Leiden 'Aanleg rijksweg begint voor onteigening land' Alphense horeca maakt zwarte lijst raddraaiers Grote schade bij inbraak in winkel Lisse Activiteiten in binnenstad Dinsdag 10 december 1991 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: SIMON DE GRAAF 15 Kritiek boeren op houding rijkswaterstaat HAZERSWOUDE-RUNDIJK „Hoe erger de ingreep, des te moeilijker de onderhande lingen zijn. Hier gaat het om het voortbestaan van het bedrijf. Ik kan me dus wel voorstellen dat het allemaal wat moeilijk gaat." betrokkenen werd meegedeeld dat zij onder het onteigenings plan vallen. Hierop ging een aantal onafhankelijke deskundi gen aan de slag om de percelen te taxeren en konden de onder handelingen beginnen. Voor de agrariërs die aan de Rijndijk zitten, betekent de aan leg van de rijksweg dat hun boerderij geïsoleerd wordt van het grootste deel van hun grond. De aanleg van de weg betekent dat ze hun bedrijf moeten verplaatsen naar de Vierheemskinderenweg, de Galgweg of het Spookverlaat. Dat betekent hoge kosten, die de boeren zo veel mogelijk pro- Het hoofd van de afdeling grondzaken van rijkswaterstaat Zuid-Holland, H. Goldman, maakt zich niet ongerust. Zijn afdeling is er tot nu toe niet in geslaagd om alle grond die no dig is voor de aanleg van Rijks weg 11 aan te kopen, maar daar is niets vreemds aan: „De prak tijk is weerbarstig." Vele jaren terug zijn de mede werkers van Rijkswaterstaat al op pad gegaan met de medede ling dat zij grond moesten ver werven voor de nieuwe rijksweg tussen Leiden en Alphen. De beren te verhalen op rijkswater staat. En die wil natuurlijk niet te veel betalen. „Iemand moet na de onteigening in dezelfde vermogenspositie verkeren als ervoor", aldus Goldman. Wanhopig Een van de boeren die nog altijd niet tot overeenstemming is ge komen met Rijkswaterstaat is L. Kompier. Mevrouw Kompier wordt er wanhopig van. Zij en haar man onderhandelen al ja renlang. Maar ze hebben al weer een flinke tijd niets verno men. De boerderij van Kompier ligt aan de Rijndijk, direct ten oos ten van de bebouwde kom. De boerderij plus het land tussen de Rijn en het spoor is door de gemeente Rijneveld bestemd voor woningbouw. Vorige week stemde de gemeenteraad in met de aankoop van het ruim drie hectare grote terrein voor een slordige acht ton. Maar de koop gaat alleen door wanneer de boer ook tot overeenstem ming komt met Rijkswaterstaat. Zoals alle boeren die nog aan de Rijndijk zitten, wil Kompier zijn bedrijf verplaatsen naar de andere kant van het spoor. In dit geval betekent dat naar de Galgweg. Tijdens de ruilverka veling is de boerderij nog niet verplaatst omdat Kompier niet akkoord ging met de aangebo den grond. „We zitten hier op mooie klei. Daar zouden we veengrond krijgen, en nog niet eens direct bij de boerderij", al dus mevrouw Kompier. Nu de verplaatsing zo lang op zich laat wachten, wordt het steeds moeilijker het bedrijf draaiende te houden. Wanneer LEIDEN-De verdubbeling van de Vinkbrug, ter hoogte van de Stevenshof nabij station LeidenDe Vink, is gereed. Hiermee is weer een belang rijke stap gezet naar de totale verdubbeling van het spoor tussen Leiden en Den Haag. foto wim dijkman LISSE IRENE NIEUWENHUUSE Het grove geweld waarmee de inbrekers de kraak hebben gepleegd, verbaast directeur- eigenaar Hans Piller het meest. „De dieven hebben voor ongeveer vierduizend gulden aan jassen meegenomen, maar ze hebben voor tienduizenden gulden schade aan mijn zaak veroorzaakt." De daders moeten volgens Filler van 'Frank Alexander Leermode' aan de Kanaal straat bekenden van hem zijn. „In het pik kedonker zijn ze regelrecht naar het rek van de lammycoats gelopen. Het zullen wel van die individuen zijn die absoluut geen reke ning houden met de spullen van een an der", reageert hij boos en verontwaardigd. In de nacht van zondag op maandag heb ben de