Binnenland m m Kosto: Uitwijzing Vietnamezen kan l 'P Oud-kamerlid Abma overleden Politie staakt onderzoek naar verdwenen meisje Uitgaven kinderbijslag en pensioenen omhoog Aantal overvallen in hoofdstad neemt af 'Belastingconcurrentie EG bedreigt Nederland' Onderzoek Groningse Kredietbank snel klaar Bond dreigt met hogere looneis Oudejaarsstunt met 'Gorby' krijgt een staartje Vrijdag I januar 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: RALPH KLEINHOUT Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Tandartsen fraudeerden in Duitsland Zes Nederlandse tandartsen, werkzaam in het grensgebied, heb ben Duitse ziekenfondsen voor enkele tonnen opgelicht. De art sen lieten protheses en ander materiaal voor Duitse patiënten vervaardigen in een laboratorium in Winterswijk, stuurden de nota's naar de Duitse ziekenfondsen, maar staken de tot 25 pro cent oplopende kortingen in eigen zak. De ftaude kwam aan het licht toen een Duitse tandarts op zijn declaratie wèl keurig ver meldde welke korting hij kreeg bij hetzelfde laboratorium. Eigenaar gestolen auto betaalt slepen De Amsterdamse politie mag 125 gulden voor wegslepen in re kening brengen aan de eigenaar van een opgespoorde gestolen auto. Dit bepaalde de Amsterdamse rechtbank gisteren in een kort geding dat door de Nederlandse Vereniging van Automo bielassuradeuren (NVVA) was aangespannen. De NVVA moet jaarlijks 375.000 gulden uitkeren aan eigenaren wier gestolen auto door de politie wordt teruggevonden en versleept. De ver zekeraars vinden dat het verslepen tot de politietaken behoort en daarom kosteloos zou moeten geschieden. Vier jaar cel voor geweld tegen vrouw Een 18-jarige man uit Amerongen is gisteren door de Arnhemse rechtbank veroordeeld tot vier jaar cel. Hij heeft op 20 juni vorig jaar een 35-jarige vrouw uit Veenendaal bestolen, bedreigd en tegen haar wil vastgehouden. Een 27-jarige metgezel is ontsla gen van rechtsvervolging. Volgens de rechtbank handelde hij volledig onder dwang van de man uit Amerongen. Het slachtof fer werd op zeer ernstige wijze bedreigd. De dader verklaarde la ter „een enorme kick" van haar doodsangst te hebben gekregen. Werkgever moet risico's registreren Werkgevers worden verplicht om de risico's in hun bedrijf voor gezondheid, veiligheid en welzijn van de werknemers in kaart te brengen. Ook moeten ze deskundige werknemers aanwijzen, die zich bezighouden met het risico-preventie. Bovendien geldt vanaf 1 januari 1993 de verplichting om een verzuimregistratie op te zetten en een actief beleid te voeren om het verzuim terug te dringen. Dit staat in een concept-wetsvoorstel van minister De Vries (sociale zaken). Het is de Nederlandse uitwerking van een EG-richtlijn voor verbetering van de veiligheid en de ge zondheid op het werk. Wapengebruik in Rotterdam neemt fors toe ROTTERDAM «ANP In Rotterdam is vorig jaar bijna tweemaal zo vaak met vuurwa pens geschoten als in 1990. Het aantal overvallen verviervoudig de en het aantal aangiften van diefstal met geweld nam met 25 procent toe. Die cijfers maakte korpschef R. Hessing gisteren bekend in zijn nieuwjaarstoe spraak. In absolute getallen nam het aantal malen dat geschoten werd toe tot 113 en het aantal overvallen tot 78. Bovendien werd 140 keer een vuurwapen getrokken zonder dat er mee werd geschoten. Het aantal in beslag genomen vuurwapens Üep op van 410 in 1990 tot 601 in 1991. In totaal werd het afgelopen jaar 72.000 keer aangifte gedaan van een misdrijf. Dat is 6 pro cent meer dan in 1990, toen het cijfer met 11 procent toenam tot 68.000. Eén op de vijf mis drijven kon de politie het afge lopen jaar oplossen. Een jaar eerder was het oplossingsper centage nog 23. Het aantal zogeheten ernstige levensdelicten in de