Leiden Krakers 'bewaken' aula begraafplaats Modelbouwer zoekt zandgele ambulance laat zich kennen 'Zomermarkt Noordwijk moet behouden blijven' Woensdag 4 december 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie. NIEK FAAS Vormgeving: SIMON DE GRAAF 15 Voor de deur van de aula van de begraafplaats Groenesteeg bij de Zijlsingel zit een jongen te lezen. De groene deuren, waar de verf vanaf bladdert, staan open. Een peuter loopt naar buiten en gooit zijn gekleurde stuiterbal op de stoep. Zijn ouders pakken de fiets en rijden weg over het klinkerpad dat naast het oude verweerde kerkhof loopt. Sinds 3 oktober wordt het monumentale witte pand bij de ingang van het kerkhof door deze vier mensen gekraakt. LEIDEN TINEKE OOSTERLOO „We zijn er ingetrokken en heb- i ben de dag ema de politie ge beld en gezegd dat we het had- j den gekraakt. Die zocht het op in het kadaster en controleerde of het gebouw lang genoeg leeg stond", vertelt Paul. De 15-jari ge scholier is één van de nieuwe t bewoners. Op de vloer in de aula liggen verschillende vloerkleden over elkaar. Het is een wanorde van tweedehands meubelen. In de hoek staat een winkelwagentje met brandhout en er ligt een knuffelbeer op de vloer. „Ja, het is een beetje een troep. De ge meente wil hier weer opslag ruimte van maken en we zijn bezig de boel te verhuizen", zegt Paul verontschuldigend. De gemeentelijke harken, be zems en stenen zijn tijdelijk op geslagen in het schuurtje achter het door stadsbouwmeester Sa lomon van der Paauw ontwor pen gebouw. In dat schuurtje warmen drie medewerkers van gemeente, die onder andere het kerkhof onderhouden, zich bij een klein kacheltje. „Wij zijn het er niet mee eens dat dit gebouw wordt gekraakt, de aula was on ze ruimte, maar we hebben er verder geen last van. De men sen zijn amicaal", zegt één van hen. „Het huis is groot genoeg om het met hen te delen. Het is al leen onhandig dat we alleen via de aula in de douche kunnen komen", vindt Paul. De bewo ners zijn in onderhandeling met de gemeente over een gebrui kerscontract, waarin wordt overeengekomen dat zij er mo gen blijven wonen tot het ge bouw wordt gerestaureerd. Ook gaan de krakers dan betalen voor elektriciteit en water, waar zij nu nog gratis gebruik van maken. R. Hekert van de gemeentelij ke directie gebouwen heeft wei nig problemen met de krakers. „Het is niet nodig om procedu res in werking te stellen, om de krakers eruit te krijgen. Pas in het najaar van 1992 wordt de aula gerestaureerd, dan wordt van de eerste etage een woning gemaakt. Als wij het gebouw nodig hebben moeten zij eruit", aldus Hekert. „Het ding stond feitelijk leeg, de krakers hebben nu een soort bewakingsfiinc- tie". „Met zo'n contract hebben wij de zekerheid dat we hier een tijdje kunnen blijven. We wo nen hier echt fantastisch mooi, en we hebben stille buren", grapt de jonge kraker, wijzend op het kerkhof. „Vroeger zag ik deze begraafplaats van de ande re kant van de singel. Nu woon ik ernaast. Het is een soort tuin die voor iedereen toegankelijk De tot monument verklaarde begraafplaats is een oase van rust. De natuur vindt er tussen de grauwe, soms afgebroken grafstenen zijn weg. Klimop kronkelt langs de bijna onlees bare namen op de zerken. Paul veegt de herfstbladeren van een graf om de namen te kunnen le zen. „Kijk, hier ligt de moeder van Van Gogh", zegt