Sport Leo Visser spot weer met alle sportwetten 'We draaien niet zoals het hoort' Van Gennip herrijst Vrijdag 3 januari 1992 A (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER 19 JOHN VAN 'T SCHIP van Ajax is ten gevolge van zijn rode kaart in het duel tegen Feyenoord voor drie duels, waar van één voorwaardelijk, geschorst. NIEUWSLIJN Henskens volgt Tisseur op bij Sleutels LEIDEN Will Henskens volgt Hans Tisseur op als trainer van De Sleutels. De Leidse zaterdagvierdeklasser kwam gisteren tot overeenstemming met de trainer van ROAC '79, die zich met in gang van 1 juli voor één jaar aan de Vlietclub verbond. Bles Zu- ma blijft tweede trainer. Van Harskamp blijft bij Ter Leede LEIDEN Wim van Harskamp heeft zijn contract bij Ter Leede met een jaar verlengd. De trainer van de koploper in de vierde klasse zaterdag is nu bezig aan zijn eerste seizoen als coach. Bij Hazerswoudse Boys tekende Piet Knetsch voor een jaar bij. Ook zijn assistent Dinant de Gelder blijft hem volgend seizoen trouw. NEC oefent in Leidse regio LEIDEN Eerstedivisionist NEC oefent komend weekeinde twee keer in de Leidse regio. Morgen om 14.30 uur ontvangt het Leiderdorpse RCL de Nijmegenaren op sportpark De Bloemerd. Zondagmiddag is WSB in Noordwijkerhout gastheer. Heerenveen laat Mario Been schieten HEERENVEEN SC Heerenveen heeft de optie tot koop van Mario Been laten lopen. Heerenveen huurde de onlangs 28 jaar geworden Rotterdammer van Roda JC, dat als voorwaarde be dong, dat de Friese club voor 1 januari moest laten weten of het de eenmalig international wilde kopen. Heerenveen hikte aan tegen die datum, én tegen het prijskaartje van 400.000 gulden. Been maakt dit seizoen wel af in Heerenveen. „Ik moest op Tele tekst lezen, dat Heerenveen me niet koopt. Zo werkt dat blijk baar in de voetballerij. Ik ben wel wat gewend sinds mijn over gang naar Roda", aldus Been, die schermt met contacten in Frankrijk. Nieuwjaarswedstrijd jeugdschaatsen LEIDEN De Nieuwjaarswedstrijden van het district Sassen- heim van de KNSB beginnen vanmiddag om 17.15 uur in de Leidse ijshal. Wethouder Van Bochove van Sport en Recreatie reikt na afloop, tussen 19.00 uur en 19.30 uur, de prijzen uit aan de welpen en pupillen. Deelnemers Parijs-Kaapstad veilig SARH Met honderden auto's en motoren op hun dooie akker tje door oorlogsgebied. Even huiverden de deelnemers aan Pa rijs-Kaapstad. De geruchtenmachine kwam gisteren op gang. Het vliegveld van N'Djamena zou vlak na het vertrek van de ka ravaan naar het zuidelijk en veilig gelegen Sarh gesloten zijn, er zouden doden zijn gevallen in N'Djamena, een dorp op twintig kilometer van de hoofdstad zou zijn ingenomen door rebellen. Het bleef vooral bij geruchten. Stompwijkse Boys zoekt naar vorm Stompwijkse Boys en Koudekerk zijn de enige overgeble ven afdelingsclubs in het toernooi om de LD Cup. Mor gen maken beide ploegen uit wie zich de beste mag noe men. Wim van de Bosch (32) blikt vooruit op dat duel. De voorstopper en aanvoerder van de Stomwpijkers mag ge rust worden beschouwd als één van de steunpilaren van de ploeg. Vanaf zijn zeventiende is hij al bijna onafgebro ken actief in het eerste. hoort, dat is waar. Normaal ge sproken horen in de afdeling bovenin mee te draaien. Maar het heeft de laatste weken niet meegezeten. En als het tegenzit lies je. Al moet ik zeggen dat ook wat uit vorm zijn. Qua