Leven en wonen Kunst en ambacht in De Nieuwe Richting 'Wij komen met de ideeën' Maaskantprijs 1991 voor Patricia Volmer Munten OS'92 BloemTel Saunaland Natuur en milieu- encyclopedie: een nuttig boek Topjes en body's te mooi om verborgen te blijven Puur natuur of een steenwoestijn? Dinsdag_* 10 december 1991 Redactie: 023-150263 HENRIETTE VAN DER HOEVEN Vormgeving: COR HOOGETERP LIEFDE IS DAT niet alles in het le ven? Het is de bril waardoor het le ven goed wordt om te zien. LOUIS PAUL BOON HEEFT U FEESTKLEDING nodig die u niet vaak zult dragen' Misschien is het een idee om een avondjurk of smoking te huren Adressen staan in de Gouden Gids De kleding-ontwerpster Patricia Volmer heeft de Maaskantprijs 1991 gewonnen. Zij krijgt een bedrag van zesduizend gulden, te besteden aan een studiereis. De Hoge school Rotterdam, faculteit der Kunsten en Architectuur, reikt deze prijs sinds 1968 tweejaarlijks uit. Over het werk van Patricia Volmer zei de ju ry: „Er is een materiaalkeuze, een kleurkeu ze en een vormkeuze te zien die duidelijk gerelateerd is aan haar uitgangspunt: een tweede huid. Haar uitgevoerde ideeën over stofbehandeling en kleding lijken inspire rende mogelijkheden te bieden voor een zinvolle produktie." De Spaanse Staatsmunt heeft ter gelegen heid van de komende Olympische Spelen een officiële serie zilvermunten uitgegeven. In Nederland krijgt men bij aankoop een Spaans en een Nederlands certificaat. Wie snel is, legt beslag op een van de 500 ge nummerde, door Anton Geesink onderte kende certificaten. Elke munt is verpakt in een beukehouten doosje. De prijs: 95,-. Op de munten zijn respectievelijk de Olym pische vlam, het Olympische embleem, tennis, voetbal, basketbal en de menselijke piramide afgebeeld. Op de achterkant staan koning Juan Carlos I en zijn zoon Felipe. Meer informatie: E.D.J. van Roekei bv, Bus- sum, tel. 02159-48684. Alle 1800 Fleurop-leden zijn in december aangesloten op het automatiseringsproject BloemTel. Kosten: 8 miljoen gulden. Fl- europ verwerkt jaarlijks ruim 1,5 miljoen opdrachten. Wie elders in het land bloemen wil laten bezorgen, wendt zich tot zijn 'thuis-bloemist'. Deze neemt de order aan en tikt hem in op de PC. Vervolgens gaat de order via de 'host-computer' naar de colle ga die de bestelling moet verzorgen. De fi nanciële afwikkeling loopt via de centrale 'moeder-computer', waarna de administra tieve afwikkeling door Fleurop Veenendaal wordt verricht. De moderne geautomati seerde afhandeling kost de klant niets extra. De moeder-computer' kan maximaal 10.000 orders per dag verwerken. Ruim zeventig betere sauna's zijn opgeno men in de gids Nederland Saunaland 4,95). De Sauna Alliance Nederland (SAN) ziet het door uitgeverij Allmedia te Vinkeveen uitgebrachte boekwerkje als „een betrouwbare gids", maar tekent daar wel bij aan dat „de saunabedrijven die niet in de gids vermeld staan, niet per definitie te kort schieten op het gebied van kwali teit". De SAN en de Nederlandse Sauna Vereniging hebben samen het laatste woord gehad bij de samenstelling van de gids. Het milieu. De stroom berichten over na tuur en milieu die ons dagelijks bereiken lijkt met de dag groter te worden. De inge wikkeldheid van de berichtgeving ook. Had den we het eerst alleen over chloor en vuil, nu spreken we in termen van PCB's, is er een NMP, hebben we last van het broeikas effect en bevat ons voedsel teveel aromaten. De leek kan er nauwelijks meer wijs uit. Uitgeverij Zomer en Keurling heeft in de se rie Groenboekerij en in samenwerking met de Stichting Natuur