onbekenden met een gestolen auto de rolluiken en de gevel van zijn kleding zaak geramd. Daarna zag een ooggetuige een man met kleding over zijn arm in een andere gereedstaande auto wegrijden. Hoe wel de. alarminstallatie van de kledingzaak afging en de Lissese politie snel ter plekke was, is er tot nu toe geeri spoor van de da ders. Piller heeft behalve de zaak in Lisse, ook een kledingzaak in Utrecht en in Am- hem. Ondanks de enorme ravage aan de pui en in de winkel, hoopt Piller dat hij van daag zijn zaak weer kan openen. „Ik ben natuurlijk al vaker geconfron teerd geweest met diefstal, maar ik heb nog nooit zo'n enorme puinhoop in mijn winkel gehad. Het lijkt trouwens toch wel of het hier steeds crimineler wordt. Laatst was er ook al een kraak bij een sportzaak, hier drie winkels verder. Je verwacht dat eigenlijk niet zo. Ik denk dat het hard en hard nodig is dat er, ook in Lisse, wat extra aandacht aan deze vorm van criminaliteit wordt ge geven. Het is toch krankzinnig dat zoiets in Lisse gebeurt." Op het voormalige Gijzenij-terrein in de wijk Trans vaal wordt door werklui zwart, dik folie neergelegd. Op de plaats van de folie kunnen de banden wor den afgespoeld van de vrachtwagens die vervuilde grond van de afgraving aldaar vervoeren. Dat is een voorschrift voordat de wagens de gewone weg op mogen. Het folie vangt het 'vieze' water op dat bij het afspoelen wordt gebruikt. foto wim dijkman ALPHEN AAN DEN RUN HANS KOENEKOOP De zomer van '91 was er een zonder veel rumoer, In de Al phense kroegen en cafés werd bijna niet gevochten. Toch on derneemt de Alphense horeca gezamenlijk een actie om vech tersbazen uit de cafés te weren. Zij gaat in overleg met de politie een zwarte lijst van raddraaiers samenstellen. „Zie het als een preventieve actie", zegt Harry Legius, voorzitter van de Al phense Horecavereniging. In feite werd een jaar geleden al de basis gelegd voor het zoge noemde ontzeggingenbeleid. „De zomer van '90 was namelijk wel heel onmstig. Er werd toen voortdurend geknokt in de kroegen. De horeca heeft er uit gebreid over gepraat, maar er kwam nog geen gezamenlijke actie. De meeste cafés lieten be paalde individuen niet meer binnen. Toch willen we nu, on danks de rustige periode, het gezamenlijke idee niet in de ijs kast zetten. Het kan altijd mis gaan." De politie is content met de maatregel. „Er is nu die horeca vereniging, dus kun je geza menlijk dingen doen. De politie stimuleert dat uiteraard. Maar de horeca moet wel het voor touw nemen, het is hun initia tief. Wij zijn graag behulp zaam", aldus een politiewoord voerder. Zwarte lijst „Aan de hand van duidelijke criteria bepalen we of iemand op die 'zwarte lijst' komt", aldus Legius: „Is de bewuste persoon begonnen of was er sprake van verdedigen? Werd er in een groep gevochten? Zijn er steek wapens gebruikt? Heeft die per soon vaker in een kroeg gevoch ten? Dat soort dingen komt aan de orde." Vele cafés voeren tot nu toe een individueel ontzeggingen beleid. Dat blijft. De nieuwe maatregel komt er vooral om structuur te brengen in geval van ernstige calamiteit. De poli tie komt pas in het verhaal wan neer een op de zwarte lijst ge plaatste persoon het toch in zijn hoofd haalt een kroeg binnen te lopen. „Als hij op verzoek van de kroegbaas geen aanstalten maakt om te vertrekken, is hij strafbaar en kan de politie op treden", zet de woordvoerder van de politie uiteen. VRIJE TUD Bloemlust De bewonersvereniging Bloem lust houdt aanstaande donder dag de jaarlijkse bewonersver gadering in clubhuis het Mie rennest. De aanvang is 20.00 uur. Kerstsprookjes Acteur Peter van der Linden vertelt aanstaande vrijdagmid dag kerstsprookjes voor kinde- ren en volwassenen vanaf 10 jaar. Antonia van der Wijk zal hem daarbij met zang begelei den. De bijeenkomst vindt plaats in De Zonneboom, De Laat de Kanterstraat 