Feiten Israël bang voor druk VS Voor Anderson ging werk voor veiligheid Cicippio leed aan bevriezingsverschijnselen Ontvoering leek Steen 'grap' Woensdag 4 december 1991 Redactie: 023-150225 janine bos ma altan erdogan ronaid frisart (chef) onno havermans Patrick van den hurk hans jacobs jolanda oukes jan preenen sjaak smakman vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTS VERDRIET Vonngartng: WIM ENTIUS 2 EN MENINGEN De volgende ronde van de Arabisch-Israëlische vredes onderhandelingen begint vandaag in Washington, maar de stoelen van de Israëlische delegatie blijven leeg. Pre mier Shamir houdt vol dat zijn delegatie pas maandag arriveert Jeruzalem is bang dat zijn Arabische buren de besprekin gen zullen gebruiken om een gemeenschappelijk front te vormen tegen Israël. het nu de mogelijkheid wordt ontzegd verdere erkenning te winnen door officiële ontvang sten in de hoofdsteden van Sy- Shamir heeft geprobeerd het onderhandelingsproces minder rië, Jordanië en Libanon, bedreigend te maken door pro- Israël wil erkenning zonder in cedurele zaken ter discussie te stellen. Het gevaar hiervan is, dat de vorm van de onderhan delingen een te zware symboli sche lading krijgt, wat in Israël's betrouwbaarheid van zijn bu- nadeel zou kunnen werken. n, dat het iedere territoriale besprekingen in het Midden- Oosten te laten plaatsvinden. President Bush trok zich hier niets van aan en bepaalde dat de gesprekken in Washington zouden worden gehouden. Dit was een klap in Shamirs ge zicht, omdat hij niet was ge vaar voor de eigen veiligheid. Deze patstelling kan misschien worden doorbroken als gevolg van de vooraanstaande positie die de Verenigde Staten sinds de Golfooriog in het Midden- Oosten genieten en dankzij de dienstbare opstelling van de punt in de strijd werpt, wat op de langere termijn een onder- raëli's waren furieus. Eerst wilden ze helemaal niet meer komen, toen zeiden ze dat mijning van Israëls veiligheid ze vijf dagen later hun opwach- zou beteken, ting zouden maken, hoewel het vooruitzicht van Arabieren die ten overstaan van lege stoelen over de wede onderhandelen voor Israël een propagandane- derlaag betekent. Maar Shamir is onvermurwbaar. Israël heeft een fundamenteel probleem: het is gebaat bij de voortgang Opschorting Bush stelt zich hard op tegen Is raël en kan zich dit politiek ge zien veroorloven. De opschor ting van de lening van tien mil jard dollar aan Israël voor de opvang van de grote stroom jo- het onderhandelingsproces, den uit de voormalige Sovjetu- maar heeft weinig ruimte om tot een uiteindelijke komst te komen. Erkenning trekkingen met zijn buurhui den. Daarom was Israël zo blij dat het als beloning voor zijn deelname aan de conferentie in ces moet worden gemeten in Madrid door de Sovjetunie werd termen van Israëls bereidheid erkend. En daarom voelt het land zich gefrustreerd omdat ruil daar voor grote concessies te doen over de teruggave van land. Het is zo'n klein land en het heeft zo weinig fiducie in de Israël pleitte er als enige voor de concessie beschouwt als een ge raadpleegd. Vervolgens maakte Sovjetunie. Als belangrijkste wa- Washington de eventuele agen- penleverancier en economische dapunten bekend, waarmee weldoener hebben de VS aan- duidelijk werd dat Amerika zienlijke invloed op het Israëli- meer is dan alleen een neutrale sche beleid. Israël is als de dood gastheer en bemiddelaar. De Is- dat Amerika haar gewicht op dit De Jordaans-Palesbjnse delegatie kwam gisteren aan op vliegveld Dulles bij Washington. Woordvoerder As wan stond de pers te woord. Naast haar delegatieleider Abdel-shafi en de Jordaanse voorman Majali. nie stuit in het Amerikaanse parlement op weinig verzet zeker nu het Israëlische neder- zettingenbeleid op de Westelij ke lordaanoever