en Milieu een natuur- en milieu-encyclopedie uitgebracht. Meer dan 1500 natuur- en milieubegrippen wor den uitgelegd. Het aantal illustraties is be perkt. De encyclopedie is bedoeld voor de leek en die heeft er dan ook heel veel aan. Maar ook milieu-techneuten kunnen hieruit best nog iets leren. Niemand is specialist op elk ge bied. In het streven naar volledigheid zijn in het boek wel wat overbodige begrippen opge nomen. Iedereen weet immers wat een autoband is. Dat gaat ten koste van de ruimte die bij voorbeeld bij de uitleg van warmte/krachtkoppeling, NMP en aroma ten, goed te pas zou zijn gekomen. Ook wordt de lezer soms onnodig op een speur tocht uitgestuurd door overdadige verwij zingen. Heel handig is dat er in het boek adressen zijn opgenomen van allerlei organisaties die zich met natuur en milieu bezighouden. Al met al vind ik het boek een aanrader voor iedereen die een beetje nieuwsgierig is aan gelegd en het milieu ter harte gaat. Natuur Milieu encyclopedie; uitgeverij Groenboekerij; Zomer en Keuning; prijs 29,90 monica wesseung Velours-de-panne, organza en fluweel zijn stoffen die tegen woordig ook voor de ondermode worden gebruikt En dit soort ondermode is te mooi om verborgen te blijven. Dat hoeft ook niet want zo'n perfect gesneden body of topje kun je tot een feestelijk geheel combineren met een eenvoudige strakke rok en jasje. .fotos triumph international Art deco bekijken in een kapsalon of geknipt worden in een art deco- galerie. Beide combinaties lijken nogal ongebruikelijk, maar zijn dat voor Arno Fischer zeker niet. In kapsalon/galerie De Nieuwe Rich ting in Deventer heeft de kunst minnende kapper (of de kappende kunstliefhebber?) de combinatie vormgegeven. Bijna twee jaar bestaat De Nieuwe Richting nu, gehuisvest in het De venter Sijzenbaanplein-complex, een stadsvemieuwingsproject dat vorig jaar een landelijke prijs ver wierf voor de stadsvernieuwing. Witte steen, veel glas en open ruimten zijn kenmerkend voor het complex. De moderne architectuur heeft Fischer ingekleurd met zachtgeel, zuurstokroze en mint- groen, typische Memphis-kleuren. Je laten knippen of art deco kopen, het kan allebei in De Nieuwe Rich- Daarin een allegaartje aan art de- ting. foto gpd co: meubelen van notehout, zoals dressoirs, kas- zien best beantwoorden. Hebben mensen meer ten en tafels, maar ook beelden en glaswerk. Ver der moderne schilderijen, hedendaagse glas-uni belangstelling, dan halen ze mij of m'n vrouw er gewoon even bij. We werken toch vlak om de ca's, maar ook zoiets geks als oude vogelkooien of hoek. In feite kan de galerie alleen bestaan omdat een oudengelse winkelinventaris. Wie gekapt er een kapsalon bij zit. wordt, kan alles in een enorme, metershoge oude Fischer stroopt zo'n twee dagen in de week anti- spiegel rustig in zich opnemen. Art deco vanuit de kapperstoel. „Het is hier een typische kijkwinkel, waar je kunt rondlopen en steeds andere dingen ziet. Er zit veel roulatie in wat er in de galerie staat: er moet elke week iets nieuws te beleven zijn", filosofeert Fischer. quariaten en veilingen af op zoek naar zijn favo riete meubelstukken. „Om ze betaalbaar te hou den, moet ik naar het buitenland: België, Frank rijk en Engeland. Op veilingen in de Randstad worden enorme bedragen betaald voor art deco- stukken. Voor dat geld kun je ze niet in een gale rie aanbieden." Aanvankelijk wilde Fischer alleen een galerie voor Een beetje fraaie kast doet toch nog tussen de art deco openen. Dat leek financieel echter niet haalbaar. „Het idee ontstond toen om bij