Toerisme Bijna alleen Spanjaarden in. Spaanse skigebieden Nederlandse reisbranche verwacht een recordjaar Turkse weghalertjes bedoelen het goed Zaterdag 4 januari 1992 Redactie: 023-150268 ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Eindredactie: JAN VAN DER NAT Vormgeving: HENK CEIST 13 door uw ad vertentie op déze speciale pagina te plaatsen. Bel onze advertentie afdeling. Betaalkaart voor wintersporters De Catalaanse bank Caixa de Terrassa heeft voor het ko mende winterseizoen een speciale betaalkaart geïntro duceerd die op alle Catalaan se pistes gebruikt kan wor den. Met deze kredietkaart kunnen wintersporters hun abonnementen kopen, ski materiaal huren en hun les sen en de hotelrekening beta len. Als extra voordeel voor de gebruikers geldt dat zij en hun minderjarige kinderen automatisch verzekerd zijn op de pistes. De Catalaanse bank hoopt met deze nieuwe service vooral die skiërs te bereiken die haast hebben. In winter sportplaatsen als Vaqueira- /Beret, La Molina, Port Aine, Super Espot en Masella zullen speciale automaten worden geplaatst die rechtstreeks op de centrale computer van de Caixa de Terrassa zijn aange sloten. Dus geen getelefoneer meer en geen lange wachttij den in banken of bij de kas- De Caixa de Terrassa heeft voor dit initiatief alle steun gekregen van de Catalaanse Associatie van Skistations en Berg- activiteiten, de ACEM. Van de 150.000 beoefenaars van de wintersport in Catalo- nië zoekt ongeveer 50% nog altijd de pistes op van Andor ra of de Franse Pyreneeën in plaats van de eigen stations aan te doen. De bank hoopt dit seizoen nog 20.000 betaal kaarten af te zetten. Aantal autovakanties blijft sterk stijgen ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Volgens een berekening van hel Bureau Toeristiek hebben de Nederlandse reisorganisaties voor de komende zomer in het buitenland 20 procent meer ac commodatie gereserveerd dan in het afgelopen jaar. Vooral van Griekenland wordt veel ver wacht. Stonden in de zomergid- sen van 1991 in totaal 1062 ho tels, appartementen en pen sions en dergelijke vermeld nu zijn het er 1334, een toena me van om en nabij de 30 pro cent. Opvallend is het grote aantal nieuwe Griekse accom modaties dat werd "ingekocht": 514. Belangrijkste Griekse be stemming is het eiland Kreta (343 accommodaties) dat in z'n eentje als beslemming groter is geworden dan Portugal (340) dat nochtans ook flink in de lift Griekenland is niet de enige flinke groeier. Ook Turkije slaat na een wat minder jaar (Golf oorlog) fors in de belangstelling van de Nederlandse reisbran che. Ter vergelijking: in 1987 kochten Nederlandse tourope rators bij elkaar 46 accommo daties in: voor 1992 is dat aantal gestegen tot 452, negen keer zo veel. 'Teruglopers' zijn Tunesië (nog steeds) en uiteraard Joego slavië dat als vakantiebestem ming zo ongeveer van de kaart is geveegd. Alleen Holland In ternational durft het nog aan toeristen onder te brengen in het uiterste zuidelijke puntje van het land, tegen de Albanese grens. Omdat er naar een flink deel van de ingekochte bestemmin gen moet worden gevlogen, wordt hier en daar beweerd dat de prijzen de komende zomer flink onder druk zullen komen te staan. „Die vliegtuigstoelen zullen toch gevuld moeten wor den", zei vorige week directeur Jan Hoekstra van F.venements- reizen die bevreesd is voor een 'last-minute-golf. Nel Huisman van Hotelplan ziet het echter minder somber in. „Pas in fe bruari hoeven we te beslissen of we inderdaad alle vliegtuigstoe len nemen, die we hebben be steld. Mocht het minder gaan dan we venvachten, dan kun nen we altijd nog ingrijpen." Ronduit spectaculair is oven gens de groei van het aantal ho tels en dergelijke, dat is gereser veerd