Buitenland Ook bestand 14 snel geschonden Geen onderzoek naar 'fantasie' over Reagan Politieke 'afgang' van Vlaamse Donald Trump Overleg Haïti mislukt Het politieke failliet van België Aanvraagformulieren kinderbijslag 1992 niet meer bij postkantoor Maandag 25 november 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRJSART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEAAANTSVERDRIET Vormgeving: CLARA KEMPER 4 United Press International (UPI). NIEUWSLIJN De Britse oud-premier Margaret Thatcher heeft gisteren uit handen van de Kuwaytse Emir Jaber al-Ahmed al-Sabah (rechts op de foto) de Mubarak al-Kabir-medaille ontvangen. Thatcher kreeg de hoogste onderscheiding die het emiraat kent voor haar rol in de Golfoorlog. Volgens een lid van het Kuwaytse koningshuis zou Saddam Hussein uit Irak zijn verdreven als Thatcher niet tijdens de Golfcrisis zou zijn afgetreden. De oud-premier kwam zaterdag aan in de Golfstaat. Tij dens haar driedaagse bezoek ontvangt ze een eredoctoraat aan de universiteit van Kuwayt. foto apcustavo ferrari Kohl: Duitsland bedreigt Europa niet De Europeanen hoeven niet te vrezen dat de 80 miljoen Duitsers hen gaan overvleugelen. Dat zei bondskanselier Helmut Kohl gisteren in een interview met de Franse radio. Kohl zei dat de Duitsers van de geschiedenis hebben geleerd, en dat de periode na de oorlog daarvan het beste bewijs is. De Duitse jeugd kijkt naar de toekomst en zou nooit terug willen naar de tijd voor 1945, aldus Kohl. Hij zei dat het in het belang van alle landen is om samen aan Europa te bouwen. Juist zij die bang zijn zouden met de Duitsers moeten samenwerken om uit te vinden dat hun angst ongegrond is, zo meent Kohl. Britten willen referendum over ECU Meer dan de helft van de Britten wil net als oud-premier That cher een referendum over de invoering van een gezamenlijke munt voor de EG-lidstaten, de zogenoemde ecu. In een opinie peiling van de Sunday Times schaarde 56 procent van de bevol king zich achter Thatcher. Tegen was 32 procent. Op de vraag of het Britse pond door de ecu moet worden vervangen, antwoord de 54 procent ontkennend. Thatcher kwam een jaar geleden ten val vanwege haar starre Europese beleid. Als Lagerhuis-lid drong zij deze week aan op een referendum over de Europese Mone taire Unie. Haar opvolger John Major vindt dat het parlement bepaalt hoe ver Groot-Brittannië met de integratie moet gaan. Britse communisten veranderen naam Net als de meeste van haar Europese zusters heeft de Britse Communistische Partij heeft haar naam veranderd. Democra tisch Links werd zaterdag de nieuwe naam. Daarmee is „onher roepelijk met de bolsjewistische traditie is gebroken", aldus se cretaris-generaal Nina Temple. Vrijdag kozen de partijleiders al met 135 tegen 72 stemmen voor het loslaten van de maixistisch- leninistische partijlijn. „Het tijdperk van de communistische partijen is voorbijzei Temple. De partij, die niet in het parle ment is vertegenwoordigd, werd in 1920 opgericht. Indonesië beschuldigt Portugal Een lid van de Indonesische commissie die een onderzoek moet instellen naar het bloedbad dat Indonesische militairen ander halve week geleden op Oost-Timor aanrichtten, beschuldigt Por tugal ervan de hand te hebben gehad in het uitlokken van het wereldwijd veroordeelde incident. Oost-Timor is een voormalige Portugese kolonie, die in 1975 werd bezet door Indonesië. Vol gens commissielid Hadi Wayarabi heeft de Portugese regering bewust enkele groeperingen