Sport Brokking op de schopstoel Siemerink treft Van den Berg bij Masters-toernooi Groenendijk zit weer op de bank Krikke PDM-manager af NIEUWSLIJN Amerikaanse basketbalster naar BW VOORBURG - Het basketbalteam van Festo/BW, koploper in de vrouwen eredivisie, krijgt versterking van de Amerikaanse Mela- nie Knott. De Voorburgse club hoopt de 1,77 meter lange guard forward, afkomstig van de Weber State University (Utah), ko mend weekeinde in de thuiswedstrijd tegen Lisse te kunnen la ten debuteren. Geen klasse van onafhankelijken ZEIST - Er komt geen klasse van onafhankelijken in het voetbal. Paul Boels, belast met technische zaken in het sectie-bestuur betaald voetbal: „Wat betreft de doorstroming van amateurclubs naar betaald voetbal hebben wij de intentie dat nader te bestu deren." Concreet betekent dit dat op korte termijn geen sprake zal zijn van een klasse van onafhankelijken, of iets wat daarop lijkt. Eerder al werd een principe-akkoord bereikt over de instel ling van een landelijke competitie voor B-junioren. De amateurs kwamen gisteren in Zeist met twaalf aanvullingen, die nader zul len worden bestudeerd. De professionals benadrukten op de bondsvergadering dat alle clubs aan deze competities mogen deelnemen. Dus ook de stichtingen. Oxford United verkoopt team OXFORD - De nabestaanden van Robert Maxwell trekken zich grotendeels terug uit de Engelse tweede divisieclub Oxford Uni ted. Oxford United moet bijna 6,5 miljoen gulden aan de familie Maxwell retourneren. Het betreft hier leningen van de laatste ja ren en rentebetalingen. Om het bedrag te kunnen financieren, heeft de voetbalclub gisteren alle spelers van het eerste elftal te koop aangeboden. Kevin Maxwell blijft wel aan als voorzitter. Manager Pat McGeogh bracht gisteren het nieuws naar buiten. Geheel onverwacht was het niet, omdat grote onzekerheid be staat over de erfenis van Robert Maxwell. Beckers deelname nog onzeker MUNCHEN - De organisatoren van de strijd om de Grand-Slam- cup, die vandaag in München begint, zweten momenteel peen tjes. Vorige week kregen zij het al even benauwd toen de num mer één van de wereld, Stefan Edberg, zich vanwege een knie blessure afmeldde voor het met zes miljoen dollar gedoteerde evenement. Nu echter ook Boris Becker niet in de Olympia-hal dreigt te verschijnen, glinsteren de zweetdruppels op de voor hoofden van toernooidirecteur Bill Dennis en de zijnen. De blonde publiekstrekker uit Leimen beslist vandaag of hij vol doende is hersteld van de mysterieuze griep-aanval en even wichtsstoornissen, die hem zondag uit de finale van het ECC- hielden. amsterdam rob van der zanden Jan Siemerink krijgt op de eer ste dag van de Audi-Masters een streekgenoot tegenover zich. De 21-jarige Rijnsburger treft op het tapijt van Popeye Goldstar in Amsterdam Michael van den Berg uit Koudekerk. De 'Leidse' derby kwam gisteren uit de koker bij de loting. De lange Van den Berg had aan vankelijk niet gerekend op een plaatsje bij de beste zestien. Maar door de afzegging van Jac- co van Duyn kwam hij in het schema van zestien. De partij tussen de kopman van Dekker Warmond en de linkshandige service-volleyer staat op de rol voor morgenavond en begint niet voor 18.30 uur. Paul Haarhuis zal zijn Mas- ters-titel niet komen verdedigen in de hoofdstad. Toch had hij deze week bijna van twee walle tjes kunnen eten. Hem was de mogelijkheid geboden om bij een eventuele snelle uitschake ling in de Grand Slam Cup van München snel aan te sluiten bij het deelnemersveld van de na tionale