Maasstad moord, doodslag en pogin gen daartoe steeg niet. Hessing noemde de proble matiek van de gokverslaving 'zorgwekkend'. Hij kondigde een onderzoek aan van de Eras- musuniversiteit, dat de relatie tussen gokverslaving en crimi naliteit moet aantonen. - Oud-premier A. van Agt (links) heeft gisteren in Den Bosch 'Het kantoor van de toekomst' geopend. Hij deed dat samen met Chriet Titulaer (midden) en de Bossche burgemeester D. Burgers. Als openingshan deling werd een een video-conferentie via de satelliet met Japan gehouden. foto anp Drie Somaliërs op vliegtuig naar Kenia gezet Emeritus-predikant H.G. Abma (74), oud-lid van de Eerste en Tweede Kamer voor de SGP, is giste ren in zijn woonplaats Putten overleden. Hij was van 1963 tot 1981 lid van de Tweede Kamer, sinds 1971 als voorzitter van de SGP-fractie. Tot 1986 was hij lid van de Senaat. Ook was Abma jaren lang voorzitter van de SGP en voor de partij lid van verschillende gemeenteraden. Eerder diende hij achtereenvolgens als predi kant de hervormde gemeenten van Driesum, IJs- selstein, Rotterdam-Delfshaven, Monster en Put ten. De predikant, die nog verscheidene andere maatschappelijke functies bekleedde, toonde zich ook een zeer actief scribent voor politieke en ker kelijke bladen. Abma gaf van zichzelf toe gevormd te zijn door de sterke scheiding tussen ARP en CHU 'De demarcatielijn van hervormd en gereformeerd' in zijn jonge jaren in Friesland. Als SGP-Kamerlid verwierf hij zich in het parle ment de bijnaam 'de dominee' vanwege zijn im mer klinkende waarschuwingen tegen het verval van onze samenleving (de wederinvoering van de doodstraf, de opbouw van één Europa en de in voering van gelegaliseerde abortus). Staatssecretaris Kosto van justitie ziet geen beletsel om uitgeprocedeerde Vietnamese asielzoekers naar Tsjecho slowakije terug te sturen. De bewindsman heeft dat giste ren laten weten aan het Actiecomité Vietnamese Asiel zoekers. Volgens Kosto is er geen aanleiding voor nieuw onderzoek naar de situatie in Tsjechoslowakije voor uit geprocedeerde Vietnamezen. Het comité had daarom ge vraagd. Kosto heeft minister Van den Broek van buitenlandse zaken om nadere schriftelijke infor matie gevraagd over de situatie van terugkerende gastarbeiders in Vietnam. Dat ambtsbericht wordt binnenkort verwacht. De staatssecretaris benadrukt zijn brief dat elk asielverzoek „Ik word voortdurend door be trouwbare bronnen op de hoog te gehouden van de situatie in Tsjechoslowakije. Mij is geble ken dat dat land zich houdt aan de verplichtingen die zijn neer gelegd in het Geneefs Vluchte- 1951", aldus individueel wordt behandeld. „Ook bij de beslissing tot ver wijdering wordt nog eens beke ken of deze uit humanitair oog punt verantwoord is." Een hu maan en zorgvuldig beleid vergt overigens ook dat uitgeproce deerde asielzoekers „dus ook Vietnamezen" Nederland verlaten, aldus de bewindsman. Justitie heeft gisteren drie So malische asielzoekers uitgewe zen naar Kenia. Het drietal is Kosto in een brief aan het actie comité. De staatssecretaris stelt geen reden te zien de uitzetting van uitgeprocedeerde Vietnamezen nu nog langer op te schorten. De uitzettingen waren vorige week stopgezet, in afwachting van een gesprek tussen ambte naren van Justitie en het actie comité. Daarin legde het comité enkele wensen op tafel. was afgezet. Het meisje wilde de afstand van enkele honderden meters naar huis lopen. Zoekac ties door de politie zijn tever- De rijkspolitie in Groningen staakt het onderzoek naar de verdwijning van het zevenjarige meisje Nymphe Poolman uit Vriescheloo. Het recherche team, dat nog uit vier man be stond, heeft alle tips nagetrok ken. Dat heeft geen verdere re sultaten opgeleverd. Nymphe Poolman verdween