Regio 'Activiteiten Utopia gedogen' Arbouw begint procedure tegen krakers in slooppanden Geversstraat 'Wethouder Rijks pleitte onvoldoende voor behoud Oegstgeester polder' Vrijdag 20 december 1991 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE GRAAFf LJESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINCS Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: HENK BUIS LEIDEN NIEUWSLIJN 'Onbehoorlijk bestuur' Voorschoten VOORSCHOTEN De wijze waarop het Voorschoten se college van burgemeester en wethouders is teruggekomen op de verla ging van de presentiegelden van de plaatselijke welstandscom missie, getuigt volgens D66 en Groen Links van onbehoorlijk be stuur. Woordvoerders van beide partijen noemden het gister avond tijdens de raadsvergadering 'te gek voor woorden' dat B en W binen een maand terugkwamen op een raadsbesluit. Dat gebeurde nadat de leden van de welstandscommissie hadden gedreigd met collectief ontslag. Wethouder J. van de Poel gaf toe dat de gang van zaken geen schoonheidsprijs verdient. Hij deed de belofte om in februari verder te praten over een nota over het welstandstoezicht in de gemeente. Het voorstel van B en W voor de hogere presentiegelden werd vervolgens door een meerder heid van de gemeenteraad overgenomen. Voorschoten geeft gratis wegenzout VOORSCHOTEN De gemeente Voorschoten geeft ter voorko ming van gladde trottoirs weer gratis wegenzout. Het zout kan worden opgehaald bij het gemeentelijk opslagterrein aan de Hofweg bij de firma Kamsteeg. De afhaaldata zijn vrijdag 20 de cember (13.30-16.00 uur) en zaterdag 21 december (9.30-12.00 uur). Voorschotenaren zijn niet meer verplicht om bij gladheid hun stoepje schoon te houden, maar de gemeente hoopt dat zo toch te bevorderen. Sint Jan's Fanfare geeft kerstconcert ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse Sint Jan's Fanfare geeft op 22 december een kerstconcert met het operettekoor Came- leon uit Lisse. De negentig musici voeren onder meer 'speciale kerstarrangementen met een swingende inslag' uit, meldt de fanfare. Het gratis concert begint om 14.00 uur in het Muziek centrum aan de Schenkelweg. 'Geen Oegstgeester promotie koopzondagen in Leiden' OEGSTGEEST WIM KOEVOET Het Oegstgeester CDA-raadslid P. Mandema vindt niet dat de gemeente Oegstgeestenaren moet attenderen op koopzon dagen in Leiden. De christen- democrate vroeg burgemeester en wethouders gisteravond in de raadsvergadering of zij dat met haar eens zijn. Het raadslid heeft zich ge stoord aan de aankondiging van de Leidse koopzondag (15 de cember) in de gemeentelijke mededelingen-rubriek in het plaatselijke huis-aan-huis-blad. In het college ontstond enige verwarring over de vraag wie Mandema's vraag moest beant woorden: voorlichtingswethou der T. Kohlbeck (PvdA). CDA- wethouder J. van der Reijden van economische zaken of de burgemeester die vervoer in zijn portefeuille heeft. Het werden uiteindelijk Van der Reijden én de burgemeester. Van der Reijden zei dat hij het evenmin nodig vindt dat Oegst- geest Leidse evenementen pro pageert. De wethouder bena drukte dat hem deze mening niet is ingegeven door uitge sproken opvattingen over zon dagsrust. Burgemeester Scheenstra zei dat de gemeente de mededeling op verzoek van de' NZH geeft gedaan, die die dag gratis ver voer van en naar het centrum aanbood. OEGSTGEEST WIM KOEVOET De twee slooppanden van Ar bouw bv. aan de Oegstgeester Geversstraat, naast het braaklig gende terrein van Kamsteeg, zijn gekraakt. Om hoeveel kra kers het gaat is niet bekend. Het Leiderdorpse aannemingsbe drijf Arbouw is een procedure begonnen om de krakers eruit te krijgen. „Dat