Een strijd tussen onbekende soldaten ZATERDAGS NOVEMBER 1991 Douglas Wilder maakte geschiedenis door in 1989 als eer ste zwarte te worden gekozen tot gouver neur van de staat Vir ginia, een van de zui delijke staten rassenscheiding het langst stand hield. r V,'-foto anp/epa De Democratische kiezers in de staat Iowa zullen op 10 februari op hun stemformulier namen tegenkomen als Paul TsongaS, Douglas Wil der, .Bill Clinton en Bob Kerrey, onbekenden dus, niet meer dein zwakke en verre sterren aan het politieke firmament. De opvallendste naam is nog die van jerry Brown, de vroegere gouvernèur van Californië, voornamelijk be kend vanwege zijn aan-uit-aan relatie met zangeres Linda Ronstadt. Eugene McCarthy daarentegen, een oude rot uit vervlogen tij den, telt niet echt mee. Ze zullen ook de naam van Tom Harkin op hun formuliertjes Vinden. Die kennen ze, want de senator komt uit hun staat. Maar buiten-ïowa heeft nog nooit iemand van Harkin gehoord. Het is dus, aan Democratische kant al thans, het festival der naamlozen, een strijd tussen Onbekende Soldaten. Dat komt om dat de enige opponent aan Republikeinse kant juist wereldberoemd is. Het is niemand minder dan de Held van Kuwayt, de Gesel van Baghdad: George Herbert Walker Bush. Vanuit Democratisch perspectief gezien is dèt wat er aan de presidentsverkiezingen van 1992 mis is: het feit dat Bush meedoet. Want Bush mag zich nog altijd in een grote popula riteit bij het volk verheugen, zó groot dat hij vooralsnog onverslaanbaar wordt geacht. Het is daarom dat de zware kanonnen van de Democratische partij besloten deze keer maar niét mee te doen. In de zomer en vroe ge herfst zei de een na de ander dat hij nog een andere job moest afmaken, familiever plichtingen had, of te weinig tijd had om zich goed voor te bereiden. Het was een komisch schouwspel, daar niet van, maar de Amerikanen met sympa thie voor de Democratische partij zaten er maar mee. Want noch senator Gore, noch senator Nunn, noch senator Bentsen, noch senator Bradley, noch afgevaardigde Gephardt, noch gouverneur Cuomo noch Welk ander democratisch kopstuk dan ook wilde z'n vingers branden. Om het op z'n Amerikaans te zeggen: 7,They chickened out", ze konden niet de moed opbrengen om aan een race mee te doen waarvan ze vreesden dat ze die dik zou den verliezen. Ze voelden zich als de vedergewicht die het voorstel kreeg om tegen Mike Tyson te boksen. Berekening Nee dus, daar trapten ze niet in. Want ze hadden allen de bereke ning genaakt: als ik nu meedoe en verlies 'dan krijg ik het verlie zers-etiket opgeplakt, en dan hoef ik in 1996, als Bush niet,ïan- ger herkiesbaar is en m'n kansen dus stukken beter liggen, niet meer bij de kiezers aan te komen. Maar menig commentator in de Amerikaanse kranten heeft er inmiddels op gewezen dat die re denering ook kan worden omge draaid. De kiezers kunnen in 1996 ook tegen Gore/N- unn/Bradley/ etcetera zeggen: was jij vier jaar geleden niet te laf om mee te doen? Dan krijg je m'n stem nu ook niet. Maar feit is dat er door het eensgezinde nee-schudden van alle azen der Democratische par tij een vacuüm ontstond, en dat oefende een onweerstaanbare aantrekkingskracht uit op Demo cratische politici van het tweede garnituur. En dus krijgen nu de Clintons, Kerreys, Harkins, Wilders en Tsongassen van deze wereld een kans. Het zal ze niet meevallen, zeker de eerste maanden van de lange verkiezingstoernee niet, want ze zitten allemaal gevangen in dezelfde vicieuze cirkel. Om- Even leek het alsof alle pret aan ons voorbij zou gaan, maar een handjevol dappere Democraten heeft zich toch nog kandidaat gesteld voor de presidents verkiezingen van volgend jaar. En dus kan het vierjaarlijkse verkiezingscircus aan z'n grote tournee door heel Amerika beginnen. Pleisterplaats nummer 1: het kille Iowa, een staat met meer varkens dan mensen waar op 10 februari de al lereerste voorverkiezing zal woren ge houden. Met zijn gematigde verkiezingsprogramma, en onmisken bare redenaarstalent zou Bill Clinton een goede kans op de Democratische nominatie kunnen maken. foto ai denen. Het is om te beginnen een kwestie van interesse: Bush heeft altijd meer belang stelling voor wereldpolitiek gehad (fan voor het gemillimeter en eindeloze gezeur van het binnenlandse beleid.