Buitenland Israël stuurt aan op compromissen Aanhangers Suu Kyi door junta Myanmar opgepakt Meer zorgen over eten dan over Unie sr Unie is nog niet begraven Irak sloopt superkanon Rechtbank legt beslag op bezittingen zoon Maxwell EG vreest aftreden Gorbatsjov Uranium blijkt waardeloos De hoeveelheid uranium die de Zwitserse politie vorige maand in Ziirich in beslag heeft genomen, blijkt waardeloos te zijn. Dit heeft NucNet, het nieuwsnetwerk van de Europese Nucleaire Organisatie in Bern, gisteren gemeld. Onderzoek heeft uitgewe zen dat het grootste deel van het 29 kilo wegende materiaal uit gewerkt uranium betreft. De politie vond het materiaal in een grot bij Zürich. Puertoricanen tegen autonomie Overal in de wereld streven volken naar onafhankelijkheid. De Puertoricanen echter hebben zondag via een referendum een wetsontwerp verworpen dat de mogelijkheid van onafhankelijk heid van de Verenigde Staten zou hebben geopend. Bij de nog niet helemaal definitieve uitslag bleek gisteren dat 55 procent van de 1,2 miljoen stemmers tegen het wetsontwerp hebben ge stemd en 45 procent voor. Helft Brazilianen leeft in armoede Meer dan de helft van de 150 miljoen Brazilianen leeft in armoe de. Dat staat in een gisteren gepubliceerd rapport van een Brazi liaanse parlementscommissie. Ruim 25 miljoen mensen zijn zo arm dat ze als „volledige paupers" worden getypeerd. In het rapport staat verder dat Brazilianen 30 procent minder eten dan in 1960. Meer dan tachtig miljoen mensen zijn ondervoed. Pers geweerd bij 'commies' VS Het afgelopen weekeinde heeft in het grootste geheim het 25e congres van de Amerikaanse communistische partij plaatsge vonden. Tegen de gewoonte in, mocht de pers niet naar binnen. Het zijn moeilijke tijden, zo legde een woordvoerder van de par tij aan journalisten uit. Er valt heel wat te bespreken en wij wil len dat de afgevaardigden zich vrij voelen te zeggen wat zij wil len. Eén afgevaardigde dacht echter dat de pers buiten de deur gehouden werd omdat het zo'n een chaos is binnen de partij. Sri Lanka pakt babyhandel aan Sri Lanka probeert via nieuwe wetten de al jarenlang bestaande babyhandel, waarbij kinderen aan buitenlandse echtparen wor den verkocht, voorgoed uit te roeien. De wetten, die in januari van kracht worden, bepalen dat buitenlanders uitsluitend kinde ren kunnen adopteren door bemiddeling van kindertehuizen en pas als er geen Srilankaans echtpaar interesse heeft. NIEUWSLIJN Palestijnen herdenken begin intifada Syrië, Libanon, Jordanië, de Palestijnen en Israël zetten vandaag in Washington hun bilaterale onderhandelingen voort. Hoewel het getouwtrek rond de lokatie en het tijd stip de indruk wekt dat de standpunten zo wisselvallig zijn als het Hollands weer, is nu wel duidelijk dat de Is raëlische regering streeft naar afspraken met de Palestij nen om een vorm van beperkt zelfbestuur voor de bezet te gebieden in te voeren. WASHINGTON-JERUZALEM AFP-Rtr-AP De Israëlische premier Shamir schiep gisteren meteen duide lijkheid over de vraag in hoever re er over het nederzettingenbe- leid zal worden gepraat. Zijn vice-minister van informatie, Netanyahu, heeft gisteren ge zegd dat Israël een reeks voor stellen zal doen om de Palestij nen een vorm van zelfbestuur te geven waardoor zij met een mi nimum aan bemoeienis van het Israëlische leger hun eigen za ken kunnen regelen. Shamir trok vervolgens de grens van dat zelfbestuur: „De joodse neder zettingen zullen niet aan een niet-Israëlisch bestuursorgaan onderworpen of afhankelijk zijn." Een teken aan de wand van de vérgaande compromissen die klaarblijkelijk al achter de coulissen zijn bereikt, was dat Shaath, adviseur van PLO-leider Arafat, gisteren contact zocht met een westers persbureau in Cairo om opeens over de scha devergoedingen aan 2,5 miljoen Palestijnse vluchtelingen