Regio Sjelter moet 1992 uitzingen Directeur Oegstgeester bestratingsbedrijf mag beroep niet uitoefenen Vleermuizen Verdubbeling spoor Voorschoten betekent geen extra geluidsoverlast Geen nieuwe busverbinding Grote Polder Zoeterwoude Welstandscommissie stapt op na conflict Raadsleden willen zelf homoparen registreren Ongeloof en boosheid over 'kwestie Utopia' Geen geluidsapparatuur in raadszaal Dinsdag 1U december 1991 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE GRAAFF LIESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: PIET KOOREMAN 17 Flinke buit bij inbraken VOORSCHOTEN Bij inbraken in een winkel en een kassen complex in Voorschoten is het afgelopen weekeinde voor enkele tienduizenden guldens buitgemaakt. Uit een zaak aan het Treubplein verdwenen onder meer een partij dekbedden, geld en een telefoonbeantwoorder, nadat de inbrekers de achterdeur hadden geforceerd. Een computer met toebehoren ter waarde van 6000 gulden werd gestolen uit een kassencomplex aan de Boerhaaveweg in Voorschoten. De dieven kwamen hier binnen na het intikken van een ruit. Streng optreden tegen 'landje-pik' VOORSCHOTEN Het lik-op-stuk beleid tegenover mensen die stiekem stukjes openbaar groen bij hun eigen tuintje trekken wordt voortgezet. Dat zei de Voorschotense wethouder F. van der Poel gisteravond in de raadscommissie openbare werken. Vooral in de wijk Noord Hofland zouden veel mensen zich te weinig aantrekken van het kadastraal vastgestelde mijn en dijn. Concrete maatregelen kondigde de wethouder overigens niet Raad Leiderdorp wil stedenband LEIDERDORP De Leiderdorpse gemeenteraad heeft zich gis teravond uitgesproken voor een stedenband met een Oost- europese gemeente. De raad reageerde hiermee op een brief van de werkgroep stedenband, die streeft naar een contact op zowel bestuurlijk niveau als tussen burgers onderling. In de werkgroep, die is ontstaan uit een initiatief van het IKV, zitten onder meer vertegenwoordigers van alle politieke partijen in Leiderdorp. 'Bedrijfsgerichte' kinderopvang WASSENAAR 'Bedrijfsgerichte' kinderopvang is het onder werp van een informatiemiddag die de Stichting Kinderdagver blijven Wassenaar en de gemeente op vrijdag 13 december houdt. De gemeente wil bedrijven stimuleren een zogenaamde kindplaats in 't Hummeltje te huren voor 2000 gulden per jaar. Wethouder Wensveen bespreekt daarover de voor- en nadelen met Wassenaarse werkgevers. Aanvang: 14.00 uur. LEIDEN NIEUWSLIJN DEN HAAG/OEGSTGEEST CERBERUS De directeur van de Oegstgees ter firma Hans van Leeuwen Be stratingen bv krijgt definitief geen toestemming om dit be stratingsbedrijf te leiden. De di recteur van het bedrijf heeft daarvoor niet de wettelijke pa pieren. En van het verbod om zonder vergunning toch zijn vak uit te oefenen, wordt hem geen ontheffing verleend. Dat zegt het College van Be roep voor het Bedrijfsleven (CBB) in een uitspraak op een beroepsprocedure die Hans van Leeuwen Bestratingen tegen de Sociaal-Economische Raad (SER) heeft aangespannen. Het Oegstgeester bedrijf heet de SER voor de rechter gesleept uit protest tegen de weigering van de genoemde ontheffing. De SER is het bevoegd orgaan om zo'n ontheffing te verlenen. De directeur van Hans van Leeuwen Bestratingen is vroe ger mede-directeur geweest van een bestratingsbedrijf onder de naam Lemy bv. Op verdenking van belastingontduiking en valsheid in geschrifte werden de twee directieleden van Lemy in 1980 tot vier en vijf jaar onvoor waardelijke gevangenisstraf ver oordeeld. Dat vonnis werd later door het gerechtshof vernietigd en de twee werden vrijgespro ken. Lemy werd een aantal ja ren later ontbonden. De mede-directeur van Lemy startte daarop een nieuw be stratingsbedrijf, onder de naam Hans van Leeuwen. Maar om als enig directeur op te treden had de man niet de juiste pa pieren. Dus werd er bij de SER een verzoek ingediend voor een ontheffing van het verbod om zonder die papieren toch lei ding aan het bedrijf te geven. De SER wees dat verzoek af, waarop de directeur dus naar het CBB stapte. Bij het bedrijf werken 30 mensen. Met het weigeren van de ontheffing komt de werkgelegenheid van die werknemers in gevaar. Toch is het CBB het ermee eens dat de man geen toestemming wordt gegeven om