voor vakantiegangers die met de auto op stap gaan: ruim 20.000 bestemmingen. Frank rijk, met ruim 1300 verschillen de steden, plaatsen, dorpen en gehuchten, is in dit aanbod ui teraard het breedst vertegen wordigd. Bij Vrij Uit, Neêrlands grootste op het gebied van au toreizen (630.000 passagiers in 1992) wordt een groei verwacht van 10 procent. Directeur An nick Vogelaar: „I n dan ben ik nog heel voorzichtig. Toeristisch tv-programma Aanstaande maandag (6 januari) begint de NCRV-televisie een serie van vier afleveringen van een nieuw licht informatiefpro- gramma over vakantie en vrije tijd. Alle zaken die te maken heb ben met vakantie komen aan de orde. Vandaar ook de naam van het programma: Toerismee! De eerste aflevering is geheel gewijd aan de wintervakantie. Er wordt aandacht besteed aan skjmate- riaal, een 'snowcamp', hetgeen een soort voorbereidingsweek- einde is voor aspirant-wintersporters, prijzen in de diverse lan den, noviteiten en kleding. In de volgende afleveringen (steeds op de maandagen, 18.54 uur, Nederland l) komen respectieve lijk kamperen/caravans, fietesen en de zomervakantie aan de orde. Nieuwe liften in Nauders Nauders in Tirol, gelegen op het drielandenpunt Oostenrijk, Zwitserland en Italië, heeft twee nieuwe liften in gebruik geno men, die de skiërs op 2750 meter hoogte brengen. Elf van de zestien liften eindigen nu boven de 2000 meter en er kan totaal v55 kilometer worden afgedaald. De 4-persoonsgondelbaan is vervangen door een 6-persoons en via sneeuwkanonnen kan bij na de helft van de hellingen worden 'bestoven'. Op alle pistes mag nu gebruik worden gemaakt van snowboards en monoski's. Gids voor EK-land Zweden Onlangs is de nieuwe grote Zweden-cataiogus van de persen ge rold. Een mooie, informatieve gids voor vakantiegangers. Nou ja, gids, zeg maar boek. 'Zweden 1992' biedt alles wat u wilt weten over het land en de verblijfsmogelijkheden. Het land heeft dit jaar extra aantrekkingskracht door heLEuropees kampioenschap voetbal, waaraan ook Nederland deelneemt. Oranje speelt inde havenstad Göteborg. Verder wordt er gespeeld in Stockholm, Malmö en Norrköping. In verband met het EK wordt het aantal diensten tussen Amsterdam en Göteborg uitgebreid. 'Deutschland 1992' Voor vakantiegangers naar Duitsland is de Michelin-gids 'Deuschland 1992' eigenlijk een must. Nu oost en west weer één zijn is natuurlijk een bijna nieuwe gids ontstaan. Al in de editie van 1991 werd de voormalige DDR betrokken, maar de jongste (full colour) versie is volledig aangepast met liefst 251 hotels en restaurants in 110 plaatsen, die tot voor kort 'im Osten' lagen. Dat is overigens maar een fractie van het totaal, want de 'Rode Michelin' telt niet minder dan 10.000 gelegenheden. Wintersport in België De Belgische Oostkantons zijn klaar voor de wintersport. In een speciale prospectus worden 23 centra beschreven in het grens land van Nederland, België en Luxemburg. In allé centra zijn langlaufpistes. Daarnaast zijn er vier afdalingen, vier rodelpistes en 2 plaatsen waar.de sneeuwscooter gebruikt mag worden. In lichtingen via telefoonnummer 09/32.80.22 76 64. Wie in Turkije een restaurant be zoekt, heeft daar doorgaans geen spijt van. De Turkse keuken is met de Franse en Chinese een der drie wereld keukens. En zelfs, of juist, in de eenvoudigste eethuizen wordt dit dag in dag uit bewaarheid. De bediening is bijna altijd vriendelijk en voorkomend, maar er is één schaduwzijde. Dat is het grote 'weghalen'. De weghalertjes vormen een intrigc- Turkije-ganger te maken krijgt Het zijn meestal kleine tot zeer kleine kereltjes, die je glas. bord of kopje haastig van de tafel ne men terwijl het nog nauwelijks, of in het geheel niet leeg is. Ze deinen om je