'Koen Wauters is geen arrogant gastje' Vechten is hechten ZATERDAG 4 JANUARI 1992 Koen Wauters: „In m'n vakantie ben ik slechts één keer herkend. Eén handtekening in ruim twee weken. Dat is een mooi gemiddelde..." de gang, vlakbij de kleedkamer van Clouseau, n drie meisjes al zeker s wachten. Het gebrui kelijke beeld. Waar de Belgische popgroep ook opduikt, altijd zijn wel fans met een bijzondere boodschap of een hartekreet. Ze hebben er veel voor over. Een kaartje van gemiddeld dertig piek, ouders of kennissen gechar terd als taxi-chauffeur èn in dit geval nog een serie cadeautjes r de idolen. Een prachtig op gespoten taart, bos rode rozen, flesje parfum en natuurlijk brie- wachten ditmaal tot de kleedkamerdeur openzwaait. „Het meeste wat op u afkomt is heel braaf', zegt Koen Wauters, „een aardig briefke, ver zoekje om een handtekening of met ons op de foto. Maar er zijn natuurlijk ook andere ta ferelen. Ooit kwam ik ergens aan, waar een paai- duizend mensen stonden. Vanuit mijn auto moest ik overstappen in een ziekenwa gen. Die sukkelde met vijf kilometer per uur wiggel-waggel, zig-zag door de massa heen. Toen we van het podium naar de kleedkamer gingen, werden me de kleren letterlijk van het lijf gemkt. Dat zijn momenten waarop ik afvraag, waarom doen ze in vredesnaam :ts? Als ze een handtekening willen, krij- ze die in zulke omstandigheden natuur lijk nooit. Nee, ik kan niet snappen dat het een kick geeft iemand eventjes aan te raken". popui.ariteit „Ik heb nooit een verklaring gevonden die deze hysterie verklaart. Het zal er misschien ee te maken hebben, dat ge veel op televi- komt en op de covers van de bladen verschijnt. Maar dan nog. Ik had vroeger posters op mijn kamer hangen van Kevin Keegan Gerd Muller. Die vond ik su- pergoed. Als we een voetbal match speelden, wilde ik hetzelf de rugnummer dragen, een soort bijgeloof. Maar géén verafgoding, nee! Ik ben vroeger nooit op iemand afgestapt om een hand tekening te vragen. Wat dat be treft gaat die echte verafgoding e zeker twee stappen te ver". Verafgoding gaat Belgische popzanger te ver e populariteit is langzaam gegroeid. We zijn al vanaf 1984 bezig, maar pas in 1988 kwam al- in een stroomversnelling, vooral door de Vlaamse commer ciële zender VTM. Vanaf zo'n moment krijg je eerst twee brie- i per dag, nu zijn het er zo'n twintig. Met een verjaardag komt de postbo de niet te voet, maar met een vrachtwagen tje; hij zet dan drie postzakken af. Vrijwel al- van die fanmail gaat direct naar de fan club. Daar zijn twee mensen dagelijks bezig de beantwoording. De meeste brieven zijn heel braaf; u weet wel. van de jeugd die op de eerste rijen staat. Maar er zijn uitzon deringen, die heel extreem gaan. 'Ik sta al drie weken elke nacht op die plek van vier tot vijf op u te wachten en ge komt maar niet'. Dat soort brieven. Ook heavy brieven van ho mofielen, die op me vallen. Iemand van veer tien, die problemen heeft op school met zijn professeur en mij dan vraagt, hoe ik dat zou oplossen...". „Verliefdheid? Ja, dat maakt ge ook mee, al is het - wat zal ik zeggen - een bepaald soort liefde; kalverliefde. Tuurlijk kan een jong juf- frouwke van 14 schrijven, dat ze verliefd op u is, maar wat houdt dat in? Het is meer plato nisch, veronderstel ik." „Macht? Ja dat hebt ge wel,.maar ik han teer dat niet bewust. Er is tijdens ons optre den één nummer, Ik wil naar huis, waarin ik met een simpel handgebaar de muziek van de groep Iaat verstommen en me dan om draai naar het publiek. Ik laat publiek en band dan beurtelings met hun geluid opko men. Ik vind dat niet meer dan het bespelen van de zaal. Je zou die macht ook kunnen etaleren in interviews met pop- of jeugdbla den; een heel duidelijke mening geven over bepaalde onderwer pen, waardoor uw fans dat mis schien gaan napraten. Dat ligt me niet zo. Wij hebben enthou siaste fans, dat is een feit. Als die een