Vrije tijd Tv-spellen ook voor in de huiskamer Adagio Fendi meubelen Vinicase Lauren Torino POP/POPULAIR Two Rooms' (Celebrating the songs of Elton John Bemie Tau- pin) - diverse artiesten (Phono gram/Mercury) Was vanwege een aantal actue lere uitgaven even blijven lig gen, maar blijft meer dan de moeite waard om onder de aan-' dacht te brengen. Het onaf scheidelijke Britse songschrij- verskoppel Elton John/Beijiie Taupin is alweer een kwart eeuw op het popfront actief, en dus werd het de hoogste tijd voor een fiks eerbetoon. En hoe. Maar liefst 16 zangers, zange ressen en groepen kozen hun favoriete compositie uit, en dat levert bijna 80 minuten kostelij ke muziek op. Het gaat te ver ze hier allemaal te noemen, van daar wat hoogtepunten. Oleta Adams behoort met een tenen- krullende vertolking van 'Don't let the sun go down on me' tot de krachtpatsers op dit album, evenals Joe Cocker die al z'n weemoed kwijt kan in het prachtige 'Sorry seems to be the hardest word'. Veteranen als Sting, Eric Clapton, Kate Bush, Phil Collins en George Michael sluiten kwalitatief naadloos in dit rijtje aan, en het doorgaans wat minder sterke stampwerk van John/Taupin kent vermaar de representanten als Tina Tur ner, The Who en The Beach Boys, die natuurlijk ook niet echt stuk kunnen. Eigenlijk valt er op 'Two Rooms' heel weinig aan te merken, of het moet de altijd nogal overschatte Sinead O'Connor zijn die met een over dreven wankelmoedige versie van 'Sacrifice' de plank een beetje mis slaat. Maar niet ge treurd: wie het repertoire van John en Taupin lief is mag al dit fraais niet ontgaan. In het bijbe horende boekje gaat het feest nog even door in de vorm van 16 persoonlijke loftuitingen en intentieverklaringen aan het adres van de jubilarissen. (WS) Jeff Beck 'Beckology' (Sony) Drie cd's van elk vijf kwartier in een mini-gitaarkoffertje met de gefotografeerde Stratocaster van Beek (47) erin. Alleen al vanwege de verpakking zou je deze dure set 115 piek) kopen. De 55 songs beslaan de periode 1963-1991. Alle facetten van zijn loopbaan komen aan bod. We horen hem door een orkaan aan bandruis heen flink rausen met The Tridents tijdens een live optreden in 1964 en gelikte so lo's spelen op enkele Yardbirds- singles. Al na drie nummers moet je toegeven dat Beek, de uitvinder van de feedback, zijn tijd ver vooruit was. Tijd- en vakgenoten Clapton en Page waren in vergelijking met Beek schijtlijsters. En de dingen die hij heeft gemaakt met Rod Ste wart aan het einde van de jaren zestig zijn Beckology voor Led Zeppelin geweest. Van de tweede cd moet Blues Deluxe/BBA Boogie, een live- opname van 17 minuten wor den genoemd. Op dit nog niet eerder uitgebrachte stuk doet Beek onnavolgbare dingen met een zelfgemaakt apparaatje waarmee hij door zijn gitaar praat. Peter Frampton werd er in '76 met zijn 'Show me the way' rijk mee. De derde cd begint met stukken uit zijn jazz-rockperiode met toetsenman Max Middleton. Ijzingwekkende ballads die de tand des tijds geheel hebben doorstaan. De overstap naar de hardrockfase komt wat te snel. Dit materiaal had met zijn re cente werk op een vierde cd moeten worden ondergebracht. In de Clapton-box zitten toch ook vier schijfjes? (WK) Denise Jannah: „Take It From The Top" (Timeless). Denise Jannah is een jonge zan geres van Surinaamse afkomst die zich, na haar opleiding aan het Hilversumse conservatori um, ontpopt heeft tot een jazz- vocaliste met klassieke kwalitei ten. Naast techniek heeft ze het nodige gevoel voor timing in huis, een in Nederland helaas zeldzame kwaliteit. Haar stem heeft een aangenaam donker timbre dat zich goed leent voor fijngevoelige ballads. Haar kracht is daarbij haar vrijwel ac centloze Amerikaans-Engels en heldere articulatie. De repertoirekeuze voor deze opnamen is voor een main- streamzangeres deels voor de