Smeulend fascisme ZATERDAGS #BIJVOEGSEL EINDREDACTIE: WILLEM SCHRAMA MARGOT KLOMPMAKER ZATERDAG 30 NOVEMBER 1991 VORMGEVING: FRED VAN GELDEREN MARCO KROES RUUD VOGELESANG [Het rechts-extremisme in Europa rukt op. Het jongste fascistische succes: de spectaculai re winst van het Vlaams (Blok. Maar ook in Ne derland wordt extreem rechts actiever, hoewel het nog klein en zeer verdeeld is. Naar schat ting zijn er hoogstens izo'n 1500 mensen in pctief. Het smeulende vuurtje in kaart ge- bracht. MAURICE WILBRINK B oorgaans is het maar een klein U berichtje. Zoals eind vorige vveek: bij een centrum voor asielzoekers in het Zeeuwse Goes worden op kwee achtereenvolgende nachten spandoe- iken opgehangen met hakenkruizen en tek sten waaruit vreemdelingenhaat spreekt. Er ttigt bovendien een nepbom, die de vierhon derd asielzoekers een nacht uit de slaap houdt. Extreem-rechts is ook in ons land tegen woordig dermate actief dat de term 'incident' zo langzamerhand misplaatst is. Het schen- /an joodse graven, poten rammen, inti mideren en in elkaar slaan van buitenlan ders, oproepen tot vreemdelingenhaat - er zijn steeds vaker van die kleine berichtjes. En toch is Nederland, vergeleken met z'n buren, wat dit betreft nog steeds een ontwik kelingsland. In het herenigde Duitsland bruist het van fascistische, racistische en neo-nazistische activiteiten. Bij de Zeeuwse politieman Aarts om de hoek, in Antwerpen, stemt één op de drie mensen op een partij die alle buitenlanders uit België wil smijten. In Frankrijk is het uiterst racistische Front National in tien jaar uitgegroeid tot een gro te, stevig in de samenleving gewortelde be weging. Ons land daarentegen doet het al jaren et Hans Janmaat, het paranoïde Kamerlid dat door nog maar weinigen serieus wordt genomen. Extreem-rechts wordt in Neder land verder voornamelijk gekenmerkt door een haast pathologische verdeeldheid. Veel energie van de obscure splinterbeweginkjes wordt gestoken in het elkaar bevechten. Zeepbel Is het uiterst rechts van de lage landen op dit moment in staat uit te groeien tot Vlaams Blok-achtige proporties? Jaap Tanja van de Anne Frankstichting schudt het hoofd: Voorlopig niet. Het duurt jaren voordat je ■en hele partij-organisatie hebt opgebouwd met overal afdelingen, een kader, een goed functionerend propaganda-apparaat. Het Vlaams Blok heeft er tien jaar over gedaan." Het Vlaams Blok en ook het Franse Front National hebben bovendien nog twee zaken goed onder de knie: interne strubbelingen worden binnenshuis gehouden en aan de top i heerschappen - Filip Dewinter, Jean Marie Le Pen - met een zeer gelikte presenta- 'Juli '83: onder aanvoering van Joop Glimmerveen (vooraan met zwart hemd) spuien extreem-rechtse jongeren in het centrum van Rotterdam hun ongenoegen over de aanwe zigheid van buitenlanders in Nederland. Hans Janmaat: een bezoek van Le Pen aan Nederland zou hem meer aanzien geven, maar hij wordt in het buitenland niet serieus genomen. afé beschuldigd discriminatie tie. Tanja: „Vergelijk daar Janmaat eens mee. Hij was toch een van de allereerste puur ra cistische politici in West-Eeuropa, maar met zijn partij is het nooit echt wat geworden." Tanja's opvatting over de onmacht van ex- treem-rechts in Nederland wordt in vrij bre de kring gedeeld. De Leidse wetenschapper J. van Holsteyn becommentarieerde vorig jaar het resultaat dat extreem-rechts tijdens de gemeenteraadsverkiezingen behaalde aldus: „Van een 'tijdbom' was geen sprake, het beeld van een zeepbel lijkt meer op zijn plaats. Klein van omvang, vluchtig, met enig gevaar voor het uiteen spatten vlak voor de ogen." Hans (achternaam niet gewenst) van het Fascisme Onderzoeks