Economie Hoge rente levert banken miljard op Wet van de jungle geldt in doodgeorganiseerd Nederland ABN-Amro's jacht naar fameuze 'triple A' Britten zijn 'grauwe' economie meer dan beu Dinsdag 10 December 1991 Redactie: 023-150224 JANINE BOSMA Vormgeving: JAN KLINGE NIEUWSLIJN Moon steekt geld in Noord-Korea De leider van de anti-communistische Moonsekte, Sun Myung Moon, gaat miljoenen dollars investeren in de economie van Noord-Korea. Dat heeft de krant van zijn Verenigingskerk, The Segye Times, gisteren bericht. Volgens de krant heeft Moon tij dens zijn bezoek aan Noord-Korea vorige week, contracten gete kend voor investeringen in de havens, de industrie en de toeris- Center Pares goed bezet De vakantieparken van Center Pares hebben het afgelopen half jaar gezamenlijk een bezettingspercentage van meer dan 95 pro cent gehaald. Dat is gistermorgen bekendgemaakt tijdens de pu blicatie van het halfjaar-verslag door het moederconcern Scot tish Newcastle. In de maanden mei tot en met oktober be droeg de winst van Center Pares 37,1 miljoen pond (ruim 123 gulden) bij een omzet van 158,7 miljoen pond (524 miljoen gul den). Van Outersterp tijdelijk opgevolgd De commissaris voor de notering van de Amsterdamse effecten beurs, P. van Outersterp, die op 1 januari met pensioen gaat, wordt tijdelijk opgevolgd door de huidige plaatsvervangende commissaris, R. Zieck. Daama moet een definitieve opvolger worden aangesteld. Er is al lange tijd gezocht naar een opvolger van Van Outersterp. Diverse beursleden zijn gepolsd, maar geen van hen was bereid deze functie op zich te nemen. Het vervullen van dit commissariaat dat toezicht houdt op een legaal verloop van de handel, betekent dat kandidaten hun banden met het be drijf waar zij werken moeten verbreken. VHP sleept BCCI voor Scheidsgerecht De vakorganisatie voor hoger personeel VHP vecht het gedwon gen ontslag aan van 18 Nederlandse werknemers van de Am sterdamse vestiging van de in opspraak geraakte Bank of Credit en Commerce International (BCCI). De VHP heeft de bewind voeders van BCCI in Nederland voor het Scheidsgerecht Bank bedrijf gedaagd, omdat zij weigeren een sociaal plan af te spre ken. De Nederlandse bewindvoerders van BCCI beweren echter dat een dreigende bedrijfssluiting niet valt onder de noemer 'be langrijke reorganisatie', die een sociaal plan verplicht stelt. Ook invoering tarieven krikt winsten op De banken in Nederland kunnen tevreden zijn over de opbrengsten van hun betalingsverkeer. Onder meer door de hoge rente en de tarieven die aan zakelijke klanten worden berekend, boeken de ABN-Amro, NMB Postbank en de Rabobank dit jaar ongeveer 1 miljard gulden extra winst. Dat schrijft de bank Pierson, Heldring Pierson (PHP - dochter van ABN-Amro) in het gisteren versche nen onderzoeksrapport 'Ontwikkelingen in het betalings verkeer in Nederland en gevolgen voor de banken'. winst over 1991. De Rabobank kan haar brutowinst in 1991 met 5 procent opkrikken dank zij de hoge rente en de tarieven. De Postbank, die nog maar een paar weken geleden een flinke ruzie heeft gehad met de post orderbedrijven Neckermann en Otto over de invoering van een tarievenstelsel voor betalings opdrachten, speelt net quitte, zo schrijven de analisten. Omdat de winsten van het betalingsverkeer zo hoog zijn, lijkt het op z'n minst vreemd dat de banken zowel voor parti culieren als zakelijke klanten ta rieven willen gaan invoeren. Volgens hen is dat echter nood zakelijk om minder afhankelijk te worden van het grillige ver loop van de rente. Daarnaast, zo betogen de banken, zijn parti culiere tarieven nodig om 'kos- De winsten van het betalings verkeer worden voornamelijk veroorzaakt door de hogere ren te (ruim 9 procent). Daardoor ontvangen de financiële instel lingen meer geld