Dagblad Leidsch Kok: 'Ecu toch op losse schroeven' Gorbatsjov vecht voor Unie Koningin opent nieuw TNO-laboratorium Vietnamezen houden ook op met drinken Record-klokomzet bij Flora in Rijnsburg WETENSCHAP Wetenschappers op zoek naar de superaardappel REGIO Geneeskunde worstelt met be zuinigingen KUNST Cees Nooteboom verovert de Bondsrepubliek Groenendijk zit morgen weer op de bank bij Ajax Geen krant ontvangen? CDA en PvdA: Extra politie en controleurs DEN HAAG GPP De regeringspartijen CDA en PvdA willen dat vanaf 1993 voor de aanpak van de crimi naliteit 800 extra politiemen sen worden aangenomen. Om het openbaar vervoer veiliger te maken moeten er daarnaast 500 conducteurs en contro leurs bij komen. De met poli tiezaken belaste ministers Hirsch Ballin (justitie) en Dales (binnenlandse zaken) willen het voorstel „welwillend be zien". Dat beloofden zij giste ren bij de behandeling van de politiebegroting in de Tweede Kamer. Voor PvdA en CDA was een steekpartij in een Amsterdam se tram met dodelijke afloop, twee weken geleden, aanlei ding voor de wens tot aanstel ling van meer agenten en con troleurs. Beide fracties wezen er echter op dat al jaren sprake is van onderbezetting bij de Nederlandse politie, terwijl de criminaliteit en het gevoel van onveiligheid van de burgers al maar toenemen. Dinsdag 10 december 1991 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39722 Losse nummers 1,45 Reactie Brokking verrast Selinger NIEUWSLIJN Vrouw verpletterd onder bouwplaat Een 18-jarige vrouw uit Veenendaal is gisteren in Nijmegen ver pletterd onder een stalen plaat. Ze licht in zeer kritieke toestand in het ziekenhuis. Met een groep scholieren fietste ze langs een kraan, waaraan juist een rijplaat werd opgetakeld. De plaat schoot los, plofte midden tussen de fietsers en raakte het meisje op haar hoofd. Ze liep een hersenbloeding en een schedelbasis- fractuur op. Inmiddels is gebleken dat de plaat niet met de ver plichte veiligheidshaken was vastgezet. Benzine en diesel goedkoper Benzine en dieselolie worden morgen twee cent per liter goed koper. De meest voorkomende literprijzen aan de zelfbedie- ningspomp worden 1,84 gulden voor super plus loodvrij, 1,80 gulden voor Euro loodvrij, 1,96 voor gelode super en 113,6 voor diesel. De prijsverlaging is het gevolg van de ontwikkelingen op de internationale produktenmarkt in combinatie met de dalen de koers van de dollar. Kalkoenen, kippen en ganzen gestolen Tien kalkoenen, tien grote raskippen en twee bruine ganzen zijn in de nacht van zondag op maandag gestolen aan de Oude Weerlaan in Hillegom. De eigenaar, die het pluimvee als hobby hield, ontdekte de diefstal gisteren. Een woordvoerder van de politie: „We gaan nu op eerste en tweede kerstdag bij alle huizen langs om te kijken wie er kalkoen op tafel heeft staan." Van de daders ontbreekt elk spoor. Centrum voor ouderdomsonderzoek Koningin Beatrix heeft vanoch tend in Leiden het Gaubius-la- boratorium officieel geopend. Ze deed dat door het onthullen van een sculptuur van kunste naar Ruud Hallema in de hal van het nieuwe gebouw aan de Zemikedreef, in de Leeuwen hoek. In het laboratorium is het In stituut voor Verouderings- en Vaatziekten Onderzoek (IWO) ondergebracht. Dit is ontstaan door het samenvoegen van drie TNO-onderdelen die ouder domsonderzoek doen. Er wordt onderzoek gedaan naar ont staan, behandeling, en voorko ming van bijvoorbeeld hart- en vaatziekten en dementie. Ver der studeert men op medische techniek voor ouderen zoals rolstoelliften. Het nieuwe lab moet uitgroei en tot een van de belangrijkste internationale centra voor ou derdomsonderzoek. Inmiddels bereiden hier al ruim 40 weten schappers hun proefschrift