimmersvereniging, Tek Chandra Pokharel, die schatte dat de westerse toeristen door de jaren heen in totaal zon 50 ton afval hebben achtergelaten. Pok harel kondigde een schoonmaakcampagne aan waarmee hij 16 ton hoopt op Weer herrie over wapens In Duitsland is opnieuw politiek tumult ontstaan over de ver koop van wapens uit de Oostduitse voorraden die de regering bij de eenwording van december 1990 erfde. De regering maakte gisteren bekend vijf mijnenvegers en twee sleepboten uit het Oostduitse arsenaal te hebben verkocht aan Uruguay en een hoeveelheid lichte wapens en munitie aan Finland. Het verko pen van wapens is echter in grote tegenspraak met publieke pleidooien van Duitsland om de verkoop van wapens in de we reld aan banden te leggen. Het regeringsleger van Tchad heeft gisteren een groot te genoffensief ingezet tegen opstandelingen in het westen van het land. Daarbij zouden de regeringstroepen de strategisch belangrijke stad Bol hebben heroverd. De be slissing van Frankrijk om nog eens 450 parachutisten naar Tchad te sturen ter bescherming van de 3.000 Fran se burgers en de plaatselijke bevolking is met gejuich ontvangen in de hoofdstad N'djamena. De meeste ban ken, kantoren en winkels openden gisteren weer hun deuren. van manschappen uit zowel het noorden als oosten van het land. Mede daarom zou het ze zijn gelukt de rebellen bij Bol te verslaan. Het leger rukt nu op naar Liwa. De opstandelingen aanhangers van de in de cember 1990 verdreven presi dent Hissène Habré slaagden er eerder deze week vrij gemak kelijk in de steden Bol en Liwa NAIROBI FRANS V CORRESPONDENT De Tchadische autoriteiten ont kenden gisteren dat de rebellen de hoofdstad tot op 100 kilome ter waren genaderd en dat er gevochten zou worden in de steden Massaguet en Massakori op respectievelijk 80 en 150 ki lometer van N'djamena. Volgens de minister van in formatie hebben de regerings troepen in het strijdgebied in de buurt van het Tchad-meer in middels versterking gekregen Kaapstad, die Tchad inmiddels heeft aangedaan. De ongeveer 3.000 rebellen begonnen hun aanval op rege ringsdoelen in West-Tchad be gin vorige week en slaagden er in korte tijd in opmerkelijke successen te boeken. Frankrijk, dat de snelle opmars van de op standelingen als een ernstig ge vaar zag voor haar burgers in Tchad en voor de plaatselijke Dat de rebellen aanvanelijk bevolking, besloot donderdag zulke successen konden boe ken, kwam volgens de Tchadi sche minister van informatie doordat de rond het Tchad- meer gelegerde regeringstroe pen hun posities moesten verla ten om te zorgen voor een goed verloop van de rally Parijs- 450 extra manschappen en kele bommenwerpers naar het Centraalafrikaanse land te stu ren. Dit ter versterking van de meer dan 1.000 Franse soldaten die zich al enkele jaren in de hoofdstad N'djamena en het oosten van het land bevinden. i de Franse parachutisten n..rrr. het Hutu-volk. Ze zouden zijn gedood door para militaire troepen en ongedisciplineerde rege ringssoldaten. „We schatten het aantal slachtof fers op zeker 2.000 in de gebieden waar we in staat werden gesteld grondig onderzoek te doen", aldus Reyntjes. Elders zouden volgens ooggetui gen nog eens duizend doden zijn gevallen. Giste ren noemde de regering van Burundi een doden tal van 551. Burundi was al eerder het toneel van gevechten tussen de twee grootste bevolkings groepen, de Hutu's en de Tutsi's. Ten minste 3.000 inwoners van de Afrikaanse staat Burundi zijn de laatste weken om het leven gekomen bij gevechten tussen regeringstroepen en oppositie. Medewerkers van Europese men senrechtenorganisaties hebben dat gisteren in Brussel verklaard. De Belgische hoogleraar Filip Reyntjes is recent teruggekeerd uit Burundi, waar hij een onderzoek instelde naar het geweld. Volgens hem hebben getuigen gezegd dat veel slachtoffers behoren tot ïn Algiers, waar een radicale islamitische partij mogelijk binnenkort een parlementaire meerderheid verovert, verzonken gisteren honderden