Binnenland Bex dreigt met rechter Consumenten lenen vrolijk verder Twaalf jaar cel voor hoofddader zaak-Fagel Aantal verzoeken om asiel stijgt nauwelijks Inlia doet onderzoek in Tsjecho-Slowakije 'Wapenmuseum' moet dicht na grote explosie Zaterdag 4 januari 1992 M ERDOCAN RONALD FRISART chef) PATRICK VAN DEN HURK SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: V Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Tekort aan verloskundigen verwacht Om een tekort aan verloskundigen te voorkomen, zal de oplei dingscapaciteit fors moeten worden uitgebreid. Dat is de con clusie van een verkennende studie die de Nederlandse Organi satie van Verloskundigen (NOV) heeft laten uitvoeren. Volgens de NOV is de werkdruk voor de 900 zelfstandig werkende verlos kundigen nu al te groot. Een van de oorzaken is het stijgend aantal geboorten: 170.000 per jaar zo'n vijftien jaar geleden te gen 190.000 nu. Ook kiezen steeds meer mensen voor een beval ling die door een verloskundige wordt begeleid. Kosto tikt politie op de vingers Staatssecretaris Kosto van justitie heeft rechercheurs van de vreemdelingendienst van de Rotterdamse politie op de vingers getikt. De rechercheurs hebben onlangs een 9-jarige jongen op diens school verhoord. Dat verhoor vond plaats, omdat het ver moeden bestond dat de moeder van de jongen via een schijnhu welijk een buitenlander aan een verblijfsvergunning wilde hel pen. De politie is volgens Kosto niet ernstig over de schreef ge gaan. Maar bij het verhoren van kinderen „is wel grote terug houdendheid geboden." Eis acht jaar voor overval op bakkerij De officier van justitie in Middelburg heeft gisteren tegen een 34-jarige man uit Den Bosch acht jaar gevangenisstraf geëist we gens afpersing en mishandeling. Op 13 augustus 1991 dwongen de man en zijn 21-jarig neefje een bakker in Temeuzen tot het afgeven van driehonderd gulden. De bakker en zijn knecht moesten op de grond gaan liggen. De 34-jarige man stak daarop zonder enige aanleiding het mes in de rug en de borst van de bakker. De bakkersknecht werd eveneens met het mes gestoken. Bij hem werd een long doorboord, zijn luchtpijp gedeeltelijk af gesneden en een aangezichtszenuw doorgesneden. Mede-daders krijgen tien jaar De rechtbank in Utrecht heeft gisteren in de moordzaak-Fagel de 23-jarige hoofdverdachte veroordeeld tot twaalf jaar ge vangenisstraf. Evenals de offi cier van justitie, die een gelijke straf eiste, beschouwt de recht bank de man als het brein ach ter de moord op restauranthou der Gerard Fagel. De 21-jarige man die het fata le schot op Fagel loste, kreeg tien jaar. Hij had twee weken geledert acht jaar cel en terbe schikkingstelling met dwang verpleging tegen zich horen ei sen. Ook de derde verdachte van 28 jaar werd veroordeeld tot tien jaar gevangennisstraf. De twee mede-daders dron gen in de nacht van 9 juni 1989 de boven het restaurant gelegen woning van Fagel in Bosch en Duin binnen. Daar lagen op dat Een wijnkan uit de 17e eeuw. Dit is een van de veertig zilveren kerkelij ke voorwerpen voorwerpen die in de nacht van 30 op 31 december uit de eeuwenoude St. Stevenskerk in Nijmegen zijn gestolen. De spullen behoren tot het cultuur-historische erfgoed van de Hervormde Gemeen te in Nijmegen. De inbrekers hebben verder zilveren vazen en schalen uit 1836 meegenomen. De exacte waarde van de gestolen kerkschatten is zelfs bij benadering niet te noemen, aldus een woordvoerder van de Nijmeegse politie. •foto anp De andere nlaniërTalnëizêr Egypt? i Turkije i Marokko 22 dagen 1695,- 22 dagen ƒ1695,- 22 dagen 1795,- iiidiunnu uagcii Mexico/Guatemala 31 dagen 3695,- ■--1::i 22 dagen 2995,- 27 dagen ƒ2995,- 25 dagen ƒ2895,- Thailand 25 dagen ƒ2895,- HIDCCD Bel voor de folder: 071 126400 X" 'ANVR-bestuur moet uitspraken in openbaar terugnemen' Bex Reizen gaat gerechtelijke stappen ondernemen tegen de beschuldigingen die de ANVR begin deze week heeft geuit. Een woordvoerder van de reisbranche-organisatie beschuldigde de touroperator ervan misleidende reclame te hebben gemaakt. Bex-directeur H.C. van Druten eist nu dat deze uitspraken in het openbaar worden terugge nomen en dat het ANVR-bestuur afstand neemt van 'de voor deze branche onwaardige