5 te Leiden. De entree bedraagt 12,50. Voor inlichtingen Ger de Laat, tel. 123137 NAGERECHT AGENDA door Erna Straatsma Dus meneer zat met zijn hoofd ergens anders en reeks van recidi- I visten verscheen gis- B terochtend voor de Leidse kantonrechter. Hardrij ders die er de gewoonte van maken de snelheidslimieten ruimschoots te overschrijden en daarvoor regelmatig bekeurd te worden. Niet eens zo'n eenvou dige zaak, want de pakkans bij dit soort vergrijpen is één op duizend. Bevallingen en andere spoedei sende zaken worden nogal eens als verklaring voor het snelle rij den gegeven. Maar daar trapt de rechter meestal niet in. Ook al wordt een leuke smoes wel op prijs gesteld. Een 41-jarige Leiderdorper moest in juli 1989 zijn vrouw bijstaan tijdens de nasleep van een moeilijke bevalling in het ziekenhuis. Voor hem een goe de reden de auto te pakken en met een vaartje van zo'n 140 ki lometer per uur over de A4 rich ting Amsterdam te scheuren. Zijn vrouw had hij gisteren naar de kantonrechter gestuurd om het een en ander uit te leggen. „Mijn man is destijds niet aan gehouden, dus hij kon het niet uitleggen", aldus de echtgenote. In het proces-verbaal van de politie stond echter wel een re actie van de man opgetekend. „Met alle respect voor uw medi sche problemen, maar ik moet zeggen dat dat niet waar is", al dus de rechter, die vervolgens een aanzienlijke rij eerdere snelheidsovertredingen oplas. „Tja, nu wordt er natuurlijk aan het rijbewijs van uw man ge trokken", sprak hij dreigend. De officier van justitie meende eveneens dat een flinke 'stok achter de deur' hier wel op zijn plaats was. Hij eiste een boete van 345 gulden, zes maanden rij-ontzegging met een proeftijd van twee jaar. De rechter vond dat iets te gortig, maakte er 345 gulden en vier maanden voor waardelijke rij-ontzegging van. Strafblad Een 46-jarige Leiderdorpse au tomobilist had op dezelfde snel weg nog iets harder gereden, om precies te zijn 153 kilometer per uur. „Op die weg waar zo veel doden vallen omdat er zo hard wordt gereden", was de kanttekening van de rechter. Ook hier ging het om een auto mobilist met een lang 'straf blad'. „U heeft echt een hele lijst van overtredingen op uw naam staan; 24 kilometer te hard, 68 kilometer te hard. Goh, dat kostte toen maar 175 gul den. Maar dat is werkelijk bar en boos meneer. Als je zoveel bekeuringen hebt moet je altijd te hard rijden". De Leiderdorper zei in de tijd van de overtredingen geestelijke problemen te hebben gehad. Waarop de officier hem verma nend toesprak: „Dus meneer zat met z'n hoofd ergens anders toen hij met 153 kilometer per uur over de A4 reed. Dat is hele maal onverstandig". Een rij ontzegging kon volgens de offi cier niet worden geëist omdat de overige overtredingen langer dan een jaar geleden waren ge pleegd. Hij hield het daarom op een Boete van 410 gulden. De rechter sloot zich daarbij aan. Gastanks Een ondernemer uit Voorscho telt had een van zijn werkne mers gastanks laten vervoeren die bijna los op een vrachtauto lagen. „Die waren uitermate griezelig vastgesjord", consta teerde de kantonrechter aan de hand van fotofs. De vrachtwa gen behoorde volgens hem tot de categorie 'rijdende bom men'. De Voorschotenaar meende dat de zaak schromelijk werd over dreven. Met behulp van de no dige technische gegevens legde hij uit dat het allemaal wel mee viel. Wat hem wel had geïrri teerd, was het gedrag van de verbaliserende agenten in Am stelveen. De zogenaamde ge vaarlijke vrachtauto moest op uitdrukkelijk bevel van de poli tie naar Huizen worden gere den, dwars door allerlei woon wijken heen. Wat hij dus blijk baar toch wel riskant vond. De officier eiste een boete van 500 gulden, de kantonrechter haalde er honderd gulden af. Nekvel De 28-jarige Katwijker moest voorkomen omdat hij zwemm- mers in zee in gevaar zou heb ben gebracht met