buiten Israël te spreken. Volgens Shaath staat deze kwestie nu op de agenda maar had die pas in de eindfase aan bod mogen ko men. De Palestijnen in de be zette gebieden kregen gisteren een opmerkelijke radiotoe spraak te horen van hun voor man al-Husseini. „Uit de op stand met stenen kan een op stand met olijftakken" worden gemaakt. Met andere woorden een opstand die op maat van de vredesconferentie gesneden is en die zijn oorspronkelijke doel stellingen „vergeet". Het Israëlische leger in de be zette gebieden is gisteren ver sterkt, terwijl de Palestijnen daar een algemene staking hiel den om het begin van de op stand tegen de Israëlische be zetters (intifada), vier jaar gele den, te herdenken. Winkels waren gesloten en het verkeer lag vrijwel stil op de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook Op de belangrijkste wegen waren militaire controle posten opgezet en Palestijnen uit de bezette gebieden werden uit Jeruzalem geweerd. Dinsdag 10 December 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (dief) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JOLANDA CUKES Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: MARIANNE VERSCHUREN BAGHDAD Rtr Irak heeft zijn beruchte super kanon 'Doomsday' vernietigd. Dat heeft VN-functionaris Patri ce Palanque gisteren, vlak voor zijn vertrek uit Baghdad, ver klaard. Het superkanon, dat nabij Is- kandariyah, 50 kilometer ten zuiden van de hoofdstad stond opgesteld, had een bereik van duizend kilometer zodat Israël en de overige landen in het Midden-Oosten zouden kunnen worden geraakt. Palanque zei met zijn team van elf VN-ex- perts bij de laatste fase van de vernietiging aanwezig te zijn ge weest. Volgens Palanque had den Iraakse deskundigen het meeste al vernield voordat de VN-experts arriveerden. Palanque zei dat alle ballisti sche raketten die Irak heeft op gegeven nu zijn vernield, maar dat bij verrassingsbezoeken aan andere plaatsen gebleken is dat Baghdad over nog meer uitrus ting voor raketten beschikt. Door het slechte weer was zijn team niet in staat geweest per helikopter elf van de zestig Scud-lanceerinrichtingen te be zoeken die gedurende de Golf oorlog zouden zijn vernield. Westerse waarnemers menen dat Irak mogelijk nog steeds be schikt over 200 van de ruim 800 Scudraketten die de afgelopen tien jaar in Moskou zijn aange schaft. Familie ontvangt vandaag Nobelprijs RANGOON RAYMOND WHITAKER THE INDEPENDENT De militaire junta van Myanmar (het voormalige Burma) heeft tientallen mensen gearresteerd die hun steun betuigden aan oppositieleidster Aung San Suu Kyi die vandaag de Nobelprijs voor de vrede krijgt. De Myanmarese oppostieleidster staat onder huisarrest in de hoofdstad Rangoon. Haar echtgenoot, de Britse academicus Stephen Aris en haar twee zoons zullen de prijs namens haar in Oslo in ontvangst nemen. Volgens een westerse diplomaat in Rangoon zijn zeker 50 mensen opgepakt, wegens het ver spreiden van briefjes in theehuizen waarin ze Suu Kyi feliciteren. Een tweede diplomaat zei dat an deren, vooral leden van de oppositie, zijn gearres teerd nadat ze vragen over de Nobelprijs niet juist hadden weten te beantwoorden. „Er werd hun gevraagd of zij vonden dat Aung San Suu Kyi de prijs had moeten krijgen, en als ze daarop 'ja' ant woordden, werden ze meegenomen om te verkla ren waarom. We weten niet of ze weer zijn vrijge laten^, aldus de diplomaat. De 46-jarige Suu Kyi wordt sinds juli 1989 on der huisarrest gehouden. Haar partij, de Nationa le Liga voor Democratie (NLD), won in mei 1990 de verkiezingen met overweldigende meerder heid, maar de militairen weigerden hun macht op te geven. Volgens een verklaring van negen vroe gere Nobelprijswinnaars van de vrede, die oprie pen tot economische sancties tegen Myanmar, werden tachtig van de gekozen NLD-kandidaten