Leiden DE Studiehuis slachtoffer van eigen succes VAN TIJD TOEN 'Molen Lijker I: een verwaarloosd kindje' Maandag 25 november 1991 Redactie: 071-161400* Eindredactie: HENK HOUTN1AN Vormgeving: PIET KOOREMAN 11 MOLENS IN RIJNLAND DE LEIDSE POLITIE heeft een beloning van 25.000 gulden uitgeloofd voor degene die de beslissende tip geeft voor de oplossing van de moord op de Leidenaar Willem Comelisse DIRECTEUR GRESNIGT van het Studiehuis Leiden ,,Of er komt geld bij. öf een deel van je aanbod moet verdwijnen Want op kwaliteit willen wij niet bezuinigen" 'We hebben meer geld nodig, want op kwaliteit bezuinigen we niet' Financieel is het Leidse Studiehuis een gezonde stichting op een solide basis. Maar verder doorgroeien is voor de onderwijsstichting, die basiseducatie verzorgt, onmoge lijk als de subsidie niet stijgt. Directeur S. Gresnigt wijst de politiek erop dat de begroting krap wordt. ,,Of er komt geld bij, öf een deel van je aanbod moet verdwijnen. Want op kwaliteit willen wij niet bezuinigen." Docente Tjioe Verlaan geeft een groep Chinezen in het Studiehuis les in Nederlands. foto hielco kuipers LEIDEN EMIEL FANGMANN De basiseducatie in Leiden mag een succes worden genoemd. Had de Stichting Studiehuis Leiden en regio bij de start in 1987 nog zon 450 cursisten, dit aantal is inmiddels tot 1200 op gelopen, men kreeg er een tweede - nieuwbouw - pand aan de Maresingel bij. Komend voorjaar volgt een derde - een verbouwde school - aan de Jo- han Wagenaarlaan. Het aantal medewerkers steeg van twintig naar zeventig. „Vier jaar geleden was onze opdracht om de basiseducatie professionaliteit en kwaliteit mee te geven. Dat betekende een goede financiële en algeme ne organisatie, een gedegen in houd van de lesprogramma's en een goede accommodatie. Daarin zijn we geslaagd," zegt Gresnigt. „Omdat onze organi satie helder is, kunnen wij zoge naamde meerjarenbeelden ma ken. Vandaar dat ik in de ge meentelijke commissie heb ge wezen op onze begroting". De basiseducatie is bedoeld voor mensen met een lage voor opleiding, die goed Nederlands willen leren spreken, lezen en schrijven en willen leren reke- De goedheiligman is weer in het land. Zater dagmiddag kwam de kindervriend per boot bij de Zijlpoort aan om vervolgens een rond gang door de stad te maken. In een bonte stoet trok St. Nicolaas door de binnenstad, had op het Stadhuis plein een ontmoeting met burgemeester Goekoop en hield daar aan het eind van de middag een kinderre ceptie. foto hielco kuipers Bij de voorbereiding van de tentoonstel ling 'Rembrandt en Lievens in Leiden, een jong en edel schildersduo', die vanaf 5 december in de Lakenhal te zien zal zijn, stuitte ik op een aardig klein boekje, getiteld 'Deliciae Batavae variae elegan- tesque picturae omnes Belgii antiquitates'. Dit boekje werd in 1616 door Jacob Marcusz. te Leiden uitgegeven en was be doeld als standaardalbum voor 'vriendenbijdragen'. Doorgaans waren de alba amicorum kleine boekjes met blanco bladzijden, waarop vrienden een gedicht, een spreuk, een tekening of hun familiewapen konden plaatsen. Toen het gebruik van dergelijke alba zo n hoge vlucht genomen had, verschenen er boekjes waarin al prenten waren opge nomen en slechts de tussenlig gende bladen moesten worden gevuld. Deliciae Batavae bevat portret ten van Willem van Oranje en Maurits, het gezicht op de Lan ge Vijverberg in Den Haag, de rede van Amsterdam, de Am sterdamse Beurs, het Huis Brit tenburg te Katwijk, verschillen de gebouwen van de Leidse Universiteit, de Burcht en enke le aardige taferelen uit het stu dentenleven. Omdat op een kleine expositie gewijd aan Leidse drukken - eveneens in de Lakenhal te