leiding aan het bestratingsbedrijf te geven. Volgens het CBB mist hij daar voor de vakbekwaamheid. Weliswaar is de man mede-di recteur van de firma Lemy ge weest, maar nergens is duidelijk uit geworden dat hij enige lei dinggevende functies had bin nen dat bedrijf. Indien dat wel het geval zou zijn geweest, had de man wellicht wel een onthef fing gekregen. LEZERS SCHRIJVEN De vleermuizen komen er dus vermoedelijk niet, in het ge luidsscherm langs de A44 in Oegstgeest. Dit bleek uit een ar tikel in het LD van 4 december, met daarbij een foto van het nep-kasteeltorentje waarin ze niet komen. Vleermuizen kie zen hun woonplaatsen verstan diger dan mensen. Het is niet te geloven wat mensen in het betreffende ge bied hebben aangericht. Eerst laat men het monumentale kas teel verkrotten. Om de restaura tie te betalen offert men een na tuurgebied op aan villabouw. De villa's zijn onaantrekkelijk wegens geluidsoverlast van de snelweg. Een kilometerslange, foeilelijke en peperdure muur moet dit verhelpen. Maar de eenvoudige wijk Buitenlust, even verderop, waar de huizen veel dichter bij de weg staan, krijgt voorlopig geen bescher ming tegen snelweglawaai. Het uiteinde van de muur heeft men nu opgetuigd met verwijzingen naar de kenmer kende elementen in de 'affaire Endegeest': monument en na tuur, respectievelijk het torentje en de vieermuisholen. Smake loos surrogaat Kees van Gelder, Pieter Molijnlaan 11, Oegstgeest. Omwonenden van de spoorlijn hoeven in Voorschoten niet te vrezen dat zij door de spoorver- dubbeling meer geluidsoverlast te verduren zullen krijgen. De enige maanden geleden voorge stelde maatregelen blijken ook na verdere proeven en bereke ningen over het algemeen rede lijk te voldoen. Doel is het spoorweglawaai op het huidige niveau te houden, terwijl in de toekomst meer sporen drukker bereden zullen worden. Een deskundige van een akoestisch bureau en een vertegenwoordi ger van de Nederlandse Spoor wegen gaven gisteravond in de raadscommissie openbare wer ken een toelichting op de plan nen. De enige belangrijke wijzi ging ten opzichte van eerdere voorstellen is dat ter hoogte van de Wijngaardelaan/Papelaan de schennen aan de westzijde ver lengd moeten worden om overal langs het tracé het huidi ge geluidsniveau te handhaven. Zowel commissieleden als de op de publieke tribune aanwe zige buurtbewoners hadden af en toe moeite om de ingewik kelde taal van de deskundigen te volgen. Buurtbewoners be stookten het duo argwanend met vragen zonder echt gerust gesteld te worden. Volgens wet houder Van der Poel zal de ge meenteraad zich nog uitgebreid over de kwestie buigen. Aan de verdubbeling van het spoor wordt in Voorschoten al geruime tijd gewerkt. archieffoto wim dijkman Het bedrijventerrein Grote Pol der in Zoeterwoude-Rijndijk krijgt geen nieuwe busverbin ding. Aanvankelijk wilde ver voersmaatschappij Westneder land het terrein ontsluiten door tussen de NS-stations in Alphen en Leiden lijn 168 te laten rij den. Het plan kan niet door gaan wegens bezuinigingen van het Rijk. In de komende jaren wil Westnederland wel probe ren de Grote Polder beter be reikbaar te maken door be staande buslijnen over de Hoge Rijndijk langs het bedrijventer rein te verbeteren. De vervoer maatschappij wil haltes een an dere plaats geven. Dit zou moe ten gebeuren in combinatie met de reconstructie van de Hoge Rijndijk en de aanleg van rijks weg 11. De welstandscommissie van Voorschoten treedt per 1 janu ari 1992 af. Nadat eerder binnen de gemeenteraad al menings verschillen waren ontstaan over het takenpakket van dit advies college van burgemeester en wethouders, leidde een discus sie over de hoogte van vergoe dingen die de commissieleden zouden moeten ontvangen er toe dat de leden volgende maand opstappen. De leden van de raadscom missie openbare werken voel den zich gisteravond 'voor het blok gezet' door het collectief ontslag. De meeste partijen wil len op zo kort mogelijke termijn van B en W een evaluatierap port over de taken van de wel standscommissie. Dit rapport is door B en W al eerder toege zegd. Volgens wethouder Van der Poel kan dit werkstuk niet voor februari verschijnen, later dan de meeste fracties willen. Alleen raadslid S. Harlaar (Groen Links) had een