Kunst Britse jazz nog steeds bijzonder in Europa Leids kunsttijdschrift over liefde en dood Succes Nooteboom in Bondsrepubliek Nieuw Sinfonietta tot in de puntjes verzorgd 'Deurenwerk' bij TIG Goldreyer schilderde wel vaker kunstwerken over Dinsdag 10 december 1991 Redactie: 071 -161400 CEES VAN MOORE ANNE/WIEK RUYCROK JAN RUSDAM SASKIA STOELINGA Eindredactie. NIEK FAAS Vormgeving: HENK BUIS 9 Volkenkunde wordt 'omgebouwd' LEIDEN De tentoonstelling Insulinde in Leiden, die van 28 fe bruari tot en met 31 oktober volgend jaar in het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden wordt gehouden, zorgt nu al voor de nodige veranderingen in het museum. Omdat de spectaculai re tentoonstelling over de Indonesische archipel nogal groot is, moeten tijdens de voorbereidingen diverse zalen worden geslo ten. Zo is de vaste presentatie van de Amerika's vanaf 6 januari gesloten en zal de vaste opstelling over Indonesië met ingang van 9 december worden omgebouwd tot tijdelijke tentoonstel lingsruimte. Filmfestival opent met wereldpremière ROTTERDAM Het Filmfestival Rotterdam opent donderdag 23 januari 1992 met de wereldpremière 'Modem Crimes' van de in Nederland wonende Argentijnse cineast Alejandro Agresti. De 21ste editie van het festival duurt tien dagen en heeft een hoofd programma dat 120 films uit alle windstreken laat zien. Daartus sen is een groot aantal Europese-premières en een aantal we reldprimeurs te aanschouwen. 'Modem Crimes' laat zien dat mensen niet sterven maar gedood worden. De film is Engelsta lig. Agresti is bekend geworden door onder meer 'Love is a fat woman' en zijn Gouden Kalf-winnaar 'Secret Wedding'. Schumanns 'Dichterliebe' bij K&O LEIDEN Schumanns beroemde liederencyclus 'Dichterliebe' staat op het programma van het lunchconcert van donderdag 12 december. De tenor Albert van Ommen en de pianiste Natasja Douma zullen de liederen uitvoeren, ook staan twee Impromp tu's van Chopin op het programma. Natasja Douma was vorig jaar een van de prijswinnaars op het Nationaal Concours van de Stichting Jong Muziektalent Nederland. Zij volgde masterclasses bij Gyorgy Sebok en Arnaldo Cohen. Zij woont, evenals Albert van Ómmen, in Rijnsburg. Het concert begint om 12.45 uur. Natasja Douma en Albert van Ommen. leiden irene van beveren Van amateuristisch studenten blaadje tot professioneel tijd schrift, die ontwikkeling maken sommige bladen door. Zo ook het tijdschrift voor kunst en cul tuur 'Decorum' dat sinds 1989 bestaat. Aanvankelijk werd dit blad gemaakt voor en door studen ten van de Leidse vakgroep kunstgeschiedenis. De kwaliteit van papier, illustraties en artike len liet in de beginjaren nog wel eens wat te wensen over. Die kinderziekten is het tijdschrift te boven. Het 'Decorum' dat op dit moment in verschillende boekhandels ligt, is een aan trekkelijk blad met goed ge schreven, leesbare artikelen, de meeste ook voor niet-kunsthis- torici. Het leesplezier wordt nog ver hoogd door het ontbreken van storende advertenties, die in andere bladen vaak kris kras door de artikelen staan. De ma kers van 'Decorum' zijn zo kies geweest die te bundelen op de laatste pagina's. Als minpuntje kan worden aangemerkt dat het tijdschrift geen kleurenillustraties bevat. De prijs van het blad vergoedt dat enigszins. Want zeven gul den en vijftig cent is nog steeds niet duur voor een kunsttijd schrift. 