Sport LZ nadert top IHCL is boos Frank van Bakel zoekt geldschieter Zeg maar tegen mama dat we vanavond soep eten.' "EP Koss-complex geldt niet voor Zandstra Maandag 25 nuvcmber 1991 Redactie: 071 -161400 MARTIN HOEKSTRA* HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: HENK BUIS NIEUWSLIJN Vuelta krijgt Tour-allures et zich II REZ DL LA FRONTERA De Ronde van Spanje 1992 I our-allures aan. De Vuelta doet de Pyreneeën aan. het terrein dal de l'our volgend jaar links laat liggen. De koninginnerit in de Ronde van Spanje eindigt 5 mei in Luz Ardiden na beklimmin gen van de Portillon, de Peyresourde, de Aspin, Tourmalet en de klim naar Ardiden. De Vuelta telt tussen 27 april en 17 mei 21 etappes met een tota le lengte van .1409 kilometer. De proloog is in Jerez de la Fronte- ra, de ronde eindigt in het hartje van Madrid. Lr zijn 36 bergpas- sin in de ronde opgenomen en 138 kilometer tijdrit, waarvan 101) individueel. Lr worden twintig ploegen van negen renners uitgenodigd, l ot de deelnemers behoort de Buckler-ploeg van Raas met Rooks, Nijdam en Vanderaerden, deTVM-ploeg met Theunisse, Millar en Skibby en de PDM-ploeg met Alcala. De komst van brik Breukink is twijfelachtig. Breuking wil in 1992 twee grote rondes rijden, maar moet nog een keuze maken tus sen Italië en Spanje. Bennie Kuiper is gelukkig LNSC3 II DL - I lennie Kuiper heeft een éénjarig contract gete kend bij de Amerikaanse wielerformatie Motorola. De oud-we reldkampioen krijgt in de Verenigde Staten te maken met Phil Anderson en Steve Bauer. De inwdnervan Denekamp reed nog samen met de beide coureurs bij Peugeot. ,,Dat vind ik mooi, lie", /.egt Kuiper met een grijns. „Jongens die ik leerde kennen als nieuwkomers. Ln die nu doorgewinterde profs zijn met wie ik ga werken". e Kuiper nog veel meer dingen 'mooi' die direct nel zijn overeenkomst. „Het seizoen begint in ja- rainingskamp in Californië. Dat klinkt niet gek, Maar twee dingen raken hem het meest. „Ik vind hel fijn dal ik in dit vak kan blijven. Want voor je het weet ben je vergeten. Ln het doet me goed dat een Amerikaanse formatie bij mij terecht komt, juist omdat verschillende mensen mij hebben aanbevolen". Wereldrecord voor Lopez-Zubero I1JSCALOSA - De Spanjaard Martin Lopez-Zubero heeft gisteren zijn eigen wereldrecord (50 meterbaan) op de 200 meter rugslag verbeterd. Bij wedstrijden in Tuscalosa (Alabama) tikte hij aan in 1 minuut 56,75 seconden. Het oude record stond sinds 13 au gustus deze zomer in Lort Lauderdale op zijn naam met 1.57,30. Vrijdag had de Spanjaard bij hetzelfde evenement al het Euro pees record op de 100 meter rugslag verbeterd. Mei 54,67 secon den was hij 0,33 seconden beter dan de Rus Igor Poljanski, die op 16 juli 1988 in Moskou 55 seconden rond liet aantekenen. De 17 jarige Zweedse Louise Karlsson heeft gisteren bij de Zweedse verenigingskampioenschappen in Soedertalje een offi cieus wereldrecord korte baan gezwommen op de 100 meter wisselslag. Zij tikte aan in 1 minuut 96 honderdste seconde. De beste prestatie op dit -ongebruikelijke - nummer was met 1.02,75 in handen van de Duitse Marion Zoller. Zo vindt Hem ■..hui nhangei he.Yalifo LEIDEN. NORA BAKKER Na de tweede ronde van de Jeugdzeskamp die het afgelo pen weekeinde in het Leidse Vijf Meibad werd verzwommen, is 17. 1886 koploper De Ciouwe tot op vijf seconden genaderd. De overwinning ging in deze ronde met een verschil van 37,4 se conden naar de Leidenaars. LZ- zwemmers braken weer twee kringrecords en brachten daar- inee het totaal aan nieuwe klingrecords dit seizoen op Jichttien. 17. 