Regio „Ik wil lenen en absoluut niet te veel betalen!' Voorschriften asbest vaak aan laars gelapt 'Groep 85-plussers heeft altijd medische verzorging nodig' 'Geen arbeidsplaatsen opheffen waardoor geneeskunde uiteenvalt' Sterrenkundeschool gevestigd in Leiden Dinsdag 10 december 1991 Redactie: 071-161400 WILLEM SPIERDUK MEINDERT VAN DER KAAU CAROLINE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSELINC Eindredactie: HENK HOUTMAN Vormgeving: RUTCER J HOOGERDUK 20 De veiligheidsvoorschriften voor het omgaan met asbest in de bouw en sloop worden her en der met voeten getre den. Met name gaat het mis in de 'dagelijkse bouw- en slooppraktijk' van gewone bouwbedrijven. De bedrijven die gespecialiseerd zijn in het opruimen van asbest wer ken over het algemeen wel veilig. Aldus een conclusie van de arbeidsinspectie Zuid-Holland. zijn er meer plekken waar direct ingegrepen moet worden. Be schadigd asbest moet worden weggehaald". Met het onderzoek worden ge vaarlijke situaties opgespoord. Bovendien krijgt de gemeente inzicht in de extra kosten bij re novaties of sloop. „Dat kan in de miljoenen guldens lopen". Het rijk geeft geen subsidie voor opruimen van asbest. De gemeente en de woningbouw verenigingen en andere eigena ren draaien voor de kosten op. LEIDEN MONICA WESSELINC Hoofdinspecteur veiligheid bouw van de arbeidsinspectie, j. Bethlehem: „Niemand kan meer zeggen dat hij niet wist dat asbest gevaarlijk is. Fouten gebeuren uit onachtzaamheid of gewoon uit moedwil". Paniek zaaien gaat Bethlehem te ver, maar echt gerust is hij evenmin. Onlangs nog werd de arbeids inspectie gewaarschuwd bij een ongeval op een dak. Toevalli gerwijs ontdekte de inspecteur dat er open en bloot in asbest werd gehakt. Er was al materiaal verstuurd naar de andere kant van het land. "Zulke dingen ge beuren nog te vaak", zegt Bethlehem. Volgens de hoofdinspecteur is controle alleen niet voldoende. Er schort ook nogal wat aan de wetgeving. Van de drie soorten asbest, alle drie behoorlijk ge vaarlijk, is het alleen verboden blauwe asbest te be- of verwer ken. Zoals in heel Nederland is ook in Leiden het materiaal lang en veel toegepast in de bouw. Pro bleem volgens de Leidse milieu ambtenaar A.A. van den Berg is dat onduidelijk is waar het as best precies zit. „Waarschijnlijk Volop asbest Ook directeur Hopman van het aannemersbedrijf Huurman is ervan overtuigd dat bij de bouw van 'de stad Leiden' volop as best is gebruikt. „Bij renovatie en sloop vinden we het heel vaak. Oude plafonds en binnen wanden zijn bijna altijd asbest houdend". Alle medewerkers van het bedrijf hebben beveili gende spullen bij zich en zijn getraind op het herkennen van asbest. De woningbouwverenigingen kijken op dit moment in eigen huis waar asbest is verwerkt. Ook voor hen is het probleem niet nieuw. Onlangs zag vereni ging De Goede Woning zich ge noodzaakt extra maatregelen te treffen voor de riolering in de Churchilllaan. Deze bleek as besthoudend. De buis is met koper omgeven, en voor de rio lering is een nieuwe buis aange legd. Asbest is sterk kankerver wekkend, maar kan alleen kwaad als het beschadigd is. Zo lang het verwerkte asbest on aangetast blijft, levert het geen gevaar op. Bij de sloop van een 'asbesthoudend' pand moeten wel extra veiligheidsmaatrege len worden genomen. Onlangs werd duidelijk dat de asbestisoiatie van de stoomlei- dingen onder het AZL op som mige plaatsen is beschadigd. Het ziekenhuis heeft direct