zo uitdagend is. Israël kan er rustig van uit Israël wil erkenning als een vol- gaan dat vooruitgang in de waardige staat en normale be- kwestie van de lening onlosma kelijk verbonden is met vooruit gang in het vredesproces. Vooruitgang in het vredespro- om, zij het onder druk, een ruil 'land voor vrede' te accep teren. Tot nog heeft Israël dit geweigerd. Toch zal Israël een manier moeten vinden om vreedzaam met de Palestijnen te leven. Vaak wekt het Israëli sche beleid echter de indruk het tegenovergestelde te willen be werkstelligen. Formeel streeft de Palestijnse bevrijdingsbeweging (PLO) nog steeds de vernietiging van de joodse staat na. Pas sinds kort is de PLO bereid de stichting van een onafhankelijke Palestijnse staat op de westelijke lordaan oever als alternatief te overwe gen. De belangrijkste ontwikke ling in Madrid was de opkomst van een nieuw Palestijns leider schap dat een aantrekkelijk al ternatief biedt voor Yasser Arafat. De Palestijnse delegatie deed nauwelijks moeite haar banden met de PLO te verber gen, waardoor Israëls officiële beleid niet met de PLO te on derhandelen danig werd onder graven. Maar Israël stond machteloos. Strategie De Palestijnen lijken de Ameri kaanse gunst te hebben verwor ven met hun gematigde strate gie. Ze pakken wat ze kunnen krijgen (extra autonomie) in plaats van te eisen wat ze willen (een afzonderlijke staat). In principe kan Shamir niets in brengen tegen het idee van gro tere Palestijnse autonomie, aan gezien hij hiertoe in 1989 zelf voorstellen heeft gedaan. Deze plannen verzandden in 1990 in onenigheid over de samenstel ling van de Palestijnse onder handelingsdelegatie. Nu dit obstakel uit de weg is ge ruimd, is Shamir gedwongen serieuze onderhandelingen te beginnen. Daarbij moet hij niet alleen de havikken in zijn eigen partij overwinnen, maar ook zijn eigen instincten. Shamir is niet de enige leider die zich niet op zijn gemak voelt met de reële mogelijkheid van Palestijnse autonomie. Ook Sy rië had grote moeite met de eer ste onderhandelingsronde. Na jarenlange onbuigzame retoriek tegen de zionisten zal het presi dent Assad niet makkelijk vallen een overeenkomst te sluiten met Israël. Maar hij weet zich niet langer gesteund door Mos kou en in deze tijden van inter- FOTO AfP LUKB FRAZZA nationale dooi is het riskant het Westen tegen zich in het harnas te jagen. Onveizettelijk Assad had waarschijnlijk ge hoopt door de Israëlische on verzettelijkheid de vredesdans te kunnen ontspringen, maar de Palestijnse gematigdheid heeft hem in de wielen gereden. Zijn grootste angst is nu dat de on derhandelingen over de Pales tijnse kwestie op de westelijke lordaanoever een succes wor den, waardoor de kwestie van de Golanhoogte in het verdom hoekje raakt. Het is nog ondui delijk wat de pragmaticus Assad van plan is. Ondertussen is Washington vastberaden het vredesoverleg zo snel mogelijk van de grond te krijgen. Zolang de onderhande lingen niet de gelegenheid krij gen te verzanden in de binnen landse belangen van de afzon derlijke deelnemers, is een doorbraak in de kwestie van de Palestijnse autonomie alleszins mogelijk. vertaling: margreet hesunga NEW YORK* AP De eerste taak van Terry Ander son als journalist was die van correspondent voor de Ameri kaanse marine in Vietnam. Het bleek een passende inwijding voor iemand die later naam maakte met zijn verslaggeving van de burgeroorlog die de stra ten van Bayrut in een slagveld veranderde. Ais correspondent van The As sociated Press (AP) in het Mid den-Oosten, met als standplaats Bayrut, moest hij soms „door de ene oorlog rijden om de andere te verslaan," zei Anderson ooit. Maar hij riskeerde vuurgevech ten, artillerieduels en persoon lijke risico's om de verschrikkin gen van de oorlog te