Leven en wonen De onstuitbare opmars van de spelcomputer Planten zijn net mensen HalogenA-lamp ook in 60 watt Stoel te saai? Kunst erop 'Vlekkie' een opvallend vrijetijdshemd Keulse revolutie Maandag 25 november 1991 Redactie: 023-150263 HENRIETTE VAN DER HOEVEN Vormgeving: HANS BOEZELUN 28 MUN VERGISSING bestond er in MANNEN zijn openhartig in de mezelf te houden voor degene die ik waarheid, vrouwen in de leugen, alle dagen in zijn spiegel zag F.J SMIT JULIEN GREEN Planten zijn net mensen: altijd op zoek naar een beter plekje. Bij blad en bloem kunnen we dat duidelijk zien. Die richten zich naar het licht en de zon, blijven desnoods de he le dag van 's morgens vroeg tot 's avonds laat draaien om zoveel mogelijk zonlicht te vangen. De wortels hebben geen licht nodig, maar vocht en voeding en wat doen ze: ze krui pen net zo lang door tot ze zoveel mogelijk vocht en voeding tot hun beschikking heb ben. Bij bomen houdt dat in dat de fijne haar wortels tot aan de rand van het bladerdak groeien, want daar valt het meeste regen water naar beneden. Bij onze vaste planten zien we dat ze van het midden uit naar buiten groeien. Doen we er niets aan, dan hebben we op den duur een grote pol, die in het midden dood is. Want van daaruit zijn de wortels naar buiten toe gegroeid. Daarom moeten we vaste planten om de drie of vier jaar scheuren. Dat wil zeggen: uit de grond ha len en in kleinere, goed groeiende stukjes verdelen. Dat uit de grond halen gebeurt gewoon met een flinke schop. Het verdelen 'scheuren' van de plant kan op twee manieren. Je kunt de pol op z'n kant leggen en met een scher pe schop in stukken delen. Het dode mid delste stuk gaat naar de composthoop. Tere zielen kunnen het niet over hun hart verkrijgen om zo ruw in een plant te steken. Die scheuren de plant in mooie stukken. Mag óók en is misschien iets beter omdat er minder wonden ontstaan. Na deze behandeling hebben we dus meer planten dan we hadden. Geen nood. Wat we zelf kunnen gebruiken, schikken we op nieuw in de border, die vooraf is verrijkt met eigen compost of goede tuinaarde. Met de resterende plukjes, die we wel van eti ketten voorzien om niet in de war te ko men, gaan we 'de boer' op. Dat wil zeggen we gaan ruilen met kennissen, buren en vrienden of we geven de planten gewoon cadeau. Oh, ja, de tijd. Wanneer doen we dat alle maal? Heel simpel: nu. Zolang het niet vriest kunnen we de hele winter aan de slag, zodat we in het voorjaar een fris beplante border hebben. LEZERSVRAAG Er zijn van die vragen die mij zowat slapelo ze nachten bezorgen. Hoe nauwkeurig de trouwe lezers ook hun probleem uit de doe ken doen, schriftelijk tuinadvies blijft schrif telijk. Neem nu de HEER A. WUBBE UIT BENNEBROEK. Koopt een Viola labradori- ca, die het jaar na aankoop niet bloeit en al leen maar zaadknopjes maakt. Eigenlijk ge loof ik dat het geen zaadknopjes zijn, maar gewoon bloemknoppen die niet tot ontwik keling zijn gekomen. Maar ik kan mij ver gissen. Om te beginnen: de echte labrad'ori- ca heeft tot 12 cm grote bladeren. Is het de variëteit purpurea dan ligt er een violetwaas over. De bloemen zijn lichtpaars. De HalogenA lamp geeft bijzonder licht en past in een gewone fitting. Wat de vermeerdering aangaat: hij hoort zichzelf uit te zaaien, maar dan moet er wel eerst een bloem zijn geweest. Wellicht is er iets met de bloei gebeurd, omdat de plant te droog stond (violen houden van voldoen de vocht), wellicht ook was de opgebrachte grond niet zo best. In elk geval hoop ik dat er volgende jaar toch weer een paar planten opkomen. Zorg dan dat ze voldoende vocht, niet te veel zon en niet te veel mest krijgen, zodat ze echt bloeien en zich verder kunnen uitzaaien. Want als het goed gaat dan is de labradorica een woekeraar. Hopen dat ie dat wordt. Nog een probleem: MEVROUW L.H. FOK- KEMA-ZORN UIT HAARLEM denkt dat de 1.80 m hoge, vroeg in het voorjaar bloeien de heester met leerachtig blad een camellia is. De beschrijving van de bloem en de bloei tijd doen dat vermoeden. Het feit dat de struik zo hoog is geworden en dus vele kou de winters heeft overleefd, doet me echter twijfelen. Doorgaans is de camellia verre van winterhard, maar er zijn uitzonderin gen en wellicht