Feiten Kon Kan de PvdA maar helpen 'Er groeit hier een neurotisch en crimineel zootje op Auto Zaterdag 4 januari 1992 N DEN HURK HANS JACOBS JOLANDA OUKES EN MENINGEN AMSTERDAM WOUTER GORTZAK Ook vijftien jaar geleden was oudejaarsavond een Vara- avondje. PvdA-leider Den Uyl is dan minister-president. In de opiniepeilingen staan hij en zijn partij er weinig flo rissant voor. Niet zo beroerd natuurlijk als Kok en PvdA nu, maar slecht genoeg om bij verkiezingen in 1977 op een nederlaag te rekenen. Regeren legt de sociaal-demo- cratfcn blijkbaar windeieren. Uyl het waarschijnlijk toch niet zo ver gebracht. De PvdA staat er nu nog misera beler voor dan in 1976. En het oudejaarsoptreden op de beeld buis van de coryfeeën van nu heeft daaraan niets verbeterd. Opnieuw traden ze aan bij de Vara, bij Sonja Barend dit keer. Viel daarbij de naam van Wim Kok? Als dat al het geval was heb ik het gemist, en een vrien delijke opmerking kan het dan niet geweest zijn want daar zat ik de hele tijd op te wachten. Ook over de PvdA zélf viel niets aardigs te vernemen. Wel had den Sonja's kijkers/luisteraars het voormalig PvdA-kamerlid Piet de Visser tot 'dapperste' of 'moedigste' man verkozen. Maar dat was geen reclame voor zijn partij want men vond hem juist moedig omdat hij, uit boosheid over de PvdA-politiek, zijn kamerlidmaatschap eraan had gegeven. PvdA'er Kosto, staatssecretaris van justitie, was er ook. Niet omdat men zijn beleid zo goed vond, maar omdat-ie zielig is: ook als men het niet met ie mand eens is, mag je zijn huis niet opblazen. En van Youp van 't Hek kreeg Kosto, vanwege zijn beleid, nog een draai om de oren ook. Misschien dat er voor de PvdA iets ten goede was ge keerd als de populaire Van 't Hek iets vriendelijks had gezegd over de PvdA of Kok. Nee dus. „De PvdA?", riep de cabaretier. „Het begon op de Paasheuvel, het eindigt bij Rottenberg." Koks partij kwam er nog het beste af bij Paul de Leeuw, al had ook hij geen goed woord over voor de sociaal-democra ten. Maar De Leeuw leek ten minste nog een toekomst te zien voor de PvdA als „die oude mannen door jongeren zouden worden vervangen" of iets der- Als echter begin januari 1977 de publieke opinie opnieuw wordt gemeten, lijkt zich een keerpunt af te tekenen. Den Uyl is nog geen winnaar, maar hij is aan een opmars begonnen. Hij mag er Wim Kan wel dankbaar voor zijn. Want met diens Den Uyl- imitatie, tijdens zijn oudejaars- conférence, geeft Kan het start schot voor wat later een uiterst succesvolle verkiezingscampag ne wordt. Telkens als ik er over nadenk, ergert het me een beetje. De uitslag van opiniepeilingen en verkiezingen zou moeten wor den bepaald door ons oordeel over het beleid van regering en oppositie. Maar onze keuze is minder overwogen dan we wil len. Als het aankomt op inhoud steken WD'ers als Bolkestein en Voorhoeve hun voorganger Wiegel moeiteloos in de zak. Maar als stemmentrekker leg gen ze het af tegen de Friese commissaris der koningin. En D66 dankt haar huidige popula riteit ten minste zozeer aan Van Mierlo's voorkomen en voor dracht als aan de hoge vlucht van zijn gedachten of de in drukwekkende inhoud van het door hem voorgestane beleid. Ook bij de waardering voor Lubbers en het gebrek aan bij val voor Kok zijn niet alleen ver standelijke overwegingen in het geding. Voor wie het nog niet wist, bracht de opmars van Den Uyl in de populariteitscijfers na Wim Kans optreden op de ou dejaarsavond van 1976 aan het licht, dat bij waardering van po litici gevoelens zeker zo belang rijk zijn als verstand. Wim Kan stak de draak met Den Uyls ei genaardigheden; hij deed dat echter niet onbarmhartig maar met warmte, en leverde al doende een belangrijke bijdrage aan de populariteit van de soci aal-democraat. Uiteraard waren uiteindelijk an dere factoren beslissend voor de verkiezingsoverwinning van de PvdA in 1977. Maar zonder de nadrukkelijk beleden sympathie van 'het wereldje' van toen van Wim Kan via Harry Mulisch tot Willeke Alberti had Den STANDPLAATS OOST-EUROPA Wim Kan doet Joop den Uyl: twee dingen... Bij de pri spraakmakende gemeente zijn anno 1992 de PvdA en Kok éven weinig in