tafel, spiedend naar je doen en laten, loerend of ze nog niet kunnen toeslaan. In Bursa was ik eens met een metgezellin, die haar bord met döner kebab de plaatselijke specialiteit tot twee keer toe letterlijk met hand en tand moest verdedigen tegen een kel nerdie het wilde weghalen. Na de laatste mislukte poging keek hij haar uitgesproken nijdig aan, omdat hij dacht dat ze een grap met hem uithaalde door haar bord helemaal leeg te eten. Want dit is een van de verkla ringen van het weghalen: Tur ken laten in een restaurant meestal wat achter van het eten en ook van de drank, om te la ten zien dal ze genoeg hebben gehad. Westerlingen maken alles op, ze hebben er immers voor betaald, of gaan dat doen. Er is nog een tweede misver stand rondom het grote Turkse ufeghaalwezen. Al vaak heb ik gemerkt dat toeristen er extra giftig op reageren, omdat ze denken dat het een teken is van de zaak, iets nieuws te bestellen of op te stappen. Dit nu is in de verste verte niet het geval. In te gendeel, je kunt in Turkse res taurants en cafés zo lang blijven zitten als je wilt, ook als het vol Nee, het weghalen gaat op heel wat anders terug. Op werkloos heid en op overbezetting. Het is op z'n ergst in zaken waar te veel kiitchüks, jongste bedienden rondlopen. Die moeten zich ie der voor zich verdienstelijk ma ken, laten blijken dat ze in een behoefte voorzien, wat ze eigen lijk niet doen. Het is met dit mo tiefdat ze steeds weer met een veroverd leeg. nf nog niet leeg voorwerp naar het buffet snellen anders pakt een collega het. De asbak wordt ook om de ha verklap weggehaald en schoon teruggebracht en soms wordt er zo maar iets op tafel geplaatst: de kiitchük moet iets te doen hebbi Het wegheden heeft te maken met de strijd om het bestaan. Dit kan de geïrriteerde toerist mis schien een beetje verzoenen met deze folklore, die bij mijn weten in geen ander land voorkomt. Geeft u hem de volgende keer toch maar een fooi. Hij bedoelt het goed. Frans van Hasselt Nieuwe ACSI-campinggids Fietstocht door vier provincies De VW Gelderland organiseert komende zomer een nieuwe fietstocht van liefst acht dagen. De route voert door vier provin cies en er zijn overnachtingen geregeld in luxe hotels. Gelder land, Noord-Brabant, het oostelijk puntje van Zuid-Holland en Utrecht worden aangedaan, waarbij in de hotels elke dag een prima diner staat te wachten. Inclusief fietshuur, documentatie, kaartklem en bagagevervoer kost deze 'Stertocht' 1015 gulden. Inlichtingen bij de VW Gelderland (085-33 20 33). REISBERICHTEN Spaanse wintersportoorden doen niet onder voor de traditionele plaatsen in Midden-Europa. Sneeuwval net zo groot als in traditionele wintersportoorden Bij het woord Spanje denkt men in de eerste plaats aan zon, zee en strand en pas na lange tijd misschien ook aan skiën. Toch is Spanje niet de minste in het rijtje Europese landen waar geskied kan worden. De Catalaanse Pyre neeën, de Sierra Nevada, en de bergketens ten noorden van Madrid, in Aragón en in Cantabrië zijn hoog genoeg en sheeuw valt er niet minder dan in de Alpen. De 'hoofdstad' van de Spaanse Pyreneeën, Jaca het afgelo pen jaar nog in het nieuws als etappeplaats in de Tour de France deed dit jaar zelfs een vergeefse greep naar Olympi sche status. Maar tegen de con currentie van het Japanse Naga no was de plaats kansloos. De Olympische winterspelen van 1998 gaan naar het Verre Oos ten. Wel zal in 1995 in de Sierra Nevada waar de meeste zui delijke skihellingen van Europa liggen een wedstrijd om de Wereldbeker worden gehouden. Skiën is een populaire sport in Spanje. Minstens een half miljoen Spanjaarden skiet elke winter in een van de 29 winter sportplaatsen die het land rijk is. Eén van deze 500.000 be hoort