verslaan, om redenen die wellicht het best worden begrepen door me- dejoumaiisten. Anderson ging op 16 maart 1985 deel uitmaken van het nieuws dat hij moest verslaan. Na een partijtje tennis met een AP-fotograaf werd hij op een za terdagmorgen door vier gewa pende mannen uit zijn auto ge sleurd en naar een groene Mer cedes gesleept. De 44-jarige Anderson heeft het langst vastgezeten. Hij heeft zijn dochter Sulome, drie maanden na zijn ontvoering geboren, nimmer gezien. Zijn vader en broer stierven in 1986 in een tijdsbestek van vier maanden aan kanker. Hij hoorde van hun overlijden van medegijzelaar, Thomas Sutherland, die het nieuws op de radio had verno men, zo zei de Britse gegijzelde John McCarthy na zijn vrijla ting. Zes jaar marine Anderson werd op 27 oktober 1947 geboren in Lorain, Ohio, en grootgebracht in Batavia, New York, waar hij bij de pad vinders was en zich op school als een goede leerling onder scheidde. Hij diende zes jaar bij e, tijdens welke perio- Terry Anderson, in 1987 gefotografeerd door zijn ontvoerders. de hij gelegerd was in Vietnam en Japan. Anderson kwam in dienst bij The Associated Press nadat hij was afgestudeerd aan de uni versiteit van de staat lowa. Hij werkte in Detroit, Louisville en New York voor hij werd be- van de shi'itische extremisten die vermoedelijk achter de bomaanslagen zaten op de Amerikaanse mariniersbasis en de Amerikaanse ambassade in de hoofdstad. Zijn ontvoerders kwamen voort uit dezelfde groep. noemd in Japan en Zuid-Afrika. „Hij wilde Amerika de werkelij- Anderson raakte gedurende zijn ke hel van de burgeroorlog laten twee jaar in Bayrut goed op de begrijpen en het verwoestende hoogte van het doen en laten effect daarvan op de groten deels onschuldige burgerbevol king. Hij riskeerde zijn eigen le ven om jullie te informeren", zei David lacobsen, een vrijge laten gijzelaar met wie Anders on 16 maanden een cel deelde. Collega's herinnerden zich An dersons kalme gedrag temidden van de chaos. Hij placht naar jazztapes te luisteren terwijl hij zijn auto rond tanks manoeu vreerde in de straten van Bay rut. Zijn medegegijzelden rie pen na hun vrijlating zijn vin dingrijkheid in herinnering. An derson maakte schaakstukken uit het fbliepapier dat om de kaasrantsoenen zat en vervaar digde een kaartspel uit kaasbak jes. Bewakers namen deze spul len later in beslag. Oefeningen Anderson deed in zijn cel van drie en een halve meter bij vier en een halve meter oefeningen om fysiek niet geheel en al in verval te geraken. Soms worstel de hij met zijn bewakers terwijl hij geblinddoekt was. „Bezig blijven is ons hoofdpro bleem. Het is de enige manier om niet depressief te worden", aldus Anderson in een van de weinige brieven die zijn ont voerders hem lieten verzenden. Andersons familie bracht diver se bezoeken aan Libanon om voor zijn vrijlating te pleiten. Zijn broer, Glenn Anderson, maakte vier dagen voor zijn overlijden op 7 juni 1986 van zijn ziekenhuisbed een video film. „Ik beloofde dat ik niet zou sterven voor ik Terry zou terug zien. Die belofte lijk ik niet te kunnen nakomen. Alstublieft, laat hem vrij", aldus Glenn in de gefilmde boodschap die in Bayrut werd vertoond. Maar de gijzeling duurde voort en voott. Op 24 december 1987 gaven de gijzelhouders een video vrij waarop Anderson zegt dat hij in goede gezondheid verkeert, „maar moe en zeer eenzaam Er is een grens aan hoe lang wij het volhouden." Op 31 oktober 1988, na zijn 41ste verjaardag, erkent Anderson in een videota pe: „Het valt mij heel moeilijk te blijven hopen en moed te hou den." Bijna drie weken later zegt hij in een andere videofilm dat zijn ontvoerders „spoedig zeer goed nieuws" hebben be loofd. Vandaag hebben zij die belofte ingelost. wiesbaden ap De maandag vrijgelaten Amerikaanse