handtekening willen, krijgen ze er een. Maar dat is dan ook al les. Het gaat mij om de muziek en het plezier daarin. Al het an dere is zeer betrekkelijk en kan zo weer over zijn. Dat is maar goed ook, want ik zou niet graag tien jaar willen doorgaan op de manier van de afgelopen tijd". Gewoon „Ik woon nog altijd bij mijn ou ders. Thuis is alles zo gewoon... Een ongelooflijk en groot con- trast met de muziekbusiness. Na een druk optreden en een lange reis thuiskomen en dan alles aantreffen, zoals het jaren geleden al was. Al hoewel ik nu op de leeftijd ben gekomen dat ik graag een plekske voor mijn eigen wil. Waarschijnlijk koop ik een appartementje. Dat is goed, want ge hebt regelmatig de be hoefte even op uwzelf te zijn. Er zijn nu avonden dat ik niet naar huis wil. Ik weet dat m'n ouders 's avonds naar heel andere tv- programma's kijken dan die mij interesseren, „In België is het op dit moment 'in' om tegen Clouseau te zijn. Hij zegt een uitgesproken hekel aan verafgoding te hebben. Intussen bespeelt hij zalen met gillende tie ners, geeft handtekeningen bij de vleet en on tvangt de liefdesbrieven met bosjes. Popzanger Koen Wauters (23) beleefde in 1991 het hoogtepunt van de rage rondom zijn groep Clou seau. Het Belgische idool met de vriendelijke Bambi- oogjes ziet echter ook de keerzijde van het succes. en dat ze eerder naar bed gaan. Ik zet dus al geen muziek op, want dat stoort. Ik kan bo vendien begrijpen, dat ze The Extreme niet graag horen. Als ik een plaatsje had voor me zelf. zou ik heel andere dingen doen. Lezen, schrijven, plaatje draaien, een videootje op zetten. Nu ga ik naar een paar heel goede vrienden of vriendinnen, die op zichzelf wo nen. Als ik er eens uit wil, ga ik naar hun ka mer of appartementje, om daar gezelig wat te kletsen.". Kritiek „Kritiek trek ik me vrijwel altijd aan, of ze nu goed is of slecht. Vorig jaar heb ik vooral in België mijn portie wel gekregen. Vooral toen ik in dienst ging. Het was zomer, er was ab soluut geen nieuws, de voetbalcompetitie lag stil en dus kwamen ze op mij af. De kranten deden het voorkomen, alsof ik het in het le ger veel beter had dan. andere jongens. Er was één journalist die schreef dat ik in een maand 31 halve dagen vrijaf kreeg, terwijl het er welgeteld drie waren. Ik geef toe, dat het me na de opleiding niet moeilijk is gemaakt. Als dienstplichtige zit ik nu bij hel kabinet van cultuur, daar laten ze me behoorlijk vrij. Ik hou me vooral bezig met het maken van een statuut voor artiesten. In Vlaanderen kennen ze op dat gebied nog geen regels voor sociale en fiscale zaken". „Dat in Nederland de film Intensive Care to taal is afgekraakt, doet me zeer. Niet voor mezelf, want als acteur weet ik best dat er veel aanmerkingen op te maken waren. Het is gewoon heel sneu voor de mensen, die met veel liefde geld in deze film hebben gestoken en er iets van probeerden te maken." „Als kritiek met argumenten omkleed is, heb ik er geen moeite mee. Maar wanneer er gens iets geschreven wordt wal pertinent niet waar is, raakt me dat altijd. Staat er in een blaadje dat Koen Wauters een arrogant gastje is, dan word ik kwaad, want Koen Wauters is geen arrogant gastje. Het roddelblad 'Privé' heeft ons eens voorgesteld een 'deal' te ma ken. In ruil voor een goede behandeling zou den wij ze telkens wat nieuwtjes moeten toe spelen. Daar ben ik vreselijk boos over ge worden. 