- Op binnenlands terrein kan ook minder klasse, zijn in grote financiële problemen terechtgekomen. Huizen worden gevorderd omdat hypotheken onbetaald blijven, restaurants in de welgestelde de- Washington en New York weten niet r stunts ze nu weer moeten uithalen s te trekken, de auto-industrie zinkt n dieper weg. inen de Democraten weer dat doen ze ook al. Zo zijn dieper Daarmee kun naar de kiezers, vaak zelfs dat Bush wat defensief snel worden gescoord. De federale staat heeft binnenlandse beleid is geworden. Zo dat ze zo onbekend zijn heeft de tv weinig belangstelling voor hen. En omdat ze niet op de tv komen blijven ze onbekend. Dat bete kent weer dat ze niet in staat zullen zijn om donaties los te peuteren. En zonder miljoe nen dollars win je in Amerika geen enkele verkiezing. Alles wordt anders na de eerste voorverkie zingen, die van Iowa en, op 18 februari, die in New Hampshire. Daaruit zullen enige koplo pers komen die voor de media interessant zijn en dus meer bekendheid krijgen, en dus meer donaties. Maar tot die eerste schermut selingen blijft het voor alle Democratische presidentkandidaten zwoegen, sappelen, voortmodderen in de machtige slagschaduw van George Bush, de president van de we reld. Eigen werk Is de race nu echt al gelopen voor hij zelfs maar begonnen is? Met andere woorden: staat het werkelijk vast dat Bush ook na 1992 de hoofdbewoner van het Witte Huis zal blij ven? Op het eerste oog is het antwoord: ja. Want de huidige president is dan misschien niet geliefd - hij heeft nu eenmaal niet het emotionele contact met de kiezers dat bij voorbeeld Reagan wel had - maar hij is wel populair in de zin van gerespecteerd, geacht. Die algemeen hoge waardering heeft hij vooral te danken aan de successen die hij in zijn buitenlands beleid boekte. Voor een deel waren die successen het gevolg van geluk: Bush heeft bijvoorbeeld weinig hoeven te doen aan het uiteenvallen van het Sovjet-rijk. Dat deden de Sovjets zelf wel. Maar voor een ander deel was het eigen werk. Hij was tenslotte degene die bezwoer dat de Iraakse overrompeling van Kuwayt weer ongedaan zou worden gemaakt en ver volgens woord hield door Operation Desert Storm te lanceren, En dat tegen de wens van een meerderheid van de Democraten in het Congres, onder wie gedoodverfde presidents kandidaten zoals Nunn, Bradley, Gephardt en Bentsen. Eigen werk waren ook de ver reikende nu cleaire ontwapeningsvoorstellen die Bush vo rige maand deed en die sindsdien, in de adembenemende ontwapeningswedloop die nu tussen twee voormalige vijanden is ont staan, zijn gevolgd door nog verder reikende voorstellen van Gorbatsjov. Maar Bush heeft zich de afgelopen jaren weinig gelegen laten liggen aan de toch niet onaanzienlijke binnenlandse problemen waarmee Amerika kampt. Daarvoor zijn re- 3 tekorten, en dus kan er niet zo veel. Bovendien heeft het door de Democraten ge leide Congres altijd de mogelijkheid initiatie ven van de president te smoren. Geen won der dat hij zich op het buitenland concen treerde. Niet zo veel Als de Democratische presidentskandidaten Bush dus willen aanpakken, dan. zullen ze het op dit terrein moeten doen. Ze zullen de kie zers steeds weer de vraag moeten voorleg gen: wat heeft president Bush voor u gedaan? De meeste kiezers zullen dan moeten ant woorden: niet zo veel. Want onder Bush zijn bijvoorbeeld de collectieve voorzieningen er zwaar op achteruit gegaan. In het hele land vind je verkrottende binnensteden, ongere- pareerde wegen, bruggen die op instorten staan, ontoereikende gezondheidsvoorzie ningen en een onderwijspeil dat jaar in jaar uit verder op het buitenland achter raakt. Om maar eens wat te noemen. Amerika's economische groei is, in de eer ste twee jaar van het presidentschap van Bush, beperkt gebleven tot 0,2 procent. Een zeer, zeer laag cijfer. En dat is te merken ook. Allerlei mensen, ook leden van de midden- i persconfe- i top woordde hij onlangs tijdens' reiitie op de vraag of hij n; 'ontwapening zou gaan: „Ik uitkijken'met buitenlandse wil niet ervan worden beschuldigd dat ik maar op één terrein belangstelling heb". Tijdens dezelfde persconferentie ging de president zelfs mee tot uitdrukking brengen dat hij rug wil naar de manier waarop Amerika vroe ger werd bestuurd, op een democratische manier en door eerlijke mensen. •Bill