Binnenland 'Immigrant moet Nederlands leren' Toch wet en fonds sociale vernieuwing Toekomst allochtone jongeren centraal in Nationaal Debat minderheden Elsevier: Probleem Maxwell niet het onze ïöït De Waal wil eind relatie FNV-PvdA Lot museumdirecteur Beeren hangt aan een zijden draadje Supermarkt Amsterdamse Poort stopt verkoop sterke drank Historische panden Dinsdag 10 December 1991 Redactie: 023-150225 janine bosma altan erdocan ronald frisart (chef) Patrick van den hurk jan preenen sjaak smakman frans visser vormgeving: dries de boers Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Fusie Wegener Tijl en ODC rond De fusie tussen de dagbladuitgevers Wegener Tijl in Apeldoorn en de Oostelijke Dagbladen Combinatie (ODC) in Enschede is rond. De centrale ondernemingsraden hebben een positief ad vies uitgebracht en met de vakbonden is overeenstemming be reikt over een sociaal plan. Begin september maakten Wegener en ODC hun voornemen tot samengaan bekend. Door de fusie ontstaat één uitgeverij van regionale dagbladen met een totale oplage van ruim 600.000. Banken lenen ECT 350 miljoen gulden Een consortium van vier banken, onder wie de Europese Inves teringsbank, heeft Europe Combined Terminals (ECT) in Rotter dam 350 miljoen gulden geleend. Daarvan is 300 miljoen be stemd als laatste financiering van de containerterminal die ECT op de Maasvlakte voor de Amerikaanse rederij Sea-Land bouwt. De rest is bestemd voor modernisering en vervanging van facili teiten in de stukgoedsector van ECT. Over de lening is maan denlang onderhandeld. Heffing op videoband 77 cent per uur De heffing voor thuiskopiëren op blanco videobanden is vastge steld op 77 cent per uur speelduur. Een videoband van 180 mi nuten wordt daardoor 2,31 duurder. Het auteursrechtdeel van de heffing (47 cent) wordt op 1 februari 1992 van kracht. De res terende dertig cent voor de uitvoerende kunstenaars wordt inge voerd na het van kracht worden van de Wet op de Naburige Rechten. De leveranciers van de banden en de rechthebbenden hebben daarover een akkoord bereikt. 'Ereschulden' tevreden over reis Verschillende groepen Japanners neigen naar zowel erkenning van de schuld aan de Tweede Wereldoorlog als uitbetaling van schadevergoeding aan oorlogsslachtoffers. Dit is rechtstreeks te danken aan de rede die koningin Beatrix op 22 oktober heeft ge houden aan het staatsbanket in Tokyo. Dat is de stellige indruk van de voorzitter van de Stichting Japanse Ereschulden, S. Lap- ré. Hij keerde maandag terug van een bezoek van een week aan Japan. Verdachte van moord verzon tip over auto hoorn* gpd De man die ervan wordt ver dacht een elfjarig meisje uit Blokker te hebben vermoord, heeft de politie zelf op een dwaalspoor gebracht met een valse tip over een groene Mer cedes. De man uit Assen, die eerder bekende het elfjarige meisje en twee Duitse jongetjes te hebben vermoord, heeft ver klaard dat hij de auto heeft ver zonnen. De politie beschouwde de tip over de groene auto lange tijd als een belangrijke aanwij zing voor het oplossen van de moordzaak. Agent schiet op gewapende man Een agent van de Rotterdamse verkeerspolitie heeft gister avond een schot gelost op een gewapende man. Hij bleef on gedeerd. Een auto met twee mannen erin negeerde een stopteken van twee ver keersagenten. Na een achtervol ging moest de auto stoppen vanwege tegemoetkomend ver keer. De chauffeur van de auto stapte uit met een vuurwapen in zijn hand. Hij gooide dit naar de passagier. Toen di weigerde het wapen te laten vallen, loste een van de agenten een schot. De man liet het wapen vallen en sloeg op de vlucht. De chauffeur van de auto, een 23-jarige Rot terdammer is aangehouden. Kabinet wil 'vinger aan de pols houden Met een met bloed besmeurd 'konijntje' in de hand voerde A. Elias gisteren voor het chique Park Plaza- hotel in Amsterdam in haar eentje actie tegen de bontbranche. In het hotel werd