Binnenland B5BS Lubbers: Kleinere basisverzekering Het blauwe bloed stolt De triomfdag van senator Ad Kaland Flitstrein gaat mogelijk over parallellijn rijden CDA wil instemming PvdA met anoniem fouilleren |22t/m27novemberB CDA akkoord met lager minimumloon 'Komende generaties worden niet zo oud" Thatcher: Lubbers mist instinct Maandag 25 november 1991 Redactie 023-150225 JANINE BOS MA ALTAN ERDOGAN RONALD FRJSART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: HANS BOEZEUJN Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Nepbom bij asielzoekers Onbekenden hebben vrijdagnacht een nepbom geplaatst bij een asielzoekerscentrum in Vlissingen. Hoewel er geen bommelding binnenkwam, werd de Explosieven Opruimings Dienst zaterdag morgen vroeg te hulp geroepen toen er een pakketje werd ge vonden bij spandoeken met hakenkruizen en doodshoofden die 's nachts aan de buitenkant van het gebouw werden gehangen. De 300 bewoners werden tijdens het onderzoek elders in het ge bouw verzameld. De EOD constateerde echter dat er niets in het pakket zat. 'Ouderen inenten tegen griep' Alle ouderen boven de 65 jaar moeten een inenting tegen griep (influenza) krijgen omdat leeftijd wel degelijk een risicofactor is. Dat stellen de virologen Sprenger, Desmyter en Masurel van het Nationaal Influenzacentrum in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. Een meerderheid van de Gezondheidsraad vindt dat inenting alleen nodig is voor patiënten met een grote kans op het krijgen van ernstige of fatale complicaties van influenza, zoals mensen met een chronische hart-longaandoening. De drie virologen verzetten zich daartegen. Jaarlijks overlijden in Neder land gemiddeld 2200 mensen aan griep of aan complicaties door de ziekte. 95 Procent van hen is ouder dan 60 jaar. Redactie Nieuwsblad in staking De redactie van het Nieuwsblad in Tilburg heeft vanmorgen voor 24 uur het werk neergelegd uit protest tegen de voorgeno men fusie met het Brabants Dagblad. Directe aanleiding tot de staking is de weigering van de directie om te praten over een al ternatief plan van de redactie. De redactie van de Tilburgse krant stelde vorige week voor intensiever te gaan samenwerken met het Brabants Dagblad, met name in die sectoren die niet di rect te maken hebben met de eigen identiteit van het Nieuws blad. Door de staking verschijnt het Nieuwsblad morgen niet. Kind gewond bij schietpartij Een 27-jarige Hagenaar heeft zaterdag in een woning in de Pijn boomstraat in Den Haag zijn tweëenhalf jaar oude dochtertje verwond bij een schietpartij. Het kind liep een schampschot aan het hoofd op. De 33-jarige moeder slaagde er vervolgens in om het kind uit de woning te halen, die daarna door een explosie en brand werd verwoest. De man belandde brandend op straat en is na behandeling opgenomen in het penitentiair ziekenhuis in Scheveningen. De politie gaat er vanuit dat langlopende gezins problemen oorzaak van het drama zijn. De politie vermoedt dat de man na de schoten de woning met benzine in brand heeft ge stoken. Amsterdammer doodgestoken in tram Een 53-jarige Amsterdammer in zaterdagmiddag in tramlijn 9 door nog onbekende daders doodgestoken. Aanleiding was een ruzie tussen het slachtoffer en twee andere passagiers in de tram. Volgens getuigenverklaringen ontstond er een vechtpartij tussen hen toen.de Amsterdammer aanmerkingen maakte over het gedrag van de twee. De echtgenote van het 53-jarige slacht offer raakte daarbij licht gewond. De daders zijn nog voortvluch tig- Optie spaart milieu meer dan nieuw tracé ROOSENDAAL GPD Minister Maij-Weggen van ver keer en waterstaat wil weten of de Train a Grande Vitesse (TGV, oftewel 'flitstrein') op een nieuw spoor, evenwijdig aan de be staande treinverbinding tussen de Belgische grens en Amster dam kan gaan rijden. Ze heeft de Nederlandse Spoorwegen