affaire'. bureau bood goedkope reizen aan rond de tweeduizend gulden die uiteindelijk veel duurder zouden uitvallen. Het verschil bedroeg volgens de AN- ALPHEN AAN DEN RUN MEINDERT De ANVR verweet Bex-Reizen dat het een aanbieding van een reis naar Thailand niet kon VR enkele honderden guldens, waarmaken.. Het Alphense reis- Ook suggereerde Bex volgens de belangenorganisatie, dat het boeken bij andere reisbureaus onnodig duur is. ANVR-agenten overwogen daarom een schade claim in te dienen bij Bex. Bex gooit nu nog wat olie op het vuur door op haar beurt met de rechter te dreigen. „De ver wijten van de ANVR missen alle grond. Van misleiding is abso luut geen sprake", zo stelt Bex- directeur Van Druten. Hij neemt met name uitspraken van ANVR-vertegeriwoordiger Polman zeer hoog op. Volgens de directeur gaan er wel degelijk 150 1995 gulden naar Thailand. Bo vendien verschijnt vandaag in de Telegraaf een paginagrote advertentie waarin Bex een 14- daagse trip naar Thailand aan biedt voor 1895 gulden. Van Druten zegt de emotio nele reactie van de ANVR-agen ten wel te kunnen begrijpen. „Het gaat hen niet echt voor de wind. Ze krijgen veel kritiek te verduren. Dan is het niet leuk om te vernemen dat een reisor ganisatie zonder omweg via het reisbureau zo succesvol opé- reert." 'Alleen arts kan beslissen over euthanasie' moment de restauranteigenaar en zijn vriendin te slapen. Het duo was op zoek naar een fors geldbedrag dat zich volgens een tip van de hoofddader in het pand moest bevinden. Fagel en zijn vriendin werden echter wakker, waarna de 28-jarige man in paniek naar buiten vluchtte. De 21-jarige man ver klaarde dat hij per ongeluk Fa gel neerschoot. Hij zei dat Fagel hem opeens bij zijn hand pakte waarna het pistool afging en de restauranthouder dodelijk werd getroffen. De officier van justitie be schouwde de 23-jarige man als het brein achter de overval. Hij kwam met de tip over het geld en verschafte pistool, vennom- mingen en handschoenen. Ook reed hij het tweetal naar het restaurant. Zelf bleef hij tijdens de inbraak in de auto zitten. Alleen een arts kan beslissen om tot euthanasie over te gaan. Het is van groot belang dat art sen en verpleegkundigen met elkaar in gesprek raken over dit onderwerp. Onduidelijkheid over de taken, bevoegdheden en verantwoordelijkheden van artsen en verpleegkundigen zorgen nog te vaak voor conflic ten. De organisaties van artsen en verpleegkundigen, de KNMG en de Nieuwe Unie '91 (NU '91). schrijven dit in een inleiding bij euthanasierichtlijnen die zij ge zamenlijk hebben opgesteld Volgens deze richtlijnen ka leen een arts de beslissing ne men om tot euthanasie over te gaan. Als de verpleegkundige betwijfelt of de zorgvuldigheids eisen goed worden toegepast, moet een gesprek met de arts mogelijk zijn. Ook juridisch kan een arts de uitvoering van euthanasie niet uit handen geven. Maar als er meerdere handelingen voor no dig zijn die hij niet alleen kan uitvoeren, mag hij volgens de richtlijnen van de organisaties een bij de besluitvorming be trokken verpleegkundige vragen mee te werken. Daarbij moet schriftelijk worden vastgelegd wie wanneer welke handeling verricht, aldus de KNMG en NU '91. OPSLAG/MILIEU CONTAINERS VERKOOP/VERHUUR V HAAG ANP Het aantal mensen dat in 1991 in Nederland een asielverzoek heeft ingediend, is ten opzichte van 1990 nauwelijks gestegen. In totaal telde het ministerie van justitie dit jaar 21.615 asiel zoekers tegenover 21.208 het vorig jaar. Daarmee is de begin dit jaar alom verwachte sterke stijging van het aantal asielzoekers uit gebleven. Dat blijkt uit cijfers die gisteren door het ministerie bekend zijn gemaakt. Joegoslavië gold in 1991 als het belangrijkste land van her komst van asielzoekers. Vooral in de tweede helft van dit jaar, na het uitbreken van de vijan delijkheden aldaar, besloten veel Joegoslaven hun heil in Ne derland te zoeken. In totaal dienden dit jaar 2733 Joegosla ven in Nederland een asielver zoek in. Sri Lanka (1821) en Iran (1726) bezetten op de ranglijst van herkomstlanden in 1991 de tweede en de derde plaats. Bei de landen stonden, anders dan Joegoslavië, ook in 1990 al in de Top-Drie. Opvallende nieuwelingen in de Top-Tien van herkomstleden waren in 1991 China en de in middels voormalige Sovjetunie die over 1991 respectievelijk zesde en zevende staan geno teerd. Op hun beurt zijn Polen en Libanon ten opzichte van 1990 uit de Top-Tien verdwe nen. Justitie zette in 1991 overi gens aanzienlijk meer vreemde lingen uit dan in de jaren daar voor. In totaal werden 14.333 mensen uitgezet. Het ging daar bij in slechts 4006 gevallen om afgewezen asielzoekers. 