Regio Graalhuis Zoeterwoude succesvol in Leidse regio Wassenaarse bomen moeten gezonder Onzekerheid subsidie Zoeterwoudse ijsclub "Er was nooit ruimte voor iets anders dan mijn werk' Zaterdag 4 januari 1992 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE CRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: HENK BUIS 23 LEIDEN NIEUWSLIJN Leiderdorpers in Teds familiespelshow LLIDF.RDORP De I-eiderdorpse familie Hoogduin speelt op maandag 3 februari mee in 'Teds familiespelshovv' van de NCRV. De I loogduinen strijden tegen families uit Obdam en Berlikum. Lik gezin (bestaande uit vader, moeder en twee kinde ren) wordt voor een aantal dilemma's geplaatst, waaruit moet blijken hoe goed zij elkaar kennen. De hoofdprijs is de vervulling van een hartewens. De spelshow wordt uitgezonden op Neder land 1 om 20.25 uur. Budgctbesteding en ziektekosten WARMOND Budgetbesteding en het ziektekostenstelsel zijn de onderwerpen van een voorlichtingsmiddag in de koffiekamer van Mariëngaarde in Warmond. Op 14 januari horen ouderen met alleen een aow-uitkering en eventueel een klein pensioen hoe ze dat inkomen kunnen besteden. De mogelijkheden van de bijzondere bijstand en taxi-vergoedingen worden eveneens toe gelicht. Ook de wijzigingen in het ziektekostenstelsel en het ver goedingssysteem van medicijnen komen aan bod. De voor drachten worden gehouden door vertegenwoordigers van 'Con sument en organisatie' en het ziekenfonds 'Zorg en Zekerheid'. Aanvang: 14.30 uur. Tentoonstelling in oud rose WARMOND Met als kleurthema 'oud rose' exposeren Peter Nusse, Ingrid Thies en Kea Tan met collages, keramiek en siera den vanaf vandaag in de Warmondse galerie De Pomp. De ten toonstelling duurt tot 30 januari. In galerie Het Oude Raadhuis exposeert Joke Costen met werk uit Birma, waaronder wandkle den, tabaksdozen, zilverwerk en sieraden. Hans Berkhout stelt er zijn grafiek tentoon, Hildegarde Gallo toont keramiek. De expo sitie duurt tot 23 januari. Kerstbomen versnipperd in Warmond WARMOND Inwoners van Warmond kunnen hun kerstboom op 7 januari vanaf 19.00 uur aanbieden op de plaatselijke ge- meentewerf. De bomen worden dan ter plekke versnipperd. De gezondheid van een groot aantal Wassenaarse bomen wordt de komende periode onder de loep genomen. foto hielco kuipers WASSENAAR Zo'n 316 eiken, 73 linden, 29 kastanjes en 12 beuken aan de Wassenaarse straten en in par ken worden dit jaar onderzocht op hun gezondheid. De ge meente wil weten waarom de bomen kwijnen en heeft daar om een 'actieplan vitaliteitsver- betering' opgezet. De bomen ondergaan een bo dem- en bladanalyse, een stabi liteitsonderzoek en een jaarrin ganalyse. Ook de diepte van de wortels, zwamaantastingen en de doordringbaarheid van de bodem worden bekeken. Daar uit moet blijken welke oorzaken debet zijn aan de tanende ge zondheid van de bomen. De meeste bomen die moe ten worden onderzocht liggen aan de Groot Haesebroekseweg, de Koekoekslaan en de Nachte gaallaan. Daarnaast worden ook de parken Hartenkamp, Witten- burg, bos Ruys en Rust en Vreugd onderzocht om duide lijk te maken welke mest moet worden gebruikt. Het hele on derzoek, dat onderdeel uit maakt van het werkplan van de afdeling groenvoorziening, kost Wassenaar 17.000 gulden. Het is nog onzeker of de IJsclub Zoeterwoude de beschikking krijgt over gemeentelijke subsi die. De club vraagt voor het sei zoen 1991-1992 ruim 2500 gul den om het begrotingstekort aan te zuiveren. B en W van Zoeterwoude willen pas in de vergadering van de raadscom missie welzijn hun standpunt kenbaar maken over dit ver zoek. Op een beperkte jeugdsport- si bsidieregeling na worden sportverenigingen