Masters. De Nederland se tennisbond en de Internatio nale Tennis Federatie hadden de zaak al rondgepraat en juri disch afgedekt, maar bij nader inzien is toch besloten om Haarhuis uit te sluiten van de Audi-Masters die morgen be ginnen. Als Haarhuis de eerste ronde in München op woensdag niet overleeft, zou hij volgens de eer ste plannen direct naar Neder land kunnen terugkomen om bijvoorbeeld donderdag zijn eerste partij te spelen. Maar toernooidirecteur Peter Lever van de Masters besloot op het laatste moment om geen plekje op het schema wit te laten voor Haarhuis. „Want we wilden ui terlijk dinsdagavond het speel schema definitief hebben en Haarhuis speelt pas woensdag in München." De aanvoerder van de nationale ranglijst moest dus 'nee' zeggen tegen de Mas ters. De pogingen van de KNLTB zijn wel te begrijpen, men wilde de titelverdediger er graag bij hebben tijdens het slotevemen- ent van het tennisjaar 1991. Maar de bond hoeft zich niet te schamen voor het deelnemers veld. Buiten Haarhuis ontbre ken er weinig vedetten. Kraji- Het dreigement van bondscoach Harrie Brokking om zijn functie neer te leggen zal Arie Selinger er niet van weer houden per 15 maart volgend jaar toe te treden tot de technische staf van het Nederlands mannen-volleybal team. „Ik wil hem niet beschadigen en niet ten koste van hem terugkeren", lichtte de 54-jarige Amerikaan van nacht vanuit zijn werkplek in het Japanse Kobe toe. „Maar wanneer hij toch besluit zijn consequenties te trekken uit mijn benoeming tot assistent-coach, dan zal dat voor mij juist een extra uitdaging zijn aan deze klus te beginnen. Sterker nog, ik ben zelfs bereid voor die korte periode zijn taak over te nemen. Ik hoop echter dat Brok king zich alsnog bedenkt. Als dat niet gebeurt, zijn er geen winnaars, alleen verliezers". eek, Siemerink, Koevermans, EI- tingh en Schapers komen naar de indoorbanen van Popeye Goldstar om een gooi te doen naar de titel. Voor Siemerink en Krajicek komt de afwezigheid van Haar huis trouwens gelegen. Als zij een goed toernooi neerzetten kunnen zij Haarhuis op de na tionale ranglijst vlak voor het sluiten van de markt voorbij gaan. Buiten het normale prij zengeld van het toernooi om (9000 gulden voor de winnaar) kunnen ze dan als eventuele nummer een van de ranglijst nog eens beslag leggen op een bonus van 15.000 gulden. Daar bij mag de sterkste tennisser over '91 nog eens een jaar lang rijden in een Audi 80. De vijfde aflevering van de Masters wordt deze keer door de bond zelf georganiseerd. De vorige edities werden uitbe steed aan de ervaren Piet van Eysden, toemooibaas van het Melkhuisje. Hij had het echter te druk met andere dingen. Het niet al te grootschalige evene ment kan wel aan de tennis bond worden toevertrouwd. Een buil als met het grastoer- nooi van Rosmalen zal de KNLTB zich niet kunnen vallen. De kosten van de Masters be dragen slechts twee ton. Toppers Popeye Goldstar heeft voor het eerst de Masters in huis ge haald. Manager Rob Spaan stel de wel enkele voorwaarden. „Ik wilde minimaal drie spelers uit de top vijf. Want ik heb geen zin om straks mijn club in de pers geassocieerd te zien met een Masters-toernooi dat een af knapper werd. Die reclame kunnen we niet gebruiken." Zoals de vlag er nu voorstaat zal die afknapper wel meevallen. Bij de loting rolden gisteren en kele interessante partijen uit de koker. Vanaf woensdagmiddag 14.00 uur worden de wedstrij den gespeeld. De loting bij de vrouwen: Schultz - Kiene, Schil der- Kamstra, Jagerman - Rot