hand liggend met stukken als .Willow Weep For Me" en „My Funny Valentine". Gelukkig is er ook een verrassend fraaie versie van Stings „Fragile" en wordt er ook een sfeervolle nieuwe compositie „I'm In A minor Key Today" (van de Brit ten Steinhart en Ruben) gepre senteerd. Van het begeleidende duo Michel Herr en Ricardo del Fra krijgen we de professionele kwaliteit die we mogen ver wachten, terwijl van de gastbla- zers, de frontlinie van de Hou- dini's en harmonicaspeler Jan Verwey, vooral Angelo Verploe- gen op bugel er uitspringt. Een voorbeeldig debuut waarvan een kniesoor alleen nog zou kunnen wensen dat er meer emotionele expressie van de zangeres in was verwerkt. (KV) Bill Frisell Band: „Where In The World?' (Elektra Nonesuch). Naast Johns Scofield en Pat Me- theny zal Frisell ongetwijfeld de jonge gitarist zijn met de mees te invloed op collega's. Van de grote drie is hij degene met de meeste affiniteit voor experi menten en daarom ook vaak te horen in het gezelschap van echte modernisten. „Where In The World' is nogal stemmig, om niet te zeggen somber, van opzet waarin lange, traag verlo pende lijnen domineren. Die in druk wordt versterkt door de belangrijke rol die cellist Hank Roberts in het geluidsbeeld speelt. De cd doet denken aan het berekende impressionis tische werk dat Frisell enkele ja ren eerder voor het label ECM maakte. Fraaie klanken, maar er gebeurde eenvoudigweg te wei nig om de aandacht vast te hou den. Liefhebbers van het subtie le slagwerk kunnen echter wel hun hart ophalen aan het spel van Joey Baron. Het is jammer, maar de vorige van Frisell, „Is That You", was een stuk span nender. (KV) KLASSIEK Strauss: Vier letzte Lieder, en an dere liederen. Kiri Te Kanawa, so praan, Wiener Philharmoniker, Sir Georg Solti, dirigent en piano (Decca) Over Richard Strauss' Vier letzte Lieder verschillen de opvattin gen. De een wil zwelgen in grote sopraandramatiek, kaliber Jes- sye Norman, de ander prefe reert een slanke, fijnzinnige voordracht van het type Elisa beth Schwarzkopf. De laatsterl zullen zich goed kunnen vinden in deze nieuwe opname van Kiri Te Kanawa, minder tekstgevoe- lig dan Schwarzkopf, maar op het punt van pure vocale schoonheid zelfs nog haar meerdere. Interpretatief graaft het niet al te diep, maar muzi kaal is het een der mooiste op namen geworden, mede door de uitmuntende samenwerking met Solti en de prachtig spelen de Wiener Philharmoniker. Daarna neemt de dirigent ach ter de vleugel plaats voor zeven tien liederen, inclusief het „ech te" laatste lied „Malven", het populaire „Morgen" en natuur lijk eindigend met het obligate „Zueignung". De resultaten zijn dezelfde. (PK) Verdi: Quatro Pezzi Sacri. Stra vinsky: Psalmensymfonie. Donna Carter, sopraan, Atalanta Sym phony Orchestra Chorus o.l.v. Robert Shaw (Telarc) Wie na de kerstmatinee van het Concertgebouworkest een fraaie opname van Verdi's Quattro Pezzi Sacri wil hebben, doet met deze cd een uitsteken de keuze. Shaw, die al eerder de aandacht trok met een over rompelende opname van Ver di's Requiem, komt hier met een waardig vervolg dat blijk geeft van grote koorcultuur, maar ook van een juist gevoel voor het zuidelijke element in deze muziek. Dezelfde indruk biedt zijn lezing van Strawins- ky's Psalmensymfonie, die door haar meer extraverte karakter bovendien voor een uitmunten de combinatie zorgt. (PK) Rad van Fortuin, Lingo en Muizenmepper Lingo: leuk op tv maar ook voor thuis. NI EU WE CD'S Wim Koevoet Willem Schrama Ken Vos Paul Korenhof SPELLETJ ES Jolanda Oukes NIEUWE VIDEO'S De meest opvallende thriller vorig jaar was 'The silence of the Lambs' van Jo nathan Demme, met prachtige rollen van Jodie Foster en Anthony Hopkins. De film toonde hoe je spanning moet opbouwen en vasthouden en hij heeft maandenlang ge diend als toetssteen voor alle thrillers