zien - een boek is tentoongesteld over Katwijk, geschreven door Adriaan Pars en uitgegeven in Leiden in 1697, besloot ik de Brittenburg eens nader te bekij ken. Wonder Reeds ecuwen spreekt de naam Brittenburg of Huis te Britten tot de verbeelding. Het zou een Romeins kasteel zijn, een Karo lingische sterkte uit de 9de eeuw of een middeleeuwse burcht daterend uit de 10de- nen. In kleine groepen: 15 tot 18 is al veel. Ook worden er bij het Leidse studiehuis cursussen al gemene ontwikkeling gegeven en kunnen mensen er leren hoe ze moeten omgaan met compu ters. Zeventig procent van de cur sisten is van buitenlandse her komst en eenzelfde percentage is vrouw. Om de tradities van sommige islamitische landen recht te doen, wordt aan de Ma resingel 's ochtends bijvoor beeld alleen aan vrouwen les gegeven. Kinderopvang wordt meestal door het Studiehuis be taald. Contact met de docenten is voor de cursisten gemakke lijk. Zij werken niet thuis, maar maken hun uren - voorberei den, nakijken - in de panden van het Studiehuis. Wachtlijsten Behalve Leiden, nemen ook de gemeenten Wassenaar, Voor schoten, Oegstgeest, Zoeter- woude en Alkemade deel in de instelling. Leiderdorp doet het op haar eentje. En in Leiden- Noord heeft men een eigen ba siseducatie met vrijwilligers. „Ik vind het nog altijd jammer dat zij niet met ons willen mee- 12de eeuw. Eerste Kerstdag 1520 werd Kat wijk opgeschriKt door het nieuws dat van mond tot mond ging: even ten noorden van het dorp waren op het strand de resten van een reusachtig bouwwerk ontdekt. Door de storm van de afgelopen nacht was de zee 'soo leegh gelopen' dat de fundamenten waren drooggevallen, ledereen snelde naar het strand om dit wonder met eigen ogen te aanschou wen. Het bleek te gaan om muurresten van een vierkant gebouw, 75 x 75 meter, met op twee van de vier hoeken dubbe le halfronde torens. Onder de duinen liep een stuk muur door en een stuk zette zich ook nog voort in zee. De ambachtsheer van Katwijk, Jan van Wassenaer, zette men sen aan het ontgraven van het muurwerk aan de landzijde. Dit werk moest helaas stopgezet worden, toen bleek dat door doen", zegt Gresnigt. Maar volgens Gresnigt is de manier waarop de basiseduca tie in Leiden is georganiseerd niet zomaar in stand te houden. „Bij gelijkblijvend beleid kan het niet zo doorgaan. Leraarssa larissen stijgen bijvoorbeeld en worden niet gecompenseerd. Dan moeten we volgend jaar een stap terug doen en in 1993 weer", zegt hij. ,,En voor be paalde cursussen zijn nu al wachtlijsten. Bij de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer hebben de fractievoor zitters Brinkman (CDA) en Wöltgens (PvdA) een motie in- verder graven te veel schade aan de duinen zou worden toe gebracht. Stenen met opschrif ten. zilveren munten en Ro meinse kruiken werden naar zijn huis in Den Haag vervoerd, waar ze tot het eind van de 16de eeuw nog te zien waren. Twee dagen was de ruïne zichtbaar, daarna werd ze weer over spoeld. 'Wonderlyck onweder* Dé volgende keer dat de Brit tenburg weer opdook was na een 'wonderlyck onweder' op 14 januari 1552. De fundamen ten van het gebouw staken ruim 60 cm boven het zand uit en men haalde er deze keer onder gediend: de wachtlijsten voor allochtonen bij cursussen moe ten weg. We hopen dat er van regeringswege nog wat uitkomt. Misschien komt er meer subsi die, want bij ons worden de wachtlijsten langer." Alfabetisering Zo'n wachtlijst is er voor de suc cesvolle alfabetiseringscursus sen. Voorlichter van het Studie huis èn docent J.W. Reugebrink is betrokken bij het alfabetiser- insproject. Dit jaar leren vier honderd mensen lezen en schrijven. Van hen zijn er hon- meer een