Feiten Osijek wacht op het ergste De machtigste man na Helmut Kohl België geen fascistisch land 'Optwee of drie plaatsen tegelijk, dat is geen punt' Maandag 25 november 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSAAA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS JOLANDA OUKES JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN Vertalingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: CLARA KEMPER 2 TOM JANSSEN EN MENINGEN OSUEK MARCUS TANNER Zo moet het in Warschau zijn geweest voordat ze viel voor de Duitsers. Ken stad wacht, verlamd, biddend voor redding, vrezend voor het ergste. De dag waarop de veer tiende wapenstilstand van kracht werd, maakte geen en kel verschil voor Osijek. Het Joegoslavische federale leger, dat Osijek tot op enkele kilometers is genaderd, bestookt de sierlijke barokke gevels van de stad dag en nacht met granaten. makken. Ik maal er niet om dat ik al ruim een week niet heb ge doucht. Ik ben een ander mens geworden. Over twee maanden komen misschien vredestroe pen van de VN, maar voor Osij ek is dat te laat." De ouderen zijn het meest mee lijwekkend. Met jassen aan en hoofddoeken op liggen ze stil en bewegingsloos te luisteren naar de doffe dreunen van inslaande granaten. De schuilkelders zijn koud en soms donker. De Ser viërs richten goed. Bijna dage lijks wordt de energie-centrale getroffen, waardoor de stad in duister wordt gehuld. Kinderen hinkelen in de slecht verlichte gangen. Hun ouders zitten, roken en wonen de mis bij die in de ondergrondse schuilkelder wordt gehouden. Het geluid van hun gezang stijgt uit boven het druilerige gegrom van de noodgenerator. De mensen kunnen zelfs geen televisie kijken. De Serviërs hebben signalen geblokkeerd en als je de televisie aanzet, krijg je het Servische nieuws voorgeschoteld. Dat nieuws is onheilspellend. Osijek is uitge roepen tot een deel van de nieuwe 'Servische provincie Sla- vonië'. De stad zal binnen af zienbare tijd worden 'bevrijd'. Zoals de meeste openbare ge bouwen is het bovengrondse deel van het ziekenhuis van Os ijek nog maar een kapotgebom- bardeerde, lege huls. In de ijs koude kelder zijn de artsen koortsachtig aan het werk. Om de paar minuten arriveren am bulances. In de afgelopen drie dagen raakten 260 mensen ge wond maar dat is slechts het aantal dat naar het ziekenhuis is gebracht. Niemand weet hoe veel slachtoffers nog onder het puin liggen begraven. Zoveel mogelijk patiënten wor den verscheept naar ziekenhui- De straten zijn verlaten, afge zien van een handjevol gepen sioneerden en dronkaards die door de puinhopen struinen. Fen bus dendert de hoek om. De zoveelste granaat beukt in op de Sint Peter en Sint Paul ka thedraal. In de kelder van het kapucijner klooster telt pater Kukavica de granaten: „Twee-en-twintig heb ik er het afgelopen uur geteld." Hij verzamelt de iconen er) kan delaars, die de volgende dag naar Zagreb zullen worden ver scheept. „Mensen bellen mij dag en nacht op", zegt pater Kukavica. „Ik probeer ze te kal meren en ze aan te moedigen dapper te zijn. Maar hoe kan ik dat doen? Ik ben zelf net zo bang als zij." Duizenden vrouwen en kinde ren zijn Osijek in de afgelopen dagen gevlucht uit angst voor een 'bevrijding' door het federa le leger en Servische strijders, zoals Vukovar ten deel viel. De mannen blijven achter. Op be vel van Osijeks verdedigingsco mité mogen ze de stad niet ver laten. Wie niet vertrekt, zoekt zijn toe vlucht in schuilkelders. De grootste bevindt zich in een voormalig ondergronds winkel centrum. „Het is afschuwelijk", zegt Sonja Vukovic. „Ik zit hiér nu al tien dagen. We luisteren naar de radio en bidden dat de Verenigde Naties ons te hulp komen. Dat is onze enige hoop. Maar dan horen we weer slech te berichten over de radio en zinkt de moed ons in de schoe- Anita, een 30-jarige onderwijze- res, zit in de gang met haar moeder, vader en twee kinde ren. „De geestelijke belasting is erger dan de lichamelijke onge- Een Kroatische moeder en haar kinderen wachten op de bus zen in Zagreb en Rijeka. Maar de ondergrondse gangen liggen vol gewonde soldaten en be jaarden de meest kwetsbare groep. Dokter Zonimir Lovric lacht wanneer