Buitenland Toch akkoord EMU Finland ook in EG neutraal Verdediger Smith maakt bezwaar tegen getuige Togo krijgt nieuwe overgangsregering Maxwell verdacht van belangenverstrengeling Gorbatsjov waarschuwt voor coup en oorlog Chef staf Witte Huis Sununu neemt ontslag Woensdag 4 december 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: NIEUWSLIJN Staking bij Belgische spoorwegen Bij de Belgische spoorwegen dreigt een 24-uursstaking die van- ond om tien uur moet beginnen. De vakbonden zijn het daar gisteren over eens geworden. Volgens een NMBS-vvoordvoerder zal het internationaal treinverkeer tijdens de staking vermoede lijk volledig stilliggen. Met onder meer de NS is afgesproken dat er vanuit Nederland geen internationale treinen meer zullen vertrekken die vanavond na tien uur in België aankomen. Scherpe daling koers roebel De Sovjet-staatsbank voor buitenlandse economische relaties heeft gisteren de toeristenkoers van de roebel bijna gehalveerd. Buitenlanders krijgen nu 90 roebels voor een dollar, voordien was dat 47 roebel. De kosten voor Sovjet-bedrijven en burgers om dollars te kopen gaan omhoog van 47 roebel voor een dollar naar 99 roebel voor een dollar. De devaluatie van de toeristen- koers is een nieuw stap op weg naar volle inwisselbaarheid van de roebel. De koers van de roebel wordt nu door de overheid be paald en is zo goed als nutteloos buiten het land. Politie doet invallen bij neo-nazi's De Duitse politie heeft gisteren een van de grootste acties tegen rechts-extremisten in de naoorlogse geschiedenis uitgevoerd. Meer dan 120 huizen in 32 steden in zeven deelstaten werden doorzocht door in totaal ruim 700 politiemensen. Bij de actie, waarbij het zwaartepunt op de als 'bruin bolwerk' bestaande deelstaat Saksen lag, werden wapens munitie en grote hoeveel heden rechts-extremistische lectuur in beslag genomen. Acht neo-nazi's werden gearresteerd. Doek bijna gevallen voor PanAm De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij PanAm bestaat zater dag wellicht niet meer omdat redder Delta Air Lines weigert met de toegezegde financiering over de brug te komen. Dit heeft de advocaat van PanAm, George Weisz, gisteren meegedeeld. Delta beloofde eerder dit jaar geld te pompen in PanAm in ruil voor een belang in de maatschappij en de overname van een groot aantal activiteiten, waaronder transatlantische vliegroutes. Delta krabbelt echter terug nu blijkt dat de verliezen bij PanAm groter zijn dan verwacht. De faillissementsrechter heeft PanAm tot morgen de tijd gegeven om elders financiering te vinden om zo te kunnen voortbestaan. Vierde ambtstermijn voor Assad Een overweldigende meerderheid van de kiesgerechtigden in Syrië heeft zich maandag in een referendum uitgesproken voor een vierde presidentiële termijn van zeven jaar van president Assad. Volgens minister Harba (binnenlandse zaken) heeft 99,9 procent van de ongeveer 6,7 miljoen kiezers ,,ja„ gezegd tegen een hernieuwde ambtsperiode van Assad. Slechts 396 kiezers stemden „nee", aldus Harba. President Burkina Faso mag blijven Bij de zondag gehouden presidentsverkiezingen in de Westafri- kaanse staat Burkina Faso is president Compaore herkozen. De opkomst bij de verkiezingen, die door de oppositie werden ge boycot, was buitengewoon laag. Van de ongeveer 3,5 kiesgerech tigde Burkinezen zou minder dan de helft naar de stembus zijn gegaan. Waarnemers uit verschillende Afrikaanse landen meld den dat de verkiezingen ondanks de boycot overwegend vreed zaam en eerlijk zijn verlopen. Doden bij gevechten in Burundi Zeker achttien personen zijn om het leven gekomen bij gevech ten in het noordwesten van Burundi tussen het regeringsleger en leden van de oppositionele Partij voor de Bevrijding van het Hutu-volk (Palipe-Hutu). Het dodencijfer werd gisteren meege deeld door de Burundische minister van binnenlandse