vei ligheidsmaatregelen getroffen en studeert op verdere acties. Het Elisabeth-ziekenhuis en Diaconessenhuis hebben in het verleden al stukken asbest ver wijderd. Zo waren bij het Elisa beth-ziekenhuis onderdelen van verschillende installaties met asbest geïsoleerd. Deze de len zijn in het verleden verwij derd. Volgens een woordvoer der is het beleid om het asbest dat nog wordt ontdekt, meteen weg te laten halen. Volgens een woordvoerster van het Diaco nessenhuis is vorig jaar tijdens de verbouwing van de keukens en de nieuwbouw van de ener giecentrale, asbest weggehaald. Op plaatsen die niet direct toe gankelijk zijn, zoals buizen die in de grond en plaffond liggen, wordt het asbest pas opgeruimd wanneer die voor verbouwing moet worden opengebroken. Uitspraak over reageerbuis bevruchting over een week De Haagse rechtbank zal op z'n vroegst over een week be slissen of het Centrum voor Geboorteregeling aan het Ra penburg in Leiden terecht een verbod opgelegd heeft gekregen voor reageerbuis bevruchting. Lopende zaken mag de kliniek afhandelen. Men mag echter geen nieu we bevruchtingen doen. Het ministerie van WVC had de inspectie voor de volksge zondheid gevraagd om straf vervolging uit te lokken. Dit, omdat de Leidse kliniek geen erkenning heeft als centrum voor reageerbuisbevruchting. Die is toegekend aan het Academisch Ziekenhuis Lei den. Mr. Utermark, de advocaat van het Centrum voor Ge boorteregeling, vroeg zich af de reageerbuisbevruchting van het ene op het andere moment kan worden verbo den. De kliniek doet dit al ze ven jaar en de resultaten zijn Trein vertraging De treinenloop tussen Leiden en Utrecht is praktisch de gehe le ochtend ontregeld geweest. De oorzaak was een stroomsto ring, die zich vanmorgen om streeks zeven uur in de buurt van Bodegraven voordeed. De vertragingen liepen soms op tot meer dan een half uur. Een thuisbankier belt dan even 06-0400 voor de folder. Postbank is niet alleen Zo makkelijk gaat dat bij de Postbank. U belt even 06-0400. En u krijgt een folder met aanvraagformulier over de persoon lijke lening of over het doorlopend krediet thuisgestuurd. U leest op uw gemak de folder door. En u bent ook nog eens voor delig uit. Want de Postbank hanteert rentetarieven die tot de laagste van Nederland behoren. U leent namelijk I gewoon thuis. Met alle privacy van dien. En u vult, wanneer f. het u uitkomt, het aan- 1 vraagformulier in. Dat u daarna op de bus doet. En dan is het ook V nog eens onbezorgd I lenen bij de Postbank. Want de Postbank 1 P*ji 's n'et voor niets een 1 van de grootste lecninstel- I lingen van Nederland. Een leeninstelling I met heldere informatie I en een vlotte afhandeling. En met extra's als het boetevrij vervroegd aflossen van de lening en kwijtschelding van de schuld na overlijden. Met andere woorden: als u de makkelijkste weg kiest, kiest u voor de beste. POSTBANK Medewerkers van het Instituut voor Verou- derings- en Vaatziek ten zijn een jaar bezig geweest met het in richten van het ge bouw aan de Zemike- dreef dat vanmorgen door koningin Beatrix is geopend. FOTO ARCHIEFFOTO Vervolg van voorpagina LEIDEN „Nederland telt 700 mensen die ouder zijn dan honderd jaar, in 1950 waren dat er nooit meer dan 20. De groep 85-plussers is belangrijk, omdat die groep vrij wel altijd een zekere mate van medische zorg, verpleging of hulp nodig heeft". Dit zei prof. D. Knook, directeur van het nieuwe Instituut voor Veroude- rings en Vaatziekten