gevangen genomen en stierven er drie in gevan genschap. Vele anderen houden zich schuil of zijn het land ontvlucht. In een rapport dat gisteren werd gepubliceerd, heeft Amnesty International een lijst opgesteld van 200 mensen die de eerste zeven maanden van dit jaar in Myanmar werden gearresteerd. Daarvan hebben bijna 40 mensen gevangenis straffen gekregen van 25 jaar. De Amerikaanse organisatie Artsen voor de mensenrechten heeft vandaag verklaard dat Myanmarese troepen vanaf 1988 stelselmatig art sen en verpleegkundigen hebben gedood die ge wonde anti-regeringsdemonstranten wilden be handelen. Bovendien blokkeerden de soldaten ambulances en verhinderden eerste hulp aan burgers. Opperhovenier Doug Goodyear Het doolhof, waar zo'n duizend legt in het Britse Hever de laatste struiken is zijn verwerkt, werd in hand aan het bijwerken van het 1905 aangelegd door William labyrint van kasteel Hever in Kent. Waldorf-Astor, toen hij het kas- Een Britse rechtbank heeft gis teren beslag laten leggen op alle bezittingen van Kevin Maxwell, een zoon van de vorige maand verdronken Britse mediamag naat Robert Maxwell. Ook heb ben Kevin en zijn broer Ian hun paspoorten moeten inleveren op verzoek van de curator die de fraude bij de pensioenfond sen van het Maxwell-imperium onderzoekt. Inmiddels heeft het ministe rie van justitie ook curatoren benoemd bij de privé-ondeme- mingen van Maxwell. Dat geldt onder meer voor Bishopsgate Investments Management (BIM), de onderneming die de administratie deed van de pen sioenfondsen van Mirror Group Newspapers (MGN) en Maxwell Communication Corporation (MCC). Maxwell heeft 665 miljoen Britse ponden (2,13 miljard gul den) aan pensioengelden ge bruikt om verliezen van zijn im perium te dekken en mogelijk ook om de aandelenkoersen van MCC hoog te houden. teel grondig restaureerde, foto ep a gerry penny Obeid pleit voor vrijlating Arad JERUZALEM AP De ontvoerde shi'itische geeste lijke sjeik Obeid heeft gisteren gepleit voor vrijlating van de Is raëlische militair Arad. De op roep werd uitgezonden door de Israëlische tv. Arad wordt sinds 1986 vermist. Een hoge functionaris van de pro-Iraanse Hezbollah heeft ge zegd dat zijn groep Arad niet vasthoudt en dat Israël geen ex cuus heeft om Obeid te gijzelen, die in 1989 door Israëlische commando's werd ontvoerd. MAASTRICHT PETER DE VRIES 'Het zijn wel spannende tijden CORRESPONDENT De EG vreest dat Michail Gor batsjov snel aftreedt als presi dent van de voormalige Sov jetunie, nu het land definitief in staat van ontbinding verkeert. Uit vrees door de actualiteit te worden achterhaald, zagen de EG-leiders gisteravond af van het uitgeven van een verklaring over de politieke crisis in Mos kou. Wel reist de Nederlandse top diplomaat Christian Kroner donderdag naar Kiev, om daar met de regering van de Oekraï ne te praten. De EG vraagt ga ranties dat de Sovjet-kernwa pens niet in verkeerde handen vallen, de mensenrechten wor den gerespecteerd en de inter nationale verplichtingen van wiilen de Sovjetunie worden na gekomen. De Britten hadden eerder op de dag al besloten een eigen missie naar de Oekraïne, Witrusland en de Russische Fe deratie te sturen. Ook de Fran sen sturen een gezant uit. President Mitterrand en pre mier Major voerden gisteren tij dens een pauze van de Eurotop in Maastricht apart overleg over de crisis in de Sovjetunie. Zon dagnacht was er al contact tus sen Londen en Washington. De drie kemwapenmachten zullen nauw contact met elkaar blijven houden. Frankrijk en Groot- Brittannië dringen aan op een conferentie van alle Europese kernmachten (dus ook de drie Slavische republieken), plus de VS. MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT De lege schappen in de winkels houden de Moskovieten meer bezig dan de doodsstrijd van de Sovjetunie of het lot