voetbal is het allemaal wat min der." LEIDEN HERMAN JOUSTRA Hebben jullie je nog speciaal voorbereid op deze wedstrijd tij dens de feestdagen? „Nee, niet echt. We hebben verlies je. Al afgelopen zondag nog getraind. En gisteren. Maar dat was niet speciaal. Dat is een normale voorbereiding op een wed strijd." Maar het is toch een bijzonde re wedstrijd voor jullie? „Een klein beetje bijzonder. Stompwijkse Boys en Koude kerk zijn de enige twee afde lingsclubs die nog zijn overge bleven. Daar zit nog een finan ciële vergoeding aan vast. Dat is leuk." r mag volgend sei zoen meedoen aan de districts beker. Telt dat nog mee? „Nee, dat is voor ons niet zo belangrijk. Als je een vierdeklas ser loot, zijn er nog wel kansen. Wij hebben zelf tenslotte ook in die klasse gespeeld. Maar als je op een eersteklasser stuit is het natuurlijk snel afgelopen. Dat is ons de laatste paar keer ge beurd." Eerst zal toch de wedstrijd te gen Koudekerk gewonnen moe- Wat hebben jullie voor een soort ploeg? „De meeste spelers moeten het hebben van hard werken. Dat gaat vaak goed. Alleen ben je een stuk kwetsbaarder wan neer er één of twee verzaken. Dat is de laatste tijd nog wel eens gebeurd." Je hebt al zo lang meege draaid, hoe lang ga je nog door? „Dit is waarschijnlijk een van mijn laatste seizoenen. Volgend jaar krijgen we een nieuwe trai ner. Als zoiets gebeurt, heb ik meestal één tot anderhalf jaar nodig om weer in het eerste te komen." Dat mag je uitleggen... „Ik ben niet snel genoeg. Een nieuwe trainer heeft meestal een aardige tijd nodig om er achter te komen, dat ik door hard werken en door mijn erva ring toch heel waardevol kan Wim van de Bosch: „Dit is waarschijnlijk mijn laatste seizoenen.' ten worden. Jullie draaien de zijn. Maar dat is de enige reden, laatste tijd niet zo best. Zijn er nog kansen? „We draaien niet zoals het ik niet zo lang i doorgaan. Ik heb nu veertien, vijftien jaar in het eerste gevoet bald. Dan is het het gewoon een keer genoeg." Heeft dat ook met je werk als assistent-uitvoerder in de bouw te maken, dat is toch niet de lichtste baan. Is dat nog te com bineren met voetballen? „Ik heb altijd zin gehad om te trainen. Dat hoort bij het voet bal. Anders moetje er nooit aan beginnen." Je speelt voorstopper en je zegt dat je niet snel genoeg bent. Kun je je dan nog wel staande hou den? „Ik vind het een fijne plek. Nu ik wat ouder word heb ik het wel eens lastig tegen jongere gasten, maar door je goed op te stellen kun je veel compense- Wat weet je van Koudekerk en ken je je directe tegenstander van morgen? „Koudekerk ken ik nauwe lijks. We hebben er drie, vier jaar geleden eens vriendschap pelijk tegen gespeeld. Dat zegt dus niet zo veel. En mijn directe FOTO HENK BOUWMAN tegenstander? Nee, die ken ik niet. Ik heb wel via-via gehoord dat het een goede schijnt te zijn. Hoe heet-ie, Paling? Dat zou wel kunnen ja." Behalve de wedstrijd tussen Stompwijkse Boys en Koude kerk worden er morgen nog zes wedstrijden gespeeld: Noord- wijk - FC Lisse (zo), UVS - Rijns- burgse Boys, Hazerswoudse Boys - Lugdunum, KRV - ARC, Katwijk - Roodenburg en Lisse (za) - WSB. Voor zondag staat op het programma: UDWS - DOSR. Persoonlijke toptijd voor Van der Poel en Straathof Arnold van der Poel en Jeroen Straathof zijn met persoonlijke records voortva rend begonnen aan de NK afstanden. In de schaduw van de 