Sport Wouters vindt bij Bayern geen gehoor D Extra voorwaarden 'Voetballen in 2000' W 7 LEIDSCHE VOETBAL VERENIGINGEN Maandag 25 november 1991 Redactie: 071-161400 N JOUSTRA AD V A (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER Y WANROOY ROB V Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: SIMON DE GRAAF 23 JAN WOUTERS gaf vooral voor de rust nadrukkelijk van zijn aanwezigheid blijk. Hij was toen 37 keer aan de bal en liet bijna louter goede acties noteren Het rapport Voetballen in 2000 is in de vergadering van het amateurvoetbal nauwelijks dichter bij de werkelijkheid gekomen. In Zeist meldde de woordvoerder van de ama teurs. Hennie van Bemmel, de instemming van de meerder heid van de sectie met het rapport. Hij noemde echter in één adem een twaalftal voor waarden waaraan voldaan zou moeten worden, waarmee het akkoord een zeer scherpe rand kreeg. Het betaalde voetbal zal zich daar zonder twijfel aan snij den. Het rapport wil onder an dere de doorstromingsregeling tussen de secties vastleggen, een verruiming van de ama teurbepalingen en een inde ling in het betaalde voetbal van een ere- en twee eerste di visies met ieder zestien vereni gingen. Van Bemmel legde daar nog de volgende punten bovenop vóór een landelijke competitie van de B-junioren lot stand kan komen: het opwaarderen van de ver goedingssom voor amateurs, die een contract tekenen een extra-vergoeding van de Betaald Voetbal Organisaties bij doorverkoop van spelers een directe betaling wanneer een (jeugd)speler overgaat en geen uitstel tot hij het eerste elftal bereikt geen wedstrijden op doorde weekse dagen. Het sectiebestuur zal de plan nen voor de landelijke compe titie van de B-junioren aan de vooi jaars. vergadering aanbie den. In zijn openingswoord stel de voorzitter Ad Lansink dat het internationaal niet goed gaat met de jeugdelftallen en dat het programma voor het toernooi om de KNVB-beker niet echt aantrekkelijk is voor de vertegenwoordigers van de amateürsectie. Hij achtte het echter niet in het belang van het toernooi nu al weer wijzi gingen in de opzet aan te brengen. Het amateurbestuur wil ook met de andere sectie nadere 'afspraken rriaken over sponso ring en commercie. Lansink noemde de door het amateur voetbal opgestelde zogenaam de knelpuntenlijst. Het bonds- bestuur, waarin beide secties gelijkelijk vertegenwoordigd zijn, zal er op 12 december over spreken. In zijn slotwoord noemde Lansink het overleg over de zogenaamde knelpun ten opnieuw. Hij voegde er een weinig belovend zinnetje aan toe: „Dan kunnen wij kij ken of het 'zogenaamd' blijft". De voorzitter stipte ook de problematiek binnen de scheidsrechterij aan. Hij op perde de mogelijkheid de clubs de verplichting op te leg gen scheidsrechters te leveren. Het bestuur zal daarover met de scheidsrechterscommissie, de organisatie van scheids rechters en de afdelingen van gedachten gaan wisselen. De amateurvergadering stel de 250.000 gulden beschikbaar voor een onderzoek door een extern bureau naar de struc tuur van de bond. die aanpas sing behoeft. Eén van de pun ten daarbij is het terugbrengen van het aantal afdelingen van twintig naar bijvoorbeeld veer tien, mede om de doelmatig heid van de werkzaamheden te verbeteren. Oji dit moment telt de kleinste afdeling 19.000 leden en de grootste (Noord- Brabant) 150.000. Bert Clavan, elftalbe geleider van Rijns- burgse Boys in het programmablad van Quick Boys over wie hij de vervelendste