Leiden Archief op zoek naar geschiedenis bedrijven 'Ik houd gewoon van dieren' m m rbvcu Provincie: meer beschermde natuur ZIJLPOORT Maandag 25 november 1991 Redactie. 071-161418 karei berkhout janet van duk emiel fangmann roy klopper loman leefmans erna straatsma gert visser (chef) wim wegman Eindredactie: hans sonders Vormgeving: rutger j hoogerduk Kinderen kiezen mooiste regionale krantefoto 's Dieren en kinderen doen het nog steeds goed als foto-onder werpen bij de jongere jeugd. Een vertegenwoordiging van 30 scholen uit de regio koos zater dag vier krantefoto's die mogen meedingen naar de landelijke prijs van 'beste regionale krantefoto'. Uit die selectie is een foto van Martijn de jonge gekozen als de mooiste: een plaatje van zeehondjes op Texel. De wedstrijd wordt dit jaar voor het eerst gehouden. In de categorie buitenland scoorde een EPA-foto van een uit het ijs opgevist lijk van een man uit de Bronstijd het hoogst. De beste sportfoto is volgens de schoolkinderen een plaatje van Henk Bouwman met daarop een stel schoonspringers. Uit het regionale aanbod is een foto van Loek Zuyderduin gekozen van een varken met jongen (tentoonstelling Beestenspul). Twee leerlingen zijn via loting uitgekozen om op 14 december naar de landelijke finale van de fotowedstrijd te gaan in het Am sterdamse hotel Krasnapolsky. Het zijn George van Hal van de Leidse Prinses Margrietschool en Suzan Reyrink van de Al- phense Alfrink Kindergemeen schap. De 30-koppige jury moest za terdag een keuze maken uit in totaal 120 foto's. Alle gekozen foto's hebben tussen half sep tember en half oktober in het Leidsch/Alphens Dagblad ge staan. De dertig deelnemende scholen aan de fotowedstrijd, die door Krant in de Klas wordt georganiseerd, hebben elk vier foto's per klas ingestuurd. Uit de jurering bleek dat de meeste kinderen alleen oog hebben voor wat er op de foto staat afgebeeld. De zeehondjes foto werd mooi gevonden 'om dat ik gewoon veel van dieren houd'. Uit regionale foto's wer den vaak plaatjes gekozen uit de eigen woongemeente. Een enkeling had een afwijkende mening. Zoals een meisje uit Al phen: „Ik vind dierenfoto's he lemaal niet leuk, niets aan zo'n man met drie poesjes om zich heen". En George van Hal, die naar Amsterdam mag, vond zelf een close-upfoto van een schie tende Palestijn het mooist. „Omdat de fotograaf heel veel risico heeft genomen bij het maken van die foto". V «•"Mow 1 jjpjs. De mooiste krante foto volgens de re gionale kinderjury: het loslaten van zee hondjes op Texel. fOTO MARTIIN DE tONOE NIEUWSLIJN Joyriding op pony's In de nacht van zaterdag op zondag hebben onbekenden zich in manege Moedig Voorwaarts aan de Wassenaarseweg geamu seerd met het berijden van enkele pony's. Even tevoren hadden zij een hoofdstel en een zadel buitgemaakt in een manege ver derop aan Wassenaarseweg en meegenomen naar Moedig Voor waarts. Vechtpartijtje in zwembad Een badmeester .heeft gisteren in zwembad De Zijl twee vech tende families uit elkaar moeten halen. Een meisje van 6 jaar was zich aan het verkleden in een badhokje, waarbij een buur vrouw enkele spetters op haar lichaam kreeg en deze het kind begon te slaan. Een familielid van het meisje begon daarop de vrouw te slaan en hield daarmee pas op, toen de politie kwam. Kreeft op de weg Een rivierkreeft heeft zaterdag een wandeling gemaakt in de buurt van de Langegracht. Buurtbewoners ontdekten zaterdag ochtend in de Tweelingenstraat een 'soort krab 9f grote spin' op het wegdek. De politie vond het dier uiteindelijk terug op de Langegracht en zette het In de MaresingeL BOUWPLANNEN? OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor RAMEN EN DEUREN WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststot van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt Het geheel voorzien van Kofflo-certilicoit Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN, wa ni MOOI en LELIJK den haag monica wesseung Er moeten in Zuid-Holland meer natuurgebiedén en be schermende gebieden komen dan het Nationaal Natuurbe leidsplan aangeeft. Zo moet het gebied ten noorden van de Nieuwkoopse plassen ook als natuurgebied worden aange merkt en moeten extra maatre gelen worden getroffen om het landschap tussen Leiden en Dordrecht zo veel mogelijk te sparen. Het aangetaste land schap in het zuiden van de bol