hij wijzend op een van de weinige marme ren grafzerken. De gemeente heeft over de fa miliegraven planken gelegd, zo dat nieuwsgierigen de graven kunnen bekijken zonder ze te beschadigen. Een jongetje op een crossfiets rijdt over een plein van aan elkaar gelegde grafstenen. Wijzend op het zaagsel dat op één van de graven ligt zegt Paul: „Omwonenden dachten dat wij hier de bomen aan het omza gen waren. Maar wij verzame len het oude hout dat hier op de grond ligt, en zagen het dan wat kleiner. Wat mij betreft moet het allemaal zo blijven als het blijft. Het is mooi zoals het is". De gemeente heeft echter an dere plannen met het kerkhof. De in 1975 gesloten begraaf plaats gaat deel uitmaken van een wandelroute langs de sin gels. Twee jaar geleden zegde de provincie toe een subsidie van 65.000 gulden beschikbaar te stellen voor de herinrichting van de begraafplaats waar veel Leidse fabrikanten, hooglera ren, kunstenaars en stadsbe stuurders begraven liggen. AGENDA WOENSDAG 4 DECEMBER Leiden Spreekuur Verkeersveiligheid in het Stadsbouwhuis, Lange- gracht 72, van 10.30 tot 12.00 uur. Sporten voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeut in gymzaal Pedologisch Instituut 'De Brug', Wassenaarseweg (bij Blauwe Vogelweg), van 16.00 uur tot 17.00 uur. Informatiepunt Gemeenschap-1 pelijk Wonen, Gerestraat 20, van 20.00 tot 21.00 uur. Lisse Bridgen voor niet-rokers door B.C.L. in het 'Poelhuys', aan vang 20.00 uur. Noordwijk Bijeenkomst handwerk- en spellenclub van de Christelijke Bond van Ouderen. Aanvang 15.00 uur in de Geertruidahof aan de Voorstraat. Oegstgeest Bridge-drive in 'Hotel Het Wit te Huis', aanvang 19.45 uur. DONDERDAG 5 DECEMBER Oegstgeest Zwemmen voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in Zwembad Poelmeer, Lange Voort 273, van 14.30 tot 15.30 uur. NOORDWUK PAUL DE VUEGER Hoofdstraat Koopcentrum, J. de Boer, is verbaasd over de De Noordwijkse ondernemers visie van burgemeester en zijn fel tegen het afschaffen wethouders. „Je kunt wel mer- van de zomermarkten in de ken dat het geen zakenmen- Hoofdstraat en op het Vuurto- sen zijn, daar bij de gemeen- renplein. Maandag buigen de te". Noordwijkse politici zijn tij- Dat de markt in de Hoofd- dens een commissievergade- straat, die drie keer per jaar ring over de vraag of de evene- wordt gehouden, veel rotzooi menten moeten blijven be- en overlast zou veroorzaken staan. bestrijdt De Boer. „Het is toch Burgemeester en wethou- een geweldig leuk evenement, ders zijn verdeeld. Een aantal En ja, natuurlijk is het druk, collegeleden vraagt zich af of maar dat is toch ook de be de zomermarkten, muziek- doeling. Dat geeft alleen maar spektakels en de langdurige aan dat de mensen het leuk kermisattracties 'de kwaliteit vinden. En van vervuiling is. van Noordwijk als badplaats' geen sprake. Wie om tien uur bevorderen. De evenementen s avonds langsloopt, krijgt zouden 'een zekere vervuiling misschien die indruk omdat en overlast' met zich mee- iedereen dan aan het opbre- brengen en bovendien men- ken is en er dan veel papier en sen naar Noordwijk trekken op dergelijke op straat ligt. Maar momenten dat de badplaats om twee uur is alles weer 'toch al vol publiek is'. Voor- netjes. En daar zorgen we zelf zitter van de vereniging voor". WOUBRUGGE KEES VAN KUILENBURG De inmiddels gerooide note- boom uit zijn tuin is