Leiden 'Alleen dikke muur of bunker is brandveilig' Een uitgebrande topattractie 'Wij hebben geen beroepsbrandweer nodig' Ouderwets priksleeën gebeurt alleen nog in Nieuwe Wetering Vrijdag 3 januari 1992 Redactie: 071-161400 Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: RUTCER J HOOCERDUK 13 KIEZEN voor een beroeps of voor een vrijwillige brandweer is een financieel, maar vooral een politieke vraag, meent de plaatsvervangend korpschef van de Leidse brandweer Vraagtekens bij veiligheid terrassen vervolg van pagina 1 „Als je de overkappingen van de terrassen echt brandvei lig wil maken, moet je een dikke muur bouwen of de richting opgaan van een bunker. Dan hou je het vuur zestig minuten tegen. Alleen voldoet het terras dan niet meer aan andere eisen namelijk dat het 's zomers mak kelijk open kan worden geschoven, uitzicht op zee biedt en 's winters verwarmd kan worden." brandweercommandant. „Dat kan vaak niet anders. Een alter natief is een doek maar dat is nog brandgevaarlijker. Ook het interieur is vaak van brandbaar materiaal: rieten en plastic stoe len." Opdam onderschrijft de wens van de brandweercom mandant om de overkappingen gedegen onder de loep te ne men. „Hier gaat uiteraard op gestudeerd worden. We zitten niet op dit soort dingen te wachten." Volgens L. Witloks, beleids medewerker van de directie brandweer van het ministerie van binnenlandse zaken, kan de gemeente makkelijk brandvei ligheidseisen aan uitgebouwde en overkapte terrassen stellen. Dit kan bij het verlenen van een bouwvergunning voor een over dekt terras maar ook achteraf bij bestaande terrassen. Daar biedt de brandveiligheidsveror dening mogelijkheden voor. ,;Als de praktijk uitwijst dat het een gevaarlijke situatie is, kan de gemeente alsnog eisen gaan stellen. Je kunt je immers geen reeks branden permitteren. De gemeente moet voorzichtig zijn, het is niet de eerste brand in Noordwijk, en hierover min stens nadenken." Witloks: „Met horeca begint het vaak met een zonnescherm. Daar peutert men steeds een groter stuk bij en vergroot zo de oppervlakte van de zaak. Als de overkappingen in oppervlakte toenemen, kan de gemeente er dezelfde eisen aan stellen als aan een dak van een bebou wing. Dat moet bijvoorbeeld 'vliegvuurbestendig' zijn. Het is niet te tolereren dat door een vuurpijl een zaak in brand vliegt. Je zal er maar boven wo nen." Witloks erkent dat veilig heidseisen en de eisen aan het gebruik van een terras tegen strijdige belangen zijn. „Maar zeker als het om terrassen gaat die de hele winter gebruikt kun nen worden, mogen aan de vei ligheid geen concessies worden gedaan. Daar moet de gemeen te de hoogste zorg voor heb ben." De Noordwijkse brandweer commandant J. Peschier heeft na de brand op 1 januari aan de Koningin Wilhelminaboulevard, waarbij twee restaurants en twee appartementen werden verwoest en elf andere apparte menten en Hotel Oranje fors werden beschadigd, veel vragen over de brandveiligheid van de overkapte terrassen. „Ze zijn al lemaal anders, maar het is bijna allemaal brandbaar materiaal. Enkel plastic dak en brandbaar interieur. Als dat eenmaal brandt en met de wind erbij, is het snel gebeurd. We moeten misschien steviger eisen aan deze overkappingen gaan stel len. We zullen dit zeker aanpak ken want niet alleen wij hebben hier vragen over. Ik kan mij voorstellen dat ook de mensen uit de appartementen aan de Boulevard de nodige vragen hebben." Volgens de brandweercom mandant is het onvoorstelbaar hoe snel het vuur woensdag morgen om zich heen greep. „We kregen tegelijkertijd twee meldingen over een brandje. Zelf ben ik naar een flat aan de Stakman Bossestraat gegaan. Dat bleek niet ernstig te zijn en toen zijn we onmiddellijk naar de Boulevard gegaan. We hoor den intussen dat de brand daar ernstiger was dan hij in eerste instantie leek. Toen ik bij de Vuurtoren de hoek omkwam, stonden de vlammen