Sport Edwin Gorter maakt carrière bij Caen Opgezette neger bedreigt OS Liverpool uit bekertoernooi gekegeld Beckenbauer neemt het op voor Lerby Saint-Etienne mag op herhaling Woensdag 4 december 1991 A BROUWER DE KONING R08 ONDERWATER W1M VAN WANROOY ROB V 23 NIEUWSLIJN Quick Boys vloert Nieuwkoop LEIDEN In een bar slechte wedstrijd heeft Quick Boys gister avond met 3-1 gewonnen van Nieuwkoop. Op Nieuw Zuid opende Rob Bosma halverwege de eerste helft van de vriend schappelijke wedstrijd de score voor de zondagderdeklasser. Kort voor rust maakte Johan Jonker gelijk voor.de Katwijkers: 1- 1. Diezelfde speler zorgde er vlak na de hervatting voor dat de sco re voor de thuisploeg werd uitgebreid. Gert Aandewiel zorgde al na een kwartier in de tweede helft voor de eindstand: 3-1. Vrouwenvoetbal op Spelen GUANGZHOU De FIFA wil vrouwenvoetbal introduceren op de Olympische Spelen. Voorzitter Paul Hyldgard van de FIFA- commissie Vrouwenvoetbal zegt dat het Internationaal Olym pisch Comité (IOC) door de wereld-voetbalorganisatie wordt be naderd. Volgens de Deense bestuurder voldoet vrouwenvoetbal aan de IOC-eisen. Hyldgard stelt voor dat vrouwenvoetbal tij dens de Spelen van 1996 in Atlanta als demonstratie-sport op het programma komt te staan. Vanaf het jaar 2000 moet vrou wenvoetbal volgens de FIFA een permanente Olympische status krijgen. Weer draver 'positieP CALLANTSOOG In de urine van de draver Dutch Hanover van trainer/pikeur Hans Ruygrok uit Callantsoog zijn sporen aangetroffen van het gebruik van asperinepoeder (salicyl), dat als ongeoorloofd middel te boek staat. Na de door Dutch Hanover gewonnen Superkwartetkoers op 22 september op Duindigt wees de dopingcontrole dit uit. Ruygrok geeft toe dat er een fout is gemaakt bij het gebruik van dit pijnverzachtende middel. Afgelopen vrijdag ontving Ruygrok het voor hem slechte nieuws. „Ik weet wat er fout is gegaan", doet Ruygrok uit de doeken. „Dutch Hanover heeft een blessuregevoelige achterhand, zwak ke kniebanden. Het pijnverzachtende asperinepoeder mag wel worden gebruikt, mits een bepaald termijn voor de wedstrijddag in acht genomen wordt. Ik heb het middel gebruikt om Dutch Hanover wat prettiger te laten trainen. Drie dagen voor de koers ben ik met de toepassing ervan gestopt. Later bleek dat er wat in zijn voederbak is achter gebleven. Ik wist op dat moment niet zeker of het paard ervan genomen had. Afgelopen vrijdag werd dat dus bevestigd. De voederbak had nauwkeuriger gereinigd moeten worden." Tafeltennisteam gaat naar Finland DEN HAAG» ANP Voor de vijfde (en laatste maal) neemt de selectie van technisch directeur Jan Vlieg deel aan een open kampioenschap tafelten nis. Van 6 tot en met 8 decem ber wordt gestreden om de open Finse titels in Helsinki. Nederland wordt vertegenwoor digd door de vrouwen Patricia de Groot en Melissa Mulder en de mannen Gerard Bakker, Cas per Mol en Peter-Paul de Vrind. Het nationale team was dit jaar eerder actief in Tsjechoslowa- kije, Polen, Hongarije en Zwe den. New York Mets dat hem geen windeieren zal leggen. De speler gaat in die periode ruim 29 miljoen dollar verdienen. Geen honkballer in de Ameri kaanse geschiedenis heeft hem dat ooit nagedaan. SPORT OP TV BANYOLES «GPO Een opgezette neger vormt een bedreiging voor het roei-onderdeel van de olympische zomerspe len. Tenminste, als de Haïtiaanse arts Alfonso Ar- celin zijn zin krijgt. Deze tot Spanjaard genatura liseerde dokter heeft namelijk gedreigd de Afri kaanse en Latijnsamerikaan se landen tot een boycot aan te zetten, als 'de neger' niet onmid dellijk uit het gemeentemuseum Darder van het Catalaanse stadje