veertigtal blokken tuf steen uit. In maart 1552 was het Huis te Britten weer te zien. nu zelfs tweeëneenhalve meter bo ven het zand uit. Twintig dagen lang gaf de zee nieuwsgierigen de kans dit 'wereldwonder' te aanschouwen. Velen hadden er een lange reis voor over om dit bouwwerk te bekijken Het bleef echter niet bij kijken alleen, schatgravers grepen hun kans en slopers gingen met hamers en houwelen de muren te lijf. Ook uit de jaren 1566, 1571, 1573, 1576 en 1588 is bekend dat de fundamenten zijn droog gevallen en dat er vondsten zijn gedaan. Na de laatste ontdek king in 1588 bleef het lange tijd rustig aan het Katwijkse strand derd oorspronkelijk neder- landstalig. „Die groepen zitten vol en we hebben geen geld voor meer personeel." Wethouder H. Koek (onder wijs) zegt dat het in financieel opzicht een goede zaak zou zijn als de overheid taalcursussen voor allochtonen verplicht zou stellen. „Er is wel eens over ge sproken. Dan komen er in ieder geval voldoende geld en midde len beschikbaar", zegt de wet houder. Omdat Leiden onder de sociale vernieuwing valt, is er in de begroting voor volgend jaar daarvan 180.000 gulden voor basiseducuatie uitgetrokken. Pas in 1640 liet de burcht zich weer zien. Johan van Someren, pensionaris van Nijmegen, stu deerde toen in Leiden en schreef '...de zee zo laag gelo pen was, dat ik de fundamenten van dezelve heb gezien, zodat het zeker is dat het huis té Brit ten daar geweest is Een krantebericht uit januari 1662 getuigt dat het water van de Noordzee zo laag was dat het oude Huys te Britten geheel, en meer als in 15 jaren, bloot lagh, sulcx dat men den steenen Munt van Catwijck op zee tot dit Brittise Gasteel onder de Zeestrant konde bekennen'. Nadat in 1667 en 1686 de fun damenten nog te zien waren ge weest. stond in de Leidsche Maandagsche Courant van 29 januari 1691 te lezen: 'Jan Roe ien van Duynen Hospes tot Kat wijk op Zee in de blaauwe Swaan. maakt mits deezen een yder bekent, dat de Zee tegen woordig zoo laag is, dat de Fon- Koek: „Maar meer geld is er niet. je krijgt er de wachtlijsten niet mee weg. Het Studiehuis heeft ook gezegd dat de ge meente zich aan de afspraken heeft gehouden. Dit jaar geven we al zes ton aan basiseducatie uit." Directeur Gresnigt van het Studiehuis zegt dat de 180.000 gulden naar de sociale vernieu wing overgeheveld is. „Die is niet extra, maar komt nu uit een andere pot." Bedrijven Het rijk sluist bijna drie miljoen gulden door naar Leiden voor de basiseducatie. Dat bedrag is afhankelijk van het aantal inwo ners, het aantal culturele min derheden en het aantal werklo zen in een plaats. Een deelne mer betaalt daarnaast zestig gulden per jaar, ongeacht het aantal cursussen dat hij wil vol gen. De politiek deed het Studie huis de suggestie aan de hand om het aantal onderwijscon tracten met bedrijven te verho gen. Dat levert meer geld op. „Die contracten nemen nu tien procent is van het totale onder wijs", zegt voorlichter Reuge brink. „Zo hebben we nu een overeenkomst met de Gemeen tereiniging, voor het tweede jaar, dat gaat goed." Maar de contracten zijn niet zaligma kend. Vanwege de extra kosten - grote groepen worden er mee geholpen, maar de financiële ruimte voor het opvangen van individuele cursisten wordt nauwelijks groter. VRIJE TIJD Vrouwendag Thema van de jaarlijkse vrou wendag is deze keer 'vrouwen handel'. In het Leids Vrijetijds Centrum wordt vanavond over dit onderwerp een informatie avond gehouden. Aanvang: 20.15 uur. Kinderopvang aan wezig. AbvaKabo De afdeling Leiden van de Ab vaKabo houdt op 26 november vanaf 20.15 uur haar jaarverga dering in het kantoor Driftstraat 49a. damenten van het