die ema in de bioscopen kwamen. Door het spel, de suggestieve locaties en de compac te filmstijl van Demme werd het een bloed stollende film. (RCA) Een Grifter is een eenling, een buiten beentje die zich in leven houdt door zwen- delpraktijken en oplichterijen. In The Grif- ters' heeft Stephen Frears drie zwendelaars bijeengebracht: Anjelica Huston, John Cu- zack en de Annette Bening. Ze bedriegen al les en iedereen en vooral elkaar. Voor ont spannen liefdesrelaties is zoiets niet erg be vorderlijk en als kijker zit je al snel te wach ten op moord- en doodslag. Frears weet dat en zorgt dat de verwachtingen worden in lost. (CNR) Vijftien jaar na deel twee waagde Francis Ford Copola zich aan The Godfather, part ni'. De flink ouder geworden Al Pacino moet proberen de maffiafamilies bij elkaar te houden. Dat lukt niet zo best en er wordt gerotzooid bij het leven. De finale speelt zich af rond de opera en is niet mis. (Esselte CIC) Wie op de titel afgaat vergist zich in 'Dead silence' van Peter O'Fallon. Het is geen werk vol harde actie, maar een heel aardig opgebouwde film over drie vriendin nen die betrokken raken bij een dodelijk ongeluk en die hun vriendschap zien om slaan in achterdocht en haat. Carrie Mit- chum, Lisanne Falk en Renee Estevez spe len verdienstelijk eti het verhaal zit knap in elkaar. (CBS Fox Video) Komedies maken, het is niet makkelijk. 'Nothing but trouble' van Dan Aykroyd heeft in elk geval een volkomen geschift verhaal als basis en ook nog een leuke cast met Aykroyd zelf, Chevy Chase, John Candy en Demi Moore. De film gaat over een ge tikte rechter die een eigen rijkje heeft opge bouwd waarin regels gelden waar zelfs Kaf ka van zou hebben opgekeken. De locaties zijn bizar en de grappen zijn het ook en dat is precies waar het bij deze film om draait: hij is eerder stapelgek dan echt leuk. (War ner Home Video) Kirstie Allen en John Larroquette krijgen in 'Madhouse' van Tom Ropelewski voort durend familie op bezoek. Dié familie wil niet meer weg en Alley en Larroquette wor den langzaamaan gek van het gezeur. Het is een mooi gegeven, maar de uitwerking is te slap. Na een uur is de kracht eraf. (RCA) In The foolish captive' is Steve Martin een gangster en is Rick Moranis een gortdroge FBI-agent. Ze moeten met elkaar optrek ken, die twee, en dat gaat niet goed. (War ner). DINGEN Samsonite maakt niet alleen onverwoestbare koffers, ook deze série fraai vormgegeven handtassen komt uit de collectie van de kofferfabrikant. De Adagio-lijn be staat uit 4 handtassen, 2 portfolio's en 2 reistassen. De hele serie is uitgevoerd in olijfgroen. De tassen zijn ge maakt van een synthetisch materiaal, waarop vlokjes ka toen zijn aangebracht, zodat een fluweelachtig dessin Het wijnoplegsysteem Vinicase is ontwikkeld in Nuits-de- Saint-George in de Franse Bourgogne. De bewaamis wordt samengesteld uit comblanchiensteen. De stabiliteit en vormgeving komen overeen met die van een authen tiek gemetselde wijnkelder. De opslagcapaciteit varieert van 8 tot 72 flessen per nis. Het systeem kan onbeperkt worden uitgebreid. De elementen waaruit de vinicase is opgebouwd zijn los te koop maar een nisje komt (exclu sief het vervoer) toch al gauw op zo n 225 gulden. Meer informatie: Vinis Boxtel, telefoon 04116-8 65 42. Sinds enige tijd zijn ze in Nederland te koop deze Fendi- meubelen. De Fendi's, ooit begonnen als ontwerpers van handtassen en leren accessoires, geven nu hun naam aan een bontcollectie, een leerlijn, een kledingcollectie met bijpasende accessoires, een parfumlijn en nu ook een meubelcollectie. Fendi-meubels zijn te koop vanaf 5000. Meer informatie: Rupert Agenturen, tel. 033- 95 05 61. The Classic Collection is de badlijn die Ralph Lauren ontwierp als aanvulling op zijn parfum 'Lauren'. De serie omvat dou che-gel; bodylotion, bodycrème, zeep en