Rtv show Britse koninklijke familie voor aap gezet in soap-opera l en pi m PI i5i |6. PI PI PI 'Ik moest oefenen, oefenen en nog maar eens oefenen' 'Surinamers praten maar weinig over hun religie' Hugo van Rhijn naar RTL Plus Dinsdag 10 December 1991 Redactie: 023-150191/023-150192 INEKE VAN DER MEER JAN VAN DER NAT GERARD VAN PUTTEN Vormgeving: HANS BOEZELUN Vooral prins Andrew en zijn vrouw Sarah krijgen in de soapopera een behoorlijke veeg uit de pan. foto ap JASON BENNETTO Koningin Elizabeth van Groot- Brittannië heeft dit jaar een an dere kerstboodschap aan het volk. Niks over gebeurtenissen in de wereld en een feestelijk welbehagen, nee, ze is van plan af te treden. Prins Charles, wordt vanwege zijn obsessie voor polo afgewe zen als opvolger. De koningin, heeft besloten de kroon te schenken aan diegene die de koninklijke Het-is-een-Knock- out-competitie wint. Koningsgezinden zullen blij zijn te horen dat dit niet de offi ciële versie van de gebeurtenis sen is, maar de verhaallijn van een oneerbiedige nieuwe soap opera, Pallas. Het grootste ver schil tussen de parodiërende se rie en andere soaps, zoals die met bijna dezelfde naam, Dal las. is dat Pallas een bezetting heeft uit het echte leven de Koninklijke familie. De producers, Noel' Gay Tele vision Production, hebben film clips gebruikt van de Koninklij ke familie en die nagesynchro niseerd met Spitting Image achtige stemmen van acteurs. Veel scenes zijn beledigend voor de Koninklijke familie. De koningin, die een 'ouwe koe' wordt genoemd, zegt terwijl ze de hand schudt van een wel komstcomité: „Nog meer zeur kousen uit de Westindies. Ik heb genoeg van deze baan." La ter overweegt ze de troon aan haar paard te geven. Tijdens de ceremonie van het Wisselen van de Toupet draait een geestelijke zich om naar de Duke of Edinburgh, prins Phi lip, en zegt: „Dat staat jou ook te wachten kaal als een bil jartbal." Prins Philip antwoordt: „Wat een vervelende zak." Prins Charles komt voortdurend in beeld terwijl hij zich verkleedt in de Kloothommel Poloclub in Royalshire. Maar de meest barbaarse commentaren zijn gereserveerd voor de Duke en Duchess of York, prins Andrew en zijn vrouw Sarah, die worden afge schilderd als geldschrapende parasieten. Tijdens een gratis reisje zegt een van liaar gezel schapsdames tegen de Duchess: „Lekker snel verdiend me vrouw, daar is een meisje dat 15 pond (50 gulden) wil betalen voor uw handtekening op haar been." De Duchess antwoordt: „Als het maar contant is." De films zijn opgenomen door Mike Lloyd, een freelance fotograaf. De 10 afleveringen van 5 minuten zijn gekozen uit meer dan 100 uur film en zullen op 24, 26 en 27 december wor den uitgezonden op Channel 4. Grey Day, een woordvoerder van Channel 4, zegt: „Wij zijn erop voorbereid dat we gestraft worden voor het uitoefenen van het recht op vrije meningsui ting. Maar ik vertrouw erop dat we niet naar de Tower worden gestuurd." Een woordvoerster van Buckingham Palace zegt: „Wij willen niet betrokken worden bij of commentaar geven op een programma als dit." Vertaling Luutje Nlemantsverdrlet 10 meest bekeken programma's van de afgelopen week 1% kijkdichtheid is ca. 133.000 kijkers van 6 jaar en ouder dag ZO. programma Journaal 20.00 uur j omroep; nos: •kdh !32% kijkers ix 1000 i 4.270 zo. ;Ook dat nog kro 127%! 13.540 WO. Griekenland-Nederland nos! 25% 3.290 vr. Medisch Centrum West tros; (3.170 zo. i Studio Sport NOS 21% 2.830 za. Zeg 'ns Aaa VARA; j19%! 2.530 ma Goede Tijden. RTL-4; 17% 2.270 vr. 1 Vrienden voor het leven RTL-4; 117%! (2250 za. 1 Flying Doctors iVARA; 117%! 