over de saldi van rekeninghouders. Doordat de bank een betalingsopdracht met een paar dagen vertraging uitvoert, kan ze over dat geld rente trekken. Een hoge rente levert de banken flinke winst op. Volgens PHP is de rente dit jaar goed voor 750 miljoen gul den winst. De forse winsten van het be talingsverkeer missen hun uit werking niet in de te verwach ten jaarwinst. Volgens de on derzoekers is het betalingsver keer bij de ABN-Amro goed voor 15 procent van de bruto- tenbesparend' te werk te kun nen gaan. De kosten verbonden aan het verwerken van particu liere opdrachten rijzen volgens hen de pan uit. De Rabobank voerde als eer ste op 1 juli 1990 een transactie gebonden tarief in voor zakelij ke gebruikers en voert nu met diverse aangesloten banken ge sprekken over een mogelijke in voering van een tarievensys- teem voor de particuliere klant. De discussie moet uitmonden in een „doelgerichte aanpak in 1992", zo zei een woordvoerder van de Rabo onlangs. Inmiddels heeft het Gebrui kersplatform Betalingsverkeer een klacht bij de Europese Commissie in Brussel ingediend over de door de Postbank aan gekondigde maatregel om zake lijke klanten vanaf volgend jaar 0,15 cent per automatische in casso en 0,45 cent per acceptgi ro te berekenen. Met andere woorden: elke keer als Necker mann met een acceptgiro naar de bank gaat, moet het postor derbedrijf 0,45 cent aan de bank betalen. Voor Neckermann, die per jaar duizenden acceptgiro's verstuurd, betekent dat een ex tra kostenpost van 450.000 gul den per jaar. Banken gaan door de biieën voor een extra sterretje DEN HAAG LUUK SENGERS Ze moesten wel even slikken, in september bij de ABN-Amro Bank. Moody's was op bezoek geweest: een gerenomeerd Amerikaans rating-instituut dat ondernemingen en banken op betrouwbaarheid beoordeeld. Zoals Michelin sterren toekent aan restaurants, zo deelt Moody's keurmerken ratings uit aan bedrijven. Het was de eerste keer dat Moody's bij de combinatie van de twee banken op bezoek was. De ABN-Amro Bank kreeg, zo blijkt uit het rapport dat Moody's vorige maand heeft uitgebracht, de op één na hoog ste rating (AAI).,Vóór- de fusie hadden de twee banken (ABN en Amro) ieder afzonderlijk óók al AAI. Kennelijk vond Moody's het nog te vroeg om de grootste bankcombinatie van Nederland (en twintigste op de wereld ranglijst) het hoogste predikaat van betrouwbaarheid toe te kennen. Dat neemt niet weg dat ze er in Amsterdam waarschijn lijk toch stilletjes op hadden ge hoopt. De Rabobank, die het qua omvang niet haalt bij de ABN-Amro Bank, heeft immers wèl de hoogste rating: AAA, ofte wel 'triple A'. Dat laat de bank ons regelmatig weten met pagi na-grote advertenties in de dag bladen en trotse tv-spotjes. Aardbol ABN-Amro bankiert over de he le aardbol. Eén van de oogmer ken van de fusie tussen Amro en ABN was een mondiale bank, een zogenaamde 'global player', te worden. Naamsbe De fusiebesprekingen tussen de ABN en de Amro sloegen in maart 1990 ii reldwijd opererende bank worden, zeiden de beide voorzitters van de Raad v en R. Hazelhoff. Een global player, het liefst met een triple-A-keurmerk. kendheid is daarvoor van groot belang. En afficheert ABN-Amro zich in Nederland als Dè Bank, elders in de wereld is ze de zo veelste bank in een lange rij. Het eerste dat potentiële klan ten van de nieuwkomer willen weten, is of ze wel solide is. Een goede indicatie daarvoor vor men de 'ratings' van Moody's en andere instituten. Een brevet van betrouwbaar heid scheelt banken vooral in de portemonnee. Een degelijke bank die waarschijnlijk niet snel in de problemen zal komen, kan gemakkelijker en goedko per geld lenefi dan minder soli de banken. Een bank met een hoge rating kan het zich permit teren als prijs voor haar grote betrouwbaarheid een lagere rente