door de ge meente financieel niet onder steund. Een bijdrage voor de ijs- club zou in dit geval een prece dent scheppen, zo wordt in een ambtelijke notitie vastgesteld. Bovendien kan de ijsclub de fi nanciële perikelen voor het sei zoen 1991-1992 best zelf opvan gen, constateert het ambtelijk schrijven aan de raadscommis sie welzijn. De leden van de ijsclub trek ken hun baantjes in de ijshal in Leiden* Door verhoging van de erfpacht en de onroerend-goed- belasting moet de club per sei zoen bijna achthondefd gulden meer huur betalen. Daarnaast wil de club de met 15 gulden verhoogde abonnementen voor de jeugdleden weer met hetzelf de bedrag verlagen, waardoor Volgens de notitie kan de ijs club de tekorten best zelf beta len uit haar reserves. In de be groting heeft de club geen reke ning gehouden met de extra in komsten'uit de hogere prijzen van abonnementen. VAC Ook over de subsidie-aanvraag voor 1991 van de plaatselijke Vrouwen Advies Commissie (VAC) hebben B en W nog geen besluit genomen. De VAC vraagt 3800 gulden. In verband met een dreigend kastekort wil de commissie 1000 gulden voorschot ontvangen. De subsi die zou betaald moeten worden uit een potje dat het ministerie van VROM beschikbaar stelt in het kader van de regeling woon consumenten. Tegenwoordig valt deze regeling op het minis terie onder het veelbesproken hoofdstuk sociale vernieuwing. De Vrouwen Advies Commis sie wordt betrokken bij de be oordeling van woningbouw plannen, waarbij vooral wordt gelet op praktische zaken. De commissie in Zoeterwoude be staat momenteel uit acht leden. Om kosten te besparen kan dit aantal volgens gemeente-amb tenaren worden teruggege- bracht naar zes. Opbrengst naar projecten in Indonesië en Burkina Faso De Zoeterwoudse stichting Het Graalhuis slaat goed aan in de Leidse regio. De mensen weten dat ze sinds maart 1991 hun oude, nog bruikbare spullen bij de katholieke organisatie kwijt kunnen en dat ze er ook allerhande goe deren voor weinig geld kunnen kopen. Inmiddels heeft het Graalhuis ook een goed doel gevonden voor de in komsten uit de activiteiten. Het geld wordt verdeeld tussen twee projecten: een onderwijs project in Jakarta en Surabaya op Java en een landbouwproject in Burkina Faso, het voormalige Opper-Volta. T. van Roosmalen is één van de initiatiefnemers van de stichting. Hij ontmoette een Nederlandse zuster die ver telde van het onderwijsproject. Van Roosmalen: „In Jakarta en Surabaya zoeken veel mensen hun bestaan op de vuilnisbelt. Daardoor krijgen hun kinderen geen onderwijs. In beide steden hebben inlandse nonnen in hun kloosters een basisschooltje op gericht. De kinderen krijgen daar onderwijs en bijvoeding. Ik heb dit doel voorgelegd aan het bestuur, dat onmiddellijk ak koord ging. Dit project kan een kind op den duur misschien een beter bestaan bieden." In Burkina Faso steunt de Zoeterwoudse stichting een landbouwproject van de Neder landse pater F. Balemans. Van Roosmalen: „De verwoestijning rukt op. Door struiken en bo men te planten, proberen de Burkinesen die een halt toe te roepen. Verder geven ze infor matie aan de boeren, zeggen bijvoorbeeld dat ze hun dieren binnen de kraal moeten houden omdat ze anders de nieuwe aanplant opeten." Tweedehands Over het aanbod van tweede hands goederen heeft het Graal huis niet te klagen. „We zijn bij na uit ons jasje gegroeid. Het is ongelofelijk wat we binnenkrij gen. Toen we begonnen, ston den de kleine huishoudelijke ar tikelen op enkele tafels. Nu heb ben we op die tafels een verdie ping bijgebouwd. En dan nog staat de vloer vol. Als ik eerlijk ben, komt er meer binnen dan er weggaat. Gelukkig kunnen we