Banyoles wordt verwijderd. Volgens Arcelin is de aanwezigheid van het opge zette stamhoofd 'een belediging voor alle rassen, en voor het zwarte ras in het bijzonder'. De burgemeester van Banyoles, de socialist Joan Solana heeft naar aanleiding van het dreige ment een onderzoek laten instellen naar de oor sprong van de 'onbekende neger' in zijn gemeen temuseum. Solana neemt dus het dreigement van dokter Arcelin serieus. Op het stuwmeer van Banyoles een Cata laanse stadje tussen Figueres en Girona wor den volgend jaar augustus de olympische roei- wedstrijden gehouden. Maar het lijkt er niet op, dat Banyoles bereid is om van 'zijn' neger afstand te doen. „Hij bevindt zich al 85 jaar in dit muse um en ik zie niet waarom hij nu als discrimine rend moet worden afjgevoerd", is de mening van de Er zijn in de Catalaanse media al heel wat woorden gewijd aan de 'neger van Banyoles'. Ze ker is, dat hij vanaf de opening van het Museo Darder in 1916 deel uit heeft gemaakt van de col lectie, die verder bestaat uit opgezette zoogdie ren, schedels en zeifis twee gelooide huiden van blanke mensen. Volgens de door het museum verstrekte infor matie is de neger een 'Bantoe' uit Zuidelijk Afrika, en mogelijk uit Tanzania. Natuuronderzoeker Francisco de A. Darder i Llimona zou de opgezet te neger rond 1885 hebben gekocht van de Franse ontdekkingsreiziger en taxidermist Eduard Ver- raux, die in Parijs een bekende zaak had, waar hij door hem zelf gedode en geprepareerde Afrikaan se beesten verkocht. 17.00-18.00 Sportnet: Bowlen: Nedi lands open. 17.10 17.15DW2: Sport Heute. 18.00-19.00 EURO: Worstelen. 18.00-19.00 Sportnet: Super cross: 22.30-22.50 BRT 1Sport. 22.30-23.00 BRT 2. Sportavond. 22.30-00.30 Sportnet: Matchroom Pro Boksen 22.45 22.50 Super: Sportnieuws 23.00-23.30 EURO: Motorsport: Super- Sport: 19.00-19.30 EURO: Benelux sport m*azi- 19.00-20.00 Sportnet: American College •x Ferguson en boksen (Engeland-Oene- 0.30-01.00 EURO: Eurosport m 0.00-22.00 Sportnet: SnookeM vanuit Antwerpen, live. Griekenland-Nederland. 21.30-22.00 BRT 2: Sport. 22.00-22.30 Sportnet: Langlaufen: Nieuws Olympische Spelen 1992. 22.00-22.30 BRT 2: F.ghtof the Night: boksen. 22.15-22.30 Ned 3: Studio Sport Journaal. 8.30-09.30 Sportnet: t 2.00 Sportnet: Motorsport. 12.00-14.00 Sportnet: S B U V I ®TE E SCOREBORD VOETBAL Peterborough Liverpool Dundee United 1 REGIONALE JEUGD ADO Bl-Spi|ken BI 3-1, Dordr.Bl-Feyen BI 0 0W0 Bl-VCS BI 4-0. Excels.81 Sparta BI NEW YORK - Dit is 'm dan: de meest verdienende honkballer ter wereld. Althans, binnenkort. Bobby Bonilla tekende een vijfjarig contract met de uvTbi81 Sparta BI 12-21 Quick B.B1 12 10 FOTOM9 jgj" 11-20 Spijken.Bl DW0B1 l Dordr.Bl I VCSB1 2 2, Katwi|k Bl-SX: BI 7-1, Noordwi|k Bl-ARC BI 2-1, Olympia Bl-Alphens.B.Bl 0-4 11 21 OlympiaBl 1110 12-13 R.insb B 81 11 9 BIUARTEN LEIDSE8 Alpha^3ar IRT BONO ISSE: Vriendschap TOP 4 4. 3 - Spi|kerbak 4-4. 38-20 De Kroon 29 28 35-28 Landzicht 26 30 34-24 Vriendschap 26-31 UVS 17 48 ISSE: Spi|kerbak 2 De Waag 2 ■aan 2 Brandewi|nt|e 0-10, De 2-6,'t Wachtje Spi|kerbak 3 7 )-18 il 1 33 33 N D SE: De Waag 3 Vriendschap 2 2 - De Waag 4 2-6, Brandewi|n I. Katw.