tel als bij de kiezers. Of Koks populariteit in alle cate gorieën even snel kan stijgen als destijds het aanzien van Den Uyl is onduidelijk. Maar zeker Rottenberg had op korte ter mijn uitzicht op steun uit 'de Amsterdamse grachtengordel', zoals tegenwoordig de 'cultu- reel-politiek spraakmakende gemeente' wordt aangeduid. Het door hem geleide centrum De Balie maakt er onlosmakelijk deel van uit en beschikt er over gezag. Dus konden De Balie en zijn directeur rekenen op sym pathie van een wereldje waar van zowel toonaangevende journalisten als radio- en tv- persoonlijkheden deel uitma- Hoe het op langere termijn uit pakt valt moeilijk te voorspel len. Maar voorlopig lijkt het er op dat Balie-directeur Rotten berg, als kandidaat voor het PvdA-voorzitterschap, een beetje dom deed toen hij het met Ruud Vreeman, z'n belang rijkste tegenkandidaat, op een akkoordje gooide. Rottenberg verspeelde daarmee bij de cul tuur-politieke elite van de hoofdstedelijke grachtengordel zijn reputatie. Rottenberg? Niks politicus zonder vrees of blaam die zonder ontzag voor geves- FOTO BERT VERHOEFF tigde reputaties de strijd aan gaat om de vernieuwing van PvdA en sociaal-democratie. Rottenberg? Al voordat-ie is be gonnen, verkiest hij een onei genlijk compromis boven een heldere confrontatie. Misschien vergroot de Rottenberg/Vree- man-tandem de toekomstkan sen van de sociaal-democratie. Maar zeker voorlopig heeft Rot tenberg er de kans op een goe de pers voor zichzelf en de PvdA mee verspeeld. Ik houd niet van vooroordelen. Ik probeer me er in ieder geval over heen te zetten. Toen we on langs met de auto naar Polen gingen, heb ik niet geluisterd naar al die waarschuwende stemmen in mijzelf. Je hoort de meest afschrikwekkende verhalen over wat ze in Polen met westerse auto's doen. Ze stelen ze, ze breken ze open en ze vernielen ze. Volgens de Poolse politie is 50 procent van de westerse wagens in dat land uit diefstal afkomstig. Dat geldt vooral voor de duurdere prijsklasse. Vo rig jaar verdwenen er in Berlijn 17 Porsches. Toe vallig rijden er sinds die tijd 17 van die luxe karre tjes in Polen rond. Bovendien is er een zeer levendige export van ge stolen auto's van Polen naar de voormalige Sov jetunie. En zodra zo'n wagen een keer de Russi sche grens over is, verdwijnt hij in het niets in dat enorme land. De politie daar heeft wel wat anders te doen dan auto's opsporen. Maar goed, aan dit soort diefstalverhalen kleeft meestal veel overdrijving. Ze vertellen je ook altijd verschrikkelijke dingen over het lot van westerse auto's in Roemenië. Maar behalve een halfslachti ge poging om onze kofferbak open te maken, is ons daar nooit wat overkomen. In Bulgarije hebben we wel eens twee mannen liggend onder de auto aangetroffen. Ze waren ly risch over de kwaliteit van de bodemplaat en trouwens ook over de rest van de wagen. Maar het ergste wat ons daar is overkomen, is dat een jongen de auto ongevraagd heeft gewassen, waar hij natuurlijk wel geld voor wilde. Op advies van een vriend schaften we voor de reis naar Polen nog een autoslot tussen stuurt dieven het leven een beetje moeilijker maakt. En dat was maar goed ook. We zullen wel heel veel pech hebben gehad, maar in drie dagen War schau is ons alles overkomen waarvoor je altijd gewaarschuwd wordt: inbraak, vernieling en een poging de hele wagen mee te nemen. We logeer den in de flat van kennissen, en die hadden een briefje achtergelaten: „Laat niets in je auto achter en zet hem niet op straat, maar op het hof achter het huis." Een auto niet op straat zetten, da's lastig. Per slot van rekening wil je hem ook wel eens gebruiken. Het lukte dan ook niet ons helemaal aan dat ad vies te houden. Dus daar stond hij, op zaterdag avond voor het Marriothotel, alwaar wij van plan waren ons te bezondigen aan Polens grootste hamburger. Nu is een hamburger fast food, maar de maaltijd duurde toch nog zo lang dat een paar onverlaten kans zagen het hele handvat van ons rechter por tier af te slopen. Gek was het wel, storend ook, maar de auto was verder onbeschadigd, dus zijn we maar weggereden. De zondag zou ons meer ongeluk brengen. Een