Kunst 'Ik schrilf over wat uit mijn loofd rolt' Passen en meten bij restauratie en aankoop De Nutsspaarbank g doet meer. 3= Jazzweek in Leiden groter dan ooit Zaterdag 4 Jifluèfl 1992 Redactie: 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYGROK JAN RUSDAM SASKIA STOELINGA Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: PIET KOOREMAN NIEUWSLIJN Muntvondst te zien in Penningkabinet LEIDEN - De spectaculaire muntvondst die is gedaan in het Friese dorpje Tzummarum is vanaf heden te bezichtigen in het Rijksmuseum Het Koninklijk Penningkabinet aan het Rapen burg 28 in Leiden. De vondst bevat 2800 zilveren munten uit de 9de eeuw. Daarmee is het de grootste karolingische muntschat die ooit in Europa is opgegraven. De munten zijn door het Pen ningkabinet aangekocht. De expositie duurt tot 20 januari. 10.000ste bezoeker in Lakenhal LEIDEN De 10.000 bezoeker is gistermiddag de kassa van de La kenhal gepasseerd om de tentoonstelling over Rembrandt en Lie- vens te zien. Mevrouw Annette Tiré kreeg van directeur Bolten- Rempt behalve bloemen, de fraaie catalogus, de puzzel van Rem brandt, de bouwplaat van de Lakenhal, de lucifers en het vouwblad van kunstenaar Mare Mulders. De tentoonstelling over Rembrandt en Lievens in Leiden, dit jong en edel schildersduo, duurt nog tot 1 maart. Behalve in de weekeinden is er voor de werkende medemens op dinsdagavond van 19.00 tot 21.00 een extra mogelijkheid de tentoonstelling te bezoeken. foto henkbouwman Super The Allstars in Het Kasteel ALPHEN AAN DEN RIJN - De vijf-mans reggae/funk-formatie Super The Allstars, uit Den Haag, treedt zaterdag 11 januari op in jongerencentrum Het Kasteel, aan de Concertweg I in Alphen aan den Rijn. De band werd onlangs winnaar van de Grote Prijs van Nederland door 140 deelnemende groepen achter zich te la ten. De zaal gaat open om 21.00 uur. De Roo opvolger van Carel Birnie DEN HAAG - Michael de Roo van de Utrechtse percussiegroep House of Circles wordt binnenkort benoemd tot opvolger van zakelijk directeur Carel Birnie van het Nederlands Dans Theater (NDT). Dat wordt bevestigd door een woordvoerder van het NDT. Zakelijk directeur Birnie liet in november weten dat hij zijn functie neerlegt om gezondheidsredenen. Hij blijft wel aan als directeur van de NV Muziektheater. Lisa Stansfield zingt graag over de liefde Lisa Stansfield is weer terug, nadat het een jaartje stil was rond de Engelse zangeres. 'Change' eindigde hoog in de hitlijsten en de cd 'Real Love' is een gerijpte plaat van een dito artieste. Lisa Stansfield en de roem, de disco, de tienerblaadjes en haar nieuwe kapsel- met de mensen die je echt na aan het hart liggen. Maar aan de andere kant heeft het zijn voor delen. Ik hoef nooit lang te wachten voor ik een discotheek in mag! En je leert jezelf kennen onder zulke omstandigheden, ik heb geleerd om nee te zeggen als het me te veel werd. En je moet het allemaal niet te seri eus nemen. Al zijn er mensen die hun sterrenstatus heel seri eus nemen, maar die raken er dan ook behoorlijk opgefokt LEEUWARDEN«JACOB HAAGSMA Voor Lisa Stansfield begon het grote succes toen ze eenmalig gekoppeld werd aan het succes volle producersteam Coldcut. 'People Hold On' heette de gro te hit die uit deze samenwer king voortkwam: een vlot door stomend house-werkje, waar voor Lisa's briljante stemgeluid zeer bepalend was. Na afloop van dat kortstondige Cold Cut- avontuur herenigde Lisa zich weer met haar maatjes van Blue Zone, een groep die eerder al tevergeefs aan de roem pro beerde te ruiken. Maar deze keer zou het anders gaan. lan Devaney en Andy Morris zou den voortaan van achter de schermen opereren en Lisa zou de warmte van de spotlights op vangen. Dat is dan eerlijk verdeeld, want Ian en Andy zitten eigen lijk niet op gillende tienermeis jes en nieuwsgierige paparrazzi te wachten. „Soms vind ik het gênant", zegt de zangeres, „gaan we met zijn drieën uit, maakt iedereen een enorme drukte als ik in beeld kom." Donkere kanten Lisa heeft wel met de voor- en nadelen van de roem om leren gaan, want, oh eenvoudige ster velingen, er kleven heus wel donkere kanten aan de stersta tus. „ïe hoeft je kont maar af te vegen en iedereen weet er van. Je hebt weinig privacy en