|k Carambole 4-4 TOG Liverpool is gisteren uit het toernooi om de Lea gue Cup gekegeld. In de vierde ronde verloor de veelvoudig Engelse kampioen met 0-1 van het bescheiden Peterbororough, dat in de derde di visie uitkomt. Een blunder van doelman Grob- belaar stelde Kimble in staat de enige treffer te maken. Peterborough bereikte daardoor voor het eerst in 26 jaar de kwartfinales. Voor Liverpool was het de eerste keer dat werd verloren van een club uit de derde of vierde divisie. Peter borough elimineerde in eerdere ronden al het veel hoger ingeschatte Wimbledon en New castle. Tweede-divisionist Middlesbrough scha kelde dinsdag Manchester City uit: 2-1. De scheidsrechter ging niet in op het verzoek van beide managers de wedstrijd na achttien minu ten te staken wegens de dichte mist. Die zou la ter ook optrekken. Middlesbrough profiteerde van dat besluit en zag na rust Mustoe en Wilk inson raak schieten. Ooit werd Edwin (in Frankrijk 'Willy' genoemd) Gorter gese lecteerd voor het .Nederlands elftal voor een interland tegen Italië. Frans van Rooij zou in de basis staan, hijzelf was reserve. „Maar het was een vriend schappelijke interland, dus had ik er wel op gerekend een half uur of zo te spelen." Helaas voor hem werd de wedstrijd af gelast, toen het veld in Genua blank bleek te staan. De 'Hagenees' Gorter maakte niettemin carrière. Via Roda JC belandde hij in Lugano, waar hij vijf jaar de sterren van de hemel speelde. Dit seizoen voetbalt hij voor het Franse Caen, dat ach ter Olympique Marseille en Monaco verrassend op een met Paris Saint German gedeelde derde plaats staat. Gorter is er de 'numero dix', de spelbepaler. Uit de klassementen blijkt dat Gorter in Frankrijk een regel rechte topper is. Caen ligt op enkele uren rij den van Nederland, maar het snelste contact met Gorter komt uiteraard telefonisch tot stand. Dat gaat aldus: 'Is Willy aanwe zig'? 'Een ogenblikje'. 'Met Wil ly'. 'Dag Edwin'. - Twee-benige voetballers ken nen we meer dan twee-namige spelers. Gorten „Bij Lugano hebben ze me vijf jaar WÜly genoemd, omdat in m'n paspoort Wilhel mus staat. Ik heb hier nog ge probeerd Edwin erin te krijgen, maar dat is niet gelukt. Ik zeg nu zelf ook maar tegen iedereen dat ik Willy heet, anders blijf je aan het uitleggen." - Willy Gorter is onbekend in Nederland, maar ook de naam Edwin Gorter zal niet iedereen iets zeggen. Gorter: „Ik ben natuurlijk ook al vroeg vertrokken, toen ik 22 was. Dat komt omdat ik een vrijbuiter ben, ik was al snel ge ïnteresseerd in een buitenland se transfer. Roda was eigenlijk een tussenstop, want Kerkrade is al praktisch het buitenland. Wat me trok was niet alleen het geld, maar ook de ervaring en het feit dat je vreemde talen leerde. Ik spreek nu vloeiend Italiaans en Duits en redelijk Frans." - In Zwitserland heb je het voortreffelijk gedaan, je zei ook ooit dat je nog eens in Frankrijk wilde spelen. Monaco achtte je toen nog wat te hoog gegrepen. Gorten „Terwijl ik deze zomer naar Monaco kon! Maar dat heb ik resoluut afgewimpeld, als ik het zo mag zeggen. Dan zou ik namelijk weer in zo'n mondai ne plaats terecht zijn gekomen. Lugano was niet anders en ik wilde liever rustiger wonen, simpeler, in een stad met gewo ne, hartelijke mensen. Caen is zo'n stad. Ik heb die gemoede lijke sfeer in Lugano echt ge mist." - Opmerkelijk toch dat je dan nog steeds zo'n goed contact hebt metAad de Mos, want De Mos is juist een vervelende man gewor den sinds hij succes heeft. Gorten „Ik heb dat al vaker gehoord, dat De Mos wat on aangenaam is geworden. Ik ge loof inderdaad dat hij het pad wat kwijt is, zoals ze in België zeggen. Het zal het geld zijn of de roem. Maar ik heb geen rela tie meer met De Mos hoor." - Dat is nieuws. Gorter: „De Mos was m'n eer ste trainer, bij de amateurclub RVC in Den Haag. Hij zette me in het eerste elftal toen ik vijf tien was. In die tijd had ik een sterke band met hem. Ik noem de hem Aadje en ik kwam bij Staking dreigt 'De Engelse profis dreigen met een staking indien de nationale voetbalfederatie (FA) hen geen duidelijkheid verschaft over het invoeren van een