door het Nederlands Bont instituut een bontshow gehouden onder het motto 'Bont kan weer in Nederland'. De actiegroep Bont voor Dieren had zijn protest tegen de 'schaamteloze vertoning van de bont-lobby' op het laatste moment afgeblazen. De leden hadden geen zin te worden betrokken in de gewelddadige acties waarmee rivaliserende groepen hadden gedreigd. Maar ook die groepen die een dreigbrief bij de Am sterdamse politie hadden bezorgd, lieten zich niet Zien. FOTO GPD •ROLAND DE BRUIN Al tweeënhalf jaar lang voeren (Maxwell) meldde ons dat drie 23 Engelse journalisten actie uur nadat hij Pergamon Press om hun baan terug te krijgen bij aan Elsevier had verkocht de wetenschappelijke uitgeverij Inmiddels is Robert Maxwell Pergamon Press, sinds afgelo- dood en zit Elsevier met het pen zomer eigendom van Else- probleem opgescheept. Via de vier. Het Nederlandse uitgevers- vakcentrale FNV en de Neder- concem kocht Pergamon vorig landse journalistenvakbond NVJ jaar van de overleden media- proberen Eisner en haar colle- magnaat Robert Maxwell, wiens ga's bij Elsevier te halen wat zij imperium inmiddels als een als hun recht beschouwen, kaartenhuis ineen is gestort. Maar de Nederlandse uitgever Journalisten Pergamon al sinds 1989 in verzet tegen ontslag beschouwt de zaak als afgedaan. On verstandig, stellen de actievoerende Britten. Hun acties hebben er volgens hen namelijk al toe geleid dat Per- gamon-publicaties in de Verenigde Sta ten door enkele aca demische groepen worden geboycot. Daardoor daalt de waarde van Per gamon als weten schappelijke uitgeverij aanzien lijk, aldus de 23. Tot dusver toont Elsevier zich echter nog niet ongerust. De klantenkring van Pergamon is niet van zodanige samenstelling rich door zo'n arbeids- hen contractbreuk en ontsloeg conflict laat beïnvloeden, aldus Het conflict met de 23 journalisten da teert al van 1989, toen een medewerk ster van Pergamon Press op staande voet werd ontsla gen. Ze was het daar absoluut niet mee eens en haalde de National Union of Journalists (NUJ - de Britse vakbond voor journalisten) erbij. Robert Max well weigerde echter met de NUJ te praten. Drieëntwintig collega's van de vrouw die ook aangesloten wa ren bij de NUJ namen het voor haar op en gingen uit protest hen op staande voet. De journalisten lieten het daar niet bij zitten en uiteinde de secretaris van Elseviers Raad van Bestuur, mr. E. Ekker. „We zijn best bereid om erover te lijk kreeg een onafhankelijke praten, maar het blijft een zaak commissie kans een aanbeve- voor Pergamon zelf. Het is in elk ling te doen: Maxwell moest de geval niet onze verplichting om journalisten weer in dienst ne- op de eisen van de journalisten Het kabinet komt toch met een wet die de sociale vernieuwing moet regelen. Ook zal er een speciaal fonds komen, waaruit gemeenten projecten voor soci ale vernieuwing kunnen bekos tigen. Minister Dales (binnen landse zaken) maakte gisteren in een brief aan de Tweede Ka mer bekend dat het kabinet op deze manier de vinger aan de pols van de sociale vernieuwing wil houden. Bij de algemene politieke be schouwingen in oktober had den de regeringspartijen CDA en PvdA aan het kabinet ge vraagd of een aparte wet en een daaraan gekoppeld fonds voor de sociale vernieuwing nog wel nodig waren. Wellicht zouden UTRECHT «ANP De FNV moet „definitief af scheid nemen van een speciale relatie" met de Partij van de Ar beid. De vakcentrale zal voort aan wisselende coalities met politieke partijen moeten aan gaan om steun voor haar beleid te krijgen. Deze koerswijziging is vol gens de voorzitter van de Dien stenbond FNV, L. de Waal, het onvermijdelijke gevolg van de opstelling van de PvdA op soci aal-economisch terrein. De Waal deed zijn uitspraken van morgen tijdens het bondscon- gres in Utrecht. FNV en PvdA zijn „diepgaand gescheiden" doordat de partij „doet alsof ie dereen in de samenleving es sentiële steun