Kollektief (FOK): „De gewelddadige kern binnen extreem-rechts is de afgelopen tien jaar nauwelijks veranderd. Als die kern al groeit, dan is dat zeker niet spectaculair." Het FOK verzamelt sinds eind jaren '70 al les over rechts-extremisme en schroomt niet de massamedia te gebruiken in de strijd te gen racisme en fascisme. De jongste over winning die het FOK op dit front behaalde was het yiteenvallen van de Nederlands- Kroatische Werkgemeenschap NKW, die wordt geleid door de Friese Centrumdemo craat Douwe van der Bos. De anti-fascis tische speurders waren er snel bij om via de media duidelijk te maken dat in de Werkge meenschap, die frontsoldaten werft voor Kroatië, allerlei extreem-rechtse figuren actief zijn. Een aantal leden van deze club haakte toen meteen af. Skinheads De samenstelling van de Neder lands-Kroatische Werkgemeen schap is een typisch geval van ex treem-rechts. Verschillende leden zijn ook actief in andere groepe ringen. Zo is B. Wiersma, overi gens maar korte tijd actief in de NKW, ook betrokken bij de Vlaams-Nederlandse fascisten organisatie Voorpost. Het simpel weg optellen van alle leden van extreem-rechtse organisaties is zinloos, vanwege de vele dubbel tellingen. Het FOK schat dat in Neder land duizend tot vijftienhonderd mensen actief zijn in de rechts- extremistische hoek. De Anne Frankstichting houdt het op 'en kele honderden'. Een deel is lid van een organisatie, anderen zijn niet georganiseerd en worden vaak gemakshalve aangeduid als skinheads. Daaromheen circu leert een groter aantal sympathi santen, voornamelijk stemmers op Centrumdemocraten en Cen trumpartij '86. Verreweg het grootste deel van hen komt niet veel verder dan het plegen van een racistische daad in de anoni miteit van het stemhok. De Centrumdemocraten en CP'86 zijn de grootste extreem rechtse organisaties in Neder land, de enige organisaties ook met wat politieke invloed. CP'86 ontstond uit de onder Hans Jan Extreem-rechts in Nederland: versplinterd en verdeeld maat bekend geworden Centrumpartij - Jan- möat zelf ging door met de Centrumdemo craten. CP'86 is de meest agressieve, de meest radicale van de twee. De partij telt on geveer 450 leden, die bijna allemaal ook ac tief zijn. In de partij is tegenwoordig opgeno men het Jongeren Front Nederland (JFN), dat in 1990 door de rechter werd verboden. Lei der van het JNF was Stuart Mordaunt, die nu lid is van de Haagse gemeenteraad voor CP'86. De Centrumdemocraten hebben ongeveer duizend leden, van wie 100 a 150 actief. Het partijtje is volledig in de greep van Janmaat en enkele van zijn getrouwen. Grootste pro bleem is het kweken van voldoende kader, er gaapt een groot gat tussen de Janmaat-clan en de gewone leden. Toen onlangs twee be stuursleden van de kring-Utrecht wegens ge zondheidsredenen opstapten, stortte deze af deling in bij gebrek aan geschikte opvolgers. Splinters Naast deze twee bewegingen die kiezers aan zich willen binden, telt Nederland allerlei an dere splinters die openlijk, dan wel meer in het verborgene hun extreem-rechts gedach- tengoed belijden. Enige bekendheid heeft het Aktiefront Nationaal Socialisten (ANS), geleid door de Groninger Eite Homan. Het Front is nauw verbonden met Duitse nazistische groeperingen. Eite Homan beschouwde de inmiddels overleden Duitse neo-nazi Mi chael Kühnen als zijn leider. Homan neemt geen blad voor de mond. In recente vraaggesprekken zei hij onder meer: „Als je me een nazi noemt, zeg ik geen nee. Ik ben nationaal-socialist." En: „Wij hande len in de geest en de traditie van de oude SA. Röhm, de chef-staf van de SA, en Gregor Strasser, de propagandist van de NSDAP, zijn onze ideologen." Het ANS. dat