zaken Li- bèrè Bararunyeretse. Sinds de Palipe-Hutu op 23 november ge wapende acties is begonnen tegen het leger zijn er volgens offi ciële opgave al bijna 300 doden gevallen. De tweede zitting van het pro ces wegens vermeende ver krachting tegen William Kenne dy Smith stond gisteren in het teken van een conflict over het al dan niet oproepen van.een getuige die twijfels kan plaatsen bij een eventuele getuigenis van Smiths oom, senator Edward Kennedy. De verdediging maakte be zwaar tegen het oproepen van getuige Steven Scott. Deze heeft gezegd dat hij senator Kennedy op 31 maart, een dag na het vermeende misdrijf, tegen Smith had horen zeggen: „Zij (het slachtoffer) zal zeggen dat het verkrachting was." Als Edward Kennedy dat in derdaad heeft gezegd dan wijst dat erop dat de familie toen al rekening hield met een mogelij ke aanldacht wegens verkrach ting. De verdediging en de Ken- Britten krijgen van EG-partners pin op de neus De ministers van financiën van de EG hebben gisteren in Brussel een principe-akkoord bereikt over de Europese Monetaire Unie (EMU). Zelfs de invoering van één Eu ropese munt voor de eeuwwisseling lijkt door hen bijna te zijn veiliggesteld. BRUSSEL PETER DE VRIES CORRESPONDENT Voor dat laatste hebben de mi nisters gisteren een compromis bereikt. Een ingewikkelde stern- procedure, die in Maastricht nog wel moet worden goedge keurd, regelt nu dat de munt en de Centrale Europese Bank er in 1997 komen wanneer zeven landen dat willen. Zijn er onvoldoende geschikte deelnemers, of steekt iemand een spaak in het wiel, dan volgt in 1998 een nieuwe stemronde. Dan kan de munt worden inge voerd wanneer een meerder heid van de economisch sterke landen het wil, en kan niemand een veto uitspreken. Groot-Brittannië behoudt de mogelijkheid in 1997 uit de EMU te stappen, wanneer de derde en laatste fase (een geza menlijke munt en een centrale bank) in werking treedt. Er be staat echter nog onenigheid of de 'ontsnappingsclausule' ook voor andere landen moet gel den. Denemarken wil ook een uitzonderingspositie. De kans dat Amsterdam de zetel wordt van het Europees Monetair Instituut (EMI de voorloper van de centrale bank) is erg klein geworden. Dat zei Kok na afloop van het overleg. Volgens hem oefent Duitsland druk uit om de bank naar Frankfurt of Bonn te halen om dat Duitsland op dit moment geen enkele EG-instelling her- bergt. De EG heeft Groot-Brittanië gis teren verder de pin op de neus gezet, door duidelijk te maken dat Londen flinke concessies moet doen tijdens de onder handelingen over de politieke eenwording van Europa (EPU). Zelfs voor het schrappen van de door Groot-Brittanië veraf schuwde passages over een 'fe derale roeping' van de EG, zal „een prijs moeten worden be taald", aldus een strijdlustige minister Van den Broek na twee dagen onderhandelen. Minder dan een week voor de Eurotop in Maastricht, zijn de meningsverschillen tussen de EG-landen daarmee tot hun es sentie teruggebracht en kan het handjeklap tussen de regerings leiders beginnen. Het staat ove rigens nu al vast dat op de Top geen akkoorden worden onder tekend. Juristen zullen nog da gen nodig hebben om de details van een eventuele politieke overeenkomst uit te werken. Over het 'sociaal gezicht' van Europa is ook geen eenstem migheid. Het moet één van de hoogtepunten worden op de Top. Vooral over de Europese richtlijnen over werktijden is onenigheid. Het debat daarover liep gisteren uit op een urendu- rend dispuut tussen de Britten en de Europese commissaris Papandreou. De Britten vinden dat Europa zich met dit soort zaken niet moet bemoeien. De Togolese president Eyadéma en overgangspremier Koffigoh hebben gisteren in een geza menlijke verklaring aangekon digd een „voorlopige regering van nationaal verbond" te in stalleren. Zij maakten dit be kend via de Tongolese televisie en radio. Beide