van Michail Gorbatsjov. „Als de mensen in opstand komen doe ik mee", zegt loodgieter Nikolai, net met lege handen terug uit een su permarkt in een van de beton nen buitenwijken van de stad. Toch is er na enig nadenken ook treurnis over het rijk dat ten onder gaat. „Die leiders van de republieken zijn de schuld. Zij moesten zo nodig. Ik zou willen dat de Unie bleef bestaan." Bang voor de toekomst, voor een burgeroorlog of ingrijpen van het leger is hij niet. „Het le ger zal nooit op het eigen volk schieten", weet hij zeker. Niko lai moet niets hebben van Vla dimir Zjirinovski, de half-fascis- tische leider van de Liberaal- Democratische Partij die de Unie met Russisch patriottisme en ingrijpen van het leger wil redden. Vuilnisman Jevgeny is het daar mee eens. „Die man zie ik hele maal niet zitten. Dat is geen op lossing. Maar die lege winkels, daar moet snel wat aan gebeu ren. Als de mensen uit protest de straat opgaan, ben ik er bij." Nikolai heeft net loonsverho ging gekregen van het gemeen tebestuur. Duizend roebel per maand krijgt hij nu. „Eindelijk geld genoeg maar ik kan niks kopen. Daar schieten vrouw en kind niet veel mee op." Volop ontevredenheid bij hem en bij de collega's. Maar aan staken denken ze (nog) niet. Van Nikolai mag Gorbatsjov zo van het toneel verdwijnen. „Hij knj gt nu overal de schuld van, dat klopt natuurlijk niet hele maal. Maar het belangrijkste is dat hij geen sterke, stabiele staat neeft kunnen bouwen. Daarom interesseert het me i bal als ie vertrekt' zegt Tatjana Petrovna, produktie-ar- beidster in ploegendienst, is bang. „Het is zo vreemd alle maal. Onze hele geschiedenis is er een van volkeren die bij el kaar komen. Uiteindelijk werd het een groot rijk. Vroeger was ik altijd welkom als ik naar de Kaukasus ging, nu kan ik ner gens meer heen." Tatjana weet niet meer wat ze van de politici moet denken. „Onze parlementariërs staan veel te ver van het volk af. Ze vechten om de macht, geven mooie baantjes en huizen aan familieleden en kennissen. Ik heb altijd hard moeten werken voor een karig loon. Voor de werkende mensen is er niks ver beterd. Nou, als ze de straat op gaan, ben ik erbij. Als ik ten minste een babysit kan krij gen." Een televisiemonteur vaart uit tegen een flatbewoner die klaagt dat juist op deze belang rijke dag de antenne is afgeslo ten. „Oh, valt de Unie uit elkaar. Dat hoef je niet te zien. Je hoort het geraas wel. Hoe eerder hoe beter, zou ik zeggen." De zoektocht naar eten houdt de Moskovieten meer bezig dan het uit een vallen van de Unie. In de rij voor een slagerij laat een vrouw haar man zien welk nummer het winkelpersoneel op haar hand heeft ge schreven. foto epa dima koro ta yfv Gala, diep weggedoken in een warme bontjas: „Ik vind het al lerbelangrijkste dat m'n kind een goede,opleiding als specia list kan krijgen." Het ventje kijkt rillend, het vriest 15 graden, omhoog naar moeder en ver slaggever. Gala, natuurkundige bij een wetenschappelijk insti tuut, verdient er geld bij met breiwerk. „Je moet wel. Alles stort in mekaar, ik durf er bijna niet over na te denken. Je kunt niet voorspellen wat er morgen gebeurt." Dan, koket lachend: „Was ik maar jong nu. Het zijn natuurlijk wel spannende tij den." MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Michail Gorbatsjov mobiliseert. De Aziatische re publieken, het Congres van Volksafgevaardigden, de republieksparlementen, de gehele bevolking. Iedereen moet worden betrokken bij de strijd te gen de doodverklaring van de Unie, die de presi denten van drie republieken zondag in Minsk de wereld instuurden. Sleutelfiguur in het verzet is de Kazachstaanse president Nazarbajev, die in het verleden met succes bemiddelende tussen Gorbatsjov en de Russische president Boris Jeltsin. Nazarbajev is boos omdat Jeltsin en zijn Slavische vrienden