te weinig tijd om door te brengen Zo niet Lisa, die met vet Noordengels accent (ze woont samen met vriendje lan in Rochdale, nabij Manchester) vrolijk antwoord na antwoord aaneenkwebbelt. Het kortge knipte rattekopje van twee jaar geleden heeft ze afgezworen: ze heeft nu een bos krullend haar, waarmee ze opeens lijkt op She- rilyn Fenn, ofwel Audrey Home uit de serie Twin Peaks. Image building, Lisa? „Oh nee, zo werkt het niet. Ik had mijn haar laten groeien, maar het was zo steil als wat Geen gezicht Toen heb ik er maar krullen in laten zetten." Aangescherpt Lisa, Ian en Andy hebben Lisa's debuutalbum, 'Affection', prak tisch gedrieën in elkaar gezet Een grotendeels elektronische plaat, al was de muziek wel ferm geworteld in de smaakvol le soul en disco van een paar decennia her. Dat is op de nieu we 'Real Love' nog zo, sterker Schilderijen De Lakenhal zoeken weer sponsors LEIDEN SASKIA STOELINGA Een schandaal zal de restauratie van het schilderij 'De regenten van het Loridanshof te Leiden' waarschijnlijk niet veroorzaken. De wolkenlucht is niet met een roller mooi blauw geworden. De verkleuring die er in zat, is erin gebleven. De restaurator is degelijk te werk gegaan. Daar waar de verf los zat, of dreigde los te laten heeft hij deze vastgezet door met een slappe kwast een wa terdunne acrylaatlijm in de verflaag aan te brengen. Het doek ziet er glanzend en schoon uit. De Leidse regenten kijken helder uit hun ogen. Dit in 1658 geschilderde pronkstuk van Ja cob van der Merck hangt weer in de Lakenhal samen met schilderijen die nog onder het mes zouden moeten. Van de nood is een deugd ge maakt. Restauratie en mogelijke restauratie is het onderwerp van een tentoonstelling die tot 15 maart duurt. Het portret van Anna Christina van Heum heeft een winkelhaak, Het Bloemstuk van Abraham Mignon moet no dig worden schoongemaakt, ook een werk van Kamerlingh Onnes heeft een beurtje nodig. Zo hangen er nog meer doeken met mankementen. Aan de hand van schriftelijke docu mentatie en fotomateriaal wor den de verschillende aspecten van het restaureren duidelijk gemaakt in deze leuk opgezette tentoonstelling. In theorie is alles mogelijk. De praktijk kent zijn grenzen. Met de liggende gelden van het mu seum kunnen net twee schilde rijtjes worden aangepakt. Van daar de openlijke oproep om te sponsoren. Particulieren en be drijven worden in de gelegen heid gesteld de restauratie van een specifiek stuk te 'adopte ren'. Overigens is dit niet de eerste keer dat de Lakenhal 'schilderijen sponsors laat zoe ken'. De afgelopen negen jaar konden er op deze manier meer dan 50 schilderijen worden her steld. Het pronkstuk van Jacob van der Merck (1610-1664) is gerestaureerd dankzij een bij drage van Unilever. Een andere tentoonstelling in de Lakenhal die een klein beetje Bij de restauratie van dit schilderij (De regenten van het Loridanshof te Leiden/Jacob van der Merck)) werd het museum en de restaurator bijgestaan door het Centraal Laboratorium in Amsterdam; de resultaten van verfanalyses en andere gegevens die een rol hebben gespeeld bij de restauratie worden in de tentoonstelling toegelicht. foto dingjan een indruk geeft van wat er zich afspeelt achter de schuifdeuren, gaat over het aankoopbeleid. Sinds 1984 koopt het Stedelijk Museum de Lakenhal met sub sidie van de overheid kunstwer ken aan van belangrijke Neder landse kunstenaars. Ook op deze expositie laat men door schemeren dat het museum maar een zeer klein bedrag te besteden heeft. De Lakenhal heeft een aan koopbudget van 50.000 gulden, waarvan 11.000 gulden is be stemd voor kunstwerken na 1950. Fijntjes wordt vermeld dat het Rijksmuseum in Amsterdam daarvoor een miljoen mag uit geven en dat het Gemeentemu seum in Den Haag voor bijna een half miljoen op de begro ting staan. Toch is het Leidse museum erin geslaagd in 1991 elf moder ne kunstwerken aan te kopen. Kunstwerken, die volgens de or ganisatoren, passen in de col lectie van de Lakenhal. Zeven kunstenaars (Marian Plug, Wim Kok, Han Schuil, Arno van der Mark, Anneleis Dijkman, Be rend Strik en Ben Zegers) die zich bewegen in een spannings veld tussen figuratie en abstrac tie. „Ze gebruiken figuratieve, aan de dagelijkse werkelijkheid