lenstreek moet, als de verstede lijking ter plaatse dat niet on mogelijk maakt, worden opge krikt door de aanleg van een bos. Dat blijkt uit het vrijdag gepre senteerde provinciaal beleids plan Natuur en Landschap. Zuid-Holland is de eerste pro vincie die het nationaal plan vertaalt in een provinciaal stuk. Het is, zo zegt het provinciaal bestuur in zijn nota, de provin cie ernst met natuur en land schap. Om te zorgen dat ande ren dat ook vinden wordt er on der meer een stimuleringsfonds in het leven geroepen. Gemeenten, waterschappen, recreatieschappen en andere landgebruiken» die maatregelen nemen ten voordele van de na tuur. kunnen hieruit een ver goeding krijgen. Boeren en tuinders die zodanig boeren dat natuur en milieu bevoordeeld worden, kunnen een beroep doen op het in te stellen Stimu leringsfonds voor Agrarische Projecten. Schade aan natuur en land schap (zoals bij de aanleg van wegen, ontwatering en tal van andere menselijke activiteiten) moeten in het vervolg betaald worden. De vervuiler betaalt en met het geld wordt elders nieuw groen aangelegd. De bescher ming van natuur en landschap in Zuid-Hofand b volpoi hol provinciaal bestuur overigens geen eenvoudige zaak. De druk van de steden is hier heel groot, waardoor er nauwelijks ruimte overblijft voor de natuur Bo vendien is de grondprijs m Zuid-Holland veel hoger dan el ders in het land. waardoor de provincie veel meer geld kwijt is bij het aankopen van natuurge bieden De vergoedingen van het rijk schieten hiervoor in elk geval tekort. De provincie is van Klan deze kwestie op te nemen ij het rijk. Het gemeentearchief in Leiden wil alle bedrijfsarchieven inventariseren. Zo'n 50 bedrijven die meer dan 70 jaar in Leiden zijn gevestigd is gevraagd hun historische gege vens aan te melden. Het gemeentearchief hoopt met dit overzicht een beter inzicht te krijgen in de geschiedenis van Leiden. leiden erna straatsma Gemeentearchivaris T.N. Schel haas heeft geen 'flauw vermoe den' hoeveel particuliere ar chieven Leiden telt. „Bijna alle kerken hebben hun archieven aan ons overgedragen. Net als veel verenigingen - uiteenlo pend van ijsclubs tot studenten verenigingen. Maar van bedrij ven weten we veel minder". Overheden zijn volgens de ar chiefwet verplicht hun histori sche gegevens te bewaren, be drijven niet. Schelhaas vermoedt dat er in de loop der jaren veel oud ma teriaal verloren is gegaan. Veel grote bedrijven zijn na de Twee de Wereldoorlog immers ver dwenen uit Leiden. „Van druk kerijen hebben we bijvoorbeeld helemaal niets", zegt Schelhaas. „Van een belangrijke ijzerfa briek als de Grofsmederij heb ben we alleen wat restjes infor matie kunnen verzamelen". Een van de weinige bedrijven waar het gemeentarchief wel veel van weet is het textielbe drijf Krantz. Van deze ter ziele gegane onderneming heeft het gemeentearchief een 'vrij volle dig' archief, zegt Schelhaas. Het gemeentarchief kan naar verwachting binnenkort ook be schikken over oude gegevens van de Meelfabriek. „Overigens is in dat archief ook flink veel vernietigd," zegt Schelhaas. Het is niet de bedoeling dat alle oude bedrijfsarchieven aan het gemeentearchief worden overgedragen, „het gaat ons er vooral om te inventariseren wat er is", zegt Schelhaas. Als kind ging je er onderdoor. Angst greepje halverwege bij de keel. Daar was een nis en daarin een deur. Naar wat? Naar wie? Roestig gerammel, gillende kreten mochten worden gevreesd. Achter die nis zaten vast gevangenen, daar kwam het woord gevangenis vandaan. En het rook er naar mannenpis. Op de geblokte poten de brede schouders van het dak. Een klok oogt uit de kleine toren. Aan weerszijden braken ze de boel af. Hem hebben ze maar laten staan; je loopt er nu met een boog omheen. Wat vinden Leidenaars prachtig of juist afschuwelijk in hun stad? Vandaag: mr. H. Morshuis, sinds 1981 kantonrechter in de stad waar hij ooit studeerde. „Over mooi en lelijk is weinig origineels meer te zeggen na ae ontboezemingen hierover van velen vóór mij. Al viel het me wel op dat het Gravensteen nog niet genoemd was als een van de mooiste bouwwerken. Gelukkig echter heeft Leiden vele gezichten. Eén ervan is Leiden bij nacht. Heeft de Haarlemmerstraat overdag door het winkelende en flanerende publiek nog enige sfeer, ontdaan van deze menselijke fleur oogt de straat naakt, grauw