12.250 anp/bronAGBMetf zo. Keek op de Week rNOS VPRO 17% (2.220 Willibrord Fréquin letterlijk en figuurlijk Voor de leeuwen JOS HAAGMANS Al op de eerste dag van zijn opleiding tot meesterkok sneed hij zich in zijn vingers. Letterlijk. Hij Iaat me een litte ken van twee kootjes lang zien. „Ik, die voor Brandpunt Mosje Dayan interviewde, die met prins Claus de wereld afreisde, die een gesprek met Ghandi had... Ik kreeg op mijn lazer omdat ik geen worteltjes kon snijden." Willibrord Fréquin is een tv- persoon, die in het echt is wat hij schijnt. Ontstuimig, spon taan en brutaal met veel bra voure? Het hoort bij hem. On handig, onbeholpen en traag in het aanleren van dingen? Hij is de laatste die het ontkent. Am bitieus? Natüürlijk. Na maan den van het KRO-scherm te zijn geweest is hij terug met de 8- delige serie Voor de leeuwen. Voor dat programma leerde hij evenzoveel beroepen: naast kok, ook dat van clown, piloot, diamantslijper, popzanger, sce narioschrijver, kapitein, en foto graaf. Een gesprek met hem in zijn riant bemeten optrekje in het nieuwe Blaricum. Met zijn vrouw, zoontje Louis en poe- „Je weet toch dat de tijd van de tv-documentaires voorbij is? zegt hij als ik vraag naar de idee achter het programma. „De opzet komt van de BBC. Het is een andere, unieke vorm van informatie-overdracht." Die opzet houdt in dat iemand op gedragen wordt een beroep te leren om daar vervolgens iets mee te bereiken. Bijvoorbeeld om een opleiding tot fotograaf te volgen om de voorpagina van een krant te halen, of om pop zanger te worden en een hit te maken. Door te filmen wat daar allemaal bij komt kijken, laat je zien wat het vak inhoudt. In Voor de leeuwen gebeurt dat op een realistische manier. Niet in de laatste plaats door te kiezen voor Fréquin, die nu eenmaal in praktisch alles wat hij aanpakt oogt als een begin neling met daarbij twee linker handen. Wat dat oplevert komt misschien nog het aardigst naar voren in de aflevering waarin hij clown leert te zijn. „Ik solliciteerde meteen bij de beroemdste clown, bij Popov. Hij reisde met het Russisch Staatscircus door Frankrijk. Na tuurlijk vertelde ik hem dat ik voor een tv-programma werkte. Ik vroeg of ik bij hem kon wer ken. Hij zei dat ik beter temg naar Holland kon gaan, want daar waren volgens hem zat goede collega's. Ik kreeg een boek mee over clowns en mu ziek. Dus heb ik eerst gepraat met de in maart overleden Cor Witsche, met Herman van Veen en Mini en Maxi. De laatsten vanwege het muzikale deel. Zij raadden me absoluut af verder te gaan. En bij Joop Teutenberg leerde ik wat jongleren en val len." Auditie „En toen heb ik, na twee maan den, auditie gedaan bij Popov. Nou ja, hij vond het niet echt fantastisch, maar hij wilde me toch iets leren. Ik moest maar de directeur van het circus gaan. En die gaf toestemming. Als ik mijn eigen kostje maar verdiende. En zo heb ik stallen schoongemaakt, de tent mee opgezet en afgebroken, dieren gevoederd, noem maar op. En ik ging sporten met de slangen man. s Morgens en 's middags kreeg ik een anderhalf uur les van Popov. Hij leerde me lopen als de beroemde clown Crock, als Charly Chaplin en als de Dikke Dame en ook jongleren: lepeltjes in bekers mikken. Hij was echt een beul. Ik moest oe fenen, oefenen en nog maar eens oefenen." De realistische opzet van het programma blijkt ook uit het feit dat je ziet hoe zijn vinger, waarin hij een jaap gaf tijdens zijn opleiding als kok, in het zie kenhuis dichtgenaaid wordt. Ook in dat circus gebeurde een ongeluk. ,De eerste dag pro beerden ze me verschillende dingen te laten doen, om te kij ken wat ik kon. Zo moest ik bij voorbeeld op een kameel rijden. Maar dat lukte niet. Dus deed de assistent van Popov, Alexan der, het voor. Hij liep daarbij een gebroken kaak op. Toen ik hem 2 maanden later tegen kwam, bleek hij er nog steeds pennen in te hebben. Ik voelde me echt schuldig. Toen heb ik gezorgd dat hij geopereerd werd in het Academisch Zieken huis,", zegt hij op een veront schuldigend toontje. Het vak van fotograaf vindt hij achteraf het interessantst. Hij maakte, begeleid door foto grafen van kranten, persbu