enkele tientallen actieve le den heeft die in hoofdzaak uit het noorden van het land komen, vormt een 'knuppelgar de' die hét gemunt heeft op communisten, buitenlanders, krakers, joden. Nog meer ordinaire straatvechters zijn te vinden in de resten van de Nederlandse Volks Unie (NVU). In de jaren '70 was deze beweging zeer actief onder leiding van Joop Glimmerveen, nu telt ze nog slechts zo'n vijf tot tien actieve leden. De NVU werd begin ja ren '80 door de rechter verboden, maar is nooit ontbonden. Wel kreeg de NVU een an dere juridische vorm: opgericht werd de Stichting tot Steun aan en Toezicht op de Nederlandse Volks Unie. Voorzitter, jawel: Joop Glimmerveen, die een blaadje vol schrijft dat onlangs een opmerkelijke naams verandering onderging. Het 'Informatieblad van de NVU' heet nu 'Het Vrije Volk' - zo is de fascist Glimmerveen aan de haal gegaan met de titel van het sociaaldemocratische dagblad dat in maart '91 ter ziele ging. Een curieuze splinter is verder het Ge schiedkundig Genootschap De Wende, met niet meer dan tien actieve leden. Tweemaal per jaar produceert het een nogal armoedig blaadje, getiteld 'De Wende'. Betrokkenen zijn oud-Oostfrontstrijders en oud-SS'ers, die tegenwoordig ook enkele jongeren om zich heen hebben verzameld. Thema's in 'De Wende': de kameraadschap in de Duitse krijgsdienst, het ideaal van de strijd tegen het bolsjewisme, en het in twijfel trekken van de schaal waarop de uitroeiing van. de joden heeft plaats gevonden. Levensboom En niet minder curieus gezelschap is het Consortium De Levensboom van de bekende 'Zwarte Weduwe' Rost-Van Tonningen. Het FOK schat dat de aanhang hier bestaat uit acht mensen. De Levensboom houdt regel matige, zeer besloten bijeenkomsten waar men zich verdiept in oud-Germaanse en Kel tische wortels. Vrouw Rost zit daarbij op een verhoginkje en dient door de aanwezigen te worden aangesproken met Asa, de aan spreektitel voor een priesteres. De theorieën die het Consortium aanhangt sluiten naad loos aan bij het nazisme, de swastika's en ru netekens ontbreken niet. Er is de Zuidafrika Vriendenkring, in 1990 opgericht door een Limburger die eerder ac tief was binnen de Centrumdemocraten, CP'86 en Voorpost. Een klein clubje dat nau we banden onderhoudt met de nazistische Afrikaner Weerstands Beweging. De reeds ge noemde fascistische organisatie Voorpost telt twintig actieve leden, die allen ook weer lid zijn van andere rechts-radicale groeperingen. Het aantal 'papieren' leden van Voorpost wordt ruw geschat op 150. Voor post is van oorsprong een Vlaamse knokploeg, in ons land is ze niet zozeer actief als knup pelbrigade, wel wordt zeer actief geagiteerd tegen de komst en aanwezigheid van buitenlanders. Van een aantal organisaties is onbekend of ze zijn opgeheven dan wel een slapend bestaan lei den. De Vikingjeugd, opgericht in 1973, is niet meer actief. Van het Appèl Bestrijding Criminali teit (ABC) wordt ook weinig meer gehoord. Het ABC werd enige ja ren geleden opgericht door Douwe van der Bos, de Centrumdemocraat die ook deze maand in de publiciteit kwam met zijn op roep voor Kroatië-vrijwilligers. Het ABC richt te zich in hoofdzaak tegen buitenlanders. Ook wordt de laatste tijd weinig vernomen van het Nationaal Landsbelang (een afsplit sing van de Rotterdamse Centrumdemocra ten), het LAT (tegen buitenlanders) en de stichting Delta Pers. Deze stichting publi ceerde enige tijd het goed ogende, maar on regelmatig verschijnende tijdschrift 'Teksten, Commentaren, Studies' dat zich onder meer op semi-wetenschappelijke gronden keerde tegen immigratie. Het contactadres van Delta Pers is hetzelfde als dat van de Nederlandse Volks Unie. GeSsoleerd