'Steek in uw reet, die deal' heb ik geroepen 'en als ge mmammmBBB niet snel weg bent, krijgt ge nog een klap voor uw hoofd ook". Gewenning „In België is het op dit moment 'in' om tegen Clouseau te zijn. Vooral in de steden. Koen Wauters, daar is iets slechts aan, dal is alleen voor gillende jonge meisjes. Donderdag is het hier studentenfuifavond, dan ga ik dikwijls naar Leuven. Als ge daar niet sterk in de schoenen staat, kunt ge aan het eind van de avond wel zelfmoord plegen, zo erg is het. Er zijn er die van alles ondernemen om me belachelijk te maken; de middelvinger omhoog..., aller hande opmerkingen... Awel, ik stoor me daar zo langzamerhand niet meer zo erg aan. Ik ben het gewend constant de blik op me te voelen." „Alleen in de vakantie kan ik me er echt aan onttrekken. Van de zomer reed ik op m'n motor tweeënhalve week door Frankrijk en Italië; in m'n eentje. Slechts één keer ben ik herkend, midden in het centrum van Rome. In ruim twee weken één handtekening, dat is een mooi gemiddelde...". Als ge niet sterk in de schoenen staat, kunt gé wel zelfmoord plegen, zo erg is het. Ze hebben afgesproken samen naar een nieuw jaarsreceptie te gaan en nu staat hij voor zijn kantoor op haar te wachten. Zij komt bijna een halfuur later dan afgesproken. Furieus stapt hij bij haar in de auto en dan begint de voorstelling. nij: „Waarom was je zo laat?" Zij: „Ik heb gedaan wat ik kon'" Hij: „Ja dat zie ik. Waar jij van daan komt doen ze altijd wat ze kunnen. Je moeder is haar hele leven nog nooit een keer op tijd geweest." Zij:v„Wat heeft dat er nou weer mee te maken?" Hij: „Wat dat er mee te maken heeft? Alles! Jij bent al net zo'n trage ongeorganiseerde stoet haspel als zij is." Zij (luider): „En dat moet jij zeg gen. Wie staat er iedere morgen dat gore ondergoed van de bad- kamervloer te plukken?" Hij (sarcastisch): „Toevallig sta ik wel iedere morgen om zes uur naast mijn bed als mevrouw hier nog een paar uur doorronkt. Wat heb jij de hele dag verder te doen dan dat miezerige baantje voor een paar uur?" Zij (schreeuwend): „Dat zal ik je verdomme vertellen. Ik probeer de hele dag rond te komen van het geld dat jij niet verdient." Hij (keert zich van haar af en mompelt door het zijraampje): „Waarom zou ik mezelf eigenlijk nog langer laten opfokken door zo'n tweederangs trut." Ruzies hebben in de meeste rela ties een slechte reputatie en als je naar dit voorbeeld kijkt dan is dat ook niet zo gek. Want zo'n ruzie levert hoogstens een ver peste avond op of nog erger. De aanleiding voor de ruzie was overigens heel legitiem (de vrouw was inderdaad veel te laat), maar hij had weinig te ma ken met wat er werkelijk tussen man en vrouw aan de hand was. Twaalf jaar getrouwd en twee kinderen waren ze behoorlijk op elkaar uitgekeken, ergerden zich onderhuids aan allerlei kleinere en grotere dingen, maar echt ru zie maken deden ze vrijwel nooit. Behalve die keer dan. En toen bleek ook direct dat hun agressie-tank zo vol zat dat een klein bekertje erbij genoeg was om de zaak te doen overstro- Het is altijd een slechte strategie als partners in een relatie hun grieven opzouten en in een denkbeeldige rugzak wegstou- wen. Vroeg of laat knapt de zak toch open en dan zitten ze van het een op het andere moment in een grote rotzooi. Het is ook een slechte strategie om te doen wat de man deed, namelijk een toer door het 'psychiatrisch mu seum' te maken en het totaal niet ter zake doende verleden (het gedrag van zijn schoonmoe der) erbij te slepen. En het is een even slechte strategie om te doen wat de vrouw deed, namelijk het conflict verder aanjagen door haar man in zijn 'mannelijkheid' aan te tasten (hem uit te maken voor een falende kostwinner). Hoe had dit echtpaar dan ruzie moeten maken, vraag je je af. Zijn er eigenlijk wel constructie ve manieren van ruzie maken in een relatie? Het antwoord lijkt te zijn: die zijn er en ze zijn brood nodig voor iedere volwassen re latie. Dat is althans de opvatting van psychologen als George Bach and Peter Wyden, wier boek uit 1968 The Intimate Enemy (De In tieme Vijand) met de veelzeg gende ondertitel 'eerlijk vechten in relaties' onlangs een tweede jeugd beleefde. Het begint er steeds meer op te lijken dat de beide heren het bij het rechte eind hebben. Aan de universiteit van Wisconsin fokte de dierpsy choloog Harry Harlow een aantal generaties apen in een omgeving