één van de 'leveranciers' van modelbouwer Chris de Koning uit Woubrugge. Die boom nam toch al het zon licht weg en het hout is uitste kend te gebruiken voor zijn hobby. De Koning (60 jaar) is sinds ruim twee jaar bouwer van luxe houten auto's. Tot aan zijn ver vroegd uittreden was hij werk zaam in de jachtenbouw, met als specialiteit de houten betim meringen van de stalen jachten. Dat hij geen houten scheeps modellen is gaan maken is vol gens hem logisch.Als je daar je leven lang in gewerkt hebt, zoek je iets anders. Het aardigst vind ik echter dat ik iets kan nama ken wat overeenkomt met de werkelijkheid". De Woubruggenaar werkt uit sluitend op schaal. „Het eerste werk is de originele tekeningen en foto's te pakken krijgèn. Im porteurs en fabrieken reageren niet of nauwelijks op aanvra gen. Dus ben ik aangewezen op verzamelaars. Dat lukt gelukkig beter. Zo heb ik goede contac ten met een man uit Den Haag, die een enorme collectie boe ken over Amerikaanse auto's heeft. Als ik wat nodig heb kan ik bij hem aankloppen". Vervolgens worden de teke ningen door De Koning uitver groot. Daarna wordt het model Het is er 'goed toeven voor mens en bedrijf begrijpt de 'lezer van stand' uit de advertentie. 'Hoewel vaak in een adem genoemd met Den Haag, heeft Leiden een geheel eigen karakter', is een andere gebruikte kreet evenals 'Voor bedrijven op zoek naar een flexibel en modem vestigingsklimaat'. De wervende teksten blijken afkomstig van Jeannette Driessen, in het dagelijks leven werkzaam bij de afdeling economische zaken van de gemeente. Zij probeert Leiden het imago te geven van 'wie zich niks verbeeldt, wordt ook niks'. Kranteloos We roepen nog even in herin nering dat nog maar twee we ken geleden de gemeente voor de landelijke pers een grootse persconferentie hield. In de raadszaal van het stadhuis pro beerde de gemeente toen recla me te maken voor de verbou- uitgezet op het hout en kan hij aan het werk met de beitel, vijl en schuurpapier. De kleinere modellen worden in één keer uit een blokje hout gehaald. De grotere in delen, die hij later aan elkaar lijmt. „Hout is een wing van het station en het Sta tionsplein. Verwezenlijking van de plannen kost zo'n 140 mil joen gulden waarvan het rijk ge acht wordt 110 op tafel te leg gen. Een aardig plan, vonden ze in Den Haag, maar Leiden moet eerst maar eens zorgen dat het in de publiciteit komt zodat 'we er ook mee kunnen scoren'. Vandaar die persconferentie. Die helaas nogal de mist inging omdat er geen enkele vertegen woordiger van de landelijke kranten op kwam draven. Maar de plaatselijke bestuur ders lieten het er niet bij zitten en er kwam een 'vette' adver tentie in de NRC. Dat zal een lieve duit gekost hebben. De start van een nieuwe campagne om Leiden nationale bekend heid te bezorgen? Van de 'colle ga's' van de gemeente, de ad verteerders die ook op de pagi na stonden, kwamen er overi gens vier niet uit de Sleutelstad. natuurprodukt. Als je een groot model uit één stuk maakt heb je kans op vervorming van het hout", legt de Woubruggenaar uit. In het 'modelleren' van de auto's gaan vele uren zitten. Krantekop Nieuwsgierigeven gebeld naar het telefoonnummer van de ge meente dat de advertentie af sluit. 