gijzelaar Joseph Cicippio werd bij zijn ontvoering in 1986 in Bayrut bewusteloos geslagen en leed aan bevriezingsverschijnselen toen hij in twee winters aan een balkon werd vastgeketend. De arts Uwe Fohlmeister van het Amerikaanse mi litaire ziekenhuis in Wiesbaden, waar Cicippio wordt ondeizocht, heeft dit gisteren gezegd. Fohlmeister zei verder dat Cicippio in zeer goe de gezondheid was; familieleden van de voor malige gijzelaar waren geschrokken van zijn uitgemergelde verschijning op televisiebeelden direct na zijn vrijlating. Volgens Fohlmeister had Cicippio ook de psychiatrische tests met „vlag en wimpel" doorstaan. Niettemin zal Cicippio enkele lichamelijke ge volgen van zijn gijzeling blijven voelen. Zo zul len zijn door bevriezing aangetaste vingers en tenen brandend aanvoelen wanneer het koud damascus» ap De Amerikaan Alann Steen, die gistermorgen na vijf jaar gevan genschap in Libanon door zijn shi'itische ontvoerders werd vrijgelaten, is gisteren in het Duitse Wiesbaden aangeko men. Daar wordt hij herenigd met zijn gezin en zal hij me disch worden onderzocht. Bij aankomst in het militaire hospi taal zei Steen op vragen van verslaggevers dat hij zich „zeer goed" voelde, „vandaag veel be ter dan ik me gisteren voelde". De 52-jarige universiteitsdocent is de tweede gijzelaar in twee dagen die vrij kwam. Maandag ging de accountant Joseph Ci cippio hem voor. Steen voor spelde gisteren al dat de laatste Amerikaanse gijzelaar in Liba non, de journalist Terry Anders on, spoedig zou volgen. Steen dacht nog dat het „ongeveer een week" zou duren. Steen was sterk vermagerd en zag er bleek uit en huilde toen hij aan ambassadeur Ross werd overgedragen. „Ik denk niet dat ik nu de juiste woorden kan vin den om uit te drukken hoe ik mij voel, behalve dat het gewel dig is", zei Steen later. „Vijfjaar is geen pretje." „Maak ie niet ongerust schat, het is alleen een demonstratie", zei Steen tegen zijn vrouw toen hij werd weggevoerd van de Universiteit van Bayrut waar hij hoogleraar was in massa-com municatiewetenschappen. Ook drie andere academici die tege lijk gekidnapt werden, meenden dat de mannen in politiekleding deden alsof het een ontvoering was om hen te laten zien hoe ze in een dergelijke situatie kon den ontsnappen. Steen (52) werd in een kamer in een buitenwijk in Zuid-Baymt vastgehouden met de academi ci Jesse Turner, Robert Polhill en Mithileshwar Singh, de enige vier gijzelaars van de Islami tische Jihad voor de Bevrijding van Palestina. Op een video-op name die twee maanden later werd gemaakt, riep Turner de Verenigde Staten en Israël op in te gaan op het voorstel van de Jihad Steen, die doodziek zou n voor zijn persconferentie gisteren FOTO AP GREG ENCUSH zijn, te ruilen tegen Libanese en Palestijnse gevangenen. Vrien den van Steen weigerden echter te geloven dat de professor ziek was en veronderstelden dat Turners verklaring door de Ji had was opgesteld. Twee maanden later verscheen Steen zelf voor de camera en verklaarde dat hij gezond was. Later zei Singh, een Indiër met Amerikaanse burgerrechten en die in oktober 1988 werd vrijge laten, dat Steen indertijd zwaar was mishandeld en geslagen nadat hij had getracht te ont snappen. Polhill kwam vorig jaar vrij, Turner volgde in okto- premier Shamir houdt zijn delagtie naar de vredesconferentie nog een paar dagen thuis. Shamir nam gisteren zelf deel aan de ontsteken van de chanoeka-kandelaar. De joden vieren deze week het achtdaagse 'feest van het licht', dat herinnert aan de herinwijding van de tempel rond het jaar 170 voor de huidige jaartelling na de joodse opstand onder leiding van Judas de Maccabeëer tegen de Griekse invloeden in Palestina. FOTO AFP MENACHEM KAHANA

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2