Extra M/V naar keuze Vnjdag 3 januari 1992 Redactie: 023-150225 JAN VAN DER NAT. FRANS VISSER Vormgeving: COR HOOGETERP 16 rastratie. Het idee alleen al doet de meeste mannen huiveren. Voor sommigen echter is het verwijderen van de geslachtsdelen een enorme opluchting. Zij zijn transseksueel. Mannen die van binnen vrouw zijn en dus niet in een 'passend' li chaam zitten. Transseksua- liteit komt zowel bij man nen als vrouwen voor en is nog steeds een gevoelig onderwerp in Nederland. Prof. Louis Gooren, uit Limburg afkomstig, is sinds 1988, als eerste in de we reld, hoogleraar trans- seksuologie. Hij is verbon den aan de Vrije Universi teit in Amsterdam. Hij staat aan het hoofd van het 'genderteam', een groep van artsen en verpleegkun digen die het hele proces van uiterlijke en innerlijke transformatie van trans seksuelen begeleidt. Op deze pagjna een gesprek met hem en met een 25-ja- rige die zich drie jaar gele den door het genderteam liet 'ombouwen' tot vrouw en daarna een nieuw leven begon. Zij koos voor de symbolische naam Diana: licht aan het eind van een donkere tunnel. Ze ziet er prachtig uit Lange bruin-rode haren, hoge jukbeenderen en een slank figuur. Uit haar heldere ogen straalt de levenslust. Ze hoeft haar vrouwelijkheid niet te onderstrepen met uitdagende kleding zoals de meeste transseksuelen graag doen. Ook in een wijde broek en trui wordt deze bijna afgestudeerde ontwikkelingspsychologe door veel mannen steels nagekeken. Foto's van haar vroegere gedaante heeft ze niet. Haar oude naam doet er niet toe. Voor haar telt alleen het feit dat ze er einde lijk zo uitziet als ze zich al jaren voelt. ANGEU POULSSEN „Mijn vader had de gewoonte interessante stukjes uit de krant voor te lezen. Ik was vier. toen hij het bericht van de eerste transseksuele operatie voorlas. Vanaf dat moment kon ik benoemen wat er met mij aan de hand was," vertélt Diana. „Het is heel moeilijk uit te leggen hoe het voelt om in het verkeerde lichaam te zitten. Als je in de spiegel kijkt walg je van iezelf. Wanneer je wordt aangesproken met 'jongen' of 'me neer'. krimp je in elkaar. Ze pestten me op school, omdat ik banger was dan de meeste jongens. Bovendien had ik altijd al lang haar." „Fen strenge katholieke opvoeding waarin vrijwel alles volgens een bepaald patroon moest verlopen en waarin weinig ruimte was voor vrijheid, zorgde ervoor dat ik er niet over durfde te praten. Ik was voortdu- jend depressief en heb verscheidene zelf moordpogingen ondernomen. Maar mijn omgeving hield me zo goed in de gaten dat er nooit een gelukt is. Voor mij was het le ven in mijn toenmalige gedaante een hel." Diana werd op 8 juni 1988 geopereerd. Bij haar werden de penis en ballen verwijderd en een neo-vagina gemaakt. Sluitstuk Bij een transformatie van vrouw naar man worden de baarmoeder en de borsten ver wijderd. Vervolgens wordt uit een stuk huid van de buik of arm de benodigde penis ge construeerd. Een dergelijke operatie is het sluitstuk van de hele transformatie, die ge middeld twee jaar in beslag neemt. jaarlijks vinden honderden mensen de weg naar de Vrije Universiteit in Amster dam. In Nederland is een op de twintigdui zend mannen en een op de vierenvijftigdui zend vrouwen transseksueel. Moest men vroeger genoegen nemen met het spelen van een rol die bij het andere geslacht paste - vrouwen gingen vaak bij de marine of de politie werken, mannen in de verpleging - tegenwoordig kan men vrijwel helemaal van geslacht veranderen. Gebrek aan geld is geen hindernis, want alle medicijnen, bege leiding en operatieve ingrepen worden be taald door het ziekenfonds. Prof. Gooren over zijn uitzonderlijke positie als hoogleraar transseksuologie: „Ik ben in de eerste plaats arts. En iemand die het ge voel heeft in het verkeerde lichaam te zit ten, die lijdt. Vaak is men depressief en wil zelfmoord plegen. Als je zo iemand kunt helpen de kwaliteit van zijn leven te verbe teren, dan is dat net zo dankbaar als ie mand met buikkramp genezen, zegt