en sfeerloos. Van leliike dingen in Leiden is echter wel iets moois te maken, er zijn echter financiële belemmeringen. Je ziet het aan de Breestraat. De bussen en de taxi's mogen er van mij uit verwijderd worden. Heel anders is het met het Rapenburg, met of zonder voetgangers, fietsers en automobilisten, overdag of 's avonds blijft deze mooiste gracht van Leiden een sfeerrijk monument, belicht door nostalgische lantaarns en omzoomd door monumentale grachtenhuizen. Het Rapenburg oogt onvergankelijk. Je krijgt nauwelijks het idee, dat er sinds mijn studententijd hier, de jaren vlak na de oorlog, iets is veranderd. Hoewel je er als student niet zo op let. Nee, ik was geen lid van Minerva, ik ben een tijdje bij Augustinus geweest. In Delft waar ik gewerkt hebt, was het kantongerecht een minder oud gebouw, het zat wel aan een gracht. Het mooiste zou zijn als Leiden tot een soort Venetië werd omgetoverd. Je komt uit het station en doet alles verder in de binnenstad met de boot. Bij de Morssingel heb je het eerste water, daar zou je kunnen opstappen. Theoretisch zou je bij het station het autoverkeer kunnen opvangen. Als voetganger ga je dan verder de stad is met een ondergrondse tunnel - kan een lopende band zijn - die dan bij het Stadhuisplein uit komt. Dat is Messen getrokken bij vechtpartijen leiden Aan de Stationsweg en de Nieu we Beestenmarkt hebben dit weekeinde vechtpartijen plaats gehad, waarbij onder meer is gedreigd met messen en een hakbijltje. De politie heeft overi gens niemand gearresteerd. In shoarmatent Kibboets aan de Stationsweg raakte het perso neel in de nacht van vrijdag op zaterdag slaags met een groepje jongens van rond de 22 jaar uit Voorburg dat zich al te luid ruchtig had gedragen. Toen de jongens weigerden weg te gaan, grepen de personeelsleden een staaf en een mes, waarmee de klanten naar buiten werden ge dreven. Daar haalde één van de jongens een hakbijltje uit zijn zak. dat overigens niet werd ge bruikt bij het handgemeen dat ontstond. De politie kwam toen de vechtpartij al voorbij was en vond in de auto van de Voor burgers behalve de hakbijl ook nog een viindermes. Iets later kwam een 21-jarige Leidenaar café Malle Babbe in met een voorwerp achter zijn rug, dat de cafe-bezoekers aan zagen voor een pistool. Drie mannen sprongen de late gast op de nek en ontfustelden hem het voorwerp dat een mes bleek te zijn. Overval op autowasserij Op een autowasserij aan het Utrechtse Veer heeft zaterdag een gewapende overal plaatsgt- vonden, waarbij 2000 gulden is buitgemaakt. I)e politie arres teerde in de loop van de middag drie mannen in Leiden, die geen van allen de dader bleken te zijn. Rond een uur of drie meldde zich een grote man bij een 32- jarige werknemer met de vraag hoeveel een wasbeurt kostte. De man liep met de werknemer mee naar het kantoortje, waar hij de werknemer tegen de grond werkte en een pistool trok. De overvaller deed een greep in de kas en gaf de man op de grond een klap met zijn pistool toen deze zich verzette Mooi: het Rapenburg. „De mooiste gracht van Leiden. Een sfeerrijk en onvergankelijk ogend monument". Dit gedicht van de 65-jarige lan Zitman komt uit zijn bundel 'De groeten aan Leiden'. De bundel, met pentekeningen van Annet Lange, werd gisteren in de Openbare Bibliotheek aan de Nieuw- straat gepresenteerd. Zitman, geboren en getogen Leidenaar en oud-kunstredacteur van het dagblad Tubantia', publiceerde eerder gedichten bij Van Oorschot. In 'De groeten aan Leiden' dicht hij onder meer over 3 Oktober, de Hooglandse kerk, het Van der Werf- park en De Burcht. 'De groeten aan l-eiden' werd gezet in een 12 punt Romulus letter en gedrukt op de Leidse Clipeus Pers vjn Jac ques de Coo. De uitgave is verkrijgbaar bij antiquariaat Burgersdijk Niermans aan de Nieuwsteeg. Prijs 15 gulden. •TEKENING ANNET LANGE reëler dan een bustunnel in de Breestraat. dat is praktisch en theoretisch niet mogelijk. Ik vind ook dat oude mensen in een binnenstad horen - naast jongeren. Vroeger werden ze op de Veluwe gezet, in de rust van de natuur. Maar daar zitten ze helemaal niet op te wachten. Zo'n stad leeft tenminste". ^7^7 Lelijk: de Haarlemmerstraat bij nacht, uit". „Ontdaan van de menselijke fleur ziet deze straat er naakt en grauw fOTOS LOEK ZUIDERDUIN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9