'Decorum' verschijnt vier maal per jaar. Het dubbeldikke nummer dat nu te koop is, heeft als thema: Eros en Thanatos, de mythologische figuren die staan voor de liefde en de dood. In het artikel van Margriet van Vliet gaat het om een geval van dode liefde, of juister geformu leerd gestolde sex, vastgelegd in een beeld en drie schilderijen. 'Critici zijn laaiend enthousiast' De sculptuur stelt de naakte kunstenaar Jef Koons voor, vrij end met zijn, in sexy lingerie ge stoken, echtgenote Ciccolina, pornoster en parlementslid in Italië. Het houten en in levens echte kleuren beschildèrde beeld, afgewerkt met hoogglans lak, wordt omring door drie olieverven waarop het paar in verschillende poses is uitge beeld, vooral met de vitale de len naar de toeschouwer ge keerd. Van Vliet vindt het werk niet mooi ze noemt het 'kitsche rig' en 'artistiek van weinig waarde' maar wil wel de die pere zin ervan achterhalen. Veel critici hebben al een 'isme' of een ander stempel op het werk van Koons geplakt. Van Vliet laat ze nog eens de revue passe ren. Van neo-pop tot conceptu ele kunst en van shopping tot flash art. Van Vliet schaart het werk van Koons uiteindelijk on der de surrealisten en geeft daar een aannemelijke verklaring Surrealisten wilden hun ge- dachteNwereld vast leggen. Zij werkten vanuit hun onderbe wustzijn, hun dromen en fanta sieën, zonder morele of estheti- sche dwang. Alles moest kun nen. En dat doet Koons ook vindt Van Vliet. Hij beeldt zon der gêne zijn sexuele fantasieën uit. Twee van de negen bijdragen in het blad hebben niets met het thema liefde en dood te ma ken. Zo ook het interview met professor Mekking, sinds kort verbonden aan de Leidse uni versiteit. Het interview wijkt ook op een ander punt af van de in houd van het blad. Het heeft maar één lezerspubliek op het oog: de studenten. Het werk van de schrijver Cees Nooteboom beleeft momenteel een stormachtig succes in Duitsland. Met zijn boek 'Het volgende verhaal', hier als boe kenweekgeschenk verschenen en in de Bondsrepubliek ver taalt! als 'Die folgende Ge- schichte', staat hij nu al twee maanden op de zesde plaats van de Duitse Boeken Top Tien. Deze lijst wordt wekelijks gepu bliceerd in het blad Der Spiegel. Van 'Die folgende Geschichte' zijn nu al 70.000 exemplaren verkocht en deze week wordt door uitgever Suhrkamp een ze vende druk opgelegd. Boven dien staat 'Die folgende Ge schichte' op de derde plaats van Die Besten, een zeer prestigieu ze lijst die door bekende Duitse critici wordt samengesteld. Had de schrijver deze bestsel ler voorzien? Wat vindt hij van dit succes? Vanuit zijn Berlijnse appartement reageert de auteur enigszins onderkoeld. „Ik klaag niet. Nee, het gaat werkelijk heel goed. Je hebt hier een pro gramma dat 'Literarisches Kwartet' heet. Daarin worden boeken besproken, soms gepre zen maar vaker vernietigend af gemaakt. Een maand of twee geleden werd in dat programma 'Het volgende verhaal' bespro ken. Alle critici die in dat pro gramma zaten waren laaiend enthousiast. Marcel Reich-Ra nicki, de man die zoveel over Thomas Mann heeft geschre ven, noemde het zelfs een 'wonderschoon' boek. Na dat programma heeft het werkelijk storm gelopen en dat duurt nu al twee maanden. Ik heb het enorm druk met lezingen door het gehele land. Over een paar uur vertrek ik per vliegtuig naar Frankfurt, waar ik word ge- innterviewd voor de televisie." De Duitse critici prijzen het boek om zijn gelaagdheid. Ra- nicki gaf openlijk toe dat hij nog niet alles had begrepen maar dat 'Het volgende verhaal' het