254911.... en de telefoniste van het stadhuis antwoordt: „Een advertentie, weet ik niets van. Misschien op de afdeling voorlichting?" Daar: „In de NRC zeg je? Typisch, nee niet gezien. Misschien de afdeling economi sche zaken?" Ander telefoon nummer: „U spreekt met eco nomische zaken. Nee, van een advertentie weet ik helemaal niets. En er is hier vandaag ook niemand. Misschien vanmid dag". Na een aantal van dergelijke te lefoontjes weet het hoofd van de afdeling culturele zaken A. van der Ree tekst en uitleg te geven. De advertentie is ge maakt op initiatief van het re clamebureau PP&Partners uit Dicht eren in de Achterhoek. „We hebben dit al een aantal keren gedaan met middelgrote gemeenten. Wij benaderen ad verteerders en ook de gemeente levert een bijdrage. Wat vond u er trouwens van?" vraagt een reclamemaker. Van der Ree vond het geweldig. „Voor ons is het werkelijk fan tastisch dat de advertentie ver schijnt, net nu we met de Rem- brandt-activiteiten bezig zijn. Nee, reacties hebben we nog niet gehad. Maar het belangrijk ste is dat de interesse wordt op gewekt om Leiden te bezoe ken". Vooral omdat De Koning hoge eisen stelt. Bij de grote model len is een afwijking van hooguit twee millimeter toegestaan, bij de kleinere nog veel minder. „De eerste zijkant van de auto is altijd het eenvoudigst. Maar de Krantebak Ook wethouder Walenkamp (CDA/economische zaken) is enthousiast. „Het aardige vind ik juist dat de gemeente samen met het bedrijfsleven voor het voetlicht wordt gebracht. En de lezers van de NRC vormen voor ons een interessante doelgroep. Ik heb er wel positieve gevoe lens over. Alleen jammer van dat verkeerde telefoonnummer dat het bureau erbij had ge plaatst. Hadden we dat gewe ten, dan hadden we de telefo niste kunnen inseinen". Zo langzamerhand gaat Leiden op de Veronica-toer. Alleen houdt die omroep het aantal kreten beperkt ,Je bent jong en je wilt wat', is inmiddels bijna gevleugeld. Leiden gokt op meer paarden en maakt zich hiermee een beetje belachelijk. Rembrandtstad, Boekenstad, Waterstad, Oudste markt van Nederland Monumentale stad met toekomst, Museumstad. Ja, het is werkelijk ongelooflijk wat die Sleutelstad allemaal te bie den heeft. Ze zullen in de rest van Nederland wel blij zijn dat Leiden bestaat, anders had nie mand meer iets te doen op zon dagmiddag. Misschien een nieuwe waarmee ze weer aan het werk kunnen op het stad huis: Leiden Utopiestad. REDACTIE LOMAN LEEFMANS EN ROY KLOPPER tweede moet exact hetzelfde zijn. Met veel geduld lukt dat wel. Ook al verdwijnt er wel eens een stuk in de afvalbak omdat ik er te veel heb afge haald". De Koning werkt met een bei teltje van anderhalve centime ter breed. Dan kan hij het hout in kleine stukjes weghalen. Daarna de vijl en vervolgens aan het werk met schuurpapier. „Vooral het schuren van het hout is van belang. Sommige modellen worden in de lak ge zet. Dan mag je geen butsje of krasje in het hout zien. Zo fana tiek ben ik". Omdat op de teke ningen niet alles aangegeven staat worden de 'holling' en de 'bolling' van het model gemaakt aan de hand van foto's. De Woubruggenaar werkt het liefst met mar anti en mahonie. De biefstuk onder het hout, zoals hij zelf zegt. „Niet te zacht en ook niet te hard. Als het hout te zacht is heb je snel kans op beschadigingen. Het is ook weer moeilijk om met met hardere soorten te werken". De Koning maakt in principe maar één keer hetzelfde model „Dat geeft toch dat exclusieve er aan". Ook verkoopt hij niets