politici riepen de militairen op weer terug te keren naar hun kazernes. De opstandige militairen be stormden gistermorgen de resi dentie van Koffigoh en arres teerden de premier. Hij werd meegenomen naar de residen tie van de president, om daar onder druk van de militairen te werken aan de vorming van een nieuwe regering. Bij de arrestatie van de pre mier zijn zeker 17 doden en tientallen gewonden gevallen. Enkele uren later maakte Koffi goh de vorming van een nieuwe overgangsregering van nationa le eenheid bekend. In een toe spraak voor de nationale radio en televisie verklaarde Koffigoh. dat hij zich aan het leger had overgegeven om een bloedbad te voorkomen. Ook Frankrijk, Togo's voor malige koloniale overheerser, en de Europese Gemeenschap hebben de gebeurtenissen van gisteren veroordeeld. Een EG- woordvoerder verklaarde dat de Gemeenschap alle samenwer king met Togo zal opschorten als het leger de democratische hervormingen in het land blijft dwarsbomen. De in Benin gelegerde Franse soldaten zijn gisteren voor alle zekerheid overgebracht naar het Beninse vliegveld Cotonou in verband met de situatie in het buurland Togo. De Franse minister Joxe (defensie), die een kort bezoekje bracht aan de Franse troepen, verzekerde de manschappen dat zij alleen naar Togo worden overgebracht ter bescherming van de Franse burgers in dat land. foto afp franqois rojon Vergezeld van zijn moeder (links) arriveert William Kennedy Smith bij de rechtbank voor de tweede dag van zijn proces. foto afp nedy's beweren dat de aan klaagster vrijwillig seksueel con tact had met Smith. De advocaat van Smith, Roy Black, vroeg de rechter de getui genis van Scott tegen te hou den. Volgens Black ontken Edward Kennedy ooit een der gelijke uitspraak te hebben ge daan. Verder zou de senator niet met Smith in het restaurant met zijn zijn geweest, zoon Patrick. Smith wordt ervan verdacht op 30 maart van dit jaar een 30- jarige vrouw naar een landhuis van de Kennedy's in Palm Beach, Florida, te hebben gelokt en haar daar te hebben ver kracht. Op dat moment was ook Edward Kennedy in het land huis aanwezig. De openbaar aanklaagster liet gisteren weten dat zij in ieder geval Edward Kennedy als belangrijke getuige zal oproepen. LONDEN ANDREW MARSHALL THE INDEPENDENT Finland zal in de eerste helft van het vol gende jaar een aanvraag doen voor het lidmaatschap van de Europese Gemeen schap. Dit zei premier Esko Aho gisteren. Maar als neutraal land maakt het zich on gerust over de ontwikkeling van een ge meenschappelijke buitenlandse politiek van de EG. Met uitbreiding hoog op de agenda van de EG en vier potentiële nieuwe neutrale leden Finland, Zweden, Zwitserland en Oostenrijk wordt de kwestie waar schijnlijk steeds ingewikkelder. Ierland, dat al lid is van de EG, is ook neutraal. „Economische studies over de gevolgen van lidmaatschap zullen aan het eind van het jaar worden afgerond", vertelde Aho, met zijn 37 jaar de jongste premier die Finland ooit heeft gehad. Maandag had hij een ontmoeting met de Britse premier Major, die hem een uiteenzetting gaf over de bijzonderheden van de voorgestelde tijdsplanning. Formele besprekingen met landen die zich willen aansluiten beginnen in 1993. Oostenrijk en Zweden hadden gehoopt op een sneller begin van de onderhandelin gen, maar dat zou landen als Finland, die zich nog over de kwestie beraden, onder druk zetten. Zwitserland en Noorwegen bevinden zich in eenzelfde positie. Waar schijnlijk zal dat leiden tot een procedure voor uitbreiding in twee fasen, met de lan den van de Europese Vrijehandels Associ atie waaronder Finland, Zweden en Oostenrijk in de voorhoede. „Wij zijn in de eerste fase van uitbrei ding bereid die tijdsplanning te accepte ren", aldus Aho. Oosteuropese landen als Polen, Hongarije en Tsjecho-Slowakije zullen in de tweede golf zitten. De Europe se