donderdag 28 november, nadat ze door haar vader bij een win kel in de buurt van haar huis Oproepen op de televisie le verden in totaal tachtig tips op. Die hadden echter geen concre te aanwijzingen tot gevolg. Op 17 december deed de moeder van Nymphe Poolman een op roep voor de televisie. Daarin zei ze „vanuit haar moederin stinct te voelen" dat haar doch ter nog leeft. amctei veem .amp aantal gerechtigden aanpassing en verhoging van de kinderbij slag en aanpassing van de bru- to-minimumlonen, waardoor ook aow en aww werden ver hoogd. In 1992 gaan de aow- en de aww-pensioerien opnieuw om hoog, omdat de bruto-mini- mumlonen met 1,48 procent zijn aangepast aan de loonont wikkeling. Bovendien wordt de kinderbijslag niet alleen ver hoogd wegens de stijging van de prijzen, maar voor het eerste kind ook met 46,32 gulden per jaar. De totale uitkeringslasten van algemene ouderdomswet (aow), algemene weduwen- en wezen wet (aww) en algemene kinder bijslagwet (akw) zullen over 1991 waarschijnlijk uitkomen op 41,7 miljard gulden. Dat is 1,8 miljard gulden meer dan in 1990. Dit heeft president-directeur mr. P. Schaafsma van de Sociale Verzekeringsbank in zijn nieuw jaarsrede gezegd. Als belangrijk ste oorzaken van de stijging noemde hij de toename van het Amsterdam volgt landelijke tendens niet Nederland met 29 procent. Het totaal aantal overvallen, dus in clusief winkels en bedrijven, steeg in Nederland het afgelo pen jaar met twintig procent. Nordholt houdt het zogehe ten Roof-Bijstandsteam, dat in januari vorig jaar werd opge richt na een explosieve stijging van het aantal overvallen op winkels in Amsterdam, verant woordelijk voor de gunstige re sultaten. Nordholt waarschuwde nog maals voor de grote maatschap pelijke dreiging die volgens hem uitgaat van wat hij een 'klasse van nieuwe kanslozen' noemt. Nordholt doelt daarmee op al lochtone jongeren uit met name het Marokkaanse en Antilliaan se milieu zonder opleiding en baan, die vaak ook geen enkel uitzicht hebben op een normale maatschappelijke status. Het aantal overvallen op ban ken en winkels in Amsterdam is in december naar een onver wachte piek van 65 geschoten. Gemiddeld over 1991 nam het aantal overvallen echter met zestien procent af, ten opzichte van 1990. Het aantal berovingen op straat daalde met acht pro cent tot 4221. Hoofdcommissaris E. Nord holt toonde zich gisteren tijdens zijn nieuwjaarstoespraak tevre den over deze aantallen, gezien de stijgende tendens in de rest van het land. Het aantal overvallen op ban ken en geldinstellingen daalde in Amsterdam met achttien procent tot 74. Ook dat is tegen de landelijke tendens in. Vol gens cijfers van de Nederlandse Vereniging van Banken steeg het aantal bankovervallen in gisteravond op het vliegtuig ge zet. De vereniging Vluchtelin genwerk is fel tegen de uitzet ting van de afgewezen asielzoe kers, die via Kenia hun land ontvluchtten, wegens de burge roorlog die er woedt. Volgens de organisatie is het lot van de So maliërs na uitzetting naar Kenia uiterst onzeker. De Keniase ambassade heeft laten weten dat zij niet welkom zijn. De advocaat van het drie tal, mr. N. Vermolen, verwacht daarom dat de Somaliërs over twee of drie dagen weer terug zullen zijn. Als Kenia de asiel zoekers niet terugstuurt, bestaat de kans dat zij naar Somalië worden doorgestuurd, zo vreest Vluchtelingenwerk. In Nederland verblijven onge veer 7.500 Somaliërs die het oorlogsgeweld zijn ontvlucht. De uitgezette drie maken deel uit van een groep van zeven tien, die zich op Schiphol-Oost bevindt. Voor de overige veer tien lopen nog juridische proce dures om uitzetting naar Kenia te verhinderen. Topambtenaar voorziet kapitaalvlucht DEN HAAG GPD-ANP Als er geen Europese regels ko men tegen