tier, Oremans - Bollegraf; man nen: Krajicek - Oosting, Dogger Kok, Kempers - Feenstra, Schaap - Koevermans, Schapers - Vekemans, Van Gelderen - El- tingh, Groen - Wibier, Van den Berg - Siemerink. woerden/kobe ad heesbeen gpd-verslaggever De ex-bewindvoerder van Oran je, die medio '89 naar Japan vertrok om voor veel geld als di recteur sportief te gaan werken bij Daiei Sports, nam vanmor gen (plaatselijke tijd) met ver bazing en teleurstelling kennis van de pertinente weigering van Brokking om weer met hem tot en met de Olympische Spelen in Barcelona samen te werken. „Het enige wat ik wil is hel pen", antwoordde hij desge vraagd op de ontstane situatie. „Als Brokking bang is dat ik hem zal domineren, dan bete- kerft het in feite dat hij nog niet klaar is voor het grote werk". Een uur nadat Brokking offi cieel van het besluit op de hoogte was gesteld, klonk de verontwaardiging nog door. „Er is buiten mij om en tegen miin wens als eindverantwoordelijke een assistent aangesteld. Ik zal onmiddellijk mijn adviseurs raadplegen over de mogelijke consequenties van dit besluit". De 36-jarige oefenmeester re aliseerde zich gisteren terdege dat zijn halsstarrige weigering om de deur voor Selinger open te zetten, een onwerkbare situa tie heeft opgeroepen. Niet in de laatste plaats omdat juist op voorspraak van de internatio nals de man, die aan de basis stond van de nationale weder opstanding, moet terugkomen. Gevoelens Of zoals Ron Zwerver het ver woordde: „In het huidige bege leidingsteam kan ik mijn gevoe lens niet kwijt. Selinger geeft mij iets waardoor ik er als vol leyballer sta. Ik heb blindelings vertrouwen in hem. Hij kan de details, op het mentale en tech nische vlak, aan- en invullen. Ik heb me vijf jaar voor het team opgeofferd. Ik verwacht dat van anderen. Dus ook van Brok king". Door de onwrikbare stand punten van alle betrokkenen is er inmiddels een impasse ont staan, waarvoor Brokking (nog) niet wenst te vluchten. Vandaag reist hij met een uitgedunde se lectie (zonder Zwerver, Benne, Teffer en Boudrie) naar Sevilla om deel te nemen aan een in ternationaal toernooi. Op lange re termijn is in het uiterste en wellicht in het meest voor de hand liggende geval een (ge dwongen) voortijdig vertrek van de coach evenwel niet uitgeslo ten. Bondsvoorzitter Bert Funk zei maandag dat niemand van Brokking af wil. „Hij is en blijft hoofdcoach. Wij en de spelers vinden dat er op de weg naar de dosseldorf jan mennega gpd-verslaggever Technisch directeur Louis van Gaal schenkt naar alle waar schijnlijkheid morgen voor het EC-duel tegen Osasuna zijn ver trouwen aan dezelfde elf spelers die zondag ook opdraafden te gen Vitesse en met 2-0 verloren. Dat betekent dat Alfons Groe nendijk en Marciano Vink weer genoegen moeten nemen met een plaats op de reservebank. Tweede keeper Edwin van der Sar, Sonny Silooy en John van Loen houden hen daar gezel schap. De opstelling van Ajax ziet er in dat geval als volgt uit: Menzo; Blind, Jonk, De Boer, Kreek; Winter, Bergkamp, AJ- flen; Van 't Schip, Pettersson, Roy. Opvallend daarbij is dat Van Gaal opnieuw de voorkeur geeft aan Frank de Boer als cen trumverdediger, dat Michel Kreek wéér linksback is en dat Robbie Alflen Alfons Groenen dijk uit het elftal heeft verdre ven. „Ik vind", verklaart Van Gaal, „dat Frank de Boer het uitstekend op die positie doet. Gezien zijn constitutie en kwali teiten denk ik dat hij als cen trumverdediger ook meer ge schikt is dan als linksback. Hij is sterk met zijn hoofd, is opbou wend goed en kan