gelovigen c tussen steken geruchten de kop op dat de islamitische partij FIS bij de eerste verkiezingsronde stembusfraude zou hebben gepleegd. Vijf andere republieken ook welkom Azerbaidzjan, Turkmenistan, Oezbekistan, Tadjikistan, Geor gië en Moldava mogen van de Amerikanen pas volledig IMF- en Wereldbank-lid wor den als ook met hen diploma tieke relaties zijn aangegaan. En dat laatste wil Washington pas als duidelijk is dat deze repu blieken toegeven aan Ameri kaanse eisen op het gebied van onder meer democratisering en mensenrechten. Tot zover onze correspondent. Voorts melden internationale persbureaus dat de roebel eind deze maand vrij inwisselbaar wordt. Een dollar wordt dan on geveer 200 roebel waard, zo hebben de Russische autori- teitren gisteren verklaard. Giste ren werden ook in Witrusland de prijzen vrijgelaten, terwijl die republiek liet weten er in de toekomst een eigen leger van 90.000 manschappen op te wil len nahouden. In het zuiden van de voorma lige Sovjetunie wordt intussen gevochten tussen Armeense guerrillastrijders in Nagomo- Karabach en Azerbajdzjaanse troepen. Karabach is een Ar meense enclave in Azerbajd- zjan. Deze week trok Azerbajd- zjan het bestuur over Karabach weer aan zich, nadat de enclave een tijd lang onder rechtstreeks bestuur had gestaan van Mos kou. toen nog hoofdstad van de Sovjetunie. Voorts heeft de Duitse minis ter van buitenlandse zaken, Ge- nscher, geopperd dat de landen van de Europese Gemeenschap gezamenlijke ambassades zou den moeten openen in de repu blieken die zijn voortgekomen uit de voormalige Sovjetunie. WASHINGTON HENK DAM CORRESPONDENT De Amerikaanse regering is er voor dat de Russische Federatie en vijf andere voormalige Sov jet-republieken snel volledig lid worden van de Wereldbank en het Internationale Monetaire Fonds (IMF). De Amerikaanse minister Brady (financiën) heeft dat gisteren gezegd. Dat is een belangrijke koerswijziging, want de Amerikanen hebben in het verleden de Sovjetunie nooit willen toestaan volledig lid te worden. De Sovjetunie kon sinds de afgelopen herfst slechts een as sociatief lidmaatschap van IMF en Wereldbank krijgen. Daar mee had het land wel recht op economische en financiële ad viezen, maar niet op leningen. Omdat de VS de belangrijkste aandeelhouder van IMF en We reldbank zijn, is het Amerikaan se besluit om Rusland, Oekraï ne, Kazachstan, Witrusland, Kir- gistan en Armenië toestemming te geven volledig lid te worden, doorslaggevend. Minister Brady verklaarde vrijdag dat de zes republieken van de voormalige Sovjetunie de Amerikaanse steun hebben verdiend door hun pogingen hun economieën om te smeden tot een markteconomie. „Het lidmaatschap van IMF en We reldbank zal de hervormingen in deze nieuwe onafhankelijke landen verder helpen. Wij zul len met hen samenwerken om ervoor te zorgen dat hun aan vragen voor het lidmaatschap zo snel mogelijk worden geho noreerd", aldus de verklaring. Zes andere republieken van de voormalige Sovjetunie 'Pretoria ook achter zwarte knokploegen' KAAPSTAD ANP De Zuidafrikaanse regering heeft niet alleen de zwarte Inka- tha-beweging betaald om de bevrijdingsbeweging ANC dwars te zitten, maar ook ande re groepen voorzien van geld om het geweld van zwart tegen zwart te bevorderen. Een van de beruchtste knok ploegen, AmaAfrika, die zijn hoofdkwartier in Port Elisabeth had, werd geleid door een voor malig dominee, Ebenezer Maqi- na. Met geld van de Zuidafri kaanse militaire inlichtingen dienst trainde hij zwarten voor aanvallen op ANC-aanhangers. Maqina werd ooit uit de zwarte bewustzijnsbeweging Azapo ge zet. AmaAfrika heeft enkele van de bloedigste conflicten op zijn geweten uit de tijd dat de nood toestand nog van kracht was. Deze onthullingen zijn gepu bliceerd in de Weekly Mail. Dat Zuidafrikaanse blad baseert zich op gesprekken met een vroegere generaal, Ben Conra- die, die zich op gegeven mo ment van de knokploegen dis tantieerde. ISTANBUL NADIRE N Istanbul, het vroegere