speler en trainer vindt: „De vervelendste trainer vind ik Hans van der Zee omdat hij vaak afgeeft op collega-trainers en steeds zeurde dat Rijnsburgse Boys betaalde, terwijl hij nu zelf het bestuur kennelijk vijf Amsterdamse spelers bij hem met zijn ideeën heeft voetballen. De vervelendste speler vind ik Marco Dijkhuizen van Quick Boys omdat hij niet recht voor zijn raap is. Hij is net een slang. Hij naait een tegen stander een kaart aan, aait hem over zijn bol en probeert hem dan even later weer ee/i kaart Idem: „De gezelligste club is LIC. Als je daar de bestuurskamer binnen komt. lijkt het net een verjaar dag. Doelman Toni Schumacher van Bayern München over Jan Wouters, in de Krant op Zondag: „Een dirigent. Hij heeft geen angst. Praat veel. Nee. niet met mij. Wij zijn twee alte Hasen, oude rot ten. we hoeven niet veel te praten. Ik heb hem alleen gezegd, dat ik nogal eens ver van mijn doel speel, in verband met even- I~1 A tuele terugspeelbal- len..." Vader/trainer Rien Mellaard na de breuk met zijn zoon, ver springer Emiel, in de Haagsclie Courant: „Emiel blijft mijn kind. ik zal al tijd van hem houden, maar hij heeft mij wel pijn gedaan. Ik ben ervan overtuigd dat ik het altijd honderd procent goed heb gedaan. En dan ineens zegt-ie: pa, we zetten er een streep onder." Emiel Mellaard, ter verklaring: ..Ik werd er doodziek van. Wij konden over niets anders meer praten dan over verspringen. En wie elke dag erwtensoep eet. wordt daar op den duur ook kotsmisselijk van." Bokser Arnold Vanderlijde af gelopen week na zijn zoveelste verlies (in de WK-finale) tegen de Cubaan Felix Savon in een ANP-verslag: 'Ik geloof niet clat ze me goed begrepen jan Wouters schreeuwde zich bij zijn debuut voor Bayern München de longen uit het lijf. Zijn aanwijzingen waren vooralsnog evenwel aan dovemansoren gericht. ..Ik geloof niet dat ze goed begrepen wat ik bedoelde", stelde de ex-Ajacied minzaam glimlachend en met gevoel voor nuance vast. H^N GPD-VERSLAGGEVER „Je kunt", viel teamchef Sören Lerby. Wouters' steun en toe verlaat dezer dagen, hem bij, „ook niet verwachten dat er di rect al naar hem wordt geluis terd. Maar zijn invloed wordt de komende tijd alleen maar gro ter. Ik ben er voor honderd pro cent van overtuigd dat Bayern München met Jan beter gaat voetballen." Zaterdag was daarvan nog geen sprake. In het eigen Olym- pia Stadion bleef FC Bayern München Karlsruher SC welis waar de baas (1-0), maar Jan Wouters moet zich kapot zijn geschrokken van het niveau waarop zijn nieuwe ploeg ac teerde. Stefan Effenberg scoor de al na acht minuten, maar de Duitse recordkampioen (twaalf nationale titels) had het aan een flinke portie fortuin, slecht mik kende KSC-aanvallers en aan scheidsrechter Strigel te danken dat het op de been bleef. „We hebben geluk gehad", conclu deerde later ook Sören Lerby. Opel Bij arbiter Strigel wordt volgens de Deen binnenkort een Opel (shirtsponsor van Bayern Mün chen. red.) voorgereden, „met nog maar zeven kilometer op de teller." De Deen. altijd te porren voor een geintje, bedoelde dat uiteraard gekscherend, maar dat neemt niet weg dat de ho peloos falende fluitist zwaar op de hand was van de thuisclub. Zo keurde hij een glaszuiver doelpunt van de KSC'er Srecko Bogdan af. En vertikte hij het de bal op de penaltystip te leggen toen doelman Toni Schuma cher de doorgebroken Mehmet Scholl ten val bracht. Met Boris Becker als één van de 20.000 belangstellenden, groeide Jan