Leiden Gene Pharming breidt fors uit 'Fundamenten brug soort cryptogram' De milieuraad gaat zijn eigen weg 'Meer activiteiten nodig voor ouderen in Leiden' Universiteit wil afval met helft verminderen tinoreoactie: cunnt 19 NIEUWSLIJN Nieuwjaarsbal Hutspotten Met de champagneact, de uitreiking van de jaarorde en de nieuwjaarsrede van de voorzitter opent carnavalsvereniging De Leidse Hutspotten vanavond het nieuwe jaar. Vanaf 21.00 uur wordt in het Antonius Clubhuis het traditionele nieuwjaarsbal gehouden. Eerder op de dag, om 15.00 uur, ontvangt locoburge meester T. van Rij op het stadhuis een delegatie uit Krefeld on der leiding van burgemeester W. Wahl. Daarbij zijn ook verte genwoordigers van de Hutspotten aanwezig. De ontvangst wordt zondagmorgen 5 januari afgesloten met een koud buffet in het Antonius Clubhuis tijdens het traditionele 'frühshoppen'. Voor een bedrag van 15 gulden kan aan de tafel worden bijge schoven. Voor informatie: tel. 126416. Sixties/Seventies avond van LOVE Met de 'New Livin' Blues' en 'Cosmic Shuffle' terug naar de ja ren zestigen zeventig. De Leidsche Organisatie door Vrijwilligers voor Entertainment (LOVE) houdt op zaterdag 11 januari een 'Sixties/Seventies avond' in het Antonius clubhuis aan de Lange Mare. De aanvang is 21.00 uur en de entree bedraagt 15 gulden. Finale debatwedstrijd in Leiden De finale van het Europese Kampioenschap debatteren wordt in februari in Leiden gehouden. Aan het toernooi doen studenten teams mee uit verschillende landen. Er wordt in het Engels ge debatteerd over Europese onderwerpen. De deelnemers krijgen op maandag 10 en dinsdag 11 februari in Groningen een trai ning van debaters uit de Verenigde Staten en de dag ema wor den de voorrondes daar gehouden. Donderdag 13 februari wordt het programma in Leiden afgerond. De finale is op vrijdag 14 fe bruari. Inspraakavond Kaiserstraat De bewoners van het Bethaniehof, Jeruzalemshof en de Kaiser straat kunnen donderdag 16 januari hun mening geven over het bouwplan voor het open terrein naast de mensa in de Kaiser straat. De inspraakavond begint om 20.00 uur in een pand aan de Kaiserstraat 13. Het bouwplan, dat is ontworpen door het ar chitectenbureau Inter A70, voorziet in 8 koopwoningen met elk 3 kamers. De geschiedenis van dit plan, dat oorspronkelijk 10 appartementen in 5 woonlagen telde, is nogal rumoerig. De wel standcommissie keurde het plan af na bezwaren van bewoners tegen de hoogte van 13,50 meter. Voor inlichtingen kunt u te recht bij R. van Gulick op telefoonnummer 25*4505. Het Leidse biotechnische bedrijf Gene Pharming Europe verwacht een flinke groei. Zakelijk directeur O. Postma denkt dat over enige tijd ongeveer 20 personeelsleden ex tra kunnen worden aangenomen. Bij Gene Pharming werken nu 30 mensen. leiden janet v Het bedrijf kan pas uitbreiden als een nieuw gebouw in ge bruik is genomen op het Bios cience Park. Waarschijnlijk be trekt Gene Pharming na de zo mer een deel van een van de nieuwe bedrijfsverzamelgebou wen bij TNO op het Bio Science Park. De verhuizing is noodzakelijk omdat de huidige onderkomens te klein zijn. Op 1 januari begon de Europese vestiging van het Amerikaanse Gen Pharm in Lei den met vijf werknemers. Gene Pharming Europe huurt nu een vleugel van het Academisch Be drijven Centrum en laborato riumruimte van de universiteit. Betere Verkoop! Daar heeft u dan wel de juiste reclame voor nodig. Van Advertising Workshop. Specialisten in verkoopbevordering. Bel eens voor een afspraak. ADVERTISING WORKSHOP Resten allereerste Zijlpoortsbrug teruggevonden emiel fangmann De eerste, uit 1644 stammende houten Zijlpoortsbrug lag waar schijnlijk niet op dezelfde plaats als de stenen Zijlpoortsbrug die in 1675 gebouwd werd. DeJiou- ten brug zou wel eens kunnen zijn uitgekomen op een noorde lijker punt. ten opzichte van de Lage Rijndijk. Dat veronderstelt ir. L. Barendregt, hoofd civiele werken van de gemeente, na enkele weken van onderzoek naar de fundamenten van de Zijlpoortsbrug. De Zijlpoortsbrug, een rijks monument, wordt momenteel volledig gerenoveerd. Daarbij