Regio 'Natuurlijk maken wij veel lawaai' Wethouder: 'Ik ga niet op stoel Utopia-bestuur zitten' Automobilist zwaargewond Kalender Zoeterwoude om dorpskerk te redden Maandag 18 november 1991 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE GRAAFF UESBETH BUrnNK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: HENK HOUTMAN Vormgeving: RUTGERJ HOOGERDUK LEIDEN NIEUWSLIJN Schrijfavond Amnesty Zoeterwoude ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse afdeling van Amnesty In ternational houdt op maandag 25 november om 20.00 uur een schrijfavond voor gevangenen in multi-functioneel gebouw Ons Huis. Deze maand wordt geschreven voor Daniël Omara Atubo. een Oegandese minister die wordt beschuldigd van hoogver raad. Waarschijnlijk is hij gearresteerd vanwege zijn kritiek op de regering. Eveneens kan worden geschreven voor de 74-jarige Mohammadreza Nezameddin Mohaved uit Iran, een gepensio neerde ambtenaar die een straf van drie jaar uitzit wegens 'kri tiek op de president'. Vernielingen in Wassenaars Duinrell WASSENAAR In het Wassenaarse attractiepark Duinrell zijn zaterdagnacht vlaggemasten, wegwijzers en hekken vernield. De schade bedraagt ongeveer 20.000 gulden. Gereedschap uit kelderbox gestolen OEGSTGEEST Voor 900 gulden aan gereedschap verdween vorige week tussen dinsdagen zaterdag uit de kelderbox van een woning aan de Kamperfoelielaan in Oegstgeest. De dieven wis ten binnen te komen door gebruik te maken van een valse sleu tel. De eigenaar van de kelderbox was al een paar dagen niet in zijn schuurtje geweest toen hij de diefstal ontdekte. Alcoholcontrole in bollenstreek REGIO Een alcoholcontrole onder 319 automobilisten in Oegstgeest en diverse gemeenten in de Bollenstreek leverde vrij dagnacht elf processen-verbaal voor rijden onder invloed op. Tussen half elf en vier uur werd in totaal acht keer een rijverbod opgelegd. Eén man negeerde een stopteken van de politie. Hij werd later aangehouden en aan een bloedproef onderworpen. In Oegstgeest werd vooral aan de Geversstraat gecontroleerd. Molenavond Oud Zoeterwoude ZOETERWOUDE De stichting Oud Zoeterwoude organiseert woensdag 20 november een avond over Rijnlandse molens. Om acht uur s avonds zal in gebouw De Eendenkooi spreken D. Thomassen, vice-voorzitter van de Rijnlandse Molenstichting. Oud Zoeterwoude wil dit jaar extra aandacht aan molens beste den, omdat de plannen voor de TGV en de verbreding van de rijksweg de molens 'Zelden van Passe' en in de Meerburgerpol der bedreigen. Inbrekers met biefstuk aan de haal VOORSCHOTEN Uit een slagerij aan de Voorschotense Veur- seweg is vrijdagnacht een hoeveelheid vlees gestolen. Nadat ze via een raampje aan de achterzijde binnen waren gekomen, ont vreemdden de daders uit de toonbank biefstuk, kipfilet, shoar mavlees en gehakt. „Tsja, de feestdagen komen eraan", aldus een woordvoerder van de politie. BESTUURSLID Robin Straathof van Utopia: ,,De jeugd van tegenwoordig wil de muziek niet alleen horen maar ook voelen Toekomst Zoeterwoudse jongerenvereniging Utopia in gevaar Het voortbestaan van de Zoeterwoudse jongerenvereni ging Utopia is in gevaar. De jongste bedreiging is een brief aan de gemeente van de stichting De Klaverhal waarin deze de opzegging van de vergunning tot het houden van een disco eist. Robin Straathof (links) en Mathieu Paardekooper van jongerenvereniging Utopia bij het zwembad dat zou kunnen dienen als onderkomen. foto henk bouwman ZOETERWOUDE JAN DE VRIES MEDEWERKER Dit naar aanleiding van een Utopia-avondje, vorige week, met house-muziek dat ook de aandacht trok van de politie. De politie kwam poolshoogte ne men na klachten van medege bruikers van de Klaverhal over geluidsoverlast. ,,Die kwestie speelt al sinds wij tien jaar geleden onze ruim te in de Klaverhal betrokken", zegt Utopia-voorzitter Mathieu Paardekooper. Het toenmalige bestuur had al gevraagd om ge luidsisolatie. De gemeente zou, volgens Paardekooper, als het nodig was, wel verder zien. Toen in 1987 de gemoederen weer hoog opliepen, eiste de ge meenteraad een onderzoek naar de mogelijkheden tot ge luidsisolatie van de Westender, het Utopia-onderkomen in de sporthal. Voor de benodigde anderhalve ton schrok de ge meenteraad echter terug. De wethouder moest een andere oplossing