op Oost-Timor tegen elkaar opge zet, om op die wijze ongeregeldheden te provoceren. In de hoofdstad Dili kwamen tientallen Timorezen om, toen Indonesi sche soldaten het vuur opendeh op een rouwstoet. Peruaanse ex-president aangeklaagd Ex-president Alan Garcia van Peru is vrijdag in staat van be schuldiging gesteld wegens verduistering. Het is voor het eerst in de 170-jarige geschiedenis van Peru dat een voormalig staats hoofd terecht moet staan. Garcia wordt ervan beschuldigd zich bijna een miljoen gulden aan overheidsgeld te hebben toegeëi gend om drie huizen te laten bouwen in de hoofdstad Lima. De aanklacht tegen Garcia is het resultaat van een parlementair óh- derzock van een jaar naar de financiële handel en wandel van de ex-president. Er komt voorlopig geen onder zoek naar de samenzwering die de campagneleiders van Ronald Reagan in 1980 op touw zouden hebben gezet om te voorkomen dat Amerikaanse gijzelaars in Iran nog tijdens de ambtsperio de van Jimmy Carter zouden worden vrijgelaten. Carter zou in dat geval de verkiezingen waarschijnlijk hebben gewon nen. De Democratische fractielei der in de Senaat. Mitchell, dien de vorige week een motie in voor een onderzoek, maar hij zag geen kans om 60 van de honderd senatoren daar achter te krijgen. De Republikeinen stemden unaniem tegen. In het Huis van Afgevaardigden lijkt een voorstel voor een onder zoek nog wel kans te maken. Het Huis stemt volgende week voordat het met najaarsreces gaat. Kort na de verkiezingen in 1980 gingen geruchten de ronde Joegoslavische leger en Serviërs willen eerst val Osijek Ook het veertiende bestand in Joegoslavië heeft nauwe lijks een half uur stand gehoudea Ondanks het optimis me van VN-bemiddelaar Cyrus Vance werden de gevech ten in het oosten van Kroatië gisteren en vannacht weer snel hervat. Het Joegoslavische leger en de Servische mi lities lijken niet van plan op te geven voordat de beleger de stad Osijek is gevallen. Osijek is het laatste Kroatische bolwerk in de regio. betgrado/zagreb Btr-DPA-AFP-UPt Als alle partijen in Joegoslavië zich aan het veertiende be standsakkoord houden, kunnen de Verenigde Naties binnen een week overeenstemming berei ken over de stationering van een vredesmacht in Kroatië, zo zei Vance gisteren in Rome. De presidenten Milosevic van Servië en Tudjman van Kroatië en de Joegoslavische minister van defensie Kadeijevic onder tekenden zaterdag in Genève de veertiende overeenkomst voor een staakt-het-vuren. Het ak koord zou op gisteren om 18 uur ingaan. „Ik benadruk dat dit een echt staakt-het-vuren moet zijn, niet opnieuw een beteke nisloze verklaring die dan ver volgens weer wordt genege- eerd", zei Vance. De Amerikaan onderhandelde zaterdag in Ge nève vier uur met de vertegen woordigers van de strijdende partijen. Het nieuwe akkoord werd door de strijdende milities in de Oostkroatische regio Slavonië echter opnieuw genegeerd. Os ijek lag gisteren opnieuw onder vuur, waarbij acht doden vielen. De inwoners moesten voor de vijfde opeenvolgende dag de schuilkelders opzoeken. De onderhandelingen in Ge nève volgden op de onverwach te komt van Vance naar Joego slavië. Westerse diplomaten zei den dat de VN-bemiddelaar tot de vredesbesprekingen had op geroepen uit vrees dat Osijek het zelfde lot zal ondergaan als Vukovar, dat vorige week is in genomen door de Serviërs. Het bestand van zaterdag voorziet onder meer in de on middellijke opheffing van de Kroatische blokkade rond de barakken van