werd besloten om uit oud heidkundig oogpunt gedeelten van het terrein onder de brug uit te graven. Dat is inmiddels gebeurd bij het landhoofd nabij de Zijlpoort. Hier vonden de onderzoekers tussen de dunne ronde palen van het huidige brug-fundament dikke uierkan- te palen. Onderzoek in het ge meentearchief wees uit dat deze gebruikt zijn voor de bouw in 1944 van een houten brug, een voorloper van de stenen brug, over het water van de Herensin gel. Ir. L. Barendregt: „Ik vond het bestek uit 1644 terug. Daar in viel te lezen dat er 32 palen gebruikt zijn voor een brug van 28 meter." Het bestaan van de houten brug was al bekend, van de precieze ligging zijn echter geen details bewaard gebleven. Dat kan nu wellicht worden opgehelderd, als de aanwijzin gen tenminste kloppen. De oude, vierkante palen lijken een andere richting 'op te gaan' dan de huidige brug. Barendregt leidt dat af uit het feit dat er steeds minder van deze palen zijn te vinden hoe verder men van de Zijlpoort af gaat. Het duidt erop dat de oude brug op een noorderlijker punt uitkwam aan de Herensingel. Hoofd ci viele werken Barendregt: „Dat betekent misschien ook dat de Lage Rijndijk ooit iets anders lag dan nu het geval is, als je er ten minste van uitgaat dat de brug uitkwam op een kruispunt van wegen." Volgens Barendregt heeft het geen zin om alsnog het hele fundament onder de singelbrug tot aan de Lage Rijndijk te on derzoeken. „Nee, want die oude brug was kort, maar 28 meter. De Herensingel is later ver breed, dus die oude brug dekte qua lengte niet de huidige brug en je vindt die vierkante palen sowieso nooit op dat hele stuk terug." Hij wil ook niet zover gaan om stukken waterbodem van de singel in noordelijker •richting te onderzoeken, maar beperkt zich tot de fundamen ten aan de kant van de Zijl poort, waarin volgende week verder gegraven kan worden. Hij brengt in herinnering, dat de Zijlpoort niet als een recht hoek maar als een parallello gram is gebouwd een soort scheve vierhoek. Daardoor staat de huidige Zijlpoortsbrug enigszins scheef op de Zijlpoort. Barendregt heeft nu het ver moeden dat de houten brug mogelijk recht aansloot op de as van de doorgang onder de Zijl poort. Die werd in 1660 ge bouwd. nadat er eerst jarenlang een houten versie had gestaan. De nieuwe ruimte is ongeveer twee keer zo groot als de huidi ge oppervlakte, aldus Postma. Volgens de directeur kan het bedrijf geen nieuwe zaken aan pakken wegens ruimtegebrek. „Dat is heel jammer, omdat wel degelijk belangstelling bestaat voor nieuwe projecten". Gene Pharming Europe houdt zich bezig met de ontwikkeling van geneeskrachtige eiwitten. Het is de bedoeling dat deze medicijnen worden gemaakt in de melk van koeien. De eiwitten worden uit de melk gehaald en vervolgens verwerkt tot genees middel. Volgens Postma zijn pas over zes jaar echte resulta ten te verwachten. Voor het maken van de medi cijnen is het nodig dat het erfe lijk materiaal van koeien wordt gewijzigd. Doordat Gene Phar ming zich bezighoudt met ge netische manipulatie komt het bedrijf geregeld in het nieuws. De nieuwe projecten die Ge ne Pharming nu nog laat liggen maar in de toekomst wil aan pakken, hebben te maken met nieuwe medicijnen, nieuwe ge neeskrachtige eiwitten die het bedrijf iwl maken en testen, al dus de directeur. Het bedrijf zal dan voornamelijk hoog opge leid personeel nodig hebben: academici en analisten. In het nieuwe onderkomen wordt 900 vierkante meter inge richt als laboratorium. Een klei ner gedeelte is voor het kan toorpersoneel. Of het bedrijf in derdaad aan het einde van de zomer kan verhuizen is volgens Postma onder meer afhankelijk van het tijdstip waarop de hin derwetvergunning wordt ver leend. leiden monica wesseunc De universiteit van Leiden wil binnen enkele jaren de hoeveel heden huishoudelijk en radio actief afval met de helft vermin deren. Dit jaar wordt onderzoek gedaan naar de manier waarop dit kan worden bereikt. Volgens waarnemend hoofd bu reau veiligheid van de universi teit, J. van den Eijnde, moet het mogelijk zijn het huishoudelijk afval te