staat deze struik op een goed beschutte plaats met weinig zon. Want camellia's houden niet van te veel zon. En nu de vraag of je de plant kunt stekken. Het antwoord is heel simpel: neen. Maar af leggers maken wil vaak wel lukken. Buig hiervoor in het voorjaar een of meer laag hangende takken naar de grond. Maak aan de onderzijde met een scherp mes een klei ne snee in de bast, vooral niet te diep. Zorg dat de tak met de snee in de grond, die ver rijkt is met veel turf en goede tuingrond, te recht komt. Leg er een zware steen op, zo dat de aflegger, die nog met de moeder plant is verbonden, niet los kan laten en wacht dan geduldig. Volgend voorjaar zit ten er als het goed is fijne wortels op de plaats van de inkeping. Snij dan de tak door, zet deze in potgrond waaraan eventu eel nog wat turf is toegevoegd. In elk geval mag er weinig of geen kalk zitten in de ca- meUia-potgrond, want daar houden de planten niet van. Als het lukt bent u in het bezit van een bijna winterharde plant en dat is een hoge uitzondering op de camel- lia-rcgel. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vin den. De vraag kunt u opsturen naar Dami- ate Dagbladen, Postbus 507, 2003 AP Haarlem La.v. de redactie LEVEN EN WO NEN. voor drie tot zesjarigen nu de Little talking scholar, een sprekende computer met in steekkaarten die het kind prijst of het aan moedigt verder te gaan. Voor baby's zijn er de dansende Walt Disney-baby's van Mattel die reageren op geluid. Smart Start is een computertje met werkboeken waarmee kin deren vanaf vijf jaar leren rekenen. In de muziek zit Major Morgan die met een typisch computergeluid een toonladder herbergt van zeven noten, corresponderend met de eerste zeven letters van het alfabet. Kaarten met symbolen, cijfers en kleuren geven vervolgens hele liedjes aan. Voor ou- dère kinderen is er Computer-elektro van Jumbo, een aangepaste versie waarbij actu ele kaarten met vragen kinderen maar ook hun ouders wat kunnen leren. Audio-apparatuur De komst van de miniplayback-show heeft de meezingradio en cassetterecorder popu lair gemaakt. Robuust en vertederend is in dat kader voor peuters vanaf drie jaar de Rockin robot van Playskool. Een aanwinst voor op de kamer en goed doordacht met radio, cassetterecorder en meezingmicro- foon aangedreven door batterijen of via een adapteraansluiting op stroom. Knoppen in primaire kleuren met duidelijke symbolen geven de werking aan, in een aansluiting voor koptelefoon is eveneens voorzien. De walkman van hetzelfde merk is voorzien van een stevige draagband en koptelefoon. Otto Simon brengt onder de naam Recor ding studio een stevige stereo radio-casset terecorder uit met adapteraansluiting en meezingmicrofoon. In dezelfde serie zijn ondermeer ook een radiowekker, walkman en walky talky verkrijgbaar. Sony ten slotte vernieuwt zijn soundmixap- paratuur in kleur en door middel van twee microfoonaansluitingen zodat twee kinde ren kunnen meezingen. Nieuw is de stem vervormer die als extra zes voorgeprogram meerde geluidseffecten biedt. Iedereen heeft wel wat oude meubelen thuis, die eigenlijk te goed zijn om weg te gooien, maar toch niet meer passen in het interieur. Dan wordt het tijd om ze een nieuwe huid te geven, vindt Anne-Marie Riksen. Zij heeft zich gespecialiseerd in het geven van face-lifts aan oude meubelen. Daarnaast maakt ze in opdracht muurschil deringen. De natuur, Italiaanse fresco's en motieven uit oude culturen zijn haar voor naamste inspiratiebronnen. Voor een deel haalt ze deze uit de praktijk, bijvoorbeeld door haar reizen naar Italië, maar Riksen kan ook uren achtereen in de bibliotheek of bij De Slegte door boeken bladeren om de meest geschikte voorbeelden te vergaren. Drie muurschilderingen heeft de kunstena res tot nog toe gemaakt. Twee hiervan lij ken sterk te refereren aan Chinese motie ven, maar dit blijkt niet het geval te zijn. „Ik heb vaker gehoord dat mijn werk lijkt op Chinese schilderkunst, maar dat is niet be wust. Ik hou wel erg van exotische natuur en misschien dat dit, in combinatie met de aquarel techniek, als oosters overkomt." Wie meer informatie wil over de muur- en meubelschilderingen, kan hiervoor terecht bij Anne-Marie Riksen in haar atelier