Huys te Brit ten gantsch klaar en bloot leg gen, zulx dat mense alle kan omgaan en zien; ook zyn by hem eenigen Medaillen, Pen ningen en Koppen van seld- saame Aarde gebacken, in ge dagre Huys te Britten gevonden, te zien, en goede Accomodatie en onderregtingen voor de Lief hebbers te bekomen'. Fenomeen Ook de 18de-eeuwse schrijvers laten zich niet onbetuigd als het de Brittenburg betreft. Cornelis van Alkemade en zijn schoon zoon Pieter van der Schelling schrijven over dit fenomeen. Jo hannes Le Francq van Berkhey zag de Brittenburg driemaal, de tweede keer (in 1749) maakte hij er een schetsje van. Na de nauwkeurige beschrijvin gen van ooggetuigen uit de 18de eeuw vallen mededelingen uit de 19de eeuw tegen, gede tailleerde getuigenissen ontbre ken. In onze eeuw werden de resten nog gezien rond 1910, in 1918,1923. in de dertjgei jaren en in 1957, toen een duik en bergingsbedrijf hulp moest ver lenen bij het vrijmaken van een garnalennet. In I960 besloot de Nederlandse Jeugdbond ter Bestudering van de Geschiedenis (NJBG), samen met de Onderwater Jagers Club Amsterdam een speurtocht on der water te make.n en te zoe ken naar de Romeinse. Karolin gische of middeleeuwse ruïne. Helaas werd van de Britten- burg-fundamenten niets gevon den Hieraan was het slechte weer debet, maar ook het feit dat de zee vertroebeld werd door de voortdurend spuiende sluizen van Katwijk. Het geheim van de Brittenburg ligt dus nog op de zeebodem. Zal dit geheim vóór het jaar 2000 nog ontsluierd worden? INGRID MOERMAN Het gaat niet goed met de Ne derlandse molens. Voor de be maling van de polders zijn ze meestal niet meer nodig. Dal gebeurt vaak al decennia lang door elektrische gemalen. Sindsdien staan de molens al leen nog maar mooi te zijn. En wie wil er geld steken in iets dat alleen maar mooi is? De Rijnlandse molenstichting heeft 45 molens. Tweederde daarvan wacht op restauratie. De provincie Zuid-Holland stelde daar onlangs 700.000 gulden voor beschikbaar, maar dat is bij lange na niet genoeg. Vandaag de vierde aflevering over molens in de regio die er slecht bij staan. Over de mo lens Lijker I en II. Eerdere afle veringen verschenen op 2, 11 en 18 november. RUPWETERING RUUD SEP „Ik hou van twee dingen: van mijn vtouw en van die molen. Ik heb veerig jaar op die molen gedraaid. Ik heb nog een me daille gehad van de koningin." De 76-jarige W. van der Pouw Kraan draaide van 1945 tot 1985 op de Lijker 1 aan de Kleipoel. ten noorden van Rijpwetering. In 1960 kreeg hij daar ook nog eens de Lijker II bij, die meer naar voren op de dijk staat. „De molenaar ging dood en ze wil den geen nieuwe molenaar Vijfentwintig jaar lang be heerde Van der Pouw Kraan beide molens. „Ik ben tot 1985 in dienst geweest van de polder. Toen kreeg ik ontslag. Ia. ik heb niet voor niemendal een me daille gehad." Totdat de bemaling in 1985 werd overgenomen door een volautomatisch, elektrisch ge maal hielden de twee molens twee eeuwen lang de Droogge maakte Lijker- en Veenderpol- der droog. Nadat de molens overbodig werden, ging het snel bergafwaarts met de Ujker I. Jammer, vindt de molenaar. Vooral ook omdat er „pas nog" in 1952 een nieuwe vijzel in de molen is gezet. „Alles moet vervangen worden. Het is een verwaarloosd kindje, heb je er nog wat voor over?" Terwijl nummer twee nog in redelijk goede staat is. moet er aan nummer één volgens de LEIDEN Zo'n 250 kleine dieren werden dit weekeinde ten toongesteld en ge keurd in de Korte Vlietschool in Leiden. Amateurs showden er hun produkten. Naast konijnen in vele ma ten en kleuren waren dat sierduiven, een groot aantal kippen- rassen en cavia's. De tentoonstelling werd georganiseerd