voor. Het Gaubius-laboratori- um fungeert tevens als Euro pees-coördinatiecentrum van drie EG-projecten op het gebied van veroudering en daarmee sa menhangende ziekten. Bij de opening noemde mi nister Ritzen (onderwijs) het stichten van het centrum een eerste stap. „De stap naar een internationaal centrum kan de volgende zijn." Hij wees er op dat het aantal ouderen binnen 40 jaar verdubbeld zal zijn; voor de boven-85-jarigen is zelfs al binnen 15 jaar een verdubbe ling bereikt. Het regeringsbeleid is er op gericht ouderen zo lang mogelijk aan het maatschappe lijk leven te laten deelnemen. „Een voorwaarde die daarvoor moet worden vervuld, is ge zondheid. Een actiepunt is daarom het stimuleren van we tenschappelijk onderzoek." Bewindsman vreest gevolgen geruzie over politieke unie HET WOORD IS AAN President roept Volkscongres bijeen en dreigt met referendum MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Michail Gorbatsjov zwicht niet De president vecht voor het behoud van 'zijn' Unie van Soevereine Staten. Het besluit van Rusland, de Oekraïne en Wltrusland, om de Sovjetunie dood te verklaren en een eigen gemenebest op te richten, stuit op heftige tegenstand in het Kremlin. Gorbatsjov riep gisteren op tot een spoedzitting van het Volkscongres, het hoogste wet gevende orgaan van de Unie. Volgens Gorbatsjov hebben de drie republiekspresidenten geen enkele bevoegdheid om te ver klaren dat de Sovjetunie niet- langer bestaat. „Republieken hebben het recht uit de Unie te treden. Maar drie repu bliekspresidenten kunnen niet het lot van een multinationale staat bepalen", aldus een ver klaring van Gorbatsjov, die werd voorgelezen in het tv-jour- naal. President Gorbatsjov. foto epa Gorbatsjov kondigt ook aan dat hij desnoods een referen dum zal uitschrijven over het vraagstuk. „Het opheffen van onze multinationale staat kan alleen op de manier die de grondwet voorschrijft. Dus zul len alle betrokken soevereine staten hierbij moeten worden betrokken. Het is tegen de wet en zeer gevaarlijk per verklaring de werking van Unie-wetten en -organen op te heffen. Dit leidt tot anarchie en chaos", aldus de verklaring. Gorbatsjov sprak gisteren in het Kremlin anderhalf uur met Boris jeltsin over het gemene best-akkoord dat de Russische president zondag sloot met de presidenten van Wit rusland en de Oekraïne. Sjoeksjevitsj en Kravtsjoek. De laatste twee wei gerden voor een bijeenkomst van de Staatsraad naar Moskou te komen, omdat dit orgaan vol gens hen geen nut meer heeft. Naar het zich laat aanzien heeft Jeltsin voorlopig eieren voor ii)n geld gekozen. Volgens president Nazarbajev van Ka- zachstan, die bij een deel van het gesprek aanwezig was, heeft Jeltsin uiteindelijk gezegd dat de gemenebest-overeenkomst een 'initiatief van de drie repu blieken is, dat nu voor discussie naar de overige republieken wordt gestuurd. Woordvoerders van Gorbatsjov en Jeltsin spra ken elkaar gisteren duchtig te gen. Maar duidelijk is dat Gor batsjov het gemenebest-idee tot de laatste snik wil bevechten. Volgens een van zijn woord voerders is hij niet 'van plan af te treden. Bronnen op het Unie ministerie van buitenlandse za ken zeggen dat minister Sje- vardnadze juridische experts opdracht heeft gegeven uit te zoeken of het gemenebest-ver drag op enige wttelijke basis kan steunen. Nazarbajev, duidelijk geïrri teerd omdat ziin drie Slavische collega's geheel buiten hem om hebben gehandeld, benadrukte gisteren dat ook rekening moet worden gehouden met de kern wapens die op Kazachstaans grondgebied zijn opgeslagen. Pagina 5: Unie nog niet be graven. Meer zorgen over eten. EG vreest aftreden Gor batsjov. Vrees voor weigering medische zorg GPD/ANNET VAN AARSEN