Wouters in zijn eer ste optreden in het Bayern-shirt direct al uit tot de beste man van de topclub in verval. Een al te grote kunst was dat nou ook weer niet, want rondom hem streden geklungel en geknoei om voorang. Wouters gaf vooral voor de rust nadrukkelijk van zijn aanwezigheid blijk. Hij was toen 37 keer aan de bal en liet bijna louter goede acties note ren. Na de doelwisseling waren zijn balcontacten veel geringer in aantal; 16 om precies te zijn. met daarbij een handvol be langrijke intercepties. Wouters, in Nederland een prominent kaartenverzamelaar. maakte slechts één overtreding- Libero Een taktische ingreep van Lerby in de pauze was er de oorzaak van dat de 41-voudige interna tional in de tweede helft een veel anoniemere rol vertolkte. Wouters kreeg toen de opdracht als een onvervalste libero te ac teren. Hij hield zich er strikt aan en liet avontuurlijke uitstapjes naar het middenveld achterwe ge. Lerby: „In Nederland is het de gewoonste zaak van de we reld dat de vrije verdediger in schuift naar het middenveld, maar in Duitsland zijn ze een vrije verdediger gewend die achter de mandekkers speelt. De mandekkers hier worden ook direct zenuwachtig als de rugdekker voor hen loopt". Het is overigens niet de bedoeling dat Wouters libero blijft. Lerby: „Na de winterstop, als iedereen weer fit is. wordt Jan chef-mit- tellinie". Uiteraard was Jan Wouters blij zijn debuut met een over winning te hebben afgesloten. Hij was evenzogoed realist ge noeg te beseffen dat het een dubbeltje op zijn kant was ge weest. „Het is duidelijk dat het nog niet liep zoals het zou moe ten lopen". Tijdens de trainin gen was het de 31-jarige IJssel- steiner al opgevallen dat de ma nier van voetballen van Bayern München nogal verschilde met die van Ajax. „Ik was gewend bij balverlies de tegenstander zo snel mogelijk aan te pakken, en dat ook zo ver mogelijk van het eigen doel af te doen. Hier stel len ze zich veel afwachtender op. Ze laten zich eerst terugzak ken en dan pas beginnen ze te verdedigen. Daar zal ik aan moeten wennen". Jan Wouters was bij zijn eerste optreden in München meteen ook de beste man bij Bayern Niet zo moeilijk, want erg veel stelde het vertoonde spel van de Duitsers niet voor. Dat hij als de redder van Bayern München naar de Zuid- duitse metropool is gehaald, deerde hem niet. En het interes seerde hem evenmin een zier dat een buitenlander in de Bun- desliga twee keer zo goed moet voetballen als een Duitser om aanzien af te dwingen. „Dan moet ik maar proberen om twee keer zo goed te spelen", liet hij schouderophalend weten. „Ik ben natuurlijk geen Gullit of Maradona die met een indivi duele actie een wedstrijd kun nen beslissen. Maar ik heb ge noeg andere capaciteiten om Duits Volgens Wouters hebben zijn nieuwe ploeggenoten hem on middellijk in hun midden opge nomen. „En ik ben ook iemand die zich vrij gemakkelijk aan past. Bovendien kan ik me in het Duits behoorlijk redden". Lachend: „Ik kwam vroeger niet veel op school: eigenlijk maar een maal per week. als we Duit se les hadden. Dat komt me nu pas zijn 'maatjes' bij Ajax heeft hij nog geen afscheid genomen. „Maar dat gaat zeker nog gebeuren. Ik denk dat ik in de winterstop maar een etentje geef Over de opvang bij Bayern München. dat ongeveer drie miljoen gulden voor hem neer telde, ventileerde Wouters niets dan lof. „Vanaf het moment dat ik op het vliegveld aankwam is het perfect geweest. Als ik iels wil, hoef ik maar te kikken