duidelijk afwijkende mening. „Begin snel een nieuwe sollicitatieprocedu re", vond hij. De welstandscommissie be staat uit deskundigen als archi tecten en leden van de plaatse lijke Vrouwen Advies Commis sie. Vorige maand besloot de gemeenteraad tot een nieuw systeem van honorering. Daar bij werden maximumschalen vastgesteld die volgens een aan tal raadsleden sommige des kundigen te laag zouden waar deren. LEIDERDORP De Leiderdorpse gemeente raadsleden en de burge meester willen zelf voor ambtenaar spelen wanneer homoseksuele paren zich in schrijven in het gloednieuwe relatieregister. Bij de instel ling van het register gister avond tijdens de gemeente raadsvergadering stelden de raadsleden zich voor deze taak beschikbaar. Ambtenaren van de bur gerlijke stand mogen wette lijk alleen huwelijken sluiten van heteroseksuele paren. Volgens het raadsvoorstel zouden de ambtenaren van de secretarie het relatieregis ter voor hun rekening moe ten nemen. Daarbij voegen zich nu dus de raadsleden, die daarmee een te grote werkdruk voor de ambtena ren willen voorkomen. Binnen enkele maanden beginnen de voorbereidingen voor de uitbreiding van de Voorschotense begraaf plaats Rosenburgh. De raadscommissie openbare werken ging daarmee gisteravond akkoord. In april be sloot de gemeenteraad al het kerkhof uit te breiden met 375 graven. De eerste begravingen in het nieuwe gedeelte worden niet voor het jaar 2000 verwacht. foto jan holvast Ongeloof en boosheid kenmer ken de reacties van Zoeter- woudse politici naar aanleiding van de 'affaire Utopia'. Ben W besloten vorige week dat de jongerenvereniging alle disco- en houseparty-actviteiten moet staken wegens geluidsoverlast. Deze beslissing viel op dinsdag, maar de brief met de onheilstij ding werd pas op vrijdagavond bezorgd, waardoor geen alter natieve lokatie voor de zater dagse houseparty kon worden gevonden. De oppositie wil de zaak 'tot op de bodem uitge zocht hebben'. Als de vereniging haar luid ruchtige feesten niet meer in thuisbasis De Klaverhal mag houden komt de financiering van haar andere projecten in gevaar. Hoewel de Zoeterwoud- se politiek al lange tijd in sa menwerking met de jongeren naar een alternatieve lokatie zoekt is dat tot nu toe niet ge lukt. „En die zoektocht moet je niet gaan frustreren door dit soort dreigementen", consta teert oppositieleider H. van der Kooi (V\ft>). Hij noemt het optreden van B en W te krachtdadig, vreemd en merkwaardig. Vanavond wil hij in de raadscommissievergade ring van milieuwethouder A. Ringersma (Progressief Zoeter woude) tekst en uitleg over het gevolgde beleid. „Dat ze uit de Klaverhal moeten vertrekken is duidelijk", meent Van der Kooi, „want geluidsisolatie is veel te duur. Wat nu gedaan is kan het einde van Utopia betekenen." CDA-fractievoorzitter J. Ber- kouwer-van der Laan reageert vooral verbaasd. „Ik kan me niet voorstellen dat het zo ge gaan is." Zij betreurt het voor de vereniging, die nu steeds tus sen wal en schip valt. „Utopia moet nu snel onder dak." Van geluidsapparatuur in de raadszaal willen de Zoeter- woudse gemeenteraadsleden voorlopig nog niets weten. Dat werd gisteravond duidelijk in de raadscommissie financiën. In de nieuwe raadszaal van het gemeentehuis kijkt het pu bliek tijdens de raadsvergade ring tegen de ruggen van de raadsleden aan. Het gevolg is dat het gesprokene moeilijk is te verstaan. Herhaaldelijk wordt vanaf de publieke tribune ge vraagd of een raadslid harder en duidelijker wil spreken. De raadsleden zelf zijn ook onte vreden over deze toestand en vroegen na de vorige raadsver gadering om een andere opstel ling. Ze gaven zelf aan wat er moest veranderen. Groot was de verbazing en de ergernis toen CDA-wethouder R. Hogenelst gisteravond de aanschaf van een geluidsinstal latie aan de orde stelde. Hij vond dit een spoedeisende zaak. Bovendien, zei de wet houder, moest het punt op aan dringen van twee fractievoorzit ters op de agenda. „Een kletskoek-spoedpunt", aldus I. Spreii-Sanders (WD). Ze memoreerde de afspraak om eerst de opstelling te verande ren. J. Berkouwer-Van der Laan bevestigde dit en merkte op: „Dit is een wensje van ik-weet- niet-wie en het duikt telkens weer op." Berkouwer stelde met nadruk dat zij niet één van de twee