Onder zoek, vanochtend bij de ope ning van het nieuwe laborato rium in Leiden. Knook rekende voor dat de ziektekosten per persoon oplo pen van 2000 gulden per jaar voor 50-60 jarigen tot 15.000 gulden voor 85-plussers. „Ons instituut richt zich op de be langrijkste ziekten die aan die kosten ten grondslag liggen", aldus de directeur. Door het grotendeels wegvallen van de acute infectieziekten die tot het begin van deze eeuw voornamelijk de levensduur be paalden, worden mensen steeds ouder. „Helaas gaat dit niet sa men met een verlenging van dat deel van het leven dat men in gezondheid doorbrengt," aldus Knook. Hij schetst wat Nederland de komende tientallen jaren op dit punt te wachten staat. Het aan tal 65-plussers, die nu al 10 pro cent van de bevolking uitma ken, zal de komende dertig tot veertig jaar stijgen tot bijna 20 procent. De groep hoogbejaar den groeit echter het snelst. Momenteel telt Nederland al 400.000 mensen die ouder zijn dan tachtig jaar. Knook ver wacht dat de bevolking over vijftig jaar een miljoen van deze hoogbejaarden telt. Gezien de toenemende ernst van deze ontwikkeling voor de samenleving acht Knook het noodzakelijk dat meer inzicht wordt verkregen in het ont staan, de preventie en behande ling van ziektebeelden die met het ouder worden samenhan gen. Grote nadruk legt hij op het voorkómen van langdurige aandoeningen die dikwijls al op betrekkelijk jonge leeftijd, veer tig vijftig jaar, beginnen. Be handeling daarvan in de begin periode en aanpassing van de levensgewoonten kan op latere leeftijd veel leed en kosten be sparen. „Het medisch wetenschappe lijk onderzoek, dat aanvankelijk vooral gericht was op het voor kómen van vroegtijdige sterfte, richt zich thans in toenemende mate op preventie van ziekten op oudere leeftijd. We streven ernaar dat de mens zo gezond mogelijk oud kan worden", al dus Knook. Hoog op de lijst van veroude- ringsziekten waar het instituut de komende jaren aandacht aan schenkt, staan aandoeningen als dementie, hart- en vaatziek ten, diabetes en aandoening van het bewegingsapparaat be treffende botten en gewrichten, zoals reuma. N WESTERLAKEN De Leidse universiteit krijgt het penvoer derschap van de Nederlandse Onderzoek school voor Astronomie (NOVA), de zoge naamde Sterrenkundeschool. De grootte van de vakgroep in Leiden was voor astro nomen uit Groningen, Utrecht en Amster dam uiteindelijk doorslaggevend ermee in te stemmen, dat die school in Leiden wordt gevestigd. De verwachting is dat het College van Bestuur daartoe nog dit vooijaar een verzoek indient bij de Koninklijke Neder landse Academie voor Wetenschappen. De universiteiten van Leiden en Amster dam betwistten elkaar het leiderschap van de school. Beide eisten het penvoerder schap op. Zowel Leiden als Amsterdam wil de zijn naam als briefhoofd. De astronomen kozen na lang praten voor Leiden. Eenvoudig ging dat niet, zegt dr. F.P. Is raël, secretaris van de vakgroep. „We heb ben verzekerd dat we waardering hebben voor het werk dat met name in Amsterdam en Utrecht wordt gedaan en dat we dat blij ven ondersteunen. Daar was men ongerust over. Die ongerustheid hebben we kunnen wegnemen." Maar hèt argument dat de doorslag gaf was het feit dat in Leiden meer dan veertig procent van de landelijke promoties plaats heeft. En daar draait het om. De kwaliteit van het werk dat de vakgroepen afleveren is niet aan de orde geweest. Leiden liet al eer der weten dat het niveau daarvan