al huizen hoog. Binnen een paar minu ten, want ik kwam amper vijf minuten na de eerste melding aan, was het v VRUETUD De Noordwijkse brandweer denkt e i steviger veiligheidseisen te stellen voor overdekte terrassen. foto dick hogewoning NOORDWUK PAUL DE VLIEGER Aan nieuwsgierigen geen gebrek. Veel auto mobilisten zetten een moment hun wagen aan de kant en opvallend veel wandelaars halen even een frisse neus op de Koningin Wilhelminaboulevard. Twee compleet uit gebrande restaurants, 13 dichtgetimmerde appartementen en een geblakerde hotelge vel zijn even een 'topattractie' in Noord- wijk. Alles is zwart en kapot. Met enige moeite is nog te herkennen dat het om twee restau rants ging. Een gesmolten expresso-appa- raat, een kerstboomstandaard zonder in houd, en veel kapot serviesgoed. De twee naamborden zijn zo ongeveer de enige za ken die het vuur hebben overleefd: 'La Gal- leria' en 'Almata'. Zelfs voor souveniijagers is er verder niets te halen. De beide restauranteigenaren scharrelen met enkele experts van de verzekering door hun voormalige zaak. „We kijken of er nog dingen zijn te redden", vertelt D. d'Alba, ex ploitant van La Galleria, met een somber gezicht. „En zo te zien is dat niet veel. Zeg maar gerust helemaal niks." De eerste klap heeft hij al verwerkt, zegt hij. „Ik was er om half twee bij, nadat ik was gewaarschuwd door een van de meisjes die hier werkt. Het ergste was toen al voorbij, maar het was toch een vreselijk gezicht. Het was even slikken, maar nu kijk ik alleen vooruit. We gaan aan de slag om de boel weer zo snel mogelijk op te bouwen. We doen er alles aan om vóór komend seizoen weer open te gaan. Het moet weer precies worden zoals het was. Natuurlijk, want het was goed en de zaak liep als een trein, het hele jaar door. Oudjaarsdag was eigenlijk de eerste keer dit jaar dat we niet waren ge opend. Toevalig hebben we dezelfde dag in Scheveningen een nieuw restaurant ge opend. Dat was de vierde, nu hebben we er even weer drie. De schade? Daar durf ik geen uitspraak over te doen. Dat laat ik aan de verzekering over en daar heb ik alle ver trouwen in." Twee weken geleden haalde zijn zaak de krant vanwege een conflict tussen de ge meente en de eigenaar van het pand, Nedi- tal bv, van wie D'Alma het restaurant huurt. De eigenaar weigert huur te betalen voor het overkapte terras en de gemeente wil hem daar via een rechtszaak toe dwingen. Komt Nedital niet over de brug, dan eist Noordwijk dat het terras wordt ontruimd en afgebroken. Dat laatste is nu niet meer nodig. Op dit moment gelden voor overdekte terrassen geen speci fieke eisen. Alleèn vlak tegen de gevel van het hoofdgebouw moeten brandwerende maatre gelen worden genomen zodat de brand niet makkelijk naar het hoofdgebouw kan over slaan. Beide restaurants volde den aan alle eisen van de ge meentelijke dienst bouw- en woningtoezicht. „Het zijn veelal plastic overkappingen", beaamt A. Opdam van Bouw en Wo ningtoezicht het verhaal van de NOORDWUK MONICA WESSELING „Het verhaal dat Noordwijk een beroepsbrandweer zou moeten hebben is echt lariekoek. Een grote brand kan overal uitbre ken. De ervaring leert dat het Noordwijkse korps met assis tentie van anderen het prima kan rooien. Het slaat nergens op om na elke brand de discus sie over vrijwillig of beroeps weer te laten oplaaien". Dat is de reactie van comman dant Peschier van de Noord wijkse vrijwillige brandweer. Hij en zijn manschappen, terzijde gestaan door de korpsen van Rijnsburg en Katwijk hebben in nieuwjaarsnacht de brand aan de Koningin Wilhelmina Boule vard in Noordwijk bestreden. Met succes. Peschier is ervan overtuigd dat 'zijn' korps zowel qua bemanning als qua uitrus ting prima is. „We hebben een standaard red- en een ladder voertuig. Dat is voldoende". Ook burgemeester Van der Sluijs ziet absoluut geen reden een beroepskorps in het leven te roepen. „Ik ben zelf tot diep