halveren. Uit onderzoek is vast komen te staan dat kan- toorafval voor 80 procent te hergebruiken is. „Dat maakt een streefcijfer van 50 procent een haalbare kaart". Kantoorafval bestaat voor de helft uit papier, voor een kwart uit groente-, tuin- en fruitafval en voor 13 procent uit herge- bruikbare kunststoffen. Door af valscheiding kan de hoeveel heid afval dat écht moet worden weggegooid, veel kleiner wor den. De coördinatie van het on derzoek naar afvalvermindering is bij het bureau Veiligheid on dergebracht. Het bureau heeft al geruime tijd te kampen met personeelstekort. Van den Eijn de verwacht dat het perso neelstekort (1,5 arbeidsplaats op een sterkte van 5,5) dit jaar wordt opgevuld. „Dat moet ook wel nu we vermindering van de afvalberg als taak erbij hebben Deze kerstman had natuurlijk allang weg moeten zijn, maar de kerk aan de Rijndijk moet blijven bestaan. Dat vindt althans een bewoner van deze straat. Die protesteert op een stille, maar duidelijke manier tegen de plannen om de kerk van Maria Middelares aller genaden te slopen. Het kerkje en het naastgelegen klooster moeten plaatsmaken voor nieuwbouw. De parochie Maria Middelares krijgt dan een nieuw kerk gebouw in de Stevenshof. foto hielco kuipers Er moeten meer activiteiten komen voor ouderen in Leiden. Op die manier kunnen ze andere men sen (blijven) ontmoeten en 'sociaal actief blijven. De gemeente moet subsidies verstrekken zodat groepen ouderen plannen kunnen maken. Ver zorgingshuizen en wellicht ook buurthuizen moeten geschikte ruimtes beschikbaar stellen waar de activiteiten kunnen worden gehouden. Dit voorstel heeft F. van Oosten, directeur van verzorgingshuis Rijn en Vliet, gedeponeerd bij de raadscommissie voor sociale vernieuwing. Van Oosten baseert zijn ideeën op de evaluatie van de dagverzorging in het tehuis aan de Aaltje Noorde- wierlaan. Vijf jaar geleden is Rijn en Vliet begonnen met deze vorm van hulp. Gebleken is dat ouderen dank zij de dagverzorging langer zelfstandig kun nen blijven wonen. De opname in een verzor gingshuis of verpleeghuis wordt uitgesteld. Er blijken echter maar weinig Leidse ouderen gebruik te maken van de dagverzorging: slechts 2 procent van de Leidenaars die ouder zijn dan 75 jaar. Dat verschijnsel doet zich niet alleen voor bij Rijn en Vliet. Ook voor vergelijkbare activiteiten elders in de stad bestaan geen wachtlijsten, schrijft Van Oosten in zijn brief aan de raadscom missie. De directeur pleit dan ook voor een 'lichtere vorm van dagverzorging, minder professioneel, naast dagverzorging'. Eerst moet duidelijk wor den welke wensen er bij ouderen bestaan, en ver volgens hoe overheden en instellingen daarop kunnen inspelen, verduidelijkt Van Oosten. Op die manier kan 'op korte termijn veel gedaan worden aan het vaak gesignaleerde probleem van vereenzaming en sociaal isolement'. Nieuwe voorzitter R. van Lint wil een 'krachtige club Deze op het eerste gezicht onbeduidende modderpoel lost vragen over de zeventiende eeuw op. «foto hielco kuipers Ook het onderzoek naar de grond heeft tekenen van de loop der geschiedenis te zien gegeven. Men vond twee lagen van blauwe klei, met daartussen een venige laag. De eerste laag klei is bij het graven van de He rensingel in 1644 gebruikt. De tweede laag werd in 1675 bij de bouw van de stenen brug ge bruikt. De tussenliggende jaren vormden het veen. Ir. Barendregt ziet het naden ken over de opgravingen - waarvan hij ten eerste vele fo to's heeft gemaakt - trouwens als 'een soort cryptogram'. „Het zoeken naar de oplossing is mooier dan de oplossing zelf. Mooi is dat oude gegevens uit het archief en de praktijk van de dag elkaar aanvullen, als je gaat puzzelen. Ja, de jacht is daarbij mooier dan de vangst, zo kun je het ook noemen." leiden erna straatsma Hij is zelf niet actief in milieu verenigingen, maar heeft gelijk 'ja' gezegd op de vraag of hij voorzitter wilde worden van de Leidse milieuraad. Als beleids ambtenaar milieubeheer bij het ministerie van vrom heeft hij op een 'heel hoog niveau een alge meen beeld van het totale milieubeleid'. En als voormalig