is ook in hun ei gen veiligheid, de panden ver keren in een uitzonderlijk slech te staat", zegt directiesecreta resse Van der Meij van Arbouw. Volgens een woordvoerder van de gemeente verstoken de krakers hun eigen onderkomen. „Ze beginnen met de deurpos ten en eindigen met ik-weet- niet-wat." Tot dusverre heeft dit er één keer toe geleid dat door een he vige rookontwikkeling op de Geversstraat tijdelijk geen ver keer meer mogelijk was. Naar aanleiding van deze gebeurtenis heeft de gemeente contact ge zocht met Arbouw. De panden, waarin vroeger Café Centraal en een lijstenma kerij waren ondergebracht, moeten wijken voor een appar tementengebouw. Volgens Van der Meij gaat Arbouw tot sloop over zodra er uitsluitsel is over het project. Onduidelijk is wan neer dit het geval zal zijn. Van der Meij houdt het vooralsnog De slooppanden aan de Geversstraat in Oegstgeest, momenteel domein van krakers, voorheen Café Centraal en een lijstenmakerij. Uiterst links op begin 1992. het Kamsteeg-parkeerterrein. foto hielco kuipers Raad Zoeterwoude stuurt college terug naar onderhandelingstafel De voltallige gemeenteraad van Zoeterwoude heeft gis teravond het college van B en W opgedragen het overleg met de jongerenvereniging Utopia voort te zetten, met als inzet het doorgaan van de activiteiten in de Westen der. Het uitgangspunt daarbij moet zijn dat het geluids niveau van de disco's en houseparty's niet hoger mag zijn dan de jarenlang gedoogde 95 decibel. Verder is het college opgedragen om binnen drie maanden te komen met een definitief plan voor een andere huisvesting voor Utopia. ZOETERWOUDE JAN DE VRIES De manier waarop B en W de jongerenvereniging op 6 de cember een verbod van alle dis co- en houseparty-activiteiten oplegden door middel van een brief die pas op het aller laatste moment werd bezorgd werd door de gemeenteraad afgekeurd. Dat gebeurde met het aannemen van een motie van de WD-fractie, waarin ook de opdrachten voor de komen de periode waren verwoord. Burgemeester en wethouders hadden een schorsing van een uur nodig om tot haar stand punt te komen. Na de herope ning van de vergadering bleek het college verdeeld. Wethouder R. Hogenelst en burgemeester A.J. Houdijk wilden proberen in gesprekken met Utopia tot een overeenkomst te komen, maar wethouder A. Ringersma zag niets in een opschorting of on derbreking van het twee weken geleden uitgevaardigde slui tingsbevel. Hij stelde dat de jon gerenvereniging een situatie heeft gecreëerd waardoor het gemeentebestuur wel verplicht was de Hinderwet te hanteren. Ringersma noemde het niet mogelijk om nu weer terug te keren naar de gedoogsituatie zoals die vóór het sluitingsbevel bestond. De wethouder wilde wel overleggen met de jonge renvereniging over activiteiten die binnen het wettelijk kader vallen. Daar heeft hij dan ook nog geld voor over. WD-fractievoorzitter H. van der Kooi noemde dit het opleg gen van een dictaat. „Er wordt dan uitgegaan van activiteiten met een geluidsniveau van maximaal 65 decibel. Een disco is dan niet meer mogelijk. We spreken hier over eën vereni ging die je niet met een bevel de nek kunt omdraaien", aldus Van der Kooi. Belang PZ-fractievoorzitter W. Ooijen- dijk noemde de aanschrijving door het college een keihard wettelijk gegeven. Toch zag hij wel zwaarwegende redenen om juist voor Utopia een uitzonde ring te maken. Ooijendijk wees erop dat de vereniging een be paalde vorm van amusement biedt voor de plaatselijke jeugd van 14 tot 18 jaar, waardoor die voor het vertier binnen het ei gen dorp kan blijven. „Daarom hechten wij belang aan de acti viteiten van Utopia", zei het raadslid. Hij had