opdracht gegeven de haalbaar heid van dit plan te onderzoe ken. De NS bekijken ook of het haalbaar is dat de flitstrein in Nederland geheel over bestaand spoor gaat rijden. Dit alternatief maakt echter zeer weinig kans. In Frankrijk is namelijk geble ken dat bestaande baanvakken verzakken, als gevolg van de ho ge snelheid van de TGV. Een TGV-lijn naast het be staande spoor, de zogenoemde AMSTERDAM GPD Het CDA wil dat coalitiepartner PvdA alsnog instemt met het fouil leren van verdachten die hun naam niet willen noemen. Premier Lubbers en CDA-ffactieleider Brinkman noemden de weigering van de PvdA op de CDA-partijraad een ernstige belemmering van het beleid om de veiligheid te vergoten. Premier Lubbers oordeelde dat er 'ongelukken' kunnen gaan ge beuren als de PvdA niet alsnog haar goedkeuring geeft aan het op straat fouilleren van bijvoorbeeld zwartrijders en voetbalvandalen. De bespreking van het wetsvoorstel van minister Hirsch Ballin (jus titie) dat dit wil regelen, is momenteel opgeschort. De PvdA vindt het fouilleren van verdachten evenals WD en D66 te ver gaan. tenten, vouwwagens toercaravans, stacaravans kampeerartikelen accessoires veel toeristische informatie extra: campershow Premier verbood staatssecretaris af te treden Premier Lubbers wil de omvang van het basispakket van het nieuwe stelsel voor ziektekostenverzekering opnieuw ter discussie stellen. Op de partijraad van het CDA stelde de minister-president zaterdag dat 95 procent van de huidige zorg voor de volksverzekering te veel is. komt dan in het plan-Simons is afgesproken. Dunning zelf komt uit op iets meer dan 90 procent van het huidige ziekenfonds pakket. Lubbers noemde geen concreet percentage, maar be klemtoonde wel dat „het goed is als de burger de rekening zelf DEN HAAG GPD-/I Lubbers hield zijn partijgenoten voor dat het onlangs versche nen rapport van de commissie- Dunning over keuzen in de ge zondheidszorg zijn heroverwe ging onderstreept. Dunning wil dat alle medische handelingen worden getoetst aan criteria als noodzaak, doelmatigheid en kosten, voordat patiënten er ge bruik van kunnen maken. In de praktijk zou dat beteke nen dat er minder medische zorg in het basispakket van de nieuwe ziektekostenverzekering Lubbers zei achteraf gezien 'best tevreden' te zijn over de kritische wijze waarop het voor stel voor een nieuw ziektekos tenverzekering in de Eerste Ka mer is behandeld. In 'democra tische zin' is er volgens de pre mier winst geboekt. Bovendien is het CDA in de Senaat nu me de-verantwoordelijk voor een goede, gefaseerde invoering van het plan van staatssecretaris Si mons, aldus Lubbers. Senator Kaland zei dat het CDA in de Eerste Kamer Simons kritisch zal blijven volgen. „Wij zullen doorgaan met controle ren of het goed is en als het niet goed is zullen wij het ook niet accepteren", aldus Kaland. Lubbers onthulde verder dat hij staatssecretaris Simons voor het debat in de Eerste Kamer bij zich had geroepen om hem te vertellen dat hij bij de verwach te moeilijkheden in de Senaat niet mocht aftreden of met een kabinetscrisis kon dreigen. Dat laatste is tijdens deze kabinets periode tweemaal eerder wel gebeurd. Maar liefst twee Sinterklazen verwelkomden premier Lubbers op de CDA-partijraad. De linker was een afge zant van het CDA-gewest Amsterdam Zuidoost terwijl de rechter redame maakte voor de CDA-jongerenor- ganisatie CDJA. toto anp march, antonisst HAARLEM ANNALAURA DEN HAAG GPD Het minimumloon kan omlaag als daardoor meer mensen een baan kunnen krijgen, zo heeft de CDA-partijraad zaterdag met een krappe meer derheid besloten. Ook ziet het CDA er defïntief van af om wao'er die niet meer kunnen werken uit te zonderen van de korting op de wao. Volgens fractieleider Brinkman is er geen mogelijkheid om „de goeden niet onder de kwaden te laten lijden". Het