ik de laatste wapenstil stand ter sprake breng. „Osijek is omsingeld. Het leger wil alle Kroaten weg hebben uit dit ge bied, en dat is dat. Ze zullen hetzelfde doen met Osijek als met Vukovar." Met een handgebaar naar de rij en stretchers zegt hij: „Ik haat het leger. Ik haat het voor wat het onze jonge mensen heeft aangedaan. Deze jongemannen verdedigen hun eigen vrijheid en de mijne. Het leger zal ons nooit laten gaan." Terug in de schuilkelder tref ik een aantal jonge soldaten die aan de bar een biertje drinken. „We zijn wandelende lijken", zegt één van hen. „De Serviërs hebben honderden tanks. Wij hebben slechts een paar raket- aangedreven granaten. Osijek is ten dode opgeschreven. We zijn wandelende lijken." VERTALING: MARGREET HESLINGA Verlamde Wolfgang Schauble leidt vanaf vandaag CDU/CSU-fractie BERLUN HANS HOOGENDUK Ruim een jaar na de moordaan slag die hem voor de rest van zijn leven aan een rolstoel kluis tert, is Wolfgang Schauble hele maal terug. De Duitse minister van binnenlandse zaken lost vandaag de oude houwdegen Alfred Dregger (70) af als leider van de CDU/CSU-fractie in de Bondsdag en wordt daardoor de machtigste politicus na kanse lier Helmut Kohl. De man met de ijzeren wilskracht acht zich zelfs in staat, indien nodig, re geringsleider te worden. In de grote christendemocrati sche fractie zal met Schauble aan het roer een nieuwe wind waaien en ook regerings- en partijchef Kohl zal niet meer al les kunnen doen en laten wat hij wil. De kanselier, die al zijn rivalen een politiek kopje klei ner maakte op het moment dat hij ze als al te dreigend be schouwde, krijgt nu te maken met een loyale strijdmakker, die er niettemin zeer eigen ideeën op na houdt. Schauble (49) wil de fractie uit bouwen tot een nieuw machts centrum en daarbij zoekt hij ook samenwerking met de eveneens nieuwe liberale frac tieleider Solms. Beide politici weten dat na negen jaar regeren veel ministers elkaar intussen niet meer kunnen luchten of zien, wat het regeren er niet makkelijker op maakt. Willen CDU/CSU en FDP ook na de volgende verkiezingen van 1994 nog samen aan de macht blijven, dan zal er veel moeten veranderen. Schauble is daartoe bereid. Tegenover ge trouwen zei hij recentelijk: „De ministers zullen voortaan inge bed zijn in de fractie. En vanuit die fractie zullen de impulsen voor her toekomstige beleid uit gaan". En Helmut Kohl? Die moet zich. als het aan zijn nieu we fractieleider ligt, „meer en meer op de hem toekomende rol van staatsman concentre ren". Naarmate Schauble zich geeste lijk en fysiek beter herstelde van de moordaanslag, groeide zijn strijdlust. Intussen kan hij op ei gen kracht weer uit bed komen, wil hij volgend jaar weer zelf au torijden en de gepassioneerde tennisser speelt zo nu en dan al weer een potje tafeltennis met zijn kinderen. Veel krediet Al vóór de aanslag die bijna een einde aan zijn leven maakte, had de jurist uit Baden-Würt- temberg veel krediet binnen en buiten het parlement. Hij was en is de lieveling van de partij. Op het laatste partijcongres werd hij met veruit de meeste stemmen in het bestuur geko zen. Met de liberalen kan hij het prima vinden. De nieuwe FDP- ster, minister van justitie Klaus Kinkel, was vele jaren zijn ten- Wolfgang Schauble poseert met de ministers v£ van omringende landen, tijdens de conferentie pa, eind vorige maand in Berlijn. i binnenlandse zaken ver immigratie in Euro fora OPA ANDREAS AL TWEIN nismaatje. En ook de oppositio nele SPD steekt af en toe de lof trompet over Schauble. In het verleden heeft Schauble alle klussen geklaard die zijn beschermer Helmut Kohl hem opdroeg. Als Geschaftsfiihrer van de fractie (een soort dage lijks leider naast de fractievoor zitter) hield hij met zijn bijtende retoriek de meute in het gareel. Als 'minister voor buitengewo ne opgaven' in het bureau van Kohl bouwde hij de wegens vele schimmige schandalen als 'Ber muda-driehoek' bekend staan de centrale om tot een efficiënt apparaat. En als minister van binnenlandse zaken schitterde hij onder meer door het tot stand brengen van het Duits- Duitse eenwordingsverdrag. Wolfgang Schauble heeft een neus voor dingen die zijn carri ère kunnen