1886 leidde de wedstrijd A an het begin tot het einde. Ze ker in de eerste programma- nummers ging 17. zeer voortva rend van start. Niet vanwege de Nele prijzen, maar door op veel nummers toch twee snelle ■zwemmers aan de start te bren gen die goed scoorden. Met een Jdcrde plaats en een persoonlijk iecord op de 200 meter wissel slag van Bianca Hoeks. 2.27,9. De een jaar jongere Fleur Bak ker pakte op die afstand nog «luaar weer eens een kringrecord mee hij de meisjes tot veertien jaar en bracht het op 2.28,5. Weer een goede tijd van Step- han van Iterson op de 200 me ier vrije slag en persoonlijke re cords van Natasja Sierag en l'emke de Geus op de 100 meter Wisselslag. Halverwege de wed strijd kwam de Kempvis uit Spijkenisse sterk opzetten en naderde 17. tol op twaalf secon den. De tussensprint werd ech ter na twee-derde van de wed strijd weer teniet gedaan en liet zelfs De Gouwe op de tweede plaats neerstrijken. In een van de bijnummers, de 100 meter vlinderslag voor mannen, verraste Antoine van Weerde met een NWK-limiet op de 100 meter vlinderslag, 0.58,9. De 100 meter schoolslag was een overwinning voor Olga Bouwmeester. Natasja Sierag zette een nieuwe tijd neer op de eter rugslag, 2.33,7 en dat )ok haai kringrecord. NWK-limieten vie len er natuurlijk ook nog te no teren. Remco Singeling dook voor het eerst onder de minuut op de 100 meter vrije slag 0.59,9. Meur Bakker op de 200 mieter schoolslag, beiden goed ."voor een startbewijs -op de NWK. /ij brachten het totaal aan NWK limieten voor 17 op 50. De uitslag van de tweede ronde was: LZ 4222,4, De Gou we 4260,8, De Kempvis 4313,5, Nautilus 4429,1 TZC Vahalis 4453.2, VZC Vlaardingen 4498,4. Aanvoer Nog meer jeugd kwam het afge lopen weekeinde aan de start. In Nieuwerkerk aan de IJssel werd de derde Specdo voorr- ronde verzwommen. De zeven vette jaren voor de Leidse jeugdzwemmers lijken een beetje voorbij. Met name bij LZ 1886 wordt de spoeling dun. In de jaargangen 1980 tot en met 1982 breken maar weinig echte talenten door. Daar tegenover is er met name bij de jongens 1983 weer volop aanvoer. De 100 meter vrije slag werd dan ook volledig door LZ-zwem- mers beheerst. Michael van Schaik won met een tijd van 1.23,3 voor zijn clubgenoten Louis van Schaarenburg, 1.27,7 en Robert Chaudron, 1.30,2. In geborg Hocks had een goede, dag, gezien haar winst en het persoonlijke record op de 100 meter vlinderslag, 1.19,4. Zij zag stadgenote Yvettc van de Laar (Zijl) als derde aantik ken in 1.28,7. Bovendien werd Hoeks nog eens derde op de 200 meter wisselslag in 2.56,1. Nu was Van de Laar hier iets snel ler, 2.52,5. Mathieu Spros (Kat wijk) wist twee overwinningen te behalen. Ook hij liet dat ge paard gaan met persoonlijke beste tijden. De 200 nieter wis selslag volbracht hij in 2.56,4, gevolgd op de derde plaats door Joost Onderwater (L7.) met 3.08.3. De winnende tijd van Spros op de 100 meter vlinder slag was 1.25,0. Tweede werd op deze afstand Milan Verhoop (Zijl) in 1.25,1 en weer werd On derwater derde. 1.29,2. De 100 meter schoolslag werd een overwinning voor Arnold Spros van Katwijk, 1.36,2 met Twan Marlijn (Zijl) op de tweede plaats. 1.37,6. Nelleke Beekman en Joleen van Essen, beiden van De Zijl. werden ieder een keer derde op respectievelijk de 100 meter vrije slag en de 100 meter schoolslag. In Zwembad De Zijl behaal den Ester Slats. Peter Boxcel en Bart Smit een A-limiet. B-limie- nisse. Eveline Hoogervorst. I eo Vooys. Niels Bijker en Michel Schrama. VALKENSWAARD Dit jaar is Frank van Bakel de man van de regelmaat. De meest constant presterende Ne derlandse veldrijder in de Su- perprestige-competitie. In de tussenstand is de Brabander opgeklommen naar de derde plaats, met twee punten achter stand op nummer twee Danny de Bie. De kloof met de superieure leider Radomir Simunek, giste ren winnaar van de vierde wed strijd in Valkenswaard, lijkt ge let op de kracht en klasse van de Tsjechoslowaak onoverbrug baar.