zijn jet-ski, een soort waterscooter. Ko mend vanuit zee zou hij in juli vorig jaar met grote snelheid op het badend publiek bij het strand zijn ingevaren. De politie had hem meteen in zijn nekvel gegrepen en 90 gulden boete geëist. De man stelde echter dat de surveillerende agenten hem al leen op het strand hadden ge zien. Niet in het water, mis schien was dat iemand anders geweest. Hij had staand op het strand een bekeuring gekregen omdat de agenten het eenvou digweg niet geloofden dat hij niet in zee had gevaren. De offi cier en kantonrechter begonnen na dit verhaal te twijfelen aan de versie van de politie. En dus luidde het oordeel 'vrijspraak'. DINSDAG 10 DECEMBER Rijnsburg Fakkeltocht georganiseerd door Amnesty International. Vertrek 19.15 vanaf het Burg. Koomansplein, alwaar fakkels verkrijgbaar zijn. Duur ca. 1 Adventszangdienst in de Gro te- of Laurentiuskerk, aanvang 20.00 uur. WOENSDAG 11 DECEMBER Leiden Spreekuur Verkeersveiligheid in het Stadsbouwhuis, Lange- gracht 72, van 10.30 tot 12.00 uur. Sporten voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeut in Gymzaal Pedologisch Instituut 'De Brug', Wassenaarseweg (bij Blauwe Vogelweg), van 16.00 tot 17.00 uur. Informatiepunt Gemeenschap pelijk Wonen, Gerestraat 20, van 20.00 uur tot 21.00 uur. Leiderdorp Parabowls. De Does, van 12.30- 15.30 uur. Lisse Bridgen voor niet-rokers door B.C.L. in het Poelhuys, aan vang 19.45. Noordwijk Informatie-uur van de CNV- vertrouwensman C.A. Elshout, dorpshuis De Kuip, Zeestraat. Aanvang 11.00 uur. Kerstmarkt in de Grote Kerk, Voorstraat van 13.00 tot 21.00 uur. Bijeenkomst Christelijke Oude renbond afd. Noordwijk in de Vinkenhof, Achterzeeweg. Spreker ds. H. van Niel te Rijnsburg. Aanvang 15.00 uur. Oegstgeest Bridge-drive in Hotel Het Witte Huis, aanvang 19.45 uur. In de aanloop naar de kerst zullen er in de Leidse binnenstad enke le activiteiten worden gehouden om het winkelende publiek te amuseren. Vooral tijdens de aanstaande koopzondag, op donder dagavond 19 december en zaterdag 21 december lopen Leidse kin deren de kans bijvoorbeeld de kerstman, met arreslee tegen het lijf te lopen. Op de Breestraat rijdt een paardetram waar een ritje ge maakt kan worden op de rug van een pony. Zand rijden In 1996 moeten de eerste auto's over de nieuwe weg rijden. Daarom wordt volgend jaar, mogelijk al in april, begonnen met de aanvoer van zand. Dat gebeurt ook als Rijkswaterstaat nog niet alle grond heeft ge kocht. Goldman: „We gaan zand rijden vanaf de Ommedijk in Zoeterwoude totdat we op nog niet verworven land stui ten. Hetzelfde doen we aan de Alphense kant: daar gaan we je weet dat de boel binnen en kele jaren tegen de vlakte gaat, ga je natuurlijk niet investeren. „Terwijl aan de andere kant de normen wel steeds strakker worden aangetrokken." vanaf de Leidse Schouw zand rijden." J. Beukeboom, een andere boer die nog niet met Rijkswa terstaat tot overeenstemming is gekomen, betwijfelt echter of die weg er wel zo snel zal ko men. „Het is toch absurd dat ze zeggen dat ze die weg in april gaan aanleggen, terwijl er met de boeren nog helemaal niet onderhandeld is." Hij heeft het er al veel met zijn collega's over gehad en „niemand kan er met zijn pet bij." „We zijn al jaren in onder handeling. Maar onderhande lingen hoeven niet altijd conti nu door te gaan", repliceert Goldman. De gemeente Rijne veld hoopt volgend voorjaar de rijksweg in haar bestemmings plan op te nemen. Dat betekent dat Rijkswaterstaat binnenkort kan beginnen met de gerechte lijke procedure om te onteige nen. Daarna duurt het nog on geveer anderhalf jaar voordat Rijkswaterstaat eventueel tegen de zin van de agrariërs in, de grond kan kopen. Is het deel van rijksweg 11 tussen Leiden en Alphen in 1996 klaar? Gold man: „Laten we het hopen."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15