Extra De lelijkste badplaats van de hele wereld Peruaanse kinderen moeten goud zoeken tot zij erbij neervallen Maandag 25 november 1991 Redactie: 023-150225 «JAN VAN DER NAT en FRANS VISSER* Vormgeving; ESTHER NYPEL5 27 Blackpool mist zo ongeveer alles... Het is ontegenzeglijk de lelijkste bad plaats ter wereld. In de straten over heerst de geur van goedkoop vet. Aan de boulevard gaan de oude, brokkelige gevels uit de vorige eeuw verborgen achter uitbouwsels van modem glas vanwaaruit bejaarden en invaliden de hele dag wezenloos naar de zee zitten te staren. Een zee die zo vervuild is dat alleen de meest roekelozen er nog hun sokken in wassen. BLACKPOOL CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Het Britse Blackpool heeft geen middel eeuwse ommuurde binnenstad, zoals Du- brovnik. Het heeft geen cultuurschatten, zoals Rimini. Het heeft zelfs geen zon, zoals Benidorm. Blackpool is een fantasieloos oord in een verarmde en afgelegen uithoek van Noordwest-Engeland, waar de regen een goed deel van het jaar het landschap geselt Toch is Blackpool de grootste badplaats van Europa. Het trekt meer toeristen dan Grie kenland met al zijn zonovergoten eilanden. Het heeft 120.000 hotelbedden - meer dan heel Portugal. Het bezit een pretpark dat na het Vaticaan de grootste toeristische attrac tie in Europa is. En het aantal gokautoma ten is er groter dan in Las Vegas. Terwijl alle andere Britse badplaatsen de cennia geleden in verval raakten, bleven in Blackpool de bomen tot in de hemel groei en. In het trotse Brighton aan de warme zuidkust moest een van de twee pieren we gens gebrek aan toeristen gesloten worden. In het koude en regenrijke Blackpool aan de Ierse Zee floreren er nu drie. Zelfs de op komst van Spanje als goedkoop vakantie land kon de Noordengelse stad niet deren - de afgelopen tien jaar nam het aantal be zoekers met een miljoen (per jaar) toe. En de toekomst brengt meer van hetzelfde: vanaf volgend jaar april zal het mogelijk zijn rechtstreeks van Schiphol naar Blackpool Airport te vliegen. De vraag is alleen: waarom zou iemand dat doen? Het is niet zozeer de zee die de toeristen in dichte drommen naar Blackpool lokt. Som mige badplaatsen stoten toeristen af omdat het weer te slecht is, andere omdat de zee te vies is. Blackpool heeft het zo geregeld dat zowel het klimaat als de kwaliteit van het zeewater er slecht is. Een schone zee onder een blauwe hemel zou rampspoed over Blackpool brengen. „Stel je voor dat ie dereen in het water ging liggen", zegt de ei genaar van een fried chicken-zaakje vol af schuw. „Wij moeten ook èrgens van leven." De zee, die zich in Blackpool in de gedaante van slecht gezuiverd rioolwater aan de be zoeker presenteert, heeft als functie eventu ele strandgasten te verjagen. Voor enkele uren duldt de zee de toeristen nog op het strand maar dan begint zij onweerstaan baar te wassen. De strandgasten worden te ruggeworpen op de betonnen zeewering die metershoog uit het zand oprijst. Staande met hun rug tegen het beton lijken zij verpletterd te zullen worden door de op komende golven maar dan blijken in de muur trappen te zitten waarover de toeris ten nog juist aan de schuimende, bruinige substantie kunnen ontkomen. Bij vloed heeft Blackpool geen strand. „De zee drijft de toeristen letterlijk het strand af en bij ons naar binnen", glimlacht John Brown voldaan. Als functionaris van First Leisure oefent Brown toezicht uit op de North Pier, die in 1863 werd gebouwd om de welgestelden de gelegenheid te bie den over zee te lopen zonder nat te worden. Nu, bijna 130 jaar later, is de 400 meter lan ge North Pier het domein van de werkende klasse van Noord-Engeland en Schotland. Er zijn twee hallen met fruitmachines en ander goedkoop vermaak, er is een kas waarin men tegen betaling van een pond (3,30 gulden) van eventuele zonnestralen