waard was telkens herlezen te worden. De mening van de Duitse critici vormt een schril contrast met die van de boekbe sprekers in Nederland. „Zo'n man als Ranicki was gewoon van zijn apropos. En dat laat hij dan gewoon zien aan den volke. Heel wat anders dan zo'n stompzinnige kritiek van Care! Peeters in Vrij Nederland. En ik herinner me nog dat het in De Volkskrant werd afgedaan als 'kitsch'. Ik heb er bijna alleen maar oppervlakkige stukken over gelezen. Maar als je in Ne derland een tijd lang aan de weg timmert, hebben ze je op een zeker moment 'op'. Bah, weer die Nooteboom, denken ze dan." De andere boeken van Noote boom worden in het succes van 'Die folgende Geschichte' mee gezogen. Binnenkort verschijnt er bij Suhrkamp Verlag een kloeke bundel met een selectie uit Nootebooms poëzie. In februari 1992 verschijnt Nootebooms Groot Spanjeboek in Nederland. Een laatste essay in dat boek moet nog worden afgémaakt in Santiago de Com- postella. Verschijnt dat boek bij De Arbeiderspers? Nooteboom: „Dat weet ik nog niet helemaal. Daarover wil ik me hier niet uit spreken. Maar binnenkort zal daar een beslissing over komen. Die beslissing heeft alles te ma ken met vriendschappen en loyaliteiten, meer wil ik er niet over zeggen. Aan auteursacties of zo, doe ik nooit mee." De auteur heeft het nog steeds naar zijn zin in Berlijn. „Het is ongehoord interessant hier. De economische macht grenst hier aan een vacuüm en Alan Wilkinson: oorspronkelijk in Leeds vooral in rockformaties werkzaam, waar hij ongetwijfeld zijn heldere en puntige frasering aangeleerd heeft. foto loek zuyderduin speeld. Bellatalla, een 'typische' jazzbassist, kwam net als de an deren via het Londense circuit bij de groep om te kijken hoe het met I^ws liep, maar inmid dels hebben alle drie een bepa lende rol wat betreft de vormge ving van de muziek. Opvallend is ook de functie van Wilkinson binnen het harmonieuze en melodieuze geluidsbeeld. De saxofonist was oorspronkelijk in Leeds vooral in rockformaties werkzaam, waar hij ongetwij feld zijn heldere en puntige fra sering aangeleerd heeft. Misschien de opvallendste fi guur van het viertal is de ge drongen slagwerker Mark San ders, juist omdat hij niet beant woordt aan het standaardbeeld van de avant-garde-drummer, namelijk veel rommelen met kleine trommen en vreemd soortige bekkens die hoge toon tjes voortbrengen. Op zijn rela tief eenvoudige set is alleen een zandlopervormig koperen voor werp opvallend aanwezig. Van allen heeft Sanders nog de meeste reguliere ervaring met de geïmproviseerde muziek; hij speelde bijvoorbeeld met Evan Parker, Elton Dean en Howard Riley, grote namen in Engeland. Zijn opvatting van musiceren, waarin de nadruk wordt gelegd op het inkleuren van ritmische patronen en waarbij voor de hand liggende vormen alleen impliciet en in elkaar overvloei end worden aangeduid, is teke nend voor de spelopvatting van dit kwartet. Het John Law Quartet is het bewijs dat de vroegere Britse 'free jazz' vol wassen is geworden; men zet zich niet meer af tegen de ge vestigde orde van de jazz, ze wordt juist opnieuw geïnterpre teerd en in een minder agressie ve, voor het publiek meer toe gankelijke integrale vorm ver werkt. De cirkel is daarmee rond na de wervelende jaren zestig. recensie. mies albarda Nieuw Sinfonietta Amsterdam o.l.v. Lev Markiz. Soliste: Vera Beths viool. Werken van Mozart Vivaldi en Tschaikovsky. Gehoord: 9/12, Stadsgehoorzaal. Leiden Daartoe aangezet