waarin iedere vorm van ruzie en conflict afwezig was. Daarbij bleek dat volstrekt vreedzame, alles accepterende moederapen jongen voortbrachten die nor maal opgroeiden, alleen: they couldn't and they wouldn't make love. Blijkbaar zijn intimiteit en aggressiviteit twee kanten van dezelfde medaille. Dat is ook de mening van een andere beroem de wetenschapper, de bioloog Konrad Lorenz, die een groot deel van zijn leven wijdde aan onderzoek naar hechtings- (of liefdes-) gedrag bij dieren. Een van Lorenz conclusies is: 'bij vo gels zijn de agressieve exempla ren van een bepaalde groep ook de trouwste vrienden en bij zoogdieren geldt hetzelfde. Voor zover we weten komt liefdevolle hechting alleen voor bij agressie ve organismen.' Maar geldt dat ook voor men sen? Volgens twee van de meest eminente psychologen van deze eeuw Sigmund Freud en Erik Erikson moet het antwoord op die vraag onvoorwaardelijk 'ja' luiden. Erikson meent dat veel mensen er niet in slagen met an deren een intieme relatie op te bouwen omdat ze niet in staat zijn het openlijk met elkaar on eens te zijn en hun onenigheid op een constructieve manier uit te vechten. Betekent dat nu dat een poeslie ve stem uit een fraaie mond die zegt: 'schat, ik hou teveel van je om ruzie met je te gaan maken: je bent mijn vijand niet' of 'als je zo tegen me tekeer gaat dan kan ik gewoon niet serieus nemen wat je zegt' in feite de zaak aan het vernaggelen is? Niet wil ho ren wat je werkelijk denkt of voelt en dus je niet serieus neemt? Tenzij hij of zij gewoon bang is voor iedere vorm van ru zie en koste wat kost de lieve vre de wil bewaren, is het antwoord 'ja'. Emotionele intimiteit, een van de hoofdingrediënten van een liefdesrelatie en een belang rijke voorwaarde voor bevredi gende seks, betekent het delen en meedelen van positieve en negatieve gevoelens en ervarin gen. Daar hoort natuurlijk ook boosheid bij. Boosheid is de ele mentaire emotionele reactie op het feit dat iets dat belangrijk voor je is, bedreigd wordt. Het drukt uit dat het je heel wat doet als bepaalde dingen mis dreigen te gaan. Boosheid is daarom een van de meest zekere signalen dat iemand om iets geeft en hoeveel hij of zij er omgeeft. Hoe komt het dan dat zoveel mensen, vooral vrouwen, zich zo vaak schuldig voelen over agres sief of boos gedrag tegen partner of kinderen? In haar boek De Vre delievende Vrouw zegt Margareth Mitscherlich daarover: 'voor veel vrouwen staat ruzie gelijk aan (dreigend) liefdesverlies: 'als ik kwaad op hem word dan houdt hij (misschien) minder van me.' Die angst is duidelijk aangeleerd, zo blijkt uit experimenten waarin vrouwen voor boos reageren werden gecomplimenteerd en voor 'lieve vrede' gedrag werden bekritiseerd. Prompt namen bij de vrouwelijke proefpersonen de 'boze' reacties toe. Bovendien voelden de vrouwen zich nu na zo'n boze reactie meestal meer ontspannen dan na een vredelie vende reactie. Maar het blijkt vooral de golfslag van boosheid (of agressie) en toenadering of'het bijleggen' te zijn, waaruit ware intimiteit en vertrouwen in een relatie gebo ren wordt. Iedere spanning die binnen een relatie wordt opge lost, versterkt die relatie. Dat lukt overigens alleen als bepaalde spelregels in acht worden geno men. Een daarvan is dat partners niet alleen hun best doen om met faire kritiek te komen maar die kritiek ook up-to-date te hou den. Maak regelmatig, bijvoor keur dagelijks, samen het saldo van debet en credit op zodat je de balans van je"relatie kunt af sluiten voordat een nieuwe dag begint. En mocht je nog een aan gifte van vorige jaren hebben, schrijf die dan punt voor punt op en nodig je partner uit om het een speciale plaats (niet thuis! liever een duister koffiehuis) uit te vechten onder het motto: vechten is hechten. RENE DIEKSTRA hoogleraar klinische en gezondheidspsychologie

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 33