de en- docrinoloog (hormoondeskundige), inter nist en hoofd van de afdeling androïogie van de VU. „Natuurlijk is er op deze afde ling geen sprake van een normale gang van zaken. We worden omzwermd door pers en geïnteresseerden uit binnen- en buitenland. Gisteren was hier nog een Amerikaanse tv- ploeg. Die kijken hun ogen uit. Voor mij is het maar een deel van mijn werk, dat ik net zo normaal vindt als het behandelen van de groeiproblemen van een jongen uit bij voorbeeld Simpelveld." Gooren is geboren in het Noordlimburgse Wanssum. „Het geloof en de ethische waar den waarmee ik ben opgegroeid heeft mij nooit weerhouden om dit werk te doen. Ik denk er vrijwel niet over na. Deze mensen moeten geholpen worden en ik doe dat zo goed als ik kan. Thuis ben ik opgegroeid met het principe dat iedereen zijn eigenaar digheden heeft en dat je die moet respecte ren. Mensen zijn te gecompliceerd om snel te beoordelen. Maar natuurlijk kan ik wel eens geirriteerd raken door het gedrag van een transseksueel. Het zijn soms heel lasti ge en ongeduldige mensen, die zo snel mo gelijk geopereerd willen worden. En het zijn natuurlijk altijd mensen met problemen." Toch klinkt er regelmatig een klaterende lach op de afdeling, want ondanks het ge haast en gezeur maakt men daar de patiën ten met veel plezier.een stuk gelukkiger. Test Wie zich bij het 'genderteam' aanmeldt, heeft een lange weg te gaan. Eerst volgt er een lichamelijk onderzoek bij de endocri- noloog. Daarna worden er drie tot zes maanden lang intensieve gesprekker^ ge voerd en testen afgenomen bij de psycho loog of psychiater. Als er daarna wordt be sloten tot het begin van een hormoonkuur, .dan moet de patiënt ook beginnen met de 'real-life'-test. Hij of zij moet dan minimaal achttien maanden lang leven in de ge wenste geslachtsrol. Het uiterlijk en de stem moeten worden aangepast. Maar je moet ook je nieuwe identiteit aan je omgeving kenbaar maken. Familie, vrienden en collega's moeten je nieuwe naam en uiterlijk accepteren en de patiënt moet wennen aan de verandering van sociale rol. Kinderen krijgen dan bij voorbeeld te maken met twee mammies in plaats van een hetero ouderpaar. Ouders krijgen een 'ander' kind en echtgenoten meestal een bedgenoot van hetzelfde ge slacht. „Het moment dat ik moest kiezen tussen het heren- of vrouwen toilet was voor mij bepalend. Met vrouwen op een toilet en niet herkend worden als man. Verder had ik er niet zo'n moeite mee. Ik zag er altijd al heel vrouwelijk uit met lange haren en een lijntje onder mijn ogen. Ik ben van studie richting veranderd en heb iemand in ver trouwen genomen om mijn naam op de slachtsgemeenschap kan hebben net als ie dere andere vrouw. Zelfs klaarkomen be hoort tot de mogélijkheden, omdat ze bij de operatie de zenuwen omleiden. Het enige dat ik mis is de mogelijkheid om kinderen te krijgen. Maar het is natuurlijk wel een voordeel om nooit menstruatiepijn te heb ben," aldus Diana. Vrouw-man transseksu elen kunnen na de operatie geen erectie krijgen. „Maar," verkondigt professor Gooren fijntjes, „seksualitèit bestaat uit meer elementen dan alleen de gemeen schap. De meesten trouwen na hun opera tie en bouwen weer een heel nieuw leven op. Vaak adopteren ze ook kinderen." Waar weinig mensen rekening mee houden is het feit dat na de operatie de hele sociale omgeving van de transseksueel verandert. Diana vertelt: „In de trein stond een oudere man voor me op en bood zijn zitplaats aan.. Ik wist niet wat me overkwam. Maar van de andere kant is het begrip 'ongewenste inti miteiten' mij nu ook niet meer onbekend. Toen ik op mijn werk lastig werd gevallen door een man, was ik eerst verbaasd en ver volgens nam ik hem in een schouderworp. .Ik ben namelijk nog wel sterker dan de ge middelde vrouw. En ook bij oneerbare voorstellen of een heus huwelijksaanzoek moet ik wel even slikken. Het is wennen op eens behandeld te worden als een vrouw. Je hele denkpatroon moet veranderen." Vriendjes Diana heeft twee