Regio M Ambulancedienst naar Zoeterwoude 'Je denkt datje weet watje doet' VOORSCHOTEN Steun uit Warmondse gemeenteraad voor toeristenbelasting Donderdag 28 november 1991 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE CRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: HENK HOUTMAN Vormgeving: HENK BUIS LEIDEN NIEUWSLIJN Bom verwoest telefooncel Alleen het verwrongen geraamte van de telefooncel aan hei Stadhoudersplein in Wassenaar stond vanochtend nog overeind. Het glaswerk en de telefoon waren geheel weggeblazen door de enorme explosie die vanochtend om kwart voor zes heel wat mensen uit hun slaap moet hebben gehaald. Een zelfgemaakte bom was de oorzaak van de harde knal die tot in het politiebureau te horen was. De politie kon daardoor snel ter plaatse zijn. De daders waren al gevlogen. „Dit moet het werk geweest zijn van kwajongens", vermoedt een woordvoerder van de politie in Wassenaar. Vrij baan voor inbrekers Het was voor de dieven gisteren gemakkelijk om binnen te ko men in een woning aan de Nassaukade in Voorschoten. De ach terdeur van het huis was niet afgesloten. Bij de inbraak, die pas gisteravond is ontdekt, verdwenen de televisie en de video-re corder. De bewoners van het pand waren de hele dag niet thuis geweest? Lezing over natuurgeneeskunde in VU LEIDERDORP In de Leiderdorpse Volkuniversiteit houdt na tuurgeneeskundig therapeute Els van Wissen vanavond een le zing over natuurgeneeskunde. Het werken met kruiden in aller lei vormen en de mogelijkheden van lichaamswerk door middel van actief ademen en massage komen onder meèr aan bod. De toegang is 10 gulden. Aanvang: 20.15 uur. Vanaf januari is er in de LVU een cursus natuurgeneeskunde. Hondencontroleur in Leiderdorp LEIDERDORP Leiderdorpse honden waarvoor nog geen hon denbelasting wordt betaald, worden de komende maanden op gespeurd door een gemeentelijke hondencontroleur. Wanneer hij een 'zwarte' hond aantreft, krijgt de eigenaar een aangiftefor mulier voor de hele periode dat hij de hond heeft. Bovendien moet hij een boete van 250 gulden betalen. Expositie Suzanne Roest in Gading LEIDERDORP De Leiderdorpse gehandicapte Suzanne Roest exposeert tot 20 december in het activiteitencentrum de Gading aan de Hoogmadeseweg. Roest kreeg op haar achttiende een hersenbloeding. Inmiddels schildert ze echter, met behulp van een apparaat om haar hand en een spons. Haar werken zijn vooral composities in kleur van wilde vormen. De Gading is tij dens kantooruren te bezoeken. Inbrekers actief in Voorschoten VOORSCHOTEN Na een uitstapje van twee dagen ontdekten bewoners van een pand aan de Voorschotense Nassaulaan na thuiskomst gisteravond dat hun woning door inbrekers was be zocht. De buit bestond uit een tv en een video. De ongenode gasten drongen binnen door een deur aan de achterzijde van het huis die niet was afgesloten. Problemen bij grondaankoop KOUDEKERK AAN DEN RIJN/LEIDERDORP Het plan voor de reconstructie van de Hondsdijk in Koudekerk aan den Rijn moet waarschijnlijk worden bijgesteld, omdat de gemeente Rijneveld er niet in is geslaagd alle daarvoor benodigde grond te kopen. Bij de reconstructie van de Hondsdijk wordt de weg geasfalteerd en een halve meter verbreed. Daarnaast worden drempels en slin gers aangebracht om het verkeer af te remmen. A. VAN BEEST ONTVING gisteren bij zijn afscheid van de gemeente Voorschoten uit handen van burge meester Cannegieter een koninklijke onderscheiding. Leiderdorpers 'on top all over the world' LEIDERDORP UESBETH BUITINK Zeven beklimmingen telt de 'On top all over the world expedi tion 1992'. Bijna veertig bergbe klimmers bedwingen in één jaar de hoogste toppen van ieder continent op de globe. Leider dorper