^ Zestien punten bedraagt de marge inmiddels, maar daar mee heeft de beste Nederlandse cyclocrosser van het moment minder problemen. Meer zorgen heeft de 33-jari- ge beroepsrenner over zijn toe komst. Met ingang van 1 januari zit hij zonder sponsor. Zijn hui dige geldschieter SEFB stopt en Van Bakel, gisteren met de zes de plaats weer beste landge noot, dreigt zonder inkomsten te komen. Langzaam maar ze ker wordt hij nerveus, zo liet hij weten. „Het is kort dag", ver zuchtte de inwoner van Deumc. „Het is supermoeilijk een goede sponsor te vinden. Een over winning in een Superprestige- wedstrijd zou me een eind op weg helpen, maar daarbij heb je ook geluk nodig. En een super- dag." Razendsnel Geluk ontbeerde de dappere vechter uit Brabant in Valkens waard opnieuw. Een week gele den in Zarautz verkeerde hij in een supervorm, maar twee lek ke banden verijdelden een mo gelijke zege. Op het razendsnel le Eurocircuit in Valkenswaard - rondjes van 5.25 waren gewoon - had hij een zeer slechte start. Van Bakel liet zich door die nieuwe tegenslag niet ontmoe digen en vond halverwege de koers aansluiting in de voorhoe de van een grote kopgroep met onder andere Simunek, De Bie, Kools (7e) en de verrassend goed rijdende amateur Edward Kuyper, die ondanks een leeglo pende achterband als elfde fi nishte. Ontsnappen was zondag in Valkenswaard nauwelijks mogelijk door het hoge tempo dat de coureurs onderhielden. Tot over de helft van de bijna één uur durende race bestond de kopgroep uit twintig renners. Ln dat vond Huub Kools een beetje te veel van het goede. „Ik voelde er weinig voor met zo'n meute naar de finish te rijden", verklaarde de Brabander zijn tempoversnelling die een breuk tot gevolg had. Metgezellen Kools kreeg elf metgezellen, Si munek, De Bie. Van Bakel, Van Riet - de-vluchter van het eerste Startverbod shorttrackers Radomir Simunek was gisteren de sterkste in Valkenswaard. »foto uur -, Karei Camrda, Kuyper, Moonen, Van Bouwel, Lam- brechts en Pouwels. Het dozijn bleef tot in de laatste ronde bij elkaar. Een ideale situatie voor Simunek die geen enkele keer op kop reed en het sleepwerk aan anderen overliet. De slim me Tsjechoslowaak deed geen trap te veel. Die inspanning be waarde hij tot halverwege de laatste ronde. Op de voorlaatste bult ver snelde hij, afgeschermd door zijn landgenoot Karei Camrda nam hij voldoende voorsprong om uit de greep van zijn ver geefs jagende achtervolgers te blijven en zijn tweede Super prestige-wedstrijd van het sei zoen te winnen. „Simunek is een slim baasje. Hij heeft het niet nodig aan te vallen. Ik kan het accepteren dat hij zo rijdt. In zijn geval zou ik niet anders doen", gaf Van Bakel toe. „Hij is op dit moment de sterkste van ons allen. Het zal moeilijk wor den hem van prolongatie van de Superprestige-titel af te hou den." De Pocketline communiceert op de meest onverwachte plekken. De zaktelefoon is er voor mobiele mensen die toch moeten kunnen bellen en gebeld worden. De boer in het land. De bouwer op het werk. De manager.met een agenda vol af spraken buiten de deur. Zij kiezen voor de Pocket line van PTT Telecom: verbazend licht en uiterst makkelijk in het gebruik. Met de Pocketline op zak belt u vanuit Nederland gewoon met elk nummer, waar ook ter wereld en vice versa! Al vanaf fl.3.290,-, excl. BTW Daarvoor heeft u de robuuste Pocket line 5000 met een haarscherp LED dis play en vele functies nummerherhaling, gespreksindicator, Voor efficiënt en veilig handsfree telefoneren in de auto levert PTT Telecom een speciale inbouwset: de Pocketline car-kit. Visserslatijn of niet; de Pocketline bewijst zich ook in uw vrije tijd. elektronisch slot tegen misbruik, enz. De hier afgebeelde Pocketline 8100 heeft