en het wordt al geregeld Iedereen staat voor me Maar i i«-t wach ten is nu alleen nog op passen de woonruimte. „Ik heb nu vijf maal tegen Felix Savon gebokst, maar voor de eerste maal heb ik echt angst in zijn ogen gezien." John van 't Schip over de leeg loop bij Ajax in de Krant op Zondag: „Ik kan best begrijpen dat trai ner Louis van Gaal een nieuw elftal wil bouwen, maar ik ver baas me erover hoe makkelijk ich zo vier kant achter hem opstelt. Of den ken ze soms dat Dennis Berg kamp. die bezig is zich te ont wikkelen tot een hele goeie, zo maar blijft. Die is toch ook niet gek?" Schaatser Ben van der Burg in AVRO's Sportpanorama: „Ik train nu voornamelijk op de 1500 meter. Wat ik vervelend vind doe ik gewoon niet meer. De hoop op een EK of WK heb ik laten varen. PSV-coach Bobby Robson in VI: Voetbal is een fantasti sche manier van leven en werken. A fabulous industry. Het is mijn le ven en mijn grote liefde. Daarin past een fatsoen lijke omgang met elkaar. Mensen zeggen me uvt eens dal ik te fatsoenlijk *7dben, maar ik kan me ijrXniet anders voordoen dan ik ben. Ik ben geen 1 nasty bastard. Idem, over het aantrek- en van Adrie van Tiggelen: Neezeker weten? Kees Ploegsma zei tegen mij dat hij niets kostte. Ach, - misschien be doelde hij bijna niets. Ex-PSVer Jozef Chovanec over Bobby Robson in VI: „Bij de taktische besprekingen heeft Frankie (Arnesen) meestal het woord. En Bobby slaapt... Voor de wedstrijd tegen Besiktas is dat echt gebeurd. Moesten we een videoband van Besiktas be kijken en toen viel Bobby in slaap. Dickie Sell reuder moest hem wakker maken. elbeschouwd is Mi Mi skiën de popu lo lairste sport van Leiden. Volgens de enquête 'omvang sportbeoefening' van de Leidse Sport Federatie (LSI zijn 7515 Leidenaars aangeslo ten bij de Nederlandse skivere niging. Tot andere veelbeoefen de takken van sport in de Sleu telstad behoren voetbal 4588 leden), zwemmen (4237), tennis (3453) en vissen (3432). Nu zeggen cijfers niet alles. Wie een ski-verzekering afsluit, telt automatisch mee als lid van de Nederlandse skivereniging en wie zijn kind opgeeft om een zwemdiploma te halen, maakt de kleine tevens tijdelijk lid van een club. Daarom heeft het meer zin om de sporten die in verenigingsverband worden be oefend uit te lichten. Voetbal bijvoorbeeld, dat met w Leiden per 1 januari 1991 (de peilda tum) een trotse koploper heeft. In ledental wel te verstaan, want sportief gezien ging het de Morsch-club het afgelopen jaar minder naar den vleze. Dat UVS qua ledental goed scoort, wekt evenmin verwon dering. De derde plaats van Lugdunum 50) baart meer opzien. Wie herinnert zich niet dat de Kikkers een paar jaar ge leden bijna zonder A-junioren zaten. Iets dergelijks dreigt nu bij fusieclub Rijnland, dat ach ter de andere gefuseerde vereni ging IJDWS de achtste plaats inneemt. Helemaal onderaan de voetbal ranglijst is hel huilen met de pet Roodenburg op. JAG, een clubje dat voorna melijk bestaal uit buitenlander moet het op papier doen met slechts 25 leden. LSW, de stu dentenvereniging. heeft er drie keer zo veel. VNL en VTL ko men in elk geval nog ruim schoots boven de honderd uit. Op één hoop geveegd zou de aanstaande fusieclub nu de zes- de voetbalvereniging van Lei- Leiische Boys den zijn. Genoeg over voetbal. Bij de ten- LFC nisverenigingen valt op dat ze in Leiden allemaal zo groot zijn. Unicum (878) en Roomburg (850) steken elkaar naar de kroon. De zwemclubs LZ 1886 VNL (1532) en