'groten' leverde ook Marcel Bliek in Heerenveen ook een acceptabele presta- Op het openingsnummer, de 500 meter realiseerde Ar nold van der Poel een nieuw persoonlijk record. Een op vallende gebeurtenis, gezien het feit dat de 23-jarige sprinter uit Roelofsarends- veen zich dit seizoen juist meer op de middellange af standen (1000 en 1500 me ter) richt. Van der Poel ein digde als achtste in 38,57, een verbetering van zijn oude toptijd met 0,2 secon den. De 39,01 van Marcel Bliek uit Sassenheim was goed voor een 15de plaats in de rangschikking. Op de 5000 meter bereikte Jeroen Straathof zijn doel: een nieuw persoonlijk re cord. De 18-jarige Zoeter- woudenaar reed de 12 1/2 ronden in 7.13,5, een verbe tering van zijn oude toptijd met vijf seconden. Voor Ruud Borst verliep de vijf ki lometer minder succesvol. De jonge Hoogmadenaar, net terug van een trainings kamp in het Zuidduitse In zeil, kwam op de negentien de plaats terecht Ook zijn tijd gaf geen reden tot tevre denheid: 7.22,36. Tweede plaats op 5000 meter ten koste van Vunderink Derde plaats Van Schie op 3000 meter HEERENVEEN COVERT WISSE GPD-VERSLAGGEVER Leo Visser begint er een traditie van te maken om met alle schaatslogica te spotten. Dikke studieboeken over trainingsleer zijn op vele sportlieden van toe passing, maar kunnen wat de Noordwijker betreft in de open haard. Visser heeft een geheel eigen, onorthodoxe manier van sport bedrijven, die andèren ongetwijfeld jaloers maakt. Ter wijl Ben van der Burg vanwege zijn heupblessure met maxima le inspanningen minimale re sultaten boekt, is de KLM-piloot met zijn moeizaam bijeen ge sprokkelde trainingsuurtjes weer hard op weg naar de top. Visser heeft tot anderhalve week geleden steeds hardnekkig verkondigd, dat dit voor hem afsluitende seizoen helemaal in het teken zou statin van de olympische 1500 meter. De spieren en de longen waren niet op meer berekend, omdat de trainingen er door zijn werk steeds bij inschoten. Het was behelpen geblazen en dus had hij bijvoorbeeld op een EK of een stayemummer in Albertville niets te zoeken. De Europese kampioen en wereldkampioen van 1989 trainde de afgelopen maanden tijdens de tussenstops op één van zijn intercontinenta le vluchten. De ene keer op een parkeerplaats in Tokyo, een an dere keer in de fitnessruimte* van zijn hotel in Singapore. Bo vendien werd hij ook steeds uit zijn ritme gehaald door de te overbruggen tijdsverschillen tussen Nederland en het Verre Oosten. Vlak voor de kerstdagen tij dens het trainingskamp in het Italiaanse Collalbo wilde de Zuidhollander, die bekend staat om zijn ongedwongen kijk op het leven, maar ondertussen heel secuur en gedisciplineerd met zijn tijd omspringt, zich wel eens vrijblijvend testen op de vijf kilometer. „Ik reed er 7.05 in de sneeuw. De manier waarop ik toen schaatste, gaf me erg veel vertrouwen. Ik dacht dat mijn benen wel dicht zouden slaan, maar dat gebeurde niet." Na het geslaagde testritje durfde de regerend Nederlands kampioen gisteren op de eerste dag van de NK afstanden het avontuur op de vijf kilometer wel aan. Het resultaat was ver bazingwekkend. Visser gaf maar iets meer dan een seconde toe op de soepel rijdende winnaar Bart Veldkamp (6.50,19). De bij na 26-jarige piloot had het in de laatste twee ronden wel erg zwaar, maar hij hield, met zijn tong op de schoenen, zijn twee de plaats nog