zoeken waaraan een maximumbedrag van 100.000 gulden werd verbonden. „Natuurlijk maken wij veel la waai," zegt medebestuurslid Robin Straathof, „maar de jeugd van tegenwoordig wil de muziek niet alleen horen maar ook voelen. Wij hebben beloofd de versterker op een bepaald volume vast te zetten en daar houden we ons ook aan. Een paar streepjes lager en de jon geren komen niet meer. Dat zou ons einde betekenen". De bestuursleden hebben veel aan te merken op de huidi ge welzijnswethouder, R. Hoge- nelst van het CDA. Bij zijn aan treden in mei 1990 beloofde hij dat er hard aan een andere op lossing zou worden gewerkt. Een ander gebouw behoorde tot de mogelijkheden. Daarvoor moest Utopia bouwtekeningen en een financieringsvoorstel in dienen. Toen echter plotseling de gemeente besloot om het binnenbad van het zwembad te sluiten, sprong Utopia daarop in. De vereniging diende een schetsplan in met een kosten berekening. „Daarna zijn we aan het lijntje gehouden," zegt Paardekooper. „Dan weer vond de wethouder het gebouw te hoog, dan weer te groot, vervol gens was de begroting niet haal baar en uiteindelijk beweerde hij dat hij met onze plannen niet bij de raadscommissie wel zijn kon aankomen." Utopia ontdekte dat een aan nemer uit het dorp een plan had getekend voor het zwem bad en dat had ingediend. Bo vendien was er nog een gega digde, die het gebouw wil ver groten om er een sauna met een restaurant-achtige faciliteit te beginnen. Volgens de be stuursleden heeft Utopia nooit enige hulp gekregen van ge meentewege. „Wij moesten al les zelf uitzoeken en kregen te horen dat wij wel oud genoeg zijn om overlast te veroorzaken maar dat we geen plannen kun nen indien," aldus Straathof. Plannen heeft Utopia wel in gediend, voor zowel het bin nenbad als voor een nieuw ge bouw. Dit laatste moet zes ton gaan kosten en daar schrok de commissie welzijn hevig van. Ook voor de kosten van ruim drie ton van een alternatief plan voor een nieuw gebouw, gepre senteerd door raadslid J. van der Salm, deinsde de commissie terug. De Utopisten beweren zeker twee plannen voor financiële oplossingen te hebben inge diend. Ook daarvan hebben ze nimmer meer wat vernomen. Een landelijk adviesbureau, dat door Utopia is benaderd, prees de exploitatiebegroting en vraagt zich af waarover Zoeter woude zich druk maakt. Lande lijk gezien zou het om zeer lage bedragen gaan. Inmiddels hebben burge meester en wethouders uitge sproken dat het plan van de eigenaar van bakkerij Van Cas- sel, C. van Veen, voor een sau na- en consumptiegelegenheid momenteel hun voorkeur ge niet. Utopia beschikt nu ook over officiële tekeningen voor de ver bouw van het binnenbad, die een andere gegadigde de ver eniging heeft geschonken. Een voorlopige berekening geeft aan dat dit plan zo'n 225.000 gul den. De exploitatiebegroting is nog in de maak. De bestuursleden menen dat de gemeente zich wel eens co öperatiever zou kunnen opstel len tegenover Utopia. Een groot aantal jongeren wordt telkens weer een leuke avond geboden voor een lage prijs. Deze 15-16- jarigen zijn dicht bij huis en toch van straat. Voor veel ou ders een geruststellende ge dachte. ZOETERWOUDE Wethouder R. Hogenelst (CDA) legt de verantwoorde lijkheid voor de huisvestings problematiek van Utopia ge heel bij deze jongerenvereni ging. Naar zijn zeggen heeft de gemeente de disco-activiteiten in de Klaverhal 'oogluikend' toegestaan. Utopia heeft ech ter de regels overtreden. De wethouder verklaart dat hij door de raad er op uit is ge stuurd om uit te zien naar een zelfstandige disco-gelegen heid, die voldoet aan alle ei sen. Gezien de grote bedragen die daarmee zijn gemoeid, wil de gemeenteraad geen nieuw gebouw. Ook de geluidsisola tie van de Westender kan van wege de hoge kosten geen doorgang vinden. De wethouder vindt het nor maal dat Utopia zelf moet ko men met gefundeerde plan nen. „Ik wil niet op de stoel van welke vereniging dan ook gaan zitten", zegt hij. „Utopia heeft nog geen echte en finan cieel sterk onderbouwde plan nen ingediend. En van de ambtelijke werkgroep die voor de kwestie is ingesteld, heeft Utopia ook geen gebruik ge maakt," stelt hij. De wethouder noemt de zwembadproblematiek 'nogal gecompliceerd'. Het binnen bad mag dan zijn gesloten, om het buitenbad