ontleende elementen, maar hun werk is niet bedoeld als een goed gelijkende afbeelding van iets werkelijks", aldus de wer vende tekst. Spot Wat wordt daarmee nu be doeld? Het schilderij 'Aanwezig heid van paard' van Marian van der Plug is daarin misschien het duidelijkst. Het paard dat lijkt op een paard is prominent aan wezig in een achtergrond waar van je vermoedt dat het natuur is, maar niet lijkt op natuur. Ze tart de traditionele regels die passen bij een lieflijk landschap. Binnen haar grote vierkante doek verdringen voor- en ach tergrond elkaar en is de licht bron niet te localiseren. Kunstenaar Berend Strik heeft zijn kunstwerk de naam 'Maria' gegeven. Hij is ervan uitgegaan dat onze fitness-cultuur een nieuwe religie is. Strik heeft zo op het eerste oog een machine ontworpen om ons lichaam in vorm te houden. Als je er echt op zou gaan liggen, komt er echter geen spier in beweging. Hij drijft de spot ermee. De an dere kunstwerken passen ook in deze traditie. Een idee voor een volgende tentoonstelling. Wat zou de La kenhal nu hebben aangekocht als ze 200.000 gulden te beste den had? nog: die wortels zijn deze keer aangescherpt dankzij echte strijkers, echte blazers en een echt wah-wah-pedaal. Had de platenmaatschappij er deze keer een hoger budget voor over? „Viel best mee, zo ontzettend duur was deze plaat nou ook weer niet. Het grote voordeel is dat we nu onze eigen studio in Rochdale hebben, waar we kun nen werken wanneer we maar willen, zonder dat we er door de bank uitgezet worden als het budget opraakt. We hebben in derdaad ook een aantal extra muzikanten gebruikt, maar dat hebben we heel lokaal gehou den: de strijkers kwamen uit Manchester, de bassist uit Rochdale, noem maar op. Het was heel relaxt werken zo, we konden op ons gemak het ge luid maken wat we wilden. En dat ligt tegen soul aan: Isaac Hayes, Diana Ross, Marvin Gaye, Barry White, Otis Red ding, Chaka Khan, Luther Van- dross, teveel om op te noemen. Ik voel me in die muziek ge woon het beste thuis." Bood 'Affection' in sommige nummers nog een grimmig doorkijkje richting politiek, 'Real Love' is, de titel indachtig, gewijd aan de aantrekkings kracht tussen de seksen. „Ik schrijf over dingen waar ik op dat moment mee bezig ben. Destijds schopte Ik nogal tegen Thatcher aan. Hoeft nu niet meer, want ze is weg, haha. Al is er niet veel veranderd: opvolger John Major wordt volgens mij voorgezegd door die Thatcher. Kijk, ik kan mijn politieke me ning uitstekend kwijt in inter views als dit, dan hoef ik het de fans niet nog eens per plaat door de strot te douwen." Liefde dus. Werden de num- Verjaardagsfeest sterk gespeeld door 'Litteris' dcxir 'Litteris Sacrum'. Regie: Willeke Stof- Het is inmiddels een klassieker geworden: Pinters eerste avond vullende stuk 'Het Verjaardags feest'. Grootste probleem voor spelers en regisseur is het vin den van een evenwicht tussen het bijna kneuterig alledaagse en het dreigend onverklaarbare van de handeling. Dat is in deze produktie van Litteris Sacrum goed gelukt, soms zelfs zeer goed. Het decor sluit daar mooi bij aan: in het midden huiska- merrealisme en aan de zijkan ten zijn de muren met ligstoe len 'behangen'. In het pension van Meg en ligstoelenverhuurder Pety woont al geruime tijd een zeke re Stanley. Op een dag melden zich twee heren als nieuwe gast. Zij lijken het op Stanley gemunt te hebben. Het ter ere van hem georganiseerde verjaardags feestje, waarbij ook buurvrouw Lulu aanwezig is, loopt dan ook volledig uit de hand. Dat alles roept vele vragen op, die bewust onbeantwoord dienen te blij ven. De 'oude garde' - om het on eerbiedig uit te drukken - laat weer eens. hecht ensemblespel zien. Gelukkig geen gekunsteld spreektoontje, maar normaal taalgebruik waarachter voort durend iets ongerijmds schuil gaat. Bob Hageman speelt Pety ge moedelijker en minder nors dan doorgaans gebruikelijk is. Ter wijl hij het vertrouwde beli chaamt, staan de twee gasten voor de onbekende dreiging. Kees Schutte zet een welleven de, zelfverzekerde Goldberg met vileine trekjes neer. Joop Segaar is geloofwaardig als diens ner veuze compagnon. Roeland Segaar speelt het re calcitrante aspect van Stanley sterk uit en Sigrid de Zwart is