kan genieten, er is een theater en er is een schoonheidswedstrijd voor baby's. En uiter aard is er de altoos afgeladen bar waar de jeugd samendromt. Coke en bier Met de North Pier vestigde Blackpool in de vorige eeuw zijn reputatie als badplaats. Nog altijd levert de pier zijn eigenaar, First Leisure, jaarlijks drie miljoen pond (tien miljoen gulden) op. Maar de North Pier is al lang niet meer de enige plek waar de toerist zijn geld kwijt kan. Langs de boulevard kan hij zich over een afstand van ruim tien kilo meter 'original hamburgers' aanschaffen, alsmede hot dogs, donuts en patat en deze wegspoelen met coke en bier. Blackpool heeft de hoogste bierconsumptie per hoofd van heel Engeland. De boulevard is zó lang dat het stadsbe stuur een tramspoor heeft aangelegd om de toeristen tussen de verschillende attracties op en neer te kunnen rijden, hoewel voor dit doel ook paarderijtuigen beschikbaar zijn. De tram stopt bij plekken als 'Pleasure Beach' en 'Sand Castle', en moet ook de enige ter wereld zijn met 'MacDonalds' als officiële halte. Hoewel vele toeristen gewoon dagjesmen sen zijn, heeft de helft na een dag de smaak pas goed te pakken. De blijvers kunnen dan kiezen uit 3.500 hotels, die in prijs variëren van 5,5 pond (18 gulden) tot 90 pond (300 gulden) per nacht. Vele hotelletjes zijn blij kens de neon-reclames zelfs uitgerust met 'faciliteiten om thee te zetten' (een thee pot). Omdat de zee toch te smerig en te koud is, valt het hoogseizoen in Blackpool later. „Wij krijgen de meeste toeristen tussen eind september en begin november", zegt onder-directeur John Hall van het toeris tenbureau. „In die periode ontsteken wij de verlichting". Dikke buiken De 'Illuminations' (verlichting) is een be grip dat sinds 1879 met Blackpool in ver band wordt gebracht. In dat jaar was Black pool de eerste Engelse stad na Londen die elektrisch verlicht werd. Sindsdien is het licht er nooit meer uitgegaan. Tegenwoor dig wordt de boulevard verlicht door een half miljoen gekleurde lampen die figuren vormen uit Disneyland en samen met de ki lometers neon-reclames elke avond hon derdduizend mensen de straat oplokken. Als de lampen aangaan, verschijnen de au to's met open dak op de boulevard en wordt het trottoir getransformeerd in een optocht van hamburgers consumerende, in jogging-pakken gehulde, veelal dikbuikige vakantiegangers. „Het is de gemeente die de kosten van de verlichting, 1,5 miljoen pond (5 miljoen gul den) per jaar, draagt", zegt John Hall enigszins zuur. „De zakenwereld strijkf het geld op dat de toeristen, onder meer aange lokt door die verlichting, uitgeven." Daarbij gaat het niet om kinderachtige be dragen. Samen besteden de vakantiegan gers jaarlijks zo'n 435 miljoen pond (bijna anderhalf miljard gulden). Voor de kinderen is er het pretpark Pleasure Beach, dat meer attracties heeft dan enig ander in Europa. Voor de ouderen zijn er vier theaters, waar onder het grootste van Engeland (2.900 zit plaatsen). En voor de jongeren zijn er 45 nachtclubs en een veelvoud aan pubs. Pleasure Beach is zo bizar dat Arabische fa milies zich in hun privé-vliegtuigen laten overvliegen om er de dag door te brengen. „We hebben vorig jaar 2.000 bezoekers uit het Midden-Oosten gehad", zegt Helen O'Neil, die de public relations van het pret park verzorgt. Eén Arabier zag kans op een enkele dag 10.000 pond (33.000 gulden) uit te geven. Een ander wilde een complete at tractie kopen en mee naar huis nemen". Om met de tijd mee te gaan wil Pleasure Beach deze winter een achtbaan aanleggen die ruim 60 meter hoog is en waarvan de treintjes een snelheid bereiken van 136 kilo meter per uur. „Dit is het soort attractie dat ze in Disneyland nooit zouden bouwen", glundert directeur Geoffrey Thompson. In tegenstelling tot de Zuidengelse bad plaatsen, waar de vergane glorie van af druipt, straalt