open te houden zijn nog vele kostbare techni sche en personele voorzienin gen nodig. Het liefst zou Ho genelst de operatie budgettair- neutraal laten verlopen. In een van de volgende verga deringen van de raadscom missie welzijn hoopt Hoge nelst voorstellen te kunnen aanbieden waaruit de com missie kan kiezen. Het gaat dan om het laatste plan van Utopia en dat van Van Veen. Voorzitter Duindam (links) van de Stichting Oud Zoeterwoude heeft zojuist in de nok van de Zoeterwoudse dorpskerk het eerste exemplaar van een nieuwe verjaardagskalender overhandigd aan burgemeester Houdijk (eerste van rechts). foto henk bouwman LEIDERDORP De brandweer en het trauma team moesten er vanochtend omstreeks half negen aan te pas komen om de bestuurder van een personenauto uit een wrak te bevrijden. Het slachtoffer raakte bekneld toen twee auto's frontaal op elkaar botsten op de provinciale weg 6 ter hoogte van het restaurant Alberts Cor ner. De bestuurder is met ern stige verwondingen in zorgwek kende toestand in het Acade misch ziekenhuis van Leiden opgenomen. Op de provinciale weg stond een file. De bestuurder van een terreinwagen uit de richting van Oud Ade reed met een snelheid van ongeveer 80 kilometer per uur over de weg. Hij had de op stopping voor hem te laat in de faten. De 48-jarige man uit Bo egraven is waarschijnlijk gaan remmen, maar kwam daardoor in de rechterberm terecht. Toen hij zich wilde corrigeren, be landde hij op de linkerweghelft. Een tegemoetkomende auto komend uit de richting Hoog- made kon hem niet meer ont wijken. Deze automobilist, van wie de politie woonplaats en leeftijd nog niet kon opgegeven, raakte ernstig gewond. Voor zijn leven wordt gevreesd. Ook de Bodegraver raakte ernstig ge wond en werd eveneens in net AZL opgenomen. Op de weg ontstond een enorme ravage. Pas na ander half uur kon de politie de weg weer vrijgeven voor het verkeer. Gevaarlijke pillen zoek in Voorschoten VOORSCHOTEN Afgelopen vrijdag heeft iemand om ongeveer een uur 's middags in Voorschoten medicijnen verloren. Het betreft dertig oranje gekleur de slaappillen. Deze zitten in een wit doosje met de tekst 'Loramet 2'. De medicijnen zijn waarschijnlijk verloren voor de apotheek aan de Leidseweg of in de Palestrinastraat. VOORSCHOTEN De dorpskerk aan het Kerkplein in Voorschoten biedt een wat troosteloze aanblik. De klok wordt opgeknapt en ook het carillon was een tijdje verdwenen. Waarschijnlijk zullen begin december de carillonklanken weer te horen .zijn. foto hielco kuipers ZOETERWOUDE JAN DE VRIES MEDEWERKER Voorzitter A. Duindam van de Stichting Oud Zoeterwoude heeft zaterdagmorgen in de nok van de Dorpskerk aan burgemeester A. I loudijk, dominee J. Wolthaus en de twee weken oude Mark Versteegen een verjaar dagskalender geschonken. Hiermee gaf hij het startsein voor de actie van zijn stichting om geld in te zamelen voor de restauratie van de kerk. De actie heet: Een moment voor een monument. Van elke verkochte kalender gaat zes gul den naar de restauratiecommissie. Bij elke maand staat een foto van een typisch Zoe- terwouds dorpsgezicht. Burgemeester Hou dijk wees er op dat de laatste loodjes, het verkrijgen van de nog benodigde 240.000 gulden, het zwaarst wegen. Hij noemde het kopen van zo'n kalender een aangename mogelijkheid om een financiële bijdrage te leveren. Hij voegde de daad bij het woord, trok alsnog de portemonnee en overhan digde voorzitter Duindam vijftien gulden, de prijs van een kalender. Dominee Wolthaus wilde de uitdrukking 'Alzo lief heeft God de wereld gehad' voor Zoeterwoude laten klinken als 'Alzo lief heeft de wereld de kerk gehad'. Hij zei te hopen dat de kerkelijke gemeente hieruit heeft geleerd niet alleen maar een besloten religieus clubje te zijn, maar open te staan naar buiten. Hij ziet deze gedachte vertaald in het openstellen van de dorpskerk voor concerten en optredens van koren. De op 1 november geboren Mark Ver steegen sliep warm en veilig in het winter jack van zijn moeder. Ziin naam was al in gevuld op zijn verjaardagskalender. Zon dagmorgen, na de dienst in de kerk, over handigde Duindam nog een kalender aan kerkvoogd K. van Muiden. De jaarlijkse bazar van de hervormde ge meente in Ons Huis heeft 13.500 gulden opgebracht. De helft hiervan gaat naar