het federale leger. Vervolgens moet het leger zich uit Kroatië vertrekken. Leger eenheden in de omgeving van Zagreb verlieten gisteren inder daad een kazerne en vertrokken in de richting van de Bosnische stad Banja Luka. Maar in Sibe- nik en Split bleef het leger ge woon in de geblokkeerde kazer nes zitten. Wel hief de Joegosla vische marine gisteren de blok kade van enkele ICroatische ha vensteden op. Alleen de havens van Dubrovnik, Vis en Lastovo zijn nog onderworpen aan een totale blokkade, zo citeerde het persbureau Tanjug een woord voerder van de Kroatische mari- Irak laat Britse zakenman na vijf jaar gaan nadat de Britse regering zich keerde gisteren al in Londen te- bereid had verklaard Iraakse te- rug. goeden ter waarde van 70 mil- Richter verklaarde dat hij De Iraakse autoriteiten hebben joen pond (230 miljoen gulden) goed was behandeld, hoewel hij de Britse zakenman Ian Richter vrij te geven. De Brit, die in fe- tijdens de Golfoorlog begin dit zaterdag vrijgelaten na een cel- bruari 1987 tot levenslang werd jaar, niet veel te eten kreeg, straf van vijf jaar. Dat gebeurde veroordeeld wegens omkoperij, LONDEN CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT I Cambodjaans paartje geniet van een wandeling over de indrukwekkende dertiende-eeuwse Okor Wat-tempel. Het gigantische godshuis en zijn omgeving worden steeds vaker aangedaan door toeris ten, zowel uit het buitenland als uit Cambodja zelf. fotoafp^stefanelus BRUSSEL» HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Drie lijsttrekkers bij de Belgi sche verkiezingen konden giste ren niet op zichzelf stemmen. Premier Martens omdat hij in Brussel kandidaat stond maar in Gent woont en dus daar moest stemmen, de liberale lei der Verhofstadt omdat hij ziek was en Jean-Pierre van Rossem omdat hij niet mocht. De ex- beu rsgoeroe bracht deze verkie zingsdag door in een gevange niscel. Zijn partij, ROSSEM (Radicale Omvorming En Sociale Strijders voor een Eerlijker Maatschap pij), kwam gisteren vanuit het niets op drie zetels. De dikke ex centriekeling die voor de twee de keer in een jaar tijd moet 'brommen' wegens fraude, had eerder laten weten dat minder dan tien zetels „een afgang" zou zijn. De gevestiede Belgische poli tiek reageerde gisteren veront rust op Van Rossems 'afgang'. De 'Tijl Uylenspieghel' van de politiek, zoals een Waalse politi cus Van Rossem gisteravond noemde, speelt volgens zijn te genstanders slechts in op de af keer die de Belgische burger heeft tegen het politieke bedrijf. ROSSEM heeft geen partij-pro gramma en is dus evenzeer op lucht gebouwd als Van Rossems financiële imperium dat vorig jaar instortte, zo stellen zij. De 47-jarige Van Rossem roept alom weerstanden op maar is door zijn excentrieke gedrag en uiterlijk (bovenmatig dik, lang vlassig haar, eeuwige zonnebril en sigaret) populair bij de gewone man. Hij wordt wel eens de Vlaamse Donald Trump genoemd: veel geld, mooie vrouwen, snelle auto s en aan de rand van de financiële ondergang. Of in het geval van de Vlaming, al over de rand heen. Van Rossem heeft inmiddels een opmerkelijke staat van dienst, zowel politiek als zake lijk Hij zit zoals gezegd in de cel wegens fraude, oplichting en valsheid in geschrifte. Een an dere ROSSEM-kandidaat be schuldigt hem bovendien ervan de kandidatenlijsten te hebben EXTREEM RECHTS WINT IN BELGISCHE VERKIEZINGEN De nieuwe verdeling van de Kamer van Volksvertegenwoordigers (in totaal 212 zetels). De winnaars Vlaams Blok Waalse Groenen Jean-Pierre van Rossem Front National Vlaamse Liberalen Vlaamse Groenen De verliezers Vlaamse Volksunie Waalse Soc. Partij" Vlaamse Chr.