Leiden PERU Ontslag dreigt voor AZL-schoonmakers Gijzenij autoriteit op gebied van traditioneel suikerblazen Plan voor oprichting van milieurechtswinkel Geen behoefte aan verpleeghuis speciaal voor aids-patiënten Brazilië Mexico Chili Haïti Bolivia Guatemala ^SOLIIIAIIIDAD Studentenalmanak over lichaam en geest SOLIDARIDAD geeft ook steun aan Steun Solidaridad giro 1804444 Utrecht NIEUWSLIJN Studenten mishandeld in Breestraat Twee studenten zijn vannacht in de Breestraat mishandeld door een groep van vijf leeftijdgenoten. £en 2 l-jarige man kreeg een, kopstoot, zijn I9-jarige vriend een klap in het gezicht. t)e tweë stonden op een taxi te wachten en kregen, naar eigen zeggen, zonder enige aanleiding klappen. De politie heeft de omgeving doorzocht maar kon de daders niét vinden. LEIDEN» ERNASTRAATSMA De Leidse Rechtswinkel onder zoekt de mogelijkheid om een speciale milieurechtswinkel op te richten. De komende tijd wordt bekeken of er vraag is naar een in milieuwetgeving ge specialiseerd bureau. Naar een aantal milieu-orga nisaties, het Instituut voor Bur gerraadslieden en de Leidse Rechtswinkel zelf zijn vragen lijsten gestuurd om de behoefte aan een milieurechtswinkel te peilen. Het initiatief is genomen nadat enkele maanden geleden in Amsterdam de eerste milieurechtswinkel van Neder land is geopend. Of een milieurechtswinkel deel zal uitmaken van de 'gewo ne' rechtswinkel is nog ondui delijk. Joost Maassen, een van de, vier initiatiefnemers, zegt dat dit1 niet noodzakelijk is. „We kunnen dat ook in samenwer king met een aantal milieuorga nisaties opzetten", aldus Maas- De Amsterdamse milieurechtswinkel is er voor al le juridische vragen op het ge bied van milieuwetgeving, van hinderwetvergunning tot be zwaarschriftenprocedures tegen vuilstortplaatsen en milieucri minaliteit. In Leiden wordt in eerste instantie onderzochtwel- ke leemtes er nu zijn. Maassen: „Ons onderzoek zou kunnen uitwijzen dat in Leiden alles prima geregeld is. Het kan ook zijn dat bijvoor beeld het Instituut voor Burger raadslieden zich al gedeeltelijk met milieuvraagstukken bezig houdt. Dan zal de milieurechts winkel zijn terrein moeten afba kenen. We moeten elkaar na tuurlijk niet gaan overlappen". G. in 't Veld, hoofd van de direc tie Milieu van de gemeente Lei den, wijst op het bestaan van de Wetenschapswinkel van de Rijksuniversiteit. „Daar is alle kennis op het gebied van het milieurecht al verzameld. Of er naast deze wetenschapswinkel nu nog een apart instituut moet komen, weet ik eigenlijk niet. Maar op zich denk ik dat het wel goed is als er een onafhan kelijke partij zou bestaan: wij als overheid hebben dan wel ver stand van het milieurecht, maar we zijn natuurlijk ook ge kleurd". Ziekenhuis wil kosten drukken en gaat met nieuw bedrijf in zee Het schoonmaakpersoneel van het Academisch Zieken huis Leiden houdt morgenmiddag een protestbijeen komst in de aula tegen het dreigende ontslag van een groot aantal werknemers en verslechtering van de ar beidsvoorwaarden. „Het is een moreel beroep op de di rectie van het ziekenhuis om een sociaal beleid te voe ren", zegt bestuurder R. Meijer van de Industriebond FNV die de actie organiseert. Van de 240 schoonmakers komt per 1 januari een deel op straat te staan, terwijl an deren moeten gaan werken in een deeltijdbaan in plaats van de volledige baan die zij nu hebben. wijl in de rest van de schoon maakbranche 70 procent van de werknemers van baan veran dert. Bovendien hebben veel ZDG-mensen een volledige baan, ook ongebruikelijk in deze branche", zegt Meijer. Die laatste verworvenheid dreigt verloren te gaan, omdat de nieuwe werkgevers alleen deeltijdbanen hebben te verge ven. „In het ziekenhuisgedeelte dat bijvoorbeeld de Hago gaat doen werken nu 90 mensen vol tijds, terwijl dat volgend jaar 100 mensen in deeltijd zijn", verklaart Meijer. „Een groot aantal mensen wordt dus ge deeltelijkwerkloos". Het AZL heeft met ingang van 1 januari het contract opgezegd met het schoonmaakbedrijf Zie kenhuis Diensten Groep (ZDG), dat al 40 jaar schoonmaakwerk doet in het Leidse