er dan ook geen be zwaar tegen om de overlast die al jaren gedoogd is, voor een beperkte tijd te laten voortdu ren. Ooijendijk tegen de wet houder „Wij geven u een blan co cheque. Ga er wijs mee om." Ook J. Berkouwer-Van der Laan (CDA) liet zich in soortgelijke bewoordingen uit. Wethouder Hogenelst trok gisteravond het boetekleed aan voor de wijze waarop het ver bod aan Utopia kenbaar was gemaakt. Door de brief pas op vrijdagmiddag om vijf uur bij de vereniging te bezorgen, was een grote fout begaan, gaf hij toe. Hogenelst toonde zich bereid met het bestuur van de Klaver hal en Utopia te komen tot af spraken die door beide partijen worden gerespecteerd. Voor wethouder Ringersma, die wilde weten wat er nu pre cies moet gaan gebeuren, wilde de WD'er Van der Kooij nog wel wat extra uitleg geven. „Ik wil u de motie nog wel even voorlezen, maar het komt er op neer dat er overleg wordt gestart over data en tijdstippen waarop Utopia muziekactiviteiten kan uitvoeren, beneden een bepaald geluidsniveau". Sluitingsbevel Na de gemeenteraadsvergade ring kwam het bestuur van Uto pia bijeen in de Westender. Op grond van het sluitingsbevel, waarin voor de maand decem ber alleen een verbod op house party's staat vermeld, werd er besloten om vanavond gewoon disco's te draaien met de ge luidsmeters op 95 decibel. Wat er in de nieuwsjaarsnacht gaat gebeuren staat nog niet vast. „Maar Utopia zou Utopia niet zijn als we geen creatieve oplos sing zouden vinden", aldus voorzitter Matthieu Paardekoo- per. VRUETIJD Warmunda-kerstloop De Warmondse voetbalvereni ging Warmunda organiseert op Tweede Kerstdag voor de tiende keer de Warmunda-kerstloop. De start van de vijf kilometer is om 12.00 uur. Deelnemers voor de tien kilometer vertrekken om 12.10 uur. Inschrijving vanaf 11.00 uur in de kantine op sportpark 'Het Overbos' aan de Herenweg. Nieuwsjaarsreceptie In de raadszaal van het Voor- schotense gemeentehuis kun nen Voorschotenaren op maan dag 6 januari het gemeentebe stuur en elkaar een gelukkig nieuwjaar wensen. De nieuw jaarsreceptie duurt van 20.00 tot 22.00 uur. Cursus ehbo De ehbo-vereniging 'Meerburg' Zoeterwoude-Leiderdorp begint op 21 januari met een ehbo- cursus voor beginners. De cur sus bestaat uit twaalf lessen, die worden gegeven in de Bemard- usschool in Zoeterwoude-Rijn- dijk. Informatie: 071 - 417990. Meer geld voor kinderopvang Voorschoten Als er voldoende garanties op tafel komen voor de samenwer king tussen de twee Voorscho- tense stichtingen die zich bezig houden met kinderopvang, zal het gemeentebestuur een rest bedrag aan subsidie van bijna 75.000 gulden aan beide organi saties overmaken. Wethouder M. Breunesse kreeg daarvoor gisteravond het groene licht van de gemeenteraad. De bijdrage aan de Stichting Kinderopvang en de Stichting Bibelebon kwam aan de orde bij de behandeling van het wel- zijnsplan. Beide organisaties houden zich in Voorschoten be zig met kinderopvang en beide stichtingen hebben dus recht op subsidie. De raad heeft zich eerder echter op het standpunt gesteld dat het subsidiebedrag niet moet worden verhoogd als beide stichting nog op zichzelf werken. Het uitvoeren van plannen tot uitbreiding van het aantal plaatsen kan dan niet worden uitgevoerd. Een aantal raadsleden zei gis teravond dat het geld naar de organisaties kan worden over gemaakt als voldoende duidelijk wordt gemaakt dat de samen werking van de grond komt. Het raadslid G. Cremers van het CDA ging wat 'verder door van de stichtingen een intentiever klaring te eisen, waarbij de or ganisaties aangeven dat zij be reid zijn om zo spoedig moge lijk een overkoepelende stich ting oprichten. In