door zijn vrouw Constanze, die de fuga 'het mooiste en kunstigste in de muziek' vond, schreef Mozart in zijn Weense tijd verschillende fuga's. De fuga in c kl. voor 2 piano's, door Mozart bewerkt voor strijkkwartet en voorzien van een aangrijpend Adagio als inleiding, is een van de mooiste werken die hij in dit genre schreef. Als opmaat voor een programma waarin Tschaikovs ky hoofdpersoon en Vivaldi bij figuur was, kon het als visite kaartje dienen voor het spel van Nieuw Sinfonietta: geacheveerd strijkersspel, tot in de puntjes verzorgd, de optelsom van spe lers resulterend in één groot strijkinstrument met Lev Markiz als geïnspireerd en inspirerende bespeler. Ondanks de zwaar moedige c kl. toonsoort klonk de fuga lichtvoetig en helder, met duidelijke inzetten en grote expressiviteit. Mozart zou er zeer tevreden over geweest zijn. Het vioolconcert no. 37 in e van Vivaldi doet niet onder voor de vele andere die hij schreef, maar overtreft deze ook zeker niet. De enige originaliteit in het stuk is gelegen in de ongewone harmonische voortgang in vooral het tweede en derde deel. Het werd als concerto grosso uitgevoerd, dat wil zeg gen in klein bestek zonder diri gent, met Vera Beths als aan voerder/solist in een levendige en glanzende uitvoering, waar voor het publiek zich uitermate enthousiast betoonde. Enige omschakeling was no dig voor Tschaikovsky's lyriek, elegantie, en zwaarmoedigheid. En voor de sentimentaliteit die sommige van zijn werken het etiket 'salonmuziek' bezorgde. Souvenir d'un lieu cher voor viool en orkest ontkomt daar niet helemaal aan, en ook in Souvenir de Florence voor strijksextet zijn zulke momen ten te vinden, maar dan wel van een superieure klasse. Vera Beths, die vorig jaar met het zelfde stuk in de M eesterserie te horen was, gaf ook nu weer een violistisch en expressief onbe rispelijke vertolking die niets te wensen overliet. In Souvenir de Florence, dat in de verte herin nert aan de bekende Serenade voor strijkorkest, bracht het or kest zoveel vakmanschap en muzikaal enthousiasme op het podium, dat men zich wel ge wonnen moest geven, zonder voorbehoud. En dat ook Tschaikovsky 'het mooiste en kunstigste in de muziek' be heerste bewees de kleine fuga in het laatste deel waardoor in dit programma als het ware de lering weer gesloten werd. 'Schat, je bent een schat' door toneelvere niging TIG. Auteur Paul Coppens, spel: Ton Bamhoorn, Kees Poelman, John Don ders, Hannie de Goede, Marianne v d Knaap, Yvonne van Velzen, Cees de Graaf en Lies Beekman Gezien: 9/12, Schouwburg, Leiden Het verhaal navertellen van de nieuwe produktie van TIG is geen doen. De verwikkelingen stapelen zich op tot het een dol le boel wordt. En dat allemaal omdat de heer des huizes een buitenechtelijk slippertje pro beert te arrangeren. Zijn vrouw gaat er namelijk drie dagen van door om de twee huisschilders te ontvluchten. Dat is op zich zelf nog geen reden voor ver trek, maar één van de schilders is haar wraaklustige ex. Het ene leugentje om bestwil lokt het andere uit, en ondertussen is het een gaan en komen van personen waardoor het stuk re sulteert in het klassieke deuren- werk. TIG heeft er duidelijk zin in. De zeer goed bezette schouw burg reageert enthousiast en trakteert de eigen vereniging op een paar open doekjes. Dat ge beurt bijvoorbeeld wanneer John Donders die schilder Wim speelt, als pater Ambrosius de hoofdpersoon uit de nesten moet helpen. Echt van harte ge beurt dat