dienen. Hij koos voor Helmut Kohl toen deze zijn comfortabele baan als mi nister-president van Rijnland- Palts ruilde voor de harde oppo- sitiebanken. Schauble wist één ding heel goed: aan de zijde van Kohl kun je je ontplooien zo lang dat niet ten koste van de Reus uit de Palts gaat. Rudolf Seiters, Volker Ruhe en Friedrich Bohl dachten et net zo over. Kohl wist hun loyaliteit te waarderen toen zijn CDU in 1982 aan de macht kwam. Ruhe is intussen secretaris-generaal van de partij. Seiters krijgt als opvolger van Schauble vandaag eindelijk een echt ministerie en Bohl volgt Seiters op als minis ter in het kanseliersbureau. Leeuwen •Alle vier, Schauble voorop, ver dedigden Kohl als leeuwen toen de 'Bende van Vier' bestaande uit Lothar Spath, Heiner Geis- sler, Ernst Albrecht en Rita Süs- smuth drie jaar geleden de vol gens hen versleten kanselier wilden verdrijven. Albrecht en Spath zijn intussen minister president af, Geissler verloor zijn baan als secretaris-generaal van de CDU en Süssmuth is weliswaar parlementsvoorzitter gebleven, maar de glans is eraf. Kohl zit er nog steeds, maar de toestand in de CDU is nog even belabberd als vóór die mislukte coup. Menig christen-demo craat is ervan overtuigd dat Kohl al in 1990 de verkiezingen zou hebben verloren als het wonder van de Duitse eenheid niet was geschied. Maar, en dat weten ze ook bij de CDU, won deren herhalen zich niet. Aan Schauble de taak om niet alleen de ingedutte fractie tot leven te wekken i maar ook, als het enigszins kan, de regionale partijbaasjes te inspireren. Want aan de basis is het droevig gesteld sinds de meeste deelsta ten onder sociaaldemocratisch bestuur staan. Kohl mag er dan prat op gaan elke afdelingsbe stuurder persoonlijk te kennen, het werk aan de basis heeft hij de laatste jaren danig laten ver sloffen. In de voormalige DDR, waar de CDU vorig jaar tot veler verras sing de verkiezingen won, is de toestand nog alarmerender dan in het Westen. De Oost-CDU is vergeven van de 'blokfluiten', leden van de vroegere DDR- CDU die door 40 jaar collabora tie met de communisten zwaar belast zijn. Ook daar heeft Kohl verzuimd de bezem te hante- De kanselier zal weer moeten leren macht en verantwoorde lijkheid te delen. Delen met Wolfgang Schauble. Weliswaar benadrukt die keer op keer dat er tussen hem en de twaalf jaar oudere Kohl een soort vader- zoonrelatie bestaat, maar hij voegt daar sinds kort aan toe dat „ook zonen volwassen wor den". COMMENTAAR De verkiezingen in België heb ben in dubbel opzicht een ne derlaag opgeleverd voor de de mocratie. Niet alleen heeft ex- treem-rechts fors gewonnen, maar bovendien wijzen de eer ste reacties er op dat uit die op merkelijke uitslag bepaald niet de conclusies worden getrokken die een herhaling kunnen voor komen. Premier Martens riep de ver kiezingsdag uit tot 'Zwarte Zon dag'. De voorzitter van de Vlaamse socialisten, Vanden- broucke, trok een vergelijking met 1936 toen uiterst rechts eveneens veel stemmen wist te vergaren. Beide politici geven daarmee echter een vertekend beeld van de ontwikkelingen in België. Zij leiden de aandacht af van de problemen, die gisteren de gang naar de stembus mar keerden. Veel Belgen hebben op de eerste plaats proteststemmen uitgebracht tegen de politiek die in hun land wordt gevoerd. Zij hebben tevens proberen dui delijk te maken dat niet meer naar hen wordt geluisterd. Dat verklaart waarom ook de a-poli- tieke partij van Van Rossem goed uit de bus is gekomen. Daarnaast lijkt het erop dat de Vlamingen hebben willen aan tonen dat zij niet langer diep in de beurs willen tasten voor de armlastiger Walen. Dat me ningsverschil lag ook ten grond slag aan de val van het negende kabinet-Mariens. Zou in België net als in Ne derland geen stemplicht gelden, dan zouden veel protest zijn thuisgebleven. Nu werden het al dan niet ver meende gebrek aan inspraak en het steeds meer verdwijnende gevoel van solidariteit in het al zo lang verscheurde België ver taald in grote verliezen voor de regeringspartijen. Natuurlijk is het alarmerend dat extreem-rechts zoveel heeft gewonnen, maar daarmee kan niet worden gesteld dat België plotseling is veranderd in