te vergoeden aan haar klanten. Geen geheim Zo kan een bank met een triple A-rating bijvoorbeeld geld lenen tegen een rente van 7,5 procent, waar concurrenten met een la gere rating 7,6 procent moeten betalen. Dat lijkt een miniem verschil, maar op grote bedra gen maakt dat veel uit. De Ra bobank maakt er geen geheim een bom. Het moet een we- bestuur RJ. Nelissen (links) •foto dijkstra van dat haar triple A-status haar jaarlijks een hoop geld be spaard. De Rabobank zit sinds 1980 in de rating-molen en heeft sindsdien elk jaar een triple A- rating gekregen. En paar jaar geleden kon nog een behoorlijk aantal banken in de wereld bo gen op de hoogste status. Ze de den er alleen niet zoveel mee. En juist omdat er zoveel geluks vogels waren viel het ook eigen lijk niemand op. Eenzaam i wel anders. Door de bankencrises in de VS en Japan is een groot aantal banken langs de lijst naar beneden getuimeld, waardoor het eenzaam is ge worden aan de top. Voor de banken die hun 'triple A' heb ben weten te behouden bete kent dat extra aanzien. En zo werd een tamelijk betekenisloos keurmerk een fel begeerd artikel voor banken die de hele wereld tot hun werkterrein rekenen. Er zijn in de wereld op dit moment nog zo'n twintig ban ken met een 'triple A' van één van de rating-instituten. Maar er zijn er nog slechts vijf die de hoogste beoordeling hebben van zowèl Moody's als Standard Poor's en IBCA: een paar Zwitserse banken, een Japanse èn de Rabobank. De soliditeit van een bank wordt in belangrijke mate be paald door de omvang van haar eigen vermogen: het geld dat van de bank zelf is, en dat niet hoeft te worden terugbetaald. Het eigen vermogen is zo be langrijk, omdat daardoor de schulden van de bank worden gedekt, zij het niet voor 100 procent. De Rabobank heeft naar ver houding het grootste eigen ver mogen van alle banken in Ne derland. Dat komt voornamelijk doordat het een coöperatieve bank is, zonder aandelen. Sinds de oprichting van de Rabo-or- ganisatie, bijna honderd jaar geleden, wordt de winst aan de reserves toegevoegd. Daardoor bedroeg het eigen vermogen van de Rabobank vorig jaar 6 procent van het totale vermo gen. Bij de ABN-Amro Bank was dat 4 procent. De armoede en verpaupering is alom zichtbaar in Groot-Brittannië's grootste steden, zoals hier in de Londen- se wijk Hackney. foto michael k< rea LONDEN KARIN DAVIES „De Britten zijn geestelijk, cul tureel en emotioneel het meest verarmde volk ter wereld. In vergelijking met hen hebben de mensen in de achterbuurten van Mexico-Stad een bevredi gend bestaan." Vlijmscherp schrijft de Britse journalist Theodore Dalrymple over zich zelf en zijn landgenoten in het jongste nummer van het opi nieweekblad The Spectator. Dat het met de Britse econo mie niet goed gaat, is niets nieuws. Desondanks houdt pre mier Major de rug recht tijdens de top in Maastricht en weigert hij 'nationale rijkdommen' zoals het pond sterling zomaar overboord te gooien voor de Als Groot-Brittannië inder daad te elfder ure in 1997 be sluit niet tot de EMU toe te tre den, zal dat 's lands economie, die nu al aan een chronische depressie lijdt, bepaald geen goed doen. Het kwakkelende pond zal vroegere handelspart ners hun toevlucht doen zoeken bij andere EG-landen die ge kochte goederen met klinkende ecu's betalen. De 'Derde Wereld van Euro pa', zoals Groot-Brittannië nu al smalend wordt genoemd, blinkt uit in armoede en werkloosheid. Het land telt 2,4 miljoen werklo zen. De Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ontwikkeling in Parijs berichtte in juli dat Groot-Brittannië het komende jaar het snelst stijgen de werkloosheidscijfer heeft van Europa. Voeg dat bij het gevoel dat onder de Britten heerst dat het er allemaal niet beter op wordt en het is duidelijk dat 'Al bion' onder