keer een vriend gehad sinds haar gedaanteverwisseling. „Mis schien heb ik geluk gehad, maar tot nu toe is er nog niemand geschokt weggevlucht. Mijn laatste vriend vond mij zelfs juist veel 'specialer' daardoor. Het is in de westerse landen nog steeds een vreemde situatie - transseksuelen worden in Thailand vereerd als waren ze van goddelijke afkomst. Je hebt natuurlijk een ontzettende persoonlijk heidsontwikkeling doorgemaakt en hebt er varing met denken en reageren vanuit twee geslachten. Eigenlijk is dat toch heel bijzon der," vindt Diana. Als. vrouw vindt ze het niet noodzakelijk haar mannelijk aandoende hobby's te laten varen. „Ik heb mijn eigen versterker ge bouwd en ook met motoren van auto's kan ik aardig overweg. Soms valt het mensen ook op dat ik zo sterk ben. Met verhuizen til ik makkelijk dozen met boeken. Maar het is nog niemand spontaan opgevallen dat ik vroeger uiterlijk een man was." „Sommige dingen verleer je niet," zegt ze grijnzend terwijl ze zich omdraait en met twee vingers in de mond een fietser schel nafluit. Bij het omkijken valt de man bijna op de stang. Limburgse hoogleraar verandert transseksuelen van geslacht collegekaart te laten veranderen. Want dat is dus ontzettend lastig, al dat papierwerk. Paspoort, rijbewijs, bankpasje, geboortebe wijs en ga zo maar door. Alles moet veran derd worden. Echt een rompslomp van je welste, waarvoor ik maar een advocaat heb ingehuurd die dal allemaal kan regelen. Je geboortebewijs veranderen ze overigens niet, je krijgt er alleen een aantekening op. Verder heb ik mijn vrienden en familie in gelicht, ook een pijnlijk moment," verzucht Haar ouders zijn streng katholiek. Moeder is lid van het Marialegioen. Ze waren dan ook behoorlijk geschokt, toen hun kind ver telde voortaan als vrouw door het leven te willen gaan. Diana: „Mijn moeder moest opeens kiezen tussen het geloof, dat haar al jaren houvast bood, en haar eigen kind. Daar heeft ze het behoorlijk moeilijk mee gehad, net als de rest van het gezin. Ze heeft nu een soort tussenoplossing gevonden waar ze mee kan leven. Ik heb nu een goede band met mijn familie, al kom ik bijna nooit meer in Limburg. Men denkt daar zo bekrompen over alles wat afwijkt van het 'gewone', dat ik er nooit geaccepteerd zal worden. Als ik door de buurt loop, zie ik de gordijntjes driftig bewegen. Ik voel me dan net zo'n kermisattractie." „Vaak hebben transseksuelen heel hoog gespannen verwachtingen van hun nieuwe leven," vertelt Gooren. „Meestal valt dit in de werkelijkheid behoorlijk tegen. Neem- een fabrieksdirecteur die een eigen bedrijf heeft. Wanneer hij plotsklaps vrouw wordt, zal een groot deel van zijn omgeving dat niet accepteren. Ook klanten niet. En dan ben je wel een mooie vrouw geworden, bent gescheiden, je bedrijf is failliet familie wil je niet r Hoge prijs Transseksuelen betalen een hoge prijs voor hun transformatie. Daarom moet het ge voel ook wel echt zijn. Na de operatie is er ook geen weg meer terug. Het is zo absurd om je vrouw te voelen in een man nenlijf of omgekeerd, dat het niets met perversiteit te maken heeft. Travestieten kleden zich anders, omdat het hen seksueel opwindt. Transseksuelen zijn gewoon fundamenteel anders dan hun uiterlijk aangeeft," ver klaart Gooren. Door stevige hormooninjecties kan er al veel aan het lichaam veranderen. Diana kreeg borsten, rondere heupen en haar spierkracht nam behoorlijk af. Het spul was zelfs zo sterk dat de teelballen zich weer te rugtrokken in het lichaam. Vooraf werd ze gewaarschuwd1' voor depressiviteit als bijwer king, en Diana zat inderdaad dagen te huilen zonder enige reden. „Ik was op mijn twintig ste weer in de puberteit, tegelijk met mijn zusje van dertien. Konden we lekker de borstmaat vergelijken," lacht Diana. Later heeft zij haar borsten nog laten vergroten door een plastisch chirurg. „Niemand durft te vragen hoe dat nu seksueel zit," lacht ze. „Ik kan wel vertellen dat ik ge

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16