van zijn werk Hooguit geeft hij een auto weg aan vrienden en be kenden. Voordat de Woubrugse mo delmaker aan de slag gaat ver diept hij zich eerst in de ge schiedenis van de auto en de fa briek „Zo ben ik veel te weten gekomen over de Amerikaanse, Franse en Italiaanse autofabrie- ken en ontwerpers. Dan voel ik bij mijn werk ook die spanning, die zij hebben gehad bij het ontwerpen van de modellen". Tucker Sinds zijn vervroegde uittreding heeft De Koning zo'n 50 auto's gemaakt. Daarbij exclusieve soorten, zoals de Amerikaanse Tucker van voor de Tweede We reldoorlog. Daarvan zijn er maar 52 gemaakt. Ook zit in zijn verzameling een prototype van een Franse Matra. Nog uit de fabriek in Dieppe, voordat het bedrijf werd overgenomen door Renault. Daarnaast merken als Alfa Romeo, MG, Volvo, de ke ver van Volkswagen, Maserati en Opel. De Woubruggenaar werkt niet in het verborgene. Zo is hij present op vele beurzen in het land, bijvoorbeeld op de najaar stentoonstelling in het Autotron in Rosmalen en op de Dag van het Hout in de Leidse Pieters kerk. De in Leiden geboren De Ko ning is al geruime tijd op zoek naar informatie over de zandge le A-ford van de ambulance dienst in de sleutelstad. Die is tot rond 1950 in gebruik ge weest. Daarna is de auto aan de brandweer overgedragen. „Sinds die tijd ben ik net spoor bijster". BURGERLUKE STAND LEIDEN Geboren Julie, dv. LG. Visser en D.J.A. De Cuyper Wouter Jan, zv. E.P.J. Amoldusen P.M. Smit Sietske Viviane, dv. E.PJ. Arnoldusen P.M. Smit Joost Henk, zv. E.PJ. Arnoldus en P.M. Smit Zeth, zv. G.N. Guijt en M A. Nell Kevin Joel, zv. P.W.M. Ciere en A F. Pattiapon Margot, dv. J. Ouwe hand en J.J. Koekebakker Stèfanie Jo hanna Jacoba, dv. J.E.M. Nozeman en C.W.M. Wensveen Daan Marius, zv W.J.A. van Vliet en G.C.M. van Seggelen Lysanne, dv. R.M.J. Roevrosen D.R. Vos Willem Pieter. zv. P. Duvekot en M.A. Oostland Bilal, zv. M. Bagga en F. Ahannay* Anne-Fleur, dv. R.P. Min- derhoud en J.M M. van Kerkhof Leroy Mehanny Ashem, zv. O. Fargen M M. Kortekaas Walid, zv. M. El Amin en I. Boky Karim, zv. T.H. van Zwam en J. van Es Marjanne, dv. H. Varkevisser en M. van der Meij Sven Johannes, zv. M M. Broekhof en A.M. Salman Kir- sten Johanna Maria, dv M M. Broekhof en A.M. Salman Arend Johann, zv. J. Scheepmaker en A.P.A. Vlasman Tho mas Alfonsus Maria, dv. J.A.M. Koeman en C.J. Verwei] Sietse Cornelis Johan nes. zv. C.J. van der Star en A.T.G.M. van der Meer Sebastiaan Antonius Jo hannes, zv. A.P. Flipse en J M Beekhof Iris, dv. A.E.M. de Zwart en H. Kleij- weg Alex, zv. P. Plokker en N. van Rijn Jeffrey Hugo, zv. J. Riethoven en J.T.W del Prado* Geert, zv F.W. de Wit en M.A.H. van den Berg* Pim, zv. M.J.M. Kluivers en D: Schotman Ju- liétte Chanelle Maria, dv. J.A.M. van Haaster en A.P.M. Warmerdam Bianca Tamara, dv. R. Jamoel en R.U. van der Bent Thomas Johannes Christianus, zv. J.P. Helvensteijn en C.J. Kamp Ma rieke, dv. A.J. Boeff en R. van Loenen Suzanne Rianne, dv. R. Lamboo en S.J. Bodi|n Maxime, dv A.M. Osseman en H.M. van Ham Sonja Irma, dv. J.M. van der Wiel en I E.M Wenders Mar leen Katinka, dv. H.N. Jager en P.W. van Velde Julia, dv. J.LS. Wielogroch en Th. Breuren Daniel Anton, zv. V.J.H. Houben en E.M.U. Huber* Els- ke. dv. L.H.l. van der Valk en N van Dui|n Lizzy, dv. A C. Plasmeijeren C.C. Bink Rick, zv. A.C. Plasmeijer en C.C. Bink Erna