DêZijl/LGB (1316) komen zelfs in de dubbele cij fers. Van de gymnastiekveren gingen deed Groen Wit, dat Concordia opslokte, goede za ken. I let overvleugelde Nieuv LSW I Brunhilde en Jahn. Relatief gooide de Leiden Road Runners Club hoge ogen. LRRC mag dan met 227 leden de kleinste atletiekvereniging van Leiden zijn, de opkomst van de kilometervreters voltrekt zich desondanks in hoog tempo. AV I lolland en De Bataven voor liet eerst sinds jaren iets groter dan de buurman hebben overigens weinig ingeleverd. Van de korfbalclubs is Pemix momenteel de grootste met 278 leden. Zuiderkwartier, Danai- den en Fides Pacta volgen op de Roomburg heeft in Leiden het monopolie op hockey met 716 leden. e topsportmentali- an de Neder landse tennisser laat te wensen over. De profs de goeden niet te na gesproken zijn niet altijd even goed met hun vak bezig. Dat viel gisteren te beluisteren uit de mond van twee vooraanstaande coaches die dagelijks bezig zijn met het begeleiden van beroepsspelers, Stanley Franker en Henk van Hulst. Tijdens een symposium van de Stichting Nationale Ten- nisstudiedagen en -Seminars, georganiseerd door de Leidse universiteit, lieten de trainers merken dat er aan de top in Ne derland een hoop dingen voor verbetering vatbaar zijn. Niet ai- leen in mentaal, maar ook in conditioneel opzicht. „We denken dat we er zijn door van de laatste ja- in Hulst, die Paul 'niets' naar een plaats bij de beste veertig van de wereld begeleidde. „Maar in feite kunnen we nog veel meer bereiken. De vraag is of dat lukt. Ik bespeur op dit moment bij mijn pupillen een zekere ver slapping en verzadiging. I let kost me steeds meer moeite om de jongens op het rechte spoor te houden." Van Hulst weigerde namen te noemen, maar dat hij niet de minsten uit zijn 'stal' bedoelde was duidelijk, want het ging im mers om topsport. En daarom bedoelde hij dus Haarhuis. Jac- co Eltingh en Fernon Wibier. Misschien ook wel een beetje Mark Koevermans. Want sinds Van Hulst met Frits Don sa menwerkt neemt hij ook Koe vermans wel eens onder han den. Een ander talent dat vol- gensVanHubt te y*r ging tal zijn 'ontsporing' is reeds uit zijn tennisopleiding gezet. Het is Sander Groen, die overigens de laatste weken wel op dreef is en het ver schopt in internationale Leiden I Lugdundum D0C0S Sleutels UDWS Rijnland ©®©©©S LPS V .SOLEDEN Volgens Van Hulst is het ook wel een beetje de schuld van het systeem dat aan de top wordt gehanteerd. „De spelers verdienen enorm veel geld. Als ze vier keer een Grand Slam spelen en ze vliegen er steeds ir de eerste ronde uit hebben ze a een halve ton opgestreken. En tegenwoordig hoef je in een jaa maar 14 toernooien goed te spelen, want op basis daarvan wordt de wereldranglijst sa mengesteld. Ik heb liet al te vee meegemaakt dat spelers een vijftiende toernooi aan de ande re kant van de wereld gingen spelen en er een lekkere vakan tie van maakten. Daar baal ik als e ekker Zoals Van Hulst ook wel zal ba len van het feit dat Paul Haar huis tussen het tennissen door graag een potje voetbalt met zijn maatjes. Een poosje gele den kwam hem die nevenactivi teit duur te staan. Hij ging op de baJ staan en kneusde zijn enkel. De speler was een poosje uitge schakeld en zoekt nu nog naar zijn ritme. Over twee weken be gint de Grand Slam-rup in München waar hij zich voor heeft gekwalificeerd en waar hij wil verschijnen, maar de vraag is of hij er fysiek klaar voor is. Betty Stove ooit de trots