Sport HET FAXEN IS UIT DE HAND GELOPEN althans volgens de beschaafde whizzkids uit Heemstede Rugbyteam niet langs de Belgen Aart Stigter in Baarn sterk over tien kilometer Monica Seles rekent af met Navratilova facta Maandag 25 november 1991 Redactie: 071-161100 Eindredactie: NIEK FAAS* Vormgeving: SIMON DE GRAAF 25 NIEUWSLIJN Duitse sport benadert stasi-probleem BERLIJN De Duitse sport wil na de doping ook eindelijk iets gaan doen aan het Stasi-probleem. De voorzitter van de Duitse sportbond. Hans Hansen, heeft opdracht gekregen vroegere re laties tussen Oostduitse sportfunctionarissen en de inmiddels ontmantelde staatsveiligheidsdienst na te gaan. Uit steeds meer bronnen komen verhalen los hoe de Stasi in de DDR de sport in een ijzeren greep had. Elke ploegleider moest bij een reis naar het buitenland een verklaring van zeven punten ondertekenen. De official zelf werd door een informele Stasi medewerker, die meereisde, gecontroleerd. Diens rapport ging naar de Duitse Turn- en Sportbond (DTSB). Daar zat een gehei me afdeling van de staats-veiligheidsdienst. Jarryd/Fitzgerald maken het waar JOHANNESBURG Jarryd/Fitzgerald hebben in Johannesburg hun faam als beste dubbelcombinatie van 1991 bevestigd. De dertigjarige Zweed en de even oude Australiër bedwongen giste ren in de eindstrijd van het 18e ATP-dubbelkampioenschap voor 4500 toeschouwers in Johannesburg de Olympische kampioe nen Ken Flach/Robert Seguso met 6-4 6-4 2-6 6-4. Havelange: WK '98 in Frankrijk MILAAN - De voorzitter van de FIFA. Joao Havelange, heeft in éen interview met La Gazzetta dello Sport verklaard, dat hij nog een termijn (tot 1998) de sceptor wil zwaaien over het mondiale voetbal. De Braziliaan heeft zich tot doel gesteld om de volgende vier WK-eindtoernooien in verscfiillende continenten te laten plaats vinden: „Na het WK in de USA, lijkt het mij verstandig dat Europa aan de beurt is. Frankrijk is de meest serieuze kandidaat en persoonlijk denk ik de enige. Marokko hoeft niet te wanho pen, want het lijkt me beter dat dat land nog even op zijn kans wacht. Ik wil de eerste twee WK's in de volgende eeuw in Azië en Afrika laten plaatsvinden. Dan zou mijn doelstelling zijn be reikt." Ere-voorzitter De Spartaan overleden LEIDEN - In zijn woonplaats Oegstgeest is gistermorgen ere voorzitter Aad Paardekooper van AV De Spartaan onverwachts aan een hartstilstand overleden. Ingenieur Paardekooper was van 1963 tot 1978 voorzitter van De Spartaan. In die functie, maar ook daarbuiten was hij de motor achter de bloei van de in 1961 opgerichte vereniging. Tot zijn dood was hij zeer betrokken bij en actief in de vereniging. Aad Paardekooper is 73 jaar ge worden. 'S-HERTOGENBOSCH De Nederlandse rugbyploeg is er zaterdag in Den Bosch tegen België niet in geslaagd revanche te nemen voor de 15-9 neder laag van het voorjaar. Na een matig duel werd het 9-9, de vijf de remise in de reeks tussen beide landen. Oranje moest winnen om een goede kans te behouden op promotie naar de A-poule van de FIRA-competitie. Door een agressieve start waarin Neder land via een strafkick van Leide- naar Mare Michelsen reeds in de tiende minuut een 3-0 voor sprong veroverde, leek een ge makkelijke overwinning in het verschiet te liggen. Opnieuw bleek het een typi sche onvoorspelbare Neder land-België confrontatie. Zo ook in dit 55ste treffen. Daarbij kwam nog dat Mare Michelsen enkele malen faalde bij het ne men van strafkicks, waardoor het goede spel van vooral de Hagenaars Eman en Hadi- nogoro en ook de Eemlander Van Essenveld niet werd geho noreerd. Tot drie maal toe verzuimde Michelsen Oranje op zeker te scfiieten, maar aan Belgische zijde had de kicker Wells het oog er ook niet in. Hij faalde vier