ziekenhuis. „Het AZL heeft ZDG steeds ge vraagd de tarieven te verlagen, maar die kon het niet goedko per doen en mochten uiteinde lijk zelfs niet meedoen met de nieuwe inschrijving voor een contract", weet Meijer. Het werk wordt nu overgenomen door de schoonmaakbedrijven Hago, Gom en Robbers, die de klus voor 2 miljoen gulden min der klaren. Volgens de cao zijn de nieuwe bedrijven verplicht om tenmin ste de helft van het aantal werk nemers van ZDG over te ne men, maar in werkelijkheid pakt dat minder gunstig uit. „Het unieke van ZDG is het feit dat veel mensen al sinds de ja ren zeventig daar werken, ter- Tweede huis Woordvoerster H. Eillebrecht (ZDG) herkent de problemati sche situatie. Ze weet nog niet precies hoeveel mensen de du pe zullen worden van de beëin diging van het contract. „We hebben spelen door een banencentrum op te zetten. Wp hebben ook een aantal banen beschikbaar maar de animo om daar op in te tekenen is gering. De mensen hebben een beetje afwachtende houding en willen eigenlijk graag in het AZL blijven werken. Begrijpelijk, voor velen is het hun tweede huis geworden. Daarbij, voor ander werk zullen mensen moeten verhuizen of langer moeten reizen en dat vind men natuurlijk ook niet zo prettig". Voor schoonmakers die wel een baan binnen het AZL krij gen aangeboden, kan het ook vervelend aanpakken. Eille brecht geeft een voorbeeld: „Het komt voor dat iemand die voor ons vier-en-een-half uur aan een stuk werkte nu twee keer twee-en-een-kwart uur heeft aangeboden gekregen, verspreid over de dag. Dat is dan vaak moeilijk, bijvoorbeeld omdat de kinderen moeten worden opgevangen". De enige die daaraan nog iets kan doen is het ziekenhuisbe stuur, dat de opdrachtgever is. In een overleg dat al eerder plaatsvond, vroeg de FNV ver geefs aan de directie te probe ren of er niet alsnog meer volle dige banen kunnen worden opengesteld, dan wel dat het aantal werknemers dat overgaat wordt vergroot. Meijer: „Ik krijg zelfs de indruk dat de directie de motor is van het plan om meer parttimers in te zetten". Leidenaar houdt een oud ambacht in leven een hoeveelheid ingekookte sui ker nodig. „Nog moeilijk zat", aldus de suikerblazer die zich dat in een aantal lessen van Hendrik Fendriks eigen heeft moeten maken. „Maar als het goed is gedaan, ontstaat een substantie die je met behulp van blaaspijpen vorm kunt ge ven. Eigenlijk gaat het net zo als bij het glasblazen. De opgebla zen suiker modeleer je met je handen in de vorm die je wilt". Omdat de suiker tijdens het bewerken met de handen een temperatuur van rond de ne gentig graden celcius kan heb ben, gebruikt Gijzenij 'operatie handschoenen'. „Ook om het li chaamsvocht tegen te houden", legt hij uit. .Anders komt het in je creatie terecht". Mits droog bewaard, kan een traditioneel geblazen suikerbeeld het onge veer acht jaar uithouden. De materialen voor de uitoe fening van zijn ambacht haalt Gijzenij uit het buitenland. „Omdat het in Nederland niet zo bekend is", aldus de suiker blazer. „Zelf ga ik twee keer per jaar naar Parijs om bladvormen, blaaspijpen, ingrediënten en theorieboeken te kopen". En als de chef-kok er dan toch is loopt hij meteen even bij 'Le Notre' binnen, de absblute 'specialis ten op het gebied van suiker werk'. „Om van de allerlaatste ontwikkelingen op de hoogte te blijven. Je moet je immers steeds blijven bijscholen". Opvolger Eigenlijk zou een gedegen scho ling in het buitenland de ideale voorbereiding op een glansrijke toekomst in het suikerwerk zijn. „Om de techniek te leren is Luxemburg of Frankrijk de aan gewezen plaats. Maar dat is overigens nog geen garantie dat het dan ook allemaal zal lukken. Want de ideeën moeten toch uit jezelf komen. Ie moet er feeling en ook een flinke dosis doorzet tingsvermogen voor hebben", aldus de Leidse suikerblazer. Zoals het er nu naar uitziet heeft Gijzenij al een opvolger op het oog aan wie hij zijn kennis - zoals dat hoort bij oude am bachten - door kan geven. „Mijn zoon heeft interesse in het vak", aldus de suikerbewer ker. „Hij heeft er net zo veel ple zier in als ik en dat is, denk ik, een belangrijke voorwaarde om dit ambacht goed te kunnen uitoefenen". Tot 2 januari is in de Openba re Bibliotheek aan de Nieuw- straat een tentoonstelling van het werk van Gijzenij te zien. Op zondagmiddag 15 december verzorgt hij daar bovendien een demonstratie. Wat hij dan pre cies gaat blazen weet hij nog niet. „Dat hangt van mijn inspi ratie af', glimlacht hij geheim zinnig. Voor het Elisabeth Gasthuishof had de oprichting van een afdeling vooraids- patiënten mogelijk de redding van het verpleeghuis bete kent. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Elisabeth Gasthuishof nodeloos aangewezen Het Sint Elisabeth Gasthuishof in de Leidse binnenstad gaat voorlopig geen speciale afdeling voor aids-patiënten inrichten. Uit overleg met het Aids-plat- form is gebleken dat op dit mo ment geen behoefte bestaat aan een dergelijke afdeling. De meeste aids-patiënten in deze regio willen en kunnen thuis worden verzorgd. Het ministerie van wvc heeft eerder dit jaar in elke regio een verpleeghuis aangewezen dat bedden moet reserveren voor aids-patiënten. Voor Leiden en omgeving zou de stichting RK Bejaardenhuizen Leiden en om geving dat moeten regelen. De stichting beheert naast het Sint Elisabeth Gasthuishof ook het verpleeghuis Van Wijckerslooth in Oegstgeest. Om te kijken 'of we in staat zouden zijn om aids-patiënten op te vangen als die zich zou den aanmelden' zocht de lei ding van de tehuizen contact met het Aids-platform dat be staat uit deskundigen zoals een arts Vein het AZL en een huis arts. Interim-manager A. Wee- ber van het Elisabeth Gasthuis hof: „Toen is gebleken dat het tot nu toe in deze regio nauwe lijks is voorgekomen dat aids- patiënten in een verpleeghuis werden verpleegd. We hebben ons daarom niet verder gebo gen over de vraag of en hoe wij deze groep kunnen verzorgen. Maar dat betekent niet dat wij geen aids-patiënt zouden opne men als die zich aanmeldt. We hebben tenslotte die functie". Volgens Weeber is er nog niet over nagedacht of die patiënt dan in Leiden of in Oegstgeest zal worden verpleegd. Willekeurig Coördinator S. Wynands van het Aids-platform bevestigt het verhaal van Weeber. Volgens haar is het in de Leidse regio zelden of nooit voorgekomen dat iemand met aids in een ver pleeghuis moest worden opge nomen. „Het zijn meestal jonge mensen met wat wij noemen een groot sociaal netwerk. Zij hebben familie of vrienden die hulp kan bieden. Dat gaat uiter aard in samenwerking met spe ciaal opgeleide verpleegkundi gen en mensen van het kruis werk". Er is volgens Wynands 'op dit moment' geen behoefte aan een speciale afdeling in een ver pleeghuis. „Als er een patiënt is die naar een verpleeghuis wil of moet, regelen we dat op dat moment". De coördinator heeft overi gens het idee dat het ministerie tamelijk willekeurig te werk is gegaan bij het aanwijzen van de tehuizen. „Het lijkt erop alsof ze met een speld gewoon een paar plaatsen hebben geprikt". Ze gelooft niet dat de keuze voor het Sint Elisabeth Gasthuishof of Van Wijckerslooth heel be wust is gemaakt. „De stichting kwam bij ons met de vraag: Wat moeten wij doen? In de Leidse regio waren misschien andere tehuizen wel meer geïnteres seerd". Voor het Elisabeth Gasthuis- hpf is de opvang van andere groepen patiënten zoals aidslij- ders of zwervers een manier om te overleven. De provincie wil het kleine tehuis aan de Caecili- astraat namelijk sluiten. Verte genwoordigers van het perso neel waren gistermiddag niet bereikbaar voor commentaar. Interim-manager Weeber gaat er nog steeds van uit dat het tehuis, dat ook in financiële problemen verkeerd, blijft be staan. Om de geldnood te ledi gen worden centrale afdelingen samengevoegd met diensten van Van Wijckerslooth. Hoeveel arbeidsplaatsen deze maatrege len kosten weet Weeber nog MEDEWERKER Of het nu gaat om vredesdui ven, klompen, ooievaars of da meshoeden: traditioneel suiker blazer J.J. Gijzenij draait er zijn handen niet voor om. De Leidse chef-kok beheerst het vooroor logse ambacht als geen ander. Een klomp ingekookte suiker, wat