een diepe grauwe depressie gebukt gaat. Een van die 2,4 miljoen werk lozen is de 35-jarige computer technicus Kevin Fuller, die na een twaalfjarig dienstverband werd ontslagen. „Ik had nooit gedacht nog eens steun te moe ten trekken", zegt hij op een as grauwe middag, terwijl hij bij een banencentrum van de over heid in de kaartenbak snuffelt. „Het wordt frustrerend na zo'n 50 tot 60 sollicitaties." Steen en been Op bijna alle fronten steekt de Britse economie schril af in ver gelijking met andere West- europese landen. Alleen de in flatie (3,7 procent), behoort tot de laagste. Hiervoor betaalt de bevolking wel een aanzienlijke prijs door het hoge werkloos heidscijfer en de hoge rente van 11,5 procent. In opiniepeilingen klagen de Britten steen en been over de hoge werkloosheid, het geklun gel met de nationale gezond heidszorg en over de kosten van het levensonderhoud. Volgens een peiling van het onderzoeks bureau Gallup staat 77 procent van de bevolking kritisch tegen over de regeringspogingen om de gezondheidszorg te verbete ren. Het enige waar de conser vatieve regering van premier Major misschien nog prat op kan gaan is de lage inflatie. De problemen hebben vol gens journalist Dalrymple niet alleen een economische grond slag. „Het probleem is zowel psychologisch als filosofisch. Extra overheidsuitgaven om de economie te stimuleren helpen dus weinig." De 53-jarige groentehande laar Dennis Paton uit Noord- Londen zegt het eenvoudiger: „Ze (de Britse burgers) kanke ren over de prijzen, maar geld om drank te kopen of te gokken is er altijd." Schril afsteken De Conservatieve Partij is al meer dan tien jaar lang onafge broken aan de macht en dus volgens de kiezer ook verant woordelijk voor de economi sche chaos. Steeds meer Britten keren zich van de partij af. Zo verloren de conservatieven twee parlementszetels tijdens regio nale verkiezingen. Sinds de laatste algemene verkiezingen in 1987 heeft de partij in totaal zeven zetels verloren. In oktober was 68 procent van de kiezers van mening dat de economische omstandighe den verslechterd waren in ver gelijking met vorig jaar, aldus de opiniepeiling van Gallup. Vorige maand meldde de Confederatie van de Britse In dustrie dat het optimisme in de zakenwereld het pessimisme heeft overtroffen, weliswaar ter nauwernood, maar toch. De Britse bevolking laat zich hier echter niet door van de wijs brengen. Men wenst geen sus sende woorden. Sommigen be weren dat de Britten nu een maal van nature kankeraars zijn. DEN HAAG PROF.DR. W.S.P.FORTUYN MEDEWERKER De laatste tijd verschijnen dikwijls artikelen in de krant die gaan over de Verenigde Staten. De beschouwingen zijn meestal zorgelijk negatief van toonzet ting. Het gaat slecht met de Amerikaanse economie. De middenklasse, de kurk waarop de Amerikaanse samenleving drijft, komt in materiële proble men, banken blijken hun kre dieten te hebben gebouwd op drijfzand en zakken de een na de ander in elkaar, er is sprake van verpaupering van de grote steden, om maar een greep te doen in deze doos van Pandora. De beschouwingen over Amerika staan niet altijd op zichzelf. Zie ik het goed, dan verschijnen steeds meer artike len over Amerika, waarin een waarschuwende ondertoon valt te bespeuren. In de trant van: pas op Nederland, dat komt er van als je de overheidsinvloed te ver terugdringt! Moeten we ons deze waar schuwing ter harte nemen? Ik denk in beperkte mate wel. Je moet voorkomen dat de wet van de jungle, die van de sterk ste, op allerlei kwetsbare gebie den in de maatschappij de be palende factor wordt. Tegelij kertijd kunnen we vaststellen dat het zo ver nog lang niet is en naar mijn stellige overtuiging ook niet zal komen. Nederland is daarvoor te klein, te dicht be-- volkt en te burgerlijk. Het wordt