haar antwoord gaf wethou der Breunesse aan dat zij zich niet al te formeel wil opstellen. „Als de stichtingen mij, bijvoor beeld in de vorm van een stap penplan, kunnen melden dat zij voortuitgang boeken en daar mee de intentie hebben dat zij tot één overkoepelende organi satie willen komen, ben ik be reid het door de raad gevraagde bedrag te betalen." Onder de noemer 'Kerst in Zicht' verschijnt op deze pagina de komende dagen een aantal verhalen over activiteiten die met het oog op de feestdagen zijn georganiseerd. Vandaag de derde aflevering: Het maken van kerststukjes door de Katholieke Bond van Ouderen; het gaat vooral om de gezelligheid. Als één van de deelneemsters een gedroogde papaver 'net even anders' in de oase steekt dan hij zelf zojuist heeft voorgedaan, wijst Jan Bierman haar geduldig maar resoluut op de enige juiste werkwijze. Bierman, die 40 jaar lang vuilnisman was en sinds enkele jaren 'in de vut' zit, is geen voorstander van vrije expressie en ongebreidelde experimenten. Hij houdt van 'nette stukkies' en een kerstdecoratie hoort volgens een vast stramien te worden opgemaakt. De Katholieke Bond voor Ouderen in Noordwijk organiseert ieder jaar een middag waar deelnemers onder leiding van een deskundige een kerststukje kunnen maken. In dienstencentrum De Kuip aan de Zeestraat in Noordwijk kwamen deze week zo'n twintig vrouwen en een man bijeen om de aanwijzingen van Jan te volgen. „We komen hier natuurlijk om een mooi stukje te maken, maar het gaat vooral om de gezelligheid", legt Jan uit. Bierman gooit het ene na het andere bestanddeel voor de te maken kerststukjes op tafel. Jan Bierman is steeds bereid de dames en een heer bij te staan om een kaarsje of een takje hulst wat beter vast te steken. De waardering voor zijn begeleiding was groot bij de deelnemers aan het 'kerststukjes maken' in de Noordwijkse Kuip. „Het is een heel ander soort stukje dan vorig jaar." foto holvast Iedere deelnemer heeft reeds een bakje met oase voor zich. Eerst worden de kaarsen eerlijk verdeeld. Er is keuze uit rode en witte. „De witte had mijnheer pastoor nog over", grapt hij er gelijk al vrolijk op los. „En steek ze d'r wel recht in", klinkt het daarna. Eén van de dames doet dit zo enthousiast dat ze om een nieuwe kaars moet vragen omdat een van haar exemplaren 'kapoerewiet' is. Dan volgen meer verzoeken om nieuwe kaarsen; die dunne dingetjes knappen als luciferhoutjes als jé niet oppast. Het groen wordt in de oase gestoken. „Een beetje aankleden en niet van die grote stukken hoor. En de zijkant van het bakkie niet vergeten en niet alleen de mooiste takjes pakken", zijn de strenge aanwijzingen van de 66-jarige Noordwijker. Jan is de vriendelijkheid zelve en geeft alle aanwezige vrouwen en één man indien gewenst en nodig de volle aandacht. Als het groen er bij allen 'mooi' inzit, komt Jan met IJslands mos. „Gisteren nog in IJsland opgehaald, was een eindje rijden, maar het geeft wel cachet aan de zaak", weet hij te vertellen. De papaverbollen zorgen voor de nodige hilariteit in De Kuip. „Lekker allemaal een beetje hasjies. Maar niet meer dan vijf, want de voorraad is beperkt." Gegiechel alom. Daama komt Jan met gekrulde gouden takken en rode hulst. Het laatste heeft hij opgedoken via zijn zoon op de veiling. „Dit is zo mooi, dat hebben ze niet in de winkel." Ieder krijgt van elk drie takjes en wanneer Jan aan het einde van de tafel enig ongeduld meent te bespeuren, zegt hij: „Je moet wel schipperen, hè, om die vrouwen in toom te houden." Tot slot deelt Jan een paar volle takken met orchideeën uit: zij zullen de onbetwiste blikvangers van het zelf gemaakte