fractievoorzitters is die om de apparatuur heeft gevraagd. Haar collega W. Ooijendijk van Progressief Zoeterwoude deed hetzelfde. Hij wees er op dat bij de plannen voor het nieuwe ge meentehuis juist het eerst was bezuinigd op deze post. Daar om wilde hij er ook nu geen geld voor vrijmaken. Voor wethouder Hogenelst zat er toen niets anders op dan deze kredietaanvraag terug te trekken. Eerst wordt net meubi lair in de raadszaal zo opgesteld dat de burgers hun gemeente bestuurders in het gezicht kun nen kijken. Raad Leiderdorp draait bezuiniging niet terug Sportfondsen jeugd- en jongerenwerk voor komt. „Er staat ook dat de be zuinigingen geen personele ge volgen hebben, dat is recht streeks in strijd met het voor stel", aldus Bos. De Sjelter moet na juli twintig formatie-uren in leveren. De PvdA vond dat de Sjelter door de bezuiniging niet de ruimte kreeg 'zonder mes op ta fel' een oplossing te vinden. „We hebben geen enkele instel ling in het verleden op deze ma nier behandeld", stelde fractie voorzitter V. Molkenboer, die de korting een 'zwaard van Damo cles' noemde. Wondermiddel Volgens CDA'er T. Meijer ligt de oplossing voor de Sjelter in het binnenhalen van hogere in komsten, door samenwerking met verwante instellingen of door het Sjeltergebouw aan de Heemraadlaan beschikbaar te stellen aan meer groepen. Wethouder C. Kemer (wel zijn) erkende dat de budgetsub sidiëring niet als wondermiddel moet worden gezien. „Daarmee zijn we niet voor eeuwig en al tijd van keuzes en kortingen af. Als we dat denken houden we onszelf voor de gek." De Leiderdorpse gemeenteraad heeft er gisteravond voor geko zen de exploitatie van het sport complex De Does in handen te geven van Sportfondsen Neder land. De raad stemde ermee in dat het college verder onder handelt met de stichting. Over de andere gegadigde, Aqua In- door, of het aanbod van de Leidse projectontwikkelaar Eri ca Beheer om te privatiseren, werd vrijwel niet meer gerept. WD, D66 en Groen Links ha merden er nog op dat het colle ge ook de andere voorstellen nader zou bestuderen, maar D66 en Groen Links gingen toch akkoord met de mededeling dat alleen met Sportfondsen verder wordt onderhandeld. Alleen de PvdA vond dat de raad nu al had moeten kiezen voor een ex ploitatie-overdracht aan Sport fondsen. „Wij vinden het een slechte zaak dat er nog geen de finitief besluit is. Interim- -management kan geen nieuw beleid neerzetten, terwijl dat zo hard nodig is", aldus PvdA-er J. Hermans. Verkoop of privatisering via Erica Beheer noemde sport wethouder C. Kemer 'geen goe de optie'. Ook de koppeling met een verkoop van het tennispark aan de Hoogmadesweg, tegen over De Does, wees zij van de hand. Het Leiderdorpse sociaal- cultureel centrum de Sjel ter moet proberen het vol gend jaar uit te zingen met de subsidie die met 30.000 gulden is gekort. Wanneer per 1993 de budgetsubsidi ëring is ingevoerd, kan de klap weer worden opge vangen. Dat was de bood schap die de Leiderdorpse gemeenteraad gisteravond meegaf aan de overvolle publieke tribune met Sjel ter-bestuur, medewerkers en" bezoekers. Bestuursvoorzitter E. Jansonius wees voor de vergadering naar de publieke tribune om de raad duidelijk te maken hoeveel steun de Sjelter geniet. Boven dien overhandigde hij aan bur gemeester A. Bruggeman 400 handtekeningen. „Concreter kunnen wij het niet maken. Wij hebben zeventig formatie-uren nodig om kwalitatief acceptabel sociaal-cultureel werk te kun nen doen." Jansonius meldde daarbij meteen dat het bestuur de werkzaamheden na het lopende seizoen neerlegt. „Wij hebben Sjelter-voorzitter E. Jansonius wees gisteravond op de overvolle publieke tribune van de Leiderdorpse raads zaal om aan te geven hoeveel steun er voor het centrum bestaat foto hielco kuipers unaniem besloten dat wij daar na geen verantwoordelijkheid meer kunnen en willen nemen. Het programma wordt afge maakt. Medio maart wordt be gonnen met de ontslagaanvraag den de bezuiniging niet tegen- voor onze medewerkers", aldus houden. Groen Links-fractie- Jansonius. voorzitter C. Bos wees op de Protesten van de oppositiepar- prioriteitenlijst in het welzijns- tijen PvdA en Groen Links kon- programma, waarop ook het

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17