'Reactie Kosto uitermate teleurstellend' GRONINGEN GPD In weerwil van steeds stijgende rente DEN HAAG LUUK SENGERS Nederlanders hebben zich in het voorbije jaar massaal in de schulden gestoken. Dat blijkt uit voorlopige opgaven van de ban ken en het Bureau Kredietregistratie. Ook De Nederlandsche Bank signaleerde in de eerste negen maanden van 1991 een op merkelijke groei van het bedrag dat parti culieren gezamenlijk hadden geleend. Tussen september 1990 en september 1991 is de kredietvraag met maar liefst tien procent gestegen. Volgens de Post bank, de bank met het grootste aantal par ticuliere rekeningen (5,6 miljoen) is die vraag in het vierde kwartaal zelfs nog overtroffen. Vooruitzichten De Postbank meent dat de vraag naar le ningen in het hele jaar 1991 groter was dan verwacht. „We hadden juist verwacht dat er minder zou worden geleend vanwe ge de sombere vooruitzichten voor de t economie. Maar dat bleek niet het geval", 4 aldus een woordvoerster. De Postbank verwacht dat de groei'van de kredietvraag dit jaar weer zal afnemen, omdat het met de economie dit jaar waarschijnlijk nog iets slechter zal gaan dan vórig jaar. Van de leningen die vorig jaar bij de Postbank werden afgesloten, werd bijna de helft gebruikt voor de aanschaf van au to's. Voorts namen veel mensen kredieten op voor woninginrichting (18 procent) en verbouwingen (12 procent), aldus de bank. Ook de Rabobank vier miljoen particuliere rekeningen meldt dat er vorig jaar meer is geleend dan verwacht. In tegenstelling tot de Postbank had de Rabo wèl rekening gehouden met een stij ging van de kredietvraag. Opmerkelijk ge noeg is ook hier de teruglopende econo mische groei het voornaamste argument: „Het is een bekend verschijnsel dat men sen hun koopkracht op peil proberen te houden door geld te lenen", zegt een woordvoerster. Incidenteel Volgens ABN AMRO was de stijging van de kredietvraag tot en met het derde kwartaal van vorig jaar vermoedelijk incidenteel. Pas als blijkt dat die groei in het vierde kwartaal heeft doorgezet, is er iets bijzon ders aan de hand, stelt het Economisch Bureau van de bank. Hoeveel er vorig jaar bij haar is geleend, wil de ABN AMRO niet zeggen. Volgens De Nederlandsche Bank is de stijging van het consumptief krediet in 1991 om twee redenen opmerkelijk. Nor maal gesproken, zegt een woordvoerder van de bank, gaat de stijging van de kre dietvraag gelijk op met de stijging van het nationaal inkomen. Vorig jaar groeide de vraag naar leningen echter sneller dan het nationaal inkomen (wat alle Nederlanders met elkaar hebben verdiend) dat 'slechts' Vier procent is gestegen. Nog frappanter is het feit dat er zoveel leningen werden afgesloten in een periode waarin de rente opliep. Na een lichte da ling klom de geldmarktrente de rente die banken moeten betalen als ze van el kaar lenen in het derde kwartaal op tot bijna 9,5 procent. Omdat banken de rente die ze zelf moeten betalen doorberekenen aan hun klanten, ging ook de rente voor persoonlijke leningen en lopende rekenin gen omhoog. Winkelpassen Alleen de hypotheekrente was afgelopen zomer een fractie lager dan in de vooraf gaande maanden, met als gevolg dat er in dat derde kwartaal zes keer zoveel nieuwe hypotheken werden afgesloten als in de drie maanden daarvoor, zo rapporteerde de Nederlandsche Bank. Het Bureau Kredietregistratie in Tiel, waar de meeste leningen worden geregi streerd, kreeg tussen september 1990 en september 1991 230.000 nieuwe aanmel dingen. Dat is een stijging van twintig pro cent ten opzichte van de twaalf maanden daarvoor. Maar volgens een woordvoerder komt in die stijging niet alleen de vraag naar leningen tot uitdrukking. Bij het BKR worden niet alleen kredieten, maar ook kredietfaciliteiten, zoals creditcards en