tot de internationale wed- strijdtop en dat is de 28-jarige Blanca Fernandez Ochoa, de enige Spaanse die een kans maakt op een medaille bij de winterspelen in Albertville. Uitgekeken Buitenlanders zal men amper aantreffen op de Spaanse pistes of het moeten de Fransen zijn, die uitgekeken zijn op hun ei gen Pyreneeën. Maar ook deze kiezen dan eerder voor de ruim 200 kilometer aan afdalingen in het bergstaatje Andorra dan voor de veel kleinere skiplaats jes met overigens prachtige na men als Port Ainee, Vall de Nu- ria en Panticosa. De Spaanse skistations liggen in vijf verschillende gebieden. Verreweg de beste mogelijkhe den bieden de Catalaanse Pyre- neeen met in totaal 12 plaatsjes, 110 liften en en 250 km aan uit gezette pistes. De bekendste stations zijn Baqueira/Berel, Masella en La Molina met gega randeerde sneeuw in de winter maanden. Er liggen eenvoudige, moeilijke en zeer lastige pistes en de prijzen kunnen in het hoogseizoen oplopen tot 3100 peseta's per dag (55 gulden) voor een skipas. Baqueira/Beret en La Molina beschikken met 140 en 125 skileraren ook over de beste faciliteiten voor begin nende skiers, terwijl overnach tingsproblemen er niet bestaan. Goede skimogelijkheden bie den ook de Aragonese Pyrenee- en, met Jaca als 'hoofdstad' en met een vijftal stations, 59 liften en 170 km aan uitgezette pistes. Candanchu, Valle de Astun en Formigal zijn hier de interes santste centra voor een langere skivakantie. Ook de Cordillera Cantabrica is een skigebied met grote sneeuwzekerheid, vier sta tions, 43 liften en 70 km aan pistes. Maar voor de ervaren skiër beschikken deze stations over te weinig afwisseling en moeilijkheidsgehalte. Dat neemt niet weg dat dit gebied zeer populair is bij de lokale skiërs. Sneeuwzekerheid Het vierde Spaanse skigebied ligt ten noorden van de hoofd stad Madrid in het Sistema Central. Zowel op de Puerto de Navacerrada op de grens tus sen Madrid en Segovia als iets daarachter bij Valcotos en Valdesqui kunnen uitstekende afdalingen gemaakt worden, hoewel de sneeuwzekerheid niet zo groot is als in de Pyre neeën. Maar de afgelopen twee jaar kon er bij Madrid al vanaf eind november geskied worden, wat vele tienduizenden Ma- drilenen vooral in het weekend maar al te graag deden. Desal niettemin is hel Sistema Central met vier stations, 36 liften, 47 km aan pistes en de 103 sneeuwkanonnen in La Pinilla nauwelijks interessant voor de Noordeuropese skiër. Dat laatste kan niet worden gezegd van Spanjes bekendste skigebied, de Sierra Nevada in de provincie Granada. Ondanks de zuidelijke ligging is de sneeuwzekerheid van de Sierra Nevada met een maximum- hoogte van 3300 meter zeer groot. Negentien liften, 47 km pistes, 58 sneeuwkanonnen en 200 instructeurs maken van de Sierra Nevada een boeiend ski- alternatief voor een zonvakan tie, mede door de nabijheid van de ook in de winter warme Cos ta del Sol. Het is dan ook niet verwonderlijk dat juist de Sierra Nevada het meest mondaine skigebied is in Spanje. Daar im mers wisselt de nationale jet-set het maken van een afdaling af met een bezoek aan het strand voor hel eerste korstje bruin van het nieuwe jaar. Een van de populairste vakantiegidsen is de ACSI Campinggids. Er worden liefst 68.000 exemplaren gedrukt van de editie 1992, waarin ruim 7000 campings in binnen- en buitenland uitvoerig worden beschreven. De gids wordt officieel ten doop gehouden tijdens de Vakantiebeurs '92, die van 8 tot en met 12 januari in Utrecht wordt gehouden. Sinds de eerste uitgave in 1965 vinden steeds meer ACSI-gidsen hun weg naar Nederlandse en Belgi sche kampeerders, voor wie het boek inmiddels een onmisbaar stukje bagage is geworden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13