van de verzor gingsstaat zou kunnen ontbe ren De Waal is de eerste bonds voorzitter die zich zo duidelijk uitspreekt over het doorsnijden van de aloude banden. Zijn col lega R. Vreeman, voorzitter van de Vervoersbond FNV, heeft zich als kandidaat voor het PvdA-voorzitterschap juist uit gesproken vóór het herstellen van de relatie tussen FNV en PvdA. Deze verhouding is door de in grepen in wao en Ziektewet zwaar onder druk komen te staan. Volgens De Waal heeft de relatie „zichzelf opgeheven, en alleen nostalgie brengt geen vernieuwde relatie voort". In elk geval de dienstenbond zal ook andere partijen „wat meer on der vuur nemen", aldus De Waal. de gemeenten het geld beter di rect via het Gemeentefonds kunnen krijgen. De beleidsvrij heid van gemeentebesturen om naar eigen inzichten de proble men aan te pakken, zou dan ook prima geregeld zijn. Het kabinet houdt echter vast aan een aparte wet en een spe ciaal fonds om haar betrokken heid te tonen. Sociale vernieu wing is in de visie van het kabi net een 'gedeelde verantwoor delijkheid' van kabinet en lokale overheid. Juist omdat het beleid van sociale vernieuwing nog in de kinderschoenen staat, wil het kabinet er enig zicht op hou den. Bovendien kan op deze wijze ook gesignaleerd worden of het kabinetsbeleid op een be paald gebied moet worden bij gestuurd. Een meerderheid in de Tweede Kamer vindt het noodza kelijk dat mensen die zich in Nederland vestigen ver plicht worden Nederland te leren. Als dat niet gebeurt, vreest de politiek problemen bij de integratie in onze sa menleving. De grote partijen dringen er bij de regering op aan alle nodige voorzieningen te treffen, zodat de wachtlijsten in het onderwijs spoedig tot het verleden be horen. Dat bleek gisteren tijdens een debat over het min derhedenbeleid 1992. als Nederlands een verplicht onderdeel wordt in het pakket Huibers bij de opvang van nieuwko- DEN HAAG «ANP CDA-woordvoerder vindt bovendien dat er sancties mers. De PvdA onderschrijft dit, voor weigeraars moeten komen, zij het dat woordvoerder Apos- tolou vindt dat er eerst goede onderwijsvoorzieningen moe ten komen, en dan pas gepraat kan worden over verplichting. Apostolou zag overigens geen reden om aan te nemen dat nieuwkomers zullen weigeren Nederlands te leren. Maar als zij dat wel doen „zou je sancties moeten bedenken", aldus de PvdA'er. Huibers noemde het onder wijs aan minderheden één van de centrale pijlers vari het min derhedenbeleid. Hij maakte zich zorgen over verontrustende berichten van leerplichtambte naren, dat kinderen van leden van minderheden de leerplicht ontduiken. „Ook het islami tische meisje valt onder de leer plicht", aldus Huibers, die de regering waarschuwde voor een „te zachte aanpak". Minister Dales (Binnenlandse Zaken) zei voorlopig weinig te voelen voor de verplichting Ne derlands te leren. Zij gaat er van uit dat er bij de betrokkenen voldoende bereidheid bestaat om zich de taal eigen te maken. Dales beloofde de Kamer in de eerste helft van volgend jaar een rapport van een ambtelijke werkgroep te presenteren, waarin de mogelijkheden van basiseducatie en -vorming van nieuwkomers worden toege licht. Het Nationale Minderhe- dendebat, dat Dales volgend jaar wil houden, zal zich con centreren op de toekomstkan sen van allochtone jongeren, zo zei zij gisteren, in het nationaal debat over verheviging van het integratiebeleid zullen veilig heid, werk en scholing belang rijke onderdelen zijn. In het he le land zullen op diverse ni veaus bijeenkomsten en discus sies worden georganiseerd. Over hoe dat allemaal precies gestalte moet krijgen wordt nog gedacht. In januari houdt Dales drie werkconferenties met de betrokken departementen, waarna een plan op tafel zal ko men, eind januari of op zijn laatst half februari, zo zei zij. Volgens de minister zal het de bat niet te lang moeten duren; in juni moeten de discussies zijn afgerond. En