Clinton; geldt als een wonderkind i politiek omdat hij Op 32-jarige leeftijd tot jongste gouverneur van het land werd geko zen. Is nu 45 en nog altijd gouverneur in zijn thuisstaat Arkansas. Dat is zijn kracht gelijk ook zijn zwakte, want Arkansas heeft maar 2,4 miljoen inwoners, en telt electoraal dus niet mee. Clinton heeft zichzelf ferm i het midden van de Democratische partij ge plant. Met zijn gematigde verkiezingspro gramma, prettige persoonlijkheid en onmis- een beetje kenbare redenaarstalent zou hij een goede maken. Ik kans op de Democratische nominatie moe ten kunnen maken. •Tom Harkin; is senator voor de staat Iowa, daarmee heeft hij een streepje voor op de dat hij de media de andere Democratische kandidaten. Immers, De race naar het Witte Huis is begonnen schuld gaf van zijn gewraakte imago, „want jullie stellen alleen maar vragen over interna tionale kwesties". Kortom, de president 'is een beetje onge rust aan het worden, en misschien is dat wel het beste nieuws dat .de Democraten sinds lang hebben gehad. Het betekent dat een van hen toch wellicht een kansje heeft, hoe klein ook, om Bush straks te kloppén. Kandidaten Van wie zou die tour de force moeten ko men? Zes Democraten hebben zich tot nu toe kandidaat gesteld. Het gaat om: •Jerry Brown; heeft de reputatie een wat zweverige, merkwaardige man te zijn. In 1976 en 1980 deed hij ook al mee aan presi dentsverkiezingen, maar zondér al te veel succes. In 1983 verliet hij voor -een periode van zes jaar het politieke toneel. In die tijd bestudeerde hij onder meer zen-boeddhisme en werkte hij als assistent van moeder Tere sa. De 53-jarige Brown stelde zijn kandida tuur niet in zijn westelijke thuisstaat, maar juist helemaal aan de andere kant van Ameri ka, in de stad Philadelphia, de bakermat van de Amerikaanse democratie. De keuze voor die plaats was symbolisch. Brown wilde er- Is de race naar het Witte Huis echt al gelopen voor hij zelfs maar begonnen is? Iowa wordt de eerste voorverkiezing ge houden, en omdat Harkin daar bekend is heeft hij een dikke kans op winnen. Dat le vert publiciteit op, die hem weer in andere staten zal helpen. De 51-jarige Harkin is uit gesproken links. Z'n stijl van optreden moge blijken uit een stukje van de rede waarmee hij zich in september kandidaat stelde. „Ik ben hier vandaag om te zeggen dat George Herbert Walker Bush lemen voeten heeft, en ik ben van plan om daar met een hamer naartoe te gaan". Een echte populist, agres sief en ruw. Veel te links voor 'mainstream' Amerika, maar hij zorgt in ieder geval voor vuurwefk. •Bob Kerrey; is senator voor de staat Nebras- ka en was in de Senaat een van degenen die het gevecht leidde tegen het voornemen van Bush om geweld tegen Irak te gebruiken. Dat zou voor menig politicus een zwaar minpunt zijn, maar voor Kerrey niet, want de 48-jarige senator is een erkende oorlogsheld. In de Vietnam-oorlog verloor hij een deel van zijn been bij een actie, waarmee hij de hoog aan geschreven Congressionelè Medal of Honour verdiende. •Paul Tsongas; is een progressieve Demo craat van Griekse herkomst uit de staat Mas sachusetts. Dat was Michael Du kakis ook, en aan hem wil nie mand in de Democratische partij meer herinnerd worden. De 50 jarige Tsongas geldt dan ook als een groot kanshebber, hoewel hij de eerste was die zich kandi daat stelde Witte Huis. •Douglas Wilder; maakte ge; schiedenis door in 1989 als eerste zwarte te worden gekozen tot gouverneur, en dan nog wel de staat Virginia, een van de zui delijke staten waar rassenschei ding het langst stand hield. Hij wil die truc nu in het groot her halen door als eerste zwarte op z'n minst de nominatie Democratische partij te en bij voorkeur de eerste zwarte president te worden. Vijfde keer Dit zijn dus de mannen die het bij de Democraten zullen ten doen. Van de 75-jarige Euge ne McCarthy, die zich vijfde keer kandidaat heeft ge steld, moet niet veel worden wacht. McCarthy, in 1968, 1972 1976 en 1988 al eerdér kandidaat heeft zijn tijd gehad. Mogelijk wordt het lijstje presi: dentskandidaten aan Democrati! sche kant de komende weker nog iets langer, want ook ex-gou vemeur Edmund Brown van C lifomia, ds. Jesse Jackson en gevaardigde McCurdy denken over aan de race mee te doen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 38