in de nacht bij de brand gweest. Dat wat ik daar heb gezien, geeft mij geen enkele aanleiding aan een ander systeem te den ken. Het werkt prima". De bur gemeester ziet wel een andere reden om de positie van de vrij willige brandweer ter discussie te stellen. „Er worden steeds hogere eisen gesteld aan kennis en kunde van de vrijwilligers. Zeker de leidinggevenden moe ten ongelooflijk veel leren. Je kunt je afvragen of je dat nog van mensen kunt vragen". De plaatsvervangend korpscom mandant van het Leidse brand weerkorps J. Baardscheer denkt dat er eigenlijk niet zoveel ver schil bestaat tussen vrijwillige of beroeps brandweer. „Er blijkt goed gewerkt en vooral ook goed samengewerkt te worden en daar gaat het om". Het in het leven roepen van een beroeps korps is een financieel en vooral ook een politiek verhaal, weet Baardscheer. Aquarellen In het Diaconessenhuis aan de Houtlaan exposeert Ans v.d. Horst-Bamhoom uit Zoeter- tot 12 februari aquarellen, pastels en olieverfschilderijen. De tentoonstelling is geopend dagelijks tussen 8.00 en 20.00 geopend. Ruilbeurs Ruilvereniging Koningskerk houdt vanavond een avond voor verzamelaars van munten, stickers, prentbriefkaarten, luci- fermerken, sigarenbandjes, sui kerzakjes en postzegels. Tussen 19.00 en 22.00 is er gelegenheid tot ruilen in buurthuis 't Spoortje aan de Bemhardkade Nieuwjaarsfeest Bewoners van het Noorder kwartier zijn welkom op het nieuwjaarsfeest in buurthuis 't Spoortje (Bemhardkade) op zondagmiddag 5 januari. Het feest begint om 14.00 uur. Cursus schrijven De creativiteit en de fantasie van het schrijven op gang bren gen: dat is het doel van de cur sus schrijven die op 6 januari in buurthuis Matilo van start gaat. De cursus duurt 10 weken en de prijs is 100,-. Voor informatie: 412515. AGENDA VRIJDAG 3 JANUARI Leiden Kinderrommelmarkt in buurt huis Groenoord, Pasteurstraat 23. van 14.00 tot 15.30 uur. Noordwijk Nieuwjaarsreceptie van de VVD-Noordwijk in Huister Duin, Koningin Astrid Boule vard van 18.00 tot 19.30 uur. ZATERDAG 4 JANUARI Leiden Nieuwjaarsbal van de Leidse Hutspotten op Lange Mare 43. Aanvang 21.00 uur. Nieuwjaarsreceptie en Nieuw jaarsbal van Wijkvereniging Aktief aan de Berlagestraat 2. Aanvang 15.00 en 19.30 uur. Lisse Countrydansavond met live muziek, org. North-Hill Coun try Dancers, in Tapperij De Ge woonste Zaak, Schoolstraat 11aanvang 21.00 uur. Noordwijk 'Open huis' van het ouderen- centrum De Wieken, Sint Jeroensweg, van 14.00 - 17.00 uur. Noordwijkerhout Wandeling door de Amster damse Waterleidingduinen. Aanmelden VW Noordwijker hout. Indonesisch Culinair Nieuw jaars Jazz Festijn in De Duin pan, DeZilk. Aanvang: 19.30, inlichtin gen 02520-15465. ZONDAG 5 JANUARI Leiden De Pink Puppies, de jongeren afdeling van de Leidse Werk groep homosexual iteit houden een videoavond. Aanvang 20.00 uur. Archeologisch spreekuur in de Taffeh-zaal van het Rijksmuse um van Oudheden, Rapenburg 28, van 13.00 tot 16.00 uur. Leiderdorp Nieuwjaarsreceptie drumfan fare Tamarco, Splinterlaan 89a, 14.00 tot 16.00 uur. Noordwijk Noordwijks Nieuwjaarsconcert in Hotel Oranje, aanvang 13.30 uur. Nieuwjaarsreceptie van De Sportvisser in het clubgebouw aan de Bosweg. Aanvang 16.00 uur. Nieuwjaarsreceptie Noordwijk se Reddingsbrigade in het ma- terialengebouw N.R.B., Bos weg. Aanvang 12.00 uur. 