in het voormalige schoolgebouw aan de Deken Roesstraat in Utrecht. Eén van de Vlekkies: de plattegrond. Henny Huisman droeg h'm op tv, exclusie ve herenmodezaken namen h'm zonder aarzeling op in de collectie, niet gek voor in 'Vlekkie'. Maar wat koop je als je een Vlek kie aanschaft? Een overhemd, op precies te zijn een vrijetijds-overhemd maar dan wel een bijzonder exemplaar, want van één dessin worden er niet meer dan 250 ge maakt en soms nog minder. Robert Vlek en Josepha Puntman zijn de mensen achter dit puur Hollandse label, dat in Haarlem wordt ontworpen, waarvan de stof in het oosten van het land wordt bedrukt en het eindpro- dukt in Amsterdam gemaakt. Nog geen half jaar geleden zetten Robert en Josepha hun Vlekkie Textiles op met het idee een lijn mooie vrijetijds-kleding te brengen. Met beide benen op de grond begonnen ze voorzichtig, met een serie vrijetijds-over- hemden. Eigenlijk omdat Robert, een over- hemdenffeak, zoals hij zelf zegt, ontevreden was over het aanbod in de winkels. Josepha, die haar opleiding kreeg aan de modeacademie Charles Montaigne in Am sterdam, werkte voor de eerste serie over hemden drie dessins uit: koeien, een platte grond (Haarlem en Amsterdam) en gedeel telijk gepelde bananen. En wat maar weinig jonge modemensen overkomt: de betere herenmode- en/of vrijetijdskledingzaken van Groningen tot Maastricht zagen de Vlekkie (100% katoen, krimpvrij en kleurecht) wel zitten. In Goes bij voorbeeld, bij Wim Robijn liggen Vlekkies zij aan zij met de produkten van beroemde Italiaanse ontwerpers. En als je dan als Vlekkie van 198 gulden naast een Versace van 1400 gul den ligt....dan ben je toch gewoon een mee- nemertje. Rond de feestdagen komen er weer drie nieuwe Vlekkies, verpakt in een fraaie doos, in de winkel. En wie een schakende kennis eens wil verwennen, een medicus eens iets anders wil benaderen of een echte dieren vriend is, moet zijn of haar ogen maar eens goed de kost géven. Want zegt Robert: „On ze overhemden worden veel gebruikt voor de etalage. Wat niet wil zeggen dat de klant die daarom de zaak binnenstapt er ook met ons hemd uitkomt, maar we zijn wel opge vallen." Robert en Josepha komen nu om de drie maanden met een nieuwe collectie. Jo sepha: „Voorlopig specialiseren wij ons op overhemden. In de toekomst komt daar misschien andere vrijtijdskleding in jeans bij. Meer informatie: Vlekkie Textiles, Schaggel- straat 13 rood, Haarlem, tel. 023 - 320400. Sparen Zien wat je spaart! Dat kan met een spaar varken van transparante kunststof 36,50). Het houdt zijn eigenaar moeiteloos op de hoogte van zijn inhoud. Er kan een groot aantal muntjes in voordat het varken verza digd is. Halogeen verlichting in het interieur heeft sinds de verschijning van halogeenlampen met normale schroefBtting grote opgang gemaakt. De HalogenA lampen van Philips doen' het op het gewone elektriciteitsnet, zodat toepassing van het helderwitte halo- geenlicht nu op elke plaats in huis mogelijk is. Om speciale sfeereffecten te bereiken kan er een dimmerschakelaar worden ge bruikt. De grote belangstelling voorde i la- logenA lampen heeft ertoe geleid dat er nu ook een uitvoering in 60 Watt is versche nen. in heldere of opalen uitvoering. Het is een decoratief model, met een extra 'ballon' die het kwartsglas van de eigenlijk halo geenlamp beschermt. De nieuwe 60 W uit voering kost 19,95). Een greep uit de collectie van Montagne Jeunesse. Dierproefvrij Made in England, nu ook in Nederland: Montagne Jeunesse, een uit 65 produkten be staande lijn van dierproefvrije cosmetica. Alle produkten zijn verpakt in vierkante flesjes van gebruikt glas met een kurkdop die van gebruikt afval is gemaakt. Er zijn plantenextrac ten en oliën in verwerkt, alle zepen, shampoos en schuimbaden bevatten reinigingsmidde len uit kokos- en palmolie, die na enkele dagen biologisch worden afgebroken als ze in het afvoersysteem terecht komen. In de lijn vindt men huidverzorgingsprodukten voorde huidtypen vet (komkommer), normaal en gecombineerd (theunisbloem), droog (royal jelly met perzikpitolie) en gevoelig (vitamine E). Daarnaast is er een serie haarverzorgingspro- dukten voor droog en beschadigd haar. alsmede-voor normaal en vet haar. Ook