maal. Vlak voor rust scoor de Eman de absolute uitblinker, een fraaie try, en door de con versie van Michelsen, leidde Nederland bij rust comfortabel met 9-0. In de tweede helft gooiden de Belgen alle schroom van zich af. Het was Wells die reeds na ze ven minuten de achterstand verkleinde via een strafkick tot 9-3. Daarna miste hij echter twee maal op rij. België voelde echter dat het op de weg terug was en Desmedt drukte dat uit in twee goed genomen straf kicks, die België op gelijke hoogte brachten (9-9). DIOK Hoewel DIOK acht spelers le verde voor de nationale ploeg, moest de landskampioen een dag later 'gewoon' aan de bak om het inhaaJduel tegen Oister- wijk af te werken. Dat leverde evenwel geen probleem op. Met de onverslijtbare Kees Koemans en met trainer/coach Dick Al- tink in de gelederen werd de de butant in de ereklasse naar een dikke 64-0 nederlaag gespeeld. DIOK klasseerde zich daardoor in de reguliere competitie als eerste, hetgeen voor de play offs voordelen heeft. Kees Koemans. trainer bij DIOK van de voorwaartsen nam in dit bijzonder eenzijdige duels ARCHIEFFOTO overigens een try én een con versie voor rekening. Ook coach Dick Altink liet zien niet onbe tuigd en scoorde een try. Gott fried Bos was topscorer van de ploeg. Hij scoorde drie tries en converteeerde vijfmaal. Kum- mer. Verhoog. Chaudron (2), Secci. Beers en Berendsen zorg den voor de overige punten. Enige smet op de zege was het wegzenden van Yves Kummer. Bassets Een klasse lager kwalificeerden zowel de Bassets als DIOK 2 zich voor de play-offs. De Sas- senheimers wonnen met 22-0 knap van Oenoemenoe en de reserves van DIOK versloegen Oldfants. De vrouwen van DIOK zegevierden met 56-0 over de Pickwick Players uit Deventer. NEW YORK RTR Monica Seles heeft een overtui gend seizoen bekroond met een zege bij de Masters in New York. In de finale tussen twee generaties zegevierde de num mer één van de wereldranglijst r.iet 6-4 3-6 7-5 6-0 over de 35- jarige Martina Navratilova. Seles, nog altijd niet meerder jarig (ze wordt op 2 december achttien), verdiende met het be houd van de titel 800.000 dollar en schroefde daarmee haar jaarverdienste op tot 2.457.758 miljoen dollar, een kleine vijf miljoen gulden. Daarmee over trof de jonge Joegoslavische royaal het seizoenrecord van Navratilova uit 1984 dat op 2.173.556 dollar stond. Navratilova werd voor de zo veelste maal gedreven door de gedachte een nieuw record te kunnen vestigen. De achtvoudi ge kampioene had zich zaterdag opvallend gemakkelijk ontdaan van de Graf-bedwingster Jana Novotna (6-1 6-4) en leek op weg naar haar 158ste titel: één meer dan het all-time record van Chris Evert. Maar Seles was er de speelster niet naar ook man ofge medeweridng an dat streven te verlenen. Ze had zich met tweemaal 6-1 ontdaan van Gabriela Sabatini en ook Navratilova moest uit eindelijk diep buigen voor de knallende klappen in en vanuit het achterveld, die met veel vo caal geweld werden geprodu ceerd. Maar dat gebeurde pas nadat aan het eind van de derde set Seles toch nog even had ge wankeld. De 19.000 bezoekers van Ma dison Garden kregen een pak kende thriller te zien. waarin Seles aanvankelijk domineerde en Navratilova niet hart en h 1 terugvocht. De doorbraak in de achtste game van de twe.