CDA schaarde zich daarmee geheel achter de kabinetsvoorstellen om de hoogte en duur van de wao-uitkeringen afhankelijk te maken van het arbeidsverleden. Een poging van de CDA-kamer- kring Amsterdam om de maatregelen uit te stel len tot 1 juli 1993, werd verworpen. De Amster damse CDA'ers wilden zo mensen de mogelijk heid geven zich tijdig bij te verzekeren. Volgens minister De Vries van sociale zaken is er genoeg tijd om via cao-afspraken een bijverzekering voor arbeidsongeschiktheid af te sluiten. Een eerste discussieronde over de toekomst van de sociale zekerheid leverde weinig op. Voorzitter Van Velzen wil een mini-stelsel voor de sociale zekerheid invoeren, waarbij mensen zich naar keuze kunnen bijverzekeren boven een vast te stellen sociaal minimum. De Vries waarschuwde niet teveel verantwoordelijkheden voor de sociale zekerheid over te hevelen naar de werkgevers en werknemers. Hij wees daarbij op het uit de hand lopen van de wao, ondanks de grote betrokken heid van de sociale partners. Een CDA-commissie zal een notitie over de toe komst van de sociale zekerheid gaan schrijven. In mei volgend jaar praat de partijraad daarover. De adel lijkt ten dode opge schreven. De jeugdige adel wei gert steeds vaker als jonkheer, baron of jonkvrouw door het le ven te gaan, want maar al te vaak blijkt zo'n titel eerder be lemmeringen dan voordelen op te leveren. En degenen die niet worden geboren met blauw bloed mogen, als de nieuwe wet op het adeldom van kracht wordt, niet worden verheven tot de adelstand. Alleen voor leden van het koninklijk huis wordt een uitzondering gemaakt. Wordt er niets wordt onder nomen, dan is er over anderhal ve eeuw geen adel meer in Ne derland, zo bleek zaterdag op een symposium over de ontwik kelingen in het Nederlandse adelsrecht in Teylers Museum in Haarlem. Het symposium werd gehouden aan de voor avond van de nieuwe wet op de adeldom. Er wonen nu 10.000 mensen met blauw bloed in Nederland en driehonderd adellijke fami lies. Dat is aanzienlijk minder dan in de vorige eeuw toen er nog vijfhonderd adellijke fami lies waren. De adellijke families Baron, van Voorst tot Voorst en Shaikh-al-M ash aik Mahmood Khan uit Den Haag, Jonkheer Von Bönninghausen tot Herink- have uit Duitsland en graaf Fes- tetics de Tolna uit Aerdenhout leken zich er zaterdag weinig zorgen over te maken dat ze tot een uitstervend ras horen. Hofman Kolk, organisator van het symposium, maakte zich daarentegen wel zorgen. Hij wil toetreden tot het adeldom en dat maakt de nieuwe wet hem onmogelijk. Hij vond het onge hoord dat de afkomst nog steeds zwaarder telt dan per soonlijke prestaties. „Mensen die zich hun leven lang inzetten voor de maatschappij kunnen nu nooit tot de adel toetreden. Dat is ongehoord. Het voordeel van een titel? Als ik thuis kom en ik hijs me in mijn spijker broek en ga naar een of andere gore kroeg in Amsterdam word ik heel anders behandeld. Dèt is het verschil." Niet iedereen was het daar mee eens. Er blijken nog steeds zeer invloedrijke families in het land te zijn die van alles probe ren om te verhinderen dat iede re sterveling kan toetreden tot de adel. Adel moet vooral zuiver blijven. Freule Van Panhuys uit Den Haag vond het overigens niet gepast dat vrouwen nu nauwe lijks meetellen: „Ik kan mijn adellijke titel niet doorgeven, terwijl mijn broers dat wel kun nen. We hebben alledrie even veel blauw bloed.' Dat vond geen instemming bfl ren hfla van een invloedrijke familie: „In Groot-Brittanië gaan de vrou wen 'over' naar het mannelt|ke geslacht. Ze vergeten zelfs hun eigen naam. Het wordt een jan boel als de vrouwen hun titel overbrengen op de dochters." parallellijn, biedt nogal wat voordelen boven een nieuw tra cé ten westen van Roosendaal. De parallellijn zou het land schap nauwelijks verder aantas ten dan de huidige spoorlijn