domweg niet behoorlijk gevon den om je buurman of buur vrouw te laten kreperen. We beschikken over uitste kende sociale woningbouw. Daarnaast hebben we nog steeds een van de meest royale stelsels van sociale zekerheid, een uitstekend onderwijssys teem dat ook de zwakkere soci ale groeperingen bereikt, een prima gezondheidszorg die voor iedereen toegankelijk is en zo is er nog het een en ander. Onverschilligheid Ons probleem is van geheel an dere aard dan dat van de Ame rikanen. In ons land hebben we veel zaken zo goed georgani seerd dat we ze vrijwel doodge organiseerd hebben. Een grote onverschilligheid heeft zich daardoor van veel mensen meester gemaakt. Het verband tussen probleem en oplossing is dikwijls geheel zoek. Almaar uitdijende bureaucratieën heb ben kans gezien zich te schui ven tussen het probleem en de burger. Bureaucratieën 'be menst' door professionals die dikwijls hun best doen op hun manier onze problemen op te lossen. Alleen wij eenvoudige burgers begrijpen dat allemaal niet zo goed meer. Ons wordt een stelselherzie ning van de gehele gezond heidszorg door de strot geduwd, zonder dat we de consequenties kunnen overzien. We merken het straks wel in onze porte monnee en aan de kwaliteit en toegankelijkheid van die ge zondheidszorg, maar nu weten we niks. Het ergste is nog dat niemand het ons echt kan uit leggen. Staatssecretaris Simons niet en zijn ambtenaren even min. En toch moet en zal het. Zelfs staatssecretaris Simons (volksgezondheid) is niet in staat de herziening van het stelsel voor de gezondheidszorg uit te leggen. foto anp Een hele sector wordt overhoop gehaald waar vijftig miljard gul den per jaar in omgaat. Weer een andere staatssecre taris, Wallage, toevallig ook een sociaal-democraat, haalt het hele onderwijs na de basis school in één keer voor de zo veelste maal overhoop. Iedere ingezetene zal en moet vanaf zijn twaalfde jaar basisvorming genieten. De halve onderwijs wereld. liep te hoop tegen het plan, zat als ze het waren om van elk kabinet maar weer hun hele onderwijssysteem te moe ten veranderen met steeds min der middelen en menskracht. En ook hier weer: de staatsse cretaris kan het ons niet duide lijk maken waarom dat allemaal moet op deze schaal tegen de wil van zovele direct betrokke nen in en zonder dat we de consequenties van deze ingrij pende wijzigingen goed kunnen overzien. Er is te weinig steun bij de uitvoerders voor deze ambitieuze plannen. Het resul taat zal halfwas zijn en de kans op verloedering is meer dan le vensgroot aanwezig. Eigen keuzen De burger haalt ondertussen zijn schouders op en denkt: 'ze' zoeken het maar uit. De Neder landse kaste van bestuurders en politici is in veel gevallen geheel losgeraakt van de maatschappe lijke realiteit. Men praat erover, bestuurt, maar bestuurt feitelijk steeds minder. Ons soort sa menlevingen kent inmiddels in vergaande mate geëmancipeer de burgers die hun eigen soeve reine weg gaan. Kon in vroeger dagen een woord van gezag en macht de burger nog in het gareel dwin gen, vandaag de dag bekijkt hij het allemaal, hoort het al dan niet aan en maakt vervolgens zijn eigen keuzen. Kortom, Ne derland kampt met het pro bleem van zeer mondige bur gers die op het gebied van de publieke zaak totaal onmondig zijn gemaakt. Pe eigen verant woordelijkheid is hen op dat terrein vrijwel geheel ontno men. Daardoor kan hij nemen van de grote hoop wat hem goeddunkt. Daar geldt inmid dels de wet van de jungle. I >ie- gene die daar het handigst in is. weet het meeste binnen te ha len. Het wordt de hoogste tijd dat onder ogen te zien en de burger weer verantwoordelijk te maken voor de publieke zaak, door uit te gaan van de individuele, geë mancipeerde, calculerende bur ger.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7