De Vietnamese hongerstakers in opvangcentrum voor asiel zoekers De Vluchthoef in Alk maar zijn gisteren ook gestopt met drinken. Pastor Casse, aie regelmatig contact heeft met de Vietnamezen vreest dat de vol gende stap is dat ze hun appar tement in De Vluchthoef afslui ten en medische zorg zullen weigeren. De hongerstakers willen van staatssecreatris Kosto (justitie) de garantie dat zij geen gevaar lopen als ze worden terugge stuurd naar de Oosteuropese landen waar ze vóór hun vlucht werkten. Ze ziin nu twaalf da gen bezig met nun actie, en vin den dat het te lang duurt voor Justitie van zich laat horen. Vrij dag was er een onderhoud met een delegatie van.het ministe rie, nadat Alkmaars buigemees- ter Pop vorige week bij het de partement zijn bezorgdheid over de situatie had geuit. Vol gens Casse zijn tijdens dat ge sprek geen toezeggingen ge daan. De gezondheidstoestand van de Vietnamezen verslechtert zo snel dat de artsen van het cen trum hen nu twee keer per dag controleren. „Ze hebben gecon stateerd dat onze gezondheid sterk achteruit gaat", zegt Long, die nog niet zo lang geletien vanuit de noodopvang in Kat wijk naar Alkmaar werd overge plaatst. De zeven hongerstakers heb ben in een van de paviljoens een plaatsje gekregen. Drie zwangere vrouwen, die zondag weer begonnen te eten, verge zellen hen nog. Aan de buiten en binnenkant is het gebouw volgehangen met spandoeken. In ae woonkamer liggen her en der mensen op matrassen en banken. Er hangt een tropisch WOERDEN/KOBE AD HEESBEEN Arie Selinger heeft vannacht vanuit het Japanse Kobe ver baasd gereageerd op de gang van zaken rond het Nederlands mannen-volleybalteam. De coach, die door de volleybal- bond is verzocht per 15 maart toe te treden tot de technische staf van Oranje, kan zich niet voorstellen dat bondscoach Harrie Brokking problemen heeft met zijn terugkeer. Brok king dreigde gisteren zijn func tie te zullen neerleggen. „Ik wil hem nietbeschadigen en niet ten koste van hem te rugkeren", aldus Selinger vanuit Kobe, waar hij directeur sportief is bij Daiei Sports. „Maar als hij toch besluit zijn consequenties te trekken uit mijn benoeming tot assistent-coach, dan zal dat voor mij juist een extra uitda ging zijn. Ik ben zelfs bereid voor die korte periode zijn taak over te nemen. Als Brokking bang is dat ik hem zal domine ren. dan betekent het in feite dat hij nog niet klaar is voor het grote werk." Brokking was gisteren in Woerden zichtbaar aangesla gen. Hij voelde zich verraden en neeft totaal geen begrip voor de handelwijze van de NeVoBo. Ik ben verbaasd en teleurgesteld. Ik zal onmiddellijk mijn advi seurs raadplegen over de moge lijke consequenties." „Harrie", stelt Selinger echter, „heeft te veel aan zichzelf gedacht. Als ik hoor wat er aan de hand is, dan is er eigenlijk een point of no re turn bereikt." Pagina 21: Selinger verbaasd over kritiek. De Palestijnen vierden gisteren de vierde 'verjaardag' van de Intifada - de opstand van de Palestijnen in de door Israël bezette gebieden. Ter gelegenheid daarvan hing een gemaskerde Palestijn een islamitische vlag uit op een elektriciteitspaal. Om ongeregeldheden te voorkomen had het Israëlische leger Jerusalem voor alle bewoners van de westelijke Jordaanoever tot verboden gebied verklaard. Zie verder de buitenlandpagina. FOTO EPA RULLA HALAWANI Minister Ritzen van onderwijs wijst koningin Beatrix haar plaats in de ontvangstruimte van het nieuwe ge bouw van het Instituut voor Verouderings- en Vaatziekten Onderzoek. foto loek zuyderduin De invoering in 1999 van één gezamenlijke Euromunt, de ecu, dreigt niet door te gaan als de EG-leiders het van daag niet eens worden over de politieke unie. Die waar schuwing heeft