door de Leidse Pluimvee- en Konijnensportver eniging. Er viel dit jaar geen Leidenaar in de prij zen. De mooiste die- Wolfers uit Wou- brugge (konijnen). B. Bos uit Lisserbroek (grote hoenders), A. van Rijn uit Leids- chendam (dwerg hoenders) en J van der Kolk uit Zoeter- woude (sierduiven). - mbco kuipers AGENDA MAANDAG 25 NOVEMBER Leiden Algemene ledenvergadering van Woningbpuwverenigirtg Ons Doel in de Vredeskerk aan de Van Vollenhovekade 21, aanvang 20 00 uur Jaarlijkse Vrouwendag in het Leids Vrijeti|ds Centrum, aan vang 20.15 uur. kinderopvang aanwezig Voorlichtingsavond over ster ven en begraven in Holiday Inn, aanvang 20 00 uur, ml. Tel 02207-14196 Lisse Bridgen (beperkt roken) door B C L in het Poelhuys, aan vang 20 00 uur Noordwijkerhout Weekmarkt op het Marktplein, van 12 00 tot 17.00 uur Voorschoten Voorlichtingsavond Voorscho- molenaar voor ongeveer een half miljoen worden gerestau reerd. „Geen geld om hem te onderhoudenverklaart de oude molenaar het snelle ver val. Er zijn wel allerlei restaura tieplannen. maar die voorne mens lopen stuk op gebrek aan geld. „Centjes, jongen, centjes.' De twee Lijkermolens zijn de enige twaalfkante stenen mo lens in Nederland. Beide zij ge bouwd in 1780. De wieken van de kolossale molens hebben een 'vlucht' van niet minder dan 28 meter, terwijl ze als alles goed gaat het polderwater bijna \ier meter omhoog brengen Sinds het begin van de jaren twintig had nummer twee een elektrische hulpmotor, zodat er ook wanneer er geen wind was gemalen kon worden. Kort na dat de molens buiten werking werden gesteld, is de motor ver wijderd. „la. er is een hoop verloren gegaan. Vroeger kon je in de herfst bij slecht weer in de mo len paling vangen. Die kwamen uit de polder met de stroming Maar dat gaat nou niet meer. En bezoekers. Uit alle delen van de wereld heb ik ze hier gehad. Sommige waren zo bang als een wezel voor die wieken. Ik sta hier natuurlijk nogal dicht aan de weg. Ik heb hier wel Japan ners gehad, van die kleine man netjes. die helemaal in elkaar doken voor die molen, zo bang als ze waren." tense Vrouwenraad over schei den van afval. Cultureel Cen trum. Prinses Marijkelaan aanvang 20.00 uur DINSDAG 26 NOVEMBER Katwijk Sporten voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeut in sportzaal Boorsma. Zwanen burg 61. van 15 30 tot 16.30 Leiden Bijeenkomst van de Vereniging van Postzegelverzamelaars, veilingen ruilavond, rest zwembad De Zijl aan de Para- manbostraat 66. aanvang 20 00 uur Noordwijkerhout Vergadering en postzegelvei ling van de Postzegelvereni ging m De Schelft. aanvang 20.30 uur. Politie vraagt hulp bij opsporen dader van moord op Leidenaar Dit weekeinde heeft de Leidse politie een groot aantal opspo ringsbiljetten verspreid in de Merenwijk, waar de Leidenaar Wil lem Comelisse met een mes om het leven is gebracht. De politie heeft een beloning van 25.000 gulden uitgeloofd voor degene die de beslissende tip heeft voor de oplossing in de moordzaak. De politie heeft de hoop vooral gevestigd op de Leidenaren van buitenlandse oorsprong, die nog geen kranten hebben gelezen. Om die reden is de tekst behalve in het Nederlands, ook gesteld in het Turks en het Marokkaans. Gehoopt wordt dat vooral veel mensen de fiets van Comelisse zullen herkennen. De moord op 'Zwarte Willem' komt op 12 december ook in het televisiepro gramma 'Opsporing Verzocht'. Afbeelding uit Deliciae Batavae. FOTO PRENTENKABINET VAN DE RUKSUNIVERSITEIT f LEIDEN rjjP£r ,.^.1 I l^ftf &J 5 iTsmA -4» m ::r i - V V' i,I urat/a auandi. ,N-:\jö KtJrj nart h' j I. Geheim van Brittenburg nog immer op zeebodem

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11