deodorant. Het goedkoopste produkt uit de serie, de zeep, kost 35,-. Meer informatie: Prestige en Collections, Weesp, telefoon 02940-8 04 05. De haard als blikvanger. Dat kan zeker wor den gezegd van Torino; een strakke asym metrische hoekhaard met grote glaspane len. De haard wordt geleverd in een linkse en rechtse uitvoering. Verder kan een keuze worden gemaakt uit: een tegelplateau, steu nen voor een natuurstenen plateau of een granieten plateau. In de goedkoopste (kleinste) uitvoering kost Torino 7535,-. Meer informatie: Markad BV, telefoon 04977-8 18 51. De makers van tv-spelletjes hebben een gat in de markt aangeboord. Ze hebben succesvolle kwissen omge zet in een huis-tuin-en-keuken- vorm. In handige meeneemdoos voorde lange winteravonden. Of dagelijks een spel op tv nog niet voldoende is. Vanaf de schappen in de speelgoedzaak schreeuwen ze je tegemoet: Rad van Fortuin, Mui zenmepper, Lingo. Van elke om roep wat. Omdat de spelregels van deze tv-successen zo langzamer hand wel bekend zijn, beperken we ons in deze rubriek voornamelijk tot de vormgeving en de uitvoering. De doos van MB's Rad van For tuin ziet er nog flitsender uit dan mister Rad van Fortuin Hans van der Togt zelf. In de doos, decorstukken van de show, zo aar dig nagemaakt dat de mannelijke spelers meteen de doos doorspit ten op zoek naar assistente Leonti- ne. Helaas, zij zit er zelfs als strak gestyleerde pion niet bij. Wel het raamwerk waarachter de letters van het te raden woord moeten verschijnen, een rad van fortuin, 24 woordkaarten, 10 joker-pennin- gen, papiergeld en instructieboek- |rene je met oplossingen. Het spel kan beginnen als één van de spelers kan worden overgehaald de rol van kwismaster op zich te nemen. Het spel wordt op enkele kleine aanpassingen na precies zo gespeeld als op tv. De spelonderdelen zien er fraai gekleurd uit maar zijn niet geschikt om er jarenlang ple zier van te hebben. De af dekplaatjes van de letters bij voorbeeld kunnen al leen na enig wrik- en wriemelwerk worden weggeschoven. Als je daarbij te veel kracht ge bruikt, is de kans groot dat het sneuvelt. Ook het kartonnen rad van fortuin ziet er niet. zo solide uit. De woordkaarten die slechts met moeite in het raamwerk kunnen wor den geschoven, vertonen al na enkele spelletjes hinderlijke ezelsoren. Jammer, want Rad van Fortuin is als thuisspel heel aardig om te doen. De fabrikant heeft het een en ander echter iets te eenvoudig uitgevoerd. Het spel is geschikt voor 2 tot 4 spelers. Lingo is op tv één van de meest bekeken spellen en zal het zeker ook in de huiskamer goed doen. Het spel wordt met twee mensen gespeeld, die om en om het woord probe ren te raden en als spel leider fungeren. De ballenbak bestaat uit kartonnen plaatjes met daarop gele ballen en cijfers die over eenkomen met de even en oneven Lingo- kaarten. Er zitten ook gele ballen bij die op de achterkant geen cijfer hebben maar een rode bal. Degene die dat plaatje pakt, moet zijn beurt afstaan aan zijn tegenspeler. Lingo is eenvoudig doch doeltreffend uitge voerd. Geen overbodige toeters en bellen. Alleen jammer dat de fabrikant er geen zandloper of wekkertje bij heeft gedaan. Tijd is nu eenmaal van belang bij Lingo. De speciale Lingo-spelblocs zijn los te koop. Muizenmepper tot slot is een doespel voor kinderen, bekend van RTL4's Telekids. De onderdelen, kaas/muisblokken en de ha mer, zijn robuust uitgevoerd in frisse kleu ren en tegen een stootje bestand. Maar dat moet ook wel, want de jeugdige spelers gaan zo fanatiek te werk dat de muizen heel wat hebben te verduren. Rad van Fortuin van MB. Variabele speelduur. Richtprijs 50 gulden. Lingo van Otto Simon. Variabele speelduur. Richtprijs: 30 gulden. Muizenmepper van Otto Simon. Variabele speelduur. Richtprijs: 45 gulden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18