van het Nederlandse vrouwentennis hoorde het tijdens het sym posium in het sportcomplex van de Rijksuniversiteit in U i den aan en constateerde dat het in haar tijd allemaal anders was. Slechter misschien, maar ook gedisciplineerder. Ze wisten vToeger waar ze mee bezig wa ders. Ter sprake kwam de ne derlaag van Richard Krajicek af gelopen zomer op Flushing Me adow legen Ivan U'ndl. De Ne derlander won de eerste twee sets en had twee matchpoints. Hij liet zijn tegenstander ont snappen en hapte naar lucht in de rest van de partij die uitein delijk verloren ging. Volgens Stöve een kwestie van een ge brekkige voorbereiding. De partij speelde zich af in een verzengende hitte van veertig graden Celsius. Na afloop leek liet er verdacht veel op dat Kra jicek een zonnesteek nabij was. De wedstrijdfase waarin hij op matchpoint een dubbele fout sloeg, herinnerde hij zich nog wel, maar hoe. „Ik was opge brand. I let enige waar ik nog aan dacht was een lekkere dou che. Dat aan de andere kant van hel net Ivan I-endl stond en dat ik hem er bijna onder had. was bijzaak." Stöve gisteren: „Waarom had Krajicek geen petje op om de zon af te weren? U'ndl had dat toch ook? Dat vind ik echt on begrijpelijk. Voor mij betekent dat dat je voorbereiding slecht iv Ie moet op die hitte berekend zijn. De begeleiding deugt dan trouwens ook niet." Bondscoach Stanley Franker kan zich de 'petloze' Krajicek nog herinneren. Hoewel hij niet lijfelijk aanwezig was in New York zijn assistent en inmid dels privécoach van lvrajicek Rohan Goetzke was er heeft de kwestie uitgezocht. „Richard speelt altijd met een pet, die be roemde bloemetjespet." aldus Franker. „In New York droeg hij hem niet. heel vreemd. Ik heb nooit een bevredigend ant woord gehad op de \Taag waar om hij zonder hoofddeksel speelde Nog steeds ben ik op zoek naar het ware verhaal. Ik weet dat hij twee petten in zijn tas had zitten tijdens de partij." Naam: Robert Allen leeftijd: 40 Beroep: I clephone engineer Club: roydon Korf- bal lub De wedstrijd van De Danaïden tegen De herkantors had gisteren een Britse scheidsrech Hoe komt het dat je dit duel mag leiden? „Een aantal Engelse referees wordet door de internationale korfbal federal ie uitgezonden naar het buitenland om meer ervaring op te doen. Ik ben dit seizoen voor negen wedstrijden uitgenodigd in zowel Nederland als Belgie. Op grond van mijn prestaties van vorig seizoen, ben ik gepromoveerd naar de Overgangsklasse." Vormt de communicatie met de spelers in het veld geen pro bleem? „Soms wel. de interpretatie van wat ik ze zeg komt niet altijd even goed over. Ik probeer toch met ze te praten en het anders in gebaar uit te leggen. Hel is heel belangrijk voor een referee om contact met de spelers te hebben." Is er een verschil in de I ngeLsi en Xederlandse wedstrijden dit je Ruit? „Regels zijn regels, dat maakt dut niet nvw tdt i h is hel Nederlandse korfbal met name op tactisch gebied veel verder ontwikkeld. Ik houd ervan om veel voordeel toe te kennen, maar dat wordt niet altijci goed begrepen. Het is wel leuk om van de coaches of de spelers te horen dat ze het achteraf wel waarderen." S/teel je zelf nog ivedstrijden? „Nee, dat niet meer. Ma.ir op het moment doe ik erg veel in de jeugdopleidingen. erder as sistccr ik de coach van het Bril se team en onderhoud de inter nationale contacten om het Britse korfbal naar een beter ni veau te knjgen

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 23