overigens niet, en hij maakt dan ook tegenover de streng in de leer zijnde tante Lucienne een paar grote fouten tot groot vermaak van de zaal natuurlijk. Als de vaart er helemaal in zh, blijft het stuk lopen als een trein. De deurtjes klappen voortdurend op tijd open en het volgende misverstand dient zich aan. In die vaart worden al le spelers meegesleurd, zodat er vlot en goed op elkaar reage rend wordt gespeeld. TIG heeft een troef in handen en speelt die volledig uit. NIEUWSLIJN De Britse jazz neemt in Europa nog steeds een bijzonde re plaats in. Voor de oorlog kregen de Britten een grote voorsprong ten opzichte van het continent, alleen al door de taal die ze gemeenschappelijk hadden met de baker mat, Noord-Amerika. Na de oorlog zijn de verschillen langzaam verdwenen, ook omdat het economische kli maat er niet op vooruitging voor de jazzmusici. Toch kunnen we spreken van een kleine renaissance in het ei landenrijk die in het begin ge stimuleerd werd door de disco- of acid-jazz die in feite terug greep op de Amerikaanse hard- bop en de soul-jazz van de jaren vijftig en zestig. Interessanter is het werk van de jonge zwarte musici als de saxofonisten Courtney Pine en Steve Willi amson, hoewel ook deze jonge talenten niet erg vernieuwend aan de weg timmeren. De meeste inhoudelijke zeggings kracht ging dan toch uit van de eigenzinnige avant-gardisten als Evan Parker, John Stevens en Derek Bailey die een grote invloed hebben gehad op de 'free jazz', zoals dat toen nog heette, in de rest van de wereld. Daarbij waren de Britten in een zeker voordeel, want enkele zeer getalenteerde Zuidafrika nen mengden zich ook in het geheel (Chris McGregor, Harry Miller, Louis Moholo). Avant-gardisten Inmiddels zijn we al twee gene raties verder, maar de 'zestigers' fungeren nog altijd als een be langrijke educatieve omgeving voor de leden van het John Law Quartet dat afgelopen zaterdag voor enkele belangstellenden concerteerde. Een kijkje in hun biografieën leerde dat deze nog relatief onbekende musici allen ervaring hebben opgedaan met de avant-gardisten van het eer ste uur. De jongste van de vier is pianist John Law (30) die na een klassieke opleiding pas op zijn vijfentwintigste besloot zich be zig te houden met geïmprovi seerde muziek. Ook in het Ver enigd Koninkrijk blijkt de kruis bestuiving tussen musici, waar bij iedereen in eikaars groep speelt, de normale praktijk. De grootste bekendheid hebben Law en de drummer, Mark San ders (31) onlangs gekregen met hun deelname aan de cd van het Jon Lloyd Quartet, 'Szyzygy' waaraan de pianist met zijn makkelijk in het gehoor liggen de composities bijdroeg. De he ren zijn allen afkomstig uit Lon den waar het moeilijk en duur overleven is zonder af en toe een minder aantrekkelijke schnabbel met een dansorkestje aan te nemen. Een geluk bij dit ongeluk is natuurlijk wel dat de musici een grote ervaring in al lerlei muziekstijlen krijgen. Het belang van het kwartet is misschien af te meten aan de fi nanciële steun van de British Council, de organisatie die de Britse cultuur in het buitenland stimuleert, voor de tournee door België en Nederland. Dat het om een bijzonder kwartet gaat, werd afgelopen zaterdag vooral duidelijk door de ingeni euze wijze waarop Law en zijn groep consequent probeerden voor de hand liggende verwij zingen naar bekende stilisten te vermijden. Vooral daarom ver veelt hun muziek niet. Law zelf bijvoorbeeld heeft in ieder geval naar