kerststukje worden. De aanwezigen zijn geheel verrukt en kijken hoe Jan de bloemenbuisjes met water vult. „Wees maar niet bang, want ze lekken heus niet", weet hij en om dat te demonstreren houdt hij enkele buisjes ondersteboven. Als hij de meesten van drie of vier buisjes van een orchidee heeft voorzien, maant hij de aanwezigen tot actie. „De dames kunnen toch zelf wel overeind komen." En zo gebeurt het. Ordelijk worden de gevulde orchidee-steek-buisjes over de menigte verdeeld. Uiteindelijk is iedereen dik tevreden met het behaalde resultaat. De bakjes moeten voorzichtig naar huis worden vervoerd want het waait nogal. Maar het moet gezegd, zo prijzen de deelnemers Jan's orginaliteit: „Het is weer een heel ander soort stukje dan vorig jaar." OEGSTGEEST WIM KOEVOET De Oegstgeester wethouder van ruimtelijke ordening H. Rijks (WD) heeft in het overleg met zijn collega-portefeuillehouders in deze regio onvoldoende ge pleit voor het onbebouwd laten van de Broek- en Simontjespol- der. Dat beweerde gisteravond in de rondvraag van de raads vergadering D66-fractievoorzit- ter M. Poelmans. De democraat herinnerde de gemeenteraad aan de afspraak die is vastgelegd in het college programma voor deze bestuurs periode, dat burgemeester en wethouders er alles aan zullen doen de polder te vrijwaren van woningbouw. De democraat baseert zijn be schuldiging op de 'keuzelijst woningbouwlocaties binnen de Leidse regio', die eerder deze week is verschenen. Die lijst is tot stand gekomen na een ano nieme stemming in de overleg groep van de wethouders ruim telijke ordening in deze regio. De lijsten van de wethouders van Alkemade, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten, Lei derdorp en Leiden zijn vervol gens bij elkaar opgeteld. „Op déze hitparade van pol ders", aldus Poelmans, „is de Broek- en Simontjespolder de absolute lijstaanvoerder. De Krimwijkpolder in Voorschoten volgt op grote afstand met een verschil van 13 punten. Nergens op de 'top-7' zijn de verschillen zo groot als tussen de nummer één en twee." Volgens Poelmans kan het niet anders zijn dan dat wet houder Rijks op zijn persoonlij ke lijstje de Broek- en Si montjespolder op nummer één of drie heeft gezet. Het raadslid meent dat Rijks met de Broek en Simontjespolder had moeten doen wat alle andere wethou ders met 'hun' polder ook heb ben gedaan: onderaan zetten. Wethouder Rijks gisteravond niet op het reken werk van Poelmans, net zo min als andere leden van het college of de gemeenteraad. Burge meester S. Scheenstra gaf daar dan ook weinig gelegenheid voor. Volgens de burgemeester is de rondvraag voor dergelijke interventies niet bedoeld. 'Kick' na aftuigen jongeren De Haagse politierechter heeft een 20-jarige Wassenaarder ver oordeeld tot 200 uur dienstver lening en twee maanden voor waardelijke celstraf omdat hij tot tweemaal toe inbrak bij een kennis en wegens mishande ling. Een reclasseringsrapport over de verdachte vermeldde dat deze zich makkelijk liet overha len door broeders in het kwaad. Zo kon het ook gebeuren dat de Wassenaarder door een kame raad werd aangezet om samen met hem zonder enige aanlei ding een paar scholieren in el kaar te slaan. Tegenover politie mensen verklaarde de Wassen aarder: „Ik vond het wel een kick om zonder aanleiding ie mand te slaan die geen weer stand biedt." Officier van justitie, mr. H. Vos, eiste zes maanden cel, waarvan twee voorwaardelijk. Maar onder meer omdat het openbaar ministerie er zo'n twee jaar over gedaan had de verdachte te dagvaarden, be sloot de rechter tot het opleg gen van een alternatieve straf.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 20