belastingconcurren tie, kan dat ruïneuze gevolgen hebben voor sommige lidstaten van de Europese Gemeenschap, bijvoorbeeld voor Nederland. Dit schrijft secretaris-generaal L Geelhoed van het ministerie van economische zaken in zijn nieuwjaarsartikel in het het tijd schrift Economisch Statistische Berichten (ESB). Geelhoed wijst er op dat de eenwording gemakkelijk kan leiden tot kapitaalvlucht uit EG- landen met hoge belastingen naar EG-landen met een gunsti ger betastingklimaat. Volgens Geelhoed zijn Europese spelre gels nodig om een 'belas tingrace tot op de bodem' te voorkomen". Overigens geldt dit 'vluchtge- vaar' niet alleen voor kapitaal. Ook bedrijven en werknemers die een vak beheersen dat erg in trek is, zouden zich gemakkelij ker dan tot nu toe kunnen vesti gen in een land met lagere be lastingen. Zo zou Nederland met zijn hoge belastingen een land kunnen worden met rela tief het hoogste aantal niet-wer- kenden. Dat zou ons sociaal stelsel vervolgens onbetaalbaar maken. In de toekomst zullen de lan den het zich verder nog minder kunnen veroorloven om met lo nen en prijzen uit de pas te gaan lopen. Dat zal onmiddel lijk worden bestraft met een verslechtering van de concur rentiepositie en zo'n verslechte ring zal dan niet meer door na tionale maatregelen kunnen worden goed gemaakt, aldus Geelhoed. Overigens is Geelhoed niet al leen maar negatief over de ge volgen van de Europese een wording voor ons land. Neder land heeft tot nu toe sterk ge profiteerd van de Europese een wording. In de toekomst zal de economische groei door de een wording nog extra toenemen. Maar, zo waarschuwt Geelhoed, het hangt wel van de landen zelf af in hoeverre zij daarvan kun nen profiteren. Enorme financiële strop dreigt GRONINGEN «ANP Burgemeester en wethouders van Groningen verwachten dat een onderzoek naar de krediet verstrekking door de Groningse Kredietbank al over twee weken kan worden afgerond. Het on derzoek richt zich vooral op het beleid van de geschorste direc teur van de bank. Onder zijn leiding zou de kre dietbank in 1991 voor in totaal 100 miljoen gulden aan hypo thecaire leningen hebben ver strekt. De vrees bestaat nu dat een deel van de leningen te recht is gekomen bij „minder kredietwaardige bedrijven" en dat de gemeente Groningen een financiële strop boven het hoofd hangt. Hoe groot die strop kan zijn, wil een woordvoerder van de gemeente nog niet zeggen. In middels is wel een ondernemer in problemen geraakt, aan wie een krediet van tien miljoen gulden werd verstrekt ten be hoeve van een recreatiepark in Ermelo. De Groningse gemeen teraad krijgt deze maand een voorstel om externe deskundi gen aan te stellen, die moeten onderzoeken of er in bestuurlijk opzicht fouten zijn gemaakt bij ■de Kredietbank. Vooruitlopend op de resulta ten van dit onderzoek, stellen woordvoerders van de belang rijkste oppositiepartijen in de gemeenteraad van Groningen dat burgemeester en wethou ders zelf verantwoordelijk zijn voor een eventuele strop. De Groningse Kredietbank is opgericht voor mensen met een laag inkomen, die niet bij com merciële banken terecht kun nen. In 1985 werd bepaald dat de bank zich ook bezig mocht houden met commerciële kre dieten, om daarmee de sociale activiteiten van de bank te fi- P"; De Industriebond FNV gaat ho gere looneisen stellen als blijkt dat de prijzen meer stijgen dan tot dusver is verondersteld. Bondsvoorzitter B. van der Weg houdt er ernstig rekening mee dat het Centraal Planbureau zijn aanvankelijke verwachtin gen voor 1992 zal moeten bij stellen. Dat zei Van der weg vanmiddag tijdens de nieuw jaarsbijeenkomst van de Indus triebond in Leersum. Het kabinet, gemeenten en provincies zullen zich volgens de Industriebond moeten mati