kort bezoek aan een kunstgalerie moesten we be kopen met een gesloopt linker portierslot, een paar gestolen speakers en een gestolen autoradio, die in de kofferbak had gelegen. Dankzij de Poolse maffia kon de wagen niet meer dicht en zo kwamen we bij de slotenmaker te recht. Die adviseerde ons prompt alle sloten te vervangen. Dat gestolen handvat gebruiken Pool se autodieven om een kopie van de autosleutel te maken. Daarna wordt de wagen compleet met 'orginele sleutel' naar Rusland verscheept. Beduusd hebben we het voertuig verder maar op het binnenhof achter ons huis laten staan. Niet dat dat hielp. Een boze buurman zag blijkbaar lie ver geen buitenlanders op de parkeerplaats en zette zijn mes in onze achterbanden. Volgende keer neem ik toch maar een huurauto. RUNA HELUNG CORRESPONDENT OOST-EUROPA „Het is een bijzondere mening, ja, en de mening van een kleine minderheid." Jak van der Meu- len, oud-voogd van Jan Cremer, oud-Provo, oud-activist tegen de koloniale oorlog in Indonesië en door de jaren heen een standvastige luis in de juridi sche pels geeft het grif toe. Om er vervolgens fijntjes aan toe te voegen: „Maar het is al vaak ge noeg gebleken dat een minder heid achteraf gelijk krijgt." Het is volgens de hoofddocent eigenlijk heel simpel: Zware cri minaliteit is alle criminaliteit die normaal gesproken klein heet. En wat in de wandelgan gen zware criminaliteit heet, ach, daarvan moeten we niet al te zeer wakker liggen. Moorden komen toch haast niet voor. En als het al gebeurt, is het meestal in familiekring of betreft het een afrekening in het criminele milieu. En doodslag? „Och, on langs gebeurde dat in Amster dam twee keer in een week, maar dat is statistisch toeval. Het is overdreven dat mensen nu niet meer met de tram de stad in durven." Nee, de ware zware misdadigers zitten achter het stuur van een auto en lappen elke snelheids beperking aan hun laars. Dat is pas levensbedreigend. Meestal zijn het ook nog 'nicotinisten', legen ze hun volle asbakjes op straat en roken ze waar dat niet mag. Je reinste milieumisdrij ven. En dan zijn er natuurlijk de politici die de wet naar hun ei gen hand zetten als het ze uit komt. Puur uitschot! Van der Meulen zet zijn boosheid kracht bij door met de vlakke hand op het tafelblad te meppen. De zware jongens mogen dan wel aan de poten van de samenleving zagen, maar de samenleving zaagt zelf vrolijk mee. Mét medeweten en goedvinden van de politiek. Alleen een Armageddon kan het tij uiteindelijk keren. Dat is kort samengevat de mening van dr. J.D. van der Meulen, hoofddocent strafrecht bij de vakgroep strafrechtweten schappen van de Universiteit van Amsterdam. Een afwijkend geluid in deel 3 van de serie Criminaliteit in Nederland. „Mensen als Kosto, d'Ancona en Lubbers, dat zijn de ware schurken, de echte ploerten. Zo'n Kosto met zijn leugenach tige beweringen over kerkasiel dat niet zou bestaan. Meneer Kosto, de oud-student theolo gie, de jurist, de zak. Hij kent de Nederlandse wet niet eens! Die schrijft wel degelijk voor dat mensen niet uit een kerk mogen worden gehaald als daar een dienst aan de gang is. De orga nisatie die asielzoekers in ker ken onderbrengt, zorgt er echt wel voor dat er 24 uur per dag kerkdiensten zijn als dat nodig mocht zijn. Kosto liegt welbe wust om de bevolking tegen zo'n organisatie op te zetten." „Over Lubbers hoef ik toch echt niets meer te zeggen. Neem al leen de Kuwayt-affaire. De dag nadat Irak Kuwayt was binnen gevallen, werden alle Kuwaytse tegoeden in Nederland bevro ren. Niet om te voorkomen dat Saddam Hussein ze zou plun deren, maar om ervoor te zor gen dat de centjes van de fami lie Lubbers veilig waren. En dan dat te hard rijden. Hij zet zijn chauffeur aan tot het begaan van een overtreding en lokt daarmee een strafbaar feit uit. Dat is pas crimineel." Honend en boos: „Nee, dan het lichtend voorbeeld d'Ancona. Zij heeft de tabakswet in haar portefeuille, maar ze presteert het om voor de camera's van het journaal sigaretten uitte de len aan asielzoekers en er zelf ook een op te steken. En dat ter wijl het beleid, haar beleid, ont moediging voorschrijft!" Van der