minister Kok van financiën vanochtend geuit Een besluit over de voortgang van de politieke unie is volgens hem onlosmakelijk verbonden met de afspraak om de ecu uiterlijk in 1999 in te voeren. koortsachtig gewerkt aan nieu we voorstellen voor de politieke unie. Die zijn vanmorgen door premier Lubbers aan zijn colle ga's en president Mitterrand van Frankrijk voorgelegd. Het zou gaan om een totaalpakket waarin voor alle partijen zowel concessies als winstpuntjes zijn Het welslagen van de top in Maastricht hangt vooral af van de Britse premier Major en diens Spaanse collega Gonzalez. De Britten gruwen bij de ge dachte aan een federaal Europa, terwijl Madrid de top dreigt te laten mislukken als er niet meer opgenomen, geld komt voor de arme EG-lan- In het aangepaste verdrag is aen. Hoewel de top officieel de door de Britten gehate doel- vanmiddag ten einde loopt, stelling van een 'federaal Euro- wordt niet uitgesloten dat de EG-leiders vanavond en morgen nog bezig zijn om de bijeen komst tot een succes te maken. Tot diep in de nacht hebben Nederlandse ambtenaren pa' geschrapt. In ruil voor deze concessie zou premier Major bereid zijn in te stemmen met uitbreiding van de bevoegdhe den van de Europese Commis sie en het Europees Parlement. Daarnaast zou hij ook welwil lender staan tegenover een ge meenschappelijk buitenlands en defensiebeleid. Een gezamenlijk sociaal be leid wijst Groot-Brittannië ech ter keihard af. Major is wel be reid meer EG-invloed op de ar beidsomstandigheden in bedrij ven toe te staan, maar de EG moet van de arbeidsvoorwaar den afblijven, zo liet de premier gisteren aan de pers weten. De enige vooruitgang die is geboekt, betreft de Europese Monetaire Unie (EMU) en de invoering van de ecu. De minis ters van financiën sloten giste ren een principe-akkoord voor invoering van de ecu op uiterlijk 1 januari 1999. Voor de - ook hier weer - tegenstribbelende Britten is een ontsnappings clausule opgenomen die Lon den de kans biedt op het nip pertje voor de ecu te bedanken. Pagina 3: Major tevreden over schrappen F-woord Ook de kromste boom levert rech te lucifers. Piet Vandeho VANDAAG PAGINA'S 74 3 4 Q Economie 7 Familieberichten Feiten en meningen - Info Programma's Regio RTV Show Sport VANDAAG OOK LEVEN EN WONEN PAGINA 19 HET WEER Koude nacht Heldere nacht met minimumtem peraturen van min 2 graden aan de kust tot min 7 graden in het binnenland. Overdag droog en vrij zonnig, maar later op de dag en kele wolkenvelden Middagtem- peratuur iets onder het vriespunt. Matige zuidoostenwind, rond kracht 3 a 4. wilde vanmorgen nog niet bekend maken welke Bij Flora in Rijnsburg is vanmorgen voor het eerst koper en kweker de 500 miljoen gulden hebben in de geschiedenis van de bloemenveiling de volgemaakt. „Morgenochtend worden ze in het grens van 500 miljoen gulden klokomzet over- zonnetje gezet.'' Commissaris van de Koningin S. schreden. Tot nu toe bedraagt de groei over 1991 Patijn zal die gebeurtenis met een bezoek opluis- 14,2 procent. Een woordvoerder van de veiling teren. FIOD-inval bij Vlees- en Saté-specialist in Leiderdorp De Fiscale Inlichtingen- en Op sporingsdienst (FIOD) heeft gis teren een inval gedaan bij de Vlees- en Saté-specialist bv aan de Weversbaan in Leiderdorp. Van welke overtredingen van de belastingwetgeving het bedrijf wordt verdacht en welk deel van de administratie in beslag is ge nomen, is niet bekendgemaakt. Bij de onderneming, die ver der ook een groothandel in vlees en een slachthuis omvat, werd vanochtend elke reactie geweigerd. Op de ministeries van justitie en financiën in Den haag was vanochtend niemand voor commentaar bereikbaar.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1