zowel met links als met rechts goed uit de voeten. Ik vind ook dat Kreek het uitstekend doet. En ik vind Alflen momenteel scherper dan Groenendijk". Hoewel Stefan Pettersson in de Nederlandse competitie nog maar drie keer scoorde, is dat volgens Van Gaal geen reden de Zweedse aanvalsleider te passe ren. Tot ongenoegen van John van Loen. Van Gaal: „Drie doel punten is voor iedere spits te weinig. Maar de functie van Pettersson is niet alleen die van scorende spits. Hij moet ook ballen klaarleggen voor ande ren. Al is het nu te voorspelbaar wat Stefan doet. Hij moet niet alleen maar kaatsen en ballen afleggen, hij moet wat egoïsti- scher worden. Ik heb dat ook te gen hem gezegd". Counters Geruggesteund door de 1-0- overwinning in Pamplona en met de wetenschap dat Osas una levensgevaarlijk kan coun teren, kiest Ajax morgenavond voor een voorzichtig-aanvallen- de strijdwijze. Van Gaal: „We zullen niet zo actief op de helft van de tegenstander spelen als tegen Vitesse, want dan spelen we Osasuna precies in de kaart. Maar gezien het elan en de be zieling die zondag van de spe lers afstraalden, heb ik er alle vertrouwen in dat wij de vol gende ronde zullen bereiken". De politie van Düsseldorf rukt morgenavond massaal uit voor de Europa-Cupwedstrijd. Maar liefst 650 agenten worden inge zet om de Nederlandse suppor ters in toom te houden; Spaan se fans worden amper ver wacht. Dat zijn er 200 meer dan bij de vorige Europese 'thuis wedstrijd' van Ajax, op 6 no vember tegen Rot-Weiss Erfurt. Voor aanvang en na afloop van dat duel werden 115 personen aangehouden, onder wie ruim honderd Nederlanders. De middenstand van Düs seldorf is bijzonder ongelukkig met de terugkeer van Ajax. De winkeliers, vanwege de kerst drukte hoogtijdagen doorma kend, zijn bang dat potentiële klanten woensdagmiddag de binnenstad zullen mijden van wege de aanwezigheid van Am sterdamse 'hooligans'. Boven dien vrezen zij rellen. Zij heb ben ook nog gepoogd Ajax uit hun stad te weren, maar het ge meentebestuur van Düsseldorf had de club uit De Meer al de toezegging gedaan terug te mo gen komen. Het wordt de laatste keer dat Ajax naar het Rheinstadion uit wijkt voor het spelen van een 'thuiswedstrijd' in het Europa Cup III-toernooi. Na morgen avond zit de straf van de UEFA, drie Europese 'thuiswedstrij den' op een afstand van ten minste honderd kilometer van de hoofdstad, er voor de Am- SCHAATSER JEROEN STRAATHOF heeft gisteren een startbewijs verkregen voor de 1000 en 5000 meter op de NK af standen in januari. Ruud Borst uit Leider dorp redde het niet op de 5 kilometer. Hij zette een tijd neer van 7.26,08. Harrie Brokking voelt zich 'gepie peld' door de volley- balbond. Spelen iets extra's aan het Ne derlands team moet worden toegevoegd. Voor alles en ieder een is dat Arie Selinger", aldus de prases, daarmee voorbij gaand aan de opvatting van het lijdend voorwerp zelf. Want Brokking heeft er nooit een ge heim van gemaakt dat hij zijn voorganger niet boven, naast of zelfs onder hem duldt. „Als Se linger één voet in de zaal zet, bepaalt hij wat er gaat gebeu ren", liet hij zich eerder ontval len. Mede om die reden zocht de Amstelvener - ondanks herhaal de verzoeken van de spelers - geen contact met hem. „Dat had Arie moeten doen. Hij had eerst aan mij moeten vragen wat ik wilde en wat ik ervan dacht". Selinger is het tegenoverge stelde van oordeel. „Brokking is na de EK (derde plaats) tot zon debok gemaakt. De spelers zijn daarin meegegaan. Zij zaten in een soort geestelijk nood. Om de