superliga. Gordon Taylor, woordvoerder van de spelersvakbond: «We willen de definitieve beslissing niet op het laatste moment, vlak voor het begin van de volgende competitie, horen". Franz Beckenbauer, sinds kort de vice-president bij Bayem München, heeft openlijk steun be tuigd aan de Sören Lerby. Diens positie was na de 4-3 nederlaag tegen Werder Bremen uiterst wankel geworden. Vooral, toen president Fritz Scherer na het debacle tegen Werder Bremen verkondigde dat Franz Beckenbauer en Kalle Rummenigge deze wedstrijd maar eens moes ten gaan analyseren. Voor verschillende kranten was dat afgelopen maandag zelfs reden om te concluderen dat Lerby op non-actief gesteld zou worden. Beckenbauer maakte een dag later echter een eind aan alle speculaties. „De positie van de trainer staat niet ter dis cussie. ]e kunt een trainer toch niet ontslaan, omdat onze spelers persoonlijke fouten maken? In de 51 dagen dat Lerby de scepter zwaait heeft Bayem acht competitiewedstrijden ge speeld en slechts zeven punten vergaard. Zater dag wacht Bayem de uitwedstrijd tegen Harrsa Rostock. hem thuis, ook nog toen hij bij Ajax zat. Zo zat ik eens bij hem thuis koffie te drinken, toen hij ineens een lijst tevoorschijn haalde. „Eigenlijk kan ik je er best bij hebbenzei De Mos, waarop hij de telefoon greep om de voorzitter te tellen, Harmsen. Die was er niet, maar De Mos zou me in elk geval naar Ajax halen. Toen later het bestuur akkoord bleek, wilde De Mos ineens niet meer. Vanaf dat moment is de relatie danig be koeld, kan ik je zeggen." - Het succes heeft jou in elk ge val niet veranderd. Gorter „Ik verdien goed, maar ik leef ook royaal. Bij m'n afscheidswedstrijd voor Lugano was een bus vol Nederlandse supporters over. Die had ik keu rig in een vier-sterren hotel on dergebracht, voor sponsors die alies betaalden had ik gezorgd. Alleen lieten die sponsors het afweten. Toen heb ik alles zelf maar betaald, vier- of vijfdui zend gulden, dat interesseert me niks. De koffiejuffrouw van RVC, heel toevallig mevrouw Gorter geheten, was er ook bij, 75 jaar oud. Bij haar at ik vroe ger altijd broodjes pennywafel, dus een broodje met een pen nywafel ertussen. Die had ze voor me meegebracht. Zeg zelf: is zoiets onbetaalbaar of niet...? Jean-Pierre Papin in actie: simulant of niet? beroep van de Franse voetbalbond heeft Saint-Etienne gedeeltelijk zijn Fulham wil Bobby Robson GPP De Engelse derde divisieclub Fulham wil Bobby Robson als r ger. De technisch directeur van PSV staat bovenaan het verlang lijstje van Fulham, dat deze week met' trainer/coach Alan Dicks brak. Dicks was zestien maanden in dienst geweest bij de in moei lijkheden verkerende club. Onder normale omstandigheden zouden de Britten kansloos zijn, waar het gaat om het aantrekken van Robson. Maar in Eind hoven zou het bestuur al hebben besloten na dit seizoen met een nieuwe coach in zee te gaan en met Fulham heeft Bobby Robson sterke emotionele banden. Robson kwam als speler jarenlang uit voor Fulham. zin gegeven en bepaald dat de wedstrijd tegen Olympique Marseille in het eigen stadion mag worden overgespeeld. Een datum moet nog worden vast gesteld. De tuchtcommissie had eerder besloten dat beide teams op neutraal terrein op herhaling ontkende. Papin kreeg een bierblikje tegen het hoofd en liet zich naar het ziekenhuis brengen in plaats van naar de kleedkamer. Vol gens Saint-Etienne wendde Pa pin slechts een blessure voor, wat de international zelf heftig Bierblikje i Fulham, dat deze week met' trainer/coach Alan Dicks Tot annulering van het duel van u: j J.