Meulen slaat met de vuist op tafel. „De mensen worden beduveld, ze worden vertegen woordigd door uitschot. Volk, weet wie je criminelen zijn!" „De goede voorbeeld-functie van de politiek is helemaal weg. Ria Lubbers gaat met Theo Heuft van de Yab Yum op de fo to, een rasechte crimineel. Erica Terpstra zit dronken achter het stuur. Waarom zou de gewone man moeten doen wat de poli tici nalaten? Het is de vos die de passie preekt. De politici zeggen dat de samenleving verloedert, maar ze geven zelf het verloe derde voorbeeld. Ze geven de bevolking het alibi om net zo crimineel te zijn. Dat maakt hen zo ongekend populair." De gewone man mag dan wei nig te duchten hebben van wat de politiek zware criminelen noemt, Van der Meulen ziet veel dichter bij huis criminele bedreigingen. Neem de nicoti nisten, zoals hij rokers naar analogie van alcoholisten noemt. Ze zijn volgens hem le vensgevaarlijk. Iemand die rookt op een plek waar dat niet mag, kan er dan ook op rekenen dat de hoofddocent hem of haar de sigaret uit de mond slaat. „Ik ben dan niet strafbaar. De wet staat mij toe me te verdedi gen tegen wederrechtelijke aan randing van mijn lichaam. Ik doe dat geregeld, maar wel een beetje selectief. Die sport schooljongens laat ik liever met rust. Maar ja, zij roken meestal niet. Die achterlijke nicotinisten zijn meestal van die spichtige jongens en meisjes. Of ik ooit geslagen ben? Nou, dan deel ik wel de eerste klap uit. Reken Automobilisten zijn volgens de hoofddocent al net zo erg. „Het is gewoon stom volk. Op het moment dat je achter het stuur stapt, wordt je een crimineeltje. Het is puur misdadig en gevaar lijk om 60,70 kilometer per uur te rijden in de stad. Daar heb ben jij en ik last van, veel meer dan van bankovervallen en doodslag of van belastingfrau de. Ik vind dat laatste ook niet erg. De overheid sjoemelt de begroting toch wel bij elkaar." „We moeten de mensen aan de schandpaal nagelen die om lul lige voordeeltjes duizenden ke ren per dag levensgevaarlijk doen en op die manier tiental len levens in de waagschaal stellen. Wat stelt dat nou voor, een minuut eerder thuis? Als ie dereen zich aan de snelheden zou houden, waren ze allemaal veel eerder thuis. Te hard rijden is bovendien ook nog een indi rect gevaar voor het milieu, en dat is belastingfraude niet. Zo denk ik daar over." Beslist, met een grijns om de lippen: „En ik vind dat ik gelijk heb." Volgens Van der Meulen is er ei genlijk geen redden meer aan! De wal zal het schip moeten ke ren, maar hij verwacht dat dat nog wel even op zich laat wach ten. „De criminele overheid heeft zich genesteld, geeft het slechte voorbeeld en de mensen doen mee. En natuurlijk wordt die overheid steeds verder geïn filtreerd door de drugsmaffia. Dat komt gewoon door onze verkeerde narcotica-wetgeving. Als je een stof verbiedt, creëer je een illegale markt. Het juridisch bedrijf zorgt op die manier voor een zo optimaal mogelijk afzet gebied." „Voor de drugsmaffia is de overheid daarom ook een nood zakelijke schakel. De wetgever is handlanger tegen wil en dank. Door zo hoog mogelijk in de overheid te infiltreren, kan de maffia bovendien zonder risico opereren op een onbedreigde markt zonder concurrenten. En steekt er een concurrent de kop op, dan volgt er wél een tip. Die zogenoemde 'beslissende sla gen' voor de drugshandel zijn gewoon een lachertje. Een hero- inelijn wordt alleen maar opge rold omdat de gevestigde han del een nieuwe concurrent kwijt wil." Komt het dan ooit nog goed? Van der Meulen leunt achter over en roert de diepere gron den van de menselijke ziel aan. „De mens is van nature tot het slechte geneigd. Het zal dan ook nog lang duren voor we een goede, aardige samenleving zul len kennen. Maar die komt er wél. Als een maatschappij het dieptepunt heeft bereikt, keert alles om. Dan wordt het nastre ven van het goede persoonlijk belang en niet langer het na streven van het kwade. Mis schien kunnen we mensen dan gaan opvoeden tot nuchtere, ra tionele wezens en niet tot het neurotische, criminele zootje dat nu opgroeit." PATRICK VAN DEN HURK

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2