winkelpassen, gemeld. En juist deze kre dietvoorzieningen zijn vorig jaar enorm uitgebreid. „Plastic is in de mode", aldus de zegsman. De kerkelijke vluchtelingenor ganisatie Inlia uit Groningen, die het kerkasiel voor de Vietna- meze asielzoekers coördineert, zal alsnog zelf een onderzoeks commissie naar Tsjecho-Slowa kije sturen. Zij heeft dit laten weten in een reactie op de re cente uitspraak van staatssecre taris Kosto van justitie. Kosto wil Vietnamezen, van wie het verzoek om asiel is afge wezen, zonder uitstel terugstu ren naar Tsjecho-Slowakije. „Uitermate teleurstellend", noemt Inlia de houding van de staatssecretaris in een verkla ring. De staatssecretaris liet eergis teren in een brief aan het Actie comité Vietnamese Asielzoekers weten dat hij op grond van „be trouwbare bronnen" er van overtuigd is dat Tsjecho-Slowa kije zich houdt aan het Geneef- se Vluchtelingenverdrag, zodat er voor de Vietnamezen die naar dat land terugkeren niets valt te vrezen. Inlia wijst erop dat Kosto daarbij voorbij gaat aan het feit dat de Tsjecho-Slowaakse am bassadeur heeft verklaard dat de Vietnamezen niet meer wel kom zijn. Bovendien heeft een woordvoerder van Kosto's eigen ministerie deze week toegege ven dat de problemen met de Tjecho-Slowaakse autoriteiten nog niet zijn opgelost, aldus de vluchtelingenorganisatie. Ook hebben rechters in een aantal gevallen geoordeeld dat de kans aanwezig is dat de asielzoekers in hun geboorte land worden blootgesteld aan „martelingen, een onmenselijke of vernederende behandeling of bestraffing". Volgens de rech ters is er geen garantie dat Tsjecho-Slowakije de Vietname zen niet zal terugsturen naar Vietnam. De onderzoekscommissie van Inlia zal als alles volgens plan verloopt, op 15 januari vertrek ken en op 27 januari rapport uitbrengen. Inlia gaat in Tsjecho-Slowakije praten met onder andere regeringsverte genwoordigers, medewerkers van vluchtelingencentra daar, vertegenwoordigers van het Le ger des Heils en enkele reeds door Nederland teruggestuurde Vietnamezen. Inlia-directeur John van Til- borg zal opnieuw het departe ment van Kosto vragen een ver tegenwoordiger mee te sturen. Hij betwijfelt echter of de staatssecretaris daar nu nog op zal ingaan. Inlia stelde hem al eerder voor een onderzoeks commissie te sturen, maar daarop kwam van justitie geen antwoord. Donderdag hebben zeven asielzoekers de president van de rechtbank in Den Haag ver zocht om hun zaak aan te hou den tot de commissie van Inlia heeft gerapporteerd. De presi dent zal daarover op 13 januari een uitspraak doen. Pagina 4: Teruggaan naar Vietnam niet zonder gevaar cMcrucncamp Commando (EOQ onderzoekt welke wapens, munitie en der gelijke onder de vergunning vie len. Dit materiaal zal in beslag worden genomen. Eind volgen de week wordt het totale scha debedrag bekend dat door de explosie is ontstaan. De politie neemt aan dit in de miljoenen zal lopen. De Enschedeër en zijn zoon hebben tegenover de politie verklaard dat ze een 'mooi vuur' wilden onsteken om het nieuwe jaar in luiden. Burgemeester Wierenga van Enschede heeft de vergunning ingetrokken die een 51-jarige man in Glanerbrug had om in zijn woning wapens en munitie uit de Tweede Wereldoorlog te verzamelen. De burgemeester kwam tot dit besluit nadat de Enschedeër en zijn 22-jarige zoon in de nieuwjaarsnacht een enorme explosie veroorzaakten. Het Explosieven Opruimings Een prettige thuiskomst onder grote belangstelling. Dat wachtte een deel van de veertien dagen geleden ge stolen ooievaars gisteren in Groot Ammers. De verdachten van de diefstal uit ooievaarsdorp Het Liesveld zijn gisteren overigens vrijgelaten. Ze hebben een bekentenis afgelegd. Twintig ooievaars zijn nog steeds niet te ruggevonden. •foto anp ruud hoff ASIELZOEKERS IN NEDERLAND In 1991 is door 21.615 vreemdelingen in Nederland asiel aangevraagd. Dat is twee procent meer dan in 1990 toen i het aantal asielverzoeken i uitkwam op 21.208. i Justitie zette in 1991 aanzienlijk meer vreemdelingen uit dan in de jaren daarvoor in totaal 14.333 U g mensen, waaronder 4.006 1 Sm8 I gevallen van algewezen asielzoekers. anp/bron mrwienB van justitie

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3