raadslid van Groen Links (met milieu in zijn 'portefeuille') had Rob van Lint altijd al een 'rede lijke affiniteit met milieu-orga nisaties'. De milieuraad is in maart van dit jaar opgericht, maar heeft pas sinds enkele weken een on afhankelijke voorzitter. De eer ste periode vervulde milieuwet houder Hans de la Mar die taak, maar dat pakte niet zo goed uit. „In het collegeprogramma is dat ooit zo geregeld, maar dat was niet zo n gelukkige keuze. De wethouder zat de vergade ring voor die hem moest advise ren", legt Van Lint uit. De la Mar heeft toen zijn partijgenoot benaderd voor de functie. In de nieuwe adviesraad zijn negen milieu organisaties ver tegenwoordigd. die elk hun ei gen specialisatie hebben. Geza menlijk gaan ze de gemeente 'bestoken', aldus Van Lint, met gevraagde en ongevraagde ad viezen op het gebied van milieubeleid. „Net zoals de stichting welzijn altijd bij de ge meente op de stoep staat als het om welzijnsbeleid gaat". Het plaatsvervangend hoofd van het stafbureau van de direc teur-generaal milieubeheer zegt dat de deelnemers aan de milieuraad geen strijdige belan gen hebben. „De leden hebben ieder hun specialisatie. Het Kringloopcentrum heeft een voornamelijk uitvoerende taak, een soort winkel die zich speci fiek met afval bezig houdt; de ENFB is meer een actievoeren de club die het voor de voetgan gers opneemt en Milieudefensie is wat algemener bezig. Dat is het aardige van de Nederlandse milieubeweging: er zijn welis waar heel veel organisaties maar ieder heeft zijn eigen des kundigheid en zo vullen ze el kaar aan tot één, heel krachtige beweging". Onder voorzitterschap van De la Mar heeft de milieuraad ad viezen uitgebracht over onder meer het gescheiden ophalen van huisvuil, een autoluwe bin nenstad, het groenstructuur plan en de verspreiding van re clamedrukwerk. Het ging in alle gevallen om door B en W 'ge vraagde adviezen'. „In de afge lopen driekwart jaar heeft de milieuraad voornamelijk gerea geerd op dingen die door de ge meente zijn aangedragen", zegt van Lint. Dat had voornamelijk te maken met de niet-onafhan- kelijke voorzitter van de advies- Ongevraagd Van Lint wil zich de komende tijd juist meer richten op het ge ven van ongevraagde adviezen. Zaken aan de orde stellen waar de gemeente zich nu onvol doende mee bezig houdt. Bij voorbeeld op het terrein van milieuvriendelijke woning bouw. „Daar gebeurt nu betrek kelijk weinig mee", zegt Van Lint. „Bij woningbouw is veel sloopafval en worden milieu onvriendelijke materialen ge bruikt". Verder noemt hij de plannen voor bebouwing van nu nog groene polders („Wat laten we groen en wat niet"), de afval- problematiek in de Leidse regio en de autovrije binnenstad. „Ook de interne milieuzorg van de gemeente, waar al het een en ander aan is gebeurd, zullen we nauwlettend blijven volgen Ook het zogeheten 'klimaat- verbond' is volgens Van Lint een 'heet hangijzer'. Onlangs deden de gezamelijke milieu organisaties het verzoek aan de gemeente om zich bij dit ver bond 'tot behoud van de aard atmosfeer' aan te sluiten. Be doeling hiervan is dat de ge meente zich verplicht er alles aan te doen om de uitstoot van kooldioxide te verminderen. „De burgemeester heeft positief op dat verzoek gereageerd maar nu moet er nog inhoud worden gegeven aan dat verbond. Daar moet nog eens stevig over nage dacht worden. Maatregelen, zoals gemeente-auto's die op gas rijden en energiebesparing in gebouwen, zijn bijvoorbeeld nodig". Van Lint benadrukt dat hij zich in zijn nieuwe functie al leen met de hoofdlijnen van het milieubeleid wil bezighouden. Als voorzitter van de club ziet hij het als zijn belangrijkste taak de milieuraad te 'stroomlijnen tot een krachtig orgaan'. „Dit werk zal mij wel veel tijd kosten, maar het is onvergelijkbaar met mijn vroegere werk als raadslid. Als serieus raadslid ben je al gauw zo'n 30 a 40 uur per week kwijt. Zeker in een kleine partij ben je dan een soon kleine zelf standige. Als voorzitter van dc milieuraad zal ik dat in ieder ge val niet zijn".

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19