jongens uit die psychische situatie te bevrijden had hij de hulp van anderen moeten in roepen. Door mij te bellen bij voorbeeld. Harrie heeft echter te veel aan zichzelf gedacht. Als ik zo hoor wat er allemaal aan de hand is, dan is er eigenlijk een point-of-no-retum bereikt". Leuke subsidie voor ijshal Burgemeester en wethouders van Leiden zijn voornemens de stichting, die de ijshal aan de Vondellaan beheert, jaarlijks een subsidie te geven van 70.000 gulden. Tot dusver hebben B en W steeds geweigerd een cent aan de ijshal te spenderen. Op zichzelf is het verheugend dat de gemeente de hel pende hand reikt aan de stichting, want die heeft het moeilijk genoeg om de kop boven het ijsoppervlak te houden. Maar als je ziet hoe het gebeurt, wordt de stemming wat minder. De gemeente stopt dat bedrag niet extra in het sportbudget, nee. ze schaft de jeugd- subsidie voor de clubs af en verhoogt de tarieven voor alle takken van sport (met uitzondering van de zwem merij), en zendt het aldus vergaarde bedrag naar de ijs hal. Politiek gezien zal zoiets niet ongebruikelijk zijn, maar ik houd er een onbehaaglijk gevoel aan over. Het is, denk ik, onder andere dit soort gemakke- Olijke geschuif met duiten dat de beruchte, veelbesproken kloof schept tussen politici en gewone burgers. Enkele weken geleden was de wethouder v -s** - van sportzaken, Van Bochove (CDA), uit W w wiens koker de ijshal-subsidie komt, op een bijeenkomst van de Leidse Sport Fe deratie (LSF) om bouwstenen te vergaren voor een door hem uit te brengen sport- nota. Hij maalde toen een plezierige, geïn teresseerde indruk. Maar op deze plek schreef ik toen al dat je politici altijd met enig wantrouwen moet bezien, want ze RUUD PAAUW hebben zo hun eigen manieren om een probleem op te lossen. Dit is zo'n r door Alfons Groenendijk - hier nog in actie voor Ajax in het EC-duel tegen Er furt - mag morgenavond vanaf de bank toekijken. archieffoto tje. (Van Bochove had natuurlijk ook kunnen zeggen: „Ik ben bereid te subsidiëren op voorwaarde dat omrin gende gemeenten ook een duit in de zak doen, want het gaat hier immers om een ijshal met regio-functie." Nu draait Leiden er alleen voor op en dat zal zo blij ven). Tussen 1993 en 1995 wordt de Leidse sport geacht zo'n 170.000 gulden te bezuinigen. De LSF moet dat de wet houder nog maar eens onder de neus wrijven, voordat hij doorgaat met het offreren van sigaren uit 'ander mans' doos. Bayem Wat zou er nou toch precies aan de hand zijn met dat roemruchte Bayem München? Tientallen jaren heeft de ploeg in de Duitse competitie en in Europa een hoofd rol gespeeld, maar dit seizoen liep de trein van de rails: onthutsende nederlagen in dat eigen gigantische sta dion en een pak slaag van een Deens kluppie in de Eu ropa Cup. Daarna kwam het geijkte patroon: coach de laan uit en met grof geld je weer even sterk kopen. Die vreselijke patser van een Schumacher werd teruggehaald van pensioen om het doel te verdedigen, Wouters kreeg een fortuin in handen gedrukt om het wankele Bayem in het centrum te stalen, de net veroordeelde Sören Lerby werd aangetrokken als coach (een idiote keuze, want de man was intussen in de vleeshandel beland en had nog nooit een ploeg geleid) en voor alle zekerheid kreeg hij een paar andere oud-Bayern azen naast zich, de majes teiten Beckenbauer en Rummenigge. Die twee werden tevens tot Vize-prosident benoemd, want in dat land móet je nu eenmaal een of andere titel hebben. Nou kon het toch onmogelijk meer misgaan, was de eerste gedachte. Maar