de gale rie ook een kapsalon te beginnen. Zo krijg je re gelmatig mensen binnen en hoef je niet speciaal iemand in de galerie te zetten. De twee kappers kunnen vragen over wat mensen in de galerie vijftienhonderd en tweeduizend gulden. Wie dat er niet voor over heeft, kan zich in De Nieuwe Richting ook voor drie tientjes in alle mst laten knippen. Karei Boonzaaijer jaagt geen trends na TUIN geen invloed op het ontwerp hebben. Je bent een soort antenne, je ontvangt allerlei signalen uit de samenleving die je ook in je meubels terugziet. Zo is nu, als je dan toch van een trend wil spreken, de overdaad aan materialen mode. En het feit dat allerlei soorten stijlen naast elkaar gebruikt kunnen worden, waardoor je weer niet van één trend kunt spreken. De consument is eigen wijs geworden en wil gewoon datgene wat hij het mooiste vindt. De mensen stellen zélf hun inrichting samen: kopen hier een tafel, daar een stoel en weer ergens anders een kast. Dat betekent niet alleen vrijheid voor de consument, maar ook voor de ont werper; die hoeft niet alles op elkaar af te stemmen." In opdracht Mazairac en Boonzaaijer ontwerpen voor namelijk in opdracht van bedrijven. „Dat heeft geen negatieve invloed op ons werk. Het kan zelfs de creativiteit vergroten. Het is een uitdaging om binnen bepaalde gren zen, die door de opdrachtgever zijn aange geven, tot iets nieuws te komen. De kunst is om dan niet in herhalingen te vervallen, daartoe moet je elkaar stimuleren." Behalve aan een nieuwe meubelcollectie voor Pastoe, Castelijn, Leolux en Metaform werkt het ontwerpbureau ook aan de in richting van kantoorgebouwen, beurzen en de supermarkten van Jac. Hermans. Voor deze laatste richtte het bureau een zoge naamde pilot-store in, een winkel waarin nieuwe vondsten werden getest. Sinds drie jaar werken Mazairac en Boon zaaijer mee aan het Huis van de Toekomst in Rosmalen, een project van Chriet Titu- laer waar de nadruk ligt op moderne com municatietechnieken. Daar is sinds kort het Kantoor van de Toekomst in Den Bosch aan toegevoegd, volgens Titulaer het meest in telligente en gezonde gebouw in Europa. Vooral bedrijven uit de automatiseringswe reld demonstreren hier de nieuwste ontwik kelingen. Mazairac en Boonzaaijer verzor gen het interieur. Langer aan tafel Op de ontwerpafdeling staat tussen de te kentafels in een stoel met hoge rugleuning. De zwarte stof ligt nog los op het frame ge drapeerd. Het is een nieuw ontwerp eetka- merstoel van Karei Boonzaaijer. Een stoel die ondanks eerdere uitspraken van de ont werper inspeelt op een nieuwe trend: het- langer-aan-tafel-blijven-zitten. „Die trend is begonnen met de 'shaker'-tafels, grote hou ten tafels. Mensen maken steeds meer een feest van het eten. Daar hoort een mooie lange tafel bij, maar ook stoelen waarop je makkelijk zit. De meeste eetkamerstoelen bezitten die kwaliteit niet. We zoeken nu naar iets waar je lang op kunt zitten zonder pijn in je lichaam te krijgen. Dan kom je uit op een soort fauteuil, een hoge, makkelijke stoel. Het meest ideale zou zelfs een bu reaustoel zijn." Het lijkt een designersgrapje. In de ontvangsthal van het Zeister kantoor van meubel- en industrieelontwerpers Pierre Mazairac, Karei Boonzaaijer en Partners zit niemand. Alleen een glazen 'twin-win' tafel op iele pootjes en een 'Gigi' armstoel geven aan dat hier iemand gasten kan ontvangen. In plaats van de receptioniste een telefoon en een perspex bordje met de tekst dat de gast drie cijfers dient in te toetsen. Na de opdracht te hebben vervuld, klinkt aan de andere