hem niet bij het weekeinde-overleg in een buiten verblijf bij Brest hadden betrokken. Zo'n man kan Gorbatsjov goed gebruiken in wat misschien wel het ultieme gevecht is voor zijn functie als president van een land dat nog bestaat. Gorbatsjov heeft een ontwerp-Unieverdrag naar de republieken gestuurd, dat eerst in de Staats raad door de republiekspresidenten, inclusief Jelt sin en de Witrussische parlementsvoorzitter Sjoeskjevitsj, is goedgekeurd. Dat verdrag wil een Unie van Soevereine Staten creëren, met een president aan het hoofd, bijge staan door een regering die belangrijke sectoren als Buitenlandse Zaken, Financiën en Defensie coördineert. Het 'datsja-akkoord' van de drie Sla vische republieken haalt een streep door dat plan. Weg met de Unie; een Gemenebest van onafhan kelijke staten, naar het voorbeeld van de EG. Misschien had Jeltsin ook Nazarbajev bij dat plan kunnen betrekken. De Kazachstaanse presi dent, die behalve kernwapens ook zes miljoen Russen op zijn grondgebied heeft, vertrouwt Gor batsjov niet echt. Maar Jeltsin liet hem aan de kant staan. Waarom? Slavische superioriteitsgevoelens ten opzichte van de 'spleetogen', zoals de Russen hun Aziatische Sovjet-broeders bij voorkeur noemen? Het lijkt erop. Maar even aannemelijk is dat Jelt sin, die deze zomer nog een vriendschapsverdrag in Alma Ata kwam afsluiten, eerst de Oekraïne en in het kielzog Witrusland op één lijn met Rusland wilde brengen. Jeltsins woordvoerder Pavel Vosjanov zei gister avond dat Gorbatsjov nu eenmaal niet in staat was de tegenstellingen tussen de republieken te overbruggen. En Jeltsins supporters bij de Russi sche televisie bewerken de publieke opinie al met verhalen over de stemming in het leger. De Unie, zeggen die commentatoren, betekent voor het le ger alleen maar problemen. Onvoldoende geld, onvoldoende inzet bij etnische conflicten en voor geen kopeke waardering. Daarom komt het goed uit dat de drie presidenten in Brest hebben afge sproken binnen tien dagen geld uit te trekken voor de gezamenlijke defensie. Een iets te optimistisch scenario misschien. Gorbatsjov ontsloeg zaterdag chef-staf generaal Lobov, een manoeuvre die Nazarbajev niet echt kon billijken. Lobov werd vervangen door gene raal Samsonov, fervent voorstander van één on gedeeld Rode Leger. Samsonov was tijdens de coup in augustus pas na zeer lange discussies met burgemeester Sobtsjak van St. Petersburg bereid om de troepen in zijn district niet op de betogers in de stad aJf te sturen. Vanwaar die plotselinge benoeming? Waarom werd de militaire commandant van het Kremlin zaterdag eveneens ontslagen en vervangen door Barsoekov, de bewaker van Gorbatsjovs presiden tiële woning? Nazarbajev wist het niet, vond het maar vreemd. In Moskou gaan vandaag de democraten de straat op om te protesteren tegen de afbraak van de Unie. De politieke strategen realiseren zich dat de irritatie van Nazarbajev tot een nieuw veilig heidsprobleem kan leiden: islamitisch fundamen talisme aan Ruslands grenzen. Iran heeft de Azia tische republieken al eeuwige solidariteit en hulp beloofd. Teheran voert met de regionale groot macht Turkije een stevig diplomatiek geveent om invloed in het islamitische deel van nu nog de Unie. Bovendien moet Jeltsin rekening houden met het verzet van zijn vice-president Roetskoj, die nog steeds communistische illusies koestert, te gen de voorgenomen prijsliberalisering en de pri vatisering van een deel van het machtige militair- industrieel complex. Boze tongen voorspellen al een verbond Roetskoj-Russische nationalisten- Gorbatsjov, een alliantie van het kwaad. Niets is zeker. Misschien alleen dit: Zondag 8 december was niet de begrafenisdag van de Sov jetunie. Het was evenmin de geboortedag van een nieuwe statenbond.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5