binnengekomen spullen bij een Zoeterwoudenaar onder brengen. Zo gauw we iets heb ben verkocht, halen we iets bij hem op", aldus Van Roosmalen. Klanten kunnen elke dinsdag (van 13.30 tot 16.30 uur) en za terdag (van 10.00 tot 14.00 uur) bij het Graalhuis terecht. De verhouding tussen wat binnen komt en de verkoop is onduide lijk. Omdat al het geld naar een goed doel gaat, houdt de stich ting daarvan geen administratie bij. Maar Van Roosmalen weet dat de kopers uit de gehele re gio komen. Ze horen van het Graalhuis via mond-tot-mond- reclame, maar soms ook op an dere manieren. Zo zijn ook de Zoeterwoudse toneelvereniging Utopia en andere regionale to neelverenigingen nauw bij het werk van de organisatie betrok ken. Zij lenen kleding, schoenen en andere attributen in ruil voor reclame in elke verenigingsfol der. De stichting wil zelf geen geld voor reclame aan de be stemming van de projecten ont trekken. Het Graalhuis werkt met een dertigtal vrijwilligers en volgens Van Roosmalen kost het geen moeite om hen bijeen te krijgen. i het Graalhuis: „In Jakarta en Surabaya zoeken veel 'Afname areaal bloembollen al jaren gaande' DUIN- EN BOLLENSTREEK „De afname van bollengrond is al jaren aan de gang. Er zijn im mers agrariërs die hun grond graag hebben verkocht voor woningbouw. Nu het zwart op wit staat, is het schrikken." De Noordwijkerhoutse Loco-bur gemeester C. van der Klaauw hield tijdens de nieuwjaarsre ceptie van de gemeente agrari ërs maar ook politici uit de Bol lenstreek een spiegel voor de neus. Hij constateerde dat het bollenareaal de komende tien jaar jaarlijks met 2,5 hectare af neemt. „Door agrariërs werd daar te recht tegen geprotesteerd bij een zitting van het Samenwer kingsorgaan Duin- en Bollen streek over de structuurschets Duin- en Bollenstreek. Vele SDB-bestuurders waren het met de agrariërs eens maar alterna tieven werden niet aangedra gen. Een sterk staaltje van poli tiek", aldus Van der Klaauw, die overigens zelf zitting heeft in het dagelijks bestuur van het sa menwerkingsorgaan. Kritiek heeft Van der Klaauw ook op 'een agrariër, die tevens raadslid is in een buurgemeen te', die pleitte voor behoud van agrarische grond maar de avond ervoor een pleidooi hield voor woningbouw. Dierenarts S. Westra (59) uit Oude Wetering beëindigd zijn praktijk KEES VAN KUILENBURG Zijn accountant vond de aan schaf van een operatietafel des tijds maar onverantwoord. Wat zou die Veense dierenarts nu met zo'n apparaat moeten aan vangen? Het werk speelde zich tenslotte bijna alleen maar af in de boerenstallen. Dierenarts S. Westra (59) uit Oude Wetering moet er nog om glimlachen. „Naar schatting zo'n 15.000 dieren heb ik in de loop der jaren op die tafel ge opereerd. Dus dat geld was ei genlijk wel aardig besteed. Het geeft ook aan dat het werk van een dierenarts in vergelijking met zo'n dertig jaar terug wel js veranderd. Er was in die tijd bij na geen sprake van dat je een hond of een kat behandelde. Het bleef beperkt tot het vee op de boerderij." Dat is nu wel veranderd, ver telt Westra. „De zogenaamde kleindieren maken een belang rijk deel uit van ons werk. Van een cavia of hamster tot een ka meel uit een circus. Die laatste was wel mijn merkwaardigste patiënt. Overigens vinden die boeren dat kleine spul maar niets. Een veearts is er voor de koeien, verder niet." De Oudeweteringse 'veearts' begon in 1962 met zijn werk in het plassengebied en stopte er vorige week mee. Westra is nu nog gezond en wil weieens een wat meer sociaal leven leiden. „Dat is er nooit van gekomen. Als dierenarts ben je dag in dag uit in touw. Ik woon nu 29 jaar in het dorp en om nu te zeggen dat