Extreem-rechts in Nederland is niet alleen verdeeld - een samenbindende partij als het Vlaams Blok ontbreekt - maar ook tamelijk geïsoleerd. Internationale contacten zijn er weinig, en vaak houden ze niet veel in. De weduwe Rost van Tonningen heeft vanouds goede contacten in het buitenland, en het Alles is mogelijk als Janmaat zou plaatsmaken voor een volksmenner Aktiefront Nationaal Socialisten is regelmatig met aanverwante groeperingen actief in Bel gië en Duitsland. Leden van CP'86, de Centrumdemocraten, oud-leden van het Jongeren Front, en Volks unie-sympathisanten bezoeken jaarlijks in augustus de Ijzer-bedevaart in het Vlaamse Diksmuiden, waar ze rechts-extremisten uit andere landen tegenkomen. Maar tot geza menlijke politieke activiteiten leidt dit niet. Centrumdemocraten en CP'86 trachten verder aansluiting te krijgen bij grotere partij en als Republikaner, Vlaams Blok en Front National, maar gemakkelijk gaat dat niet. FOK-medewerker Hans: „Vooral de Cen trumdemocraten proberen wanhopig de aandacht van het buitenland te krijgen. Jan maat heeft al een paar keer geroepen dat Le Pen naar Nederland zou komen, maar hij komt maar niet. Een bezoek van Le Pen zou j Janmaat meer aanzien geven, maar hij wordt in het buitenland niet serieus genomen." Het FOK wijt dat deels aan de voortduren- 1 de conflicten tussen CP'86 en de Centrumde- mocraten. Hans: „Daar komt bij dat Vlaams Blok en Front National de Centrumdemocra- ten eigenlijk nog te netjes vinden, te weinig j expliciet in hun uitspraken tegen buitenlan ders bijvoorbeeld." Hoewel Nederland er nog altijd redelijk I gunstig uitspringt als het gaat om de mani- j festatie van uiterst rechts, loopt ons land toch i ook risico's. Het aantal rechts-extremistische aanslagen neemt toe, waarbij bepaalde figu ren zich laten inspireren door voorbeelden uit het nabije buitenland. En hoe reageert de kiezer in Nederland op een fascist in maat pak la Dewinter, die met een camera kan omgaan en lopende zinnen Nederlands uit zijn mond krijgt? Janmaat Toch nog even die wat ongelukkige vergelij king met Vlaanderen: het Vlaams Blok profi teert daar ook van het groeiend nationalisme, j een verschijnsel dat Nederland absoluut niet kent. En: Justitie in Nederland heeft veel meer mogelijkheden om rechts-extremisme via de wet aan te pakken. Het dragen van na zi-insignes is bijvoorbeeld in Vlaanderen nog altijd niet verboden. Verdeeldheid en daarmee gepaard gaande krachteloosheid houden extreem-rechts hier nog wel even klein. Voorlopig althans. Wel licht is de stelling houdbaar dat extreem rechts klein blijft zolang Hans Janmaat de ge zichtsbepalende figuur blijft. Janmaat houdt de grootste racistische partij van ons land in een ijzeren greep en het ziet er op dit mo ment niet naar uit dat hij de macht uit han- den zal geven. Iedere poging van Janmaat om zijn partij organisatie wat meer in de openbaarheid te brengen, is altijd op grote weerstand in de sa menleving gestuit. De Centrumdemocraat is tien jaar lang afgebrand en volstrekt paranoï de geworden door infiltraties in zijn partij, door een eindeloze reeks interne partijstrub belingen, gevechten om de macht, de schok kende ervaring die hij opdeed in Kedichem waar anti-fascisten het hotel in brand staken waar de Centrumpartij op dat moment een bijeenkomst hield, enzovoort. Maar stel dat het economisch bergafwaarts gaat in Nederland, en Janmaat plaats maakt voor een geliktere volksmenner, dan ligt alles open. Jaap Tanja van de Anne Frankstichting: „Waarom zou het potentieel aan racistische stemmen in Nederland kleiner zijn dan tn onze buurlanden?"

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 33