Commissie heeft gesproken over het idee alle kandidaten tegelijk in een 'één klap' toe te laten, maar heeft dat verwor pen. Maar Aho toonde zich bezorgd dat de ontwikkeling van de monetaire en politie ke unie gevolgen zouden hébben voor het lidmaatschap van Finland. „Wij zijn erg geïnteresseerd in de top in Maastricht", zei hij, „Wij willen weten wat voor soort eisen de EG zal stellen aan toekomstige le den." Met name zei hij dat „het buitenlandse en veiligheidsbeleid van essentieel belang zijn voor een neutraal land als Finland. Voor ons is van belang te weten of neutra liteit samengaat met een volledig lidmaat schap". De Gemeenschap is van plan een eigen defensie op te bouwen en onder in vloed van de Britten zou iedere vorm van gemeenschappelijk veiligheidsbeleid ver bonden zijn met de Navo en dus de Vere nigde Staten. Alle potentiële EG-kandidaten volgen nauwgezet de onderhandelingen in Maas tricht. Maar vorige week zij een Franse functionaris: „Wij zullen niet toestaan dat de neutrale lidstaten de gemeenschappe lijke buitenlandse politiek neutraliseren." Het probleem kan met name voor Fin land ernstig zijn. Sinds 1948 is een vriend schapsverdrag met de Sovjetunie de basis geweest van de buitenlandse en handels politiek van Helsinki. Nu wordt gezocht naar een nieuwe oriëntatie, maar neutrali teit zal de belangrijkste grondslag blijven van het beleid, aldus Aho. „Neutraliteit moet onder de huidige nieuwe omstan digheden opnieuw worden bekeken", zegt hij, „Maar het betekent dat er zekere nieu we uitdagingen zijn voor neutraliteit, het betekent niet dat de tijd voor neutraliteit voorbij is." Zijn Oostenrijkse collega, bondskanse lier Vranitzky, hield gisteren in Parijs een soortgelijk pieidooi. Hij drong er bij presi dent Mitterrand op aan om de procedures om Oostenrijk te laten toetreden tot de EG zo snel mogelijk in gang te zetten. De speciale VN-gezant voor Joegoslavië, Cyrus Vance, heeft giste ren een aantal tegenslagen moeten incasseren. Vlak voor zijn be zoek aan Osijek (foto) bombardeerde het federale leger de Oost- kroatische stad nog, daarmee bevestigend dat ook het jongste wa penbestand broos is. Bovendien wezen vertegenwoordigers van de Servische minderheid de stationering van VN-troepen in hun ge bied af. Blauwhelmen zouden te vuur en te zwaard worden bestre den. Verder mag het door Servië gecontroleerde leger bij de komst van VN-troepen zich niet terugtrekken uit de Servische gebieden in Kroatië, zoals door de Kroatische regering wordt geëist, vinden zij. Het leger zorgde wel voor een belangrijk lichtpunt; behalve bij Du- brovnik werden de blokkades van alle Kroatische havens opgehe ven. foto afp paul jenks LONDEN GPD-The Independent Het Britse ministerie van handel en industrie gaat een onderzoek instellen naar een mogelijke verstrengeling van belangen tussen de Maxwell Communi cation Corporation (MCC) en de prive-belangen van de fami lie Maxwell. Volgens het minis terie heeft de vorige maand overleden magnaat Robert Maxwell de wet overtreden door via MCC geld aan zichzelf te le- Tegelijkertijd met het over het onderzoek kwam giste ren de mededeling dat de twee zoons van Maxwell ontslag heb ben genomen. Kevin en Ian Maxwell werden na de dood van hun vader benoemd tot res pectievelijk voorzitter van MCC en voorzitter van de Mirror Group Newspapers (MGN), het krantenconcern van het Max well-imperium. De familie Max well heeft in beide concerns een meerderheidsbelang. Volgens Kevin is hij opgestapt om het ministerie de kans te ge ven ongehinderd onderzoek te doen naar financiële onrecht matigheden. Ian leek aanvanke lijk aan te blijven maar besloot gisteravond laat alsnog zijn ont slag in te dienen. Kort tevoren had MGN bekendgemaakt dat Robert Maxwell een 990 miljoen gulden uit de pensioenfondsen van het bedrijf had gebruikt als onderpand voor leningen aan zijn