ik deel uitmaak van die ge meenschap, nee. Mijn werk heeft altijd een grote rol ge speeld, er was nooit ruimte voor iets anders. Alleen maar mijn werk. Niet alleen overdag, maar ook in de nacht moest ik er vaak wel een paar keer uit." Dat Westra indertijd de be slissing nam om dierenarts te worden heeft een voorgeschie denis. Zijn vader was een boe renzoon, die in Friesland een autobus- annex taxibedrijf had. „De bezetters hebben dat be drijf in de vernieling geholpen en vader verbood ons om ach ter het stuur van wat dan ook plaats te nemen. Dus werd het iets anders. Mijn broer werd arts en ik dierenarts. Toch wel een bewuste keuze. Het boeren- milieu sprak mij wel aan," Variatie Na de afronding van zijn studie kwam Westra naar Alkemade. „In Friesland was ik alleen maar Datzelfde verhaal geldt voor Oude Wetering. Daar woont nog maar één boer en dat wa ren er bij het aantreden van Westra nog zo'n stuk of dertig. Toch heeft hij in zijn 'klanten kring' ook nog een groot aantal agrariërs. Die wonen in Rijpwe- tering, Oud Ade, Hoogmade en Woubrugge. Volgens Westra zijn de omstandigheden waar onder nu gewerkt wordt enorm verbeterd. „Ik heb koeien ge opereerd met behulp van een zaklantaarn of de koplampen van een auto. Nu zijn de bedrij ven gemoderniseerd en door de nieuwe stallen sterk verbeterd, maar vroeger was het overal be helpen." Westra is vier keer gewond geraakt bij zijn werk. Klemgeze ten tussen een dier en de muur van een stal. „Ook één keer mijn ribben gekneusd bij het 'halen' van een kalf. Volgens de boer was het touw dat ik om mijn middel had bij het uittrek ken van het kalf ijzersterk. Maar het brak wel en ik vloog tegen een slijpsteen. Niet zo plezierig, maar het hoorde bij het werk." De vertrekkende veearts is ook goed voor vele anecdotes. Zoals die keer dat hij midden in de nacht naar een boer in het toen nog vaak slecht bereikbare polderland moest om een koe te verlossen van een dood kalf. „Zover mogelijk het land in met de auto en daarna te voet verder met mijn spullen. Daaronder een zaag om het dode kalf in stukken te zagen. Halverwege die polder, terwijl de mist zo half over het land hing, kwam ik plotseling iemand tegen, die dacht dat ik een geweer droeg. Hard gillend verdween hij weer in het duister." Chemotherapie Vanaf het begin tot zo'n 15 jaar geleden heeft Westra altijd al leen gewerkt. Daarna kreeg hij versterking van zijn collega Vis ser, die na het vertrek van Westra ook weer assistentie krijgt. De opvolger van Westra is de uit de Achterhoek afkomstige B. Haselaar. In die bijna 30 jaar is er veel veranderd in de diergeneeskun de. De opleiding is veel specia- listischer geworden. „Dat bete kende veel bijstuderen en veel lezen om het allemaal bij te kunnen houden. Veranderingen ook waar Westra soms vraagte kens bij plaatst. „Zoals bijvoor beeld de chemotherapie bij die ren. Kun je dat geld niet beter voor andere zaken besteden? Het is tenslotte maar een beest. Dat geldt ook voor andere za ken in de dierenwereld. Zoals die Egyptische collega opmerkte Dierenarts S. Westra: „De werkomstandigheden zijn aanzienlijk verbeterd. Vroeger kwam ik weieens onder de troep thuis, maar dat komt gelukkig niet zoveel meer voor." foto ben de bruyn veearts geworden en in het wes ten zag ik wat meer variatie in het werk", zo motiveert de ove rigens weer naar zijn geboorte plaats Ggastmeer terugkerende Westra zijn keuze destijds voor de Braassemermeerdorpen. Toch waren de boeren ook hier zijn eerste klanten. In Roelof- arendsveen had je zo'n kleine 30 jaar geleden nog 40 boeren- bedrijfjes en nu nog maar twee.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23