grootheden als Paul Bley, Cecil Taylor en Keith Tippett geluisterd, maar onverwacht is de stevige dosis romantiek die hij verwerkt, kennelijk ingege ven door zijn klassieke achter grond en het werk van Keith Jarrett. Zijn spel is daarom niet met een of twee kenmerken te omschrijven. Een dergelijke ori ginaliteit is ook te bespeuren bij de twee oudere groepsleden, Alan Wilkinson (alt- en bariton sax) en Roberto Bellatalla op contrabas. Beiden zijn 37. Londense circuit Bellatalla kwam via Pisa, Milaan en Nederland twaalf jaar gele den naar Engeland en heeft zo ongeveer over heel Europa ge- Cees Nooteboom: „Heel wat ander Vrij Nederland." dat is bloedlink. Je voelt dat hier bijna in de lucht. Zo van dicht bij ervaar je dat toch heel an ders dan in Nederland." Europese Top Heeft Nooteboom nog wat ad viezen voor de Europese Top, die deze dagen in Maastricht bij elkaar komt? „O, er zijn tal van problemen in zo'n Verenigd Eu ropa. Neem nu eens die Eu ropese Literatuurprijs. Deze keer heeft vertaler Frans van Woerden hem gewonnen en za ten er geen auteurs bij. Maar neem nu eens aan dat dat straks wel het geval is. Als er die prijs dan zo'n stompzinnige kritiek in archieffoto wordt uitgereikt zal dat vooral werk betreffen dat nog niet is vertaald. Wat ik me daarbij af vraag: hoe moet een Portugees jurylid de kwaliteit van een niet vertaalde Nederlandse roman bepalen? Krijgt hij een uittreksel of zoiets of gaat hij af op kritie ken? Zou dat wel een goed sys teem zijn? Ik denk het niet. Wat ik ook een knotsgek idee vind, is dat de prijs voor een auteur 50.000 gulden oplevert, maar dat er voor de onkosten die door juryleden moeten worden gemaakt zo'n 314.000 gulden is uitgetrokken. Het lijkt mij dat er nog wel1 het een en ander gere geld moet worden." - man's schilderij 'Who's afraid of Red, Yel low en Blue III' met een soort kozijnverf had behandeld. Het kunstwerk, de trots van het Stedelijk Museum in Amsterdam, is daardoor onherstelbaar beschadigd. De res tauratie kostte in totaal 8 ton. Er is tot nu toe weinig ruchtbaarheid aan Goldreyer's omstreden methode van res taureren gegeven uit angst dat kritiek op Goldreyer zou leiden tot juridische stappen van zijn kant. Bovendien bestaat er in de kunst- en veilingwereld grote terughou dendheid om Goldreyer openbaar te be schuldigen van fraude, omdat dit directe gevolgen zou hebben voor de waarde van de door hem behandelde topstukken. Doe ken die de Amerikaan heeft gerestaureerd zijn vaak onderdeel van gerenommeerde verzamelingen. Op 18 december debatteert de Amster damse gemeenteraad over de kwestie. In het debat zal ongetwijfeld de positie van Stedelijk Museumdirecteur Wim Beeren ter sprake komen die van het begin af aan de door Goldreyer uitgevoerde restauratie heeft verdedigd. 'Who's afraid of Red, Yellow and Blue', het schilderij van Bamett New man zoals het er uitzag nadat het door eert 31-jarige Amsterdammer was beschadigd. foto anp amsterdam gpd Het is niet de eerste keer dat de Amérikaan- se restaurateur Daniel Goldreyer een schil derij tijdens een door hem verrichte restau ratie heeft overgeschilderd. Door collega's in eigen land wordt hij ervan beschuldigd topstukken van onder anderen Mark Roth- ko, Ad Reinhardt en Sam Francis van een nieuwe verflaag te hebben voorzien. Dit is gebleken nadat uit onderzoek door het Gerechtelijke Laboratorium naar voren is gekomen dat Goldreyer Bamett New-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9