Constantinopel, heeft eeuwenlang reizigers betoverd en schilders en dichters geïnspireerd. Maar de overblijf selen van haar glorieuze verleden zijn snel vergeten bij"het zien van Istanbuls sombere realiteit anno 1992. De metropool strekt zich uit over een op pervlakte van 5700 vierkante kilometer en wordt in tweeën gedeeld door de Bosporus en door midden gesneden door de Gouden Hoorn. Ook Istanbul heeft een hoge prijs betaald voor verstedelijking die zovele ste den in de wereld grote schade toebrengt. Aan het einde van de jaren '40 telde de stad een miljoen inwoners. Inmiddels wo nen in Istanbul meer dan acht miljoen mensen, van wie de helft in sloppenwijken. De Gouden Hoorn, de lagune met zijn wereldberoemde sky line van koepels en minaretten en de drijvende Galata-brug is veranderd in een stinkend moeras. In de ja ren '80 lanceerde Istanbuls burgemeester Bedrettin Dalan een ambitieuze schoon maak van de Gouden Hoorn. Maar nog steeds is het water van de lagune niet zo blauw als de ogen van de burgemeester, zoals Dalan destijds de bevolking beloofde. Vele gebouwen, inclusief historische monu menten, werden door bulldozers 'opge ruimd', maar nog steeds stinkt het water als voorheen. „Wat is er voor nodig om een stad geluk kig te maken, om de relatie tussen de stad en haar bewoners te herstellen?", vroeg de Turkse minister van binnenlandse zaken Ysmet Sezgin zich onlangs bij een bezoek aan de stad af. Verkeerschaos, vervuiling, criminaliteit, prostitutie, drugs, werkloosheid en een groeiend aantal daklozen; alles in in Istan bul erger dan in de rest van Turkije. Acht miljoen is nog maar een voorzichti ge schatting van het aantal inwoners van de stad. Jaarlijks trekken een half miljoen men sen vanaf het platteland naar de metropool. Naast dure villawijken verschijnen in steeds sneller tempo sloppenwijken. De grond wordt steeds schaarser en historische monumenten en parken zijn niet be schermd tegen de groeiende bevolkings druk en de bulldozers van de projectont wikkelaars. „Istanbul is een luchtspiegeling", aldus minister Sezgin. „Veel Turken op het platte land hopen in de stad werk, scholing en an dere voorzieningen te vinden." Volgens een recent onderzoek van de Universiteit van Istanbul wordt deze hoop bijna nooit be waarheid. Meer dan de helft van de immigranten in Istanbul is afkomstig van het Anatolisch achterland waar de sociale en economische ontwikkeling sinds de oprichting van de modeme Turkse staat in 1923 onder Musta fa Kemal Ataturk. ver is achtergebleven. Meer dan de helft van deze immigranten heeft slechts enkele jaren lagere school ach ter de rug. Het is voor hen zeer moeilijk werk te vinden in een stad waar al een over vloed is aan ongeschoolde arbeiders. In de smalle straatjes rondom de bazaar is menskracht goedkoper en efficiënter dan paardekracht. Daar ziet men de 'menselijke ezels' die alle soorten goederen op hun rug meedragen. De immigratie naar de stad houdt aan. Families van vier tot acht gezinsleden bou wen voor zichzelf de zogenaamde gecekon- du. In het Turks betekent dit woord 'ge bouwd in één nacht'. Ieder stukje land kan binnen enkele nachten worden omge bouwd tot een sloppenwijk vol gecekondu's. Dertien procent van 57 miljoen inwoners van Turkije woont in dit soort behuizingen. De werkloosheid in Istanbul is 22 pro cent, maar volgens Turkse vakbonden ligt het percentage in de sloppenwijken eerder bij de 45 procent. „De energie die wordt gestopt in het bou wen van sloppenwijken zou moeten wor den gekanaliseerd", aldus Sezgin. „'Ge bouwd in de nacht' moeten worden veran derd in 'gebouwd in fel daglicht'." Sezgin heeft 100.000 nieuwe woningen beloofd. Maar hij beseft dat dat geen echte oplossing is. „De immigratie naar de stad kan alleen worden tegengehouden wanneer de levens omstandigheden op het platteland dusda nig zijn dat de bevolking daar blijft", aldus de minister. VN-functionaris zoekt veilig heenkomen NAIROBI FRANS V CORRESPONDENT De vredesmissie in de Somali sche hoofdstad