-dr m i. nadat ze even tevoren drie bal len op breakpoint had afge weerd. bracht de vele Navratuo- va-fans op de banken. Maar de vreugde duurde niet lang. LEI PEN W1LMAR KQRTLEEVER ATLETIEKMEDEWERKER Aart Stigter was gisteren te sterk voor zowel Jan-Dirk Hazeleger als Theo van der Veer. De atleet van AAV '36 was in Baam op permachtig over tien kilometer. Voor Stigter verliep de eerste wedstrijd om de Wintercup („Nu ik de eerste gewonnen heb, zal ik aan de andere twee waarschijnlijk ook wel mee doen") betrekkelijk gemakke lijk. Al na enkele kilometers liep de man uit Wijk bij Duurstede op kop, een positie die hij niet meer uit handen zou geven. Achter Stigter probeerden ei genlijk alleen Jan van Rijthoven en Jan-Dirk Hazeleger de AAV- er bij te houden. De Katwijker liep lange tijd samen met eerst genoemde, maar moest deze kort voor het einde van de wed strijd laten gaan. Theo van der Veer was inmid dels aan een inhaalwedstrijd begonnen. De tijd (3035, tegen 30.00 en 30.26 van Stigter en Hazeleger) en plaats van de Lei derdorper waren dan ook het meest opvallende resultaat in Baam. „Ik had gewoon dat beetje extra vandaag. Door mijn krachten te verdelen, wat Stigter me vooraf had aangeraden, kon ik in de eindfase nog veel atle ten achterhalen" aldus Van der Veer. Warande-cross De prominentenrace van de Til- burgse Warandeloop kende in Huub Pragt de beste streekat- leet. Mede door een zware trai- ningsweek klasseerde ook Pragt zich pas als 25ste met zijn tijd van 31.43. Ruim achter Pragt beschouwde Han Kulker de tien kilometer-loop als training. De bekendste Bataaf hield zich in en finishte daardoor als 37ste. Spartaanse Annet van Veldhui zen onderscheidde zich bij de vrouwen met de vijftiende plaats. In de 'gewone' mannencross (7800 meter) wist ook Casper Ravensbergen een aantal goede crossers achter zich te houden. De achttiende plaats in 25.29 is dan ook een knappe prestatie. Spartaan Erik Bakker zat met 25.34 vier plaatsen achter de Bataaf. Bij de veteranen werden de Spartanen Piet van der Poel en Victor Zonneveld in de klas sen I en II respectievelijk vierde en tweede (in 26.05 en 27.01). De korte cross (2600 meter) leerde. Joost la Lau dat in echt sterke races de ereplaatsen minder eenvoudig te veroveren zijn dan elders. Ia Lau kon met zijn snelle start de concurrentie niet vér genoeg van zich af schudden en werd slechts vijf de. In zijn eerste senioren wed strijd behaalde Mark van Bel. ruim vóór zijn clubgenoten Ar nold van Atten en Paul Straat hof, de 27ste plaats in 7.45. Sas- kia Engels klasseerde zich ten slotte als tiende bij de «neisjes A Wat was de fax toch een schitterende uitkomst. Handig en razendsnel. Totdat iedereen de fax ontdekte. Want nu is de ellende niet meer te overzien. Files voor de fax, bergen pa- pier en onnodige irritaties alom. Gelukkig biedt FactaNed nu voor alle bedrijven met een net- werk de absolute oplossing. De FactaNed Lan Fax. Een natio- nale primeur, waarmee in één klap alle fax-problemen verdwijnen, ledereen kan faxen vanaf zijn eigen werkplek. Zonder nog papier te gebruiken. Bovendien worden alle faxen automatisch geadministreerd terwijl tal van mogelijkhe- den, zoals het opnemen van uw handtekening en bedrijfslogo in de tekst, de kwaliteit van uw faxen aanzienlijk verbetert. Is bij u het faxen ook uit de hand gelopen? Of wilt u een opti- maal gebruik maken van uw netwerk? Vul dan de bon in voor een demonstratie van het FactaNed Lan Fax Pakket. Of bel 023-290600. Of fax ons nog een keertje ouderwets 023-294970. Een afspraak is snel gemaakt en verplicht u natuurlijk tot niets. FactaNed is geautoriseerd dealer van IBM, Token Ring Hewlett-Packard, Toshiba, Novell en Microsoft Netwerk Specialist. COUPON Naam bedrijf Naam: m v* Afdeling: Adres: Postcode/Plaats: Telefoon: Doorhalen wat met van toepassing is. Ja. ik ben geïnteresseerd in de mogelijkheden van de FactaNed Lan Fax. Belt u mij voor een afspraak. Stuurt u mij meer informatie- In een ongefrankeerde envelop sturen aan. FactaNed BV, Antwoordnummer 303,2100 VB Heemstede. FactaNed BV, Herenweg 29, 2105 MB Heemstede. Telefoon 023-290600

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 25