het is daar in Beieren nog steeds huilen met de lamp uit. Er deugt geen donder van. Za terdag werd weer verloren, van het onbeduidende Han sa Rostock nog wel. Elke keer als Bayem op zijn falie krijgt, verkneukel ik me. Ik weet het: dit wijst op een zeer beroerde trek in mijn karakter, maar het is nu eenmaal niet anders. Prachtig toch, dat al dat brute gesmijt met miljoenen marken ze tot dusver alleen maar verder naar onderen heeft gebracht, nu op drie punten van een degradatie plaats. Afgelopen zondag zag ik Kaiser Franz voor de Duitse tv helemaal uit zijn hals praten om daar een ver klaring voor te vinden. Wat een zaligheid. De lol zal, denk ik, niet zo heel lang duren. Bayem vindt op zeker moment de weg wel weer omhoog. Maar al die zelfverzekerde Beierse worsten even te zien brajen in hun eigen vet het zal me nog lang bijblijven. sterdamse club op. De Europese Voetbalunie legde de sanctie op naar aanleiding van het staafin- cident tegen Austria Wien, ruim twee jaar geleden in De Meer. Commercieel manager Arie van Eijden van Ajax verwacht dat de wedstrijd tegen Osasuna door ruim 10.000 toeschouwers zal worden bezocht. Dat zijn er ongeveer evenveel als eerder te gen het Zweedse Orebro (12.000) en het Duitse Rot- Weiss Erfurt (10.000). Vanwege de geringe publieke belangstel ling is een live-uitzending door de NOS-televisie uitgesloten. solden gpp In het Oostenrijkse wintersport plaatsje Solden is Manfred Krik ke druk doende om de overgang van de ene sponsor (PDM) naar de andere (Festina) van de wie lerploeg Gisbers zo vlot moge lijk te laten verlopen. En om zijn eigen opvolging te regelen. Want na 1 januari is Manfred Krikke geen manager meer van de meest besproken Nederland se wielerploeg van het afgelo pen jaar. Wel zal de Brabander via Rentmeester co-sponsor blijven en zal hij ook in zijn functie als directeur van de wie- Ierstichting PD Magnetics Sport Promotion aanblijven. De naamsverandering van die stichting is een van de zaken waarmee Krikke zich dezer da gen in Solden bezig houdt. Maar er zijn er nog veel meer. Spaanse sponsors hebben niet zo'n goede naam. Krikke reali seert zich dat en wenst alles keurig netjes en waterdicht op papier te hebben. Manfred Krikke wenst geen enkel verband te leggen tussen zijn toekomstig terugtreden en de PDM-affaire in de afgelopen Tour. „Integendeel, zou ik haast zeggen. Het was altijd al mijn bedoeling om terug te treden na deze Ronde van Frankrijk. Door al die toestanden ben ik nog aangebleven, omdat ik niet op de loop wilde gaan voor de vra gen, verdachtmakingen en insi nuaties die we op ons afgevuurd hebben gekregen". Maar nu acht Krikke de tijd wel rijp, zijn opvolger is er ei genlijk ook al. Kandidaat num mer een is Gerrie van Gerwen. de huidige coördinator van de Stichting Bevordering Beroeps wielrennen. Van Gerwen was het ook die ICrikke en Festina voor de tweede keer met elkaar in contact bracht, nadat eerdere onderhandelingen waren afge ketst. amsterdam anp Ajax in cassatie bij Hoge Raad deeld tot een geldboete van twee miljoen gulden, waarvan één miljoen voorwaardelijk. Het hof achtte Ajax schuldig aan transfer- en belastingfraude. De club was in hoger beroep ge gaan na een veroordeling door de rechtbank, die een even hoge boete oplegde. Ajax heeft cassatie bij de Hoge Raad ingesteld tegen het vonnis van het Amsterdamse gerechts hof wegens fraude. Dit heeft voorzitter Michael van Praag gisteren bevestigd. De club werd op 25 november veroor-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21