reaus en roddelbladen zo'n 1500 foto's van bijvoorbeeld de wedstrijd PSV-Ajax, van de aan komst van koningin Beatrix bij de première van Eline Vere en van koninginnedag in Culem- borg. Uiteindelijk speelde hij het klaar om zijn doel te berei ken: een foto van het bezoek van president Bush aan Neder land op de voorpagina van De Telegraaf. Droevig Zijn pogingen om kok te wor den, vindt hij het 'droevigst'. Niet vanwege die jaap in zijn vinger. „Ik wilde het niet doen. Ik heb zelfs nog nooit een ei ge bakken. Maar de geluidsman en de cameraman hebben er erg op aangedrongen. Ik heb het gedaan uit solidariteit. Maar daar heb ik spijt van. Alleen al die namen. Ik moest leren wat het verschil tussen een biefstuk en een toumedos en hoe je die moet ...eh bakken...of grilleren. Ik kreeg die opleiding in een ge renommeerd restaurant in Den Haag. Maar omdat ik ook met vliegen bezig was in Beek, ging ik voor de sauzen maar naar het restaurant in Blaricum. God, die sauzen..." Voor de leeuwen, was intens werken. „Vergis je niet. Ik was sinds augustus vorig jaar, er 7 ■H Willibrord Fréquin als down In d« eerste aflevering van Voor de leeuwen' dagen per week mee bezig. Er is 160 dagen lang opgenomen. Ik had geen idee wat er allemaal bij kwam kijken. Een vak als diamantslijper: dat is moeilijk. Althans, dat neem je aan. Maar vergis je niet in het vak van fo tograaf. Je denkt: even een knopje indrukken. Maar maak maar eens een goede wedstrijd foto met zo'n kanon van een lens, die vervolgens eerlijk be oordeeld wordt door een echte vakman. Bovendien gebeurden er vol strekt onvoorspelbare dingen. Zo werd ik goedgekeurd als pi loot. Tot mijn stomme verba zing. Maar ik moest wel een kies laten trekken, omdat ik daar, als ik in een F 100 vloog, last van zou krijgen. Vanwege de G- druk. Dan zou het bloed emit spuiten, werd mij verteld. Maar het meest vergelijkbare is toch weer die stress. In dit geval wil de ik het doel bereiken. Stel dat die foto niet op die voorpagina was terechtgekomen. Dat ik als clown mislukt was. Dan had ie dereen dat kunnen zien. Want de betreffende aflevering was dan toch uitgezonden. Dus ik moest er voor mezelf alles aan doen om het zover te brengen. Zo ben ik nu eenmaal óók." Rap Nog één prestatie is op dit mo ment onduidelijk. Of zijn rap nummer Hé, jij, ga 'ns effe opzij 'het doet'. Die zou nu zo onge veer moeten 'doorbreken'. De realistische opzet van Voor de leeuwen brengt met zich mee dat de betreffende aflevering van De Popzanger, die op 1 ja nuari wordt uitgezonden, dus nog niet af kan zijn. Eerst moet popzanger Willibrord nog ge filmd worden met wat extra 'plugwerk'. Voor de Leeuwen wordt uit gezonden in twee blokken van vier afleveringen: Op de woensdagen II, 18, 25 december en 1 januari en op 18, 25 maart en 1 en 8 apriL Van 19.00 uur tot 19.55 uur. Informatieve documentaire-serie over Winti in Nederland HILVERSUM THEO DERSJANT De Afrikaanse slaven die in de vori ge eeuw op de plantages in Suri name moesten werken, namen hun eigen natuurgodsdienst mee. Die religie werd het best bewaard bij de In het oerwoud gevluchte bosnegers. Toen Surinamers in gro ten getale naar Nederland kwamen, was het dan ook logisch dat de eigen religie, de Winti, meekwam. Programmamakers Jos Lubsen en Henk Hen driks maakten een driedelige serie documentai res over de beleving van Winti door Surinamers in Nederland. Hun conclusie: Surinamers pra ten er nauwelijks over, maar de inmiddels met het christendom vermengde religie speelt nog altijd een prominente rol bij Surinamers in Ne derland. „Surinamers praten maar weinig over Winti", zegt Jos Lubsen. „Dat hebben we door middel van deze serie willen doorbreken. Want wij hebben de indruk dat Winti onder Creoolse Su rinamers in Nederland steeds meer voet aan de grond krijgt". Winti betekent letterlijk wind of geest. Maar voor