op een hoog peil staat. Prof. Dciems over inkrimping personeel medische faculteit: Thuisbankieren doe je met de Postbank. LEIDEN JAN WESTERLAKEN Arbeidsplaatsen opheffen, waardoor de faculteit genees kunde uiteenvalt, gebeurt onder geen beding. Maar er moet hoe dan ook worden bezuinigd. Het budget, waarvan het personeel wordt betaald, wordt al jaren overschreden. Zodoende kun nen bepaalde zaken niet wor den gestimuleerd. „Want je hebt in feite een schuld van vier miljoen gulden", aldus prof.dr. W.Th. Daems, decaan van de medische faculteit van de Leid se universiteit. Eenvoudig wordt het niet, voor spelt prof. Daems. Maar de knoop wordt nu wel definitief doorgehakt. Alleen op die ma nier kan de faculteit haar doel nastreven. Om dat te bereiken moet de faculteit tussen de vijf tig en zestig arbeidsplaatsen op heffen: tien tot twintig weten schappelijk en de rest onder steunend personeel (analisten, technici, administratief perso neel). Gedwongen ontslagen vallen er niet, benadrukt de de caan. Als leidraad hanteert de facul teit het plan 'lokaal profiel 1992' waarin het zwaartepunt komt te liggen op de immunologie, af weer en transplantatie, hemato logie (onderzoek bloed, been merg en lymfeklieren), genetica en oncologie (kanker). De facul teit wil greep hebben op wat er aan onderzoek gebeurt, zegt prof. Daems. „Daarin willen we vrijheid van beweging hebben en niet star zijn. Maar het moet wel binnen dat 'lokaal profiel' passen. Gevolg daarvan is dat onderzoek wordt beperkt." De decaan weet nu al dat het een moeilijk proces wordt. De Prof. Daems: „We kijken naar elke vacature en stellen ons de vraag welke consequenties het opheffen ervan heeft" FOTO ARCHIEFFOTO faculteit, vertelt hij, heeft inclu- quenties het opheffen ervan sief gesubsidieerde plekken heeft. De patiëntenzorg heeft 1150 arbeidsplaatsen. „We kij- ermee te maken, maar ook het ken naar elke vacature en stel- onderwijs. Ik verwacht dat we er len ons de vraag welke conse- zeker tot januari mee bezig zijn. De afweging moet heel zorgvul dig zijn." Die zorgvuldigheid noemt de decaan van groter belang dan een snelle uitvoering van het plan. Er mag, zegt hij, niet on verstandig worden gehandeld. „Inderdaad, de faculteit wordt kleiner. Haar profiel wordt scherp toegesneden. Het is no dig om bij te blijven in de we tenschap. Hoe vervelend het al lemaal ook is, maar we moeten keuzes maken. Anders kun je geen beleid voeren. Om beleid te voeren heb je geld nodig. Daarom moeten we van die budgetoverschrijding van vier miljoen af. Het moment is aan gebroken dat we niet anders kunnen. Grijp je nu niet in, dan loop je de kans straks dat er straks aan hoogwaardig onder zoek moet worden geknab beld." Over de mogelijke invloed van de bezuinigingen op het onderwijs stelt Daems, dat het onderwijs moet concurreren met het onderzoek. Als er hoog wordt gescoord in het onder zoek is de bijdrage aan het on derwijs meestal op een lager ni veau. Bij bezuinigingen kan dat nadelig uitwerken in het onder wijs. „Een wetenschapper die tot de top behoort scoort wél met onderzoek, maar niét met onderwijs. Ik ben er voorstan der van dat ook naar een carriè re in het onderwijs moet wor den gestreefd. Misschien moe ten er zelfs onderwijs-hooglera- ren komen. Een carrière die bij ons niet bestaat. We moeten er voor waken dat de bezuinigin gen waarover we nu praten juist het onderwijs treffen."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 20