het jeugdwerk van de kerk. de andere helft wordt gestort in het restauratiefonds van de dorpskerk. Pompbediende moet onder bedreiging met mes kas afgeven OEGSTGEEST Een benzinestation in Oegst geest is zaterdagavond het doel wit van een gewapende overval geweest. Rond 20.45 uur drong een vermomde man het tankstation aan de Geversstraat binnen. Onder bedreiging van een mes moest de pompbediende de in houd van de kassa afstaan. Een zwart-wit geblokte sjaal, een zo genaamde Arafat-doek, bedekte net gezicht van de man. Verder had hij een smal postuur, was gekleed in een zwarte jas en een blauwe spijkerbroek. Ook droeg hij een gebreide muts. De poli tie zoekt getuigen: tel. 071- 155440. Hoeveel geld er is buitge maakt. wil de politie niet zeg gen. OP HET RANDJE Uitgelaten Die hondenuitlaatplaats in de Houtkamp wordt toch vrijwel nooit gebruikt, daarvan kunnen we mooi een evenementenplein maken. Dat moet het Leider- dorpse college hebben gedacht toen het nieuwe bestemmings plan voor het park werd ont worpen. Bij de dagelijkse be hoefte van de plaatselijke hon denpopulatie werd verder niet stilgestaan. Waar die beesten het ook doen, in leder geval niet in de Houtkamp. In de commissie ruimtelijke ordening werd maandag het be stemmingsplan besproken en kozen de leden bijna unaniem voor een evenementenplein bij de Santhorst. De hondenuitlaat plaats moest maar bij het park worden getrokken als die toch nutteloos lag te zijn, vonden de commissieleden. In dezelfde vergadering bleek waar de Leiderdorpse viervoe ters hun poot wel optillen. Bij de meerjarenraming van de openbare verlichting legde hoofd openbare werken T. van de Berg omstandig uit hoe lan taarnpalen worden aangetast door net zuur van hondenurine. De commissieleden lachten meesmuilend, maar onderna men geen actie om de dure (en zonder plassende honden duur zame) lantaarnpalen te be schermen tegen de keffertjes. Volgens 'Op het randje' ligt de oplossing voor het probleem voor de hand. Gezien het feit dat vrijwel alle gemeenteraads fracties het idee aanhangen dat de winkelcentra Santhorst en Winkelhof het nieuwe middel punt van Leiderdorp vormen, noort ook de Houtkamp tot dat warme, kloppende hart. Niets is dus logischer dan de ganse be volking te verplichten de blaf fende huisdieren op de honden uitlaatplaats uit te laten. Daarmee wordt dat gedeelte van de Houtkamp toch nog een evenementenplein, waar het volgens D66-fractievoorzitter E. Grootaarts 'vooral gezellig toe ven moet zijn'. De helft van het dorp komt daar dan dagelijks samen, het andere evenemen tenplein hoeft niet te worden aangelegd en de lantaarnpalen blijven gespaard. Hoe kan het college in dit tijdperk van bezui nigingen zo'n besparing over het hoofd zien? Brak water Al jaren zwemt de Leiderdorpse gemeenteraad in de complexe problematiek van het zwembad De Does. Wethouder C. Kerner (sport) werd na haar installatie meteen in het diepe gegooid en nadat ze eerst keek alsof ze wa ter zag branden, is ze in ellende gedompeld. Niet alleen wordt er veel water gebruikt om iets vuil te maken, de raad is bovendien bang om zich aan koud water te branden. De leden van de commissie sport J. Preenen (Groen Links) en R. lolly (D66), die bij al het wollig taalgebruik nattigheid voelen, blinken vooral uit in het vinden van alle mogelijke door Liesbeth Buitink woordspelingen op het sport complex De Does. Zij verwijten Kemer dat er gemeenschaps geld in het water wordt gegooid in een periode dat Leiderdorp op alle fronten op water en brood zit. Het sportcomplex is in schulden gedompeld en als het college doet voorkomen dat in het geval van De Does in het geld kan worden gezwommen, is dat water naar De Does dra gen. Het sportcomplex roept heel wat emoties op en terwijl de ogen zwemmen in tranen, wei geren de commissieleden water bij de wijn te doen. „Vuil water blust ook vuur", moet Kemer regelmatig denken, terwijl ze bijna wanhopig probeert een goede en voor iedereen accep tabele oplossing te vinden. De meeste suggesties lijken echter een druppel op een gloeiende plaat. Dat elke Leiderdorpse voorziening die 'Does' in de naam draagt voor ernstige pro blemen zorgt, kan al het water van de zee niet afwassen. Luctor et emergo.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6