tot de serie behoort een aant5 bad- en doucheprodukten. Twee zitstanden Het 'lattenstoeltje' Giano van Magis (835 gulden) bestaat uit drie delen van kunststof in combinatie met metaal en biedt twee zit- mogelijkheden. Als men een hoge, verstel bare rug verlangt, kan het stoeltje daaraan voldoen. Maar wie zijn benen liever wat on dersteuning gunt, kan het zitgedeelte een halve slag draaien, waardoor dit nu rugge deelte wordt. Desgewenst kan het verstel bare deel ook nog eens in horizontale stand worden gezet. Een kwart van het speelgoed-budget zal dit jaar opgaan aan videospellen en - apparatuur. Vooral de jeugd tussen de tien en twintig jaar gaat een spelcom puter aanschaffen, zo blijkt uit de jongste cijfers. Ook wil de jeugd eigen au dio-apparatuur. Cassetterecorder, wekradio en walkman krijgen steeds speel ser vormen. Opvallend in negatieve zin is de terugkeer van de batterij als energieverschaffer. 4711 Original Eau de Cologne komt welis waar in een nieuw jasje op de markt, maar het oude etiket blijft gehandhaafd. De naamsbekendheid van 4711 is groot, maar dat het watertje indertijd werd aangekon digd als zijnde een produkt dat vernissend werkt, de geest stimuleert en als wonderwa- ter 'aqua mirabilis' heilzame componenten bevat, staat een ieder niet meer duidelijk voor de geest. Op de verpakking staat ver meld hoe het produkt moet worden ge bruikt. De 75 ml flacon wordt gebracht in een tinnen blikje, dat na gebruik nog jaren als opbergdoosje dienst kan doen. TUIN 6 a 7 spellen door de consument gekocht. Eenzelfde aantal spellen wordt gemiddeld per Game-boy verkocht. Eenvoudiger van uitvoering is toch juist dit produkt de grote rage. Verantwoordelijk daarvoor zijn de spellen van Nintendo. Ma rio Bross, Turtles, Batman, Ducktails, Bugs Bunny en Robocop, het zijn bekende karak ters die de jeugd aanspreken. Veertig ver schillende spellen zijn er inmiddels voor de Game-boy en vanaf januari komen daar nog eens vier per maand bij. De jeugd tot 12 jaar kiest voor leuke en zachte items, daarboven worden de spel- thema's harder, wordt er gevochten en staat science-fiction met monsters en verschrik kingen in de belangstelling. Vervelend voor de consument is dat al deze spellen andere systemen hebben zodat alleen spellen van de gekochte spelcomputer kunnen worden gespeeld. CDI De videocomputer aangesloten op televisie wordt de toekomst. Eind volgend jaar zal naar verwachting in 1 op de 6 gezinnen zo'n computer staan opgesteld. Wie zo'n aanschaf overweegt, doet er goed aan een zogenaamde 16 bits-computer te kopen. Daarin zit de toekomst die CDI heet, een compact-disc met beeld. In het grotere ge heugen van de 16 bitscomputer past de CDI software waartegen Engels gesproken wordt en die er voor zorgt dat de spelcomputer antwoordt. Onder de naam PC Pal is er in Nederland Audio-apparatuur en computertjes voor eigentijdse peuters. isK«r-Prir De 'handheld' spelcomputer is dit jaar het decembergeschenk bij uitstek. Het aantal spelletjes is dit jaar fors uitgebreid. Wel blijft de prijs ervan hoog. Men verwacht dat er eind dit jaar in de bijna 2,3 miljoen Ne derlandse huishoudens met kinderen onge veer 450.000 spelcomputers staan. De spelcomputer van Atari, de Lynx, vorig jaar voor bijna 500 gulden op de markt ge bracht. is in prijs gezakt tot 279 gulden. Tachtig gulden minder kost de Nintendo Ga me Boy, die het zonder kleur moet stellen. De Game Gear van Sega, eveneens in kleur, wordt voor 349 gulden eigen dom. De Lynx heeft een fijnbelijnd scherm met een helder driedi mensionaal beeld in kleur. Als energiebron kan worden ge kozen tussen een adapter, de aanstekeraansluiting in de au to of batterijen. Een extra aan- sluitpunt biedt de mogelijk heid om een spelletje met meer lynxbezitters te spelen zodat een onderlinge compe titie ontstaat. Ruim 45.000 Lynxspelcomputers vlogen dit jaar al over de toonbank. Per computer worden gemiddeld Het activity-center Dansende baby's is tevens speeldoosje, dat reageert op de geluidjes van het kind. Stevige cassetterecorder met meezing-microfoon. Geschikt voor kinderen vanaf vier jaar. Dit stukje Fischer-Price- speelgoed kost ongeveer 139 gulden.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 28