Surinamers gaat achter dit woord een we reld van rituelen schuil. Rituelen, die ook in Ne derland veelvuldig plaatsvinden. Zo wordt Win ti aangeroepen bij ziekte, verdriet, feestelijke gelegenheden, etcetera. Rituelen Dat Surinamers niet graag met buitenstaanders over deze religie praten, werd ook de makers van het programma duidelijk. Veel Winti-ritue len konden ze met de camera bijwonen, maar bij een rituele wassing mochten ze bijvoorbeeld niet aanwezig zijn. Niettemin schetsen zij in de drie afleveringen een aardig beeld van het geloof. In het eerste deel, dat vanavond wordt uitgezonden, inven tariseren zij de meningen bij oudere en jongere Surinamers over Winti. Zo komen zanger Oscar Harris, journaal-presentatrice Noraly Beyer, bokser Arnold Vanderlijde en de voetballers Paul Nortan en Regi Blinker aan het woord. De ze laatste zegt: „Ik heb zelf Winti meegemaakt, geesten in mensen". Het tweede deel begint met het neerstorten van de DC8 van Surinam Airways op 7 juni 1989. Aan boord zaten veel in Nederland woon achtige Surinamers. Bij het rouwproces speel den voor de nabestaanden de Winti-rituelen een belangrijke rol. In het laatste deel brengen de makers een bezoek aan een genezeres die een ritueel offermaal leidt. Blijkens de beelden van Lubsen en Hendriks wordt in Nederland door diverse instanties steeds meer rekening gehouden met het Winti- geloof. Zo vertelt een rechter dat ze bij strafza ken waar een Creoolse Surinamer betrokken is, rekening houdt met de mogelijkheid van een Winti-achtergrond. En een bedrijfsvereniging blijkt het voor Surinamers mogelijk te maken bij ziekte naar Suriname te reizen om daar aan de traditionele Winti-wassingen deel te nemen. Deze Surinamers komen na een paar dagen vaak als herboren weer terug en kunnen op die manier snel weer in hun werk aan de slag. Als de bedrijfsvereniging niet aan deze wassingen zou meewerken, zouden de zieken vaak veel langer in de Ziektewet zitten, zo vertelt een me dewerkster van de bedrijfsvereniging. En ook een psychiatrisch ziekenhuis blijkt, als het moet oordelen over gedrag van Creoolse Surinamers, wel degelijk rekening te houden met Winti. Het ziekenhuis schakelt zelfs een traditionele genezers in bij psychische proble- Het drieluik van Hendriks en Lubsen geeft een inzichtelijk beeld van Winti in Nederland. Gelukkig ook dat zij uiteindelijk met de NOS akkoord zijn gegaan om een scène uit de eerste aflevering te kuisen. Plastisch werd daarin de slachting van een schaap in beeld gebracht. De makers zijn er nog steeds van overtuigd dat die bloederige beelden zinvol zijn in de documen taire, maar ze hebben zich door de NOS over laten halen dat fragment toch wat ingetogener in beeld te brengen. Het programma wordt im mers al om 19.00 uur uitgezonden, vlak na het Jeugdjournaal en Klokhuis. Niettemin is Winti in Nederland een vooral informatieve serie. Al hebben de makers nogal wat tijd nodig (drie keer een half uur) om hun verhaal te vertellen. (Uitzending op 10,17 en 24 december, Neder land 3,19.00 uur). HILVERSUM GPD Hugo van Rhijn, ex-verslaggever van het NOS-joumaal en ex- medewerker van TV 10, wordt bij de commerciële zender RTL Plus chefredacteur van het pro gramma Notruf, een Duitse ver sie van het Amerikaanse Rescue 911, dat in Nederland door RTL 4 wordt uitgezonden. JE Entertainment Produktion GmbH, de Duitse dochterorga nisatie van Van den Ende Pro ductions, werkt momenteel aan een zogenoemde 'pilot', een proefuitzending van het pro gramma. Pas daarna wordt met RTL Plus ondërhandeld of het programma als serie op het commerciële station te zien zal zijn. Van Rhijn, die eerder op stapte bij Joop van den Ende na het mislukken van het TV 10- avontuur, treedt nu bij JE Enter tainment Produktion GmbH Duitsland in dienst. STRIPS BOLLEBOOM - Urr,\ BOES

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 10