Robert Eckhardt bijt in januari de spits af op de 6959 meter hoge top van de Aconca gua in het Atlasgebergte. Samen met de eveneens Leiderdorpse Noes Laurier bereikt hij in au gustus de top van de Carstensz Pyramide (4884 meter) op het Indonesische eiland Irian Jaya. De voornamelijk uit Limburgers samengestelde expeditiegroe- Klimmen voor een schooltje Op het Indonesische eiland Irian Jaya vindt de afronding van de hele 'On top all over the world expedition 1992' plaats. Tien procent van de 150.000 gulden die het hele project kost, gaat naar een schooltje dat daar wordt gebouwd. Prins Bernhard heeft zich opgeworpen als beschermheer. 'On top' wordt voor een groot deel door sponsors betaald. Eckhardt „Er zijn zulke enorme kosten, dat kan niet zonder sponsoring. De expeditie naar de Zuidpool kost bijvoorbeeld 40.000 gulden per persoon. Alle veertig klimmers dragen 7100 gulden bij. In dat bedrag zit ook het klimmateriaaL De rest wordt gesponsord, vooral door bedrijven uit Limburg." Uiteindelijk moet de 'On top all over the world expedition 1992' worden vastgelegd in een boek, waarover de groep nu al onderhandelt met uitgevers. Eckhardt is één van de fotografen, Laurier verzorgt een deel yan de tekst Eckhardt hoopt dat de expeditie andere mensen inspireertAls er geen mensen meer zijn die grenzen aftasten door een berg te beklimmen, met een ballon de lucht in te gaan of zich de ruimte in te laten schieten, dan sterft de mensheid uit" pen doen in de tussentijd nog een gooi naar de top van Mount Vinson op Antartica (5139 me ter), Mount McKinley in Alaska (6194 meter), Mount Elburs in de Russische Kaukasus (5633 meter) en de met sneeuw be dekte vulkaan Kilimanjaro (5895 meter) op de grens van Kenia en Tanzania. Het absolu te hoogtepunt wordt in juni be reikt: de 8848 meter hoge Mount Everest in het Himalaya- „Dit is de grootste expeditie die ooit in Nederland op poten is gezet. Als je naar de Mount Everest gaat, is het al een hele grote, maar bij ons is dat slechts één van de zeven expedities", vertelt Eckhardt. „De Everest is de meest beklommen berg en niet zo moeilijk, maar het blijft een hele opgave. Dat hangt sa men met de ijle lucht op zulke grote hoogten, de extreme kou en de jet streams. De Aconca gua is bij voorbeeld heel be rucht om de harde wind. Die bereikt daar snelheden van 130 kilometer per uur, orkaankracht dus." „Je lichaam kan zich niet zo heel goed meer aanpassen op die hoogten", vult Laurier aan. „Dat heeft effect op je waarne mingsvermogen, het vermogen om dingen goed in te schatten. Er zit zo weinig zuurstof in de lucht dat je nooit genoeg zuur stof in de hersenen kunt krijgen. Je denkt dat je weet wat je doet, maar je weet het niet. Je zegt bij voorbeeld dat één plus één vijf is, en je bent ervan overtuigt dat dat klopt." Voortbestaan De expeditiegroepen moeten zich daarom volledig kunnen verlaten op een perfecte uitrus ting en vooral veel klimervaring. Eckhardt: „Je moet elke situatie eigenlijk al eens hebben meege maakt, zodat je lichaam zelf weet wat het moet doen. Ik heb de Elfstedentocht een keer gere den, maar dat is een achterna middag in vergelijking met klimmen. En ik kan niet eens goed schaatsen." „Als klimmers het over 'zwaar' hebben, gaat het over psychisch zwaar. Je bent voort durend aan het rekenen, want de beslissingen die je neemt, Eerste Hulpdienst omzeilt files Hoge Rijndijk ZOETERWOUDE/LEIDEN De ambulancedienst van de Eerste Hulpdienst (EHD) aan de Langebrug in Leiden verhuist vandaag naar de voormalige commandobunker van de Bescherming Be volking (BB) aan de Stadhouderslaan in Zoeterwoude. dingsplan dat de provincie Zuid-Holland aan het opstellen is. In dit rapport pleit de provin cie