'Frisse Neuzentocht' over 4 of 8 km langs het strand. Start van 11 tot 13.30 uur vanuit De Blauwe Gans, Koningin Wil helmina Boulevard. Noordwijkerhout Freeze Bee Klub in de sporthal van De Schelft, vanaf 10.00 uur demonstraties. MAANDAG 6 JANUARI Noordwijkerhout Reisinformatieavond van de Rabobank in De Schelft. Aan vang 20.00 uur. MEDISCHE DIENSTEN ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (al leen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Baars. Groeneveld. Jans sen, Van Leeuwen, Maris. Van der Meer, de Ruiter, Van Schie, Tan, Ver- hage en Zwijnenburg: za 8 uur tot zo 8 uur: C.M. Maris en Verhage. Rosmolen 2. tel. 218661. zo 8 uur tot 24 uur: C E. van der Meer en H.A.M.M. Meyer, Stokroos 1, tel. 215510. Groep 2 - Bergmeijer, Van Gent. Klaassen, De Lange. Van Luyk, Mid dendorp. Nering Bögel, Pufkus, Rus en Taytelbaum: za 8 uur tot zo 8 uur: F.B. Kruis, Min- nebroersgracht4, tel. 126371. zo 8 uur tot 24 uur: F. Middendorp. Bona.restraat 2. tel. 222822 en L. Pufkus. Groep 3 - Boels, J de Bruyne. W de Bruyne, Fogelberg, Huibers, Jurgens. Lely, Van den Muijsenbergh en Smit: za 8 uur tot zo 8 uur: A. Boels, Rijn kade 7. tel. 230441. zo 8 uur tot 24 uur: J. de Bruyne, Kernstraat 11, tel. 125245. Groep 4 - Bémt, Horn, de Kanter. Lahr, Lodder, Nieuwenhuis, Paulides, Van Rijn, Van Wingerden, J.G. Zaaijer en R.E. Zaaijer: za 8 uur tot zo 8 uur: E.M. Paulides, I. Boudier-Bakkerplein 3, tel. 311414. zo 8 uur tot 24 uur: J.S. de Kanter, I. Boudier-Bakkerplein 3, tel. 311414. Groep 5 - Crul, A. Hammerstein, D. Hammerstein, De Lorm, De Jong, Kooijman, Prince, Reinders en Wiers- za 8 uur tot zo 8 uur: H.F. Wiersma, Haagweg 60. tel. 318311. zo 8 uur tot 24 uur: S. Kooijman, Noordefndeplein 2a, tel. 06- 52708618 Waarnemingsregeling Homeopati- sche artsen: C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41. tel: 315900; via dok terstelefoon 071 122222 kunt u ver nemen welke arts dienst heeft. a F. Kemme, Grotiuslaan 12. tel. 893139; zo L. Middendorp, Peppel schans K14, tel. 130189; spreekuur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: H.G. Swager en C. de Ruiter, H. An- driessenlaan 31. tel. 156200. Voorschoten za: A. Meiman, J.W Fnsoiaan 13, tel. 612118:20: S M. Plateel. Van Beet hoven laan 69b, te». 615417. Warmond A. de Gijzel. 0. Nassaulaan 10, War mond, tel. 01711-10834. Wassenaar geen opgave ontvangen Zoeterwoude via uw eigen huisarts verneemt u wie de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken m de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. tot vr. door: Apotheek Centraal. Breestraat 74, Leiden, tel. 120552; Apotheek Loe- vestem, Loevestem 6. Leiderdorp, tel. 890000: Apotheek Schoolstraat. Schoolstraat 83. Voorschoten, tel. 617957. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling. Hel der, Roest (Leiden en omstreken): F Muurling, Plantsoen 23. Leiden, tel. 125057. Voor de praktijk van Vestjens en Van der Wouw: E.J.M. van der Wouw. Bos huizerlaan 26, Leiden, tel. 764058. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn. Pres. Kennedylaan 260. Oegstgeest. tel. 156161; of DJ. Brandt. Homanstraat 1. Rijns burg. tel. 173266. Voor eigen praktijk: B.G. Heemskerk, De Kempenaer- straat 21, Oegstgeest. tel: 071 176761. Voor de praktijk van mevr. S. Stibbe. Bronkhorststraat 13, Leiden, tel: 218393, alleen op telefonische af spraak. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenart sen: dokterstelefoon 070-3455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: B.B. de Boer, Lammenschansweg 24, tel. 124172: spreekuur om 13.00 uur. Voorsc hoten/Wassenaar geen opgave ontvangen 59. tel: 120144; na 17.00 uur e het weekend uitsluitend bereikbaar via dokterstelefoon, tel: 122222. Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Holland', werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen buiten de spreek uurtijden. tel: 01720-24024. ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Sociaal Psychische Hulp: voor drin gende hulp buiten k 'Wij doen niet mee aan al die vernieuwingen in de sport' KEES VAN KUILENBURG Het is een wat vreemde vereni ging, de priksleeclub in Nieuwe Wetering. Hij komt pas tot leven als het vriest en de kans op een stevig bevroren wetering groot is. Voor het overige leidt de club een slapend bestaan, met twee keer per jaar een druk bezochte contactavond. Al 35 jaar houdt De Gladde Ijzers de oudste priksleeclub van ons land fol klore en gezelligheid in het kerkdorp levend. Het waren Anton Bouwmeester, Cees van Haastregt, Jan Struive, Jan Möllers en Theo Struive die het initiatief voor de oprichting van een prikskleeclub namen. „De ijsclub organiseerde wel eens een priksleewedstrijd, maar daar waren ze kennelijk niet tevreden mee", legt secre taris Henk Schrijvers uit. Vein meet af aan was er veel belang stelling voor De Gladde Ijzers. Een wat merkwaardig feno meen, dat priksleeën in Nieuwe Wetering. Nergens in de omge ving vind je nog deze vorm van ijssport en folklore. Alleen in de omgeving van Alkmaar wordt de Oudhollandse ijssport ook nog fanatiek beoefend. Daar blijft het eigenlijk wel bij. Waar om het priksleeën al die jaren alleen in Nieuwe Wetering zo populair is gebleven weet Schrijvers niet. „Vroeger had ie der kind een prikslee en waren De Gladde Ijzers: „Het priksleeën blijft een zeldzaam fenomeen". er ook overal wedstrijden. Voor- drukte van belang rond de al de schooljeugd werd dan ac- baan. Belangstelling die er niet tief, maar dat is allemaal ver- is als er schaatswedstrijden op dwenen. Alleen hier niet. En het het programma staan. Kennelijk is gek. Iedereen is enthousiast: is het toch die Oudhollandse van de jongste jeugd tot de ou- sfeer die trekt. Ook al moeten ze deren. Bij wedstrijden is het een daar soms wel een jaar of vier Wetering prikken nog steeds op de oude zelfgemaakte houten sleetjes. Met prikkers gemaakt van een bezemsteel, zoals het al vele jaren lang wordt gedaan. „Wij doen niet mee met al die vernieuwingen in de sport. Als je bij het Nederlands kam pioenschap op de kunstijsbaan in Alkmaar komt, dan zie je wat aan materiaal. Het één nog mooier en sneller dan het an der. Sommige sleeën zijn over dekt met zeildoek en zie je pas als de wedstrijd wordt gereden. Zo bang zijn ze dat de concur rent weet wat voor materiaal er die dag wordt gebruikt. Het lijkt de autosport wel". Noordhollanders die aan wedstrijden in Nieuwe Wetering willen meedoen, kunnen het snelle materiaal gerust thuisla ten. „Wij prikken met onze oude vertrouwde houten sleetjes en dat mogen zij ook. De vereniging stelt een houten sleetje ter beschikking", vertelt Schrijvers. De club beschikt sinds jaar en dag over acht wed strijdsleeën. Die hadden vroeger prachtige namen als Poolster, IJspret, Sneeuwster en Ijsvogel. fotobendebruun Maar die toepasselijke namen hebben plaatsgemaakt voor die op wachten voordat er weer ijs van oud-bestuursleden. De is." sleetjes heten nu 'Ome Jan' en 'Ome Theo'. „Een eerbetoon aan de mensen die zich altijd Bezemsteel hebben ingezet voor onze Bezemsteel c|ub„ |egt de secrelarjs uj( De leden van club uit Nieuwe De resultaten van de leden in landelijk opzicht zijn op een en kele uitzondering na altijd be scheiden geweest. Alleen Elly van Haastregt werd in 1983 jeugdkampioen van Nederland in Alkmaar. „Voor het overige blijven de titels in Noord-Hol land, want daar zitten de snel heidsduivels. Begrijpelijk want zij hebben wekelijks de beschik king over ijs op de baan in Alk maar. Dat is voor ons niet weg gelegd en naar mijn idee is er ook niet zoveel behoefte aan. In de regel is de baan pas be- schikbbaar na elf uur 's avonds en als je daarna nog terug moet naar Alkemade is het dik nacht." Fanatiek Volgens Schrijvers wordt er al tijd fanatiek gestreden op de baan in Nieuwe Wetering. Van de laatste jaren herinnert hij zich de strijd tussen Pieter Straathof en Cor Bouwmeester. „Die hebben wat afgeknokt en daar kwam ook veel volk op af." Daarnaast heeft ook Gerard van Haastregt een rol gespeeld in de club. Zijn naam komt ook nogal eens voor bij de uitslagen. Op merkelijk is de erelijst van de wisselbeker bij de vrouwen. Kennelijk is het winnen van die beker alleen voorbehouden aan leden van de familie Bouw meester. „Logisch, want er wo nen er nogal een paar met die naam in Nieuwe Wetering."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13