Muqdisho van James Jonah, plaatsvervangend secretaris-generaal van de Vere nigde Naties, is gisteren mis lukt. Aanhoudende beschietin gen in de stad dwongen de VN- functionaris zijn bezoek vroeg tijdig af te breken en naar de Kenyaanse hoofdstad Nairobi terug te vliegen. Jonah wil mor gen een nieuwe poging wagen. De VN-afgevaardigde voerde gisteren twee uur lang overleg met de leider van een van de strijdende partijen in de Soma lische hoofdstad, generaal Mo- hamed Farah Aideed. Gezien de onveilige situatie slaagde Jonah er niet in ook interim-president Ali Mahdi Mohamed te ont moeten. Na afloop van zijn besprekin gen met generaal Aideed, die het centrum en zuiden van Mu qdisho onder controle heeft, verklaarde Jonah dat hij de ver zekering had gekregen dat op kleine schermutselingen na een Dewi Sukarno drukt glas in gezicht Filipijnse LOS ANGELES PHIL REEVES THE INDEPENDENT De voormalige schoonheidsko ningin en Indonesische presi dentsvrouw Dewi Sukarno is gisteren weer door de politie vrijgelaten nadat ze 5.000 dol lar borgtocht had betaald. Maar ze heeft wel een aan klacht aan haar broek wegens mishandeling. Ze zou over de schreef zijn gegaan in de sjieke Amerikaanse wintersport plaats Aspen. Dat gebeurde op een feest van de Oostenrijkse aristocraat prins Heinrich Hanau. Op dat feest kreeg de nu 51- jarige Dewi Sukarno het aan de stok met de Filipijnse Min nie Ozimandia. Na een woor denstrijd bewerkte Dewi met een champangeglas Minnies gezicht. Volgens ooggetuigen vloeide daarbij nogal wat bloed. Het slachtoffer is in een ziekenhuis behandeld. Onbe kend is waarover de twee vrou wen ruzie hadden. Sancties tegen Libië blijven mogelijkheid WASHINGTON AP De Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk willen dat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties een resolutie aanneemt die Libië oproept agenten uit te leveren die van doen zouden hebben met aan slagen op een Amerikaans en een Frans vliegtuig. Dat hebben functionarissen van de drie lan den gisteren bekendgemaakt. Komt Libië niet aan die eis te gemoet, dan zullen de drie stre ven naar verdergaande VN- maatregelen, inclusief sancties, aldus de anonieme functiona rissen. De Amerikaanse krant Was hington Post had gemeld dat de drie landen juist zouden afzien van sancties tegen IJbië. Maar daarvan is geen sprake, aldus de functionarissen. wapenstilstand van kracht is in de stad. De gehele dag vonden op diverse plaatsen in Muqdis ho echter beschietingen plaats. Behalve over een staakt-het- vuren spraken Jonah en Aideed ook over humanitaire hulp en manieren om tot een nationale verzoening te komen. Het inzet ten van een VN-vredesleger kwam niet ter sprake. Jonah: „We zenden alleen een dergelijk leger als alle partijen het daar mee eens zijn". Een soortgelijke procedure volgen de Verenigde Naties in Joegoslavië. Generaal Aideed is fel gekant tegen buitenlandse inmenging in het bloedige conflict in So malia, dat nu al ruim zeven we ken duurt en aan meer dan 4.000 mensen het leven heeft gekost. Het conflict in Somalia tussen twee rivaliserende groepen bin nen het regerende Verenigd So- malisch Congres komt morgen ter sprake op een speciale ver gadering van de Arabische IJga in Egypte. Ook de Organisatie van Afrikaanse Eenheid wil een vredespoging ondernemen. Phnom Penh: Cellen gaan toch niet open De Cambodjaanse regering heeft haar plannen ingetrok ken om honderden politieke gevangenen vrij te laten. Dat is gebeurd nadat het Internatio nale Rode Kruis had gezegd in de aankondiging alleen maar een publiciteitsstunt te zien omdat er nog veel meer gevan genen zouden zijn. Eerder had Phnom Penh het Rode Kruis en het hoofd van de Verenigde Naties in Cam bodja laten weten dat 400 ge detineerden uit de gevangenis sen van Phnom Penh en Kom- pong Cham zouden worden ontslagen. Een functionaris van het ministerie van buiten landse zaken zei gisteren dat de vrijlating was opgeschort.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5