-Democraten Vlaamse Soc. Partij ■■■"10 8 I 39 I Waalse Liberalen - Waalse Chr.-Democraten _18 Waalse Taaipartij Het crisis-overleg tussen de ver dreven Haïtiaanse president Jean-Bertrand Aristide en een delegatie van Haïtiaanse parle mentariërs in het Colombiaanse Cartagena is gisteren mislukt. De besprekingen over een mogelijkle terugkeer van Aristi de naar Haïti „zijn mislukt om dat hij weigerde een overeen komst te tekenen", aldus sena tor Thomas Dupiton, lid van de delegatie uit Port-au-Prince. Aristide stond er volgens Dupi ton op dat hij'in de slotverkla ring als president van Haïti zou worden genoemd. De parle mentaire delegatie was het daar niet mee eens. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de besprekin gen succesvol verliepen. Aritide riep zijn landgenoten gisteren op niet te vluchten. Vo rige week verdronken meer dan honderd Haïtianen toen hun boot kapseisde. B Sociale Verzekeringsbank vervalst. Diskwalificatie van der geval nog niet duidelijk ROSSEM is du§ niet eens uitge- kunnen maken. Een gevange- sloten. Wat het radicale, sociale niscel lijkt daar ook niet de bes- en vooral eerlijke van zijn bewe- te plaats voor. ging is heeft Van Rossem in ie- ACHTERGROND CORRESPONDENT BRUSSEL HANS DE BRUUN doen dat Reagans campagnelei ders met Iran waren overeenge komen dat de 52 gijzelaars in de Amerikaanse ambassade in Te heran niet tijdens de ambtster mijn van Carter zouden worden vrijgelaten. In ruil daarvoor zou Iran wapens krijgen. Die ver denking groeide toen de gijze laars enkele uren na de beëdi ging van Reagan op 21 januari 1981 vrij kwamen. Mitchell zei tijdens het debat in de Senaat dat de waarheid boven tafel moet komen, maar de Republikeinen vinden het niet nodig 600.000 dollar te spenderen aan een 'fantasie'. De Republikeinen zijn vooral bang dat een onderzoek nadelig zal zijn voor de herverkiezings- kansen van president Bush, die in 1980 'running mate' was van Reagan en na diens overwin ning vice-president werd. Gary Sick, nationaal veiligheidsadvi seur onder Carter, zei tijdens een hoorzitting nogmaals dat er genoeg bewijzen zijn om een officieel onderzoek in te stellen. Ondanks de klap van de kiezers blijven de Vlaamse christen-democraten (CVP) van demissionair premier Wilfried Martens de grootste partij van België. Opmerkelijk is dat niet alleen Martens, maar ook de Waal se socialist Guy Spitaels zwaar heeft verlo ren. Iedereen verwachtte namelijk dat zijn Parti Socialiste (PS) de grootste partij zou worden. De voortzetting van de huidige centrum-linkse coalitie tussen de CVP en de PS blijft mogelijk, maar op een veel wanke- ler basis. Een 'degradatie' hing beide partijen al een tijd boven het hoofd. De gewone Belg heeft namelijk meer dan genoeg van hun Vlaams-Waalse politieke twisten. De kiezer ziet hoe een regering ten val wordt ge bracht, hoe tegenstellingen worden opge klopt, hoe de Waalse socialisten bijna een staatsgreep plegen en daartoe de kans krij gen omdat de Vlaamse partijen elkaar liever naar de keel vliegen. De winst van het extreem-rechtse Vlaams Blok en de anti-politieke partij ROSSEM van de geVangen ex-beursgoeroe Jean-Pier re van Rossem. leidde meteen na het be kend worden van de uitslag tot een schok golf onder politici en commentatoren. Er zijn al vergelijkingen gemaakt met de jaren dertig, toen