nog meer func ties, met één toetsaanslag op te roepen. Ook in de auto. Met de Pocketline bent u aangesloten op het auto telefoonnet. Logisch dat u hem dus ook in de auto zult willen gebruiken. Pocketline is vlakbij, ook met service. Vraag nadere informatie bij een van onderstaande adressen of bij een van de 700 andere verkooppunten. Ook onze 17 Service Centers staan altijd voor u klaar. Voor adres- wó-0403 sen en documentatie belt u gratis 06-0403 of u faxt gratis 06-0433. Met de Pocketline steek je de hele wereld in je zak. telecom PTT Telecom verkooppunten: Primafoons: Alphen a/d Rijn. Amsterdam. Beverwijk. Haarlem. Leiden. Hoorn, Zaandam. Verkoopadviescentra: World Trade Center. Strawinskylaan 271. Amsterdam. Harmenjansweg 36. Haarlem. Service Centers: Zekeruagstraat 42. Amsterdam. A Hofmanweg 1. Haarlem Ook te koop bij: Metzelaar Techniek BV, Prins Bernhardlaan 2. Haarlem. Het Motorhuis B V. Vondellaan 45. Leiden. Compier Purmerend B V. Voltastraat 15, Purmerend. alle BMW en Volvo dealers y BROUWER DE KONING SCHAATSMEDEWERKER De nationale shorttrack-compe titie is het afgelopen weekeinde van start gegaan. En hoe. De sensatie zat 'm niet in goede prestaties op de ijsvloer in Leeuwarden, maar in een grote rel tussen de clubs en de Lande lijke Technische Commissie (LTC). De clubs, met het Leidse IHCL voorop, zijn woedend op de LTC omdat deze de leden van de nationale selectie ver bood mee te doen aan de wed strijden in Leeuwarden. Cees Boer, voorzitter van IH CL, spreekt hier schande van. "Indertijd is in de regelementen opgenomen dat de kernploegle den de eerste twee competitie wedstrijden zouden meerijden. Zowel clubs als LTC moeten zich aan deze regelementen houden. Nu beslist de LTC plot seling dat de kernploegleden niet magen starten, omdat vol gens bondstrainer Jan de Vries het programma te zwaar zou worden. Een vreemd argument, gezien het feit dat hij dit week einde, nota bene in Leeuwar den, een trainingskamp heeft georganisserd voor de selectie. Ik vraag me af wat vermoeien der is... Bovendien heb ik ge hoord dat zijn ploeg vorige week tijdens een internationale confrontatie in Albertville er niet aan te pas kwam door een gebrek aan wedstrijdritme. Hoe je het ook wendt of keert, IHCL is door de beslissing van de LTC ernstig gedupeerd. Wij zitten al zwaar in de financiële proble men, hebben net een nieuwe sponsor, tegenover wie we niet kunnen maken onze beste ne gen rijders en rijdsters niet van start te laten gaan." Maatregelen Boer zegt maatregelen te zullen nemen als volgende week tij dens de tweede competitiewed strijd in Den Haag hetzelfde ge beurt. Volgens de Woubrugge- naar, die de schuld voor hon derd procent bij de LTC legt, zal IHCL zijn rijders en rijdsters verplichten om mee te doen. Geven ze aan deze eis geen ge hoor dan volgen sancties als het aan Boer ligt. "Wat we precies zullen doen, kan ik niet zeggen. Maar dat we zullen optreden staat vast. Natuurlijk besef ik dat we dan het risico nemen dat sommigen hun biezen pakken. Dat moet dan maar." Boer hoopt dat het zover niet zal komen. Hij heeft nog niets vernomen over een gelijklui dend verbod voor de tweede competitiewedstrijd, zaterdag in Den Haag. Op 16 december staat een vergadering gepland, waarop de clubs de LTC ter ver antwoording zullen roepen. "Als dat gesprek ons niet zint, dan leveren we geen leden meer aan de kernploeg", blikt Boer Geschaatst werd er ook nog in Leeuwarden. Nanja van Dam (IHCL) won de 500 meter bij de vrouwen voor Riek Dijkstra en Anja van der Poel (IHCL) uit Roelofarendsveen. Bij de man nen ging bij ontstentenis van de IHCL-toppers Jan Hoogeveen, Richard Suyten, Mare Velze- boer, Erik Duyvelshoff (allen hadden een startverbod) en William O'Reilly (trainingskamp