een fascistisch land. Dat neemt niet weg dat ook België op korte ter mijn een oplossing moet be denken voor het snel groter wordende verzet tegen immi granten om te voorkomen dat zij de rekening moeten betalen voor tekortkomingen van de re gering. Sint geniet nog elk jaar van belangstelling HINPELOOPEN THEO HAERKENS Sinterklaas heeft het hartstikke druk. Het is bijna 5 december en bij de centrale verwarming wachten nog honderdduizen den schoentjes op een cadeau tje. Toch weet Sint, eenmaal in Hindeloopen aangekomen, een uurtje vrij te maken voor een gesprek. Handenwrijvend komt hij het café binnen, want het is toch nog een beetje wennen, dat miezerige Hollandse weer met die kille mist. Het enkele krui denbittertje dat hem op straat werd aangereikt, blijkt onvol doende om goed warm te blij ven. Maar gelukkig verliep de intocht voorspoedig. Het bezoek was dan ook gron dig voorbereid. „Zo'n tachtig Pieten inclusief de acroba ten, de Paardenpieten en de Kiekjespieten zijn in de weer geweest om alles goed te rege len." En al met al is Sint niet ontevreden. Weliswaar was er wat geruzie tussen de Hoofd piet, de rechterhand van Sinter klaas, en de Wegwijspiet die hem in het waterrijke stadje per boot naar het centrum wilde brengen, maar alla. Uiteindelijk ging hij natuurlijk gewoon op Americo. „Een klassepaard! Zo betrouwbaar dat ik het ook wel eens uitleen aan de bereden po litie. Met Prinsjesdag liep het nog aan het hoofd van de stoet met de Gouden Koets." Sinter klaas heeft honderden kinderen ontmoet in Hindeloopen en was op tijd waar hij wezen moest en daar ging het maar Al in de zomer werd besloten dat Sinterklaas dit jaar in Hin deloopen voet aan wal zou zet ten, iets waar elke gemeente aan het water op aast. De be slissing valt altijd erg vroeg en dat is maar goed ook, want zo is er tijd de intocht zorgvuldig te plannen. „Hindeloopen is een mooi stadje, maar er is geen ruimte voor een grootscheepse intocht met veel muziek en ma jorettes." Wat dat betreft ging het hier heel anders dan voor gaande jaren in Elburg, Dordrecht of Zierikzee, herin- Sinterklaas. nert de bejaarde kindervriend zich. Over de voorbereidingen die hij persoonlijk treft voor hij naar Nederland afreist, is de Sint kort: „Ik bèn Sinterklaas, dus ik hoef alleen maar mijzelf te zijn." Na enig aandringen wil Sint echter nog wel kwijt dat hij voor de zekerheid 20 woordjes Fries heeft gerepeteerd. Voor de rest is de intocht voor de Spaanse bisschop puur ge noegen. „Ik verheug me daar al weken op. Elk jaar opnieuw is het weer ongehoord leuk om het middelpunt te zijn van zo veel belangstelling. Iedereen houdt-van Sinterldaas." Zijn persoonlijke charme staat garant voor een soepel verloop van ieder bezoek. Toch blijft het opletten. „Als je door een haag van kinderen loopt, moet je ze allemaal aankijken. Zij moeten er zeker van zijn dat Sinterklaas hen heeft gezien. Je moet ze aanraken of een hand geven. Daar gaat het om. Niets is zo frustrerend dan zo dicht bij zijn en alleen een achterhoofd te zien", zegt de Sint, die regelma tig over zichzelf spreekt alsof hij het over een ander heeft. FOTO GPD De Goedheiligman is zeer inge nomen met de hulpsinterkla zen, die voor een wonder hun hand niet omdraaien. „Soms ben ik wel op twee of drie plaat sen tegelijkertijd. Dat kan alle maal, dat is voor kinderen geen punt. Het zijn altijd volwasse nen die daar moeilijk over doen", moppert hij een tikje verongelijkt. Sint verschijnt de komende da gen maar liefst tien keer op scherm. Daar komen geen hulpsinterklazen aan te pas. „Ik heb het monopolie in Hilver sum, en het leuke is dat ook de commerciële omroep RTL4 dat respecteert". Zo wordt voorko men dat de Spaanse bisschop in het ene programma het één zegt en een half uur later totaal iets anders. „Overigens zit ik daar niet mee. En (anderen hebben zoveel fantasie, die sto ren zich er evenmin aan." Sinterklaas vindt dit „grote mensen-dingen" die de moeite niet waard zijn. Hetzelfde geldt voor het gekift over de hulpkla zen die overal in het land al vo rige week zijn aangekomen. „Allemaal gezeur waar geen kind zich druk om maakt."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2