voor een betere spreiding van de verschillende ambulan cediensten in de Leidse regio waardoor beter aan genoemde norm kan worden voldaan. Om nauwer te kunnen sa menwerken, zoals de inspectie voor de volksgezondheid wil, moeten de Eerste Hulpdienst, de regionale brandweer Rijn land, de ambulancedienst Beze- mer in Alphen, de Leidse firma De Jong en de kleinere vervoer ders in de Bollen- en de Rijn streek beter bereikbaar zijn. De samenwerking betreft scholing van het personeel, paraatheid en inkoop van materiaal en me PASCALLE CAPPETTI MEDEWERKSTER De 'Langebrug' voldeed al lang niet meer aan de norm dat een ambulance binnen vijftien mi nuten op de plaats van een on geluk moet zijn. Telkens als een ambulance uitrukt richting Zoe terwoude of Hazerswoude moet de ziekenwagen over de Hoge Rijndijk waar verkeersopstop pingen aan de orde van de dag zijn. Uitwijken voor files is niet mogelijk. Vanaf de Stadhouder- slaan kan de ambulance veel gemakkelijker op rijksweg 4 ko- Met deze overheveling loopt de EHD vooruit op het sprei- dicamenten. Tijdens pieken springen de ambulances waar nodig voor elkaar in. Samenwerking was nodig om de problemen van de ambulan cediensten op te lossen. De In spectie voor de Volksgezond heid constateerde begin sep tember dat acht van de negen diensten niet in staat zijn ver antwoorde hulp te verlenen. De bemanning van de ziekenauto's heeft vaak niet de vaardigheden om patiënten in spoedgevallen afdoende te helpen. Bovendien waren veel wagens niet toege rust om handelingen, zoals net aanleggen van een infuus te verrichten. In zijn alarmerende rapport pleit inspecteur F. Hazelzet voor ene krachtenbundeling en fu sies. Dit kan echter ten koste gaan van enkele kleinere pos ten. Welke dat zijn is nog onbe kend. VOORSCHOTEN Snelheids- bord dat als maximum-snelheid afzender een passender snelheid, maniakken die vanuit de richting 50 kilometer per uur aangeeft De politie heeft het 'bijgewerkte' Leiden via de Leidseweg Voor- was opzichtig geretoucheerd: 80 bord vanmorgen verwijderd, schoten binnenreden werden gis- kilometer per uur binnen de be teren aangenaam verrast. Het bouwde kom leek de onbekende foto hielco kuipers WARMOND ANITA LUYENDUK Op een burgerlid na heeft de raads commissie financiën gisteravond haar steun gegeven aan het voorstel van burgemeester en wethouders tot in voering van toeristenbelasting in War mond. De meeste weerstand was af komstig van de publieke tribune waar gisteravond vooral plaatselijke cam pinghouders plaats hadden genomen. .„Dat Warmond in staat is om op zo'n korte termijn deze beslissing te nemen verwondert me echt," is de re actie van campinghouder L de Haas op de invoering in 1992 van toeristen belasting. De belasting wordt inge voerd omdat door een rechterlijke uit spraak de definitie van een verblijf plaats, bijvoorbeeld een stacaravan, is veranderd. Hierdoor hoeven minder mensen woonforensenbelasting te be talen. Dat is een belasting voor een verblijfplaats in Warmond waar niet permanent wordt gewoond. Warmond wil met de toeristenbelasting het gat in zijn begroting dichten. De campinghouders ergeren zich aan het feit dat zij niets van het nieuwe belastingsplan af wisten. Ze maken zich zorgen over de manier waarop zij de toeristenbelasting moeten 'verko pen' aan hun gasten. Volgens hen wordt aan de toerist niet gedacht. Tot nu toe betaalden mensen meestal 350 gulden woonforensenbe lasting per jaar. Alleen mensen met een duurdere caravan kregen pen ho gere aanslag. De gemeente gaal nu de toeristenbelasting invoeren op basis van het aantal slaapplaatsen. Mensen met drie kinderen zijn daarvan de du pe. Mensen met een grote caravan met twee slaapplaatsen houden geld