in Engeland) de zege naar Peter van der Meer. Beste IHCL-rijder was Rob Lijdsman, op de vijfde plaats. De zomer is niet lang genoeg geweest om de Nederlandse kernploeg van het Koss-com- plex te verlossen. Een seizoen lang hebben de pupillen van bondscoach Ab Krook moeten zuchten onder het juk van de Europese en wereldkampioen. Het ziet er naar uit dat de Noor in de aanloop naar de Olympi sche Spelen zijn straffe regime voortzet. Eén schaatser weigert zich bij de heerschappij van Koss neer te leggen. Dat is Falko Zandstra, de wereldkampioen bij de ju nioren. Na de seizoenouverture in Berlijn heeft de Heerenvener als enige Nederlander een posi tieve score ten opzichte van Koss. Zandstra won aan het ein de van het vorig seizoen een kermiswedstrijd over een mijl, afgelopen weekeinde liet de Fries die volgen door een zege op de 1500 meter en een neder laag op de 5000 meter. De 1.56,57 van Zandstra zal Koss niet verontrusten, diens 6.55,13 toonde aan dat de Viking niets van zijn kracht heeft verloren. De grootmeester op de schaats mag zich de favoriet achten voor drie gouden me dailles. Uwe-Jens Mey zou zich al tevreden stellen met een plak. Heviger dan bij de allrounders is de zenuwenoorlog bij de sprinters al drie maanden voor de Spelen begonnen. De Duit ser moest op de 500 meter de Amerikaan Dan Jansen naast zich dulden. Zaterdag scherpte het tweetal het baanrecord aan tot 36,87. Zij worden gevolgd door een groepje Russen en Japanners, tot wie ook Gerard van Velde zich kan scharen. Met 37,63 heeft zijn persoonlijk record in Berlijn internationaal perspec tief gekregen. Dat lijkt nog ver verwijderd van de top, maar Jan Ykema - zilver in Calgary, waar hij een halve seconde sneller was dan ooit - heeft vier jaar ge leden bewezen dat een bizar sprongetje op de sprint tot de mogelijkheden behoort. Aaftink Christine Aaftink schaatst ach ter de jongens aan. Dat moet nog dit seizoen haar eerste 39- er opleveren. In het spoor van Gerard van Velde en Arie Loef moet de sprintster haar bewe gingsfrequentie gaan verhogen. De eerste resultaten zijn gun stig. Aaftink benaderde haar natio nale record (40,34) tot op zes tiende seconde en miste op de 1000 meter de NOC-limiet op drie-tiende (1.23,77). Haar aan wijzing voor beide onderdelen is een formaliteit. Arie Koops was gistermiddag „dik tevreden" over hèt optre den van de Nederlandse schaatsploeg tijdens het eerste wereldbekerweekeinde. De bondscoach kon de Stompwijk- se Lia van Schie, Carla Zijlstra en Yvonne van Gennip geluk wensen met een plaatsje bij de top-zes op de 3000 meter. Van Schie (tweede in 4.28,69) boekte het beste resultaat, het royale persoonlijke record van Zijlstra (4.28,95) was de verrassendste verrichting. De beste Nederlandse eindig de nog een handvol seconden achter Gunda Niemann, die ook voor de 1500 meter had gete kend (2.05,45 en 4.23,26). Momenteel ontbreekt het de allrounders nog aan snelheid. De 1500 meter bracht niet meer dan de vierde plek voor Van Gennip. Alleen Jolanda Grim bergen valt ernstig uit de toon. In de training loopt het allemaal best, bij wedstrijden raakt ze ver achterop. Een koortslip wordt als Schuldige aangewezen. Vanderlijde, Dias en Zwezerijnen mogen naar Olympische Spelen Bij het Olympische Barcelona mogen gewichtsklassen 112 hoksers uit Europa deelnemen. Na de Eu ropese titelstrijd van mei in Gö- teborg en het zaterdag beëin digde toernooi om de wereldti tels in Sydney zijn er daarvan slechts 36 bezet. Drie van die •mooi van startplaatsen veroverde Neder- de twaalf land in Göteborg door Europees kampioen Arnold Vanderlijde (zwaar) en de zilveren medaille winnaars Miguel Dias (bantam) en Peter Zwezerijnen (half- zwaar).

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 22