net vast ten koste van Robert Vunderink, de num mer drie. Vissers directe tegen stander Fausto Marreiros, die op eenderde ronde werd ge schaatst bewonderend: „Het was een genot om naar hem te kijken." Een half uur na zijn rit stond Visser de verzamelde pers met een brede grijns te woord. „Eer lijk gezegd vind ik dit zelf ook verbazingwekkend, maar zo is het mijn hele schaatscarrière al. Ik voelde natuurlijk wel, dat het steeds beter ging dit seizoen. Aan de andere kant moet je niet vegeten, dat ik in 1989, toen ik wereldkampioen werd, ook ei genlijk voornamelijk een 1500 meter-training achter de rug had. Ik heb nog nooit zo'n goe de vijf kilometer gereden als juist in dat seizoen. Niemand heeft kennelijk de kennis over trainingsleer in pacht", aldus Visser. Vunderink Hoewel Vunderink genoegen moest nemen met het brons deed de Zwolse rijwielhandelaar net als Visser goede zaken in Heerenveen. Vunderink is weliswaar alleen genomineerd voor Albertville op de tien kilo meter, maar sinds gisteren kan het NOC ook op de halve af stand moeilijk meer heen om de marathonrijder. Hij verbeter de zijn persoonlijk record met vijf seconden, naar 6.51,43. Tus sen Vunderink en de nummer vier, Thomas Bos, gaapt een gat van bijna drie seconden. De kans; dat het NOC (Schenk) naast de al geplaatste Veldkamp nog twee V's (Visser en Vunde rink) aanwijst voor de olympi sche 5000 meter is dan ook groot. Maandagavond zal het NOC meer duidelijkheid ver schaffen. Behalve een plaats in de Al- bertville-ploeg kunnen de rij ders tijdens de NK afstanden ook kwalificatie voor het EK, over twee weken in dezelfde Thialf-hal, afdwingen. Die aan wijzing geschiedt aan de hand van een fictief klassement, dat opgemaakt wordt aan de hand van de .resultaten op de 1500 (vandaag) en 5000 meter. Vun derink wil, vanwege zijn abomi nabele sprint en matige 1500 meter, niet naar het EK, zodat alleen de kernploeg-leden van Ab Krook in aanmerking ko men. Veldkamp, Visser, Bos, Zandstra en Ritsma zijn de vijf kandidaten voor de vier be schikbare startbewijzen. Eén van de vijf zal moeten afvallen, maar de kans is aanwezig, dat Visser zich vrijwillig terugtrekt. Visser: „Ik wil eerst eens rustig bekijken, hoe veel energie het me kost om aan het EK mee te doen. De Olympische Spelen zijn voor mij het belangrijkst en ik ben een beetje bang, dat het EK belemmerend werkt. Dat toernooi is niet zo maar iets, dat je er even tussendoor doet. De vraag is of mijn olympische voorbereiding daardoor niet in de war wordt geschopt." Probleem is ook, dat Visser op 10 januari achter het bedie ningspaneel van een Boeing 747 naar Tokyo vliegt. Op de 14de keert hij terug, drie dagen voor het Europees Kampioenschap. Dat is geen ideale voorberei ding, al heeft Vissér daarmee le- Coach Ab Krook: „Je moet je in hét geval van Leo afvragen of het verstandig is om mee te doen aan het EK. Als hij zich goed kan prepareren is er niets aan de hand. Maar een vliegreis vlak voor een zwaar toernooi noem ik geen optimale voorbe reiding. We moeten daar nog maar eens rustig over praten. De olympische aspiraties van Yvonne van Gennip krijgen se rieus gestalte. Op de ope ningsdag van de nationale af standskampioenschappen zet te de 27-jarige Haarlemse voor het eerst dit seizoen haar rol als kopvrouw van de kern ploeg om in daden. Zonder dat ze, naar eigen zeggen, veel oog had voor