- 'L!! J_: 19 oktober, dat door Saint- Etienne met 1-0 werd gewon nen, werd besloten door de vele incidenten. Bij aankomst in het Geoffroy-Guichard-stadion wer den de spelers van Marseille be kogeld door vijandige suppor ters. Steraanvaller Jean-Pierre De aanhang van Marseille, dat door de uitspraak nu ineens vijf verliespunten minder heeft dan concurrent Monaco, liet zich tijdens de gewraakte wed strijd ook niet onbetuigd en slingerde doelman Joseph-An- toine Bell van alles naar het hoofd. Het kwam de Zuidfranse club op een boete te staan van ruim 15.000 gulden. Saint- Etienne moet bijna zeven mille betalen. Werder naar halve finale Werder Bremen heeft gisteren de halve finales bereikt van het toernooi om de Duitse voetbal- beker. De titelverdediger won met 2-0 van landskampioen FC Kaiseriautem. De 22.000 toeschouwers in het Weser-stadion kregen een aantrekkelijk duel voorgescho- teld en hoefden slechts een kwartiertje te wachten op de eerste treffer. Middenvelder Harttgen tekende ervoor. Na ruim een uur zorgde Kohn voor de beslissing. De oud-Bochum- speler benutte een strafschop, die werd gegeven wegens een overtreding jegens de Nieuw- zeelander Rufer. 2. DOS 2 - Wapen v. TOG 3 6-2.' rambole 3 40-33, 31- 35, Spijker bak 2 54-23. DOS 2 43 32. Ca 8. Landzicht 3 Wapen 'v Voor E KLASSE- Brandewijntje 3 DOS 4 Stand: De Heul 4 43-21. Vriendschap 3 41 26. TOG 4 39-25, DOS 4 34-30. De Kroon 33 33. t Wachtie 2 32 33, Brandewiintie 3 31 34,^3e Waag 5 30-34. TOP 4 22 44. Bristol ZESDE KLASSE: Stompwijk 2 Stompwijk 3 2 Katwi|k 2 30-34. De Pelikaan 4 30-36. TOG 5 28- 36. Alpha Bar 2 27-30. TOP 5 24-33. DOS 5 23-33. ZEVENDE KLASSE: TOP 6 - Carambole 5 6 2. Vriendschap 4 - TOP 7 2 6. Carambole 4 Brandewiintie 4 5 3. De Heul 5 Alpha Bar 3 6- 2. Spi|kerbak 5 - Stompwi|k 4 2 7 Stand: Carambole 4 50-27, Brandewiintie 4 40-25, Stompwijk 4 40- 32. TOP 7 38 36. De Pelikaan 5 37-28. Carambole 5 37 36, Sp.| kerbak 5 33-40, De Heul 5 27-40, Vriend schap 4 24-51Alpha Bar 3 20-46. KOERSEN De Europese voetbalunie (UEFA) heeft de inschrijvings- termijn voor de organisatie van het EK voetbal 1996 met negen dagen verlengd. Oorspronkelijk was 1 december de uiterste da tum waarop geinteresseerde landen zich in Bern konden aanmelden. Dat aantal bleef be perkt tot twee: Engeland en Por tugal. Om ook Nederland en Griekenland de gelegenheid te geven hun officiële kandidatuur bekend te maken, is de slui tingsdatum nu 10 december. Oostenrijk haakte onlangs af 3 Farouche Prince vanwege de hoge kosten van het evenement. De beslissing over toewijzing valt in mei 1992. AC Milan en Juventus heb ben besloten om tijdens het zo merreces samen een toemee te maken in de Verenigde Staten. Beide clubs hebben lucratieve aanbiedingen gekregen. Ze kun nen die niet nakomen omdat de belangrijkste spelers op het EK of in de Italiaanse nationale ploeg moeten spelen. Daarom is besloten om een gemengd team (met Tacconi, Tassotti, Ju lio Cesar en Schillaci als sterren) een tournee te maken. AC Milan en Juventus delen de ex tra inkomsten. 3 Tarport RarxJy. Toto t 1,30, plaats 1.20 1,50, koppel 5,90, trio 21,20. Derde koers. 2000 rrv 1 Fiona Brasil (R. Pools) 2.41.0 - 1.20.5. 2 Edward M. 3 Dear ol Thijssen. Niet gestart Tarragon LobeII nend 16,30. plaats 6.60 3.50, koppel 39.20. plaats 1,20 1,20, koppel .9 1.19.0. 2 Zeno Oostlaod. 3 Cham s. Toto: winnend 15.80. plaats 4.20 6.50 koppel 72.30. trio 689.00 Tiende st gestart Balequina K. Toto: winnend aats 2.30 3,30. koppel U.O. trio TENNIS ANTWERPEN Eerst» ronde: Svensson (Zwe) - Emilio Sanchez (Spa) 6-2 4 6 6-4, Yzaga (Per) Chang (VSt) 6 I. Poipkov (Soir) - Gilbert (VSt) 3

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 23