Blackpool leven uit. First Lei sure investeert dit en volgend jaar zeven miljoen pond (23 miljoen gulden) in de North Pier en voor de Blackpool Tower is het dubbele uitgetrokken. Kitsch Van alle monumenten van massatoerisme is de Tower wel het meest kenmerkend voor Blackpool. Weinig andere steden zou den in deze tijd nog te koop lopen met een stalen bouwsel dat een duplicaat is van de Parijse Eiffeltoren. Pogingen honderd jaar geleden om er in Londen een te bouwen faalden en de 'Eiffeltoren' van Liverpool werd in 1921 ontmanteld. Maar Blackpool laat zich volgadme voorstaan op zijn Tower. Voor de liften, die de vakantiegangers naar de top brengen, vormer^ zich dagelijks rijen van drie uur. Op het bovenste platform be vindt zich een telefoon, zodat toeristen van af de Tower naar huis kunnen bellen, en vanaf volgend jaar komt er zelfs een brie venbus. Maar de Tower is meer dan alleen een kitscherige toren. Tussen de stalen po ten bevindt zich een circus, daarboven een ballroom in Victoriaanse bouwstijl en een 'kinder-jungle' voor de allerkleinsten. „Per dag hebben we 10.000 tot 14.000 bezoe kers", zegt Mary Killingbeck, marketing manager van First Leisure. „Gemiddeld blij- Maar terwijl de Tower en het Pleasure Beach centra van vermaak zijn voor bejaar den en gezinnen, wordt Blackpool's nachts het domein van de jeugd. „Blackpool is de enige badplaats in Engeland waar de ge middelde toerist steeds jonger wordt", zegt John Hall. „We zijn zelfs wat beducht voor het imago dat de stad daardoor krijgt. Veel mensen associëren jongeren met bier en vandalisme." Zwangere meisjes Vooral in het weekeind zijn de honderden pubs afgeladen vol. Voor het gigantische ca fé op de North Pier beginnep zich zaterdag middag al rijen te vormen. Als de pubs om één uur 's nacht sluiten, twee uur later dan in Londen, verplaatst het circus van meisjes in minirok en hanige jongens zich naar de nachtclubs en disco's. De grootste. Palace aan de boulevard, kan volgens First leisure- manager Kevin Sands 3.000 mensen her bergen, maar is vaak toch nog te klein. Wat zich na de nachtclub in de 3.500 hotels afspeelt, laat zich niet moeilijk raden. Eén op de veertien minderjarige meisjes raakt in Blackpool zwanger. Dat is de hoogste score in heel Engeland... Aan arbeidsvoorwaarden en eerlijk loon hebben opzichters in Amazone-oerwoud geen boodschap Veel kinderen die goudzoeker zijn geweest hebben thuis aanpassingsproblemen en gaan zwerven. K MEJIA RUSCONI. IPS Zo'n zesduizend kinderen werken in Peru als slaaf in goudmijnen en op rivierbeddin gen waar goudhoudend zand gezeefd wordt. Diep in het Amazone-oerwoud wor den jongens tussen de elf en achttien jaar afgebeuld door opzichters die geen enkele boodschap hebben aan arbeidsvoorwaar den of zelfs maar aan een eerlijk loon voor gedane arbeid. In september kwamen deze praktijken aan het licht, nadat clandestiene massagraven waren ontdekt niet ver van de plaatsen waar naar goud gezocht wordt. In de graven werden de lijken aangetroffen van kinderen en jongeren die bij de gouddelverij waren omgekomen. Cecilia Torres, uitvoerend se cretaris van de Organisatie voor de Rechten van het Kind in de Inca-regio, bevestigt dat de meeste kinderen het goudzoeken niet overleven. Als ze er al in slagen om hun ou derlijk huis te bereiken, zijn zij er slecht aan toe door ziekte en emotionele uitputting. Ook Jesus Guillen, lid van het onafhankelij ke centrum Bartolome de las Casas, is op de hoogte van het slavenbestaan van meer dan zesduizend kinderen in de provincie Madre de Dios, tegen de grens met Brazilië aan. Hij legt uit dat ronselaars in Andes-steden als Puno, Juliaca en Cuzco op straat contact leggen met potentiele werknemertjes of hun familieleden. Hen wordt mondeling een overeenkomst aangeboden van negen tig dagen werk, waarna zij uitbetaald zullen krijgen. Een