kant van de lijn een vrouwenstem. Ja, Karei Boonzaaijer komt eraan. Stoelen ontworpen door het duo Mazairac en Boonzaaijer. foto gpd „Nee, het is geen grapje", zegt Boonzaaijer. „De receptioniste moet nog worden aange nomen. Het is één van de vele kleine onvol komenheden waar de ontwerpers mee te kampen hebben sinds hun verhuizing naar het monumentale pand dicht bij het Zeister Slot. De verhuizing betekent dat alle afde lingen van het 'bedrijf Mazairac en Boon zaaijer onder één dak zijn gevestigd. Naast de meubel- en industrieel ontwerpafdeling zijn dat een architecten- en een reclamebu reau. Deze laatste tak heeft inmiddels enige faam verworven met het ontwerp van de nieuwe Croky-chips verpakking. De verpakking van een pak chips, het lijkt ver verwijderd van het oorspronkelijke be roep van meubelontwerper Karei Boon zaaijer en interieurontwerper Pierre Mazai rac. „Dat is natuurlijk ook zo", zegt Boon zaaijer. „Wij bemoeien ons ook niet met het ontwerp van zo'n zakje. Het enige wat we van tijd tot tijd doen,-is meedenken over een opdracht. Dat geldt voor iedereen die hier werkt. We zijn mensen die met ideeën komen. Dat is de achtergrond van waaruit we werken. Een ontwerper zit steeds weer tegen een wit vel papier aan te kijken. Daar moet iets opkomen, en dat kan pas als je nadenkt, bij voorbeeld als je je verplaatst in wat de gebruiker wil." Als voorbeeld noemt Boonzaaijer een bed dat hij onlangs voor beddenfabrikant Ubica ontwierp. „Je kunt natuurlijk een bed ma ken zoals er al honderden zijn, misschien met een ander voeteneinde of vreemde pootjes. Maar je kunt ook nadenken over hoe mensen in bed liggen: in een hoek, met de benen opgetrokken en de billen naar achteren. Niemand ligt de hele nacht recht in bed. Dan is het ook logisch dat je een bed ontwerpt dat niet helemaal recht is, maar ovale zijkanten heeft." Mazairac en Boonzaaijer werkten, totdat ze twaalf jaar geleden voor zichzelf begonnen, bij het meubelbedrijf Pastoe. Samen be dachten ze verschillende meubels die de tand des tijds ruimschoots hebben door staan. In de winkel achter het nieuwe kan toorgebouw staan er twee: een dressoir en een kastsysteem. Ook al zijn de ontwerpen al jaren oud, ze ogen uiterst modem en misstaan niet naast ontwerpen van later da tum. Volgens Boonzaaijer is dat te danken aan zijn werkwijze:Als ontwerper jaag je geen trends na, je probeert juist iets nieuws te maken. De vorm behoort tijdloos te zijn, het materiaal en de kleuren bepalen het tijdsbeeld. Dat betekent niet dat trends Winter is de tijd om plannen te maken. Dan leggen we de tuin opnieuw aan of verande ren er iets aan. De vraag is dan wordt het puur natuur of een steenwoestijn. Helemaal juist is deze vraag uiteraard niet, want puur natuur bestaat evenmin in de tuin als op een golfterrein (zoals golfers ons willen wijsmaken). Overal waar de mens geregeld ingrijpt kun je het 'puur* wel vergeten. Maar wat natuur blijft er wel toch over. Een echte steenwoestijn zie je trouwens ook zelden, edoch het aantal tuinen dat min of meer is geïnspireerd op de Japanse tuin cul tuur en bestaat uit lelij ke, bolle, grote, ronde stenen waarop zelfs een teer mosje geen vat heeft, met hier en daar een gestileerde, ge snoeide uitheemse groenblijver, is in op mars. Weg er mee zou ik wil len zeggen! Een derge lijk gewrocht lijkt niet meer op een tuin en bederft het microkli maat op dat stukje grond. Bovendien zal het microklimaat in de stad ook harder wor den als veel mensen overgaan tot dit soort tuinen, die niets met de natuur te maken hebben. Daarom