duidelijk een Lulu op mannen jacht. Annelies Boschloo is schitterend in haar rol van de wereldvreemde, zorgzame Meg. Lisa Stansfield: "Ik schrijf over dingen waar ik op dat moment mee be zig ben". foto gpd mers misschien geschreven in hoofd komt rollen en deze keer mei? Lisa kijkt verbaasd. „Ei- was dat de liefde. Ik vind het ge- genlijk wel! Ik heb er in het makkelijk en prettig om daar- voorjaar veel aan geschreven, over te schrijven. Maar ik pro- 'Spring Fever', zo had die plaat beer het fenomeen wel vanuit moeten heten! Ja, jeetje, ik verschillende hoeken te bena- schrijf ook maar wat er uit mijn deren." Tbp- rente naar 73% De Toprente-spaarrekening van de Nutsspaarbank is in alle opzichten top. De rente is top: per 31 december 1991 verhoogd van 7% naar 7,3%. De opname- vrijheid is top: tot f 10.000,- per maand vrij opneembaar, daarboven 1% retourrente. Bij 1 maand opzegtermijn is het gehele bedrag vrij opneembaar. De eerste inleg bedraagt minimaal f 10.000,- (voor lagere bedragen: 3%). En de service is top: bel voor infor matie gratis Nuts-Telebank 06-0331. Op werkdagen bereikbaar van 9.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. Of loop even binnen bij één van onze kantoren. LEIDEN SASKIA STOEUNGA Nog nooit zijn er zoveel optre dens geweest tijdens de Leidse Jazzweek als dit jaar. Alle ge bouwen, zalen en kroegen van enige omvang zullen in de week van 11 tot en met 18 januari in ware jazztempels veranderen. Het aanbod is zeer gevarieerd: bekende namen als Rosa King, The Houdini's, Jules Deelder, Frits Landesbergen, Leids Stu denten Jazz Gezelschap zijn uit genodigd, maar ook nieuwe ta lenten als Funky Erik van de Luit, Kurt Schwab Kwartet, Si mon Rigter, No Limits krijgen kansen. Alle jazzstromingen zijn vertegenwoordigd van main stream, swing, dixieland tot be- bob, rock en boogie woogie. Maar liefst 46 horecagelegen heden - ongekend hoogtepunt - doen mee aan de kroegentocht woensdag 15 januari. Dit bete kent dat er die avond ook meer dan 100 muzikanten bezig zijn. Verder verzorgen de Waag aan de Aalmarkt en jazzcafé the Du ke aan de Oude Singel de rode draad van het programma. In de Waag heeft ook het ISW Dixie-Swing Concours plaats. Presentator en jazz-kenner Fred Racké zal de jazzweek zaterdag middag om half twee officieel openen en het startsein geven voor het concours, waaraan zes orkesten deelnemen. Drie or kesten zullen worden geselec teerd voor de finale, die de za terdag daarop wordt gehouden. Hoogtepunten in de Waag zijn; Rosa King and Upside Down, Jules Deelder met Me Reet, en het uit 16 muzikanten tellende Amerikaanse gezel schap De Ambassadors, dat vo rig jaar nog moest afzeggen vanwege de Golfoorlog. The Duke staat garant voor de zes- koppige formatie 'No Limits', Mariska Veres Shocking Jazz Kwintet en de broertje Bouw meester. Het Leids Volkhuis heeft maan dagavond 13 januari een latin- jazz happening. Zangeres Aafje de Bloois nam het initiatief om speciaal voor de Leidse jazz week een achtmansformatie te formeren, die bossanova's en samba's afwisselen met balla des en classics van Jobim, De Moraës en Gilberto. De Taffeh-zaal van het Rijks museum van Oudheden is dins dagavond het decor voor de sterren pianist Louis van Dijk, zanger/pianist Philip Paar en vi- brafonist Frits Landesbergen. Zij brengen het concert 'An Eve ning with ...Friends". De Leidse schouwburg is vrij dagavond het toneel van de ne geropera Porgy and Bess. De zanger Joe Boume zal stukken zingen uit deze door George Gerswin dramatische opera. Het koor de The Sprinter Sin gers en de Frits Landesbergen Big Band zorgen voor de bege leiding. Traditiegetrouw is het Key- town Jazz Festival de tweede za terdag van de jazzweek in de Stadsgehoorzaal met optredens van Big Band Ball uit Polen en de Climax Jazzband uit Duits land. Hèt staartje van de jazz week komt zondagmiddag uit de Hartebrugkerk. Milly Scott zingt daar gospels en negro-spi- rituals, begeleid door het Dolf de Vries Trio en de St. John's Pilgrims. Verder geeft de Stichting Jazz week een cd uit met tien Leidse jazzorkesten. "Om een indruk te geven van nieuwe aanko mende talenten", aldus Wan- sink. Simon Rigter. J

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11