over- .Maar de secretaris van de commissie financiën, aitibtenaar C. Neefjes, meent dat er in praktijk niet veel zal veranderen: de meeste mensen die tot nu toe 350 gulden woonforensenbelas ting betaalden en dat nu niet meer hoeven, moeten nu hetzelfde bedrag aan toeristenbelasting opbrengen. Voor de toeristen die slechts kort in Warmond verblijven verandert er wel veel. De passanten gaan per nacht 2,80 gulden per persoon betalen. Dat is, heeft Nederstigt uitgerekend, 27 gul den voor een gezin, terwijl dat nu 15 gulden is. „Al zijn ze lopend, dan gaan ze nog naar het goedkopere Noord- wijk," weet hij heel zeker. Noordwijk en Loosdrecht heffen eveneens toeristenbelasting en hebben als voorbeeld gediend voor het War mondse plan. Het verschil is dat de toeristenbelasting in die gemeenten slechts tussen de 1 gulden en 1,20 gul den per persoon per nacht bedraagt. Behalve burgerfid C. Vreeken is de raadscommissie voor het voorstel, dat op 12 december wordt besproken in de gemeenteraad. Vreeken vindt dat de rechtsongelijkheid wordt versterkt door invoering van de belasting. Waar om moeten kampeerders wel betalen en recreanten die in hun motor- of zeilboot in de Warmondse haven lig gen niet, aldus Vreeken. LEIDERDORP/ALPHEN AAN DEN RIJN Het Elisabeth-ziekenhuis in Lei derdorp en het Rijnoordzieken- huis in Alphen aan den Rijn be schikken sinds kort over een kleine afdeling revalidatie-ge- neeskunde. Mevrouw N. Neder- bragt is begonnen als revalida- tie-arts in zowel Leiderdorp als Alphen. Een dergelijke arts houdt zich bezig met de zogenoemde psy- cho-sociale begeleiding: hoe leef je bijvoorbeeld met een halfzijdige verlamming. Ook be reidt ze patiënten voor op de si tuatie na de operatie: wat kun je nog als bij voorbeeld je been is geamputeerd. Doel van het werk van de revalidatie-arts is dat de patiënt weer zo goed mogelijk in zijn eigen omgeving kan functioneren. Het heeft de stichting Zieken huizen Rijnland, waaronder beide ziekenhuizen ressorteren, de nodige moeite gekost om het nieuwe specialisme in huis te halen. Allereerst is er stevig on derhandeld met de ziektekos tenverzekeraars over de beta ling van de kosten. Bovendien is er in Nederland een ernstig te kort aan revalidatie-artsen. In samenwerking met het Rijnlands Zeehospitium te Kat wijk is de stichting er evenwel in geslaagd de vacature te vervul len. Mevrouw Nederbragt is voor 0.55 formatieplaats gedeta cheerd vanuit het revalidatie centrum. Zij is woensdag en vrijdagochtend aanwezig in het ziekenhuis in Leiderdorp, vrij dagmiddag is zij in Rijnoord in Alphen aan den Rijn. Bedrijven willen geen geld voor rijksweg voorschieten ALPHEN AAN DEN RUN/REGIO Het vlot nog niet erg met het plan van de gemeente Alphen, de aanleg van rijksweg 11 te versnellen door een deel van de miljoeneninvestering voor te schieten. Onderhandelingen met de regio-gemeenten en net bedrijfsleven over bijdragen van hun kant zijn nog niet op gang gekomen. A. Groenendijk, voorzitter van de vereniging van ondernemin gen in Alphen aan den Rijn (VOA), voorspelt dat een bedel- actie van burgemeester en wet houders onder het Alphens be drijfsleven weinig succesvol zal zijn. „Het is een keertje op", zegt Groenendijk. „Wij blijven niet bezig." De voorzitter meent dat deze keer maar een beroep moet worden gedaan op de in stitutionele beleggers. Ook drs. A. Berkhout, voorzit ter van de Kamer van Koophan del, ziet weinig in een 'sponso ractie' van het bedrijfsleven voor rijksweg 11Het bedrijfsle ven in de Rijnstreek zit onder tussen wel te springen om een snelle aanleg van de belangrijke verbinding tussen Alphen en Bodegraven. „Er zijn al bedrij ven in de transport- en distribu tiesector in de regio die zich