gen. ,AHeen wanneer zij zich- gen, is de'inflatie te temperen", aldus Van der Weg. Hij bestreed dat de prijzen stijgen als gevolg van loonsverhogingen. „Het omgekeerde is het geval. Het duurdere openbaar vervoer, ho ge extra heffingen op benzine, extra huurverhoging en fors ho gere gemeentelijke tarieven ver oorzaken de toenemende infla tie." De Industriebond gaat voor alsnog de cao-onderhandelin gen in met een looneis van 4,5 procent. Los daarvan wil de bond nog eens 1,75 procent van de loonsom besteden aari zaken als scholing en andere maatre gelen om de werkgelegenheid te bevorderen, vooral voor mi granten. Van der Weg noemde de wens van werkgeversorganisa ties om de vut af te schaffen „pure stemmingmakerijVol gens de bondsvoorzitter is de vut juist een uitstekende rege ling om de doorstroom en in stroom van jonge mensen bin nen de bedrijven te bevorderen. Van der Weg: „Er moet een dis cussie komen over een andere mentaliteit in de bedrijven ten aanzien van oudere werkne mers en geen discussie over af schaffing van de vut." Bemiddelingspoging van plaatselijke politie mislukt E15LOO» GPD-ANP Oudejaarsvereniging Vesuvius uit Elsloo en de directie van het wassenbeelden museum Madamme Tussaud hebben geen akkoord kunnen bereiken over het wassen beeld van Gorbatsjov. De directie blijft erbij dat het beeld is gestolen. De aangifte bij de politie wordt dan ook niet ingetrokken. Bij wijze van nieuwjaarsstunt stalen enkele leden van de vereniging het beeld rond de kerstdagen uit het museum. Tij dens de jaarwisseling werd Gorbatsjov onder veel hilariteit de feestzaal in Elsloo binnengedragen. De directie van het museum heeft geen goed woord over voor de stunt. Be middelingspogingen in de hoofdstad van de rijkspolitie uit Oosterwolde hebben niets opgeleverd. Tegen de leden van de vereniging is proces-verbaal opgemaakt. Gorbatsjov is inmiddels met veel rumoer naar het politiebureau in Oosterwolde gebracht. Wat weten die Amsterdammers nou van het 'oudejaarsslepen', verzuchten de Friezen. Volgens dit in het noorden wijd verbreide gebruik, maakt alles wat los zit de kans op oudejaarsnacht te worden versleept. Dus ook het beeld van Gorby. Want aat zat los. Het 'lenen' van het wassen beeld wordt in de annalen van Vesuvius daar om als een 'gebeurtenis met een gouden rand' bijgeschreven. „We waren niet al tijd zo succesvol. Soms mislukt de stunt. Dat gebeurde onder meer bij het verwij deren van de NOS-klok", aldus een woordvoerder. De oudejaarsvereniging is in 1965 me de opgericht om het 'oudejaarsslepen' in goede banen te leiden. Volgens het ge bruik mag alles wat op het boerenerf rondslingert worden weggehaald. Het slepen was vroeger onderworpen aan strenge regels. Er mocht vooral niets worden vernield. Wat onder een open kap van een schuur stond, mocht niet worden weggehaald. En na twaalf uur moest het slepen voorbij zijn. Het gebruik was vooral bedoeld als af straffing voor slordige boeren en om mensen op de proef te stellen. Bij een om zijn hovaardij beruchte boer in Bar- geroosterveld werd gist aan de beerput toegevoegd, waardoor zijn erf werd be dekt met een bruine brei. Een andere be kende stunt is het geheel demonteren van een boerenwagen, om vervolgens het voertuig weer op het dak van de boerderij in elkaar te zetten. Bij een uitslaande brand is vannacht een leegstaand kantorenpand aan de Zonnehofstraat in Amsterdam-Noord volkomen verloren gegaan. De oorzaak van de brand en de totale schade zijn nog onbekend. De brandweer was het vuur rond kwart over vier meester. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar een 43-jarige man die stond te kijken werd onwel en overleed later in het ziekenhuis. foto anp

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3