extreem-rechts ook kon opko- De Belgische kiezers hebben de dames en heren van oude politieke 'families' gisteren met een enorme kater opgeza deld. Zowel in Vlaanderen als Wallonië kregen de christen-democraten, socialis ten en liberalen ervan langs. De Vlaams- nationale Volksunie, die het kabinet- Mariens ten val bracht, werd gedeci meerd en zelfs de groenen kregen niet de winst die hen was voorspeld. men omdat de grote partijen het vertrou wen van de kiezers kwijt waren. Die scha duw ligt over de komende formatie. Welke regering er ook komt, zij zal bij de gewone burgers het morele gezag missen om België er economisch en politiek weer bovenop te helpen. De afstand tussen kiezer en gekozene is nog nooit zo groot eeweest. Het is dat er in Bel gië stemplicht bestaat, anders zou minstens de helft van de kiezers zijn thuisgebleven. De Belgen konden hun onvrede nu alleen kenbaar maken door zich af te keren van de partijen die van België een rommeltje heb ben gemaakt. Toch mag uit de winst van het Vlaams Blok (van 2 naar 13 zetel) niet automatisch wor den geconcludeerd dat in België sprake is van een 'ruk naar rechts'. Door op de ex treem-rechtse partij te stemmen hebben kiezers met name in Vlaanderen, maar ook in het Franstalige landsdeel waar het ver wante Front National voor het eerst een ze tel haalde, duidelijk gemaakt dat ze het po litieke bedrijf spuugzat zijn. Dat blijkt wel uit de vele stemmen voor het Vlaams Blók in steden waar geen minderhedenprobleem bestaat. In Antwerpen, Mechelen, Gent en Leuven blijkt echter dat vreemdelingenhaat wèl aanslaat. Voor premier Martens kwam de klap hard aan. Hij had zich ditmaal in Brussel kandi daat gesteld en niet in zijn woonplaats Gent. Daarmee wilde hij Franstalige kiezers lokken en het belang benadrukken van Brussel als Europa's hoofdstad. Maar dit 'verraad' aan Vlaanderen werd hem niet in dank afgenomen. In Gent won de liberale PW en in Brussel verloor Martens. Zijn imago is nu dubbel geschaad. Voor zondag werd gespeculeerd dat zoiets zijn lot zou bezegelen. Maar de bizarre verkie zingsuitslag betekent dat koning Boudewijn niet anders kan dan weer met Martens de formatie te beginnen. De vraag is echter welk gezag een beschadigde Martens in dit politiek klimaat nog heeft. Wilt u over het le kwartaal van 1992 voor het eerst kinderbijslag aanvragen, dan hoeft u niet meer naar het postkantoor voor een aanvraagformulier. Vanaf 1 december 1991 verzorgen de gemeenten de uitgifte van aanvraagformulieren voor 1992. Ontvangt u al kinderbijslag, dan is deze advertentie voor u niet van belang. De Sociale Verzekeringsbank heeft u rechtstreeks geïnformeerd. Eerste kind geboren in 4e kwartaal 1991 Doet una 1 december 1991 aangifte van de geboorte, dan reikt de gemeente u een aanvraagformulier kinderbijslag uit. Hebt u vóór 1 december 1991 aan gifte gedaan, dan kunt u alsnog een aanvraag formulier ophalen bij de afdeling Bevolking/ Burgerzaken van uw gemeente. Vestiging vanuit het buitenland Hebt u kindérèn die nog geen 25 jaar zijn en schrijft u zich na 1 december 1991 in bij een gemeente, dan krijgt u een aanvraagformulier uitgereikt. Heeft u zich vóór 1 december 1991 ingeschreven, dan kunt u alsnog een aanvraagformulier ophalen bij de afdeling Bevolking/Burgerzaken van uw gemeente. De aanvraagformulieren voor 1992 zijn vanaf 1 november ook verkrijgbaar bij alle districtskantoren van de Sociale Verzekeringsbank.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4