minderjarige zou daarmee tweeeneenhalve dollar per dag verdienen. Niets zwart-op-wit Voor dat bedrag zijn veel jonge jongens be reid hun huis hoog in de Andes te verlaten en af te reizen naar de jungle. Alleen komen zij er daar achter dat, omdat er niets zwart- op-wit staat, de werkgevers wat betaling be treft aan spontaan geheugenverlies li)den. Ook andere algemene arbeidsvoorwaarden, zoals een achturige werkdag, worden met voeten getreden. Bovendien worden de kin deren vaak geslagen en mishandeld. „De kinderen die er in slagen te ontkomen, hebben thuis allemaal aanpassingsproble men. De meeste kinderen die in de straten van Cuzco leven, zijn goudzoeker geweest in Madre de Dios", legt Torres uit. Volgens haar hebben veel van deze kinderen onge lukken gehad als gevolg van oververmoeid heid en bloedarmoede. Geen van hen wordt bovendien ingeënt tegen tetanus en gele koorts, ziekten die in het vochtige regen woud veel voorkomen in tegenstelling tot het hooggebergte waar de jongens vandaan komen. Dus is het niet vreemd dat veel jonge arbei ders hun ouderlijk huis niet meer terugzien. Degenen die in de rivier verdrinken of aan een ziekte, vermoeidheid of mishandeling bezwijken, eindigen in haastig gegraven kuilen in het oerwoud. Afgevaardigde Julio Castro geeft toe dat er verscheidene gehei me begraafplaatsen in de buurt van de ri vier Madre de Dios zijn aangetroffen. Vorige maand hebben de autoriteiten van Huepetue, een geisoleerd district in de pro vincie Madre de Dios, een aanklacht inge diend bij het openbaar ministerie tegen de goudzoekerspraktijken. Desalniettemin maakte het hoofd van het openbaar minis terie, Hugo Concha, na een bezoek aan Huepetue, een akte op waarin hij het be staan van de massagraven ontkende en de onmenselijke behandeling van de jongens bij het goudwassen van de hand wees. Daardoor werd het dossier van de aan klacht gesloten. Getuigenissen van de jongens zelf laten echter geen twijfel over de omstandigheden bestaan Zo vertelt Ale\ Ine (IS) dat hij vanaf vijf uur 's ochtends tot zes uur 's avonds moest werken: een werkdag van dertien uur. Een jongen uit Cuzco zegt dat hij op straat met zijn moeder werk aange boden kreeg door enkele ronselaars, die hem voor drie maanden een „contract aanboden op voorwaarde dat hij pas aan het eind van de arbeidstermijn uitbetaald zou krijgen. Hij heeft alleen geld gekregen voor de heenreis, en van de paar jaar dat hij er werkt, schat hij al anderhalf jaar geen loon meer te hebben ontvangen. Hij maakt zich ook grote zorgen over zijn moeder. Volgens de gemeenst hap is zij in maart ge storven. Een terugreis naar huis kan-hij niet betalen. Soledad Cisneros, lid van de Jeugdcommis sie van de Orde van Advocaten, beweert dat minderjarigen tussen de dertien en achttien jaar alleen werk mogen verrichten, wanneer de rechter daarvoor toestemming heeft ver leend. De wet waarin arbeid van minderja rigen en vrouwen is vastgelegd, bepaalt dat minderjarigen geen werk onder de grond mogen verrichten, behalve met een speciale volmacht van de arbeidsautoriteiten en met steun van een medische verklaring dat het werk niet schadelijk is voor de gezondheid van de kinderen. Crisis in landbouw Guillen van het centrum Bartolome de las Casas vertelt dat het hele drama in 1970 be gon. toen in hel gebied goud was gevonden en goudzoekers en geldwolven naar het ge bied toestroomden Tegelijkertijd ontstond de crisis in de landbouw in de Andes di nog steeds voortduurt. „Daardoor zijn hel dorpen vanaf de hooglanden naar het oe woud getrokken op zoek t Guillen. Tc eens dat men eei opzetten die kinde moet bevrijden er vandaan komen r van die plaatsen t taai Mui rei)i Guillen zijn het erove reddingsbrigade moe *en die als slaven werke naar het dorp waar z. noet terugbrengen. wv

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 27