hier een pleidooi voor eep milieuvriendelijke, aan ons klimaat en de grondsoort ter plaatse aangepaste tuin. Liefst met struiken en even tueel bomen die in de streek thuishoren, met veel vaste planten, bodembedekkers en eenjarig goed. Liever met een grasterras dan met stenen terrassen. Kortom een tuin die leeft en verrast waarin het bodemleven een kans heeft en vogels hun nest kunnen bouwen. Een tuin waarin je nog af en toe een vlinder of ander insekt kunt zien, zoals bij voor beeld in de mooie, oude tuinen achter de huizen van de Amsterdamse grachtengor del. Daar blijken zelfs zeldzame vogels on derdak te vinden. Wat de plannen ook mogen zijn, laatje vooral niet ompraten door een of ander tuincentrum dat die lelijke, witte knollen en een paar gesnoeide coniferen zo nodig aan de man of vrouw wil brengen. Hou voet bij stuk en geef de natuur een kansje. We heb ben er al zo weinig van in ons dichtbevolkte land. LEZERSVRAAG Hortensia's verplanten, wanneer kan dat? Dit vraagt MEVROUW G. LUIJTING UIT KROMMENIE. Het antwoord geldt voor alle bladverliezende heesters: zodra het blad ge vallen is, kan er worden verplant tot vroeg in het voorjaar, als het blad weer tot ont wikkeling komt. Alleen bij vorst mag men niet planten en verplanten. Na het verplan ten altijd de takken iets insnoeien om een evenwicht te krijgen tussen (beschadigde) wortels en takken. Verder aangieten, ook bij regenweer, om de wortels goed in de aarde vast te spoelen. De Datura wordt in toenemende mate als kuipplant toegepast. In tegenstelling tot zijn naaste bloedverwant, de eenjarige door nappel, is de grote Datura overblijvend maar niet bestand tegen vorst. Binnenha len, vorstvrij overwinteren en in het voor jaar opnieuw verpotten. Pas na de nacht vorsten buitenzetten. Insnoeien kan en mag. De Datura van GRE VAN ROOYEN- KONING UIT VOORHOUT heeft een stam met drie zijtak ken. Ik zou in haar plaats alleen de zijtakken fors terugsnoeien. Tot Sot: de Datu ra is giftig. Van ME VROUW STEYNKEULE UIT ASSEN - DELFT kreeg ik een aardige orief waarin ze mij meedeelt dat het aanbevolen warmwaterbad de wolluis op haar planten in derdaad heeft doen verdwijnen. Voor hen die dit advies niet gele zen hebben: een bad van door luis of andere insek- ten aangetaste kamerplanten is afdoende indien de tempe ratuur van het water tussen de 40 en 50 gra den Celsius bedraagt. Daarbij steeds beden ken dat 54 graden Celsius niet alleen het ongedierte maar ook de plant definitief te gronde richt. Hou het dus veiligheidshalve op temperaturen rond de 45 graden of iets lager. Grote, naar ik aanneem sterk verhoute heideplanten vormen het tuinprobleem van de heer of mevrouw L VAN CLEEF UIT LEI DEN. Er staat in de brief niet hoe oud de planten zijn en hoeveel jaren ze al verwaar loosd werden. Zijn ze te oud en te lang aan hun lot overgelaten, dan zal er weinig aan te doen zijn. Men kan proberen een enkele struik diep in te snoeien en kijken wat ervan komt. Meestal is dat geen succes. Heel an ders is het gesteld met een jonge heidetuin. Mits de planten elk jaar onmiddellijk na de bloei flink teruggesnoeid worden, blijven ze lang mooi, laag en rijkbloeiend. In de prak tijk dus voorjaarsbloeiers in de vroege zo mer snoeien en najaarsbloeiers in de herfst. Komt er bij u al tuinierend of wandelend In de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vin den. De vraag kunt u opsturen naar Daml- ate Dagbladen, Postbus 507, 2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WO NEN.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19