vanwege het uitblijven van die rijksweg afvragen of het nog wel zinvol is om te investeren", zegt Berkhout. De Leiderdorpers Noes Lautier en Robert Eckhardt willen komend jaar de Aconcagua in het Atlasgebergte en de Carstensz Pyramide op het Indonesische Irian Jaya bedwingen. foto's robert eckhardt en hielco kuipers meter. Dat zijn steeds dag-etap pes, maar we gaan eerst zonder bagage omhoog om te wennen aan de ijle lucht. Pas de volgen de dag gaan we het volgende kamp opzetten. De laatste etap pe is de zwaarste. De afstand van het laatste kamp tot de top is vaak heel groot. En dan krijg je echt last van ijle lucht." De ploeg wil na de bedwin ging van de Aconcagua nog even een toeristisch uitstapje maken naar de eeuwig werken de vulkanen in het zuiden van Chili. Dat ze daarvoor eveneens 3000 meter moeten klimmen, mag geen probleem meer zijn na de voorgaande inspanning. De tocht naar de Carstensz Pyramide is van de zeven expe dities de 'echtste', vindt het tweetal. Lautier: „De pyramide is in 1961 voor het eerst be klommen en maar een handje vol klimmers is er daarna ge weest. We moeten alles ter plek ke organiseren. Bovendien is het er nooit meer dan drie da gen droog en lopen we door een tropisch regenwoud. Alles blijft aan lianen en takken en andere rotzooi hangen." hebben effect op je voortbe staan. Bij de Elfstedentocht kun je eruit stappen. Maar hier duik je in een wand waar je over een point of no return heenmoet." „Zodra zich iets wijzigt in de plannen, krijg je allerlei extra risco's", merkt Lautier op. „Als je op de Everest drie keer door slecht weer moet afdalen, kun je niet nog een keer beginnen dan ben je óp. Als het fout gaat, gebeurt dat meestal door kleine dingen. Een tent die wegwaait waardoor je de bagage verliest, of door ziekte, want je bent toch heel kwetsbaar." Vooral op Irian Jaya verwach ten de klimmers organisatori sche problemen. Lautier: „De regering van Indonesië ligt altijd dwars. Het kan zijn dat we het gebied niet in kunnen, omdat we geen toestemming krijgen. We moeten op alle fronten pa pieren regelen." Ook de expeditie naar Mount Elbrus loopt risico's. „Om poli tieke redenen", verklaart Eck hardt. „De Elbrus ligt op de grens van Rusland en Georgië. Als daar zoiets gebeurt als nu in Joegoslavië, kun je niet gaan klimmen. Eén top mag best mislukken, maar dan denk je natuurlijk in de eerste plaats aan de Everest." „Zelfs van onze 39 klimmers gaan er maar twee de Everest op, met een Duitse expeditie. Dat moet wel, de Everest solo beklimmen is maar voor een enkeling weggelegd. Er zijn situ aties waarin je iemand met een gebroken been niet meer de berg afkrijgt en moet achterla ten. Dat komt voor, maar bij ons kan zoiets alleen op de Eve rest gebeuren." Eckhardt vliegt op 16 decem ber met een expeditiegroep van zes mensen naar de Chileense stad Santiago. „We gaan met een busje de grens over naar een dorpje.en daar strijken we als het ware neer op 2800 me ter. Met muildieren gaan, we dan naar het basiskamp op 4100 meter, daar lopen we in twee of drie dagen naartoe. Over die fase hoeft niemand he roïsch te denken, hoewel de meeste mensen de trap van een flat niet eens aankunnen. We doen het op ons gemak, want we moeten fit aankomen. Daar na begint het pas." Het eerste deel van de be klimming gaat naar de hoogte van de Mont Blanc: 4800 meter. Eckhardt: „We moeten zelf alle spullen naar boven sjouwen. In die fase draag je 25 kilo op je mg. In elk kamp laat je wat ach ter voor de terugweg en uitein delijk heb je dus alleen nog het hoogst noodzakelijke bij je." „Het tweede kamp zit op 5600 meter en met één bivak gaan we nog hoger, tot 6400

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 22