al doet. De gemeenten waardoor een nieuw tracé zou moeten ko men, hebben daarom grote druk op Maij uitgeoefend de mogelijkheden voor een paral lellijn nader te onderzoeken. Met de aanleg van de flistrein door Nederland is afhanke lijk van het aantal nieuw aan te leggen sporen drie tot vijf miljard gulden gemoeid. De ex tra aardgasbaten na 1995 zullen voor een deel hiervoor gebruikt worden. Volgend jaar zomer zal over de aanleg worden besloten. Momenteel is er een inspraak ronde en worden de effecten van de aanleg op het milieu be keken. Stress, milieuvervuiling en vet eten ALKMAAR ANP Als deze en de komende gene raties de huidige westerse leef stijl voortzetten, zal de levens verwachting in de rijke landen wellicht weer gaan dalen. De vergrijzing zou daarom in de toekomst wel eens een heel wat kleiner probleem kunnen blij ken dan nu wordt aangenomen. Dat zei de Amsterdamse hoog leraar farmacologie Smelik ait weekeinde tijdens een lezing in Alkmaar. Volgens hem zal de gemiddel de levensduur door de vooruit gang in de medische sector nauwelijks nog toenemen. Zelfs als kanker en hart- en vaatziek ten als belangrijke doodsoorza ken worden uitgebannen, zul len Nederlanders maar zo'n drie tot vijf jaar langer leven. De sinds de Tweede Wereld oorlog fors gestegen gemiddel de levensverwachting is volgens de hoogleraar vooral een gevolg van het karige, magere voedsel in de crisis- en oorlogsjaren. Het vette eten van tegenwoor- dig, koffie, alcohol, roken, che mische bestanddelen in voed sel, milieuvervuiling, onvol doende beweging en stress kun nen weer voor een daling gaan zorgen. De hoogleraar is gespe cialiseerd in tir invloed v.m stress op de hersenen. Volgens hem veroorzaken bepaalde 'stresshormonen', zoals Cortisol, een snellere veroudering van hersencellen. Volgens Smelik is zijn ver wachting „nu nog speculatie zonder bewijs". Maar omdat meer wetenschappers in zi|n richting denken, is het volgens hem van groot belang daar fun damenteel onderzoek naar te verrichten. Zo'n tweehonderd anti-fascis tische jongeren uit Nederland en Duitsland hebben gistermiddag bij het Duitse militaire oorlogs kerkhof in het Noordlimburgse Ysselsteyn gedemonstreerd tegen de toenemende vreemdelingen haat en het opkomend fascisme in Europa. Een groepje blokkeerde de ingang van het kerkhof enige tijd om te verhinderen dat 'fascis ten' de begraafplaats zouden be treden. Tot een confrontatie met neo-na- zi's en vikingjongeren kwam het echter niet. Die kwamen niet op dagen. De betoging was op touw gezet om de neo-nazi's tegen te houden die gisteren naar Yssel steyn zouden komen om de do den te eren. In een in Nederland verspreid pamflet waren neo-na zi's opgeroepen om rond het mid daguur de 'gevallen kameraden' te herdenken. Tijdens de blokkade van de begraafplaats kwam het wel een enkele keer tot heftige discussies met Duitsers die hun familieleden op het kerkhof kwa men bezoeken. Het was gisteren Totensonntag", de dag waarop de Evangelische Kerk in Duitsland haar doden her denkt IO TO ANP RUUD HOT f AMSTERDAM WILFRED SCHOLTEN Als een Amerikaans presidentskandidaat heft hij zijn beide armen ten teken van zijn overwinning. Alle aandacht is op hem ge richt en hij geniet zichtbaar. Ad Kaland, de CDA-fractievoorzitter in de Eerste Kamer, is vandaag de gevierde held. En hij laat het zich gretig welgevallen. Volleerd maant Kaland de enthousiaste zaal tot kalmte. Het komt wat overdreven over, maar het applaus zal die dag ook voor Lubbers niet groter zijn. Een beetje show mag ook wel, zeker met de VPRO-ca- mera op hem gericht. En bovendien, de Zeeuw heeft bij het gewone CDA-kader een snaar geraakt: als de Haagse heren in ach- terafkamertjes teveel zaken willen regelen, moet er ingegrepen worden. Kaland zei het zelf al: „Geen beter tijdstip voor de partijraad dan deze week." Vier