het bora met de rondetijden van coach Arie Koops, won ze de drie kilome ter met ruime voorsprong op haar ploeggenotes Zijlstra en Van Schie. Ze begroette haar nationale titel alsof er een last van haar schouders was gevallen. „Dit had ik wel effe nodig. Voor het eerst dit seizoen had ik het goede gevoel. De afgelopen maanden ging het niet gewel dig. Zelfs nu, tijdens de race, dacht ik: ik zal toch straks niet weer helemaal in elkaar klap pen?" De opluchting bij de ko ningin van Calgary was begrij pelijk. Weliswaar kreeg Van Gennip medio december van het NOC-bestuur reeds de ze kerheid dat zij de olympische reis naar Albertville mag ma ken, erg overtuigend waren haar optredens tot gisteren niet geweest. Van Schie en Zijlstra wedij verden om de status van beste Nederlandse, Van Gennip ver bleef in de schaduw. In Albert ville, begin december, mocht de olympisch kampioene een griep als excuus aanvoeren. Maar de wijze, waarop ze tweede kerstdag in Inzeil op de vijf kilometer van Zijlstra en Van Schie verloor gaf te den ken. Liefst zeventien seconden moest ze toegeven op het duo. Van Gennip moest naar ei gen zeggen wennen aan de toegenomen binnenlandse concurrentie. Sinds kort trekt ze zich daar niets meer van aan. „De afgelopen dagen ben ik alleen maar met mezelf be zig geweest. Ik lette te veel op anderen, keek naar wat zij presteerden. Daar raak je al leen maar opgefokt van." Daarom ook ging ze gisteren van start met het idee om lek ker in het ritme te komen. Was ze al tevreden met een plaatsje bij de eerste vier en had ze nauwelijks aandacht voor het bord met de tussentijden. Toch blijft de vraag of Van Gennip oprecht verbaasd was over haar hoofdrol op de drie kilometer. In de volksmond mag ze dan een twijfelkontje heten, wie bijna tien jaar erva ring heeft op internationaal topniveau weet maar al te goed hoe de weg naar succes loopt. Coach Koops. „In de training heb ik vaak genoeg kunnen constateren, dat Yvonne op de juiste koers zat." De discussie over de samen stelling van de olympische ploeg voor de drie kilometer is na de drievoudige kernploeg- winst gesloten. Van Gennip, Zijlstra en Van Schie waren door het NOC in december al verzekerd van een reis naar Al bertville, maar de keuzeheren lieten nog in het midden op welke afstanden de drie vrou wen van start zouden gaan. Gewestelijke rijdsters zoals Hanneke de Vries, specialiste op drie en vijf kilometer, mochten immers niet op voor hand ontmoedigd worden. De Vries kon de kernploeg giste ren echter niet bedreigen. Alvorens de blik definitief op Albertville gericht kan worden, wacht eerst nog het Europees kampioenschap, over twee weken in Heerenveen. Daar zal Nederland naar alle waar schijnlijkheid eveneens wor den vertegenwoordigd door het toptrio van Koops, aange vuld met of Hanneke de Vries of Sandra Zwolle. Volgens Koops ligt het EK gunstig op de olympische route. „Drie weken voor de Spelen, dat kan prima. Op die manier is het EK net die prikkel, die je nodig hebt om in Albertville tot je absolute topvorm te komen." De sprinttitel ging volgens verwachting naar Christine Aaftink. De Baambrugse, ook al zeker van een optreden in Albertville, bleef voor de derde maal dit seizoen onder de olympische limiet. Leo Visser. „Ik voelde natuurlijk wel, dat het steeds beter ging.' 'FOTO ANP

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19