Gerliene, dv. J F Hom mes en KJ. Terlouw* Elisabeth Wilhel- mina Cornelia, dv. P. de Jongen WAM Remmerswaal Johannes Willem, zv. D. van Starkenburgen H J. Hollebeek Su zanne, dv. H. van Leeuwen en H.C. Koek Vincent Adnaan Stuart, zv. M.C.B. Pei|nenburg* Bart, zv. J W. Over de Vest en C. Louw Lynn, dv. P J. Planjer en P Roest Denise Martine, dv. P. Knip en M. Haasnoot Simone, dv. P. de Wit en T. Noort Nienke Hen- rike. dv. H P. Minnee en C.W M. Ber- Overleden G. Giezen, geb. 4 juli 1932, man J. Gui|t, geb. 16sept. 1931, geh gew. met G Pronk A. van Dijk, geb 1 mei 1946, man *C M Grimbergen, geb. 26sept. 1950, man M. El Ayadi, geb. 26 dec. 1965, man J. Verstraten, geb. 25 april 1925, geh gew met F.H. Baerselman J van Diepen, geb. 11 aug. 1899, echtg. van H. van der Werf.* A. van den Boer, geb. 2 dec. 1905, man C.J. Meeuwissen, geb 24 jan. 1923j man H. Brandt, geb. 25 jan. 1933, man L. Erades. geb. 10 maart 1913, man F. van der Hoeven, geb 29 okt 1971, man* J.F. Fei|t, geb. 20 mei 1909, echtg. van P. van Oorschot I.HJ. Harteveld, geb. 18 jan. 1991, zoon *B.Tei|n, geb. 26 juli 1911, echtg. van N. Keijzer M. Verdel, geb 10 juli 1933, echtg. van K. Wesseling;* L Kerpershoek, geb. 1 juni 1981, zoon A.M.W. van Gijn, geb. 25 juni 1906, geh. gew met A. van den Boer Th. v|n Oosten, geb. 11 juli 1932, echtg. van' D van der Voort *J WJ. Blöte, geb 1? juli 1911, man J.A.M. Neuteboom. geb. 9 okt. 1920, geh. gew met F.L. Blonk P. Rijsdam, geb 9 nov. 1908, geh. gew. met C. van der Spijk D. Kloos, geb. 15 jan. 1925, echtg. van p. de Mooi| J.P Disseveld, geb. 28 maart 1929, man Th. Carree, geb. 11 aug. 1938, man W F. Bei|, geb. 31 jan 1912, man F Tessarek, geb. 8 me. 1904, echtg. van W.F. de Vos J. de Jong. geb. 31 okt. 1914, geh gew. met J Hoogendoorn *Th.M Waaijer, geb. 18 jan. 1926. man J. Eveleens, geb. 31 mei 1944, man. Gehuwd: A. Mathis en B A. Pêrli J Weerheijm en A.A. van der Wel H G. SlmgsenJI J de Vries E Wolters eft P Snoek B.D. Huckriede en R Krom mendijk A W. Ruigrok en M van Ros som B Wouters en G. van der Stempel J A.A. Schouten en A. Bosman R.D. Teeuwen F.M. Enhus* J.H Verhei) en M. Tor*. Hoewel vaak in één adem genoemd mei Den Haag. heeft Leiden een geheel eigen karakter, op tal van terreinen Deze oude stad met z'n talrijke monumen ten. z'n Wereldberoemde universiteit en imposante musea ts dan ook in meer dan één opzicht een bezoek waard Voor de dagjesmens, op zoek naar kunst en cultuur en gezellig wandelen door het oude centrum vol winkelstraatjes Voor toekomstige bewoners.op zoek nn r' ketlkens naar hu'svestings-, Studie- en ver- 1 maaksmogeiijkheden Voor bedrijven, op zoek naar een flexibel en modern vestigingsklimaat De adressen op. deze pagina laten stuk voor stuk z.en syÈi'"**-' - pat net m Leiden goed toeven is voor - wui-ui mens en bedrijt En dat er aiti|d wat te doen is De vele activiteiten rond REMBRANDT die m deze stad gebo ren werd (wist u dat'), zijn daar slechts een voorbeeld van Kom eens langs 'Leiden laat zich kennen', zo luidde de slogan bovenaan de paginagrote advertentie die afgelopen vrijdag in het NRC- Handelsblad verscheen. Naast reclame van een 15- tal bedrijven, vertelt de gemeente daarin hoe aardig, hoe mooi en hoe interessant Leiden is. De begraafplaats aan de Groenesteeg. „Het is mooi zoals het is'

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15