kleurstof en een blaaspijp is alles wat hij nodig heeft om de meest verfijnde suikercreaties een smakelijk leven in te blazen. Een ere-legpenning van de gemeente Leiden en vele eerste prijzen tijdens bakkersvakbeur zen: de Leidse suikerblazer Gij zenij is een autoriteit op zijn ge bied. Aangestoken door 's lands grootste suikerblazer aller tij den, Hendrik Fendriks uit Loe- nen aan de Vecht, besloot de Leidse chef-kok ruim twaalf jaar geleden het suikerblazen tot een hobby te maken. Cursussen werden gevolgd, lessen bij de 'meester' zelf genomen en al snel de eerste beelden in suiker uitgevoerd. En niet zonder suc ces, want in het selecte groepje ambachtelijke suikerblazers heeft hij inmiddels 'naam' we ten te maken. „Zo moest ik twee jaar terug voor Prinsjesdag iets 'Haags' en iets 'Hollands' maken voor het ambassadeurs-diner in de Rid derzaal. Ik heb toen gekozen voor een arrangement van klompen en ooievaars". En trots laat hij een foto van zijn creaties zien.„Een paar jaar terug is er in KERSTSAMENZANG. Voor het negende opeenvolgende jaar organiseert het Emoenakoor een Kerstsamenzang in de Vre- deskerk. Op woensdagavond 18 december vanaf 20.00 uur brengt het koor werken van de componisten Adam,Parks en Schutz ten gehore. De sloppenwijken van Lima blijven groeien. Voorzieningen ontbreken, zoals stromend water en litht. Voor elke verbetering moet hard worden gevochten. Vrouwen gaan daarbij voorop. Zij zoeken bondgenoten. Solidaridad steunt hun strijd de boerenvakbonden de organisaties van dienstmeisjes de christelijke basisgemeenschappen de coöperaties van koffieboeren de Guarani-lndianen de slachtoffers van terreur Goedestraat 2, 3572 RT Utrecht. Telefoon: 030 - 720313 Lichaam en geest: dat is het thema van de tweeëntwintigste Leidse Universitaire Almanak die gistermiddag in het Acade miegebouw aan het Rapenburg werd gepresenteerd. Naast een compleet adressenbestand van alle Leidse studenten, bevat de almanak een veelheid aan han dige informatie om de student wegwijs te maken in de stad. Het 374 pagina's tellende boek werk is gratis te verkrijgen bij de diverse Leidse boekhandels. Tijdens de introductie van de nieuwe almanak noemde de re- cor magnificus van de Leidse Uhiversiteit, L. Leertouwer, het een 'handig naslagwerk' voor de Leidse student. Daarnaast roemde hij de redactie omdat die toch, ondanks het publice ren van een volledig adressen- Op de foto neemt rector magnifici vangst van Xavier van Binnebeke, lificus L. Leertouwer de almanak in ont- de voorzitter van de redactie. FOTO HIELCO KUIPERS bestand, de privacy van de stu- waarborgd. „Want er is nie- dent voldoende zou hebben ge- mand die zonder microscoop de adressenlijst kan ontcijfe ren", zo grapte hij. In de almanak is naast het adressenbestand het traditione le jaaroverzicht te vinden. Het thema van de almanak, lichaam en geest, is terug te vinden in de vorm van een aantal serieuse en minder serieuse redactionele bijdragen. Twee 'studenten aan-en-uitkleedpoppen', luiste rend naar de namen Willem en Annejet behoren duidelijk tot die laatste categorie. Daarnaast is er een interview met een achtstejaars filosofie student, staan de eerste twee coupletten van het Wilhelmus naast een fietsende koningin Beatrix afgedrukt en is er onder het kopje 'Body uit' en 'Body in' te lezen dat cola light aan popu lariteit heeft verloren ten koste van aanmaaklimonade. Suikerblazer Gijzenij. Fee ling, doorzet tingsvermogen en operatie handschoenen. FOTO JAN HOLVAST fv-.y Japan zelfs een fototentoonstel ling van mijn werk geweest", vertelt hij verder. „Op dit mo ment zijn ze daar nog aan het bekijken of mijn werk inpasbaar is in 'Holland Village', het op schaal nagebouwde traditionele Nederlandse dorp". Toch is het suikerblazen van oorsprong geen Nederlands ambacht. „Het komt uit Frank rijk", legt Gijzenij uit. „Mis schien omdat ze daar altijd wat meer met lekker eten bezig zijn geweest. Hoe oud het is? In ie der geval van voor de oorlog". Operatiehandschoenen Om te kunnen suikerblazen is

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13