aangezien ver scheidene minderhedenorgani saties zich al met initiatieven bij haar ministerie hebben gemeld is volgens Dales „het debat al begonnen". AMSTERDAM «GPD Raad Amsterdam: directeur verantwoordelijk voor restauratie Beeren gebeurt. Blijft hij functioneren als hoofd van de Dienst Musea voor Moderne Kunst? De vraag is niet alleen aan de orde omdat deskundi gen van zijn eigen museum hem waarschuwden, maar ook gezien de interne verhoudingen bij de dienst". De commissievoorzitter is ook benieuwd naar het verhaal van wethouder Baak. „Uiteindelijk was zij vertegenwoordigd in de commissie die de restauratie begeleidde." Het PvdA-raadslid Annemarie Grewel: „Na het lezen van de berichten over Goldreyers manier van werken, vraag je je af hoe diepgaand het on derzoek naar hem is geweest. Als voorzitter van de begeleidingscommissie draagt Beeren in die hoedanigheid verantwoordelijkheid. Of er koppen moeten rollen, hangt af van het feit of B en W hun politieke verantwoordelijkheid nemen." Niet alleen voor directeur Wïm Beeren van het Stedelijk Museum, maar ook voor de Amsterdam se cultuurwethouder Maija Baak zijn het „donke re dagen voor Kerstmis". Dat voorspelt het Am sterdamse raadslid Bert Holvast (Groen Links) als voorzitter van de raadscommissie cultuur. Vandaag levert het college van burgemeester en wethouder commentaar op het onderzoek van het Gerechtelijk Laboratorium naar de restauratie van het schilderij Who's afraid of Red, Yellow and Blue ///van Barnett Newman. De conclusie luid de dat de Newyorkse restaurateur Daniel Gol- dreyer het doek had overgeschilderd. Holvast stelde al eerder dat de positie van Bee ren in het geding zou komen, indien mocht blij ken dat het schilderij is overgeschilderd. „Onver mijdelijk doet zich nu de vraag voor wat er met Personeel voelt zich bedreigd AMSTERDAM» PvdM De Vomar-supermarkt in het winkelcentrum Amsterdamse Poort verkoopt voortaan geen sterke drank meer. De directie van de Noordhollandse super marktketen heeft daartoe beslo ten omdat het de situatie in het winkelcentrum 'onhoudbaar" is. Het personeel van het filiaal voelt zich bedreigd. „De spanning loopt op", zegt adjunct-directeur filialen C. Stokman. „Het personeel kon de situatie niet langer aan. Het kwam de laatste tijd steeds va ker voor dat groepjes van vijf, zes man de winkel in kwamen en het personeel machteloos stond." Sinds bij de Hema een bewa ker werd doodgestoken, is het personeel nog banger gewor den. Stokman: „Wat daar is ge beurd, is niet uit de lucht ko men vallen. Als ze daarna met een mes op het raam van je winkel staan te tikken, voel je dat het niet langer gaat". De Vomardirectie vindt dat het gemeentebestuur van Am sterdam en de eigenaar van het winkelcentrum, NMB-dochter MBO, te weinig doen om de vei ligheid te garanderen. Deze maatregel is dan ook ten dele bedoeld als demonstratie. „We wachten nu af wat de andere winkeliers gaan doen." Bedrijfsleider Hans Steijn van Madurodam bekijkt de historische panden uit Delft (voorgrond), Deventer (linksachter) en Amersfoort (rechtsachter). er-vrr» r.or,reet 7ddm 11 lïjiiMiiliiilftri ■iiiiiiii echt niet bestonden. Toen ze aan vervan- huizing' naar de residentie. De Amsterdam- ging toe waren, greep bedrijfsleider Hans se kunsthistoricus Paul Beek hielp de mini- Wat is Madurodam zonder een historisch Steijn dan ook zijn kans om een bestaande stadbestuurders een handje. Uiteindelijk wijkje? Het Haagse miniatuurstadje her- historische stadswijk na te bouwen. viel de keuze op monumentale juweeltjes in bergde tot voor kort een paar middeleeuw- Vertegenwoordigers van Madurodam Amersfoort, Delft en Deventer. De nieuwste se panden, maar dat waren nou net de eni- trokken het land door op zoek naar panden aanwinst wordt morgen onthuld, ge bouwsels in het attractiepark die in het die in aanmerking zouden komen voor 'ver-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4