da gen ervoor heeft hij met zijn 26 mede-sena toren immers een behoedzame invoering van het plan-Simons voor de nieuwe ziekte kostenverzekering afgedwongen. Waar de 'overkant' faalde, heeft de Eerste Kamer het heft in handen genomen. „Jammer dat ik van de partij niet zoveel tijd gekregen heb, want dan had ik me uitvoeriger kunnen ver antwoorden", sneert de Zeeuw. De doodstille zaal hangt aan zijn lippen. Zonder een enkele hapering en uit het hoofd vertelt Kaland langzaam en duidelijk hoe het zover heeft kunnen komen. Profes sioneel bespeelt hij de zaal. Dan introdu ceert hij als meesterzet het begrip 'dubbele loyaliteit'. Dat is, zo legt Kaland rustig uit, een loyaliteit met zowel een goede wetge ving als het politieke spel. „Dat is soms in strijd met de loyaliteit aan Lubbers", aldus Kaland. Maar de eenheid in het CDA mag, hoe belangrijk ook. geen doorslaggevend argument zijn. „Want enerzijds is er de staatsrechtelijke plicht en aan de andere kant het CDA in al zijn geledingen." Het antwoord: „Dat is iets waar wij mee worste len en niet helemaal uitkomen. Dat is nu eenmaal het probleem met een twee-ka merstelsel." Dan volgt een anekdote. Toen Washing ton president van de Vereningde Staten was kwam Jefferson eens langs om te vragen waarom er eigenlijk twee huizen waren: het Huis van Afgevaardigden en de Senaat. Tij dens het gesprek gooide Jefferson zijn kof fie, naar oua gebruik, op zijn schoteltje en slurpte het op. Op de vraag van de presi dent waarom hij het deed, antwoordde Jef ferson: 'to cool it (om het af te laten koe len)'. Precies, zei de president, daarom is er nog een tweede huis: om zaken te laten af koelen. Kaland grijnst en de zaal smult. De sprekers na Kaland haasten zich om al is het maar mondjesmaat te delen in de triomf van Kaland. Brinkman, refere rend aan de lijfspreuk van Zeeland: „Ad, je hebt geworsteld en ie bent weer boven ge komen." En de scheidend vice-voorzitter Van Montffans; „Ad. het was mijn fractie niet, maar ik was afgelopen week best wel trots." Later staan wat Tweede-Kamerleden in een hoekje ginnegappend te borrelen. Of ze zich niet schamen, nu de partijraad instemt met de kritiek op de Tweede Kamer? „Hele maal niet", zegt de joligste. „Het is hooguit kritiek op Ad Lansink (de CDA-woordvoer der volksgezondheid, red.)." Een ander voegt er wat schuldbewuster aan toe: „We hebben de hele stelselwijzi ging inderdaad wat laten lopen. Veel te laat kwamen we er achter wat er allemaal speel de." En de andere weer „Bovendien waren de stukken van Lansink niet te lezen. Veel te technisch." Ondertussen is Kaland weer druk bezig. Ditmaal drukt hij de handen van toestro mende partijgenoten. Hij kan er geen ge noeg van krijgen. Oud-premier Thatcher van Groot-Brittannië vindt dat Ne derland faalt als voor/ntn WMk de Europese OnNBRbf Premier Lubbers en minister Van den Broek van buitenland se zaken missen het benodigde politieke instinct, zo heeft ze za terdagavond op de Nederlandse televisie geI Volgens haar grijpen de klei nere EG-landen het voorzitter schap aan om zaken voor elkaar te krijgen die ze anders niet kunnen bereiken. Maar volgens haar worden daarbij politieke fouten gemaakt. ..Was één «VQ de grotere landen nu EG-voor- zitter geweest, dan zouden de plannen voor de Europese Poli tieke Unie (EPIJ) niet op deze wijze naar voren zijn gebracht", aldus de oud-premier Thatcher vindt dat I ubbers en Van den Broek in hun i l il voorstel teveel de nadmk heb ben gelegd op een lederale unie. „Zij missen een bepaald politiek instinct. Als je iets te ver doordrijft, kun je verwachten dat je het lid op de neus kriigt Zij gaan te snel. hun doel is federalisme. Als dat een wereld wijd doel zou zijn, dan zou je één land en één munteenheid krijgen. Dat zou toch raar zijn?"

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3