privé-bedrijven. Het is de vierde keer dat het ministerie een onderzoekt in stelt naar een verstrengeling van de Maxwell-belangen. Tij dens het eerste onderzoek in 1971 werd geconcludeerd dat Robert Maxwell „niet de juiste persoon is om aan het roer te staan van een groot concern waar meerdere aandeelhouders in deelnemen". Overigens is het niet uitgeslo ten dat de banken op het ver trek van de gebroeders Maxwell hebben aangedrongen, nadat gisteren bekend werd dat de privé-bedrijven voor een mil jard pond (3,3 miljard gulden) rood staan, meer dan werd aan genomen. Daarnaast staan MCC en MGN ook nog voor miljarden ponden bij de banken in het krijt. HANS GELEUNSE Gorbatsjovs oproep, die hij gisteravond ook voor de televi sie uitsprak, is aan de repu blieksparlementariërs gericht omdat deze zich de komende dagen moeten uitspreken over het politieke Unieverdrag. Aan de voorbereidende be sprekingen werd slechts deelge nomen door zeven van de twaalf nog resterende republie ken. De Oekraïne, na de Russi sche Federatie de grootste repu bliek, hield zich afzijdig. De Oekraïnse president Kravtsjoek verklaarde maandag dat Gor batsjov zijn pogingen om een nieuwe Unie te vormen wel kan staken. De Oekraïne zal er niet aan meewerken, zei hij. .De Navo wil dat de kernwa pens die zich nu nog bevinden op het grondgebied van de Oek raïne onder het gezag van de centrale Unie-regering blijven vallen. Het gaat om zeker twee duizend raketten en kernkop pen, die in Oekraïense handen zullen vallen zodra deze repu bliek onafhankelijk wordt. CORRESPONDENTEN Met dreigend klinkende waar schuwingen voor een staats greep en burgeroorlog probeert Unie-president Gorbatsjov het voormalige Sovjet-imperium bijeen te houden. Gisteren stuurde hij een handgeschreven oproep aan parlementsleden in alle republieken om het politie ke Unieverdrag goed te keuren. „Uiteenvallen van ons land be tekent het gevaar van etnische conflicten, oorlog tussen repu blieken, een ramp voor de inter nationale gemeenschap", aldus Gorbatsjov. In het weekblad Literatoerna- ja Gazeta waarschuwde Gor batsjov ook voor de mogelijk heid van een nieuwe staats greep. „Sommigen verwachten een staatsgreep, misschien or ganiseren ze er wel een. Men sen uit het militair-industriële complex, uit de gelederen van de communistische partij", al dus Gorbatsjov. WASHINGTON HENK DAM CORRESPONDENT John Sununu, de omstreden chef staf van het Witte Huis, heeft gisteren zijn ontslag inge diend. President Bush heeft het ontslag „ongaarne, met spijt en met een gevoel van persoonlijk verlies" aanvaard, aldus een be kendmaking van het Witte Huis. Met het ontslag van Sununu is een eind gekomen aan maan den van speculaties over de als hoogst intelligent bekend staan de, maar ook zeer agressieve chef staf. Bij elk van een reeks politiek onverstandige maatre gelen bleek Sununu een belang rijke rol te hebben gespeeld. Zo was hij de man die presi dent Bush vorige maand advi seerde om een reis naar het Verre Oosten uit te stellen. Dat besluit kwam na slecht verkie- zingsnieuws, en werd algemeen geïnterpreteerd als een paniek- besluit. Slechter nog voor Sununu verliep het politieke gevolg van een rede die Bush vorige maand hield, waarin deze zei de rente op creditcards te willen verla gen. De Senaat nam direct daarna een wet aan, waarin die rente aan banden werd gelegd. Dat zorgde een scherpe reactie op Wall Street waar de Dow Jo nes index meer dan 100 punten kelderde. Het voorstel van Bush werd teruggedraaid en Sununu kreeg de schuld. Sununu is de afgelopen we ken bovendien verweten, dat hij de architect is van het economi sche beleid van de regering, dat gekenmerkt wordt door afwach ten tot de recessie voorbij is. Die passieve houding valt slecht bij de kiezers en heeft Bush po pulariteit scherp doen dalen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5